De gebeurtenissen in Japan. De Belgische minister president ziet oorlogsgevaar. DONDERDAG 27 FEBRUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 126 EERSTE BLAD Terwille van ijdele dorpspotentaatjes? Buitenland. De rust keert weder. De oorlog in Abessynië. Binnenland WAT DOET GIJ, ORDELIJKE, ZINDELIJKE HUISVROUW? De M.S.S.-gewoonie Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsd?Ü5 i2.50 nor kwartaal, weekabonnementen voor M'dde'bnra Goes en Vlissintren Losse nijmmgrg 5 Ce11!. Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De groote uitbreiding van het aantal bijzondere scholen inzonderheid na de financieele gelijkstelling zoo hebben wij dezer dagen weer eens kunnen verne men is voor een niet gering deel het werk geweest van orthodoxe dorpspo tentaatjes, die uit persoonlijke eerzucht op kosten van de schatkist het eene bij zondere schoolpaleis na het andere uit den grond wisten te stampen. Tegenover deze onware beschuldiging willen wij hier enkele feiten stellen. De jaarlijksche Unie-collecte ten bate van de Scholen met den Bijbel, heeft sinds 1879 opgebracht f 5.544.874. Sinds het jaar van de financieels ge lijkstelling, bedroeg de opbrengst van ge noemde collecte f 1.596.783.54. In 1934 toen de crisis zich reeds sterk deed gevoelen was de opbrengst van de Unie-collecte f 82.548.72 en de laatste verantwoording over 1935 komt tot een bedrag van f 76.335.86. Omtrent de gelden die in den vorm van contributies enz. voor de Christelijke scholen worden bijeengebracht staan ons geen cijfers ter beschikking, maar dat deze een zeer belangrijk bedrag vormen is wel zeker. En dan zwijgen we nog van de groote bedragen die in den loop der jaren in suppletiefondsen werden ge stort, van de duizenden die geheel be langeloos een deel van hun tijd en werk kracht ter beschikking stelden van de scholen. Zou men nu heusch meenen dat dit alles geschied is teneinde ijdele dorps potentaatjes in het eeregestoelte te plaatsen? En zou men nu werkelijk van oordeel zijn dat deze groote opofferingen in zoo velerlei vormen, niet van invloed zijn geweest op de lagere exploitatiekos ten van de bijzondere scholen? Wij wijzen op deze dingen niet om te roemen. Maar tegenover de volstrekte misken ning van het karakter van den school strijd, meenen wij toch de feiten, de onaantastbare feiten, in het licht te mo gen stellen. Over de duurte van ons onderwijs en de mogelijkheid van bezuiniging kan lang en veel geschreven worden. Maar laten zij, die altijd gereed staan met hunne beschuldigingen aan het adres van het bijzonder onderwijs, het daar gegeven voorbeeld eens volgen. Het onderwijs zou er door gebaat zijn en de schatkist zou er wel bij varen. De regeering heheerscht den toe stand. Beurzen en banken weer geopend. Muiters houden nog enkele punten in Tokio bezet. Staat van beleg blijft. Revolutie in Japan! Het zag er gisteren wel dreigend uit. Een omwenteling in 'het land van de rijzende zon moet, ook voor het Westen, wel ernstige gevolgen hebben. Gelukkig zien de berichten van vandaag er wat gunstiger uit. Men heeft met een nationalistisch-mili- taire staatsgreep van de JSiipponistische 'beweging te doen gehad, welke veelal als de imperialistisch-socialistische partij be titeld wordt, die het geheele Verre Oosten onder de imperialistische controle van den mikado wil brengen en daarom ook voor Nederland buitengewoon gevaarlijk is. Een staatsgreep, dooi een dergelijke groep ondernomen, zou, als zij slaagde, tot een militaire dictatuur leiden, met alle consekwenties, welke daaraan voor den wereldvrede verbonden zijn. Volgens later bericht uit Tokio keert de rust in geheel Japan langzaam weder. D'e regeering is den toestand meester en de rebellen, die zich trouwens niet krach tig verzetten, zijn terug gedrongen tot en kele punten van Tokio, die zij nog bezet houden. De 'beurzen en banken te Tokio zijn weder geopend, evenals de beurzen in de andere voornaamste plaatsen van Japan. D'e staat van beleg, die in Tokio is af gekondigd, blijft echter bestaan. Vermoord werden de minister-president admiraal Okada en admiraal graaf Saito Ook zijn nog tientallen andere personen om het leven gekomen. Merkwaardig was het op te merken, dat het stadsbeeld van een groot gedeelte van Tokio in den loop van den dag niet of slechts weinig afweek van het normale. Het politiebureau, dat door de opstande- lingen was bezet, werd omringd door een cordon troepen en de militaire bewaking van het keizerlijk paleis, de departemen ten en de strategische punten van de stad waren aanzienlijk versterkt, maar in het algemeen ging 'het gewone leven zijn gang alsof er niets gebeurd was. Zelfs het feit, dat in Tokio de staat van beleg heerscht, deed overdag weinig af aan het vertier op straat en in de handels- en woonwijken. Nadat de moorden waren geschied, trok ken de rebellen die blijkbaar niet meer wenschten dan de bereikte resultaten zich op enkele versterkte punten terug en de troepen die tegen de muiters moesten optrekken hadden dus vrij spel. Slechts hier en daar vielen 'brandstichtingen en plunderingen voor. Gemeld wordt nog, dat 12.000 man van de Keizerlijke Garde zijn opgemarcheerd om deel te nemen aan den strijd tegen de rebellen. De minister van binnenlandsche zaken Goto, die benoemd is tot interimair mi nister-president, heeft zijn functie aan vaard. Diplomatieke kringen te Washington hebben uit Tokio het bericht ontvangen, dat de leiders van den opstand aan alle dagbladen een verklaring hebben gezon den, waarin zij hun opstand ermede moti- veeren, dat het tot dusverre bestaande Japansche kabinet zich meer en meer ver wijdert van den waren Japanschen geest. In de verklaring wordt ook gezegd: „In geval deze toestand blijft voortbestaan, zal de verhouding van Japan tot China Rusland, Engeland en de Vereen. Staten een explosie-punt bereiken". Wat daar mede bedoeld wordt, zegt de verklaring niet. Officieele lezing. Het Japansche ministerie van oorlog publiceert het volgende officieele bericht omtrent de gebeurtenissen van Woens dag: Vanmorgen vroeg om 5 uur hebben groepen jonge officieren een aanval ge daan op: 1. Het paleis van den minister-presi dent. 'De minister-president Okada is ge dood. 2. De woning van den zegelbewaarder admiraal Saito. Ook hij werd direct ge dood. 3. De woning van den leider van het militaire instructiewezen, generaal Wata- nabe. Hij werd eveneens direct gedood. 4. D'e voormalige zegelbewaarder Ma- kino wordt vermist. 5. Bij een aanval op de ambtswoning van den hofmaarschalk Soezoeki, leider van de Seijoekai, werd deze zwaar ge wond. 6. De minister van financien, Takahasji is in zijn woning zwaar gewond. Het ministerie van marine deelt nog mede, 'dat ter bescherming en instand houding van de orde het eerste eskader naar Tokio en het tweede eskader naar Osaka gedirigeerd zijn. 's Avonds acht uur was een aantal re bellen nog niet gearresteerd. De besprekingen in Japan duren voort. De opperste oorlogsraad vergaderde vannacht in het hoofdkwartier van de gendarmerie. De Ministers en andere hoogwaardig heidsbekleders brachten den nacht in het paleis door. Mariniers vormden een cordon rond de wijken, waar de muiters zich hadden verschanst en zetten deze met prikkel draad af. De besprekingen van den geheimen staatsraad worden voortdurend voortge zet. Het voorzitterschap werd door den keizer zelf waargenomen. Wellicht zal reeds Vrijdag een nieuw Kabinet worden gevormd. De muiters ontruimen de gebouwen. Na de onder leiding van den Keizer gehouden conferentie hebben eenige ge neraals zich naar het hoofdkwartier van de muiters begeven, en hun verzocht de bezette gebouwen te ontruimen. De leider der rebellen verklaarde, dat zij slechts zouden gehoorzamen, indien een kabinet wordt gevormd, dat militai- ristisch georganiseerd was. Een nader bericht meldt dat zij de gebouwen heb ben ontruimd. Men acht een treffen tusschen de re bellen en de handhavers van de orde weinig waarschijnlijk. De orde schijnt thans hersteld te zijn. Van andere zijde wordt echter gemeld, dat de toestand in Japan nog allesbehal ve rustig is, en dat de opstandelingen ook de andere Ministers, die op hun doo- denlijst voorkomen, willen dooden. Volgens de „Petit Parisien" zou de toestand gisteravond in de Japansche hoofdstad als volgt zijn: De rebellen-detachementen houden nog altijd de voornaamste ministeries en ver scheidene openbare gebouwen bezet, w.o. het hoofdbureau van politie. De regeering beschikt over de garni zoenstroepen. De opstand reeds 2 weken geleden voorbereid? Men deelt te Tokio mede, dat de ge beurtenissen van gister reeds 2 weken geleden op touw zijn gezet. Men meent zelfs te weten, dat de medeplichtigen reeds 14 dagen geleden in het geheim een „repetitie" hebben gehouden van de ope raties van gister. Prins Saionji die de lucht van deze plannen had gekregen, kon zich in veilig heid brengen, vóórdat de muiters aan zijn woning kwamen. Ongerustheid in Amerika en Engeland. Uit Washington wordt gemeld: De aanslag op de Japansche regeering en de militaire revolte zullen mogelijker wijze van beslissende beteekenis zijn op de betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten. Naar uit de laatste berichten blijkt, zijn politieke waarne mers in Japan van oordeel, dat de putsch ten doel had, aan het leger de volledige controle over de Japansche relaties in China en Mandsjoekoeo te verschaffen. De voorzitter van de Amerikaansche senaatscommissie voor buitenlandsche aangelegenheden, McReynolds, noemde den aanslag een „ongehoorde" daad, wel ke een gevaar vormde...voor den vrede. De sensationeele berichten uit Japan vormen zoowel bij de openbare meening als in toonaangevende politieke kringen te Londen het gesprek van den dag. Op het oogenblik verkeert men nog in het onzekere over de eventueele politieke gevolgen van de militaire revolte. Zullen militaire kringen meer in vloed in de regeering krijgen? Om half elf hedenmorgen is de opper ste oorlogsraad in het Keizerlijk Paleis bijeen gekomen. In welingelichte kringen verwacht men dat het leger zijn voordeel met het ge beurde zal doen, ondanks het mislukken van den opstand. Men meent dat de staat van beleg het leger de gelegenheid zal bieden, ten eerste om een kabinet der nationale vereeniging te vormen; ten tweede om invloed op de openbare mee ning uit te oefenen. Naar het D.N.B. meldt beschouwt men in politieke kringen in de hoofdstad de vorming van een krachtig van iederen invloed, van welken aard ook, vrije re geering als een onmisbare voorwaarde voor het herstel van een normalen toe stand. Dessie opnieuw hevig gebombardeerd. In den sector van Neghelli, nabij de Webbi Gestro, in het gebied Bale, blijft de Italiaansche luchtmacht zeer actief, ondanks de ongunstige weersomstandig heden. De vliegtuigen hebben opnieuw Magalo in het gebied van Bale gebombar deerd, alsmede Ghigner, een belangrijk kruispunt van karavaanwegen en het op ongeveer 110 K.M. van Neghelli gelegen Allata. Ook Dessie is Maandagmorgen opnieuw hevig door Italiaansche vliegtuigen ge bombardeerd. Slechts eenige muilezels werden gedood. In het Zuiden. Na een langdurige gevechtspauze aan het Zuidfront wordt thans weder mel ding gemaakt van een hevigen strijd in het woestijngebied van Ogaden. De Italianen zouden op verschillende plaatsen getracht hebben, om gesteund door gemotoriseerde eenheden, door den woestijngordel heen te breken en naar de waterputten van het Abessynische hoogland door te dringen. De Abessynische troepen, die met de verdediging van deze putten belast wa ren, hebben zich na een verbitterden tegenstand teruggetrokken. De moeilijk heden zouden echter voor de Italianen zoo groot zijn, dat de aanval op de mees te plaatsen reeds tot stilstand zou zijn gekomen. Onze vroegere hoofdredacteur de heer J. Buijse, thans wonende Ruisdaelstraat 47, Nijmegen, hoopt a.s. Zaterdag 29 Fe bruari zijn 80sten verjaardag te vieren. Aan den heer Buij'se, die lange jaren aan ons blad verbonden was, is den zegen geschonken dat hiji in goede gezondheid den leeftijd der zeer sterken mag berei ken. Het zal hem aan blijken van belang stelling, ook uit Zeeland, zeker niet ont breken. De R.-K. fracties van Kamer en Se naat hebben in een gecombineerde ver gadering de kwestie van het Fransch- Belgische militaire accoord, alsmede het wetsontwerp van minister Devèze bespro ken. Minister-president Van Zeeland heeft getracht de katholieke parlementsleden te overtuigen van de noodzakelijkheid der voorgestelde maatregelen op het gebied van de landsverdediging. Hij verklaarde, dat er inderdaad oorlogsgevaar bestaat: „Gij zoudt verwonderd staan", zeide 'hij, „indien ik u de in lichtingen kon mededeélen, die i!k van onze diplomaten krijg. Overal is men van oordeel, dat morgen het oorlogsgevaar acuut kan z ij n. Uit het debat is gebleken, dat de pre mier er niet in geslaagd is, de tegen standers van het wetsontwerp, die over het algemeen tevens tegenstanders van het Fransch-Belgische militaire accoord zijn, te overtuigen. De minister-president ontkende, dat 't Fransch-Belgische militaire accoord van eenigen invloed zou zijn op de buiten landsche of de militaire politiek van België. Hij bestreed de meening, dat de buitenlandsche politiek van België een zijdig georiënteerd zou zijn. België kan besprekingen naar alle kanten voeren en in dit opzicht zijn er den laatsten tijd, zoowel ten aanzien van Engeland en Nederland als van Duitschland reeds bepaalde resultaten bereikt. In parlementaire kringen heeft men niet den indruk, dat deze vergadering er veel toe heeft bijgedragen om klaar heid in -den toestand te brengen. Voor- en tegenstanders van het ontwerp-Devèze staan nog even scherp tegenover elkadr als te voren. Ernstige griepepidemie in Rusland. De ergste influenza-epidemie, die se dert de laatste tien jaar in Rusland ge- heerscht heeft, woedt op het oogenblik, en geeft den medici handen vol werk. Waarschijnlijk is deze epidemie een gevolg van het aanhoudend zachte voch tige weer, gevolgd door strenge vorst. Bij volwassenen schijnt de ziekte een ernstiger verloop te hebben dan bij kin deren. Eigenaardig bij deze griep is, dat gedurende een week de ziekte zich niet als ernstig voordoet, om dan plotseling een ernstige wending te nemen, waarbij zijfch )iong-i, keel-, en oorontstekingen voordoen. Nader wordt gemeld, dat de griep-epi- demie steeds sneller om zich heen grijpt, en dagelijks te Moskou en Leningrad dui zenden nieuwe slachtoffers eischt. De ■dokters kunnen al het werk onmogelijk aan. Te Leningrad komen dagelijks 2000 gevallen voor. De ziekte tast de kinderen zoo goed als niet aan. DE KONINGIN EN PRINSES ZATER DAG IN ONS LAND TERUG VERWACHT. H, M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana worden Zaterdagochtend te 10.03 met den trein via Amersfoort Utrecht aan het Staatsspoor station terug verwacht. Gij hebt als gewoonte aangenomen, eiken Vrijdag Uw kamers een groote beurt te geven, uit alle hoeken en gaten de stofnesten te verwijderen, die zich gedurende deze week hebben opgehoopt, om Uw huis voor den a.s. Zondag weer "knap" te hebben. Maar welke gewoonte hebt gij, or delijke en zindelijke huisvrouw, op Vrydag en Zaterdag niet gevolgd En daarom ziet Ge zoo tegen Uw dagtaak op, Is alles U te vermoeiend en te veel, voelt Ge U loom, mat en lusteloos, zijt Ge prikkelbaar tegen Uw man, Uw kinderen en Uw dienstmeisje, snauwt Ge Uw leve ranciers af en krijgt Ge den naam van onvriendelijk te zijngeheel onverdiend 1 Want het zjjn do vergiftige afvalstoffen, die in Uw traag werkende ingewanden zjjn achtergebleven, die Uw gestel in de war brengen en bezwaren. Ruimt die op 2 Laten Vrijdag en Zaterdag ook Uw M.S.S.-dagen zijn Neemt eiken Vrijdag-avond en Zaterdag avond, vóór het naar bed gaan één of twéé M.S.S.-cachets en ge ziet niet langer op tegen Uw zware huishoudelijke taak, ge ver vult deze met opgewekte blijmoedigheid, Zondags lacht en zingt ge, omdat ge U prettig en levenslustig voelt, ge zijt vriende lijk en men zegt van U: „Wat 'n lieve vrouw", M.S.S.-Cachets Maken Schoon Schip M.S.S.-cachcts (ook wel genaamdLaxeer- Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent. Overal verkrijgbaar Binnenland. De Eerste Kamer behandelt de begrooting van Sociale Zaken, de Tweede die van Koloniën. Steun aan rundveehouders. Inwerkingtreding van bepalingen nopens verlaging onderwij s-uitga ven. Memorie van Antwoord inzake de Justitie- begrooting. Geen militaire besprekingen tusschen Nederland en België. Buitenland. De toestand in Japan. Nog tegenstrijdige berichten. De Belgische minister-president over drei gend oorlogsgevaar. Dessie weer gebombardeerd. WERKGEVERS IN HET BOEK DRUKKERS BED RIJF. Directeur van bureau der federatie gaat heen. Aan den heer H. Knuttel, directeur van het bureau van de Federatie van werk geversorganisaties in het boekdrukkers- bedrijf te Amsterdam, is op zijn verzoek per 1 Mei a.s. als zoodanig eervol ontslag verleend. D'e heer Knuttel heeft deze functie vervuld sedert 1926. In het bij zonder heeft zijn arbeid naar buiten be kendheid gekregen, doordat hij organi sator was van de internationale tentoon stelling „Grato" te Utrecht. Het algemeen hoofdbestuur der Fede ratie heeft tot zijn opvolger benoemd den heer H. Koechlin, die thans een voor aanstaande positie inneemt in het tech nisch bedrijf van de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant". DE ONTWIKKELING VAN DE WIERINGERMEER. Opening van de graanbeurs. Onder groote belangstelling van auto riteiten, belanghebbenden en belangstel lenden is gisteren te Middenmeer de Graanbeurs voor den Wieringermeerpol- der geopend. Het initiatief tot het stichten van deze graanbeurs, die eiken Woensdag in Hotel Smit te Middenmeer zal worden gehou den, is uitgegaan van de landbouworga nisaties in de Wieringermeer, waarin de pachters zijn vereenigd ter bevordering van de gemeenschappelijke vakbelangen. De bedoeling van deze graanbeurs is de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1