DE ZEEUW De Dochter van den Opperrechter GEHIUS De opbouw van de Wieringermeer. Werk! Uit de Provincie Gemengd Nieuws. WOHDBALSEM het derde dorp in het nieuwe land in gebruik genomen, het probleem der bewoning en bevolking. FEUILLETON I )P: ARDAPPELEN, 100 K.G. onder V. „Vredehof", e driewielskar, boerenwagen, 2 lee. P. BOONE, eg E 239a, bij VONING, a ƒ2,50 per VNSE, Segeers- urg. TEDENHUIS es: P. A. BLOK, Middelburg. RWONING, he meneden suite, kamers), van lorzien. Adres: Idelburg. IUUR: modern Veersche Weg, J. WATTEL, weg 267, Sou- WSE, Veersche rg. Dik rooksp. spek 25, lever- en 35, varkens per pond. Var- 25 ct. chines, Smyth M. en 1.60 M. dere voorjaars- J. ZUID WEG, Heinkenszand. verandering, in marktschoone Albion Graan- [IERE, Bigge- I N E JES HEN NKOL JONGE nak en ver- B 75, Bigge- r K.G., mager rauwe reuzel Happen vanaf Slagerij J. DE liddelburg. ROEDEIEREN P. rijf No. 3114. vliet, Colijns- April, HET HUIS, Nieuw- rin thans sla- rrfkade 9, Goes 1VRAAGD, be- diploma am- >t aanbeveling. S. K., Bur. „D.e en gevorderde goed een wijk bedienen en r No. 8, Bu- Goes. VAN DINSDAG 25 febr. 1936, Nr 124. tweede blad In de afgeloopen week is de derde woonkern in de Wieringermeer voor de bewoners opengesteld en bevolkt, zoodat thans, naast Slootdorp en Middenmeer, Wieringerwerf als derde dorp in het nieuwe land zijn plaats inneemt. De mid denstandsbedrijfjes als slager, hakker, kruidenier enz. zijn hun werkzaamheden begonnen en gisteren is -de ruime, mo dern ingerichte lagere school in gebruik genomen, waarmede in het nieuwe dorp het normale leven is begonnen. In klein bestek herhaalt zich hier weer het merkwaardige procédé, dat z'ich bij de geheele ontwikkeling en opbouw van de Wieringermeer voortdurend heeft voorgedaan, dat een geheel land, een ge heele bevolking, een geheel nieuwe ge meenschap, voor onze oogen groeit en dat deze groei beïnvloed, geregeld en in banen geleid kan worden in tegenstel ling met de oude bestaande gemeen schappen, die ons door de historie zijn overgeleverd en - zoo althans lijkt het ons bet resultaat zijn van een vol komen willekeurig groeiproces, waarbij slechts 'het toeval een rol heeft gespeeld. Sedert het droogvallen van de Wierin germeer, op 21 Augustus 1930, heeft men als in een laboratorium, -de geheele ont wikkeling van den polder, zoowel wat de ontginning en -in cultuurbrenging van den bodem als wat de kolonisatie en vorming van het sociale leven betreft, in -de hand gehad en kunnen vormen, met toepassing van -alles, wat ervaring en wetenschap hadden geleerd. De Wierin- germeer-directie, die van dit alles -de lei ding 'had, heeft daarbij de grootst moge lijke planmatigheid betracht en -kreeg -daarvoor de beschikking over een corps ambtenaren, die hun taak met -hart en ziel waren toegewijd, omdat zij voelden, dat zij hier pionierswerk te verrichten kregen en wel zelden ambtenaren de vol doening van een zoo creatieve opdracht hebben gehad als deze ingenieurs, archi tecten, waterbouwkundigen, landbouw kundigen en opzichters, die van een kale, ternauwernood aan het water onttrokken vlakte een stukje gecultiveerde maat schappij moesten maken. In -de enkele 'jaren, -dat het land voor bewoning geschikt is, zijn hier -drie dor pen gekomen, -die geheel volgens een be paald schema zijn aangelegd. De bevol king is, evenals elders in den polder, na strenge selectie ten aanzien van zedelijk gedrag en gezondheidstoestand, toegela ten, en zoo bieden -de dorpen plaats aan allen, die in den nieuwen polder hun vast arbeidsterrein hebben, d.w.z. boerenarbei ders, ontginningsarbeiders, opzichters, enz. Men heeft hierbij zooveel mogelijk vermeden, -dat degenen, -die door hun arbeid aan 'het opbouw- en ontginnings werk in -den polder binnenkort hun taak in de Wieringermeer beëindigd zullen zien, tot de vaste bewoners der dorps kernen zullen gaan behooren, opdat niet aanstonds in het nieuwe land de werk loosheid haar intrede zal gaan -doen. In een nieuwe woonkern als Wieringerwerf hebben dezer dagen ongeveer -honderd gezinnen hun tenten opgeslagen. De be hoeften van -deze gezinnen zijn ongeveer te berekenen. De ordening, -die elders met moeite ingang kan vinden, wordt hier toegepast, o.a. bij de vestiging van mid- denstandsbedrijven, die zich hier slechts kunnen nederlaten, met toestemming van de Wieringermeer-directie. Slechts één bakker, één slagér, één kruidenier krij gen deze toestemming, om in het be perkte gebied -alle nuttelooze concurrentie en economische verspilling te vermijden. Breidt de bevolking zich uit en vormt 61) _o~ „De naam Trelawney wordt in Corn- wallis zeer geliefd", zei Jeffreys. „Ja, en ook in Bristol. Als Anglicaan haat hij mijn religie. Hij zou bijna een Presbyteriaan kunnen zijn, zoo verheer lijkt hij steeds het Protestantisme." „De heele familie is met dezelfde kwast geverfd zei Jeffreys met een vroom ge baar. „Men zou haast denken, dat jij-zelf ook een Katholiek waart", zei de Koning. „O, ik heb mijn oogen open gehad, zoo lang ik Uwe Majesteit gekend heb. Ook heb ik veel geleerd door de diensten bij te wonen, die gij liet houden door Katho lieke priesters. Zij waren zeer schoon." „Ziet ge 't nu wel?" sprak de Koning vurig. „Het zien!" zei Jeffreys op vromen toon; „men moet 't zien. Alles wel be schouwd is de Anglicaansche Kerk niets dan een bespotting. Zij is van de ware Kerk afgevallen en van dien tijd af heeft Ze rechten opgeëischt, die haar niet toe kwamen, nadat ze een scheurkerk was zich een afzetgebied, dat groot genoeg is om twee middenstanders een behoorlijk bestaan te verzekeren, dan kan minstens zooveel maanden na vestiging van de eerste een tweede vakgenoot een vesti gingsvergunning krijgen, zooals bijv. reeds 'het geval is in Middenmeer, waar twee bakkers gevestigd zijn. De arbeiderswoningen in het nieuwe dorp zijn ontworpen en uitgevoerd door de organisatie, die de Wieringermeer- directie voor de woningexploitatie heeft ingesteld, n.l. het Bouwbureau „De Wieringermeer", dat werkt met kapitaal uit het Zuiderzeefonds, dus tegen een lagen rentevoet, die lage huren mogelijk maaikt. Onder leiding van den directeur van het 'Bouwbureau, den heer D, A. v. Eek, is een dorp ontstaan van bijna ideale arbeiderswoningen, zeker ideaal voor die gezinnen, die uit verschillende plattelandsgemeenten in ons land komen, waar de woningtoestanden nog alles te wenschen overlaten. De middenstanders, die zich hier mochten vestigen, konden hun huizen, indien zij zulks wenschten, zelf laten bouwen door een architect naar eigen keuze, die echter zijn ontwerp ter goed keuring aan de Wieringermeer-directie moet voorleggen. Zoodoende kan men er toezicht op houden, -dat de dorpen niet ontsierd worden -door uit de toon val lende bouwwerken en dat de eenheid van stijl gehandhaafd blijft. Hetzelfde geldt voor de kerken en particuliere woonhui zen, die in de dorpen worden gebouwd. In Wieringerwerf vindt men voorloopig nog geen kerkgebouw, omdat geen der drie kerkgenootschappen, die elk in Slootdorp en in Middenmeer een kerkje hebben, op het oogenblik over de mid delen beschikt, om in Wieringerwerf een eigen gebouw neer te zetten. -Het ligt in de bedoeling, dat Wierin gerwerf zich zal ontwikkelen tot het ad ministratieve centrum van den polder. Op eenige honderden meters afstand van Wieringerwerf verheft zich de terp, de verhooging van ongeveer 6 meter, naar het model der oude terpen, die hier is opgeworpen en een prachtig uitzicht over het wijde, vlakke land biedt. Tegenwoor dig beweert ieder, -die er iets mee te ma ken heeft, niet 'te weten, waarom men deze terp eigenlijk heeft opgeworpen. Indertijd, bij1 de behandeling der Zuider- zeefondsbegrooting in de Tweede Kamer, schijnt men echter van parlementaire zijde den eisch te hebben gesteld, dat -de uitgestrekte nieuwe pol-der een soort van vluchtheuvel zou krijgen, waar de bevol king een toevluchtsoord zou vinden in dien het water eens de ontrukte -prooi -zou terugeischen. Deskundigen schijnen dezen veiligheidsmaatregel reeds toen overbodig te hebben geacht, en tegen woordig, nu de Afsluitdijk de voormalige Zuiderzee heeft gereduceerd tot -het IJs- selmeer, spreekt men zelfs liever niet meer over de oorspronkelijke bedoeling van de terp. Als men dezer -dagen begint met -de .beplanting van de omge ving van Wieringerwerf, zal om het dorp een gordel van groen worden aangelegd, -die in -den vorm van een park of als recreatie-terrein zich zal uitstrekken tot aan de terp en waarin -de terp zelf zal worden opgenomen. 'Op deze wijze zal de eentonige vlakke uitgestrektheid van het polderland door een fraaie beplanting worden onderbroken, het landschaps- sChoon zal er door verhoogd worden en de terp zal het fraaie middelpunt van den polder worden en een prachtig uit zicht over het nieuwe land bieden aan de -doortrekkende toeristen, die hier dicht voorbij zullen komen langs den grooten primairen verkeersweg van Amsterdam naar Leeuwarden, die hier getracteerd is. Voorloopig vindt men hier nog slechts een smallen klinkerweg en er zullen nog wel eenige jaren mee gemoeid zijn, al vorens hier de breede autostrada van de hoofdstad naar het Noorden is aange legd. En hoe dan -de Wieringermeer er uit -zal zien laat zich gezien het tempo waarin -de polder groeit, zich ontwikkelt en wordt opgebouwd moeilijk raden. ..Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland. JVOROL" De Nederlandsche tandpasta. (Adv.) geworden." „Dat is maar al te waar, Jeffreys, maar spreek er niet over. De tijd is nog niet gekomen voor je, om openbaar 'tware geloof te belijden. Je kunt nuttiger voor mij zijn als Protestant. Maar jij hebt veel te doen en de straf moet niet uitgesteld worden. Als je wacht, zal 't volk mede lijden krijgen met de rebellen." „Medelijden!" riep Jeffreys uit. „Laat één 't eens wagen! Maar Uwe Majesteit heeft ook nu weer, zooals steeds, gelijk. Ik zal gaan." Nadat Jeffreys heengegaan was, bleef de Koning langen tijd verzonken in diepe gedachten. Herhaaldelijk vloog een glim lach over zijn ruw, pafferig gezicht, om dan weer door een blik vol sombere wraakzucht gevolgd te worden. „Koning, koning!" mompelde hij. „Ja, ik wil Koning zijn, zooals o-nze broeder Lodewijk. Hij wil slechts over Katholie ken regeeren en ik ook, Hij' wil de Huge noten verdrijven en ik de Dissenters. Wat de Anglicanen betreft, 'k weet niet, hoe 'k met 'hen handelen moet. Zij geven v.o-or koningsgezind te zijn, en de Heilige Va der deelt mij mee, dat de tijd nog niet rijp is voor een religieuss formatie. Maar vroeger of later moet het er toe komen. Loch hoe?" Weer verzonk hij in diep gepeins. „Hoe NADER BLOEDONDERZOEK. Met zekere joviale mildheid, aldus de Standaard, steken de sociaal-demo cratische verdedigers van het Plan van den Arbeid de broederhand toe aan de goedwillende bourgeoisie. „Hier is onze hand, pak aan!" roept de voorzitter der S.D.A.P. geestdriftig uit. Hoezeer gevoelig voor de eer, mag die hand toch niet worden aanvaard zonder te weten wat deze handslag beduidt. „Wij getuigen, dat de democratie niet langer is een middel tot een doel, doch bloed van ons bloed en dat zij de diepste belijdenis is van ons geloof in de be schaving en van ieders persoonlijke waar- de" zoo roept hij in vervoering uit. „De democratie bloed van ons bloed" wij hooren het niet zonder ontroering, maar toch nader bloedonderzoek is niet overbodig, want dat bloed is waarlijk niet van vreemde smetten vrij. De democratie niet langer middel tot een doel, bloed van ons bloed, maar Prof. R. K u y p e r, belast met de eervolle taak om als hoogleeraar de marxistische leer in al haar zuiverheid te vertolken, schreef in een verhandeling over Doel en middelen der sociaal-demo cratie: „De wet is middel en geen doel op zich zelf. En hetzelfde geldt ook voor het be ginsel der democratie. Wij hebben het altijd erkend, omdat wij het, bewust of onbewust, beschouwden als bevorderlijk o.a. voor de spoedige komst van het so cialisme. Maar mocht blijken, dat op on democratische wijze het socialisme beter zou kunnen worden gediend, dan: weg met de democratie! In de veranderde maatschappelijke verhoudingen kan het zedelijke tot onzedelijkheid, de weldaad tot plaag worden". („De socialistische Gids", 4e jaargang, 1921, blz. 247 en volg.). Niet zonder zekere emphase riep dhr Al b a r d a uit: „Wij meenen aanspraak te mogen maken op de medewerking van alle noodlijdenden en van alle goedwil- lenden van het Nederlandsche volk om het Plan te doen worden wat het zijn wil: de grondslag voor het herstel en het be gin van den opgang naar ruimere wel vaart en groote beschaving". Waarop berust die aanspraak? f Niet op het eerbaar verleden dèr S.D.A.P., evenmin op de houding door haar in deze jaren van nood ten aan zien van de crisis-bestrijding aangeno men. Alleen en uitsluitend de inhoud van het Plan zou dezen eisch kunnen rechtvaardigen. En de inhoud van dat Plan is voor den Antirevolutionair onaannemelijk. Vlissingicn. B-. en W. hebben bij den Raad de volgende aanbeveling voor de be noeming van een gemeente-ontvanger in gediend: A. van D'ijk, commies ter secre tarie en A. W. Bazen, commies ten kan tore van den gemeente-ontvanger. Goes. D' e nieuwe haven. B. en W deelen den Raad thans mede, dat zij be s-loten hebben de uitvoering der grond werken van den nieuwen havenaanleg op te dragen aan de Ned. Heide Maat- schappij-, Wolphaartsdijk. Jaarverg. A.-R. Kies^ vereen. Jaarverslagen werden uitgebracht. Herkozen de bestuursleden W. A. van Wijk, voo-rz. en H. Luikenaar. Verder een inleiding van dhr H. Luikenaar over art. 22: D'e verhouding van S-taat en Kerk. Een -drukke bespreking. Er was een gpede opkomst. Nieuwdorp. Herinnerend aan -de adver tentie, in on-s blad van Zaterdag j.l. ge plaatst, wekken wij gaarne op tot een druk bezoek aan de uitvoering van het oratorium „Daniël" door het Ghr. Ge mengd Koor „D( Lofstem" in de Geref. Kerk op Woensdag 11 Maart a.s. (Bid dag). Wemeldinge. Zaterdag werd alhier de tentoonstelling, uitgaande van de afdee- ling Wemeldinge voor -de Samosir-Zen ding gesloten, welke zeer goed geslaagd is. Ongeveer 600 personen hebben een be zoek aan de-ze tentoonstelling gebracht. Hieronder zijn niet begrepen de school kinderen van de beide lagere scholen, die onder leiding van het personeel een be zoek brachten. Baarland. Gisteravond hield de afd. van -den Ned. Chr. Landadbei-dersbo-nd een durft men tegen den wil des Konings han delen?" ging hij voort. „Hoe durft eenig mensch 't wagen op godsdienstig gebied anders te denken dan de koning? Onze broeder Lodewijk is zoo'n groot koning, dat bij zelfs -den Paus trotseert. Wel, waarom ik niet? Maar toch mopt ik mij aan den invloed van Lodewijk onttrekken. Ik moet zelf regeeren, zoo-als hij. Toen zijn vader leefde, was Richelie-re koning. Zoo lang Mazarin leefde, was Mazarin ko ning. Maar toen deze stierf was Lodewijk koning. Wel daar is niemand in Enge land, die o-ver mij regeert. Jeffreys ver heugt er zich in, dat hij mijn wil mag doen en hij is zoo wreed als de duivel. Ja, in hem heb ik een trouw dienaar en hij zal mij helpen mijn religie uit te brei den; maar -de E-ngelsche Kerk is niet de mijne. De bisschoppen zijn Protestansch. Ik moet mij van hen ontslaan, maar hoe? hoe?" Hij belde, terwijl hij zoo sprak en een kamerdienaar verscheen in de deur. „Zeg Vader Leyburn, dat ik hem wacht", zei Jacobus II. De dienaar verdween en eenige minuten later verscheen de pries ter. „Goeden dag, Vader Lyburn", sprak Ja cobus, terwijl hij hem de 'hand gaf. „Goeden dag, Uwe Majesteit", zei de priester, „zeker moet Uwe Majesteit zich goed bezochten propageunda-avond in de Openbare School. Voor haar sprak de heer A. de Lange uit Goes. Spr. zette de principieele en practiscbe taak van de Chr. vakbeweging in dezen crisistijd uit een. Oo-k wees hij er op, dat haar arbeid rijke vrucht beeft gedragen en tot op dit oogenblik veel is bereikt. Maar nog wacht haar een moeilijke en verantwoordelijk werk, waarbij bet vooral noodig is, dal de leden goed geschoold zijn en intensief meeleven. Er volgde eenige bespreking. 's Gravenpolder Vergadering der Ko- lenvereeniging „Do Kolenmijn". Voorzitter dhr M, Oele Jz. De ontvangsten waren f 5095,20Vs, de uitgaven f 5703,05, goed slot f 202,15 Aftredende bestuursleden M. Oele Ja, en G. Almekinders herbe noemd, Verkocht waren 4482 H.L. eierkolen, 510 H.L. stukkolen, 62 H.L. anthraciet, 0650 K.G. sloffen. Colijnsplaat. De vierde winterlezing werd door Ds M. Bons gehouden en wel over: „Job". De vraag die in dit boek behandeld wordt is: „Is God rechtvaardig?" Job wil de dit -wèl aannemen, indien deze theorie in overeenstemming bleek met de ervarin gen. In het eerst zag hij dat niet. Die vraag is des te 'klemmender, omdat de ge- loovigen van den ouden dag nog maar weinig beseften, dat vergelding des loons aan de andere zij-de van dit leven werke lijkheid is. Deze strijd maakt bet zielelij- den van Job nog zwaarder -dan zijn li chaamslijden. De drie vrienden, later aangevuld met Elihu, verdedigen de gangbare mee ning, dat iemand alleen geplaagd wordt, omdat 'hij zonde heeft begaan, terwijl Job volhoudt, dat ook de vromen aan het lij den niet ontkomen. Het is interessant het over en weer van deze gesprekken te volgen, wat s-pr. uit voerig -doet. Langzamerhand komt Job er echter toe, waar 'hij ziet, dat hij' bij- zijn vrienden geen troost kan vinden, de toe vlucht te nemen tot God. Het hoogtepunt van dit boek ligt wel in de woord-en: „Ik weet, mijn Verlosser leeft". De laatste Spreker is God, Die door Zijn majesteit in de natuur de vijf het zwijgen oplegt en door zijn vragen: Wat weet gij? Job en zijn vrienden doet beseffen, dat het aanmatiging is wanneer nietige menscben het wagen Gods beleid aan 'hun critiek te onderwerpen. Job is verslagen. Hij kan slechts stamelen: „Ik ben te gering; ik leg mijn hand op mijn mond". Vergadering der vereen, voor Geref. schoolonderwijs. Wegens ziekte van den voorzitter Ds M. Bons geleid door den vice-voorzitter dhr J. van Dis. Jaarver slagen: 8-8 kinderen bezoeken de school. E'r is een goed slot. Herkozen de be stuursleden dhrn A. de Wit en L. van Gilst. Zaamslag. De gemeenteraad vergaderde Maandagmiddag. Afwezig dhr K. Hame link Gedep. Staten hebben hun beslissing omtrent de begroeting dienst 1936 ver daagd. Koninklijke goedkeuring is ver kregen op de heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. Van den Minister van Sociale Zaken is een schrijden ontvangen, waarbij' hij' er de aandacht op vestigt dat aan hen, die uitkeering uit hun werkloozenkas ont vangen, brandstoffentoeslag kan worden verstrekt, indien en voorzoover de kas- uitkeering lager is dan het bedrag, het welk ingevolge de steunregeling (uitkee ring, eventueel vermeerderd met brand stoffentoeslag) zou kunnen worden toe gekend. Vastgesteld worden, de voorschotten aan de bijzondere lagere scholen. Voor de school Reuzenhoek f 400, Othene f 300, Riemensstr. f 900, voor de school in de 'Mlderstr. f 1200 Jan het Comité voor Werklo-ozenzorg wordt e-en subsidie verleend van f 60. Dit is voornamelijk voor de huur van het gebouw. Bij' de rondvraag vraagt dhr Maas of B. en W. reeds getracht hebben om zoo veel mogelijk menschen uit deze gemeente geplaatst te krijgen bij het verhoogen en verzwaren van den zeedijk, welk werk binnen enkele dagen wordt aanbesteed. De voorzitter kan de aangename meiie- rleoiing doen dat de besturen der cala- rm'teuze polders hun modewerking zoo veel mogelijk hebben toegezegd, voor workloozen uit de gemeente. vandaag zeer gelukkig gevoelen". „Er is veel dat tot dankbaarheid stemt, maar ik heb nog veel te doen", zei de Ko ning. „Gij hebt al zeer veel gedaan", merkte de priester op. ,.Ik 'heb iets gedaan, maar niets, verge leken met wat ik wil doen", hernam de Koning. „Ik ben nog maar weinige maan den Koning geweest, maar toch komt er reeds verandering. Wat zou men, nog maar ko-rt geleden, ervan gezegd hebben, als hun verteld was, dat zulke mannen I als gij in het St. James paleis zouden ontvangen worden?" „De Heere heeft door Uwe Majeste-i! I groote dingen gedaan", sprak de priester, ..evenwel ik behoef er Uwe Majesteit niet aan te herinneren, dat zelfs Zijne Heiligheid van meening is, dat wij lang zaam en voorzichtig moeten voortgaan. „D'e Heilige Vader weet niet, wat wij weten", zei -de Koning. „Hij weet niet van den opstand van Monmoulh of hoe die afgelo-o-pen is>. Hij kan zich nog niet voorstellen, welk een geducht wapen daar door in onze handen gegeven is-." „Dat besef ik ten vo-lle", hernam Vader Leyburn, „ofschoon Zijne Heiligheid spoedig met alle gebeurtenissen bekend zal zijn. „Gij hebt boden afgezonden?" Brulnlsse. De mosselen. Zaterdag namiddag vergaderden alhier de mossel- kweekera uit Bruiniase en Zierikzee. Door dhr Van der Voort, directeur van het Centraal Verkoopkantoor worden aan alle kweekers geregeld formulieren verstrekt, waarop moest worden ingevuld het aan tal tonnen consumptiemosselen met vol doende schelpgrootte, dat nog op hun per- ceelen aanwezig was. Ook niet-leverbare mosselen inbegrepen. Voorts het kwantum mosselen, dat voor 12 April nog aan het Verkoopkantoor kan -worden geleverd, vol doende aan de gestelde eischen van visch- gewicht en percentage fokkers mossolen. De directeur legde den nadruk op eer lijke invulling. Wanneer later zou blijken dat een te hoog kwantum was opgogeven, kan een hooge boete worden opgelegd. Valsche postwissels. Te Parijs is door de politie op aanwijzing van een Rotterdamschen hoofdinspecteur gearresteerd de Nederlander A. d. V., die verdacht werd van de vervaardiging, aan bieding en inning van valsche postwis sels. Deze postwissels zijn aangeboden op verschillende plaatsen in binnen- en bui tenland. Hier te lande o.a. te Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht en Amsterdam. In België zijn bijiv. -de posterijen te Brussel en te Antwerpen voor vrij- belangrijke be dragen opgelicht. In Rotterdam alleen moet de schade ongeveer f 1000 bedragen. Toen de politie d. V. te Parijs gevan gen nam in wiens woning valsche stem pels, valsche paspoorten en ook eenige ingevulde postwisselformiulieren werden aangetroffen, vond ze daar ook een brief van een medeplichtige uit Brussel, zeke ren P. Ook de-ze P. is met zijn vrouw vervolgens met behulp van de Belgische recherche gearresteerd. Gewoonlijk richten zij', die pogen door middel van vervalschte postwissels geld in -handen te krij'gen, zulk een wissel aan zich zelf en veranderen -dan het te innen bedrag. .De thans in hechtenis genomen man- nen maakten ook de op de postwissels be- noodigde stempels zelf na. Inbrekersbende in de val. Door samenwerking van mare chaussee, rij'ksveldwacht en gemeentepo litie in verscheidene dorpen in de Liji- mers en in den Achterhoek is men er in geslaagd een bende inbrekers te arrestee ren, die weken achtereen de streek on veilig hebben gemaakt. Het begon met kleine diefstallen. Daar na volgde inbraak in de zuivelfabriek te Gen-dringen, waarbij' een groote partij' bo ter werd gestolen, -en vervolgens zetten zij 'een. oompleten strooptooht, welke zich uitstrekte over Etten,Ulft en Terborg,. op touw. Bij' de verdere nasporingen ree-s ver denking tegen twee jongemannen uit Ulft, die ongunstig bekend staan. Vinger en voetafdrukken bleken te kloppen en toen zij in het nauw werden gedreven, volgde al spoedig een volledige beken tenis. In verband hiermee werd gisteren nog een inwoner van Gendringen gearres teerd, die eveneens een bekentenis af legde. - Meisje mishandeld. Zondag avond is te Eindhoven naar eerst thans bekend is geworden een laffe aanranding op een 16-jarig meisje gepleegd. Toen zij Ingezonden Mededeeling. W0NDBAL5EM ia£f die geneefl l OR.POOS S3 C_, Kl.OOOJ ISClC BU ALIE DROGISTEN VERKRIJGBAAR. OF FRANCO NA ONTVANGST VAN HET BEDRAG IN POSTZEGELS BU DE FABRIKANTEN ,GENlu GROENEWEGJE 97 DEN HAAG D'e priester boog. ij.JJit geeft alle kettersche Dissenters in uwe handen", zei de priester. „Ziet ge dat ook zoo in?" hernam Ja cobus vurig. „Duidelijk", antwoordde Vader Leyburn. „Gij behoeft hen voortaan niet te vree zen." „Ik heb Jeffreys naar 't Westen gezon den", zei Jacobus. D'e priester glimlachte. „Niemand zal 't wagen zich nog voor de Dissenters te verklaren, nadat Jeffreys daar een maand geweest is", merkte hij kalm op. „Neen, Uwe Majesteit, over de Dissenters behoelt ge u verder niet ongerust te maken maar met de Anglicaansche Kerk is 't iets ge heel anders." „De Koning is Koning!" riep Jacobus uit. „Gij hebt wel gehoord wat onze broe der Lodewijk in Frankrijk do-et?" „Hij maakt 't Edict van Nantes tot scheurpapier", zei Vader Leyburn. „Maar Frankrijk is Engeland niet. Frankrijk is noo-it bezocht door wat een „Reformatie" genoemd werd. D'e krachtige vrouw in Frankrijk was niet een wolvin als Eliza beth, maar een trouwe dienares der Kerk." (Wordt vervolgd.) •rW.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5