Is het partijwezen uit den booze EERSTE BLAD Terugtocht. Buitenland. DE TOESTAND IN JAPAN De oorlog in Abessynië. Binnenland Staten-Generaal Begrooting van het Verkeersfonds. Belangrijkste Nieuws Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen. ZATERDAG 29 FEBRUARI 193B DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND SO e JAARGANG No. 129 Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J, J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg. Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85, Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ook in ons land tracht men, evenals in Duitschland, de meening ingang te doen vindenj dat het land een dienst bewijst hij, die aan het partijleven een einde maakt, die alle politieke partijen wegvaagt, om daarvoor in de plaats te stellen een groote nationale beweging in dienst van den allesmogenden en allesver- mogenden staat. Omdat hierbij soms ook een beroep wordt gedaan op Groen van Prinsterer, kan het interessant zijn te luisteren naar wat deze Christen-staatsman dienaan gaande heeft opgemerkt. In zijn „Aan de Kiezers" van 17 Fe bruari 1865 handelt Groen o.m. over de Tweede Kamer en de politieke partijen. Ik begrijlp, zoo zegt hij1, dat in 1849, Thorbecke ongaarne had dat ik van par tijen sprak; dit bracht de politiek mee; wegcijfering van partijen ten behoeve van eigen heerschappij:, is altijd de begeerte eener zegevierende richting. En hij voegt daaraan toe: „De onmis baarheid van partijen, voor constitutio neel levensbehoud wordt dagelijks meer een politisch axioma". Met instemming wordt verder aange haald een uitspraak van Buys: „Niet in het bestaan van partijen, maar veeleer in haar gemis, ligt de kwaal welke onze politieke ontwikkeling in den laatsten tijd tegenhoudt en elk jaar een bedenkelijker karakter aanneemt." En na dan melding gemaakt te hebben van de woorden van Beynen, dat het te voorschijn treden van partijen een ge wone en dus natuurlijke vrucht van het leven van een vrij' volk is, vervolgt Groen: „Zoo is hetl waarschuw met kracht en ernst tegen het ontaarden der partijen in partijschappen, maar neem, met de ge trouwheid in het werkzaam belijden eener eigen overtuiging, al wat een staatsvorm bezielt en veredelt, niet weg. Waar geen verscheidenheid van inzicht zich, ook in het streven naar invloed op de practijk, openbaart, daar ontbreekt het aan overtuiging of aan veerkracht, aan beginsel of aan karakter. In onze dagen vooral, te midden van een wereldcrisis, in gewicht en felheid bijna ongeëvenaard, is het vreemd wan neer geen scherp geteekend verschil van richting, omtrent de vraagstukken waar mee de toekomst van Staat en Kerk in verband is, bespeurd wordt. Dergelijk verschijnsel is diep betreu renswaard. En waarom? Niet slechts omdat het van laakbare onverschilligheid getuige nis draagt, maar omdat deze staatkunde eener somtijds hooggeroemde partijloos heid van minder verheven aard uitloopt." Het is meer dan 70 jaar gelden dat Groen van Prinserer deze opmerkingen maakte. Maar is het niet, alsof ze voor onzen tijd zijn neergeschreven? De „Middelb. Ct." begint bij" te draaien. Eerst werd geschreven over den tijd toen ieder orthodox dorpspotentaatje zich als gangmaker voor een school ver eeni- ging of zoo iets opwierp, toen, zooge naamd tot meerdere eere Gods, maar in werkelijkheid maar O1 zoo dikwijls tot meerdere eere van voorzitter en bestuurs leden, het eene zo-of zoo geschakeerde bijzondere schoolpaleis na het andere uit den grond werd gestampt en uit de schatkist werd betaald. Maar nu komt er de nadere verklaring, dat het, en zelfs dikwijls is voorgekomen, dat minderwaardige motieven bijl school stichting een rol speelden, maar dat niet bedoeld is te zeggen dat het als regel zoo w^_s> en dat bij de oprichting van scholen ook beginselen en motieven van hoogere orde hebben meegegolden. Hier wordt dus, zdji 't dan nog heel voorzichtig, toegegeven, dat het stichten van scholen ten gerieve van orthodoxe orpspotentaatjes enz. uitzondering was- Daarmee is een groot deel van het in eerste instantie geleverde betoog terugge nomen. De vondst van „Jewannes" werd reeds schoven d°°r redactie ter z^6 ge~ Als ze er nu ook nog toe komen kan smadelijke vergelijking van de c iters van bijzondere scholen met par- ularistisohe en mopperachtiige stich- Jf.,va? bijzondere autobusdiensten rui- wn e te nemen, dan kan gezegd n-Q,r 8I!i' een vruchtbare discussie is gevoerd. De regeering treedt nog steeds niet krachtig op. Gisteravond laat bleek een groot aantal opstandige soldaten in de Nagatatsjo-wijk te Tokio nog heer en meester te zijn. D'e vlag der rebellen wapperde nog op het gebouw van den minister-president. Het ministerie van oorlog en aangrenzende gebouwen blijven bezet. In het overige deel der Japansche hoofdstad, gelijk in bet geheele land ove rigens, was het, volgens officieele Ja pansche beriobten, rustig. De directe verbindingen met Tokio zijn, naar bet schijnt, tengevolge van een nieuw verbod van verzending van persberichten, weer verbroken. De laatste nog aangekomen berichten wijzen er op, dat de weigering van de op standelingen, het bezette deel van de stad te verlaten en naar de kazernes terug te keeren tot ernstige consequenties en tot een versoberping van den politieken toe stand leidt. Men vreest voor bet uitbre ken van nieuwen strijd. D'en geheelen dag door is ononderbro ken onderhandeld tusschen het leger, de vloot en de civiele autoriteiten. Het dreigement van de autoriteiten, na bet verstrijken van bet ultimatum met geweld op te treden, is nog niet ten uit voer gelegd. De censuur op telefoon- en telegraaf dienst, die korten tijd verzacht was, is weer verscherpt. De vloot ligt onder stoom te Joko- soeka aan den ingang van den intocht van Tokio, terwijl een kleine kruiser en acht torpedojagers voor anker liggen voor Sjibaura, in de baai van Tokio. Sjibaura is een voorstadje van Tokio. Naar men gelooft, zullen de tegenwoor dige onlusten in Japan veel dieper in de gezamenlijke politieke structuur van bet land ingrijpen, dan men tot nu toe meen de te moeten aannemen. STAATSGREEP IN CHILI VOORKOMEN. De Chileensche regeering beeft op bet laatste oogenblik een zorgvuldig voorbe reide poging tot een staatsgreep kunnen onderdrukken. De leiders van den putsch zouden zich voornamelijk in kringen van vroegere of ficieren bevinden. Zestien voormalige officieren, onder wie een aantal hooge militairen, zijn ge arresteerden zullen zich voor den krijgs raad hebben te verantwoorden. De samenzweerders hadden zich reeds in bet hoofdkwartier van het leger, dat tegenover de regeeringsgebouwen is ge legen, verzameld, toen de regeering, nog juist op tijd gewaarschuwd, bet bevel gaf, de opstandelingen te arresteeren. WEER EEN SUCCES VOOR DE ITALIANEN. Amba Alagi veroverd. De weg naar Dessie thans vrij? Maarschalk Badoglio seint: „De troepen van het eerste legercorps hebben den Amba Alagi veroverd. Sinds hedenmorgen 11 uur waait op den top van dezen berg, die den heldendood van Toselli en de zijnen heeft gezien, de Ita- liaansche vlag". Men kan zeggen, dat de overwinning I van Amba Alagi bet logisch gevolg is van de overwinning' van Amba Aradam, welke methodisch werd voortgezet door maar schalk Badoglio. De Amba Alagi ligt aan den weg van Makalle naar Dessie. "VVat den militairen kant van de over winning betreft, valt op te merken, dat de weg van den Amba Aladji naar Des sie nog ver en zwaar, is en dat men te Dtes- sie nog altijd een heel eind van Addis Abeba afzit. De hoofdzaak voor de Itali anen is nu echter, dat zij nu in bet be zit zijn van een stelling, die den noorde lijken toegang tot Abessynië beheersoht en die in den regentijd goed te verdedi gen zal zijn. De afstand tusschen Amba Alagi en Dessie bedraagt ruim 200 K.M. Bovendien liggen ten zuiden van den Amba Alagi nog andere groote bergke tens, die ernstige belemmeringen voor den Italiaanschen opmarsch zullen vormen. De overwinning van Amba Alagi is met groot enthousiasme door de bevolking van Rome begroet. Men wierp zich als het ware op de extra edities van de kranten en overal verschenen de nationale vlag gen uit de vensters. In de bioscopen en café's speelden de orkesten nationale liederen. Het schijnt, dat de Abessyniërs, die zich tegen den opmarsch van de Italianen bij Amba Alagi verzet hebben, 10.000 man tellen. De legers van Ras Seyoem en Ras Kas sa zijn geïsoleerd. Zij tellen ongeveer 40 duizend man. Ten westen van Sjiri bevindt zich Ras Imeroe met 50.000 man, die bet 'hoofd aan de Italianen biedt, gelegen ten Zuiden van de lijn Adoea-Aksoem, In het gebied Addi Abo bevindt zich Dedjas Ali Alioe Boeroe met 20.000 man. De snelle opmarsch verraste den vijand en deed iedere poging van de Abessyniërs om tegenstand te bieden te niet. Schandelijk De „Duitsche Volkskerk" vervangt bij huwelijksinzegeningen het kruisbeeld op het altaar door het 'hakenkruis en de I Hitlergroet wordt gebracht bij de ant woorden van bruid en bruidegom. Deze kerk, gesticht door Dr Dinter, beeft Christus uit haar leer geschrapt en zegt te zijn teruggekeerd tot de oude Ger- maansche ritus. Een huwelijksinzegening volgens deze nieuwe ritus is in de kapel van deze secte verricht. Na een strijdlied, een predicatie en gebeden zette Dr Dinter de bedoeling uiteen van bet Duitsche huwelijk. Dr Dinter vroeg dan den bruidegom: „Wilt gij, kameraad, deze vrouw tot uw wet tige echtgenoote en met haar in het hu welijk treden volgen de oude Germaan- sche gebruiken?" De bruidegom, in de houding staande, den Hitlergroet brengend, antwoordde met luider stem: „Ja. Heil Hitler'' Vervolgens vroeg Dr Dinter aan de bruid„Wilt gij aan de zijde staan van uw echtgenoot in zijn moeilijken strijd voor bet Duitsche vaderland?" De bruid, eveneens in de houding slaande en den Hitlergroet brengend, zeide duidelijk: „Ja. Heil Hitier". HIER BEN I K UW LEIDER. Bij de 'behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken in de Eerste Kamer verklaarde de heer De Mai- chant (N. S. B.) tegen de begrooting te zullen stemmen. Hij acht bet principieel uitsluiten van N. S. B.-ers voor de benoeming van bur gemeesters in strijd met de grondwet. Men kan ook niet van een politieke groep ver langen, dat zij zich onder alle omstandig heden achter het wettig gezag plaatst. Hij merkt verder op, dat de regeering beweert dat de burgerwachten van fascistische elementen gezuiverd zijn. Spr. protesteert tegen dit regeeringsjargon. De Voorzitter: Van de regeering mag u niet zeggen, dat zij jargon gebruikt. De heer De Mare bant: Gisteren is dit woord ook gebruikt. De Voorzitter: U moogt het niet gebruiken; bier ben ik uw le id er. (Gelach). De beer De Marchant af! NOG STEEDS: DE SPELLING. De Minister van Onderwijs acht op het oogenblik een wettelijke regeling niet noodzakelijk. In de memorie van antwoord op bet voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van onderwijs, kun sten en wetenschannen, deelt de minister mee, dat de noodzaak van een wettelijke regeling van de spelling hem voorshands niet is gebleken, evenmin als de nood zaak om de aanschrijving van zijn ambts voorganger aan de onderwijs-inspecteurs inzake de spelling in het huidige stadium in te trekken. DE NEDERL. SPOORWEGEN. Pensioen op 55-jarigen leeftijd. Naar wijl vernemen beeft bijl de op 25 dezer gehouden bespreking van de Direc tie der Ned. Spoorwegen met den I'er- soneelraad, het voornemen tot pension- neering op 55-jarigen leeftijd, een punt van gedachtenwisseling uitgemaakt. Daar evenwel overeenstemming niet mogelijk bleek, is bet onderwerp ge plaatst op de agenda van de volgende maandelijksche bespreking. TEGEN LINTBEBOUWING. Binnenkort indiening van een nieuw wetsontwerp te wachten. In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van Waterstaat, deelt de minister mee, dat het in zijn voorne men ligt zoo spoedig mogelijk de indie ning van een nieuw wetsontwerp tegen lintbebouwing te bevorderen, waartoe reeds een voorstel van een staatscommis sie voor de waterstaatswetgeving is inge komen. Renten invaliditeits- en ouderdomswet. Op 1 Januari werden 31892 weduwen- renten en 13820 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens artikel 373 dier wet 113733 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gul den per week. Voorts genoten 49829 personen een in- validiteitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdoms wet 1919 waren op vorengenoemden da tum 125.095 personen in bet genot van .een als vrucht hunner verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Concentratie Bijzonder Onderwijs. Te Groningen heeft het bestuur der Geref. Schoolvereeniging, naar de „Tele graaf" meldt, aan Ged. Staten zijn voor nemen kenbaar gemaakt tot concentratie door opheffing van een van zijn lagere scholen, n.l. die aan de Groote Leliestraat. Deze school telt plm. 180 leerlingen. EERSTE KAMER. Binnenlandsche Zaken en Posterijen. Bij de voortzetting van de behande ling der begrooting van Binnenlandsche Zaken verklaarde de heer de Ma r- s c b a n t (N.S.B.), dat bij, wanneer in de gemeente waarvan bij burgemeester was, alleen N.S.B.'ers woonden en er zou revolutie uitbreken, hij onvoorwaardelijk achter de regeering zou staan. Hierop antwoordde de Minister in zijn dupliek, dat bij met genoegen hoorde, dat de beer de Marchant dus ,in geval de revolutie uitbrak op instigatie van den leider, dien leider af zou zweren. De begrooting werd hierna goedge keurd. De P. T. T.- begrooting wordt zonder beraadslaging of stemming goed gekeurd. De vergadering wordt gesloten. Het ligt in het voornemen van den voorzitter, de Kamer weer bijeen te roe pen op Dinsdagmiddag 10 Maart. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. De lasten van het motorverkeer. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer inzake de 'begrooting van bet Verkeersfonds voor 1936. Het volgende is daaraan ontleend: De minister vermeldt met voldoening, dat verscheiden leden bun instemming betuigden met bet door hem aanvaarde beginsel, dat de verkeersordening in Ne derland als een eenheid behoort te war den beschouwd, omvattende alle daarbij betrokken verkeersmiddelen. Ook de minister is van oordeel, dat vele ongevallen bet gevolg zijn van gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef. In de nieuwe weg- en verkeerswet zijin de straf bepalingen op dit stuk dan ook aanmer kelijk verscherpt. De minister sluit zich aan bijl de leden, die spoorwegen in Nederland vooralsnog onmisbaar achten. Sinds bijl mist bij1 de nadering der trei nen van onbewaakte overwegen, fluitsei- nen worden gegeven, schijnt aldaar bet gevaar voor het wegverkeer niet grooter dan op drukke wegen zelve. De minister stemt uiteraard in met. de meening, dat bij1 de uitvoering van wegen zoo spaarzaam mogelijk behoort te wor den tewerk gegaan. In 1935 hebben de lasten op het motor- verkeer naar raming ongeveer f 58 mil lioen bedragen. Het gebruik van diesel motoren in automobielen schijnt nog niet in zoodanige mate doorgedrongen, dat in voering van een belasting op dieselolie thans urgent is te achten. De minister kan niet toezeggen, dat hij1 in overleg met zijn ambtgenoot van Fi nanciën bet daarheen zal leiden, dat de druk der belastingen zoodanig vermin- dere, dat het aantal automobilisten niet afneme, hoewel deze aangelegenheid zijn volle aandacht heeft. Aan de onbillijkheid, waarop door som mige leden werd gewezen, dat de onder- houdslast van polderwegen, wordt ver zwaard, voor zoover van die wegen door het doorgaand verkeer wordt gebruik gemaakt, zal, naar het oordeel van den minister worden tegemoet gekomen, in dien uit het verkeersfonds een bijdrage wordt verleend in de kosten van verbe tering van tertiaire wegen. De minister zegt toe 'de invoering van zoodanige regeling zooveel mogelijk te zullen bespoedigen. Tegen een algemeen voorschrift, dat de wielrijders verplicht zijin van de rijwiel paden gebruik te maken waar die aan wezig zijn, bestaat bet bezwaar, dat nog niet alle rijwielpaden berekend zijn op bet opnemen van bet geheele rijwielverkeer. Een regeling tot bet geven van voor rang van bet verkeer op bepaalde aan te wijizen hoofdwegen is in voorbereiding. Binnenland. De Eerste Kamer beeft de begrootingen van Binnenlandsche Zaken en de P. T.T. aangenomen. De beer Valstar over de tuinbouwvooruit- zichten. Memorie van Antwoord inzake bet ver keersfonds. Buitenland. D'e muiters in Japan geven zich over. Italiaansche overwinning in Abessynië. Samenzwering in Chili ontdekt. De minister beeft opdracht verstrekt de vakken van rijkswegen, waar gevaar van slippen aanwezig werd geacht, van waarschuwingsborden voorzien. Het witte achterspatbord met reflector op rijwielen acht de minister voor de vei ligheid op den weg voldoende; overigens zijn maatregelen in voorbereiding om het gebruik van deugdelijke reflectoren te be vorderen. Het ligt in het voornemen om na advies der motorrij'wielcommissie de totstandkoming te bevorderen van nadere voorschriften omtrent de verkeersseinen. Algemeene vertiadering te Utrecht. In de gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van bet centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland beeft de beer Valstar een rede gehouden, waaraan we het volgende antieenen: Het is met den tuinbouw in bet jaar, dat voorbijging, in een nog niet vermin derd tempo verder bergafwaarts gegaan. In de laaatste zes jaren is de export van groenten, fruit en vroege aardappe len teruggeloopen van een waarde van 88 millioen gulden in 1929 tot ruim 27 millioen in 1935, derhalve een verminde ring van bijna 69 pet. De teruggang in 1935 in vergelijking met 1934 was onge veer 20 pet. In de laatste zes jaren is de uitvoer naar Duitschland, dat altijd bet hoofdaf zetgebied van den tuinbouw was, en nog is, zelfs met 77 pet. van de waarde ge daald. Over tuinbouwsteun worden in tuin- derskringen soms harde woorden geuit. Hij, die zich rekenschap geeft van den toestand, waarin bet geheele Nederland- scbe volk in al zijn geledingen tengevolge van deze ontzaggelijke crisis verkeert, zal zijn hand op zijn mond leggen en gemak kelijker kunnen dragen den last, die geen menschelijlke macht, ook de regeering niet, kan afwentelen, door welke steun- verleening ook, want steun blijft een hulpmiddel, dat de kwaal niet genezen kan. Wiji zijn de regeering dankbaar voor het krachtig verweer, dat zij1 heeft gebo den tegen de schadelijke gevolgen van de maatregelen van buitenlandiiche mogend heden, waardoor wijl zoo in moeilijkheden zijin gekomen. Er zijn echter aan de geldelijke steun- verleening groote nadeelen verbonden die steeds scherper aan bet licht treden. Spr. wijst erep, dat de kwaliteit van het ter veiling aangevoerde product tengevol ge van den vorm van steunverleening steeds meer achteruit dreigt te gaan. Een steun, die plaats vindt naar het getal of de hoeveelheid der producten, welke een tuinder ter veiling aanvoert, doet menig maal afbreuk aan de kwaliteit. Dit euvel dreigt een gevaar te worden voor onzen tuinbouw en bet is de vraag of een toe slag in den vorm van een percentage op den prij's niet te verkiezen is boven een steun per hoeveelheid. De vaste lasten blijlven vooral voor den ifitensieven tuinbouw het onoverkome lijke struikelblok vormen om tot een be tere aanpassing te geraken. Op de loonen van de tuinbowwarbeiders kan niet verder worden bezuinigd, daar ze tot een minimum zijn gedaald. Het in komen van een steeds grooter wordend getal der bedrijifsgenooten is zoo ver ge daald, dat het ligt onder het minimum van een tuinbouwarbeider. Het eigen geld dat de tuinders in de bedrijven gestoken hadden, is weg. Wijl willen ons in ons bedrijf handha ven en daarom naar de middelen grijpen, die onze positie weer kunnen verbeteren. Op drie belangrijke dingen wijst spr. in dit verband. In de eerste plaats op1 den expert der producten. Het ligt op onzen weg om den strijd vol te houden en, voor zoover de barriè res nog niet kunnen worden opgeruimd, naar nieuwe afzetmogelijkheden te zoe ken. Onze export moet en kan en zal weer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1