EERSTE BLAD VRIJDAG 14 FEBRUARI 193B DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 115 Staten-Generaal tweede kamer, de instelling van een defensiefonds. Buitenland De oorlog in Abessynië. Koningin en Prinses naar Silezië. Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van liet blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Minister Colijn verdedigt het ontwerp. De Kamer heeft gisteren de behande ling van het wetsontwerp tot instelling van een Defensiefonds voortgezet. De heer L i n g b e e k (H.G.) zegt, dat het gebeurde met Abessynië aanschouwe lijk onderwijs is. Maandenlang moet een land, dat volgens den geheelen Volken bond het recht aan zijn zijde heeft, alleen vechten. „Help u zelf, zoo helpt u Godl"; spr. erkent, dat het erg is, dat bij alle bezoekingen, die wij al hebben, nu ook nog de noodzakelijkheid van militaire voorzieningen komt. Maar wat andere landen kunnen, kunnen ook wij. De heer D u y s (partijloos) zegt, nog niet veel wijzer te zijn geworden door de uiteenzetting van den heer Albarda. In 1033 heeft spr., toen hij nog in de partij was, al aan de orde gesteld, dat de S.D.A.P. op dit punt klaren wijn moest schenken. Men heeft de resoluties van 1928 en 1931 ingetrokken; maar vraagt spr. „ook het beginsel van dappere ongehoorzaamheid, ook het woord des heeren Van Zadelhoff, dat men bij mobi lisatie een spaak in het wiel zou steken?" Het door den heer K. ter Laan aanbe volen veiligheidsleger is aangeprezen tevens als een middel om onze democra tie te verdedigen. Maar de heer K. ter Laan heeft ook verklaard, dat de veilig heidswacht niet met moderne middelen uitgerust behoefde te zijn. Waarmee moet de veiligheidswacht de democratie dan beschermen? Liefst met een eierlepeltje? De Minister van Defensie a. i., Minister Col ij n, zegt het gevoel te hebben in een wonderlijke positie te ver- lceeren. Jaren lang heeft men spr. de grootste militairist genoemd, en nu moet hij zich ook verdedigen tegen hen, die getoond hebben voorstander te zijn van de verbetering der weermacht. De maatregelen welke de Regeering hier voorstelt zijn tegen niemand in het b ij z o n d e r gericht, zijn in gegeven door de overweging wat Neder land voor zichzelf noodig oordeelt. Onze verhouding tegen al onze naburen is goed. De grond voor deze voorstellen is ge legen in het gevaar, dat kan voortvloei en uit de gewijzigde internationale toe standen in het algemeen. Het eene land na het andere is zich gaan werpen op de versterking van de nationale weermacht en daarna is de her bewapening algemeen geworden. De andere factor, waarop men zijn hoop had gebouwd, art. 16 van het Vol kenbondspact, heeft eveneens teleurge steld. De toepassing daarvan inzake het Italiaansch-Abessynische conflict is veel minder doeltreffend gebleken dan men gehoopt had: zij heeft den oorlog niet kunnen voorkomen en dezen niet kunnen beëindigen. De hulp zou waarschijnlijk voor lan den als Nederland wel verleend worden, met het oog op het belang daarvan, maar men moet toch den eersten tijd met suc ces een groote overmacht het hoofd kun nen bieden. Bij een conflict in West- Europa is geen land zoo bloot gesteld aan gevaar als Neder land. Lag het net zooals Noorwegen of Denemarken, dan was er geen reden tot versterking. Ook grensverdedigingen van andere landen noodzaken ons tot het nemen van maatregelen, die anders ach terwege hadden kunnen blijven. Er ig reden met eenig ver trouwen de toekomst tege- moettezien als de weermacht 6en zoodanige beteekenis heeft, dat zij een ander land aanleiding geeft van aantas ting der neutraliteit af te zien. meer han één gebied is de toestand v weermacht onbevredigend. Dit geldt voor tw materiaal, en, voor een deel, hppft Pers°neelvraagstuk. De motor bracht ontzaglijke verandering ge- AaneLd<;nike aan aanvallen uit de lucht, AlW 681Sche «vervallen e.d. met hpt™ti,0nbevrecligend is de toestand tegenover mg t0t de vraag hoe wij staan In honee anvallen uit de lucht, on het mala onvoldoende is de toestand schut Mgebled van het af weer ge en stelle zich voor, dat boven ons leger een zwerm van honderden vlieg tuigen verschijnt als het geen verdedi gingsmiddel daartegen heeft. Mededeelingen omtrent de personeels voorziening kan spr. niet doen. Verbete ring van materiëele uitrusting is het eerst noodige. Daarna komt de personeels kant van de zaak. Spr. verdedigt daarna den vorm, waar in deze voorstellen zijn ingediend. Wat sommigen bepleiten is een systeem, waar bij men 40 jaren doet over de afbetaling van hetgeen aangeschaft is; dat zou de figuur zijn als wij 4 jaar lang 13 milli- oen hadden gevraagd en daarvoor zou den hebben moeten leenen. De termijn van afbetaling van hetgeen aangeschaft wordt is korter dan de ge bruikswaarde. Verrassingen zijn uiter aard mogelijk, waardoor vernieuwingen noodig worden. Deze vernieuwingen te doen geschieden binnen het raam der defensiebegrooting is totaal onmogelijk. Spr. zet aan het slot van zijn rede nog eens uiteen, dat slechts het noodige ge vraagd wordt en de maatregelen tegen niemand gericht zijn. Naast de materieele defen sie moet er een moreele defen sie zijn bij ons volk. Daarnaast moet de collectieve veilig heid worden bevorderd, waar aan de regeering al haar krachten zal wij den. Maar te vens moeten we zelf doen wat redelijkerwijs van ons ver wacht kan worden. Abessyniërs rukken op in Ogaden. Generaal Nassiboe bevestigt, dat zijn troepen, in het bijzonder de voorhoede van zijn leger, oprukken in Ogaden. In de omgeving van Gurale hebben Abessijnsche ruiter-afdeelingen Italiaan- sche patrouilles aangevallen, terwijl Nas- siboe's infanterie een sterke Italiaansche afdeeling, welke zich ten Zuiden van Gu rale trachtte te nestelen, met zware ver liezen heeft teruggedreven, na een hevig gevecht. Volgens de mededeelingen van de Abes syniërs maakten zij aanzienlijke hoeveel heden wapenen en eenige auto's buit. Aan het noordelijk front werpen de Italianen nog geregeld bommen op de plaatsen ten noorden van Dessie. Ook passeerden de 'toestellen eenige malen Dessie, zonder evenwel bommen te wer pen. De toestand in het rijk van den Negus. Een Grieksch zakenman, die vele jaren in Abessynië heeft gewoond, is naar Stefani meldt, te Dzjiboeti aangekomen en heeft zeer interessante verklaringen afgelegd over den binnenlandschen toe stand in het rijk van den Negus. Deze Griek heeft verklaard, dat de meeste journalisten Abessynië hebben verlaten, omdat hun telegrammen, indien deze niet in overeenstemming waren met de „leu genachtige Abessynsche communique's" niet werden doorgezonden. De meeste journalisten, die zich thans nog in Abessynië bevinden, zijn geen werkelijke journalisten, doch menschen, die een ander vak uitoefenen en thans worden betaald om de dagblad-corres pondenten te vervangen. Zij overdrijven en vervalschen hun berichten. Dit is ook de rede waarom de wereld zoo lang in onwetendheid is gebleven omtrent de re volutie in Godjam, ten aanzien waarvan de censuur slechts toestond te telegrafee- ren, dat een kleine opstand was uitge broken. In werkelijkheid is hier sprake van een verwoede burgeroorlog, die trou wens niet de eerste is. De opstand in Godjam woedt nog steeds in alle hevig heid, niettegenstaande vele keizerlijke troepen zijn gezonden om aan den. op stand een einde te maken. LEON BLUM MISHANDELD DOOR ROYALISTEN. De Action Francaise ontbonden. De leider der Fransche socialisten, Léon Blum, is gisteren, toen hij1 met het Kamerlid Monnet in een auto over den bouleard Sb. Germain reed, door een aantal Camelots du Roi aangevallen en gewond. Hijl werd ernstig gewond en moest in' een ziekenhuis worden verbon den. Ongeveer ter hoogte van het ministerie van oorlog werd zijn auto door een groep jongelieden, die de orde handhaafden bij de begrafenis van den medewerker van de „Action Francaise", Bainville tot staan gebracht. Le ruiten van de auto werden met wan delstokken ingeslagen. Blum en Monnet stegen uit, waarna zij1 door een luO-tal personen werden aangevallen, die op hen insloegen. Le ministerraad heeft nog gisteravond besloten een bevel uit te vaardigen tot ont binding van de royalistische liga, „Ac tion Francaise" en van de nevenorganisa tie „Camelots du Roi". Het kamerlid Monnet, die Blum verge zelde, deelde mede, dat de auto in het verkeer vastzat op het oogenblik, dat de begrafenis van Bainville voorbijtrok in de nabijheid van het ministerie van oorlog. Een aantal jongelieden, die de begrafenis volgden, herkenden Blum en wierpen zich op de auto. Be verwondingen, die Léon Blum be komen heeft blijken niet van zoo ernsti- gen aard te zijn als oorspronkelijk ge dacht werd. Blum is aan het hoofd en vooral aan den hals gewond, hetgeen voor een deel te wijten is aan de rondvliegende splinters van de vernielde ruiten. Van sommige zijden wordt van den o erval een andere lezing gegeven, die in het kort hierop neerkomt, dat hier in het geheel geen sprake kan zijn van een o erva! J e toedracht zou volgens dezen aldus zijn, dat de auto, waarin Blum gezeten was, trachtte door de afzetting voor het huis van Bainvi'le heen te rijden en dat de verontwaardigde menigte daarop, zonder te weten, dat men hier-.met Léon Blum te doen had, er op los geslagen had. Blum zou eerst herkend zijn, toen hij uit den wagen was gejaagd. De dokter is van oordeel, dat de leider der socialisten ongeveer twee weken rust moet nemen. Heden verlaten zij Igls. H. M. de Koningin en H. K. H. de Prin ses zullen heden, 14 Februari, van Inns- biück via Munchen en Dresden vertrek ken naar Waldenburg in Silezië om al daar nog eenigen tijd te vertoeven. A lie kamerafgevaardigden verhieven zich gisternamiddag van hun zetels, toen de voorzitter, Bouisson, hulde bracht aan Blum, die, naar h" zeide, het slachtoffer was geworden van „een afschuwelijken aanval", en de beste wenschen uitte voor zijn spoedig herstel. Sarraut besteeg hierop het spreekge stoelte, om zich bij de woorden van Bouisson aan te sluiten. „Men kan nu niet meer volstaan," zoo zeide hij', „met de schandelijkheid van den aanslag te brandmerken. Men moet thans maatregelen ter onderdrukking van deze misdaden nemen in de milieux waar zij met voorbedachten rade worden georga niseerd. Ik voeg hieraan nog toe, dat de minis terraad onverwijld door mij' zal worden bijeengeroepen, om te beraadslagen over de toepassing van de wet betreffende de weerbaarheidsafdeel in gen en bepaalde groepen en bonden." De sneeuwstormen in Zuid-Oost-Europa. Uit geheel Bulgarije, doch vooral van de kust, worden berichten omtrent de gevolgen van de sneeuwstormen van de laatste dagen ontvangen. Binnenland. De Koningin en de Prinses naar Wal denburg in Silezië vertrokken. De Tweede Kamer over het defensiefonds. De Eerste Kamer over de onderwijs-be- 'zuiniging, Vergoeding voor opslag van tarwe. Benoeming staatscommissie concentratie bijzondere scholen. De regeering en de vaste lasten. De distributie van varkensgehakt. Buitenland. Successen voor de Abessyniërs in Oga den? Aanslag op Leon Blum te Parijs. De sneeuwstormen in het buitenland. Volgens mededeeling van de politie zijn gistermorgen 52 personen gevonden, die doodgevroren waren. Tezamen met de slachtoffers van het spoorweg-ongeluk, welke eveneens op rekening van den sneeuwstorm kunnen worden geschreven, maakt dit in totaal 67 dooden. Omtrent het aantal gewonden, dat ver scheidene honderden moet bedragen, beeft men nog geen nadere bijzonder heden. Een hevige sneeuwstorm heeft 'n groot gedeelte van Turkije van de buiten wereld afgesneden. De telefoonverbindin gen moesten worden gestaakt. Het spoor wegverkeer naar het Westen moest wor den stopgezet. Het aantal slachtoffers is nog niet precies vastgesteld, doch de ge volgen van het noodweer zijn in elk geval verschrikkelijk. BBS 176H

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1