EERSTE BLAD /ruwe: hu/d ZATERDAG 15 FEBRUARI 1938 DAGBLAD VODR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 116 Het etiket „bijzonder". Ww1*1 "emen eRÏ!,^ is verkeerd. Koningin en Prinses ver laten Igls. Staten-Generaal. Buitenland De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws Het totaal der Inkomsten in Nederland sterk gedaald. Uitg,: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchéque en Girorekening 444,55 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL j. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In de Indische „Banier" werd eenigen tijd geleden gewezen op het verkeerde dat de positieve christenen in vele gevallen met het etiket „bijzonder" genoegen ne men. .„Men gaat het gewoon vinden, wanneer de"these eerst door anderen en de anti these eerst later door Christenen gesteld wordt. Men verwondert er zich niet lan ger over, wanneer men bijl het betreden van een nieuw levensterrein voortdurend de tweede blijkt te zijn. En eenmaal de tweede, voelt men er hoe langer hoe meer voor om met een afgeschoten, een bijlzonder deel van het nieuwe gebied ge noegen te nemen. Men trekt zich min of meer terug. Men Iaat het een en ander o er aan hen, die wèl willen leven en ar beiden, maar niet op den grondslag van de christelijke belijdenis...." it werd speciaal geschreven met het oog op de Indische toestanden, maar het is toch ook wel voor ons land van be- teekenis. .i.ls het gemene, het normale, wordt maar al te veel beschouwd het z.g, neu trale of zooals het tegenwoordig heet, het „algemeene" terwijl dan als het buitenge wone, het bijzondere wordt aangeduid, he'geen zich baseert op de Christelijke be ginselen. En wie dan naar den eisch van zijn be ginsel opkomt voor het bijzondere, is uit den aard der zaak een spelbreker, iemand die de antithese stelt, die met-nationaal handelt en die de eenheid van ons volk in gevaar brengt. Men kan dit op elk gebied waarnemen. De z.g. neutrale bladen er is nog nooit iemand geweest die een werkelijk neutraal blad onder de oogen heeft gehad worden als het normale, het algemeene beschouwd, terwijl de bladen van posi tief Christelijke richting als bijzondere worden aangeduid. Bij de vak- en stand-organisaties is het niet anders. Wie het pleit voert voor Christelijke vakorganisaties, voor de organisaties van werkgevers op Christelijken grondslag, voor een Christelijken bond van boeren en tuinders, wordt aangemerkt als iemand die op tweedracht bedacht is. Wie opkomt voor de neutrale, of wil men algemeene organisaties, waar de heerschappij1 van den Christus niet wordt erkend, waar Gods Woord niet wordt ge opend en de Naam des Heeren niet wordt aangeroepen, kan op het algemeen ajp- plaus aanspraak maken. Hij is de man van den „breeden blik", van „ruime le vensopvatting", die in de eerste plaats het algemeen belang in het oog houdt. Maar hierbij blijft het niet. 'Uit deze opvatting volgt vanzelf, dat de als „bijzonder" aangeduide organisaties zich ook met een tweede-rangs-plaats te rreden hebben te stellen. Be tijd ligt nog niet zoo ver achter ons, dat velen er niet aan dachten., het recht van het bijzonder onderwijs te erkennen. Van financieele gelijkstelling kon geen sprake zijn. Wie wat bijzonders wil eten, zoo heette het dan, moet het ook maar bij zonder betalen." Ditzelfde idee werkt nog maar al te veel op menig ander terrein. Men vindt het absurd dat „bij'zondere" organisaties, die er toch eigenlijk niet be hoorden te zijn, met de „algemeene" hou den en vereenigingen op één lijn zouden worden gesteld en als van gelijken rechte behandeld. Er is geen breed betoog noodig om dui- de.ijk te maken dat hier een kardinale fout wordt gemaakt. Het gewone, het normale is, dat belij- c enig. wordt gedaan van het geloof in den jMchhgen God, zooals Die zich in Zijn ooul heeft geopenbaard. Dat is niet iets tizonders, maar het algemeene, in ons land het nationale. yu„9wese^s: de erkenning van God en °°rd' de belijdenis dat de Heilige Viool r?Sel en richtsnoer moet zijn voor ie even, ook voor het optreden van w.e\stand?organiSaties. wil w at rde'; do®^> w'e bet algemeene those or. Z'®' neutrale, die stelt de anti- het bijzondere. Waarheid het pleit v0or land^rf™n er aan gewoon geraakt in ons het verwijderd wordta? meewei*en dat elk gebied plaatsTv OTei:al,en op een vol'edige w£jaB0n nUmte V°°r nisaties op ChrYst'll1Ilg van 0nze °rga" maw'/T alaemeem Y grondslag als de mmendheid. 0 tonale by wit- De Prinses bezoekt Zweedsch kroon prinselijk paar. Na een verblijf van veertien dagen in het hotel Iglerhof te Igls (Tirol) is de koninklijke familie gisteren uit Oosten rijk vertrokken, om zich via München naar Waldenburg '(Silezië) te begeven, waar H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana vermoedelijk eveneens ongei eer veertien dagen zullen verblijven. 'De Prinses vertrok reeds 's morgens per auto uit Igls, om zich via Garmisch- Partenkirchen naar München te begeven, waar zij 's avonds haar Moeder zou ont moeten. Op doorreis naar Waldenburg (Sile zië) is Koningin Wilhelmina gisteren avond met den gewonen trein uit Inns bruck te 18.59 uur aan bet hoofdstation te München aangekomen. De Koningin was met klein gevolg en werd aan het station ontvangen door den Nederlandschen consul te München, den heer W. Dyserinck. I Niemand was van de aankomst van de hooge bezoekster op de hoogte gesteld en zoo kon het gebeuren, dat H. M. geheel onopgemerkt het station kon verlaten. Te ruim vier uur vertrok de Prinses uit het kunstijsstadion en begaf zich per auto naar het fraaie aan den. buitenkant van Partenkirehen gelegen hotel Gibson, waar het Zweedsche kroonprinselijke paar tij delijk vertoeft. Hier werd de thee gebruikt met kroon- prins Gustaaf Adolf, kroonprinses Sy- bille, de twee prinsessen Von Wied en prinses Kyra van Rusland. Te ruim vijf Uur vertrok de Prinses na hartelijk afscheid van de Zweedsche kroonprinselijke familie en het overige gezelschap te hebben genomen, met haar klein gevolg per auto naar München, waar zijl te kwart voor acht arriveerde. Het gezelschap voegde zich in het ho tel bijl elkander en gezamenlijk werd het diner gebruikt. Hier wist niemand welk 'hoog ge zelschap in een gereserveerd gedeelte van het restaurant rond een kleine tafel bij eenzat. Alleen de directie bleek, waar schijnlijk noodgedwongen, van de aanwe zigheid van haar gasten op de hoogte te zijln, want toen het gezelschap te ruim ne gen uur het hotel verliet, werden H. M. namens de directie van hotel „Continen tal" bloemen aangeboden, welke attentie door de Koningin zichtbaar op prijs werd gesteld. Te ruim half tien was men aan het station te München, waar een gereser veerd rijtuig gereed stond in den gewonen trein, die te 21.45 uur via Hof-Regens burg naar Silezië vertrekt. EERSTE KAMER. VERLAGING VAN DE ONDERWIJS UITGAVEN. Het wetsontwerp aangenomen. Bij de voortzetting van de behandeling van het ontwerp tot beperking van de Onderwijs-uitgaven, merkte de heer D e Savornin Lohman (C.H.) op, dat men vechten moet voor elke ton bezui niging, op het onderwijs te verkrijgen. Uit de behandeling in de Tweede Kamer is dit wel gebleken. Wij betreuren, dat het eindresultaat tenslotte mager is, al zullen wij deswege natuurlijk niet tegen stemmen. Met de goedkeuring van het amendement-Suring stemt spr. in. De schuldvraag inzake paragraaf 12 laat spr. rusten. Namens zijn fractie ech ter merkt hij op, dat men de concentra tie van het bijzonder onderwijs niet kan overlaten aan het bon plaisir der school- vereenigingen. Intusschen bestonden te gen paragraaf 12 gegronde bézwaren. De aangelegenheid kan en moet worden be keken in den geest der pacificatiecom missie: De Minister van Onderwijs, de heer Slotemaker de Bruine, deelt mede, dat het Koninklijk besluit tot instelling van een staatscommissie op 11 dezer door H. M. geteekend en op 13 dezer door spr. gecontrasigneerdis. Spr. dankt de heeren Nivard en be Sa vornin Lohman voor wat zij gezegd heb ben over de bereidheid der rechterzijde om aan bezuiniging mee te werken. De besprekingen, die spr. met het bijzonder onderwijs is begonnen,, zoodra het uit zicht ging ontstaan, dat het wetsontwerp wet zou worden, geven spr. den aanvan- kelijken indruk, dat het bereid is, mede te werken tot concentratie. De heer Ossendorp wenscht geen verhooging der leerlingenschaal, maar dan moet hij eert anderen weg aanwijzen om tot bezuiniging te komen. Had spr. verhooging van het leerlingental voor groote stadsscholen voorgesteld, dan zou de heer Ossendorp ook daartegen bezwaar hebben gemaakt. Dat het van belang is, dat de stroom van nieuwe leerkrachten beperkt wordt, zoodat de werkloozen werk kunnen vin den, is spr. met den heer Ossendorp eens. Deze wil afschaffing van het staatsexa men en ontneming van het jus promo vendi aan kweekscholen, die geen sub sidie meer krijgen. Maar wie bezuinigen wil op de onderwijzersopleiding, slaat een zonderlingen weg in, als hij die opleiding stopzet, welke de overheid geen geld kost. Wat het ontslag der gehuwde onder w 'jj z ejiye s betreflt, spr. is er verantwoordelijk voor. Maar zijn positie is niet benijdenswaard. Hij kan hier geen regeling verdedigen, die hij in de Twee de Kamer heeft bestreden. Hij kan hier geen wetsontwerp bestrijden, dat hij als minister moeit verdedigen. De heer Ossendorp zei, dat spreker een kerel zou zijn geweest, als hij voet bij stuk had gehouden. Maar ook als het ontslag der gehuwde onderwijzeres in de wet opgenomen werd, wilde hij het wets ontwerp toch liever binnenhalen. Want °r moest worden bezuinigd. Wat heeft dit dan te maken met het al dan niet kerel zijn van spreker? (Gelach.) Spreker kan niet bevestigend antwoor den op mevrouw Pothuis-Smit's vraag, of hij de gehuwde onderwijzeressen van 55 tot 60 jaar in dienst wil laten. Het ware niet loyaal, door een bepaalde toe passing van de wet een nieuwe rubriek toe te voegen aan ben, die van ontslag worden vrijgesteld. Wel wil spreker den eili.ren weg kiezen en zoo weinig moge lijk schade doen. Nadat vervolgens de Minister van Financiën nog enkele opmerkingen had gemaakt werd het wetsontwerp met 24 itegen 11 stemmen aangenomen. De N. S. B.-leden stemden met die van d'e S. D. A. P. tegen. Makalle door de Abessynen ingesloten. Van .'bessynsche zijde wordt medege deeld, dat Makalle geheel door Abessy- nische troepen is ingesloten. Onder be scherming van het geaccidenteerde ter rein, zijn de Abessynen tot ongeveer vier kilometer van Makalle opgerukt en heb ben zij' een ring rond de stad gesloten. Aangezien de Abessynen niet over vèr- dragend geschut beschikken, verwacht men, dat de Italianen eerst over eenigen tijd door gebrek aan levensmiddelen ge dwongen zullen warden, de stad op te geven Naar het schijnt is er thans aan het Noordelijk front weer nieuwe actie op komst Het is thans weer twee weken geleden, dat hier groote gevechten heb ben plaats gevonden. De Italiaansche vliegtuigen bombar deerden de /bessynsche linies voortdu rend. Tevens trachten zij de afdeelingen, die nog steeds naar deze linies stroomen te verspreiden. Een groot gedeelte van deze troepen komt uit Dessie, waar inder- derdaad een reusachtige legermacht ge legerd is geweest. Nog altijd schijlnen de A bessynsche reserves hier niet uitgeput te zijn. De Italiaansche stellingen in het gebied om Makalle moeten echter vrijwel on neembaar zijn. Den laatsten tijd zijn zij opnieuw versterkt met mitrailleurs en lichte kanonnen. Het zal hier voor beide partijen een heete strijd zijn. Weer vliegtuigen boven Dessie. Opnieuw zijn Italiaansche vliegtuigen boven Dessie verschenen, waar zij mot een spervuur werden ontvangen. Een van de toestellen moest terugkeeren. Het vliegtuig ontdeed zich boven de omge ving van de stad van zijn bommen. .Alvorens boven 'Dessie te verschijnen, bombardeerden de vliegtuigen de dorpen in het gebied Mephoyesoe, waar volgens berichten van Abessynische zijde, twee boeren en drie kinderen werden gedood. Deserteerende Italiaansche inboorlingentroepen. In het officieele Abessynische leger- bericht, dat in Dessie wordt uitgegeven, wordt thans melding gemaakt van het feit, dat in totaal 950 Italiaansche in boorlingen-soldaten naar de Abessyni sche gelederen zijn overgeloopen. Volgens het legerbericht betreffen het hier 650 Ascari's, die zijn gedeserteerd naar de even ten Noorden van Sidamo 'Zuidfront) liggende Abessynische troe- npr en vervolgens nog 300 Italiaansche inboorlingen uit Erithrea. De petroleumvoorraden van ItaliB. Zonder nauwkeurige cijfers te noemen, wordt in officieuse Italiaansche kringen verklaard, dat de petroleumvoorraden van Italië op het oogenblik aanzienlijk hooger zijn, dan de schattingen van de commissie te Genève. Onrust in Venezuela. Te Caracas is het tot ernstige botsin gen gekomen tusschen regeeringstroepen en arbeiders, die zich solidair hebben ver klaard met de stakende drukkers. Vier personen werden gedood en vijftien an- dere min of meer ernstig gewond. Den geheelen dag trokken onafgebro ken demonstreerende stakers door de straten der hoofdstad. Voor het paleis van den gouverneur waren soldaten geposteerd. Bij dij onlusten, ontstaan tengevolge van de algemeene staking zijn zes dooden en tal van gewonden gevallen. Alle open bare diensten zijn stilgelegd, o.a. telefoon en tram. Dé bladen verschijnen niet meei en in de handelshuizen is het werk ge staakt. Het volk is meester van de stad. Talrijke huizen, waaronder die van be ambten der vroegere regemng, zijn ge plunderd en het meubilair is op straat verbrand. De Beltjisch-Fransche besprekingen. De Belgische premier van Zeeland had een onderhoud van meer dan een uur met den Franschen minister van buitenland- sche zaken, Flandin. Dit onderhoud stel de hen in staat, de kwesties van econo misch belang, welke beide landen inte resseeren en problemen van internatio nale politiek de revue te laten passeeren. Alvorens naar Brussel te vertrekken, confereerde Van Zeeland met Bonnet, den minister van handel, over verschillende tusschen Frankrijk en België hangende problemen van economischen aard. Flandin heeft goede hoop, dat deze ge schilpunten spoedig zullen worden op gelost. Vervolgens bespraken beide ministers het probleem van de Rijnland-zöne, dat hen bijzonder interesseert, en speciaal het Locarno-pact. Nog allerlei moeilijkheden op de vloot- conferentie. De vlootconferentie heeft nog steeds met allerlei moeilijkheden te kampen. Naar verluidt zouden de Franschen, die eerst niet verder wilden gaan dan een maximaal tonnage van 27.500 ton voor pantserschepen, thans bereid zijn een ma ximaal tonnage van 30.000 ton, en zelfs meer, te aanvaarden; zij houden echter strikt vast aan hun eisch van een bewa pening van 30.5 c.m. geschut voor deze klasse. Zooals bekend wenscht Engeland voorts ■deelneming aan de besprekingen door Duitschland, Frankrijk echter, weigert dat beslist en wordt daarin gesteund 'door Amerika. Men kan thans wel zeggen dat alle hoop vervlogen is dat Duitschland en Rusland aan de besprekingen, die thans gaande zijn, zullen deelnemen. Jodenhaat in Duitschland. D'oor verschillende nationaal-socialis- tische partij-instanties wordt thans in Duitschland een openlijke actie gevoerd teneinde te verkrijgen, dat er een verbod wordt uitgevaardigd om aan Joden den Doop toe te dienen. In een nationaal-socialistische krant in Wurtemberg kon men dezer dagen het volgende lezen, naar aanleiding van een protest, dat door een predikant uit Boeking bij Heilbron was uitgebracht te gen het optreden der nationaal-socialis- ten, die wilden verhinderen, dat aan een bekeerden Jood den D-oop werd toege diend. Het N. S. blad schreef als volgt: „Is er in het huidige Duitschland nog iemand zoo naief om te gelooven, dat een Jood door het Doopsel Christen wordt? Het doopwater heeft heelemaal niets te beteekenen. Evenmin als men van een haring, die men onder de kraan van de waterleiding houdt, een forel maakt, even min wordt een gedoopte Jood een Chris ten". Schandelijk I Een bijbel voor Nazi's! De „Times" meldt, dat de Evangelische bisschop van Bremen, D'r Weidemann, heeft medegedeeld, dat een groep mannen zich bezig houdt met een nieuwe Bijbel vertaling, die meer aannemelijk zal zijn voor nationaal-socialistische Duitschers. De bisschop zeide, dat het niet gaat om den Luther van gisteren, maar om den Christus van vandaag. Een Düitsoher sluit een boek, waarin wordt gezegd, dat de wet van Mo zes voor hem is gegeven. Voor de mannen, die de nieuwe vertaling verzorgen, is het Evangelie van Johannes het uitgangspunt van den Bijbel. Als na- tionaal-s'ocialisten gevoelen zij zich tot dit Evangelie aangetrokken, omdat de bren gers van de Goddelijke boodschap daarin een verbitterden strijd tegen het Joodsche volk teekenen. D'at zal wat moois worden! Binnenland. De Eerste Kamer heeft de verlaging van de Onderwijs-uitgaven aangenomen. Bijzondere spoorwegkaarten in den a.s. zomer. De Koningin en de Prinses naar Silezië. Sterke daling van de inkomsten in Neder land. Buitenland. Weer bommen op Dessie en omgeving. Dë moeilijkheden ter vlootconferentie. Schrale Lippen Gesprongen Handen Ontzettende brand in Tientsin. Reeds 150 lijken geborgen. Gistermorgen heeft in een gedeelte van de Chineesche wijk van Tientsin, be staande uit armelijke hutten, een ver schrikkelijke brand gewoed. Uit de puinboopen heeft men tot dus ver de lijken van ongeveer 150 bewo ners geborgen. De brandweer stond tegenover de vlam menzee vrijwel machteloos. Korte Berichten. Het bloedig treffen tusschen Ja- pansch-Mandsjoerijsche troepen en Mon- goolsohe grenswachten op 12 Februari j.l. heeft de spanning tusschen Japan en Rusland zoodanig doen toenemen, dat de sovjet-regeering overweegt, Mandsjoe- koeo door haar onderdanen te doen ver laten. Volgens nog niet officieele gegevens is het aantal geboorten in geheel Frank rijk gedurende 1935 25.000 minder dan m 19-34. In totaal zijn in Turkije tijdens de jongste sneeuwstormen acht-en-veertig personen tengevolge van de koude over leden, (terwijl twee-endtwtintig personen zijn verdronken en acht door andere on gelukken het leven hebben verloren. In 5 jaar 1325 millioen. In het binnenkort verschijnende Maand schrift van het Centraal Bureau zullen de cij-fers van de Rij'ksinkomstenbelasting o\ er het belastingjaar 19o4/1935 in verge lijking worden gebracht met de cijfers over enkele voorafgaande jaren. Uit deze cijfers blijkt, dat, als gevolg van de in 1920 ingetreden malaise, het gezamenlijke inkomen der belastingplich tigen van 1921/1922 tot 1924/1925 is ge daald met f 530 millioen en van laatstge noemd jaar tot 1930/1931 ten gevolge van de verbetering in den algemeenen econo mischen toestand wederom is gestegen met f 606 millioen. Als gevolg van de in 1929 ingetreden economische crisis is daarop, zooals gezegd, een vermindering ingetreden van f 1325 mill, van 1930/'31 tot 1934/'35. Dat deze terugslag voor het eerst in het cijfer over 1931/'32 tot uitdrukking komt, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de inkomstenbedragen in het algemeen betrekking hebben op de inkomsten, ge noten in het voorafgaande kalenderjaar, in dit geval dus 1930. Het totaal der in komsten over 1934/'35 is hierdoor nog f719 millioen lager geworden dan over 19;24/'25 (19,12 pet.). De bevolking nam van 1 Jan. 1925 tot 1 Jan. 1935 toe met 14,72 pet., met welk percentage een vermeerdering der geza menlijke inkomsten correspondeert van f 554 millioen, zoodat, geen rekening hou dend met de waardeverandering van het geld, 't totaal der inkomens over 1934/'35 f 1273 millioen lager is dan het cijfer, dat verkregen wordt, indien van 1924/'25 af het totaal der inkomsten dezelfde stij1- ging zou vertoonen als de bevolking. Op overeenkomstige wijlze blijkt, dat het totaal der inkomens over 1934/'35 zelfs reeds f 1576 millioen lager is dan het cij fer, dat verkregen wordt, indien van 1930/'31 af het totaal der inkomens de zelfde stijiging zou vertoonen als de be volking. Slechts een zeer klein deel van alle belastingplichtigen valt in de hooge-re inkomens. Over 1934/'35 maakt b.v. het aantal aangeslagenen met inkomens van f 50 0 en meer slechts 4,92 pet. (1921/'22

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1