De stroomlijnlocomotief. Uit de Provincie. Kerknieuws Onderwijs Land- en Tuinbouw ONDERWIJSBEZUINIGING. Gisteren is uitgegeven het „Staatsblad" no. 100: Wet van den 22 Februari, tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs. De bouw van kazematten. Gisteren heeft de eerst aanwezende in genieur van de genie te Nijmegen aan besteed het maken van twee kazematten van gewapend beton in de omgeving van Venlo. Van de 24 inschrijvers waren de laagste de heeren M. Clevis te Blerick en E. v. Deurzen te Maasbree met f 25.900. Bij 100 K.M.-snelheid een besparing aan trekvermogen van 120 P.K. Hoofdingenieur P. Labrijn, adjunct chef van den dienst van tractie en me- terieel der Ned. Spoorwegen, vertelt in „Spoor en Tramwegen" een en ander over de resultaten van de proeven, welke genomen zijn met de stroomlijhlecomo- tief om te zien, of de resultaten, welke met het model in den windtunnel waren verkregen, ook door de werkelijke loco motief zouden worden bevestigd. Daartoe is een serie ritten gemaakt van Tilburg naar Vlissingen en terug en wel met de locomotief met en zonder stroomlijnmantel. De proefritten waren samengesteld als volgt: locomotief 3904 meet wagen weerstandswagen. Alle ritten zijn op het proeftraject gemaakt met een cylinder- vulling van 20 pet. en volle ketelspan ning, terwijl de treinweerstand met den weerstandswagen zoodanig werd geregeld dat de snelheid constant op 100 km/h werd gehouden. Op deze wij'ze kon langs indirecten weg met den meetwegen het verschil in loco motiefweerstand met en zonder stroom lijnmantel worden bepaaldl. Wanneer toch de locomotief met constante vulling, constanten stoomdruk en constante snelheid rijdt, is 't verrichte indicateur- vermogen hetzelfde. Blijkt dan de trek kracht aan den tendertrekhaak ongelijk te zijn, dan beteekent dit, dat een onge lijk gedeelte van het ontwikkelde vermo gen voor het overwinnen van den eigen weerstand van de locomotief is ver bruikt. De resultaten van de proefritten waren, dat de machine met stroomlijn mantel een gemiddelde trekkracht bleek te hebben van 1940 kg en zonder den mantel van 1650 kg, een voordeelig ver schil dus van 325 kg. Een trekkracht van 325 kg bij een snel heid van 100 km/h beteekent een vermo gen van 120 pk. De stroomlijnlocomotief bespaart dus bij een snelheid van 100 km/h een vermo gen van 120 pk. Dit is belangrijk meer dan uit de modelproeven is gebleken. Daar werd, omgerekend op de werkelijke locomotief, een besparing van 86 pk. bij de genoamde snelheid verkregen. Dit verschil zal moeten worden toege schreven aan het feit, dat het houten model van de locomotief zonder stroom lijnmantel belangrijk gladder was dan de werkelijke locomotief, aangezien het wel niet doenlijk was dit model in details overeenkomstig de werkelijkheid te ma ken. Het model van de niet gestroomlijn de locomotief gaf daardoor een te gun stig beeld, waardoor het verschil met het model van de stroomlijnlocomotief kleiner werd dan in de werkelijkheid. Gevolgen van den hoogen waterstand in Zeeuwsch-Vlaanderen. Men schrijft aan de „N. R. G.": Nu het water overal veel gezakt is in Zeeuwsch-Vlaanderen, begint men de na- deelige gevolgen te overzien. Op vele plaatsen, waar vlas gespreid ligt, begint dit sporen van verrotting te vertoonen. Dit is vooral het geval bij de groote par tijen, die op de drassige weilanden langs de kreeken te bleeken liggen. Op de zand gronden in de grensstreek komt dit niet zoo voor, daar hier het water vlugger in den bodem is opgenomen. In elk geval zullen vele groote partijen toch wel een schadepost opleveren, daar deze nu een extra-bewerking zullen moeten onder gaan. D'e kans blijft intusschen groot, dat het water weer zal- stijgen na den hevigen regenval der laatste dagen in deze streek. Er komt ook weer veel water uit België na den dooi van de vorige week. Ook de wind is niet gunstig voor een snelle loo- zing. Vlissingen. Algemeene vergadering van de vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose. Aan het jaarverslag van den se cretaris, den heer Dr A, P. Smitt, is het volgende ontleendOver het geheele front neemt de jaarlijksche sterfte af. In 1934 stierven hier 194 inwoners, waar van 12 aan t.b.c., in 1935: 185, waarvan 17 aan t.b.c. In Zeeland in 1934: 2446 to taalsterfte, waarvan 100 t.b.c., in 1935: 2440 met 113 t.b.c. Voor de groote ste den zijn de cijfers duidelijker en beter vergelijkbaar. Voor het geheele rijk zijn de cijfers in 1934: 75128, met t.b.c. 3763, in 1935: 78119 met t.b.c. 3665, resp. 1/20 en 1/21 der totale sterfte. Vroeger was de t.b.c.-sterfte 1/7 daarvan. Belangrijk blijft steeds de toename der kanker- sterfte hier tegenover. Deze bedraagt bijna overal 2'/s3% maal de t.b.o,- sterfte. De steeds afnemende tuberculose-sterf- te moet voor ons een vingerwijzing zijn om met de tot nu toe gevolgde bestrij dingswijzen energiek voort te gaan. Voor de eerste maal bezochten het consultatiebureau 60 personen. Het aan- - tal heronderzoekingen bedroeg in 1935: 518. Afgeschreven werden 73 personen, j Van de op het bureau ingeschrevenen werden opgenomen12 in een zieken huis, 20 in een sanatorium, 37 personen deden een kuur thuis. Van de niet aan actieve t.b.c. lijdende kinderen werden 14 in een gezondheidskolonie, 2 in gezins verpleging opgenomen. Op 31 December 1935 werd huisbezoek gedaan in 100 gezinnen. De woningtoestand werd geregeld on derzocht. Dank zij de bereidwilligheid van vele Vlissingsche dames konden warme maaltijden 1830 maal verstrekt worden, Verder werd melk, vleesch enz. ver strekt. De opbrengst der Emmabloem-collecte was geringer dan het vorige jaar en be droeg dit jaar bruto f 748.92, netto f 602.02. Vorig jaar resp. f 1064.26, net to f858.82. De secretaris herinnert er voorts aan, dat de ijverige huisbezoekster, mej. Schuijleman, dit jaar gedurende 20 jaar voor de vereeniging werkzaam was. Vervolgens werd door den penning meester, den heer D. L. H. van Raalte, het financieel verslag uitgebracht. De rekening sluit tot een bedrag van f9037.53 aan inkomsten en uitgaven, met een nadeelig saldo van f 1259.55. Krachtige pogingen zullen aangewend worden de toeneming van nieuwe leden te bevorderen. Goes. Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie in dit nr., waarin een le zing (met lantaarnplaten) wordt aange kondigd van den bekenden schrijver en journalist Kurt Lubinski over Abessynië. Kruiningen. Maandagavond hield de afd. Kruiningen-Hansweert-Schore „Het Groene Kruis" haar algemeene ledenver gadering. Uit het jaarverslag van den se cretaris, dhr J. J. van D'ijke bleek, dat het aantal leden dit jaar met 24 is ver meerderd en nu 805 is; dat zuster Snel is vertrokken en zuster Le Feber haar plaats heeft ingenomen; dat dhr Stevense (Schore) als bestuurslid is vervangen door dhr Nieuwenhuize (Schore) en dat de verdiensten van dhr Stevense, die van af de oprichting (1902) zitting had in het bestuur, zeer op prijs worden gesteld. De penningmeester, Dr Lindenbergh (Hansweert) deed daarna rekening over 1935: Groene Kruis: inkomsten f 2293,65, uitgaven f 2143,79, batig saldo f 149,86. Rekening tuberculose-commissie: Inkom sten f 850,98, uitgaven f 1019,16, nadt-elig saldo f 168,18. Rekening der vereeniging hulp aan Groene Kruis-leden: Inkomsten f 1422,02, uitgaven f 429,10, batig saldo f 992,92. Mevr. de Groof (Hansweert) bracht als secretaresse van laatstgenoemde vereeni ging het jaarverslag uit, wat alleszins redenen tot tevredenheid geeft. Daarna sluiting. Driewegen. Gisteren vergaderde de Raad. Afwezig de burgemeester wegens ziekte en dhr Timmerman. In navolging van eenige buurtgemeenten wordt beslo ten een verordening vast te stellen, waar bij wordt bepaald, dat stilstaande motor rijtuigen op een afstand van 20 Meter van een brandende straatlantaarn binnen de bebouwde kom der gemeente niet ver licht behoeven te zijn. Besloten wordt we derom vrijstelling te vragen van de ver plichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke opvoeding. Voor de door den Minister van Sociale Zaken nieuw in te voeren loonbijslagregeling voor den land bouw, ingaande 1 Mei 1936, wordt zeer weinig gevoeld. Besloten wordt voorloo- pig hier niet op in te gaan. Het door eenige crisissteuntrekkers gedane verzoek, om vermindering van het thans geldende bedrag voor grondaftrek op de steunbe dragen, wordt aangehouden tot een vol gende vergadering. Aan den gemeente bode wordt op zijn verzoek een verhoo ging van zijn jaarwedde toegestaan. Om trent het door wethouder de Jager, in gediende voorstel tot het instellen van een vuilopruimingsdienst wordt besloten eerst eens te informeeren hoe dit in an der gemeenten geregeld is. 'sGravenpolder. De Ouderavond van de school der Geref. Gemeente was druk bezocht. De voorzitter, dhr Hoekman, sprak een openingswoord, dhr Slotboom sprak over „Het hart van den mensch", dhr Nijsse over de psalmen en haar ver schillende berijmingen. Het werk der kinderen was te bezichtigen. Van het Dag. Bestuur was alleen weth. Verhulst tegenwoordig. Souburg, A.s. Woensdag vergadert de Gemeenteraad, des namiddags te half vier uur. Aan de orde 'jkomen o.a.: Uitbreidingsplan. Verbetering landwe gen. Overeenkomsten voor Uitgebreid la ger onderwijs. Voorschotten aan de bij zondere scholen. Wijziging gemeentebe groting 1935 en begrooting Woningbe drijf 1935. Benoeming commissies. Win kelsluitingswet. Schoolgeldverordening. B. en W. stellen voor de voorschotten op de gemeentelijke exploitatievergoeding over 1936 vast te stellen als volgt: a, voor de Vereen, voor Chr. Volkson derwijs (Julianaschool) op 80 pet. van 183 leerlingen a f 9,70 is afgerond f 1400; b, voor de Vereen, voor Ghr, Volkson derwijs (Marnixschool) op 80 pet. van 104% leerlingen a f 9,70 is afgerond f 800; c, voor de Vereen. „School met den Bij bel" op 80 pet. van 191% leerlingen a f 9,70 is afgerond f 1480. B. en W. stellen voor om met de ge meenten Middelburg en Vlissingen een regeling te treffen inzake de toelating van leerlingen uit deze gemeente tot openbare scholen voor U. L. 0. te Middelburg en Vlissingen. Dat de gevraagde inlichtingen aan Mid delburg niet van grond zijn ontbloot ge weest blijkt wel uit het feit, dat de kost prijs per leerling en per jaar voor Middel burg is terug gebracht van f 80 op f 25 a f 30. Voor Vlissingen worden de kosten op on geveer f 17 geraamd. Hierbij zij medege deeld, dat in Middelburg 5 en in Vlissin gen 3 leerlingen een openbare U. L. 0.- school bezoeken. Aan het terrein in de Kanaalstraat, aangewezen voor het toekomstige gemeen tehuis is bijzondere aandacht geschonken. Daar een nieuw gemeentehuis eenvou dig vein opzet zal moeten zijn en de bouw wellicht vroeger zal plaats hebben dan aanvankelijk werd gedacht, achten B. en W. de opzet der omgeving van het nieuwe gemeentehuis, hoe verdienstelijk ook ont worpen, te grootsch in verband met den grondprijs ter plaatse. Zij stellen daarom voor: le. het eventueel te bouwen gemeente huis met den voorgevel te plaatsen naar de Kanaalstraat; 2e. de straat tusschen het nieuwe ge meentehuis en de woning van den heer Van Dijk te laten vervallen, doch de straat achter het gemeentehuis door te trekken over het Koopmansvoetpad naar de Ka naalstraat; 3e. de straat van hot gemeentehuis naar de baan van Middenhof te doen ver vallen; 4e. rond het nieuwe gemeentehuis een eenvoudige niet-openbare straat aan te leggen. Westkapelle. Algemeene vergadering Groene Kruis. Het ledental is gestegen van 569 op 578. In 1935 namen 11 per sonen deel aan bestraling onder de boogtezon met een totaal van 380 be stralingen; in 1934: 20 personen met 583 bestralingen. Aan on- en minvermogenden werden 412 L. melk verstrekt. Aan 167 personen werden 326 verplegingsartikelen uitge leend, terwijl aan 18 leden een tegemoet koming verstrekt werd in ziekenhuis kosten. Door de Vereeniging werden 11 ontsmettingen verricht. Jaarverslag van den penningmeester. Ink. van het „Groene Kruis, met 'het goed slot van 1934, f 1486, de uitgaven f 691, alzoo een batig saldo van f 795. Hoogtezon: ontvangsten f 128, uitgaven f99, alzoo f29 in kas. T.b.c.-bestrijding: ontvangsten f415, de uitgaven nadeelig slot van 1934 f 556, alzoo thans een na deelig saldo van f 141. Het ledental van deze vereeniging is gestegen van 26 tot 67. De tarieven voor de hoogtezon kun nen dit jaar niet verlaagd worden, daar dit jaar mogelijk nog een reservelamp aangeschaft zal moeten worden. Zuster Traas gaf jaarverslag, betref fende de t.b.c.-bestrijding. In Westkapel le stond en begin Januari 1935 voor t.b.c. onder toezicht 13 gezinnen met 14 pa- tienten. Op het eind van dit jaar waren afgeschreven 2 gezinnen, met 3 patiënten wegens herstel. De heer B. Louwerse, die reeds 25 jaar de functie van penningmeester der ver eeniging heeft waargenomen, werd door den voorzitter hartelijk toegesproken en bedankt voor het vele werk, dat hij voor de vereeniging heeft gedaan. De heer Louwerse dankte voor deze woorden. Arnemuiden. Zondagavond sprak in Geref. Kerk voor Vrederust Ds Reus, Herv. pred. te Westkapelle, over 1 Sam. 16 32 (de verhouding van Koning Saul tot David).Spr. wees op Davids roeping en 't door hem gebrachte offer, in ver band met Sauls geesteskrankheid. Ook wij moeten als Christenen een offer der liefde brengen voor deze ellen digen. Het is een zegen, dat er nu zijn Chr. Stich tingen van barmhartigheid. Spr. deed tal van mededeelingen over de stichting Vrederust. Met een opwekkend woord, om deze stichting in den gebede te blij ven gedenken, besloot spr. zijn rede. ZUID-AFRIKA VOOR DE NEDER LANDSCHE EMIGRATIE VERLOREN. Dank zij de Engelschen. I. POTCHEFSTROOM, Febr. '36. In dezen tijd van groote werkloos heid ziet menig Nederlander uit naar een betrekking in het buitenland Velen laten daarbijt het o-og vallen op Zuid-Afrika, dat immers Neder- landsch taalgebied is en een enorme betrekkelijk dun bevolkte oppervlak te bezit. Dat de Nederlandsche emi grant ook hier echter weinig kans heeft, zet onze N.P.B.-correspondent te Potchefstroom in een aantal arti kelen, waarvan het onderstaande het eerste is, uiteen. Ik weet waarlijk niet, wat een Neder lander in het land van goud en honger, diamaanten, armoede en milliepap zou kunnen aanvangen. Wil men hier slagen, dan moet men een familielid in het kabi net, het parlement of een van de provin ciale raden hebben en een zak vol geld. Heeft men dat, dan kan men gerust ko men. Maar met geleerdheid, bekwaam heid en werklust alleen verkrijgt men hier niets. Nederlandsche ondernemingen bestaan hier niet meer. De Nederlandsche spoorweg is door de Engelschen in 1902 eenvoudig genomen en daarna zijn de Ne derlandsche handelsondernemingen, na nog eenige jaren om hun bestaan gevoch ten te hebben, de een na de ander ge liquideerd en verdwenen. In den gouvernementsdienst, waar vroeger 75 pet. van de werkkrachten Ne derlanders waren, worden geen vreemde lingen meer toegelaten. Hier staan de poorten alleen open voor Engelschen en Afrikaners. Het eenige departement waar voor een Nederlander nog een kans be staat, is het Departement van Onderwijs. Dat is een provinciaal departement. De Kaiaiprt Natal, de Oranje Vrijstaat, en Transvaal bezitten ieder zoo'n afzonder lijk ministerie, hetwelk niet onder de Unie-regeering ressorteert. Bij het Depar tement van Onderwijs in Transvaal neemt men Nederlanders of andere buitenlan ders, met of zonder examen in tijdelijken dienst als onderwijzer. Dit spruit alleen voort uit het feit, dat men hier geen en kelen liefhebber voor een dergelijke be trekking in het noorden kan vinden. Voor een betrekking als onderwijzer moet men zijn sollicitatie richten aan het Departement van Onderwijs te Pretoria. De sollicitant ontvangt dan bericht, dat hij op eigen risico en eigen kosten aan zoek om een post kan doen bij de verschil lende schoolraden, waarvan ieder district er een heeft. Doch men belooft hem niets. Als hij geen andere benoeming wil heb ben dan in een stad of dorp, blijft hij tot aan zijn dood op de nominatielijst van de verschillende schoolraden staan tenzij hij' een bloedverwant in zoo'n schoolraad heeft, die kans ziet hem nr 1 op de aanbeveling voor het Departement van Onderwijs te plaatsen. Practisch komt het er dus op neer, dat de eenige kans voor een Nederlandsche werkzoekende hierin bestaat, dat hij een benoeming aanvaardt ver van een dorp of stad in de wildernis (boschveld, zegt men hier) in het noorden van het land (Waterberg, Zoutpansberg, of langs de Limpoporivier). Daar zijn altijd vacatu res door dood, wegloopen, bedanken, enz. Het gevolg is, dat het departement iede- ren sollicitant aanneemt, om het even of hij nu examen als onderwijzer heeft ge daan of niet. De aanstelling, die hij krijgt is echter slechts tijdelijk. Om een vaste aanstelling te krijgen moet men aan de volgende voorwaarden voldoen: Is de tijdelijke onderwijzer vreemde ling, dan moet hij zich binnen twee jaar na zijn aanstelling laten naturaliseeren. Bovendien moet men, indien men geen onderwijzersexamen gedaan heeft, bin nen twee jaren een dergelijk examen doen. Is men door dit examen gekomen, zelfonderricht is de eenige wijze om er zich voor te bekwamen, dan krijgt men een vaste aanstelling, maar blijft waar men is. Slaagt men niet, dan blijft men in tijdelijken dienst totdat er iemand gevon den is, die het examen met goed gevolg heeft afgelegd. Om een lijdelijke aanstelling te krijgen moet de sollicitant tweetalig zijn, d.w.z. hij moet in Afrikaansch en Engelsch even goed of even slecht zijn. Voor een Nederlander is het niet moeilijk spoedig in het Afrikaansch thuis te geraken. Eind-examen H.B.S. met vijfjarige cur sus wordt aangenomen voldoende te zijn om binnen redelijken tijd van iemand een eerste klas onderwijzer te maken. Een eerste klas onderwijzer in Z.-Afrika is zoo ongeveer wat men in Nederland een hulponderwijzer noemt. De hoogst gegra dueerde onderwijzer is hier de onderwij zer 3e klas, die ongeveer gelijk staat met een leeraar aan een middelbare school in Nederland. Promoties van de le naar de 2e en van de 2e naar de 3e klasse kan men slechts door examens bereiken. Het salaris van een onderwijzer le klas is ge middeld 250 pond per jaar, van een on derwijzer 2e klas 400 pond per jaar en van een onderwijzer 3e klas 550 pond per jaar. Aan het examen voor onderwijzer derde klas mag men niet deelnemen, in dien men geen universitairen graad bezit. Tot einde 1936 kan men echter trachten door eigen studie een graad aan een uni versiteit te behalen. Na December 1936 zal men echter niet meer aan een univer siteit mogen deelnemert, indien men niet werkelijk een universiteit bezocht heeft. Een onderwijzer, die op het oogenblik in dienst wordt genomen en niet vóór eind December van dit jaar zijn graad haalt, is dus voor altijid uitgesloten aan een exa men voor derde klas onderwijzer deel te nemen. Het gevolg is, dat men dan in de tweede klasse het toppunt bereikt heeft, en hierop blijft staan totdat men den pensioengerechtigden leeftijd (55 jaren) heeft bereikt. (Nadruk verboden.) Chr. Gref. Krk. Beroepen te Urk W. F. Laman te Mid- delharnis. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Benthuizen, A. Ver hagen te Middelburg. DE ON DER Wl JSBEZUINIGING. In de vergadering van het Gewest Gro ningen van het Gereformeerd Schoolver band heeft Mr J. Terpstra gesproken over de Onderwijsbezuiniging, Aan een verslag van deze rede in de Standaard is het volgende ontleend In de impasse, waarin we thans ge raakt zijn, achtte spr. voortgaande be zuiniging dringend noodig. Voor een gemotiveerde bezuiniging bij het onderwijs zal deze moeten voldoen aan vier eischen: a, alle takken moeten daaraan naar evenredigheid bijdragen; b. het bezuinigingsontwerp mag geen voorstellen bevatten, welke met de bezui niging geen verband houden; c. de be zuiniging van overheidskosten mag niet meebrengen, dat het particulier initiatief wordt geschaad; d. de vrijheid van het bijz. onderwijs en de financieels gelijk stelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs mogen niet aangetast worden. Vervolgens besprak Mr Terpstra de onaanvaardbaarheid van par. 12, waar mee volgens den spr. geen bezuiniging is beoogd, aangezien het bedrag hieruit ver kregen, slechts 140.000 zou zijn en de lasten der gemeente zeer worden ver groot. Door deze voorstellen werd geraakt aan het eigen karakter van het Bijzon der Onderwijs, waardoor zich dit van het Openbaar Lager onderscheidt. De be- oordeeling van de behoefte aan, en de noodzakelijkheid van bijzondere scholen door de Regeering is in strijd met de grondwet. Jaarvergadering Gew. Afd. Walcheren, van de C. B. T. B. Maandag vergaderde de afd. Walche ren van de G. B. T. B. De voorzitter, dhr G. v. d. Putte wees er in zijn openings woord op, dat ook 1935 nog ongunstig was. De rijke oogst van 1934 maakte nog veel goed, in 1935 was de oogst gewoon en de prijzen nog voor vele producten lager. Toch is er ook ondanks druk reden tot dank. Vele zegeningen hebben wij als Ne derlanders nog, welke anderen moeten missen. In het bijzonder werden nog welkom geheeten dhrn Baron van dor Feltz en Ds Tunderman. Uit 'het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental klom tot 350, ook de jongeren-organisatie groeide. De plaat selijke afdeelingen vermeerderden van 11 tot 13. Veel arbeid werd verricht, ook wat be treft de crisis-instellingen. Bij de plaat selijke afdeelingen valt er een geanimeerd vereenigingsleven op te merken. Gewezen werd op de gevaren welke de C. B. T. B. met name ook van fascistische zijde bedreigen. Het hierna uitgebrachte financieel ver slag toonde een batig saldo aan van f 36. Als bestuurslid uit den kring van ver spreide leden werd herkozen dhr J. Bos- selaar te Aggtekerke. Bij de rondvraag vroeg dhr W. Lou werse te Gapinge naar de oorzaak van de groote beperking der kalverschetsen. Ge antwoord werd, dat er aan Zeeland be langrijk minder zijn toegewezen. Na bespreking wordt een voorstel aan genomen, om bij de Prov. Landbouw Cri sis-Organisatie te protesteeren tegen de korting in Walcheren, temeer daar ook de veeteeltconsulent adviseerde om aan Wal cheren nog 100 kalveren te geven, daar kalveren juist voor Walcheren een be- staans'behoefte is. De Prov. afd. zal gevraagd worden ad- haesie te betuigen. Dhr Koole te Souburg besprak enkele tuinbouwzaken betreffende de teeltover dracht, Eerstelingen en Eigenheimers. Te vens werd gewaarschuwd, om niet aan te sluiten bij de nieuwe tuindersvereenigin- gen. De C. B. T. B. heeft een provinciale en een landelijke tuinbouwcommissie, waar de tuindersbelangen worden behar tigd. Werd tut nu toe in Walcheren één keer per jaar met de tuindersleden vergaderd, hoofdzakelijk om te spreken over de teelt regeling en richtprijzen, voortaan zullen er ook vergaderingen gehouden worden om technische onderwerpen te behande len. Dhr Pon te Middelburg vraagt naar de regeling tot vervroegd veilen van Eigen heimers. Het bleek, dat deze afgevoerd worden van de teeltvergunning. Dhr Gilde, St Laurens, vraagt, waarom hiervoor twee maal heffing betaald moet worden. Hier bleek de moeilijkheid te zijn, de samenwerking tusschen Crisis-organi satie en Groente- en Fruitcentrale. Dhr Dekker te Arnemuiden zag gaarne eens wat proefveldgegevens in „Ons Plat teland" opgenomen. Getracht zal worden in dien geest wat te bereiken. De voorzitter deelde nog mede, dat vol gende week twee personen naar Friesland gaan om fokkalveren aan te koopen. Hierna was het woord aan Ds Tunder man te Vrouwepolder om een slotwoord te spreken over: „De Heere regeert, de aarde verheuge zich". Spr. wees er op, dat wij het geestelijk evenwicht nergens anders mogen zoeken dan bij het Woord Gods. Er was veel ver heuging van de aarde; op 'het platteland de vreugde van den landman, in de ste den de ronkende fabrieksschoorsteenen; velen verheugden zich in den arbeid. Voor duizenden is deze verheuging thans weg, zij vinden zelfs geen arbeid. Men is cri- tiek gaan oefenen op de overheid, veel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2