r ^Spierpijnen? WOENSDAG 26 FEBRUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 125 Staten-Generaal Buitenland. Militaire putsch in Japan. De oorlog in Abessynië. Bescherming tegen lucht aanvallen. Binnenland Belangrijkste Nieuws verdwij nen d i rede Uit de Provincie 19—24 dreiging met reiigeu. 11—17 2—7 7—11 8—12 het opdringen rceert hij zwart n Vos een „re- 3—8 25X14 14X19 >mbineeren op dwingt hij Wit verder loopen 3 dreigt. 9—14 wegens 1420 19—24 ng van ruit 24 u weer 1420, t initiatie! laat. Op rechts is 26 komt 24 E7 17—22. Mis- sterker dan de zwart het mid- 17—22! 11—22 e stelling komt iren. De linies een basis, ter- s niet gespeeld ikken op 15 en el. 1217 (dreigt 3429, 3035. 14—19 1419 was: 4 5 15 25 35 45 50 op 2520 ant- 1923 en er 28 en 18X40 12—17 17X26 18—23 lijk 17—11, 37— len, doch dit le- ïisekans op. Met e dreiging erin. te kunnen op nemen? In elk a het zetje niet 8—12 nu uit en Vos' 13X2 24—30 6—11 2—8 23—29 29X38 8—12 19X28 28—33 3034 34—40 4044 i in de rubriek slechts 75 cent ERBERICHT. id van 26 Febr.. okken tot zwaar meeuw of natte i het vriespunt. iddag 3 u. Ti Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2,59 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Gees en - Vüssingen i 0,20, Losse nummers 5 een*. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Lag 3 u.: 757. fietsen: TWEEDE KAMER. DE INDISCHE BEGROOTING. De toestand in Indië nog aller minst bevredigend. Minister Co- lijn ziet een schemering vain hoop. De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van de Indische begroeiing voortgezet. De vergadering werd voor een groot deel in beslag genomen door Minister G o 1 ij n, die een belangwekkende rede hield, waarvan wiji hier slechts de hoofd punten kunnen aanstippen. De Minister wees er op, dat het finan- cieele en het economische in het centrum der belangstelling heeft gestaan, wat geen verwondering wekt. Be toestand is nog allerminst bevredigend. Een werke lijk sluitend budget is ondanks alle in spanning nog niet verkregen. Hoe komt het, dat het resultaat niet bevredigender is geweest? Een Leidsch hoogleeraar heeft verklaard, dat men de draagkracht des lands in de achter ons liggende jaren ten eenenmale overschat heeft. Zoo is het. In enkele jaren is zdjh uitvoer gestegen van 500 tot 2200 millioen gulden per jaar, maar dit is geen natuur lijke groei. "Wie daarop zijn budget ba- seert, heeft o<p zand gebouwd. Nu is er krachtig bezuinigd, terwijl ook het moederland zicht niet onbetuigd heeft gelaten. De Nederlandsche garantie beteekent voor het Indische budget 30 millioen ver lichting. En Nederland betaalt 12 mil lioen voor de Indische defensie. Als spr. straks voorstellen indient in zake de maritieme defensie van Indië, zal de last daarvan ook wel weer voor rekening van Nederland moeten komen. De heer Van Kempen echter wil alle In dische defensiekosten voor Nederlands /rekening brengen. Dit is 66 millioen. Kan Nederland dit doen? SpT. betwijfelt het in de allerhoogste mate. Hij1 acht uitermate gering de kans voor Nederland om een belangrijk aantal millioenen op tafel te leggen. Ziet men de zaak goed, dan blijkt Nederlands positie nog on gunstiger dan die van Indië. De toon van het debat over de ecowo- mische politiek heeft spr. verrast, Nu spr., de pessimist, werkelijk eenige sche mering van hoop ziet, is de Kamer vol komen in mineur. Zeker ia in sommige str eken met name op Java de toestand van de bevolking ongunstig. De suikeroogst is van 3 mil lioen ton per jaar tot een zesde ingekrom pen. Dat heeft een grooten terugslag op de bevolking veroorzaakt. De loonen zijn laag, op de basis van die loonen is aan dividenden niet te denken. In den loop van dit jaar zal echter 1.400-000 ton worden aangeplant, dat is een verdrie voudiging vcm wat wij hebben gehad. Daarvan zal ook de bevolking de voor- deelen genieten. De suikerprijzen stijgen en er zijn al fa brieken die met winst werken. Wat den voedseltoestand betreft, moet worden onderscheiden in een algemeene .toestand en plaatselijke toestanden. Tegen een algemeenen achteruitgang kan de regeering niets doen, doch bij plaatselijke schaarste kan zijl wel optre den. Eï is geen reden tot juichen, maar men behoeft den toestand niet zwarter af te schilderen dan verleden jaar. Hij is eer der beter dan slechter. Wat de economische politiek betreft, die houdt nauw verband met den econo- mischen toestand. Spr. bestrijdt de imperiale zelfvoorzie ning. Nederland kan niet opnemen wat Indië uitvoert. Hoogstens 15 pet. van de totale productie. Spr. neemt nu maar 20 pet. aan. Dan moet Indië voor 80 pet. van zijn productie elders een markt zoeken, ter wijl net weigeren zou van andere landen goederen af te nemen. Dat zou onmogelijk lukken. Natuurlijk zou, wanneer de be volking koopkrachtiger werd, Indië veel van zijn productie aan eigen consumen- n kunnen slijten, maar voor de geheele pro uctie gaat dit niet op. En wanneer e industrialisatie in Indië voortschrijdt, kan men de producten tóch uit Nederland met meer importeeren, wanneer Indië die zelf maakt. OnS^d m Indië VUllen elkaar duS imnprini aan ,voo.r een stelsel van imperiale zelfvoorziening. Van Po11 wenschte een com- ^rmmiJVr' li.^onamerhand beu van commissies. Wij worden er onder begra- door mterdePartementaal overleg, door ambtenaren, die de zaak beheer- schen. Spr. gelooft er niets van, dat een commissie de oplossing sneller zal bena deren. Hij' wil het bestaande overleg ech ter wel uitbreiden met figuren uit het be drijfsleven, evenwel op voorwaarde, dat dan ook Kamerleden zich bereid verkla ren, er aan deel te nemen. (Beweging.) Dan kunnen zij de practische moeilijkhe den leeren kennen. Blijken zekere oplos singen mogelijk, dan wil spr. steun bie den, maar alleen de Indische regeer'ng kan ten slotte een beslissing nemen. Er zijn al textielgoederen, ter zake waarvan Indië selfsupporting is. De Minister zal vandaag zijn rede vervolgen. MINISTERS VERMOORD. ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN. PERSCENSUUR INGEVOERD. Naar uit Tokio wordt vernomen, heeft daar een militaire putsch plaats gehad. Minister-president Okade, de Minister van financiën Takahashi, en een admi raal, graaf Saito zijn vermoord. ■De staatsgreep is uitgevoerd door 3000 militairen, geleid door jonge officieren van het derde regiment infanterie, dat fe Tokio in garnizoen ligt. Woensdagmorgen bij het aanbreken van den dag hebben de muiters de woning van den Minister-President, het hoofdbu reau van politie en het ministerie van biu- nenlandsohe zaken bezet. Het ministerie van huitenlandsche zaken is niet bezet. Op het telegraafverkeer wordt een zeer scherpe censuur uitgeoefend, de telefoon verbindingen zijn geheel verbroken. Na den putsch 'hebben ernstige onge regeldheden plaats gehad. In verband biermede wordt er op ge wezen, dat sedert geruimen tijd de poli tieke toestanden in Japan zich kenmer ken door een sterke liberale strooming, welke Zich keert tegen het reactionaire conservatisme van het leger. Het Japansche consulaat te Sjanghai heeft de Japansche bladen welke in China verschijnen, verboden iets te berichten over de gebeurtenissen in Japan. In Chineesche kringen is men van oor deel, dat de opstand een gevolg is van de oppositie van de Japansche staatslieden tegen de militaire eiscben en de weigering om 4 jaar geleden een oorlog tegen Rus land te ontketenen, toen de Sovjettroepen in het verre Oosten niet in staat waren voldoende tegenstand te bieden. De staat van beleg is afgekondigd. Men verwacht dat binnenkort de toestand zal worden geregeld. Onrust in China. Dte berichten over de militaire opstand in Japan hebben in China onrust gewekt. Men wijst er op, dat de vermoorde Minis ter van financien, Takahashi, een ener giek tegenstander van de hooge begroo ting voor oorlog was en derhalve gehaat bij de redicale elementen in bet leger. Men vreest in Nanking, dat deze putsch een voorteeken is van scherpere militaire maatregelen in Obina en tegen Sovjet- Rusland. Oorlog met Sovjet-Rusland dreigt. Naar te Nanking wordt vernomen is men in Japan algemeen van oordeel, dat thans een oorlog met Sovjet Rusland niet meer kan worden vermeden. Het is mo gelijk, dat deze oorlog in het komende voorjaar uitbreekt. Weer de guerilla. Uit bet jongste door het Abessynische hoofdkwartier te Dessie uitgegeven leger- bericht blijkt, dat de Abessyniërs tot de beproefde methodes van den guerilla- krijg terugkeeren. Blijkbaar is men na de tegenslagen der laatste weken tot de overtuiging gekomen, dat het concentree- ren van groote troepeneenheden zelfs daar, waar de terrein-omstandigheden den Abessyniërs gunstig zijn, vele nadee- len met zich brengt. Volgens het legerbericht zou een Abes synische af deeling bij het plaatsje Oem- hager aan de Setit-rivier een succes heb- I ben behaald, hetgeen te danken zou zijn aan de guerilla-tactiek. De Italiaansche bezetting van het dorp zou door de Abes syniërs volkomen zijn verrast. Na ver overing van de munitie-depots zouden de Abessyniërs de munitiekisten in brand hebben gestoken, tengevolge waarvan een aanzienlijke voorraad munitie in de lucht zou zijn gesprongen. Bovendien is nog een groote hoeveelheid conserven, meel i en andere levensmiddelen vernietigd. Omtrent de gevechten aan den straat weg naar Adoea zijn van Ras Imroe na dere berichten ontvangen, volgens welke de Abessyniërs eenige duizenden unifor men en groote hoeveelheden wapens, mu nitie en ander oorlogsmateriaal zouden hebben buitgemaakt; voorts zouden om vangrijke hoeveelheden levensmiddelen in hun handen zijn gevallen. Bij het in de lucht laten vliegen van het Italiaansche munitie-depot zijn 50 man door ontplof fende bommen gedood en ongeveer 100 gewond. Volgens verdere Abessynische berich ten blijven Italiaansche toestellen boven ■de gebieden van het Noordelijk front vliegen en werpen zij dagelijks bommen op kleine plaatsjes, hetgeen echter vol gens Abessynische meening zonder eenige militaire beteekenis is. Ook de omgeving van Dessie en de vlakte van Boro Mieda is gebombardeerd, zonder dat echter be langrijke schade is aangericht. De Abessyniërs zijn blijkbaar na den sprong van de Italianen ten Zuiden van Makalle oogenblikkelijk begonnen aan alle kanten op het Westelijke en meest Noordelijke deel van het Noordelijk front actie te gaan voeren en met het sterker worden van deze actie, dreigen de Italianen in Enderta en het hoogland tusschen Amba Aradam en Amha Aladji hoe langer hoe meer geïsoleerd te raken. Staking van Fransche vliegers? Onder de Fransche verkeersvliegers heerscht ernstige ontevredenheid over de salarisverlaging van 10 pet. Mocht geen oplossing tot stand gebracht worden voor het conflict, dan zou over wogen worden over te gaan tot een alge meene staking op alle lijnen van de Fran sche luchtvaart-Mij „Air France" met in begrip van den dienst op Zuid-Amerika. Het Fransch-Russisch verdrag. In een rede van ongeveer vijf kwartier heeft minister Flandin gister 't Fransch- Russische verdrag in de Kamer verde digd,, Hij bestreed de van Duitsche zijde uit gesproken beschuldiging, dat het verdrag ten doel zou hebben Duitschland te i solee ren, door er op te wijzen, dat men steeds getracht heeft een algemeene meerzijdige overeenkomst te sluiten waaraan Duitsch land zelf zou deelnemen, en dat men het betreurt, dat de houding van dit land dit niet mogelijk heeft gemaakt. Hij beredeneerde uitvoerig, dat het feit dat Rusland lid van den Volkenbond ge worden is, voor Frankrijk reeds de ver plichting meebracht de territoriale inte griteit en de politieke onafhankelijkheid van dit land mede te helpen waarborgen en het te hulp te komen bij een niet-gepro- voceerden aanval. Ten aanzien van de rechtsc'he vrees voor de communistische propaganda in Frank rijk zelf, sprak de heer Flandin de mee ning uit, dat men de huitenlandsche poli tiek en de binnenlandsche niet door el kaar halen moet. Alle maatregelen zijn genomen tegen een mogelijke actie van het Komintern. Nader wordt vernomen dat de Raad van Volkscommissarissen het handels verdrag met Frankrijk heeft goedgekeurd. De uitsluiting in Denemarken. Na het mislukken der bemiddelings pogingen zijn de Deensche werkgevers tot uitsluiting overgegaan. Ongeveer 125.000 arbeiders worden door dezen maatregel getroffen. Daarbij komen dan nog groe pen arbeiders, die indirect door de uit sluiting worden getroffen. Als tegenmaatregel der vakvereenigin- gen zal vandaag een sympathiestaking beginnen van de transport- en haven arbeiders, welke staking vooral gericht zal zijn tegen de aan de uitsluiting deel nemende ondernemingen. Trekken Duitschland en Italië zich terug van Locarno? De Romeinsche correspondent van Reuter meent te weten, dat het onder houd, dat de Dtiitsche gezant te Rome, von Hassel, met Mussolini heeft gehad, alleen heeft gehandeld over het Fransch- Sovjet-Russische pact. Wordt het pact geratificeerd, aldus meent Reuter, dan zou een wijziging van de houding van Italië en Duitschland noodzakelijk zijn, hetgeen niet anders zou kunnen beteekenen dan een opzegging van het verdrag van Locarno. Korte Berichten. Eén zeer zware mist en sneeuw stormen belemmeren het scheepvaartver keer in Zweden. Verscheidene plaatsen zijn geïsoleerd en in duisternis gehuld wegens het defect geraken van de elec- trische leidingen. Ook dreigt voedselge brek. In den Senaat te Washington is een wetsontwerp ingediend waarin machtiging wordt verleend tot den onverwijlden aan bouw van twee luchtschepen voor de marine. De Eerste Kamer niet enthousiast. Het wetsontwerp tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, is in ae afdeelingen der Eerste Kamer geens zins geestdriftig ontvangen. Vele voor standers van het ontwerp wilden de vrees niet verhelen, dat uit de ontworpen maatregelen heel wat administratieve omslag zal voortvloeien, en anderen ver klaarden, dat zij wel geen tegenstanders van de voorgestelde regeling zijn, doch er slechts zeer betrekkelijke waarde aan hechten. Eenige leden hadden ernstig bezwaar tegen de voorgestelde regeling, omdat zij de geestelijke gevolgen, welke de tenuit voerlegging er van zal te weeg brengen, verderfelijk achtten, omdat de organisa tie, welke tot stand zal komen en de oefeningen, welke voor de burgerlijke be volking er uit voortvloeien, aan velen de meening opdringen, dat de oorlog iets onafwendbaars is, in welks komst men fatalistisch zal hebben te berusten. De mogelijkheid om aan de burger lijke bevolking tegen de onmetelijke ge varen van luchtaanvallen noemenswaar dige bescherming te verschaffen, achtten zij' bovendien zoo gering, dat de onver dedigbaarheid van een land in den mo dernen oorlog met een zoo gering opper vlak als het onze, bij tenuitvoerlegging van de ontworpen bepalingen geenszins wordt verholpen. De reeds genoemde leden, die weinig waarde aan de voorgestelde regeling hechtten, wezen eveneens op de onmoge lijkheid om luchtaanvallen af te weren. De indruk mag h.i. dus niet worden ge vestigd, dat uitvoering van de ontwor pen bepalingen de bevolking tegen de verschrikkingen van den luchtoorlog zal beveiligen, zelfs niet, dat zij de gevolgen daarvan in belangrijke mate zullen ver zachten. Zij erkenden echter, dat men, wat het laatste aangaat, verplicht is te doen, wat binnen een financieel draag lijken omvang mogelijk zal blijken te zijn. Sommige leden achtten de beste be scherming van de bevolking tegen lucht aanvallen gelegen in de verdediging met eigen vliegtuigen en afweergeschut. In elk geval behoort h.i. de bescherming tegen luchtaanvallen te worden gelegd in handen van de militaire autoriteiten, die dan met de civiele overleg kunnen ple gen. Voorts achtten zij onbillijk, dat de gemeenten de kosten moeten dragen. 'Gewezen werd op de moeilijkheden van luchtverversching in de kelders en op de kans, dat deze daardoor in plaats van bescherming, vergrooting van onheil zul len opleveren. DE WERKLOOSHEID. Er is nog steeds een stijging waar te nemen in vergelijking met het vorige jaar. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 3 tot en met 8 Februari 1936 het aantal leden van ingevolge het Werk loosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde ver- eenigingen bedroeg 537.600 (waarvan 74.400 landarbeiders). Bij 1062 organen van de openbare ar beidsbemiddeling stonden op 8 Fehr. 1936 in totaal 496.046 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 468.716 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 476.726 werkloos, onder wie 455.077 mannen. Aan een naar den toestand op 1 Jan. 1936 ingesteld onderzoek naar de leef tijden van de bij de gezamenlijke orga nen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven werklooze arbeiders zijn de volgende gegevens ontleend Personen jonger dan 18 jaar: mannen 18.812; vrouwen 7173. Personen van 18 04 jaar: mannen 71.667, vrouwen 7146. Personen van 2530 jaar: man nen 88.894, vrouwen 2231. Personen van 31 jaar en ouder: mannen 274.059; vrou wen 3909. STEUN AAN MOBILISATIE SLACHTOFFERS. De resultaten der verpachting. Op vragen van het Tweede Kamerlid K. ter Laan, heeft de minister van de fensie a.i. geantwoord Door 4367 personen werd op grond van de wet van 3 December 1931 steun aangevraagd. 1760 aanvragen werden ingewilligd. Op 1 Januari 1936 waren 886 gehuw den; 230 ongchuwden; 228 weduwen en weezen en 145 heele weezen, hehoorende tot 92 gezinnen, in het genot van een geldelijke uitkeering. Binnenland. Minister Golijn verdedigt het koloniaal beleid. De malaise in de oester cultuur. Prof. Dr L. Bouman overleden. Buitenland. Militaire putsch in Japan. Dreigende oorlog met Rusland. Weer de guerilla in Abessynië. Het Fransch-Russisch verdrag. Wrijven, maar wrijven mei Kloosterbalsem zal U ervan genezen wam die spierpijnen mrtAKKERsKloosterbalsem omdat deze bijzondere balsetn tot diep in de spierweefsels zijn oplossende, krachtig genezende werking voortzet.. De Holland-lndiëvluchten. Hedenochtend is de Koeteling van Schiphol naar Indië vertrokken. De O'everzwaluw (thuisreis) vloog he den van Batavia naar Medan. Burgemeesters. Met ingang van 1 Maart is tot burge meester van Eemnes benoemd mr P. A. L. van Ogtrop, thans tijdelijk werk zaam op het Bureau van internationaal betalingsverkeer van het ministerie van handel, nijverheid en scheepvaart. Met ingang van denzelfden datum is tot burgemeester van Grijpskerk be noemd de heer A. van de Nadort, thans wethouder van de gemeente Rhenen. Nederlandsche spionnen in Noorwegen? Het Noorsche blad „Aftenposten" geeft uitvoerige bijzonderheden over drie Ne derlandsche spionnen, die de omgeving van Drontheim onveilig zouden hebben gemaakt. Eerst zou men aan industriëele spionnage gedacht hebben in verband met een kopersmelterij, maar later zou zijn gebleken de autorteiten wenschen zich er niet over uit te laten dat het hier beruchte communisten betrof. Het blad noemt de namen van twee man nen, woonachtig te Haarlem. Er zou ook een Russische dame bij in het spel zijn. De „spionnen" zijn over de Zweedsche grens gezet en zouden zich nu in Zweden bevinden. HANDELSVERKEER MET TURKIJE. Blijkens het verslag van de vaste Com missie uit de Tweede Kamer voor over leg met de Regeering omtrent aangele genheden van handelspolitieken aard, in zake het wetsontwerp goedkeuring van bet op 23 September 1934 tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en de Repu bliek Turkije gesloten Handelsverdrag, kan genoemde Commissie zich daarmede zeer wel vereenigen. Intusschen meent zij er de aandacht op te moeten vestigen, dat het handels verkeer met Turkije groote moeilijkheden ondervindt tengevolge van den onbevre- digden gang van zaken met betrekking tot de clearing tusschen Nederland en Turkije. De commissie zou het op prijs stellen, indien de Regeering omtrent het verloop van deze clearing inlichtingen zou kun nen verstrekken. In het bijzonder zou zij gaarne vernemen, in hoeverre de Regee ring gegevens ten dienste staan ter be oordeeling van de al of niet juistheid van het gerucht, dat Turksche expor teurs hun vorderingen weten te innen buiten de clearing om. Mocht het niet mogelijk zijn, de on gunstige ontwikkeling van de clearing binnenkort tot staan te brengen, meent ■de regeering dan niet, dat het op haar weg ligt om de Nederlandsche expor teurs te waarschuwen tegen onvoorzich- tigen export naar Turkije? DE MALAISE IN DE OESTERTEELT. De resultaten der verpachting. De verpachting van 148 oesterpercee- len op de Ierseksche en Bergsche Bank gisteren te Middelburg gehouden en door honderden personen bijgewoond, heeft on geveer 11 pet. opgebracht van de voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1