MAANDAG 24 FEBRUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 123 De beteekenis van onze weermacht. De verdediging van onze grenzen. Buitenland Binnenland Uit de Provincie Gij benijdt een ander om diens frissche gelaatskleur! de M.S.S.-GEWOONTE volgt! Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10,20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij_ vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Aan de rede van Prof. Anema in de Eerste Kamer gehouden bij de behande ling van de begrooting van Buitenland- ache Zaken ontleenen wij: „Wanneer wij hier werden aangevallen, geloof ik wel, dat het Volkenbondsproces wat sneller zou werken dan het tegenover Abessynië doet pxaar ook bij !de meest opti mistische idee daarover en ik heb daarover slechts een zeer gematigd opti misme 1 zullen wij toch in elk geval moe ten beginnen met onszelf krachtig te ver dedigen, wil er kans zijn, dat tijdige hulp ons nog zal kunnen baten. Maar bovendien is de mogelijkheid om ons zelf te verdedigen, voor zoover dat kan, van de grootste beteekenis voor onze internationale positie. Een klein land, dat zich naar vermogen verdedigt, dwingt achting af aan voor- en tegenstanders, vindt ook veel gemak kelijker hulp en zal na den oorlog, als 'het aan vredessluiting toekomt, daardoor een zeer bepaalde zedelijke positie verkrijgen, die sterk is. Doet men dat niet, verdedigt men zioh niet, dan wekt dat minachting en men wordt de speelbal der naburige Mogend heden, die dan in hun eigen belang daar in moeten voorzien, de speelhal zoowel tij dens als na den oorlog, met al de gevolgen die daaraan zijn verbonden. Om deze beide motieven acht ik het van de grootste beteekenis en onverantwoord als men het niet zou doen, om in onze defensie met kracht te voorzien". Voldoening in Berlijnsche politieke kringen. De indruk in Frankrijk. De debatten in de Eerste Kamer heb ben, naar uit Berlijn gemeld wordt, uit den aard der zaak in Duitschland. in hooge mate de aandacht getrokken. De algemeene indruk, dien de redevoerin gen, zoowel van den minister van Bui- tenlandsche Zaken, jhr de Graeff, als van den minister-president, Dr Golijn, hehben gemaakt, is zeer bevredigend ge weest. Met voldoening heeft men in politieke kringen te Berlijn vooral vastgesteld, dat Dr Golijn uitdrukkelijk de geruchten van de hand heeft gewezen, volgens welke de vorming van een fonds ter verbetering der Nederlandsche landsverdediging en de versterking van de militaire bewape ning tegen Duitschland zouden zijn ge richt, althans door de Duitsche bedrei ging zouden worden gemotiveerd. De „Deutsche AUgemdine Zeitung" houdt zich min of meer uitvoerig bezig met de publicaties van den indertijd uit Duitschland uitgewezen Amerikaanschen journalist Mowrer, over den aanleg van autowegen, vliegterreinen en kampen voor den arbeidsdienst langs de Neder landsche grens, om ten slotte tot de vol gende stelling te komen: „tot zijn waar schijnlijk niet geringe teleurstelling 'heeft men in Nederland aan deze publicaties wel aandacht, maar geenerlei beteekenis geschonken. Dat is op zeer duidelijke wijze gebleken in de Nederlandsche bla den en bij de Kamerdebatten over het bewapeningsontwerp en wij' constateeren met voldoening, dat de Nederlandsche premier-minister thans in het belang van de goede verstandhouding tusschen Ne derland en Duitschland is opgetreden." De Parijsche correspondent van het Hdbl. meldt: De maatregelen, die in Nederland ge nomen worden tot versterking van de landsverdediging blijven hier nogal de aandacht trekken, omdat ze de bevesti ging vormen van een ongerustheid, die ook in Frankrijk groot is. Men haalt hier de Nederlandsche versterking der defensie aan als een voorbeeld dat ook frankrijk zich van de noodzakelijkheid moet doordringen, bijtijds het noodige te doen en zich de noodzakelijke offers te getroosten. kucien Romier wijdt een 'hoofdartikel }n TT^aro" aan berichten uit ons land. Hij zet uiteen, wat het doel is van de instelling van het Defensiefonds, en haalt aan wat een spreker gezegd heeft in het parlement van „deze meer dan t vr©©dzame en pacifistische 116 Locarno kan ons niet helpen en de Volkenbond biedt ons geen absolute veiligheid". „Niemand kan in de toekomst lezen, maar men kan lezen hetgeen reeds ge schreven staat. Duitschland heeft maar 24 uur noodig om de Rijnzone stevig te bezetten. Over 15 of 18 maanden zal dit zelfde Duitschland 900.000 man bezitten, niet slechts mobiliseerbare, maar in regi menten ingedeelde, getrainde soldaten. De bedoelingen komen er weinig op aan; hetgeen telt zijn de feiten." Het is daarom dat de politieke leider van de „Figaro" zijn landgenooten aan spoort een eind te maken aan het kleine politieke gedoe in 'het parlement en de noodige aandacht te wijden aan de hoofdzaken. GEEN OORLOGSNIEUWS. Van het oorlogstooneel in Abessynië is het nieuws uiterst sober. Hoewel de inname van Amba Alag'i reeds eenige dagen wordt verwacht, is dit feit te Rome nog niet vermeld. Zondag werd geen legerbericht gepu bliceerd. Van Abessynschen kant wordt er ook niets gemeld. Men schijnt in het land van den Negus bezig om vergaderingen te houden, waarin op de eenheid van alle kerken wordt gewezen. Geen demobilisatie in Italië. In verscheidene Maden is het bericht verschenen, dat Italië tot een gedeeltelijke demobilisatie zou overgaan en 500.000 man van zijn op het oogenblik gemobili seerd leger met verlof zou sturen. Reuter meldt thans uit Rome, dat dit bericht van bevoegde zijde wordt tegen gesproken. In werkelijkheid zijn slechts de voor de voorjaarscampagne in den landbouw noodige verloven toegestaan, welker aantal echter niet boven het nor male van elk jaar uitgaat. Sneeuwval en overstroomingen. Uit de Spaansche provincies komen nog steeds onrustbarende berichten binnen over de overstroomingsramp, waardoor vooral Sevilla, Zamora en Vailadolid zijn geteisterd. Talrijke personen worden als vermist opgegeven. Het water heeft in de straten een 'hoog te van verscheidene meters hereikt. Talrijke laag gelegen 'boerderijen zijn geheel van de 'buitenwereld afgesloten. Te Sevilla zijn tot nu toe reeds 10-12000 personen in noodfcwartieren onderge bracht. De telefonische verbindingen in de stad zijn voor het grootste deel verbroken. Het tramverkeer ligt geheel stil. In Portugal regent het reeds vier maan den onophoudelijk. Bij Villa Franca, ten Noorden van Lis sabon, heeft de Taag den dijk vernield. 140 vierk. K.M. vruchtbare weidegrond kwamen onder water te staan. Sedert 27 jaar is een zoo groote over strooming niet voorgekomen. Omtrent den sneeuwval in Denemarken wordt gemeld: Gedurende het weekeinde is er nauwe lijks eenige verbetering gekomen in het door den grooten sneeuwval 'belemmerde verkeer. Op 28 trajecten ligt het treinver keer nog geheel stil; op 25 andere baan- gedeelten rijden de treinen slechts voor zoover de omstandigheden het toelaten. Op de straatwegen blijven honderden auto's in de sneeuw steken. In een deel der D'eensche wateren be gint zich ijs te vertoonen, doch in het al gemeen ondervindt de scheepvaart daar van nog weinig overlast. In de 'haven van Kopenhagen echter, hadden gisteren klei nere vaartuigen reeds met moeilijkheden te kampen. Dreigt er een Minister-crisis in België? De Maasbode maakt melding van een zekere ongerustheid omtrent het voort bestaan van de regeering-Van Zeeland, welke de laatste dagen nogal bedreigd is door de scherpe critiek der R.K. Vlaamsche oppositie tegen een groot deel van de militaire plannen van den min. van landsverdediging, Devèze. Anderzijds schijnen vele socialisten buiten het parle ment in heftig verzet te zijn gekomen tegen de houding van de socialistische ministers in het kabinet, die zich bij de militaire plannen van Devèze hebben aan gesloten. Deze week zal vermoedelijk van be slissende beteekenis zijn voor het lot der regeering. De algemeene raad van de socialis tische arbeiderspartij heeft gisteren met gesloten deuren de militaire kwestie be sproken. Na een bespreking van twee dagen, heeft het Congres van de Belgische so cialistische partij, 'het ontwerp van de militaire hervormingen, verworpen en verzocht dat een speciale commissie zal worden benoemd, om het probleem in zijn geheel op te lossen. De toestand in Spanje. 30.000 gevangenen losgelaten. In alle Spaansche steden heerscht een overweldigend enthousiasme over de be vrijding der 30.000 politieke misdadigers. In vele steden zijn optochten georgani seerd, waarin de vrijgelatenen die sedert het najaar van 1934 als beschuldigd van medeplichtigheid aan de Oktoberrevolutie gevangen hebben gezeten, in triomf wer den meegevoerd. In de plaatsen, waar de laatste dagen ernstige onlusten zijn uitgebroken, is thans de orde nagenoeg hersteld. D'e Spaansche linksche partijen hebben thans zeker, hoewel de officieele resulta ten van 76 kiesdistricten nog niet be kend zijn, reeds een absolute meerder heid in de nieuwe cortes bereikt. Van de 473' cortes-zetels hebben zij er momenteel 237 verkregen, terwijl de recht sche partijen 128 zetels en de midden groepen slechts 42 mandaten hebben be haald. D!e nieuwe premier Azana heeft in een interview verklaard, dat de toestand in het land weer normaal wordt en dat de alarmtoestand zeer binnenkort zal wor den opgeheven. Azana gaf de verzekering, dat de partijen niet zullen worden ver volgd. Het herstel der monarchie is on mogelijk. De vlootconferentie stelt het tonnage voor kruisers op 8000 ton. De vlootconferentie is tot overeenstem ming gekomen, om het tonnage voor krui sers te beperken tot 8000 ton, hetgeen een vermindering van 2000 ton beteekent. In Britsche vlootkringen wordt dit be sluit zeer belangrijk geacht. D'e maximale grens ,van 35.000 ton voor groote slagschepen blijft gehand haafd, nu de Amerikaansehe regeeriug een afwijkende houding heeft aangeno men tot ten aanzien van het Fransche voorstel tot vermindering der tonnage. E'r zijn geen teekenen die er op wijzen, dat Italië van politiek zal veranderen. Korte Berichten. Het Britsche ministerie voor lucht vaart bestudeert plannen voor een nieuw type gevechtsvliegtuig, dat de fantasti sche snelheid van 640 K.M. per uur zou bereiken. Een ontploffing aan boord van hel petroleumtankschip „Albert Hill", dat zich 300 KM. van de kust van Zuid- Carolina bevond, veroorzaakte een brand aan boord. Na verscheidene uren slaagde men erin den brand te blusschen, doch vier matrozen zijn om het leven ge komen. Calcutta wordt sedert eenigen tijd geteisterd door kinderpokken. D'e epide mie woedt ook te D'acca, waar evenals te Calcutta velen zijn overleden. De scholen zijn tijdelijk gesloten. Mr P. A. SCHWARTZ LID VAN DE TWEEDE KAMER. Naar men verneemt, heeft mr P. A. Schwartz, burgemeester van Maassluis, de benoeming tot lid van de Tweede Ka mer in de vacature-Rutgers aangenomen. DE STORING OP DE 1875 M. Een voorbarig bericht. Het Hdbl. bracht Zaterdag het be richt, dat bij de Nederlandsche radio- instanties het denkbeeld is gerezen naast onzen door Brasov ernstig gestoorden 1875 M.-zender van Kootwijk, voor de zelfde programma's tevens een zender op de middelgolf van 364.5 M. met 30 K.W. energie in gebruik te nemen. Voor het zoover komt, zou men ech ter volgende week op de internationale radioconferentie te Parijs, alsnog trach ten door een internationale regeling de moeiijkheden op te lossen. D'e M s b. merkt hierbij op Te bevoegder plaatse, waar wij in ver band met het bovenstaande informaties inwonnen noemde men het „Handels- blad"-bericht meer dan praematuur, daar alles met betrekking tot een oplossing van de Brasov-kwestie nog volkomen in de lucht hangt. Bovendien betreurde men de publicatie zeer, vooral met het oog op de aanstaan de conferentie in Parijs. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Ontvangsten in Januari f 7,76 (v. j. f 8,94) millioen. De geschatte ontvangsten der Nederl. Spoorwegen (incl. die der geëxploiteerde spoor en tramwegen) hebben in Januari f 7.764.800 (v.j, f 8.946.433 beloopen. Gespecificeerd waren de ontvangsten: Reizigers f 4.134.900, bagage f 46.200, brief- en pakketpost f 235.000, goederen f2.872.300, levende dieren en lijken f 15.900, diversen f 460.500. Totaal f 7.764.800. Het gemiddeld aantal kilometers in ex ploitatie was 3431 (v.j. 3577) dus ont vangst per dagkilometer f 73 (v.j. f 80,67). DE POSTVERBINDING MET HET NOORDEN. Geen uitbreiding van Zondagsdienst. Naar aanleiding van het bericht om trent een nog slechts in overweging zijn de verbetering van de postverbinding met- het Noorden des lands 1 door gebruik te maken, voor postvervoer (gesloten zen dingen), van den in den nacht van Zater dag op Zondag loopenden nachttrein naar Groningen 1 verzoekt men van bevoeg de zijde er op te wijzen, dat hiervan i n geen geval uitbreiding van Zondagsdienst valt te duchten, zooals uit sommige berichten zou kun nen worden afgeleid. Intengendeel zou het de bedoeling van dit nae'htpostvervoer zijn, de correspon dentie Zondagsmorgens zóó tijdig op de desbetreffende kantoren aan te brengen, dat het uur voor afhalen door het pu bliek van de correspondentie, zoo vroeg mogelijk kan worden gesteld. D'oor deze verbetering zou voor publiek en personeel minder afbreuk aan de Zondagsrust wor den gedaan dan tot dusverre. Inmiddels is dit alles nog slechts in onderzoek en is het geenszins zeker, dat het kan worden verwezenlijkt. Burgemeesters. Burgemeester J. W. Geesink, wiens naam destijds in de pers verscheen naar aanleiding van vermoede verduistering van electrische energie en onregelmatig heden bijl het waterleidingbedrijf, heeft naar „Vooruit" meldt, zijtu ontslag ge vraagd als burgemeester van Nieuw- v e e n. De burgemeester van Kampen, de heer dr O'kma, heeft voorloopig een half jaar 'ziekteverlof aangevraagd. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. Vrijdag a.s. vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. De rekening over 1935 wijst aan in ontvang f 19517.73, in uitgaaf f 18.057.47, alzoo een voordeelig saldo van f 1460.26. Inloop havens te Hansweert en Walsoorden. Naar aanleiding van de plannen van den Rijkswaterstaat om inloophavens te maken ten zuiden van Kruiningen en aan den dijkshoek van den Perkpolder, kan het bureau ver schillende bezwaren van het Comité tot behoud van de aanlegplaatsen te Hans- weert en Walsoorden, tot de zijne maken. O.m. wil het ook het bureau voorkomen, dat het een algemeen belang is, dat deze havens zoo dicht mogelijk worden ge maakt bij' Hansweert en Walsoorden. Voor het autoverkeer moge het al geen bezwaar zijn, indien deze havens wat verder van genoemde plaatsen zijn ver wijderd, voor hen die per rijwiel reizen of per tram hun reis in Zeeuwsch-Vlaan deren aanvangen of voortzetten is dit wel een groot bezwaar. Wel zal, indien aan 'het verzoek van het Comité wordt voldaan het boottraject iets langer zijn, doch aan den Zeeuwsch-Vaamschen wal zal een ongeveer 1400 M. korter weg kunnen worden gemaakt voor het door gaand verkeer, terwijl men langs een bestaanden weg gemakkelijk Walsoorden zal kunnen hereiken. Wordt, zooals het Comité zich heeft gedacht, aan den Zuid-Bevelandschen oever de haven in plaats van ten zuiden van Kruiningen te Hansweert gemaakt en wel aan de westzijde van het kanaal door Zuid-Beveland, dan zal het tra ject voor hen die per auto van Holland komen zeker iets langer worden, doch voor allen die zich naar Goes en Wal cheren willen begeven niet onbelangrijk worden bekort. Natuurlijk zal dan van Hansweert langs Schore een weg worden gemaakt aansluitend op den nieuw aan te leggen weg van Vlake naar Kapel] e. Het Bureau stelt voor het verzoek te steunen. Opslagplaats van tarwe. Het bureau stelde in Januari voor adhaesie te verleenen aan een door de Vereeniging van Handelaren in Granen, Zaden en Peulvruchten in Zeeland tot den Minis ter van Landbouw en Visscherij gericht adres inzake het erkennen van Coöp. Vereenigingen als opslaghouders van tarwe. De leden der Kamer, de heeren D. W. Lindenbergh, J. Enzlin en W. Kakebeeke, hebben daartegen schriftelijke bezwaren Sngediend. De heer Lindenbergh heeft zijn bezwa ren tegen adhaesie-betuiging als volgt geformuleerd: 1. Omdat de bedoelde Coöp. Aankoop- vereenigingen volgens het Crisis Tarwe- besluit 19351, aan de gestelde eischen voldoen. Van onbillijke concurrentie is geen sprake. 2. Dat de vereeniging van Handelaren de ordening op dit gebied van terugwer kende kracht wil maken voor twee Coöp. Vereen, en voor een andere vereeniging Gij bewondert een ander om diens gulle lach, gij verbaast U om een anders energie, opgewektheid en prettig humeur, omdat gij Uzelf voortdurend loom gevoelt, moe en lusteloos, omdat Uw eigen gelaat een vale, groezelige tint heeft gekregen, omdat ge humeurig en prikkelbaar zijt, met last van migraine en bloedaandrang naar het hoofd, omdat van Uw gezicht de lach is verdwenen, kortom, omdat gij niet, zooals die ander, dat geregeld wekelijks doet, Omdat ge U niet hebt aangewend eiken Vrijdag en Zaterdag voor het naar bed gaan één of twéé M.S.S.-cachets te nemen, een reinigend M.S.S.-ertje, dat Uw inge wanden ontlast van de kwade vergiftigde afvalstoffen, die daarin ztjn achtergebleven, de oorzaak van Uw zwartgallig humeur. Door den Vrijdag en den Zaterdag tot M.S.S.-dagen te maken, met één of twéé M.S.S.-cachets voor het naar bed gaan, zult ge worden als die ander, en zult ge het allereerst Uzelf verbazen over het wonder, dat zich tusschen den Vrijdag en den Zondag in Uw gestel heeft voltrokken.' M.S.S.-cachets Maken Schoon Schip M.S.S.-cacliets (ook wel genaamdLaxeer- Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel In blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent. Overal verkrijgbaar Binnenland. Do veerdiensten en de reisbelasting voor de Zeeuwsch-Vlamingen. De verdediging van onze grenzen. Buitenland. Stilstand op het Abessyniseh oorlogsveld. Een raid der Ahessynen. Sneeuwval en overstroomingen in en kele landen. De toestand in Spanje rustiger. D'reigende ministercrisis in België? en een andere Coöperatie niet. Het ver zoek staat op een subjectieven grondslag. 3. Dat de bevoegde instanties de kwes tie van de erkenning als tarwe-opslag- houder van de bedoelde Coöperatieve Vereeniging hebben behandeld en ten slotte de Minister van Landbouw en Vis scherij in hoogste instantie heeft beslist, waartegen geen beroep meer open staat. 4. Dat er nog geen bepaling in de Crisiswetgeving is, die een regeling aan geeft denkbeeldige schade te vergoeden. 5. Dat de vereeniging van Handelaren gerust kan zijn, dat in de toekomst geen uitbreiding van erkenning van Coöp. Vereeniging als opslagh ouders zal worden voorgesteld. 6. Dat 'het bureau der Kamer zich wel bedenke op de bres te springen voor een vermoedelijk niet in bet Handelsregister ingeschreven vereeniging, tegen wèl in geschreven vereenigingen en zich voor een verloren zaak gaat spannen. De heer Enzlin merkt op, dat de Coöp. Aan'koopvereeniging Schouwen-Duiveland en de Chr. Boeren- en Tuindersbond, beide gevestigd te Zierikzee, reeds op 1 Aug. 1933 als handelaar door de Gew. Tarweorganisatie Zeeland erkend zijn en toen hun werkzaamheden begonnen zijn. Eind 1935 werden plotseling beide ver eenigingen als erkend pakhuishouder ge schorst. Het ingesteld beroep had lol ge volg, dat de schorsing voor beiden weer is ingetrokken. Hierdoor is uitgemaakt, dat deze vereenigingen met recht werk zaam zijn. De heer Kakebeeke meent, dat er voor de Kamer geen voldoende goede gron den aanwezig zijn om steun aan het adres te verleenen. Uit het adres en het prae-advies van het bureau krijgt men den indruk alsof de drie Coöp. Vereen, dit jaar voor het eerst als opslaghouder van tarwe erkend zijn. Dit is niet het geval. Alle drie werden voor den oogst 1933 reeds erkend. Bij de beoordeeling van het verzoek der Handelaren dient men er rekening mede te 'houden, dat de verbouw van granen tengevolge der Crisis zeer belang rijk is uitgebreid, zoodat de omzet der

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1