Een blunder van „Jewannes". EERSTE BLAD Koningin en Prinses in de Residentie teruggekeerd. De plannen van het Werkfonds vlak ge- zal den. Je op- MAANDAQ 2 MAART 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 80e JAARGANG No. m Abonnementsprijs tSAO per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingsn i 0.20, Losse nummers 5 esnt Buitenland. Het einde van den opstand in Japan. De oorlog in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws aar- ling ge- K. loo'n was zon- mter de trof loral daar heel van alles duld tdien, bus- :sna- dsels dat and- de Jjel- weak bent eilijk kun Hoe het t je dat de maar Je het had den, ttige etje; het en niet, raad- ik IIS en hier bij1 de kip- kwam ïatuur- poot kon n de f, en wat nep?" eden; vast 11 kip het langs voor recies een agen; Bod- hem tiental her- blauw, udewijn dijk Leren t zoo ligt erder- maar meden Lemaal ver- naar met toen iizaam aarten eind n na, a ook wees e uit- ruis en ge- op, hij ar het kwa- ar de keek keien water op een ze be- Uitg.: N.V. Uitgever» Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Over bet „geschrief van Jewannes" in de „Middelb. Crt" over de bezuiniging op het bijzonder onderwijs hebben wij on langs enkele opmerkingen gemaakt. Wij moeten thans iets zeggen over een blunder van „Jewannes". En niet zoo'n kleine blunder. „Jewannes" doet geen poging om zijn vondst betreffende de goedkoopere uitga ven van het bijzonder onderwij® te verde digen en wat hij daaromtrent schreef aan nemelijk te maken. Op de feiten en cijfers door ons ter 'beschikking gesteld gaat hij wijselijk niet in. Hij praat er een weinig omheen om dan te vervolgen: „Met al aode noe die ciefers waarde, dan zou 'k toch die goede man wel is wille vraege, of t'er noe toch nie is ier of daer 'n paer 'biezondere scholen bie me- kaore gebracht zouwe kunne oore. En noe ao 't a gedocht an Griepskerreke. Dae stieng jaeren achter mekaore meester En- drikse en wie ao dae noe ies op die man af te langen. Mè dae wier erregensten in Nederland deur 'n domenie van d' open- baere schol e gezeid, dat die erreger was as.en de janneverflessche; en dat wier deu meneer Loman en andere ver standige Kristelijke mensohen wè tegen- gespraak', oor, mè vee menschen laeze dat leste nie en zoo voelde z' ook op Griepskerreke, dat 't oog noodig was, dat daer 'n biezondere schole kwam. En toen d' openbaere schole eêlemaele opgedoekt was, kwam d'er vanself van de weerom stuit nog 'n andere biezondere schole bie. En noe zou 'k wille, dat d'ouwentjes op Griepskerreke, Griffermeerde en van de staende kerreke, die saemen op d'open- baere schole gegaan is bie mekaere kwame en is gemoedelijk mee mekaore gienge praote van vroeger. En da ze dan saemen d' ouwers van de guus van die twee scholen dudelijk maekte, dat mit het vooheeld van vroeger de twee scholen één biezondere Kristelijke schole zouwe kun nen oóre. En as daebie iemand 'n stich telijk woord zou wille spreken, zou 't naer anleidinge kunne zien van I Kor. 113a. En noe mè wi wat anders". „Jewannes" beschikt blijkbaar over een rijke fantasie. 'Het geval wil n.l., dat er in Grijpskerke geen twee bijzondere scholen zijn en ook nooit geweest zijn. Er wordt daar door Hervormden en -Gereformeerden broederlijk samengewerkt Is het niet prachtig? En dergelijke beschouwingen, die moe ten dienen om de voorstanders van de bijzondere school in een hatelijk daglicht te stellen, worden zonder commentaar door de „Middelb. Crt" opgenomen. Het is nu wel duidelijk welke waarde aan de hatelijke aanvallen van dezen briefschrijver moet worden toegekend. En men zal het nu billijken, dat wij aan dit dwaze „geschrief" nu verder geen aan dacht meer schenken. De muiters capituleeren. Wij konden Zaterdag nog melden, dat de opstand in Japan was onderdrukt. Na zich drie dagen lang te hebben verzet, hebben de muiters te Tokio zich Zaterdagmorgen overgegeven. De tekst van de radio-boodschap, die Zaterdagmorgen door den gouverneur van Tokio, generaal Kasjii, tot de mui ters is gericht, luidde: „Soldaten! De keizer gelast u, naar uw kazernes terug te keeren. Wij hebben op rechte bewondering voor uw moed en uw trouw jegens uw officieren. Doch schroomt niet om u te onderwerpen, daar uw officieren hun fout erkennen. Indien gij tegenstand blijft bieden, zult 81 als rebellen worden beschouwd. Ont ruimt de bezette punten en gij zult wor den begenadigd. Keert terug tot den kei zer, tot het land en tot uw ongeruste ouders." Vliegtuigen wierpen strooibiljetten uit, waarm de muiters dringend werd ver zoent zich over \e geven, en onmiddellijk g volg te geven aan het bevel van den er en toeiL tenslotte de troepen begon- op te marcheeren, gingen bijna alle rebellen, wier aantal inmiddels door het capituleeren van kleine groepjes gedu rende den nacht tot 500 was geslonken, er toe over, hun onderwerping aan te bieden. De rebellen, die zich over hebben ge geven, keerden naar hun kazernes terug. De regeeringstroepen beheerschen thans den toestand in de geheele stad, waar het "overal rustig is. Op last van de autoriteiten hebben achttien officieren, die de leiding van den opstand hadden, met de revolvers zelf moord gepleegd. Nu de muiters zich hebben overgege ven, worden overal snel de barricaden opgeruimd. De staat van beleg is nog steeds van kracht, doch vermoedelijk zal deze binnen enkele dagen worden opge heven. Het blijkt nu, dat de minister-president nog in leven is. Sjirane, Okada's kabinetssecretaris, heeft Woensdag, toen de muiters het pa leis van den premier binnendrongen,, zijn meester in een afgelegen hoek van het gebouw weten te verbergen. Terwijl Oka- da zich verschool liep zijn zwager, die veel gelijkenis met hem vertoont de sol daten tegemoet, die met hun geweerkol ven de deuren rammeiden; de muiters hebben Okada's zwager doodgeschoten, meenende dat hij de premier was. Okada heeft later een onderkomen gevonden-in de woning van Sjirane. Het bericht, dat de leiders van den op stand zelfmoord hebben gepleegd is nog niet bevestigd. De 1ste luitenant Aojima, die deel uit maakt van de keizerlijke garde, welke tegen de opstandelingen moest optreden, heeft evenals zijn vrouw harakiri ge pleegd. In een brief, dien hij achterliet, deelde hij mede, niet te kunnen verdra gen, dat Keizerlijke Japansche troepen tegen elkaar hadden gestreden. Deze daad heeft zeer veel opzien gebaard. Daar prins Sainji eerst Dinsdag naar Tokio terugkeert, zal de beslissing over de regeeringsvorming niet eerder vallen. Het nieuwe kabinet zal een sterke re geering zijn, die niet uitsluitend op de militairen zal steunen, zooals tot dusver het geval was. GROOTE ITALIAANSCHE OVERWIN NING OP HET ERITREA-FRONT. De noordelijke Abessynsche legers vrijwel verslagen? Uit het Italiaansche legerbericht no. 140 en no. 141 blijkt, dat aan het Eritrea- front een beslissende slag geleverd wordt of misschien reeds geleverd is. In het eerste bericht deelt maarschalk Badoglio mede, dat de troepen van het derde leger corps, toen de afdeelingen van de eerste armee den Amba Alagi bereikten, vanuit het noorden en het zuiden de strijdkrach ten van Ras Kassa 'hebben aangevallen. Vanaf het aanbreken van den dag van 28 Februari, is een verwoede strijd aan den gang. Het tweede bericht luidt: De tweede slag in Tembien is in een beslissend stadium gekomen. De legers van Ras Kassa en van Ras Seyoem zijn omsingeld. Hun toestand wordt van uur tot uur kritieker. Aangezien de Italianen de twee wegen welke het noorden met het zuiden ver binden, hebben afgesneden, trachten thans de troepen van beide rassen, naar het schijnt, uit het Tembiengebied weg te komen. Zij volgen daarbij' den loop van de Takkaze aan den oostkant en trekken dus naar de streekvan Avergalle, een gebiedsstrook, die van noord naar zuid loopt. D'eze streek is evenwel geheel verstoken van levensmiddelen. De strijdkrachten van Ras Kassa en Ras Seyoem, zijn volgens Italiaansche be richten, reeds vrijwel geheel in de pan gehakt, hoewel dit wellicht weer wat overdreven zal zijn. In de sedert Vrijdagmorgen in het Tem biengebied woedende gevechten schijnt het ongeveer vijf-en-dertig-duizend man ster ke Abessynsche leger in deze streek ge heel teruggeslagen te zijn. Vooral het gebrek aan munitie en voe dingsmiddelen maakt de positie der Abes- syniërs uitermate moeilijk. Volgens' berichten uit betrouwbare bron zou maarschalk Badoglio voor het aan breken van den regentijd ook nog een groot offensief willen ondernemen in de streek van het Asjangi-meer, dat onge veer veertig kilometer ten zuiden van den dezer dagen veroverden Amba Alagi aan den weg naar Dessie is gelegen. De Italianen zullen, indien ook dit of fensief gelukt, het geheele gebied tus- schen Gondar in het westen en het As- jangi-gebied in het oosten onder hun con trole hebben. DESERTIE VAN ERITHREESCCHE OFFICIEREN? 4000 man zouden Generaal Grazianl's leger hebben verlaten. Het Erithreesche opperhoofd Graz- march Zaikai, kwam vergezeld van drio Erithreesche officieren, per vliegtuig uit Sidamo te Addis Abeba aan. Hij deelde aan een correspondent van Reuter mede, dat 4000 Eirithreeërs uit het leger van Graziani, dat nabij D'olo ligt, zijn gede serteerd en zich bij de Abessynische strijdkrachten hebben gevoegd, die thans in Sidamo zijn gelegerd. Zaikai heeft generaal Graziani vijftien jaren gekend, gedurende welke bij teza men met hem heeft gevochten, Zondagochtend hield hij een toespraak tot een vaderlandslievende vereeniging en verklaarde daarin, sedert den aanvang van het conflict op het gunstige oogen- blik te hebben gewacht om te deserteeren. Be Erithreeërs verklaren dat zij alvo rens te deserteeren een aantal Italiaan sche officieren hebben gedood. Bommenwerper in zee gestort. In de straat van Johore is een bom bardementsvliegtuig van de Britsche luchtmacht in de zee gestort. B'e drie le den der bemanning konden gered worden door een motorboot, die was uitgevaren om hulp te bieden. Zal Italië den Volkenbond verlaten? Een medewerker van de „Dhily Mail" meldt uit Genève, dat de Italiaansche ambassadeur te Parijs bij zijn laatste on derhoud met den Franscben Minister van Buitenlandsohe Zaken heeft meegedeeld, dat Italië den Volkenbond zal verlaten, indien de coördinatiecommissie tpt de toepassing van verdere sancties zal be sluiten. Italië niet naar Genève. In welingelichte kringen te Rome ver luidt, dat Italië bij de a.s. beraadslagin gen te Genève over 't Abessijnsche vraag stuk niet zal zijn vertegenwoordigd. Men verklaart de Italiaansche afwezigheid met er op de wijzen, dat Italië geen belang in de onderhandelingen van de commissie van achttien stelt. Alleen het ministerie van propaganda zal een ambtenaar naar Genève zenden ter bewerking van de pro blemen, die uitsluitend op de pers betrek king hebben. Nieuwe botsingen te Damaskus. Volgens mededeelingen van de Syrische autoriteiten is het te Damaskus opnieuw tot ernstige botsingen gekomen. Een menigte, die terugkeerde van het avondgebed in de Omajaden-moskee, viel de politie aan en bombardeerde haar met steenen. De agenten maakten daarom van hun vuurwapens gebruik, waarbij twee personen werden gedood en negen ge wond. Hitier voor nieuw vlootaccoord. Hitier heeft toestemming gegeven tot het openen van onderhandelingen te Lon den, met het oog op 'het sluiten van een Eingelsch-Duitsch vloot-aecoord, van kwa litatief karakter, w?lk accoord het be staande Engelsoh-Duitsche moet aanvul len. Reuter verneemt, dat instructies in dien zin zijn ontvangen, door de Duitsohe ambassade te Londen. Verwacht wordt dat ook de Sovjet- Unie zich zal aansluiten bij de e.v. be sluiten van de Vlootconferentie in den vorm van een bilateraal accoord met En geland. Korte Berichten. In New-York is een staking onder de liftjongens uitgebroken, waardoor 600 gebouwen worden getroffen. Men ver wacht dat de staking vandaag tot 9600 gebouwen zal worden uitgebreid, waar door h<^ aantal stakers tot 142.000 zed stijgen. Te Lodz hebben de textiel-arbeiders besloten, dat een staking met ingang van heden zal worden afgekondigd in alle fabrieken welker directie geen collectief contract heeft geteekend of zich daaraan niet houdt. 60.000 arbeiders zijn er bij betrokken. Het aantal werkloozen in de Vereen. Staten is in Januari met 1.229.000 geste gen. Het totaal aantal in Januari be droeg 12.626.000. Groote belangstelling bij het publiek. Met den D-trein, welke om 10.03 uur aan het S.S.-station aankomt, en waarin een speciaal rijtuig voor de hooge gasten was opgenomen, zijn Zaterdagmorgen, onder zeer groote belangstelling H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana uit Waldenburg in de Residentie terug gekeerd. H. M. de Koningin, gekleed in bont mantel, droeg een bouquet Alpenbloemen, terwijl H. K. H. de Prinses, eveneens in bontmantel gekleed, een bouquet van tul pen en seringen droeg. Terwijl de vorstelijke personen door generaal Röell en den burgemeester wer den begroet, steeg uit de menigte op het perron een spontaan Wilhelmus op, het welk door H. M. de Koningin met zicht baar welgevallen werd aangehoord. Via de Koninklijke wachtkamer begaf het gezelschap zich naar buiten, waar een duizendkoppige menigte stond te wachten. Luide hoera's klonken op, toen de vorstelijke personen buiten kwamen. Per auto's begaven Koningin en Prin ses met gevolg zich naar het Paleis aan het Noordeinde. DE NACCHTEGAAL IN DEN MODDER. Zaterdag bij Rome geland, maar Zondag niet vertrokken. Het uitgaande Indië-toestel Nachte gaal, dat Zaterdag van Schiphol was vertrokken, is dien dag te Rome in plaats van op het vliegterrein Littorio, dat als onbruikbaar was opgegeven, op het vliegveld Clampino geland. Ook dit terrein bleek echter ongeschikt te zijn, want het toestel is na de landing in de modder weggezakt. Het vliegtuig kon dientengevolge Zondag niet vertrekken. De Nachtegaal heeft vandaag de onder broken reis kunnen voortzetten. PENSIOEN-KORTING VOOR OVERHEIDSPERSONEEL. Naar verwacht wordt, zal spoedig het wetsontwerp worden ingediend tot verla ging der pensioenen van overheidsperso neel. Reeds eerder is gemeld, dat de com missie-Palm haar rapport bij den minis ter van Binnenlandsche Zaken heeft in gediend. Hierbij is reeds een ontwerp van wet gevoegd. De vermindering van de pensioenen voor rijkspersoneel, gemeente- en pro vinciaal personeel, alsmede de militairen, zal ten hoogste 10 pet. bedragen. Dit ma ximum van 10 pet. is lager, dan dat op de Indische pensioenen en bij de spoor wegen. In het rapport wordt niet één vast kortingspercentage aanbevolen, maar een percentage, dat verband houdt met 'het tijdstip, waarop het pensioen is toege kend. Er is in de commissie een meenings- versohil op een ondergeschikt punt, maar overigens is het advies der commissie aan minister De Wilde unaniem. BEDRIJFSRAAD VOOR DE SIGAREN- INDUSTRIE. Verbond van sigarenfabrikanten wenscht niet opnieuw zitting te nemen. In verband met het verzoek van den Bedrijfsiraad voor de sigarenindustrie aan het verbond van Sigarenfabrikanten in Nederland, om opnieuw in dien Raad zitting te nemen heeft het verbond aau dien bedrijfsraad het volgende schrijven gezonden: „In antwoord op uw schrijven van 7 dezer betreffende „Samenstelling Bedrijfs raad" deelen wij U 'hierdoor mede, dat de onderlinge verhoudingen in de siga renindustrie en de inmiddels aan den dag getreden opvattingen omtrent de taak van een bedrijfsraad van dien aard zijn, dat er nog minder dan een jaar geleden voor ons aanleiding is om op het besluit tot uit treding uit uw Raad terug te komen." HET IJZELGEVAAR. De waarschijnlijkheid van ijzel zal in de weersverwachtingen worden vermeld. Naar aanleiding van de vele verkeers ongelukken, welke ook dit jaar weer als gevolg van de be-ijzelde wegen zijn ge schied, had de A. N. W. B. zich met een adres tot den minister van waterstaat ge wend, met het verzoek, het nemen van tijdige en doeltreffende maatregelen tegen dit euvel op de rijkswegen zooveel moge lijk te willen bevorderen. De minister 'heeft thans, in antwoord hierop, aan den A. N. W. B. medegedeeld, dat van den hoofddirecteur van het Kon. Ned.-Met. Instituut in Be Bilt de toezeg ging verkregen werd, dat in het vervolg de waarschijnlijkheid van ijzel in de weersverwachtingen zal worden vermeld. D'e vraag wat zal kunnen geschieden om de gladheid van wegen, welke het gevolg is van een laag bevroren neerslag, zoo doelmatig mogelijk te bestrijden, is nog ten departemente in onderzoek. UITBREIDING VAN DE DIESELTRACTIE. Ingaande 2 Maart zal de Diesel-elec- trisehe tractie der Nederlandsche Spoor wegen weer worden uitgebreid van 150000 tot 175000 treinstelkilometer per maand. Binnenland. H. M. de Koningin en Prinses Juliana weer in ons land. De plannen van het Werkfonds. Memorie van antwoord op de Onderwijs- begrooting. De verstrekking van blikvleesch. Buitenland. Het einde van den opstand in Japan. Belangrijke Italiaansche successen. Desertie Erithreesche officieren? Gemeente-secretaris van Enschedé. Dbor B'. en W. van Enschedé is de volgende aanbeveling opgemaakt voor de benoeming van een gemeente-secretaris: 1. Mr J. Bool, referendaris-redacteur ter gemeente-secretarie van Leiden; 2. Mr J. F. Jansonius, gemeente-secretaris van Haarlemmermeer. Voorloopig overzicht van het weer In Februari. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtend-temperatuur 1 gr. beneden normaal, in de derde decade resp. IV2 en Yt gr. beneden normaal, de grootste afwijkingen kwamen voor op den lsten, den llden, resp. 5 gr. boven en 9 Mi gr. beneden normaal. 'De gemiddelde maximum en minimum temperaturen waren een Yi gr. beneden normaal. Het aantal dagen met een gemiddelde temperatuur beneden het vriespunt be draagt te De Bilt 13 tegen 15 normaal; de neerslag was op de Wadden-eilanden en in Z. Limburg ongeveer normaal, in Friesland, Z.-Holland, Zeeland, Drente, Oyerijsel en de Achterhoek van Gelder land 4575 pet. boven normaal, overi gens 1535 pet. boven normaal. Te De Bilt werden 88 uren zonne schijn waargenomen, tegen 77 uren nor maal. Aantal tewerkgestelden zal dit jaar belangrijk toenemen. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Waterstaatsbe- grooting zegt de minister ten aanzien van het Werkfonds dat verwacht mag wor den, dat in den loop van 1936 het aantal tewerkgestelden belangrijk zal toenemen, aangezien geleidelijk het stadium bereikt zal zijn, dat de langdurige voorbereiding van vele plannen beëindigd wordt en de werken in uitvoering zullen komen. Het bedrag van ongeveer f 20f 25 millioen waarmede het crediet voor open bare werken zou behooren te worden ver meerderd, houdt verband met de schaal, waarop krachtens de opgedane ervaring voorloopig kan worden voortgewerkt. Zou in verband met de mogelijkheden op dit gebied, blijken, dat dit bedrag nog onvol doende is, dan kan andermaal een ver meerdering van crediet overwogen wor den. Dat slechts zeer weinige gelden in N. Brabant en Limburg zijn verwerkt, kan niet toegegeven worden. In de provincie Noord-Brabant zijn 13 werken door de ministerieele commissie goedgekeurd tot een totaal bedrag van f 2.282.000, terwijl nog 10 plannen in voorbereiding zijn, waarvan de kosten thans worden ge raamd op rond f 1,9 millioen. In Limburg werden in totaal -8 werken goedgekeurd tot een totaalbedrag van f971.100. Bovendien zijn. nog 7 plannen in voorbereiding, waarvan de kosten thans geraamd worden op ruim f 3,5 mil lioen. Een drietal werken in het westelijk deel van Noord-Brabant zijn in onderzoek. De gelden voor de versterking der zeedijken in het westelijk deel van N.-Brabant zijtu wel is waar bijl het Werkfonds aange vraagd, doch een uitgewerkt plan met ko'Stenberaming werd nog niet overge legd. Naar den minister bekend is, wordt dit plan door de betrokken waterschap pen in samenwerking met de provinciale waterstaat voorbereid. Ook de verbetering van den water staatstoestand in het westen der provin cie Noord-Brabant is bij het Werkfonds aanhangig gemaakt. Voor de indijking van den Biesbosch is eveneens een beroep op het Werkfonds gedaan. Deze aangelegenheid is nog in onderzoek. Op het gebied van kanaalaanleg zijn in verschillende provinciën belangrijke wer ken in uitvoering, al dan niet met mede werking van het Werkfonds.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1