c 00 HG. WI1HPEEH, Minister Colijn over het Plan. De Koningin en de Prinses in Tirol. jsi LINE De Eerste Kamer over de Onderwijsbegrooting. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Grooter helderheid minder slijtage ^raWWITGLOOf^ Binnenland Belangrijkste Nieuws Staten-Generaal WOENSDAG 12 FEBRUARI 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 113 w ten. m ters en Bonte t 28-40. Tel. 4, Woensdrecht. Flakkeesche. AAS, Baarland. 't Is toch maar fijn, dat je wasch er zóó kraak helder en hagel-wit uitziet als ze met Sneeuwwit- gloor behandeld wordt. N.V. Zeepfabriek v/fi. De Haas v. Brero, Apeldoorn Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. N TE KOOP. 10 Minorca's, 8 maan- 15, aan den leg G. DE HAMER, Arnemuiden. amen platglas, gr. -amen teeltvergun- der No. 11, Bureau Goes. COOP: HRIJFBUREAUX, 'n -modern. IZAAK childer, Borssele. N BROEDEIEREN KOOP. sbedrijf No. 3114. Zuidvliet, Colijns- KOOP: DEENSCHE 6JES. 's-Heer Abtskerke. OSJES UBEN GOES: beschaafde UISHOUDING, in- -., hulp ruw werk ref. en verl. sal. ureau „De Zeeuw" Ook in zijn begrootingsrede in de Eer ste Kamer heeft Minister Colijn aandacht geschonken aan het met veel fanfares aangeprezen socialistische LIan van den Arbeid. Le nadruk werd er daarbij op gelegd, dat we hier te doen hebben met een systeem, dat verzadigd is van Staatssocia listisch streven. Wie van het Staatssocialisme geen heil verwacht, wie veeleer van het Staatsso cialisme alle denkbare onheil ducht, moet reeds op dien grond alleen sceptisch staan tegenover het Elan van den Arbeid. Ster ker nog, hij' moet op dien grond alleen reeds een tegenstander zijn van de grond gedachte van het Elan. „Men kan van het ongebreidelde indivi dualisme op economisch gebied ongetwij feld veel kwaad zeggen en met recht. Te erkennen valt dat onze tijd in menig op zicht vraagt om sterker saambinding tus- schen hen, die eenzelfde bedrijf uitoefe nen, maar de Regeering is van meening, dat dit in hoofdzaak uit het bedrijfsleven zelf moet opkomen, en dat de Staat als dirigent van het economisch leven al even ongeschikt is als hiji dat is als dirigent van het geestelijk leven van ons volk. Wij1 hebben op dit gebied eenige erva ring achter de Regeeringstafel en wij1 weten, wat een ontzaglijke moeite het kost om zelfs op de betrekkelijk beperkte schaal waarop de Overheid als dirigent van het economisch leven optreedt, de verschillende belangen tegenover elkaar met eenige rechtvaardigheid in evenwicht te houden." De Regeering heeft natuurlijk ook wel andere bezwaren, zo-oals ook uit het ver dere gedeelte van de rede des Ministers bleek. Maar reeds de Staatssocialistische ten- denz in het Plan is voldoende grond voor een volstrekte en onvoorwaardelijke aJwiji- zing. De hocge kosten van het onder wijs. Het spellingvraagstuk. De Bijbel en de openbare school. Aan het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de Onderwijsbegroo ting is het volgende ontleend Verschillende leden wezen op het te leurstellend feit, dat de begrooting van onderwijs in het algemeen een stijging vertoont van ruim f2.500.000 en de be grooting van het lager onderwijs van bijna f 3.500.000. Zij vreesden, dat op den duur onmogelijk ongeveer f 150.000.000 of meer dan 1/5 der geheele Rijksuitga ven -voor Onderwijs kon worden besteed en plm. f 100.000.000 of 1/7 der geheele begrooting voor het lager onderwijs, dat bovendien nog voor een zeer groot deel voor rekening komt van de gemeenten. Zij meenden te weten, dat per hoofd van de bevolking in Nederland aanmer kelijk meer voor het lager onderwijs wordt uitgegeven dan in andere landen. Gaarne zouden zij van den minister ver nemen, hoe dat belangrijke kostenver schil moet worden verklaard. Sommige leden betreurden, dat van Rijkswege voor het voorbereidend onderwijs niets zal worden gedaan. Hiertegenover konden verschillende andere leden zich met het door de Re geering ten aanzien van het voorberei dend onderwijs ingenomen standpunt zeer wel vereenigen. Volgens enkele leden moet geëischt worden, dat de Staat zorge voor opvoe ding door nationaal voelende on der wijzers, zoowel in de openbare als in de bijzondere scholen en voor voortzetting van de opvoeding tot staats burger, ook na -het verlaten der school in ééne nationale jeugdver- eeniging. Andere leden kwamen tegen deze be schouwingen in verzet. Verscheidene leden verklaarden de op vatting te huldigen, dat de taak der op voeding vrijwel geheel aan het gezin en niet aan den Staat toekomt. Met de zienwijze, dat de openbare scho len er in niet geringe mate toe hebben bijgedragen, dat een groot deel des volks van den godsdienst vervreemd is en deze verantwoordelijk moeten worden gesteld voor socialistische tendenzen in de op voeding van de jeugd, stemden deze leden in. Verscheidene leden brachten het spel lingvraagstuk ter sprake. Zij betreurden het, dat deze Minister, He kennelijk persoonlijk allerminst een voorstander is van de z.g. speHing->Mar- chant, een zoo lijdelijke houding meent ie moeten aannemen ten aanzien van een vraagstuk, dat toch nog allerminst in staat van wijzen is. Andere leden kwamen op tegen de voorstelling als zou er anarchie ontstaan zijn door invoering van de spelling-Mar- chant. Vele leden maakten bezwaar tegen de richting, waarin het nijverheidson- a e r w ij s wordt geleid. In het bijzon der met het oog op de huidige tijdsom standigheden achtten zij vervanging van den drie-jarigen door een twee-jarigen cursus verwerpelijk. Vele leden gaven uiting aan hunne sympathie voor het land bouwhui s- houdonderwijs. Zij zouden het zeer betreuren, wanneer dit onderricht op klei ner schaal, dan tot dusverre, zou moeten worden voortgezet. Verscheidene leden wenschten hunne instemming te betuigen met den aan drang, van verschillende zijden in de Tweede Kamer geoefend, om op een of andere wijze het geven van onderricht in de B ij b e 1 s -c h (e geschiedenis op de openbare school te bevor deren. Andere leden waarschuwden tegen on derschatting van de moeilijkheden, waar mede bij de overweging van de invoering van het onderwijs in de Bijbelsche ge schiedenis op de openbare school moet worden rekening gehouden. Sommige leden bepleitten de invoering van een achtjarigen leerplicht. Mislukte aanval der Abessyniërs in het Noorden. In het Zui den hebben ze succes. In de buurt van Makalle moeten de troepen van Ras Seyoem herhaalde aan vallen hebben gedaan op de Italiaansche stellingen, maar telkens weer zijn ze in de prikkeldraadversperringen van de Ita lianen vastgeloopen Wederom zouden de Abessynen zware verliezen geleden heb ben. De druk der Abessynen op dit ge deelte van bet Noordelijk front houdt dus aan. Makalle moet zelfs al eenigen tijd ge heel ingesloten zijn en met behulp van vliegtuigen worden gerevitailleerd. De regen maakt aan het Noordelijk front groote operaties voorloopig onwaarschijn lijk. In het zuiden schijnen zoowel de Ita lianen als de Abessyniërs zich op een groot offensief voor te bereiden. De Ita lianen zouden van plan zijn einde dezer maand den vijand op twee fronten aan te vallen. De Abessynen treffen van hun kant alle mogelijke tegenmaatregelen. Vooral in de provincie Bali worden groote hoeveelhe den troepen geconcentreerd. Al het voor Abessynië- aankomende oorlogsmateriaal wordt bijna zonder uit zondering naar het Zuidelijk front ge zonden. Officieel wordt uit Harrar gemeld, dal de Abessyniërs er in zijn geslaagd de Ita lianen na een hevig gevecht uit Koerati, 80 K.M. van Sasabané, te verdrijven. Aan beide zijden zijn zware verliezen geleden. Dit bericht bevestigt dat de Abessyni- sche tactiek om de communicatie af te snijden, de juiste is. De Italianen verliezen een belangrijke positie, daar Koerati op een plateau ge legen is, dat zich in Noordelijke richting uitstrekt naar Harrar. Het is een belang rijk punt voor de watervoorziening. Het is de centrale waterplaats voor de karava nen die uit Guerlo'goebi en Wrandab ko men en die zich naar Engelsch Somali- land begeven. Te Addis Abeba verheugt men zich zeer over dit nieuwe succes van de Abessy niërs. ER DREIGT HONGERSNOOD IN EEN DEEL VAN AMERIKA. Tengevolge van de koude-golf, welke reeds meer dan drie weken met een on gekende grimmigheid over de Vereenig- de Staten van Amerika heerscht, dreigt de levensmiddelenschaarschte, welke zich in vele steden van de Midwest doet ge voelen, tot een catastrophalen hon gersnood te leiden. In de staten Michigan en Iowa, waar vele dorpen en steden tengevolge van de snee iwstormen volkomen van de overige Wereld zijn afgesloten:, neemt het gei- brek aan melk en andere levensmiddelen dreigenden vorm aan. Uit Grand Rapids in Michigan wordt gemeld, dat de melkvoorraden der stad volledig zijn uitgeput. In de kleine dorpen van Iowa en Da kota zijn de boeren genoodzaakt, hun maïs te verbranden om zich tegen de onmen- achelijke koude te kunnen beschutten. Vliegboot vermist. Door schepen van de „Air France'' wordt in het zuidelijk deel van den At- lantischen Oceaan gezocht naar een Fransch watervliegtuig, waarvan men se dert geruimen tijd niets gehoord heeft. De vermiste vliegboot „Ville de Buenos Aires" vloog in den geregelden postdienst FrankrijkZuid-Amerika. De bemanning bestaat uit vijf personen. MASSA-ARRESTATIES IN HET RIJNLAND. Mgr. Hendrik Wolker, de leider der R.K. jeugd in Duitschland, en ongeveer 150 R.K. geestelijken en jongelieden zijn door de politieke politie gearresteerd. Zij worden beschuldigd van samenzwe ring tegen de veiligheid van den staat. De arrestaties worden niet alleen in het Rijnland, maar ook overal elders in het land voortgezet. De politieke politie meent op het spoor te zijn van een uitge- bieid complot. Katholieke organisaties en jeugdvereenigingen zouden met commu nistische elementen betrekkingen hebben aangeknoopt, met het doel den nationaal- socialistischen staat omver te werpen. D'e arrestaties hebben in katholieke kringen levendige beroering gewekt. Reuter meldt nader nog, dat de huis zoeking' van de geheime politie bij Ros ser, den vice-president van de katholieke jeugdorganisatie van Dusseldorp, tot ge volg heeft gehad, dat 50 personen in D'us- seldorp zijn gearresteerd, 50 in andere steden van Rijnland, Westfalen en Han nover en 30 in Neukölln, het vroegere communistische hoofdkwartier van Ber lijn. De Belgische landsverdediging. De Belgische minister van nationale verdediging Devèze heeft hij de Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de wet op den dienstplicht, ten doei hebbende de permanente verdediging van het grondgebied door alle wapens en per manente dekking te verzekeren. De mili ciens zullen al naar gelang van het wa pen van 6 tot 18 maanden moeten dienen Ingezonden Mededeeling. Korte Berichten. - De strenge koude in Engeland houdt aan. De dienst tusschen Folkestone en Duinkerken kon gistermorgen niet wor den hervat. D'e luchtdiensten hadden groote vertragingen. De koude in Polen is zoo hevig ge worden, dat in het Noorden des lands de temperatuur gedaald is tot 30 graden onder nul. Sneeuwval belemmert in ern stige mate het spoorwegverkeer. Het aantal dooden tengevolge van de sneeuwstormen, welke onlangs in Joego-Slavië hebben gewoed is tot elf ge stegen. Bij een spoorwegongeluk in Bulga rije zijn 13 personen om het leven geko men. DE VERBETERING VAN ONZE LANDSVERDEDIGING. De bouw van kazematten in het oostelijk deel des lands. De Staatscourant gevat aankondiging van binnenkort te houden aanbestedingen vanwege de eerstaanwezend-ingenieurs der genie voor den bouw van kazematten en verdedigingswerken, en wel: 13 Febr. te Nijmegen: het maken van Het weer blijft thans allen liefhebbers van wintersport en bewonderaars van sneeuwlandschappen goedgunstig gezind. De Koningin heeft al alleen gerodeld en de Prinses houdt zich voortdurend bezig met skiloopen. De Koningin en de Prinses zijn twee maal op één dag naar het ongeveer een half uur van Igls verwijderde Innsbruck op en neer geweest. Zij hebben verschil lende dingen in de hoofdstad van Tirol gekocht. Ook brachten zij een bezoek aan de vermaarde Hofkirche, waar zij het be roemde grafmonument bezichtigden van Keizer Maximiliaan I. D'e Koningin droeg op enkele excursies een groene ieeren mantel. 's Avonds verscheen zij in een wit zij den gewaad aan het souper. Prinses Ju liana zag er bekoorlijk uit in een zwart avondtoilet met zwarte kanten mouwen. vier kazematten van gewapend beton c.a., waarvan twee te Ravenstein en twee nabiji Grave. 17 Febr. te Zwolle: het bouwen van verdedigingswerken te Kampen en nabij Zwolle. 18 Febr. te Nijmegen: het bouwen van 4 kazematten van gewapend beton in de omgeving van Roermond en Buggenum. 19 Febr. te Breda: het bouwen van een kazemat van gewapend beton te Heusden. 21 Febr. te Arnhem: het bouwen van twee kazematten van gewapend beton op het Verdedigingswerk bh Westervoort. Deze werken vormen een onderdeel van de verbetering van onze verdediging, wel ke de regeering met de instelling van het weerfonds beoogt. Met bovenstaande materieele verbete ring van de verdediging houdt blijkbaar verhand de veranderde personeelsbezet ting, waarbij: o.m. het hierboven reeds genoemde plaatsje Ravenstein een garni zoen van politietroepen ter sterkte van 120 man heeft gekregen. DE WERKLOOSHEID. Er valt nog steeds een stijging waar te nemen. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mee, dat in de week van 2U tot en met 25 Januari het aantal le den van ingevolge het werkloosheidsbe sluit 1917 gesuhsidiëerde vereenigingen bedroeg 538,200 (waarvan 74.ouO landar beiders). lie werkloosheid onder de verzekerden bedroeg voor het geheel in de week van 20 tot en met 25 Januari 1936 38,0 pet., hetzelfde getal als in de vorige verslag- week. In de overeenkomstige week van 1935 was dit getal 56,0 pet., en in de overeenkomstige week van 1934 34,2 pet. Laat men de landarbeiders buiten be schouwing, dan bedroeg de werkloosheid onder de overige 463,900 verzekerden in de week van 20 t. m. 25 Jan. 36,8 pet., in de week van 6 tot en met 11 Jan. 36,6 pet. In de overeenkomstige week van 1935 was dit 35,2 pet. en in de overeenkom stige week van 1934 31,8 pet. Bij 1061 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 25 Jan. in totaal 494,609 werkzoekenden ingeschreven, on der wie 467,900 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 475,004 werkloos, on der wie 453.900 mannen. KONINKL. NEDERL. MIDDEN STANDSBOND. Het hoofdbestuur van den K. N. M. heeft besloten, dat het 33e Nationaal Middenstandscongres op 7 en 8 Juli a.s. te Delft zal worden gehouden. Mr W. F. Lichtenauer te Hilligersberg zal dan behandelen: „De gevolgen der cri sismaatregelen voor het bedrijfsleven in het algemeen en voor het middenstands- bedrijf in het bijzonder". Verder zal Mr Dr>E. Tekenhroek prae- advies uitbrengen over „Handhaving van de door fabrikanten vastgestelde klein handelsprijzen van merkartikelen". DE VOORGENOMEN REISBELASTING. Groote moeilijkheden bij het ontwerpen van een sluitend systeem van heffing? Naar wij van welingelichte zij'de verne men, zegt de N. R. Crt., blijkt de voorge nomen wijze van heffing van een belas ting op buitenlandsche plezierreizen, zoo als deze onlangs in ons blad werd gepu bliceerd, op zooveel bezwaren van prac- tischen aard te stuiten, dat dit plan als onuitvoerbaar terzijde is gelegd. De wijze van heffing brengt bij het hui dige systeem van grensbewaking zooveel moeilijkheden met zich, dat reeds vier uitgewerkte plannen op practische over wegingen niet voor uitvoering vatbaar bleken. Binnenland. De Tweede Kamer heeft de wijziging van de comptabiliteitswet verworpen. De Eerste Kamer over de Onderwijsbe grooting. De uitvoering van de reisbelasting blijkt moeilijk. Bouw van kazematten in het Oostelijk deel van het land. De distributie van blikvleesch. De steun aan den tuinbouw. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Succes der Abessyniërs op het Zuidelijk front. Massa-arrestaties in het Rijnland. Dreigende hongersnood in Amerika. Thans wordt aan een nieuw plan ge werkt, dat de wijze van heffing op een geheel anderen leest zou schoeien en waarbiji er naar gestreefd wordt het fis cale doel van de heffing niet door al te groote uitgaven voor extra-controle ver loren te doen gaan. Met dit al wordt het twijfelachtig of de heffing nog tijdig vóór het komende reisseizoen zal kunnen worden ingevoerd. DISTRIBUTIE VAN BLIKVLEESCH. Het tijdstip van stopzetting. De „Standaard" meldde uit goede bron te vernemen, dat het bericht als zou de distributie vau goedkoop blikvleesch 1 Maart a.s. beëindigd worden, onjuist is. „Het is, aldus het blad, gebleken, dat de aanwezige voorraad nog voor langen tijd toereikend is." We mogen er in dit verhand op wijzen, zegt de M s b.„ dat van officieele zijde niet 1 Maart doch 1 April is genoemd als de datum, waarop ongeveer de voorraad zou zijn uitgeput. Van een stopzetting op 1 Maart is of ficieel dan ook nooit sprake geweest. Een juiste datum is uiteraard momenteel hier voor nog niet vast te stellen, daar zulks verhand houdt met de grooter of geringer vraag in de komende weken, waarbij' b.v. de a.s. vasten ook van invloed kan zijn. Zoodoende zou het b.v. mogelijk zij'n, dat de voorraad een week of veertien dagen langer voldoende zou zijn om aan de vraag te voldoen. Van een „nog voor lan gen tijd toereikend zijn van den aanwe zigen voorraad" is evenwel, naar wij' bij informatie vernamen, geen sprake. Commissaris van de Koningin in Limburg overleden. Hedennacht is te Boschvoorne, bij Brus sel, op 58-jarigen leeftijd overleden de Commissaris der Koningin in de provin cie Limburg, Mr E. O. J. M. baron van Hövell. tot Westerflier. D'e Commissaris der Koningin vertoef de aldaar met zijn echtgenoote op advies van den geneesheer, nadat hij reeds enkele maanden te Maastricht met ziekteverlof was. TWEEDE KAMER. Wijziging van de Comptabili teitswet afgewezen. Instelling van een fonds tot versterking van de Weermacht. De Kamer heeft gisteren het wetsont werp tot wijziging van de Comptabili teitswet verworpen. Het voorstel bedoelde het invoeren van éénhoofdig bestuur bij de Rekenkamer, voorzoover dat ook maar eenigermate vereenigbaar was met artikel 180 der Grondwet, dat nu eenmaal rept van een college, welks leden voor het leven wor den aangesteld en benoemd worden uit een voordracht der Tweede Kamer aan den Koning. Met name door de heeren van Dijk (A.R.) en v. d. Tempel (S.D.) werd hierop ernstige critiek uitgeoefend. Voor al in dezen tijd met de vele crisisinstel lingen moet het toezicht op de financieele gestie van de organen van den Staat niet worden verzwakt. Het ontwerp werd met 43 tegen 31 stemmen verworpen. Daarna kwamen aan de orde de wets ontwerpen tot instelling van een fonds tot verbetering der materieele uitrusting van de Landmacht en van de Zeemacht, voor zooveel de kustdefensie van Neder land 'betreft en tot vaststelling van de begrooting van het Defensiefonds voor 1936. Door den heer Duymaer van Twist (A.R.) werd 'hierbij de noodzake lijkheid van een goed verdedigingsappa raat in het licht gesteld. Het internatio nale wantrouwen neemt hand over hand toe. Bij een eventueel conflict moet ons land in staat zijn met eigen kracht den eersten stoot op te vangen. In denzelfden geest spraken ook de heeren Westerman (N.H.), van de Bilt (R.K.) en d e G e e r (C.H.). Laatst genoemde ontwikkelde bezwaren van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1