Begrooting van Binnenlandsche Zaken. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland De Koningin en Prinses Juliana in Silezië. Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws g van nz. te goes. DONDERDAG 20 FEBRUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 120 :erbericht. Voorkomt verkoudheid en keelpijn. Morgen is hei Vrijdag en.~ is hei M.S.S.-dag Volg de M.S.S.-gewoonie nfl axxfc, Alleen tb eden den vin- |t: „Het. Federa- MWvrtÖht kolen- iet de kolencon- rmede de kolen- e 1 weinig Spatiëering van d een in i s l e 1- an zaken, en ik tij den secret aria gde. Op hem ia een oud Nederl. its zonde ziet en schuld, aak zijn ziel ver vuld". ehoeft door mij ageslikt, zooals rndel, georgant- ring van brandr zeer nauw cou rt in Nederland, hee^t herhaalde' entte gevraagd, •,en tegen Coöpe- toowel ten aan- riezingssyste&m, uit de Zeeww- ute prijzencom- wat ik bereid kken en daarop m te bewijzen. zijn toegepast •en en de Ccöp- singen. Een ad- trband" voorko- >an 1 Febr. '36, uikers werd me- ttte moet zwich- konventie uitge- de Prijeen-com- en, waarop „De 'ater een schrijr ntving, waarin le advertentie in ndel maakt een in de in de ko- :ende onderne- is hiervan vol de leden de be- g van „Insider" der Zeeuwsche e en Zeeuwsche verwart, is van het hart: handelaren niet. i punt „Insider" want ik ben in voorden op zdjia loöperatieve ge- ruik maken van idactie mij heeft irne eens nader lorschot, vsche Federatie. mver tooning). Pomologische Ned. Voetbal- ling „Ons Voed- ijbelgunootschap. urenbond. Kiesvereeniging. Wetenscih. Be- „Nieuwe Banen", nengd Koor. eenigingen gelie- igste opgave van nd van 20 Febr.: K tot Z,-"W. wind, if half bewolkt, •egen, later iets ngsdienst. van De Bilt aan neerl liddag 8 u. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vüssingen f 0,20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën -30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. dag 3 u.: 748. fietsen: Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Aan de Memorie van Antwoord betref fende Hoofdstuk V der Rijksbegrooting voor 1936 (Binnenlandsche Zaken) ont- leenen wij het volgende: De noodige maatregelen zijn getroffen om gemeenten, die niet kunnen rondk >- men, te helpen. Het is echter een eerste eisch van billijkheid, dat zulks niet ge schiedt dan nadat de gemeente zelf het uiterste heeft gepoogd om de begrooting sluitend te maken. Het is voorts een punt van bijzondere zorg voor de regeering nauwlettend toe te zien, dat de verant woordelijkheid blijft, waar deze behoort te liggen, n.l. bij de regeering, Ged. Staten en bijl de gemeentebesturen, en niet bij de respectievelijke ambtenaren. De rapporten van de accountants ge tuigen geenszins van roekeloosheid in het gemeentelijk beheer, al brengen zijl soms wonde plekken naar voren, die aan de gemeentebesturen zelf wel eens onbekend zijln. De rapporten bevatten meermalen, naast critiek, belangrijke wenken, die de gemeenten ten goede komen, wat betreft onderdeelen en eigenaardigheden van het gemeentelijk leven, die zonder uitvoerig individueel onderzoek wellicht niet in die mate tot hun recht zouden komen. De minister stelt alles in het werk om het juiste midden te houden tusschen verze kering van het rijksbelang en het overla ten van zoo groot mogelijke bewegings vrijheid aan de gemeentebesturen. Het aantal noodlijdende gemeenten, waaronder te verstaan gemeenten welker budget niet sluit, ook niet na toekenning van maximale bijdragen uit het Werk- loosheidssuhsidiefonds, bedroeg in 1935 78. Het bedrag aan rijksonderstand in to taal ongeveer f 2.350.000. De minister is wars van „gelijkschakeling" en „starre Uniformiteit". Bijl de beoordeeling van eenige salarisregeling wordt steeds met alle daarop van invloed zijnde factoren en locale omstandigheden zooveel moge lijk rekening gehouden. Uit den aard der zaak is ook de mi nister overtuigd, dat satans- en loons verlagingen niet telkens mogen worden herhaald, en dat deze slechts toepassing mogen vinden, indien zijl onvermijdelijk zijln. Het betoog inzake burgemeestersbenoe mingen van sommige leden in het V. V. doet tekort aan hetgeen de minister over de mogelijkheid van benoeming tot burge meester van leden der S.D.A.P. heeft ge zegd in de Tweede Kamer. Zijln aarzeling berust uitsluitend op enkele punten van onzekerheid, welke de houding der S.D. A.P. biedt op het terrein, waar ten aan zien van een burgemeester de meest mo gelijke zekerheid dient te bestaan: het gebied van handhaving van het gezag en de openbare orde. Moge in tal van gevallen de overheid een hoogst nuttig gebruik van de con structieve krachten uit de S.D.A.P. ma ken, het plaatsen van deze krachten op de knooppunten van het gezag, dat zoo dik wijls van die zijde is aangevallen, kan situaties scheppen, die boven de macht van een mensch kunnen gaan, hetgeen de regeering niet welbewust mag bevor deren. In de opvattingen van den minister, is op het stuk van samenvoeging van ge meenten ook uit een oogpunt van bezui niging, geen wijziging gekomen. De heffing van scheepvaartrechten en de druk, die zij1 uitoefenen op het scheep vaartbedrijf hebben de aandacht van den minister. Hij hoopt tot een bevredigende oplos sing te kunnen komen. Het is den minister niet duidelijk, hoe de meening kan postvatten, dat ten aan zien van de regeling van het tijdvraag- stuk tusschen de beide takken van volks vertegenwoordiging geen controverse zou bestaan. De minister meent, niet andermaal een poging te moeten ondernemen om tot een pacificatie op dat gebied te komen en ver heugt zich er over. dat andere leden hem in deze meening bijvallen Reeds eerder heeft de minister te ken nen gegeven, dat hij: bijzondere aandacht wijdt aan het weren van invloeden in bur gerwachten, die de betrouwbaarheid daarvan in twijfel kunnen stellen. Wat de beschouwingen over kiesrecht en vertegenwoordigend stelsel betreft, stelde de minister een nadere studie van de materie in uitzicht. \oor een wettelijke regeling van het partijwezen als door sommige leden be pleit, zijn zeker argumenten aan te voe ren. Intusschen verwacht de minister geenszins het nut, dat deze leden daarin meenen te zien. Er zdjh ook ernstige be denkingen. Wat betreft het voorkomen van brand in veestallen, kan de minister eerst thans het gevraagde overleg met zijn ambtge noot openen. Aanval in het Zuiden. Naar uit betrouwbare bron verluidt, wordt sedert Zaterdag op het Oostelijk gedeelte van het Zuidelijk front een bit tere strijd geleverd tusschen de troepen van Ras Nassiboe en van het Zuiden komende Italianen. Het centrum der gevechten is ten Zuiden van Anale ge legen, waar onafgebroken aanval op aan val volgt zonder dat evenwel de strijd wordt beslist. Hooge regeeringspersoonlijkheden zijn naar Dessie gevlogen, om met den negus over den toestand aan het Noordfront te beraadslagen. De berichten over den triomf der Ita lianen nabij Amba Aradam worden nog steeds te Addis Abeba tegengesproken. Van Abessyniscbe zijde wordt beweerd, dat het hierbij gaat om „karakteristieke stemming-makerij". De Italianen gaan door met het bom bardeeren van de troepen d-ie van Dessie uit nog steeds naar het Noorden opruk ken. Verder gaan zij voort met 'het be zetten van de streek Zuid-Westelijk van Makalle en den weg naar Abba Addi, blijkbaar met het doel om zoo lang zamerhand de Oostelijke toegangswegen tot Tembien te kunnen controleeren. De Abessijnsche troepen, die naar het Zuiden wegtrekken worden voorts steeds gebombardeerd om nieuwe concentraties te kunnen voorkomen. Vliegtuig van den Negus onklaar gemaakt. Door de autoriteiten van het vliegveld te Addis Abeba is een daad van sabo tage ontdekt, waarvan de bedrijvers het blijkbaar op het leven van den keizer gemunt hadden. Het vliegtuig, waarvan de keizer ge woonlijk bij zijn reizen gebruik maakt, is beschadigd. De autoriteiten laten niets los omtrent den aard dier beschadiging, maar men meent te weten, dat zekere lieden zand hebben gemengd in de olie, terwijl ook de benzineleiding schijnt te zijn bewerkt. Een streng onderzoek wordt ingesteld. Men gelooft, dat de saboteurs deel uit maken van een bende betaalde buiten- landsche spionnen, die zich in Abessynië ophoudt. De Nazi-terreur in Duitschland. De rijksminister van binnenlandsche zaken van Duitschland heeft de ontbin ding gelast van een aantal R.K. jeugd bonden in Baden. Verder werd aan alle niet-nationaal- socialistische jeugdbonden alle activiteit onder den blooten hemel, zooals sport, gezamenlijke oefeningen, wandelingen, enz. verboden. Goering naar Polen. De Duitsche minister van luchtvaart en Pruisische minister-president, Goe ring, die eenige dagen in Polen zal ver blijven, om deel te nemen aan een jacht partij, heeft te Warschau aamgezeten aan een lunch, hem door minister Beek aan geboden. In officieele kringen te Warschau hecht men aan de besprekingen, welke tijdens de lunch zijn gevoerd, veel waar de. Men gelooft, dat zij van invloed zullen zijn op de algemeene atmosfeer der Poolsch-Duitsche betrekkingen welke den laatsten tijd vertroebeld zijn. Het nieuwe Spaansche kabinet. De oud-minister-president Azana, lei der der links-republikeinsche partij, wien Dinsdagavond de opdracht tot het vor men eener nieuwe regeering werd gege ven, is met de samenstelling van zijn kabinet reeds gereed gekomen. ■Ofschoon er in verband met den ster ken ruk naar links een ministerieele cri sis werd verwacht, heeft het tegenwoor dige kabinet er de voorkeur aan gege ven af te treden vóór het bekend worden der definitieve resultaten. Hier en daar hebben in het land nog wanordelijkheden plaats. In de kerk van Alcanadre hebben on bekenden een deel der kerkelijke voor werpen vernield en eenige voorwerpen v an waarde gestolen. Te Herrera bij Sevilla hebben onbeken den getracht de kerk in brand te steken. Twee altaren werden door het vuur ver woest. Dank zij het krachtige ingrijpen der dorpelingen, kon voorkomen worden, dat de kerk een prooi der vlammen werd. De gedetineerden in de gevangenis van Dueso a Santano zijn aan het muiten geslagen. Men spreekt van drie dooden en vele gewonden. Korte Berichten. Een Fransoh senator heeft een in terpellatie gericht tot den minister van oorlog, waarin hij er op wijst, dat in ze kere garnizoenen in Oost-Frankrijk een griep- en mazelen-epidemie heerscht, ten gevolge waarvan alleen reeds te Belfort 10 manschappen zijn overleden. Uit het leprozenhuis te Tichilesti, in de D'obroedja, zijn 123 melaatschen ontsnapt. Zij terroriseeren de bevolking en begeven zich op weg naar Boekarest, om een betere behandeling te eischen. De autoriteiten hebben opdracht gegeven, hen onmiddellijk aan te houden. 1 Op 60 K.M. van Sydney is een ver keersvliegtuig neergestort. Het toestel vloog in brand en de toeschouwers konden niets doen om de inzittenden te redden. Vijf personen zijn om het leven gekomen. i Het Amerikaansche Middenwesten wordt weer geteisterd door een koudegolf. In verschillende streken is gisteren een lagere temperatuur waargenomen dan in de laatste vijftig jaar is voorgekomen. In Utica in den staat New York, zijn gisteren, tengevolge van het poreus worden van ondergrondsche lichtgaslei dingen in de voornaamste zakenwijk van de stad, 15 ondergrondsche ontploffingen voorgekomen, tengevolge waarvan twee gebouwen in brand vlogen. Alle deksels der leidingen werden door den luchtdruk de hoogte in geslingerd. Twee personen werden gewond. Duizenden menschen moesten in allerijl de buurt ontvluchten. i Communisten te Praag hebben gis teravond een werkloozendemonstratie ge organiseerd, waarop werd geprotesteerd tegen het verbod van een werkloozen- vergadering. D'e politie greep in en maak te van de gummistok gebruik. Meer dan 50 personen werden gearresteerd. i D'e Esthlandsche ijsbreker Joeriw- wilms heeft per radio meegedeeld, dat hij sedert vier dhgen in de Oostzee dooi het ijs is ingesloten en dat zijn toestand steeds gevaarlijker wordt, doordat de mo toren ernstig hebben geleden. Verschil lende Esthlandsche ijsbrekers zijn tot hulpverleening uitgevaren. Een Joodsche medicus is tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, on der beschuldiging van te Garmisch Par- tenkirchen uitdrukkingen te hebben ge bezigd welke het prestige van Goering zouden kunnen schaden. Bij de Orkney-eilanden is een vis- sc'hersvaartuig met 17 opvarenden ver gaan, een tweede visschersvaartuig heeft bij de Shetland-eilanden schipbreuk gele den, me^i vreest dat de 7 leden der be manning zijn omgekomen. Gisteren heeft weer een hevige sneeuwstorm boven een groot deel van i Denemarken gewoed. Vandaag is een ijs- breker naar de Storstzoem tusschen de eilanden Falster en Seeland vertrokken, daar de scheepvaart in dit water door ijsmassa's wordt belemmerd. Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond 'dagelijks grondig desinfecteert. (Adv.) DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal op Dinsdag 25 Februari des middags om half twee in de af deelingen onderzoeken het wetsontwerp tot instelling van een Defensiefonds. Op Woensdag 26 Februari des voor- middags om 11 uur komt de Eerste Ka mer in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de begrooting van So ciale Zaken en van Binnenlandsche Za ken en van de Posterijenbegrootmg. SALARISSEN KLOOSTERLINGEN ONDERWIJZERS. Wat bevat het rapport-Bijleveld? We hebben gemeld, dat de Tweede Ka mer besloten heeft de motie van orde van den heer Boon, betreffende een bijzondere regeling voor de salarissen van ambtena ren en onderwijzers, die buiten gezins verband in communauteit leven, op de agenda te brengen. Genoemd Kamerlid acht het nu van het grootste belang dat, voor de behandeling van zijn motie, het rapport-Bijleveld, dat tijdens het minister schap van den heer Terpstra aan de re geering omtrent ditzelfde punt werd uit gebracht, ter kennis van de Kamer wordt gebracht. Daarom vraagt hij den Minister van Onderwijs of deze bereid is bedoeld rapport op de griffie der Kamer ter in zage van de leden te leggen. Tal van bezienswaardigheden bezocht. Uit Waldenburg wordt aan de „Tele graaf" gemeld: Maandag hebben H. M. de Koningin en de Prinses wandelingen gemaakt in de omgeving van Waldenburg. Zij bezoch ten de mooist gelegen plekken rondom den Heidelberg, vanwaar zij genoten van een heerlijk uitzicht over het vreedzame heuvellandschap. Zij brachten ook een bezoek aan de beide plaatsjes Bad Ghar- lottenbrunn en Görbersdorf. Op de tusschen begroeide bergen gele gen hellingen bij Görbersdorf zullen aan het einde van deze week de skiwedstrij den om de Silezische kampioenschappen worden gehouden, die ook door het ko ninklijk gezelschap zullen worden bijge woond. Dinsdagochtend heeft het koninklijk gezelschap een excursie gemaakt naar de Schrotholzkirche bij Reimswaldau, een van de meest eigenaardige! bezienswaar digheden van geheel Silezië. Zoowel het kerkgebouw als de vrijstaande klokketo- ren is geheel uit hout gebouwd en zij ko men nergens anders in zulk een zuiveren stijl voor. Woensdag brachten de Koningin en de Prinses een bezoek aan de beide op rot sen gebouwde en deels in de bergwanden uitgehouwen stadjes Adersbach en Weckelsdorf die in het Duitsch sprekend gebied in Cechoslovakije liggen. Het hooge gezelschap stelde groot be lang in de natuurwonderen dezer merk waardige en schilderachtige plaatsjes. Pas laat in den avond zijn de koninklijke gasten na een zeer interessanten tocht naar de Andreasbaude teruggekeerd. POLITIEKE ACTIVITEIT VAN BUITENLANDERS IN ONS LAND. Vragen aan den Minister van Justitie. Het Tweede Kamerlid de heer Goseling 'heeft aan de ministers van Binnenland- sch Zaken en van Justitie de volgende vragen gesteld: Is de regeering bereid mede in het licht van het volgens een officieel be richt door den Zwitserschen Bondsraad genomen besluit om een landelijke lei ding en districtsleiding van de Duitsche Nationaal-Socialistische Partij in Zwit serland in geen enkelen vorm meer toe te laten te overwegen of het niet noodzakelijk is, dat ook in Nederland af doende maatregelen worden genomen om een einde te maken aan alle politieke ac tiviteit van buitenlanders, niet alleen in dividueel, maar vooral in eenigerlei vorm van samenwerking. DE REISBELASTING. Represaillemaatregelen van Zwitserland? In verband met de plannen inzake het heffen van een reisbelasting in Nederland heeft de Zwitsersche Vereeniging ter be vordering van het Vreemdelingenverkeer (Schweizerischer Fremdenverkehrsver- band) besloten, aldus meldt het Handels blad, opnieuw een dringend verzoek te richten tot de Zwitsersche regeering om tegenmaatregelen te nemen tegen die landen, die den reislust van hun onder danen op eenigerlei wijze belemmeren. Zomerpostzegels. D'e Zomerpostzegels, waarop een bij slag wordt betaald bestemd voor cultu rele en sociale doeleinden, zullen ook dit jaar uitgegeven worden. Naar men verneemt zullen op de post zegels voor cultureele doeleinden de beel tenissen komen van Erasmus en prof. dr H. Kamerlingh Onnes en op die voor sociale belangen van ds A. S. Talma en dr H. J. A. M. Schaepman. EERSTE KAMER. Begrootingen van Buitenlandsche Zaken en Financiën aangenomen. Een duidelijke verklaring van Minister de Graeff. Minister de Graeff heeft giste ren de sprekers, die over Buitenlandsche Zaken het woord hadden gevoerd, beant woord. Spr. betuigde zijn erkentelijkheid voor de belangstelling, die de Kamer aan den dag gelegd heeft voor deze begrooting. Wat de economische voorlichting be treft, de daarover gemaakte opmerkin gen onderschrijft hij. Onze diensten zijn niet voldoende op peil, maar de voorge schreven bezuiniging heeft hem weerhou den meer te doen dan hij reeds deed. Ten aanzien van de niet-erken- ning van Sowjet-Rusland wijst spreker met name op de gevaren, dat kernen zullen ontstaan van communis tische propaganda. Dit gevaar is den laatsten tijd nog versterkt. Wilt Gij gezond en opgewekt blijven, wilt Ge U a.8. Zondag eens echt prettig voelen. Maak het U dan tol een goede geregelde wekelijksche gewoonte den Vrijdag en den Zaterdag te maken tot Uw M.S.S.-dag. Neem eiken Vrijdagavond en Zaterdagavond voor t naar bed gaan één of twéé van die ver rassend werkende M.S.S.-cachets. Hel is als 't ware een wekelijksche zuive ring van al datgene, hetwelk Uw gestel in dien langen arbeids-week is gaan be zwaren: Uw ingewanden worden zacht ont last, Uw organen, Uw gestel opgefrischt Vol lust en energie staat Ge nu 's Zondags morgens op, vol plannen, goed gehumeurd. Gijzelf vooral, maar ook al Uw huisgenooten rullen den pretligen weerslag van Uw goede MJ>.S.-gewoonle ondervinden. Probeert het: M.S.S.-oachats (ook wel genaamd i Laxe er- Akkertje*) rijn verkrijgbaar bij alle apolhekori en,drogisten en wol in blauwe ronde kokertjes oi in do nieuwe blauwe vierkante kokertjes. Do samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U to willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cent. Binnenland. De Eerste Kamer nam de begrootingen van financiën en buitenlandsche zaken aan. De Tweede Kamer nam de begroeting van Suriname aan. Buitenland. Luchtbombardementen door de Italianen in Abessynië. Nieuw kabinet in Spanje. Duitschland en Polen. Wat betreft den Volkenbond: Spr. er kent de fouten van den Bond. Hij ver mag alleen datgene, waartoe zijn leden hem in staat stellen. Het is onbillijk, den Bond te verwijten, dat hij geen einde kon maken aan het huidige conflict. Wat overigens gebeurd is ten aanzien van de sancties en uitspraken is van groot belang. Het is ook van groote beteekenis, dat het verzet tegen 't plan Laval-Hoare zóó sterk was. Spreker meent ook, dat het de plicht der Nederlandsche regeering was, de sancties toe te passen. Art. 16 verplicht alle leden van den Bond daartoe, daar over kan wel geen verschil van meening bestaan. Het is niet te zeggen, welke bet effect der sanctiemaatregelen op Italië is. Het is zeer goed mogelijk, dat de sancties de gewenschte uitwerking zul len hebben, zij het in een langzamer tempo dan verwacht werd. Met grooten nadruk ontkent spreker, dat er bij de regee ring neiging bestaat, Neder land op den voorgrond te plaatsen of te laten schuiven. Maar de Nederlandsche delegatie heeft dezelfde rechten als de andere delegaties om haar meening kenbaar te maken. Zelfs is nimmer overleg ge pleegd met groote mogendhe den, alleen met die landen, welke iin een zelf'd© positie verkeeren. Dat Nederland haantje de voorste zou spelen is een legende. Het plan Hoare-Laval ging zóó in te gen de beginselen van den Bond, dat de regeering meende, niet te moeten wach ten met het kenbaar maken van haaT meening. Het was zelfs een quaestie van goed fatsoen, dit te doen. Een nog veel bedenkelijker legende is, dat Nederland zijn zelfstandigheid apolitiek zou willen verlaten. Een zoodanige politiek is echter geen afzijdigheidspoli- tiek; Nederland kan zich nu eenmaal niet buiten alle quaesties houden. De heer Briët is van meening, dat, omdat de groote mogendheden niet ont wapend hebben, de kleine mogendheden Abessynië in den steek moeten laten. Dit is een meening, die spreker nimmer zou kunnen aanvaarden. Maar ontwapening is ook geen voorwaarde geweest, waar onder Nederland toetrad. Een volledige afzijc&gheidspolitiek is in het kader van den Volkenbond onmo- u

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1