OOen, DE ZEEDW De Dochter van den Opperrechter N R DE DE „VASTE LASTEN". ET DECOR nemuiden. TWEEDE BLAD Uit de Provincie. De S. D. A. P. en de landsverdediging. Gebruikt de talen patent- uit voorraad orden inger. Hoofdvert. Cappon. -BODEN: M3 ZWARE -N. H., Bureau ngen. gd op Wal- E, ongeveer 65, Bureau urg B 16 te j.: 3 Gem. tw. Grijpsk. St.-Laurens- arden. Brief- 21 Febr. a.s., 'jpskerke. APPELEN. auwe Eigen- ers, gekeur- te en Blau- K, Telef. 14, and, BOUW- i doeleinden F. J. VER- e, Krabben- BODE H 98, Mid- E gevraagd g of dag en jaar, 's Zon- „De Land- urg. im Osten". en, dat het andt wordt ndt beslist at. Toen ik dt vertelde, wordt ge- chabert en ij uit „Wie als samen- n B. R. A. als steeds et rust en zaad, waar id. dat voor van het ch is, iets eiering, 2e dt toegege- door L. I. ,Dein Reich aar zooveel v. Zeeland, en met ad- ken, dat wij is schade- onderlinge zaad niet opdat de en de ver in Rusland vinden, r de plaat- eveling an blijf ik met iro 220659 VAN y- VRIJDAG 14 FEBR. 1&3Ö, Nr 115. De reoeering blijft afwijzend staan tegenover aantasting der hoofdsommen. Naar aanleiding van een bericht in de „Standaard" volgens hetwelk de re geering baar Memorie van Antwoord in zake het wetsontwerp betreffende de ver laging van de vaste lasten spoedig zou laten verschijnen, is de parlementaire redacteur van het „Hdhl." op informa tie uitgegaan. Na inlichtingen van de meest bevoegde zijde kan hij het volgen de mededeelen. Evenals van aantasting der hoofd sommen in het oorspronkelijk ontwerp geen sprake was, houdt de regeering ook nu nog in den meest volstrekten zin aan dit standpunt vast. Het eenige dat men zou kunnen zeggen, is dit, dat zij, indien mogelijk, op het oogenblik aantasting der hoofdsommen nog scherper afwijsi dan in den afgeloopen zomer. De Memorie van Antwoord op het wetsvoorstel is in ontwerp gereed. Een van de principieele wijzigingen bestaat hierin, dat de regelingen niet meer zul len gelden voor de toekomstige, - nieuw te sluiten contracten. Dit is juist fiW geschied om het credietwezen veilig -te stellen. De redactie vanhet „Hdhl." merkt hierbij o.m. op: Van het wetsontwerp inzake de vaste lasten, dat al sinds 5 Juli 1935 aanhan gig is, willen wij nog even in het kort de geschiedenis nagaan. De redenen tot indiening van dit. ont werp waren van economischen en politieken aard. Wat de econo mische betreft, lag de aanleiding bij een steeds stroever worden van* de kapitaal markt, en speciaal het belangrijke onder deel, de hypotheekmarkt, die in het be gin van 1935 zich nog zoo gunstig liet aanzien, waardoor v r ij w i 11 i g e con versie van pandbrieven tot het 4 pet. type mogelijk was. Behalve de devaluatie in België, die hier te lande onrust wekte, heeft ongetwijfeld ook het optreden van minister Fteenherghe inzake de land- bouwhypotheken en de methode waar door hij „niet noodzakelijke" executies meende te moeten voorkomen, eerst het landelijk hypothecair crediet geheel lam gelegd, terwijl ook de 'huizenhypotheek markt hiervan den nadeeligen invloed ondervond. De politieke aanleiding lag in het groote Bezuinigingsontwerp. Velen, voor al in de R.K. Staatspartij, waren van oordeel, dat naast een verlaging van de overheidslasten ook een verlaging van de particuliere lasten een dringende eisch was; en een eisch van sociale rechtvaardigheid. Het resultaat van deze houding was de indiening op 5 Juli 1935 van het Vaste Lasten-Ontwerp. Dit ontwerp wilde alle hypotheekrente zoowel voor de eerste ais voor volgende hypotheken en gevestigd op huizen (dit in ruimen zin, zoodat het bijna alles omvat, behalve fabrieksgebou wen) verlagen tot 4% pet. (behalve voor crediethypothe'ken). Tevens zouden de hu ren worden teruggebracht, voor zoover dit nog niet geschied was, tot 80 pet. van de huurwaarde per 1 Januari 1931, de pand briefrente tot 4 pet., terwijl de erfpacht- canon eveneens tot 80 pet. van het peil van 1 Jan. 1931 zou worden gereduceerd. Tevens werden eenige wijzigingen in de meentewet voorgesteld, ten doel hebbende de zakelijke heffingen te verlichten en den gemeentekassen compensatie daarvoor op het punt van enkele andere heffingen te geven. Aldus zeer in het kort de inhoud van het ontwerp. Zooals bekend, is de regee ring er toch niet in geslaagd hiermede f den vrede me' de R. it. Staatspartij te donsolid«eren; de regep.ringscrisis kwam, en hiermede bleef het Bezuinigingsont werp er>. ook het Vas te-Las ten-Ontwerp tot de nieuwe zitting van de StateD-Generaal liggen. In de hoop,, dat ,,1'été porterait couseil", Te begrijpen was evenvm', dat. hangen de dit ontwerp, de hypotheekmarkt geheel stagneerde, ja, velen uit angst voor dit ontwerp, geneigd schenen, hun op hypo theek uitgezette gelden terug te eischen, niettegenstaande de aanmaning tot kalm te in de bekende radiorede van Minister Co-lijn. Bovendien werd het ontwerp door bijna de geheele pers ongunstig ontvangen: men vreesde óf duurzame slechte gevolgen voor het hypothecair crediet óf het ontwerp ging niet ver genoeg; in de vakpers ver hieven zich vele stemmen ertegen, en ook in het Voorloopig Verslag van" de Tweede Kamer, dat 11 September 1.1. verscheen, kwamen ernstige bedenkingen tot uiting. Van verschillende zijden uit de Kamer vreesde men, dat het gestelde doel niet door de voorgestelde maatregelen te be reiken zou zijn; vele andere leden meen den daarentegen dat de regeering wel in deze richting behoort op te treden, maar met nog verscheidene andere maatregelen en zij drongen daarbij aan op spoed. Uitvoerig werd in het Voorloopig Ver slag de aantasting van de rechtszekerheid besproken, en vooral liet men dit zwaar wegen waar het betrof het hypotheekrecht Hiertegenover wezen anderen er weer op, dat reeds meermalen inbreuk op privaat rechtelijke overeenkomsten was gemaakt; kortom, het Voorloopig verslag was 'n kaleidoscoopaehtig meeningsspectrum, waarin natuurlijk ook quaesties als deva luatie en „Brüning-politiek" een ruime plaats innamen. Het antwoord der regeering is nu in aantocht. f Ingezonden Mededeeling, 2.Q.GENEVER ROODEN ZWART MERK. FEUIL L ET O N. 55.) _o— „Maar zijt gij er zeker van, dat zij het weten?" „Zeker niet, maar zdji verdenken mij; en van alle kanten zeggen zij1, dat hij' op gehangen zal worden, als hij gevangen genomen wordt! Willem heeft ook zooveel van den Koning gezegd." j,Ja, en dat,meende ik ook!" merkte Ridgeway op. „Hij1 is een leugenaar, een Papist en een vijand van God. En God zal hem straffen! De dag van des Heeren toorn nadert." „Maar wat moeten wij doen?" riep het meisje wanhopig. dacht een oogenblik na. ti hebben eten en drinken genoeg voor eenige dagen," antwoordde hij'. „In !ren R)d moet gij ons niet bezoeken, Mar- ua. Ga naar huis en praat opgewekt en vroohjk. Tracht intusschen paarden voor ns te krijgen. Meer nog. Kunt gij' geen eren voor ons bemachtigen om ons te i rm™™en'1 Als 't mogelijk is, breng ze .„een, vlak na zonsondergang en rnden we naar het Westen, naar 11)07 NIET AAN RUGPWN! Het leven wordt ondraaglijk, als gij voort» durend :t,d» aan rugpijn, duizeligheid, pijn Ui de gewrichten, hoofdpijn, rheumatlek ot Ischias Het gestel behoeft dan onmiddellijk verzorging. Immers de organen voor het nuV»1 /->or1 Irimnan VPr«t.nnt Rijwieldief aangehouden. 'Op verzoek van de politie te Goes, werd te Utrecht, waar hij tijde lijk verbleef, aangehouden de 17- jarige G. R., wonende te Kapelle (Z.B.); hij werd naar Goes getransporteerd en op het politiebureau ingesloten. De po litie heeft gegronde vermoedens, met hem den dief aangehouden te hebben van verscheidene rijwielen en rijwiel- onderdeeleni, die te 'Goes den laatsten tijd werden ontvreemd. Enkele rijwielen en onderdeelen zijn reeds opgespoord en door de eigenaars herkend. Geen Wilhelmus. Te St.-Philipsland werd door de N.S.B. een vergadering gehouden. Het gebruike lijke zingen van het Wilhelmus aan het slot moest echter achterwege blijven, daar geen der plm. 40 aanwezigen lust had mee te zingen en de spreker blijkbaar geen solo-nummer wilde geven. Middelburg. Propaganda voor de zuivel. In hotel „De Burg" alhier had gisteren een persconferentie plaats op uitnoodi'ging van de Kern Zeeland van het Nederl. Zuivelbureau, aan welke con ferentie een lunch was verbonden, waar voor het menu alleen zuivelgerechten be vatte. Zoo konden de aanwezige journalisten zich, na een verwelkoming namens de kern door den heer Ir F. A. Holleman, te goed doen aan tomatensoep met geraspte kaas, gebraden kaaslapjes, aardappelen en groenJten, roompudding, Nederland- sche kaassoorten met beschuit en boter en verzurKiuB. wc flltreeren van het bloed kunnen verstopt zijn en dit wordt het best hersteld door een dluretlsch middel. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen alleen voor dit doel. Gedurende 50 jaren hebben zj) duizenden dankbare gebruikers van hun pJJs bevrUC. I 1.78 en J 3.— per öoog, tot slot koffie met room. Men zie, het was wel een zuivere pro- pagandamaaltijd voor het gebruik van zuivelproducten en wij moeten volledig erkennen, dat het zich best liet smaken. Namens het zuivelbureau was aanwe zig de heer G. van Oyen, die tusschen de verschillende gerechten in gelegenheid had een en ander mede te deelen, In de eerste plaats over de plannen voor de a.s. zuivelweek te Vlissingen van 17 tot en met 21 Febr. en daarna te Goes. Wij vernamen, dat de melkslijters enz. te Vlissingen hun medewerking toezegden en de uitnoodigingen voor de demonstra ties bij hun cliëntèle zuilen bezorgen; zij zullen als de opening Dinsdagmiddag door den burgemeester heeft plaats ge had, een optocht met versierde wagentjes door de stad maken, waarbij' zich een. wa gen met geluidsinstallatie zal voegen, om door gesproken woord en muziek de aan dacht op de zuivelweek te vestigen. Zaterdagavond te voren zal in de zaal van de Oude Vriendschap een Bonte Avond plaats hebben, die ook alleen ten doel heeft het opwekken tot bezoek. Maar de heer Van Oyen heeft ook ge wezen op het algemeene doel van dit pro pagandawerk. Het is niet juist, dat alleen de landbouw belang heeft bij oea uitbrei ding van het gebruik .an do zuivelpro ducten. Want in direct verband met de meer dan 150.000 landbouwbedrijven, die voor het grootste deel hun inkomsten uit het veehoudersbedrijf trekken, kunnen genoemd worden de ruim 900 melkinrich tingen en zuivelfabrieken, die over het ge heele land verspreid zijn. Volgens de be roepstelling van 1930 waren in deze be drijven toen 19.500 personen werkzaam. Daarbij komen dan nog de machine fabrieken, fabrieken van verpakkingsma teriaal de leveranciers van hulpstoffen, de middelen van vervoer, de handel, en om niet te vergeten de verkoopers aan het publiek, dus de winkeliers, de melk slijters enz. Spr. zeide, dat de totale melkproductie in ons land per jaar kan gerekend woe den op 4,5 milliard kg. De bruto-waarde is te ramen op f 360.000.000. Globaal kan men aannemen, dat 50 pet. daarvan of f 180.000.000 ten goede komt aan de vee houders en f 180.000.000 aan de overige bevolkingsgroepen, die bij' de verwerking, den handel en de distributie van melk en zuivelproducten betrokken zijn. Ook van het eerste bedrag komt veel aan andere bevolkingsgroepen, omdat de landbouw gereedschappen en werktuigen noodig heeft. Hij' is gebruiker van den grond en een zeer belangrijk bedrag wordt betaald voor veevoeder en kunstmest. Maar er is ook groote nationale betee- kenis verbonden aan het meer gebruiken van zuivelproducten. Het gaat om de be vordering van den gezondheidstoestand van het Nederlandsche volk. Krachtig kan het doel bevorderd worden door een dagelijks gebruik van melk vooral op de scholen. Ook het eten van melkbro'od Ingezonden Mededeeling. LAAT M-Z UW WASCHGOED VERZORGEN Waarom zoudt U zichzelf zoo ver moeien, terwijl H. Z. al het zware waschwerk voor U kan doen. En op een doeltreffende, veilige en goedkoope manier! /ZELFWERKEND WASCHMIDDEL mijn geboorteplaats. Als wij eerst daar zijn, weet ik schuilplaatsen genoeg, waar de soldaten des Konings ons nooit kun nen vinden. En dan kunnen we trachten naar een ander-land te vluchten." „Ja," sprak ze vurig, „dat kan ik doen. Ge neemt mij1 met u mee, nietwaar Wil lem?" „Ja," riep1 de jonge man uit, „zonder jou ga ik niet." „Ik weet, dat het een gewaagd plan is, maar ik weet geen beter. We moeten het wagen. Als we een ganschen nacht door rijden, zijn we vóór den morgen buiten het verdachte district." „Maar als wij' gevangen genomen wor den?" „Wij moeten niet gevangen genomen worden. Gijl kent het land, Ridgeway?" „Elke duim gronds." „Dan is 't goed. Ga nu naar huis, Mar tha, en verlies den moed niet. Maar vertel Lady Maria niets. Denk er aan, dat zij waarschijnlijk onze vijandin is. Doe niets, om haar argwaan te wekken. Ik geloof, dat het beter is, de paarden niet hierheen te brengen, maar naar een afgesproken plaats, waar wij ze gemakkelijk kunnen vinden." „Ja, mijnheer, ik begrijp het. Wees maar niet bang. Ik zal hem redden!" Teeder omarmde zij! haar verloofde; daarna steeg zij de ladder op." „Ik hoop, dat men haar hier niet in de nabijheid ziet," merkte Trelawney op, nadat zij' de ladder weer ingehaald had den. „Wees niet bang. Martha is hun allen te slim af. Zij' viel altijd mee. Het zou me niets verwonderen, als zij, nog geen beter plan bedenkt dan het uwe." „Dat hoop ik, want 't mijne is slecht. Maar ik moet er nog eens over nadenken. Misschien staan de zaken nog zoo slecht niet, als zijl zegt." „Ik denk het ook niet, maar toch vrees ik. lederen dag dank ik God, dat Hij' mij Martha schonk. Met haar naast mij vrees ik niets." Drie dagen gingen voorbij en de jonge vrouw kwam niet; ook op den vierden dag verscheen zij niet. „Zij is bang," zei Willem. „Zij' weet, dat haar gangen nagegaan worden en wil ons niet in gevaar brengen. 0, ik ver trouw Martha. En wijl hebben nog wel voor een -paar dagen voedsel." Op 't eind van den vijfden dag begon-' nen zijl evenwel den moed te verliezen. „Ik vrees, dat haar iets overkomen is," sprak de jonge boer. „Als zij haar eens gingen martelen!" „Ik kan dezen onzekeren toestand niet langer dragen," sprak Trelawney. „Als wordt van regeeringswege en van weten schappelijke zijde krachtig aanbevolen. Ook voor de lichtverteerbaarheid van na tuurboter, die door de zwakste magen wordt verdragen en kaas, een ware bron van eiwit en lichtverteerbaar melkvet, hebben geleerden van groot gezag tref fende mededeelingen gedaan. Spr. richt tot de bevolking de aanbeve ling: Eet het product van eigen grond, 't Is geurig, smaak'lijk en gezond; 't Zij warm of koud, pikant of zoet, Neerlands Zuivel voedt U goed! Op 22 Februari a.s. ïzal het dertig jaren geleden zijn, dat de „Yeilingsvereeniging Walcheren" werd opgericht. Vacantiekolonies. Gister avond hield de afdeeling Middelburg van het Gentr. Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies haar jaar vergadering. Uit het goedgekeurde verslag van den penningmeester, den heer P. Luteijn, bleek, dat het eindcijfer f 994 bedraagt en dat het goed slot daalde van f 42 tot f 31,50. Maar ook bleek, dat het aantal leden steeds dalende is. Het bedrag der con tributies heeft meer dan f 400 bedragen en is thans weer gedaald van f 349 in 1935 tot f 330 bij' de contributie-inning van dit jaar. Door de belangrijke vermindering van de gemeentelijke subsidie, n.l. van f 25 per kind per uitzending, tot 25 cent per dag in den zomer en 50 ct. in den winter, zal het aantal uit te zenden kinderen dalen van 22 tot 12. De secretaresse, mej. de Gleijn Brem, bracht haar jaarverslag uit, waaraan wij ontleenen dat meer dan 70 kinderen door de hoofden van scholen werden opgege ven, terwijl dr Broekhuizen daarnaast ook nog een lijst had. 26 kindaren werden naar Valaweaoom te Eliseorn :;i r.itu Russenduin te Bergen aan Zee gezonden De 7 kinderen naar Russenduiu waren voor rekening van de Stichting Bio-Va- cantieoord. Voor verschillende kinderen werd verlenging van verblijf aange vraagd. Er was slechts geld voor ten hoogste drie nablijvers. Bet resultaat der uitzending was ge middeld goed, de gewichtstoename gemid deld 2,22 kg. Voor verschillende kinderen zou herhaling gewenscht zijn geweest. Het goed slot van f31,50 is te danken aan eenige gevers en geefsters van milde giften. Het aantal leden daalde van bo ven de 300 tot 293. Tot bestuursleden herkoos de verga dering bij' acclamatie de dames mevr. den Bouwmeester en mej. de Cleijn Brem. Besloten werd middelen te beramen om door een versterking der kas meer kinderen te kunnen helpen. Goes. Gisteravond werd in het Schut tershof alhier de jaarvergadering gehou den van de Burgerwacht. Na het ope ningswoord door den voorzitter, dhr G. M. den Herder, volgde het jaarverslag en de jaarrekening van den secretaris penningmeester. Ook dit jaar sloot de rekening met een batig saldo. De oefe ningen op de schietbaan hadden een gunstig verloop. De heer J. M. van Riet werd met groote meerderheid als be stuurslid herkozen. Hierna werd de heer burgemeester, die inmiddels ter vergade ring gekomen was, een hartelijk welkom toegeroepen, waarna deze in een toe spraak de leden opwekte om ook dit jaar zich weer beschikbaar te stellen om het gezag te steunen, ook, wat God moge verhoeden, wanneer daadwerkelijke steun moest gevraagd worden. Tevens spoorde spr. aan om zooveel mogelijk de verga dering te bezoeken, die 24 Maart a.s. zal gehouden worden, waar 't doel en de werk wijze der luchtbescherming besproken zal worden en waarbij ook de burger wacht een taak kan hebben. De uitslag van den gehouden onderlin- gen schietwedstrijd is als volgt: Bekerwedstrijd (wisselprijs), max. 150 punten): 1. L. J. J. Meijler 143 punten; 2. J. Rouw 143 p.; 3. J. Gunst 142 p.; 4. P. Droogers 140 p.; 5. N. Fierloos 140 p.; 6. Jac. v. Zweeden 139 p.; 7. J. M. v. Riet 138 p.; 8. M. G. v. d. Wiele 137; 9. A. J. Mijns- bergen 136 p.; 10. W. J. van Doeselaar 136 p.; 11. I. Gunst 135 p.; 12. M. de Jonge 131 p.; 13. C. Sinke 131 p.; 14. Mr C. M. zij morgen niet komt „Gaan wij' naar baar!" vulde Ridgeway aan. „En den dood tegemoet!" merkte Tre lawney op. „Het kan mij niet schelen. Ik zeg u, dat zdji in gevaar is. Misschien heeft een der soldaten haar wel mishandeld." „Hoe laat zou het wel zijn?" „De zon is al een paar uur onder." „Zij komt nu in elk geval nog niet. Zij zal wachten, tot al het volk op Holdswor- thy een paar uur te bed is, vóór zij ons komt opzoeken." „Hoor, wat is dat?" „Een vrouwenstem," zei Trelawney. „Het is de stem van Martha." „Zijt gijl er zeker van?" „Zeker? Alsof ik mijl daarin kan ver gissen!" „Hoor!" Een zacht gefluit volgde. Zij wachttpu een seconde; het gefluit werd herhaald. l||f|U „Het is Martha; maar waarom komt zaj niet naar heneden? Zal ik haar aanspre ken?" „Neen, wacht nog een oogenblik. Het zou een valstrik kunnen zijn." „Willem, kom naar boven, vlug! Ik heb alles in orde gebracht en er is geen tijd meer, dat ik eerst naar beneden kom." Leonard Ragaz, de vrijzinnig-protestant- sche theoloog, die leider was van het re- ligieus-socialisme in Zwitserland, heeft de Zwitsersche S.D'.A.F. verlaten, vooral om dat deze laatste het standpunt der lands- veidediging heeft aanvaard. Naar aanleiding daarvan maakt dr Ban ning, de vrijzinnig-protestantsche theo loog, die in ons land als een der leiders van het religieus-socialisme geldt, in het weekblad „Tijd en Taak" Febr.) eenigj opmerkingen: „De eerste kan niet namens de geheele religieus-socialistische beweging zijn, moet min of meer persoonlijk blijven; velen zul len baar onderschrijven, anderen niet. Ik bedoel: dat het aanvaarden van de mili taire landsverdediging door do S. D. A. P. ook voor mij zoo diep zou ingrijpen, dat ik niet anders zou kunnen zeggen dan: uu is het uit. Wat men na zulk een slag: prac- tisch zou doen, is van ondergeschikt be lang: uittreden? nieuwe partij? rustende cavalerie worden? Maar de zwenking op dit punt is voor mij en anderen zoo prin cipieel dat wij haar niet kunnen meema ken. In dit opzioht sta ik dus geheel aan de kant van Ragaz ook al zouden de woor den onzer motiveering andere zijn.'' Dr Banning is ook lid van het hoofd bestuur der S.D.A.P. Hij veroordeelt haar niet als zij ook hier de landsverdediging aanvaardt, maar schrijft: „Ik meen dat ik innerlijk het recht heb om te zeggen: een aanvaarden van de mi litaire landsverdediging komt voor mij neer op verraad aan het socialisme; maar ik meen, dat wij niet het recht hebben om te zeggen: gij anderen pleegt verraad." Uit vrees voor erger is de S.D.A.P. ba zig ten opzichte van de ontwapening te zwenken. Ju z«vU'iu;.g is woun- Ugwi- stand ln eigen kring en do ooncammi-j van verwante partijen niet gemakkelijk. Altijd een lastige positie, als iemand niet zijn eigen weg durft gaan, maar door vrees wordt beheerscht. Kegge 130 p.; 15. L. Korstanje 130 p.; 16. J. Kriekaard 129 p.; 17. A. A, Nederhand 127 p.; 18. G. M. den Herder 125 p.; 19. W. Sinke 116 p.; 20. M. Broekstra 114 p. Personeele baan (max. 50 punten): 1. L. J. J. Meijler 47 p.; 2. N. Fierloos 46 p.; 3. J. Kriekaard 46 p.; 4. J. Rouw 45 p.; 5. P. Droogers 45 p.; 6. J. M. van Riet 45 p.; 7. M. de Jonge 44 p.; 8. M. G. v. d. Wiele 43 p.; 9. Jac, van Zweeden 43 p. Dhr Fierloos ontving nog een diploma met zilveren kruis voor het behaalde scherpschutterschap le klasse. Na behandeling van eenige huishoude lijke zaken, waarbij de wensch werd uit gesproken, ook in den winter schietoefe ningen te houden, sloot de voorzitter de vergadering. Ingezonden Mededeeling. „Is alles veilig?" „Ja, alles is veilig; maar komt beiden vlug naar boven." De jonge boer zette de ladder op baar plaats en begon naar boven te klimmen. „Kom vlak achter mij, Trelawney". Nog twijfelend, maar toch verlangend om uit zijn gevangenis te komen, volgde Trelawney den jongen boer. Hij hoorde hem van de ladder op den grond sprin gen, maar de nacht was donker, zoodat hij niets zien kon. Hij gevoelde weer de frissche, zuivere lucht om zich heen en was op 't punt iets te zeggen, toen hij plotseling een kreet, een verschrikkelijke kreet hoorde. „Verraden! Red u, Trelawney!" Daar op hoorde hij een gesmoord gerochel. Intusschen had hij den vasten grond bereikt, toen hij twee mannen op zich af zag komen. Voor een oogenblik wist hij niet wat te doen. In zijn opwinding scheen het, of hij de macht tot handelen had ver- loreri. „Vlug, grijpt hem!" hoorde hij een welbekende stem zeggen, die het bloed sneller door zijn aderen joeg. (Wordt, vervolgd,)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5