pK0. 15% IBIS SHAG Dobbelmann lekker ..man! De Onderwijs-begrooting. Uit de Provincie. Kerknieuws. Geref. Kerken. Onderwijs De verstrekking van blikvleesch. Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeellng. Ckl Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. De Bijbel op de Openbare school. De nationale traditie. Het Volkslied. Bijlkens de memorie van antwoord in zake de begrooting van onderwijs, kun sten en wetenschappen voor 1936 nam de minister met erkentelijkheid kennis van de welwillende woorden te zijnen opzichte waarmede het voorloopig verslag opent. Verwacht kan worden, dat door de ge troffen bezuinigingsmaatregelen het eind cijfer der onderwijsbegreoüng in de ko mende jaren niet onaanzienlijk zal dalen. Dat de Staat zorge voor opvoeding door nationaal voelende onderwijzers, is ook naar de overtuiging van den minister eisch. Maar hij verzet zich met klem tegen de stelling, dat na het verlaten van de school de opvoeding tot staatsburger door den staat moet worden voortgezet in één na tionale jeugdvereeniging. De staat heeft hier hetzdjl geen taak, hetzij! een taak in samenwerking met andere grootheden; iD geen geval is hijl al-bevoegd en alleen-be voegd. Wat verstaan wordt onder „regeling van het tuchtrecht van den onderwijzer is den minister evenmin duidelijk als de stelling dat de onderwijzers thans mach teloos staan. JEDet zal wel overbodig zijh nader uiteen te zetten waarom de minister met volle sympathie begroet, wat kan strekken om ook door middel van de openbare school de kennis van den Bijhei te verbreiden. Zoolang echter in ernst wordt beweerd, dat het Oude Testament niet voor kinde ren geschikt is en het Nieuwe Testament wel, dit laatste mede, omdat daarin een socialistische strekking aanwezig is; zoo lang verkondigd wordt, dat onderwijizers, die geschikt zijln voor het behandelen van de algemeene en vaderlandsche geschie denis eo ipso tevens Bijbelsche geschie denis kunnen behandelen zoolang staat het vast, dat de materie in geen ge val rijip is om dwingend geregeld te wor den. Het brengen van onderricht in kennis van den Bijbel op de openbare school is een zaak van het leerplan. Ongetwijfeld kan men bijl de vaststelling daarvan bij vakken als lezen, geschiedenis en aard rijkskunde en bij vertellen de Bijbelkennis daarin betrekken. Ten aanzien van Bijbelkennis heeft de minister echter evenmin als ten opzichte van de overige leerstof een reohtstreek- schen invloed op het leerplan. Zoo de behoefte om kennis van den Bijbel op de openbare school te brengen toeneemt; en er zijh symptomen die er op wijzen dat dit zoo is; dan moet men, naar het oordeel van den minister, dien groei rustig laten doorwerken en niet trillen trachten hem kunstmatig te forceeren, In het voorloopig verslag hebben ver scheidene leden als hun meening te ken nen gegeven dat, indien er onderwijzers zijln, die „paedagogische" bezwaren heb ben om de kinderen in de nationale tra ditie op te voeden, het op den weg der Overheid ligt, haar beter inzicht in dit opzicht boven het gevoelen van een wil- lekeurigen onderwijsman te doen praeva- leeren. Met deze grondgedachte is de minister het geheel eens, al zou hij1 haar anders formuleeren. Echter meent hij er op te moeten wijlzen, dat de onderwijzer der openbare school in dienst der ge meente is en dat dus het gemeentebestuur er in de eerste plaats op toe moet zien, of deze onderwijzer te kort schiet. Wordt 'tter kennis van den minister gebracht, dan zal deze niet nalaten daarvan het noodige werk te maken. De minister wenscht geenszins aan den onderwijlzer over te laten, of het volkslied op de school al dan niet zal worden be handeld en gezongen; het spreekt vanzelf, dat dit geschiedt. Alleen wil hij1 aan den onderwijizer zien toevertrouwd om naar paedagogisch inzicht te bepalen, hoevele coupletten van het Wilhelmus zullen be handeld worden en op welke wijze. Kennis van de regelen van het verkeer wordt reeds op vele scholen bijgebracht. Het is overbodig de rij der leervakken van het gewoon en uitgebreid lager onderwijs voor dit doel uit te breiden. Aan een commissie van advies op dit punt bestaat geen behoefte meer. Het aantal leervakken der lagere school is reeds zoo groot, dat het niet wensche- lijk is, daaraan nog esperanto toe te voegen. De vraag, welke Rijkskweekscholen moeten worden opgeheven, komt binnen kort aan de orde. Jongensdag N. J. V. Ruim 350 jongens en leiders van de Bevelandsche Jongensclubs en Knapen- vereenigingen in het Nederl. Jongelings verbond, waren Zaterdag 29 Februari sa mengekomen in „De Prins van Oranje" te Goes, voor het houden van hun Jon gensdag, georganiseerd door den Leiders- ring. Te 2 uur werd de bijeenkomst door dhr M. Schipper Mz. geopend met gebed en een korte toespraak. Een afwisselend pro gramma werd daarna op vlotte wijze af gewerkt, waarvan wij noemen een tweetal samenspraken, opgevoerd door de clubs van Kapelle en Kralbbendijke. Jongens, dat was in ordel In 't bijzonder vermelden wij de medewerking van 'het Tamboers- en Pijperscorps „Excelsior", onderafd. van de Goesche G. J. M. V., o. 1. v. dhr J. de Bruijne. Het driewerf hoera voor deze friasohe groep was wei-verdiend. Het belangrijkste was evenwel de boeiende vertelling van den heer Fallentin, secre taris voor redactie en propaganda, van het N. J. V., van een zijner verhalen „De indringer". Ook werd door hem de dag sluiting verzorgd, n. a. v.: „Maar Jezus ging naar den Olijfberg". Vermelden we nog voordrachten, sa menzang, tractatie en een sluiting om plm. 6 uur. Slotconclusie: een buitengewoon ge slaagde jongensdag, met veel vroolijkheid, maar waar de jongens tevens, en vooral, in aanraking gebracht zijn met „Jezus- Overwinnaar". Heinkenszand. Jaarverg. der Heinkens- zandsche Aankoopvereeniging. Uit de re kening en verantwoording over 1935 bleek dat was ontvangen f 13461,16, uitgegeven f 13371,75, batig slot f 89,41. Onder de leden werd gedistribueerd in totaal 3564 balen diverse soorten mest stoffen voor een gezamenlijke waarde van f 12599,89. Uit het depot werden door de leden afgenomen 81 balen diverse soorten tot een bedrag van f 489.24. Het onder zoek der meststoffen leverde een bevredi gend resultaat op, vooral wat de zwavel zure ammoniak en chilisalpeter betreft, die resp. 20,94 pet. en 16,22 pet. stikstof bevatten. Op de vraag van dhr van Iwaarden antwoordde de voorz., dat inzake geza- melijke aanbesteding met andere vereeni- gingen nog geen overeenstemming is be reikt- Driewegen. Alg. verg. Coöp. Boeren leenbank. Voorzitter dhr J. G. Nieuwen- huize. De winst was in 1935 f 726,62. De rente is voor 1936 vastgesteld op 3 Yt pet. vor de voorschotten op 4 K pet. Ondanks de slechte tijden en toestanden mag de bank nog eenige vooruitgang boeken. Tot bestuurslid werd gekozen dhr J. Timmerman en als lid van den Raad van Toezicht dhr A. Folmer. Grijpskerke. Loop der bevolking over de maand Februari 1936. Ingekomen: Elizabeth Dingemanse uit Middelburg. Vertrokken: Thomas van Rossum naar Middelharnis; Gornelis Dingemanse naar Vinkeveen. Arnemuiden. Vrijdag werd in de open bare school een algemeene vergadering gehouden van de Ghr. Werkliedenvereen. waar '20 leden aanwezig waren. Het bestuursvoorstel om de uitkeering bij ziekte niet meer over het tijdvak van het vereenigingsjaar uit te keeren, doch over een tijdvak van 12 maanden, 26 we ken uit te keeren, en het daaropvolgende jaar voor dezelfde ziekte nog 13 weken uit te keeren, en daarna voor dezelfde ziekte geen uifikeering meer te geven, werd aangenomen. Verworpen werd het bestuursvoorstel, om de leden van 65 jaar en ouder uit de klas van f7 en f8 terug te brengen naar de klas van f 6. lerseke. Vrijdagavond had de nacht wacht op de oesterputten, A. Westplate, bij het scheiden van twee vechtende hon den het ongeluk ernstig in zijn hand te worden gebeten, zoodat hij zich onder heelkundige hulp van Dr Klinkenberg moest stellen. i De gestolen fietsen van de heeren van D. en H. zijn terecht. Het bleek, dat een paar Vlissingers de karretjes even geleend hadden om naar huis te gaan, en ze na aankomst te Vlissingen op transport hadden gesteld met het adres: Oestermaatschappij „Eendracht" te Yer- seke. De vracht hebben de eigenaars te Yerseke moeten betalen. De politie zal de gebruikers verbaliseeren. Zoutelande. Voor den ouderavond van de Ghr. school was weer groote belang stelling. Voorzitter Ds W. Oosthoek. Deze wees in zijn openingswoord op de groote beteekenia van het voorrecht en den plicht die de ouders hebben in de opvoe ding der kinderen in de leering en ver maning des Heeren. De heer Schoenmaker, volontair aan dt. school alhier, sprak over den Bijbel en ■het kind. In de pauze werd het werk van de kinderen bezichtigd. De heer Job Wisse, secretaris van het schoolbestuur, sprak over den invloed van de school op het gezin. Dammen. Zaterdag speelde voor de voorronde Kampioenschap Zeeland de heeren J. J. Snoodijk uit Goes tegen B. Veenendaal uit lerseke. Uitslag 20. Door dezen uitslag is de heer J. J. Snoodijk num mer 1 van de afdeeling Zuid-Beveland. Hij behaalde uit 4 partijen 7 punten, zoowaar een mooi resultaat. Voetbal. 's Gravenpolder. Zaterdag speelde Rcda van hier een voetbalmatch tegen een elftal samengesteld van de Christe lijke U.L.O.-school. Beide elftallen wisten even veel goals te zetten waardoor met 55 het einde kwam. Souburg. Zaterdagmiddag werd door Souburgsche Boys een competitiewed strijd gespeeld tegen R.V.G. I van Rit- them waarvan da uitslag was 013 voor R.V.G. I. Middelburg. Zaterdag speelde Hermes uit Middelburg tegen S.V.S. I een compe titiewedstrijd met als uitslag 2—0. Korfbal. Vlissingen. Zaterdag speelde Madjoe van hier een competitiewedstrijd tegen Zeelandia uit Hansweert. Hier kregen onze Zuid-Bevelanders een 32 neder laag mee naar huis, Het staat nu wel haast vast dat Madjoe kampioen wordt uit deze competitie. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bruinisse, G. Hooykaas te Brielle. Tweetal te Terneuzen, G. Mulder te Alphen a. d. Rijn en F. J. Scholten te Onstwedde. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Sassenheim, P. de Groot te Gorinchem en L. Kraan te Baarn. Beroepen te Ouderkerk a. d. Amstel, J. van Doorn te Ede. Vrij Evang. Gemeente. Bedankt voor Oldebroek, G. Hoeken dijk te Bussum. Ingezonden Mededeellng. Voor oe pup Beroepingswerk. De kerke- raad der Geref. Kerk te Scheve- n i n g e n heeft besloten de vac. ontstaan door het overlijden van Dis W. H. Gis pen niet te vervullen. Bevestiging en intrede. Zondagmorgen werd candidaat H. J. Plaggemars bij de Ned. Herv. Ge meente te Hansweert, bevestigd door Ds G. J. van Paassen van Zutphen. De bevestiger had tot tekst gekozen Joh. 9 vers 4, de woorden: „Ik moet werken de werken desgenen die mij gezonden hoeft zoolang het dag is, de nacht komt wan neer niemand werken kan". Aan de hand oplegging nam deel Ds Steenbergen van Biezelinge, waarna de gemeente den nieu wen leeraar staande toezong Psalm 134 vers 3. Des middags deed Ds Plaggemars zijn intrede; hij had tot tekst gekozen Rom. 1 vers 16: „Want ik schaam mij des Evangelies van Christus niet, want het is een kracht Gods tot zaligheid een iege lijk die gelooft". Na de predikatie richtte de nieuwe pre dikant zioh achteeenvolgens tot den kerke- raad, de kerkvoogdij, Dis van Paassen, Ds Steenbergen, Ds Mortier, organiste en koster, B. en W. van Kruiningen en zijn ouders. Daarna voerden nog het woord Dt, van Steenbergen namens den kerke- raad en de heer van Weele namens de kerkvoogdij. Tenslotte verzocht Ds Steen bergen de gemeente den nieuwen leeraar toe te zingen Gez. 91 vers 3. In beide diensten was het kerkgebouw geheel ge vuld. P. Ie F e b e r. Zaterdag herdacht de heer P. le Feber, rustend hoofd van de Chr. Lagere Landbouwschool te Axel, dat hij vijftig jaar geleden zijn arbeid bij het Christelijk onderwijs begon. Christelijk onderwijs in In- d i Uit het jaarboek G.V.O. 1936 blijkt, dat in Ned. Oost-Indië op 1 Oct. 1935 het aantal Christelijke scholen gestegen was tot 145 (32 Europeesohe lagere, 12 m.u.l.o., 41 Hollandsch-Chineesche, 51 Hollandsoh-Inlandsche, 8 schakelsoho- len). Het aantal onderwijzers steeg van 801 tot 921, dat der leerlingen van 25.221 tot 29.854. Moet de blikvleesch-distributie bestendigd worden? Of is afschaffing van de cisisheffing meer doelmatig? Men schrijft van de zijde van den Ned. Slagershond aan het H d b 1 Einde April of begin Mei a.s. zal de voorraad rundvleesch in blik, die ter dis tributie onder armlastigen en andere steunbehoevende groepen onzer bevolking beschikbaar was gekomen door de in 1933/34 en 1934/35 plaats gehad hebbende afslachting van ongeveer 250.000 runde ren, uitgeput zijn. Uit het feit, dat de gedistribueerde hoe veelheid in de afgeloopen maanden on geveer 500.000 blikken per week bedroeg, is af te leiden, dat dit vleesch in blik door zeer velen als voedsel zeer op prijs wordt gesteld. Deze vorm van steun in natura heeft bij de werkloozen waardeering ge vonden en men zal dien noode missen. In verband hiermede hebben de ver tegenwoordigers der gemeentebesturen van de vier grootste gemeenten over deze steunverleening in natura overleg ge pleegd en besloten, zich hierover tot de regeering te wenden. Zooals uit de pers- 'communiqué's is gebleken, is hierbij ook een opnieuw aanmaken van blikvleesch ter sprake gekomen. Hierbij wordt vergeten, dat de agrari sche crisis-productie van blikvleesch slechts een uitvloeisel was van een maat regel n.l. om den veestapel in te krimpen. De blikvleesch-distributie, die uiteraard den normalen vleeschver- koop remde, moest men op den koop toe nemen. Het zou echter volkomen onlogisch zijn, dit nadeel, dat met het opraken van het blikvleesch dus eindigen zou, thans opzettelijk te gaan continueeren... omdat er zoo'n behoefte aan goedkoop vleesch is. Op zoo'n manier zouden de rollen om gedraaid worden. Want de belangen van de veehouderij zouden hierbij in de knel komen, omdat deze met een hernieuwde inblikking van rundvleesch niet ge baat is. Wij meenen er bovendien met nadruk op te moeten wijzen, dat een hernieuwde afslachting ook economisch niet te verdedigen is. De vorige afslachtingen hebben een verlies opgeleverd van bijna 25 millioen gulden, hetgeen bij een totale hoeveel heid ingeblikt rundvleesch van 39% mil lioen K.G. een verlies van f 0,63 per KG. blik beteekent of van honderd gulden per koel Zoowel veehouderij als steunbehoeven- den zullen indien men bij de huidige vleeschprijzen distributie noodig acht veel meer gebaat zijn bij een beschik- POOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG baarstelling van versch rund vleesch en tevens van spek en reuzel. De tegenwoordige prijzen dezer artike len en van nuchter kalfsvleesch zijn zóó laag, dat een dergelijke beschikbaarstel ling, waarbij van het bestaande distri butie-apparaat, het slagersbedrijf gebruik dient te worden gemaakt, veel goedkoo- per zal zijn dan een hernieuwde inblik king. In aanmerking nemende, dat de be schikbaarstelling van het blikvleesch zich op het oogenblik o.m. uitstrekt tot ge stichten en dergelijke, hetgeen uiteraard niet normaal kan worden genoemd, taxeeren wij, dat de eventueele beschik baarstelling van goedkoop versch vleesch zich zou kunnen bepalen tot een quan tum van 10 k 12 millioen K.G. per jaar, waarmede een bedrag aan toeslag van 4 4 5 millioen gulden gemoeid zou zijn. Werd ditzelfde quantum als blikvleesch verstrekt, dayi zouden de kosten naar taxatie bedragen 6.5 4 7.5 millioen gulden, dus ongeveer 50 hooger liggen. Gezien het feit, dat er op 1 Januari j.l. naar onze berekening nog een bedrag van 5.8 millioen gulden moest worden aangezuiverd (ingehaald) aan verliezen, op de inblikkerij geleden, moet het eco nomisch niet verantwoord worden ge acht, dit verlies noodeloos nóg hooger op te voeren ten laste van de crisishef fing op rundvleesch van 10 welke heffing bijna nog een jaar lang op de rundvleeschconsumptie zal moeten drukken, om het resteerende verlies aan te zuiveren! Veeleer is de vraag gewettigd, of dit verlies op afslachtingen, die ten bate van de zuivel zijn verricht, maar waarvan de vleeschproducten tenslotte mede de lasten kregen te dragen in den vorm van een crisisheffing, eigenlijk niet uit den crisiszuivelpot dient te worden aangezuiverd, opdat direct de crisis heffing op rund- en kalfsvleesch kan in getrokken worden, waardoor de vleesch prijzen met 10 zullen dalen en het vleesch nog meer kan komen binnen ieders bereik. Het stemt tot voldoening, te kunnen constateeren, dat de regeering blijk geeft niets voor een hernieuwde afslachting te gevoelen. Minister Deckers zou hiertoe alleen „in uiterste noodzaak" willen over gaan. Die noodzaak ligt zeker niet in de doeltreffendheid van afslachting qua beperking der melkproductie en nóg min der in de behoefte aan goedkoop vleesch, nu het blikvleesch, waarmede de regee ring aanvankelijk wat „in haar maag" zit, toch opraakt! Onze conclusie is: laat de afschaf fing van de c ri s i s h e f f i n g het verbruik van rundvleesch helpen bevorderen. De vleesch prijzen zijn dan laag en binnen ieders bereik. Dit is beter, dan door bestendi ging van de heffing een distributie van vleesch, in welken vorm ook, te besten digen. Slager gebruikt valsche keurstempels. De ambtenaren van den Crisis-opsporingsdienst zijn erin ge slaagd een omvangrijke fraude op het spoor te komen, welke door een slager te Berlicum (N.-Br.) is gepleegd. Reeds lang werd de vleeschhouwer ervan ver dacht, dat hij gebruik zou maken van valsche keurstempels, teneinde daardoor de keurloonen en de crisisheffing te ont duiken. Inderdaad is gebleken, dat dit het geval is geweest en bij een inval ten huize van den slager A. C. te Berlicum, bemerkten de ambtenaren, dat G. met valsche stempels een tweetal varkens aan het merken was. Verder ontdekten zij op een verborgen plaats een groote partij vleesch, welke voorzien was van dezelf de valsche stempeling. De ambtenaren namen ca. 1500 K.G. frauduleus geslacht varkensvleesch in beslag. Tegen den sla ger is proces-verbaal opgemaakt. De na gemaakte stempels zijn in beslag ge nomen. De fraude moet reeds over een zeer langen tijd loopen, zoodat de staat voor een groot bedrag ia benadeeld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2