De Eerste Kamer over de landsverdediging. Buitenland. De gebeurtenissen in Japan. De richtprijs voor tarwe. Belangrijkste Nieuws Binnenland Vaste-lastenontwerp. Staten-Generaal. VRIJDAG 28 FEBRUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 127 - In der Regee- Jankbaar zijn, |et maatachap- ischroinpeling crisis-wetge- a,n bet geheele le plattelands- landeel in het Iden toegekend, led te oefenen hetgeen het loor krachtige (ties naast do ten, eveneens pfdstroomingen ën ..Landbouw door het vor- tterk eenheids- aald groepsbe- |olitieken strijd brdeeling van Ipij" is noodig laken tusschen Smid en de I veel ingrijpen- G.B.T.B. serieus jrige bespreking ie deel, waarbij it. Men wil de evenwicht her- chting is niet left een middel 1 pers, werkende In „vrijmaking" bvolking. Neigt |men de publie- niet naar het er! Het gaat in de geestelijke in het bijzon organisatie Inbaring kan |arom wekt spr. ihr. Boeren- en vorde de repre- Protestantsche IN IDERS. Itgesteld. pcuw en Vissche- Jiit het Landbouw liseerden, aange- pouworganisaties, of f 50 zal wor- tomstig de bepa kt „Steun aan, de bepaald, dat de |hoofdberoep be- rekening uitoefe- of veehouderij, bedoelde uitkee- |atie in de maand 5 H.A. cultuur- leen der rundvee- lecember 1935 ten er dan drie melk en ventariseerd; 1936 noch in een lieerde werkver- bs geweest, noch Igevolge een door lie Zaken goedge- Dch is aangesloten leidskas eener ver- ingevolge het 17; Bgen in de inkotn- pting voor het be de georganiseer- ten, bedraagt voor n een der rundvee- Toeld één melk- of Lriseerd, terwijl bij 'niet twee of drie ;rden geïnventari- |te wiens name bij lelk- of kalfkoeien |d en bij de andere mor hem te wiens tgen drie melk- of ïventariseerd, f 50. I/EERBERICHT. en avond van 28 ige Z.O. tot Z.W. >t betrokken, waar- of sneeuw, weinig ratuur. gsdienst. Geseind srgen om 7.40 uur op uw hoedel imiddag 3 u. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f8.50 oer kwartaal; weekabonnementen ycor Middelbvrv Goes en Vüssingen 0-20 Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent oer rege' Ingezonden mededeelingen 60 cent. per vege' Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. ïiddag 3 u.: 764. or fietsen: VERSTERKING VAN DE WEERMACHT BEPLEIT. VOOR DE VERDEDIGING VAN DE VRIJHEID EN DE ONAFHANKELIJKHEID GEEN OFFERS TE ZWAAR. Blijkens het Voorloopig Verslag' der Eerste Kamer over de begrooting van De fensie verklaarden verschillende leden waardeering te hebben voor de openhar tigheid, waarmede de regeering de ge breken der weermacht in de stukken heeft uiteengezet. Daardoor is een grootere achterstand ontstaan, dan h. i. noodig was geweest. Deze leden waren er voorts van over tuigd, dat de regeering, door een verster king van de defensie, ondanks den fiuan- cieelen nood, ter hand te nemen, blijk gaf de kentering te verstaan, die in dit op zicht in de volksovertuiging is op te mer ken. Zij hadden o.m. het oog op de actie van het Comité voor Nationa le Veiligheid en zouden het op prijs stellen een bevestiging te ontvangen van hun onderstelling, dal het aan deze actie ten grondslag liggende streven de instemming der regeering heeft. De leden hier aan het woord, gevoelden dat het moeilijk valt over de zeemacht van gedachten te wisselen, zoolang de re geering haar standpunt nog niet heeft be paald ten aanzien van de vraag, waar over de commissie Kan beeft geadviseerd. "Wat dit laatste betreft, meenden zij even wel reeds thans de hoop tc mogen uitspre ken, dat de regeering niet zou besluiten het plan van een harmonisch samenge stelde vloot los te laten, zij het ook, dat daarenboven zonder twijfel de marine luchtmacht aanzienlijk zal moeten wor den versterkt. Uitbreiding en verster king der zeemacht achtten z ij, in het bl ij z 0 n d e r met het oog op den moeilijken toe stand in het Oosten van dringend belang. Verschillende leden zeiden getroffen te zijn door de woorden van den voorzitter van den ministerraad in diens radio- nieuwjaarsrede, toen hij handelde over het toegenomen gevaar voor Nederland om in 'buiten landsche conflicten betrok ken te worden. Zij oordeelden, dat dit gevaar inderdaad niet mocht wor den onderschat en dat het deel uitmaken van den Volkenbond aan de toeneming daarvan niet vreemd was. Deze leden wa ren daarom geneigd van het lidmaat schap van den Bond eerder nadeel dan profijt te verwachten. Andere leden konden met deze ziens wijze ten aanzien van de waarde van het Volkenbondslidmaatschap niet instemmen Integendeel wenschten zij naast een ern stige verzorging van 's lands weermacht, zoo hier als overzee, de bevordering van een goede jierstandhouding tusschen de volken en van een internationale rechts orde krachtig gesteund te zien. Weer andere leden betoogden, dat Ne derland niet in staat is zelfstandig tegen weer van beteekenis te bieden tegen groo- te mogendheden en het daarom aange wezen is op samenwerking met den Vol kenbond met behulp van een politieleger. De opvatting, welke verscheidene leden bleken te huldigen, dat voor versterking van de weermacht, zoo noodig, geen offer te groot mocht worden geacht, konden deze leden uiteraard geenszins onder schrijven. Verscheidene leden merkten hiertegen over op, dat men Nederland geeszins zon der meer kan vergelijken met landen als Duitschland en Italië; dat de leuze: „Geen offer te zwaar" hier gansch anderen in houd heeft dan daar. Machtspolitiek is n.l. voor Nederland uitgesloten. Waar het hier om gaat, is de handhaving van onze onafhankelijkheid en vrij heid, welke voorwaarde is voor ons volksbestaan en alles wat daarmede samen hangt. Daarom mogen, naar de stellige overtuiging der leden, hier aan het woord, wanneer het aankomt op de verdediging van die onaf- hankelijkheid en vrijheid, inderdaad geen offers te zwaar worden geacht. Wie nu, wanneer een conflict losbreekt, niet gereed is, wordt onder den voet ge- ioopen. De bestaande gevaren zijn groot, in mropa, doch vooral in den Pacific. Nu 1 e, Jn';.ernali0nale ontwapening niet is ge- t, is sterke uitbreiding van de weer macht geboden. Enkele leden waren van oordeel, dat de Volkenbond geene collectieve samen werking beoogt, maar een werktuig is, dat ten behoeve van de machtspolitiek van Engeland wordt gehanteerd. Deze leden keurden het buitenlandsch beleid der Regeering af. De hier aan het woord zijnde leden meenden als eisch te moeten stellen, dat iedere gezonde jonge man een vol jaar zal dienen en dat de weermacht in alle opzichten op peil zal worden gebracht, met name de vloot van Indië. 'Sommige leden merkten op, dat de ver wachting, dat de wereldoorlog de laatste oorlog zou zijn, meer en meer is ver zwakt. Een voortdurend gevaar dreigt, naar bun inzicht, van de zijde van die landen, waar het nationalisme hoogtij viert, in het bijzonder van daar, waar de dictatuur is ingevoerd. Eenige andere leden verklaarden, dat bet grooter geworden oorlogsgevaar hun geen aanleiding gaf op hun streven naar nationale ontwapening, terug te komen. Het sterker worden van den Volkenbond, die nu getoond heeft een dam te kunnen opwerpen tegen oorlogsgevaar en een volgend maal natuurlijk nog sneller en beter zal kunnen optreden, heeft de col lectieve veiligheid reëeler gemaakt. Sommige andere leden oordeelden het onverantwoordelijk, om, voorshands om financieele redenen niet over te gaan tot het aanschaffen van reservemo toren voor militaire vlieg tuigen. Voorts vroegen deze leden of steeds een behoorlijke reservevoor raad benzine aanwezig is. Wijders stelden zij de vraag, hoe lang het vermoedelijk zal duren, voordat wer kelijk eenige voorziening wordt getroffen ten aanzien van het infanteriege- schut. Ten slotte drongen deze leden aan op versterking van de in de Zuidelijke en Oostelijke provinciën aanwezige en ves tiging aldaar van nieuwe garnizoenen. Van nauwelijks minder belang, dan versterking van het materieel der weer macht, achtten verscheidene leden ver ruiming van het contingent en verlenging van den duur der eerste oefening, al wensoht de Regeering hiertoe „vooralsnog" niet over te gaan. Gaarne zouden deze leden het gevoe len van den minister vernemen omtrent het denkbeeld, om een vrijwillig blijvend gedeelte van eenige dui zenden geoefenden in te stellen. Sommige leden stelden de vraag, waar om niet het stelsel der loting werd afgeschaft en algemeene dienst plicht ingevoerd. Zij wenschten zich op dit punt aan te sluiten bij die leden, die het als een eer en een plicht wensch ten beschouwd te zien het vaderland te dienen. Eenige leden pleiten voor de instel ling van een weerbelasting, te betalen door hen die niet voor den mili tairen dienst woTden aangewezen. DE REBELLEN WORDEN ZACHT ZINNIG BEHANDELD. Op uitnoodiging van drie generaals, leden van den oppersten oorlogsraad, hebben zich gisteravond acht uur drie leiders van de rebelleerende troepen naar het gebouw van de „militaire club" be geven om onderhandelingen te voeren. De generaals hebben bij die gelegenheid de leiders der rebellen aangeraden op vreedzame wijze een einde aan den op stand te maken, aangezien zij anders met wapengeweld zouden worden onder worpen. De leiders der opstandelingen keerden daarna naar hun hoofdkwartier terug, dat zij gevestigd hadden in de woning van den minister-president. Bij een tweede onderhoud, een uur later, verklaarden de leiders van de re bellen, dat de muiters bereid waren Vrij dagochtend acht uur naar hun kazernes terug te keeren, waar zij zich weer on der commando van hun officieren zou den stellen. Over de voorwaarden waarop de op standelingen zich hebben overgegeven is niets bekend. 'Het is echter vrijwel zeker dat zij niet eens hun wa penen hebben moeten inleve ren. Nadat op deze wijze een einde was ge maakt aan den opstand, werden de re- geeringstroepen teruggetrokken van de bezette punten en werd het publiek weer in de afgezette stadsdeelen toegelaten. De toestand in de stad was des avonds weer geheel normaal. Alle bioscopen en schouwburgen waren weer geopend. De eerste rechtstreeks uit Tokio ont vangen berichten wekken den indruk, dat de opstandelingen tevreden zijn over het geen zij bereikt hebben en thans, zonder aangevallen te worden, de keizerlijke be slissing afwachten. Het aantal dooden is volkomen onbe kend; men spreekt over tachtig slachtof fers. De uiterst zachtzinnige houding, die de regeering tegenover de rebellen aanneemt, toont wel, hoe zwak ze zich voelt. Maar dit maakt het gevaar, ook voor het bui tenland, voor de toekomst belangrijk grooter. Uit alles blijkt wel, dat tegen de rebel len geen drastische maatregelen zullen worden genomen. De opstandige officieren zijn nog niet naar hun regimenten teruggekeerd. Zij bevinden zich in hotels of in bun parti culiere woningen. Van arrestaties der moordenaars is dus geen sprake. Een bijzonder eigenaardige toestand Geregeld liet men zelfs de belegerde officieren en manschappen levensmidde len toekomen, alsof er niets bijzonders was gebeurd. In welingelichte kringen is men dan ook van meening, dat de invloed van de extremistiscb|jpiilitairen op de regeering, ondanks den ongelukkigen afloop van den staatsgreep, zal toenemen. En hier in schuilt juist het gevaar voor een spoe- digen oorlog. Te Tokio heerscht een ern stige spanning. Men ver wacht elk oogenblik een be slissende wending in den toe stand. De rebellen kunnen rekenen op den steun van machtige deelen van het leger. Intusschen schijnt de Keizer nog steeds geen besluit te hebben genomen, welk kabinet er zal komen. Een ernstige wending in den toestand te Tokio. Hedenmorgen wordt ons gemeld Te oordeelen naar de weinige berich ten, die de opnieuw ingestelde censuur ongewijzigd hébben kunnen passeeren, is in den toestand te Tokio hedenmorgen opnieuw een ernstige wending gekomen. Den gebeelen morgen werd geen enkel telegram uit Tokio ontvangen en daarna werd het bekend, dat de muiters geen uitvoering hadden gegeven aan hun be lofte, om zich voor 8 uur vreedzaam over te geven en dat hun hiertoe nog tot uiterlijk 12 uur 's middags den tijd was gelaten. De marine schijnt de zaak in handen te hebben genomen en mariniers aan land te hebben gezet, die elk ver keer in de nabijheid van het Hibiyapark, waarin de meeste bezette openbare ge bouwen gelegen zijn, stop te zetten. Het schijnt dat generaal Araki, die van 19311934 Minister van Oorlog was, een militaire dictatuur heeft ingesteld. Buitengewone kabinetszitting. Het Kabinet is om 10 uur te Tokio in buitengewone zitting bijeen gekomen. Men gelooft dat de regeering krachtige maat regelen zal nemen, indien de muiters zich niet onverwijld overgeven. Geen verandering in de buitenlandsche politiek. De woordvoerder van het Ministerie van buitenlandsche zaken heeft ver klaard, dat de buitenlandsche politiek van Japan als gevolg van de huidige ge beurtenissen, geen enkele wijziging zal ondergaan. De huidige crisis is uitsluitend teweeg gebracht door oorzaken van binnenland- schen aard. DE NEGUS VAN ABESSYNIE ERNSTIG ZIEK OF GEWOND? De medische adviseur van den Keizer van Abessynië zou volgens een uit D'zji- boetie afkomstig bericht, met spoed uit Addis Abeba naar D'essie zijn ontboden, om zich naar den Keizer te begeven. Men gelooft, dat de Keizer ziek is, of zooals te Djziboeti het gerucht de ronde doet, dat hij ernstig gewond is. De Abessynsche regeering verklaart officieel, dat de ge zondheidstoestand van den negus „uitstekend'' is. Alle geruchten omtrent verwondingen of ziekte zijn zuivere verzinsels. ITALIË WEIGERT HET VLOOT- VERDRAG TE ONDERTEEKENEN. Na het onderhoud dat de Engelsche minister Eden had met den Italiaanschen gezant Grandi, werd officieel medege deeld, dat de Italianen weigeren onder de huidige omstandigheden het vlootverdrag te onderteekenen. Thans kan wel als zeker worden aan genomen dat de vlootconferentie, welke toch reeds door het uittreden van Japan, haar belangrijkheid had verloren, als ge heel mislukt moet worden beschouwd. Minister Eden heeft nog zijn uiterste best gedaan om te redden, wat er te red- De minister deelt mee niet op de verlaging terug te zullen komen. De minister van landbouw en vissckerij heeft aam de drie centrale landbouw organisaties en aan de drie landarbci- dersbonden naar aanleiding van een ge meenschappelijk verzoek meegedeeld, dat hij geen aanleiding kan vinden terug ie komen op de genomen beslissing inzake de verlaging van de richtprijs voor tarwe van f 10 op f 9 per 100 kg. den viel. Maar de beslissing is gevallen. Allerlei redenen worden opgegeven, maar de werkelijke reden moet zijn, aldus bet „Hbld.", dat Mussolini vast besloten is de conferentie op te houden tot de sanc ties van den Volkenbond zijn opgeheven en de Britsche vloot uit de Middelland- sdhe Zee is weggestoomd. DREIGENDE CRISIS IN BELGIë? De stemming in de Kamer-afdeelingen ongunstig voor de regeering. Zooals te verwachten was, hebben de af deelingen van de Belgische Kamer met groote meerderheid van stemmen bet wetsontwerp-Devèze betreffende de ver lenging van -den dienstplicht verworpen. Er werden 94 stemmen tegen en slechts 62 stemmen voor bet ontwerp uitgebracht terwijl 16 Kamerleden blanco stemden. Het voorstel der Vlaamsche Nationa listen tot opzegging van het Fransch-Bel- gisch militaire accoord, werd in strijd met het advies van den president van de Kamer, die het onontvankelijk had ver klaard, omdat het ongrondwettelijk zou zijn, op de agenda geplaatst. De Vlamingen zijn dus in de eerste ronde als overwinnaars uit het strijdperk getreden. Het woord voerend op een banket, zin speelde de minister van nationale verde diging D'evèze op de stemming in de af- deelingen van de Kamer aldus: „Ik heb vernomen, dat de Kamer in de afdeelingen mij niet gevolgd is. Ik zal mij 'deswege niet terug trekken. Ik zal doorzetten tot het einde". Van officieele Belgische zijde wordt meegedeeld, dat zekere berichten in de pers verschenen betreffende de vertrou welijke verklaringen door minister-pre sident Van Zeeland in de katholieke frac tie afgeleg, niet juist zijn voor wat betreft de betrekkingen tusschen België en zijn nabuurstaten. Minister-president Van Zeeland zou- naar dezelfde officieele zijde verzekert, binnenkort 'bij gelegenheid van de bespre king van het militaire voorstel een nieu we en juiste mededeeling doen. Communistische actie in Polen. In verband met de arrestatie van een groep van 28 communisten heeft de Pool- sche politieke politie een sensationeele ontdekking gedaan: een groote bolsche- wistisohe organisatie n.l. die rechtstreeks afhankelijk is van een sovjet politiek- bureau, dat te Praag is opgericht en da! materiaal voor revolutionaire propagan da in ceptraal-Europa verspreidt. Uit de in beslag genomen documenten blijkt ook, dat Kolonel Bartnowski va.i het informatie-bureau van den sovjet staf onlangs1 naar Praag is gezonden, waar hij den steun moet genieten van de Tsjechische autoriteiten, om van daaruit Polen met communistisch materiaal te bewerken. Ook is het komen vast te staan, dat de communistische actie in Polen gesteund en geleid wordt door de sovjet-consula ten; o.a. door het consulaat van Danzig, dat de sovjet-agenten van valsche pas poorten voorziet. In politieke kringen verwacht men, dat het proces tegen de gearresteerde com munisten opzienbarende onthullingen zal brengen over de activiteit van de com munistische centrale te Praag. Het Fransch-Russische verdrag geratificeerd. De Fransche Kamer besloot met 353 tegen 164 stemmen het Fransch-Rus- sische pact te ratificeeren. De regeering had de kwestie van ver trouwen Willen stellen, maar vond door verschillende oorzaken daartoe geen gelegenheid. Aan de beslissing was een onverkwikkelijke discussie voorafge gaan, waarbij het bijna tot een vechtpartij kwam. Korte Berichten. Volgens de „Daily Express'' zou de financier Rickett van Engeland naar Abessynië zijn vertrokken. Te Rome zou hij een tusschenlanding maken om eea onderhoud met Mussolini te hebben. De Duitsche rijkskanselier heeft den ambassadeur te Madrid, graaf Welczek, tot ambassadeur te Parijs benoemd. Binnenland. De begrooting van Sociale Zaken door de Eerste Kamer aangenomen. Het vaste-lasten-ontwerp. De richtprijs der tarwe blijft f 9. Buitenland. De opstand in Japan. De rebellen worden zachtzinnig behandeld. Het Fransch-Russisch verdrag geratifi ceerd. Italië weigert bet vlootverdrag te onder teekenen. Ontwerp dienstplichtverlenging in Bel gische Kamer-afdeelingen verworpen. Communistische actie in Polen. VERLAGING VAN WONING- EN WINKELHUREN. Naar de „Maasbode" uit betrouwbare bron verneemt, zou de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp tot verlaging van sommige vaste lasten en buren begin volgende week de Tweede Kamer bereiken. De parlementaire redacteur van dit blad meldt hieromtrent nog: Ten aanzien van de woninghuxen beeft de regeering afgezien van een imperatieve huurverlaging over de geheele linie. In plaats daarvan beeft zij een stelsel van individueele huurverlaging ontworpen, waarbij de belangen van huurder en ver huurder tegen elkaar worden afgewogen. Het stelsel komt hierop neer, dat de huurders zich voor huurverlaging tot een gerechtelijke huurkamer kunnen wenden met een verzoekschrift. Een nieuwe bepaling in het ontwerp komt tegemoet aan de huurders van win kels; winkelhuren zullen onder bepaalde voorwaarden tusschentijds verlaagd kun nen worden. Wat de scheepshypotheken 'betreft, daar over vernemen we, dat ze nog in nader onderzoek zijn. SALARISSEN ONDERWIJZERS KLOOSTERLINGEN. Het rapport-Bijleveld niet ter inzage. In anwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mr Boon (V.B.) betreffende bet nederleggen ter griffie van de Tweede Kamer vóór de be handeling der door hem aan de orde ge stelde motie inzake een bijzondere rege ling voor de salarissen van ambtenaren en onderwijzers, die buiten gezinsverband in communauteit leven, van het omtrent hetzelfde onderwerp uitgebrachte rapport van de commissie-Bijleveld, deelt minis ter Slotemaker de Bruine mede, dat de regeering het rapport van de commissie- Bijleveld gevraagd heeft alleen voor in tern gebruik en dat van deze opzet dui delijk blijkt in de uitnoodiging tot het lidmaatschap der commissie. D'e minister moet dus op deze vragen een ontkennend antwoord geven. EERSTE KAMER. Sociale Zaken goedgekeurd. De begrooting van Binnenlandsche Zaken. De Eerste Kamer heeft gisteren de be grooting van Sociale Zaken aangenomen, met aanteekening, dat de heer V a n V e s- s e m (N.S.B.) tegen is. Diens partijge noot de heer de Marc hand was af wezig, misschien in verband met de fla ters die hij had gemaakt. Hij had n.l. be weerd, dat het Alg. Mijnwerkersfonds jaarlijks per verzekerde f 31.20 minder van bet Rijk ontvangt dan de Rijksver zekeringsbank. Waar bij die f 31,20 van daan had gebaald, was den minister ei-n raadsel en geen van zijn departements ambtenaren, die dagelijks met de sociale verzekeringen te maken hebben, kon ham zeggen, wat met dat bedrag bedoeld kan zijn! Ook in ander opzicht had deze senator een minder gelukkig oogenblik. Hij had namelijk aangedrongen op wijziging van de wet van 21 April 1933 tot verzeKe- ring van mijnarbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom (Deze wet is echter pas op 1 Januari 1936 in werking getreden.) Nu is bet toch op z'n zachtst uitgedrukt „voorba rig", zooals de minister opmerkte, thans na een ervaring van nog geen twee maan den, die wet reeds te willen wijzigen. Vervolgens was de begrooting vau Binnenlandsche Zaken aan de orde. De heer Hermans (S.D.A.P.) be spreekt de autonomie van de ge meenten. De Minister betoogt wel, dat ook hij liefde koestert voor deze

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1