Crisis-Publicatiën Begrooting van Financiën. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws Laatste Berichten. Telegrammen. Marktberichten Briefwisseling. Finantiëele Berichten Ingasondsn Mededeeüng. Xloverj.sprtr ^handen èo lippen^ zalf die geneest t GR.DOOS SO C -, KL.DOOS lïcr.U BU ALL£ DROGISTEN VERKRU06AAR.0F FRANCO NA ONTVANGST VAN HET BEDRAG IN POSTZEGELS BU DE FABRIKANTEN .GENIUS" GROENEWECSJE U DEN HAAG het tot stand komen van de sanitaire inrichting, doch thans is men zoover, dat deze met het nieuwe seizoen in gebruik kan worden genomen. Een verloting bracht een netto-bedrag van f 105.30 op. Het bezoek aan de jeugdherberg bedroeg nog tegen de 500 overnachtingen. Dit is minder dan vorig jaar, maar alle jeugd herbergen hebben een geringer bezoek. België heeft blijkbaar velen getrokken. In het jaarverslag werd het overlijden van Mevr. Klinkenberg gememoreerd, die als lid van de commissie van toe zicht, veel verdienstelijk werk voor de stichting deed. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat de rekening 1935 sloot met een batig slot van f 169.91. De schuld bedraagt nog plm. f 390. In de bestuursvacatures van Ginkel en Westplate, werden benoemd de heeren H. van Benthem te Goes en S. A. I)oo- laard te Yerseke. In de vacature in den raad van toezicht en advies werd geko zen Dr Gerritsen te Yerseke. Daar het aantal contribuanten dalen de is, deed de voorzitter tenslotte een beroep op allen, om hierin verbetering te brengen. 's H. Hendrikskinderen. Maandagavond vergaderde de vereen. Land- en Tuin- bouwbelang alhier. Door de leden werden ingeleverd 1799 musschen. Als bestuurs leden werden herkozen J. Vermeule en E. Rouw. Met het houden van een koffie tafel werd besloten. lerseke. Alhier is gearriveerd de mo torschoener „Albatros" van Groningen, tot het innemen van een lading oester schelpen voor de oostkust van Engeland. Het stormweer en de hevige O. wind hebben de laatste dagen veel schade aangericht aan de mosselverwaterplaat- sen voor de wal onder lerseke. Van een kweeker zijn reeds een kleine 100 ton mosselen verdwenen, terwijl van ver scheidene andere ook veel (hoewel min der) mosselen zijn weggestormd. Het vriezend weer verhindert de export van mosselen naar België. Die naar Parijls gaat gewoon door. Schore. Zondag was het 30 jaren ge leden, dat de heer H. van Koeveringe tot organist der Ned. Herv. Kerk werd be noemd, welke functie onafgebroken door hem is waargenomen. Ds de Bruyn van Wemeldinge, die Zondag alhier voorging, sprak waardeerende woorden, terwijl hem .vanwege de kerkvoogden een sou venir werd aangeboden. Hansweert. Het motortankschip „Goe- ben", geladen met zwavelzuur naar Duitschland is nabij Bath door een bag- gerboot aangevaren waardoor het schip lekkage bekwam en om zinken te voorko men aan den grond gezet moest worden. Men heeft toen de lading overgepompt in het schip „Citerna" en het schip met een noodreparatie gedicht, waarna het naar de werf in Zaltbommel is vertrokken. Tengevolge van den harden Oosten wind liep het water op de Schelde zoo laag weg dat de sleepboot „Stella Maris" met haar sleep omhoog is gevaren. De sleepboot en het schip „Vijf Gebroeders'' bekwamen beiden belangrijke schade. Hoedekenskerke. Vrijdagavond om streeks 7 uur 'is bij het laden van de post een der postzakken tusschen den stei ger en de aldaar gemeerd zijnde Provin ciale boot in het water gevallen. Tot he den heeft men vergeefs gedregd. Dte post zak had geen stukken van waaide in. Heinkenszand. Door een oud ingezetene van Heinkenszand is aan de diaconie der Ned. Herv. Gem. f 1000 gelegateerd. Veere. Gistermiddag werd de jaarver gadering van het Veefonds gehouden, De voorzitter, dhr S. Simonse van St. Lau- VERBOUW AARDAPPELEN. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland maakt bekend, dat alle aanvra gen voor den verbouw van aardappelen, andere dan die, welke vallen onder de tuinbouw- en/of fabrieksaardappelrege- bng, ten volle zullen worden toegewezen, voor zoover deze aanvragen (wijzigingen inbegrepen) vóór 10 Februari bij de L.G.O. voornoemd zijn binnengekomen en voor zoover aanvragers niets meer ver schuldigd zijn terzake van teeltbeffing aardappelen 1935. Afzonderlijk zullen de aanvragers geen bericht van toewijzing meer ontvangen. De teeltvergunningen zullen zoo spoe dig mogelijk worden uitgereikt. Voor oppervlakten tot en met 10 Are worden geen teeltvergunningen verstrekt. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland. rans, zei dat het afgelocpên. jaai* niet ongunstig geweest is voor de vereeniging. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging 80 ledes telt. De inkomsten waren f2070.57, totale uitgaven f 2066.59, batig saldo f 3.98 (op koeienfonds); totale inkomsten f685.82, totale uitgaven f 685.80, batig saldo 2 cent (op jongveefonds). D. Kasse en J. Looise, die periodiek aftraden, werden herbenoemd. In de va cature L. Francke, die zich niet herkies baar kon stellen, werd de beer C. Dek ker benoemd. Na breedvoerige bespreking werden de vleeschprijzen vastgesteld als volgt koeien 5550 ct. (deze post voor beide soorten met 5 ct. verhoogd), jongvee en mestkalveren 40 ct., fokkalveren 20 ct. tot 70 kg.; doodgeboren kalveren 10 ct., alles per kg. Het bestuursvoorstel tot wijziging van art. 11 werd uitvoerig door den voorzit ter toegelicht en tenslotte met 32 tegen 4 stemmen als volgt vastgesteld: wanneer melkkoeien buiten bet werkgebied der vereeniging of van niet-leden worden aangekocht, moeten deze door den vee arts op t.b.c. worden gekeurd. Blijken ze hierop te reageeren, dan worden ze niet in het fonds opgenomen. Voor zoover ze van Walcheren komen, kan het bestuur ontheffing verleenen. De kosten zijn voor de leden. Arnemuiden. Vrijdagavond vergaderde de geitenvereeniging onder leiding van den voorzitter dhr J. Meeuwse. Aanwe zig 34 'personen. Dhr Versluis uit Seroos- kerke, secretaris der Provinciale Ver eeniging tot bevordering der geitenfok- kerij gaf een kort overzicht over de geitenfokkerij in 't laatst der vorige eeuw en thans. Dat op dit gebied veel ver anderd is, daarin heeft in niet geringe mate bijgedragen de provinciale vereeni ging met haar fokstation te Serooskerke. Een serie lichtbeelden lichtte het gespro kene toe. Ergerlijk optreden der straatjeugd. Zaterdagavond werd een pinda-man, die gewoonlijk op dien avond alhier komt venten, het door de straatjeugd wat lastig gemaakt. De pinda-man ontstak hierover, het geterg moe zijnde, in woede en liep zijn belagers achterna, waarbij hij kwam te vallen en tot overmaat van ramp een gapende wonde in een knie opliep. De man heeft zich daarna op een stoep neergezet, waar bij verkleumd van de koude zat te jam meren. In de zaak van dhr Vermeer binnengebracht zijnde, is de verwonde knie door Dr de Haas verbonden, en is hij per auto onder leiding van de ge- meente-politie vervoerd naar zijn logies te Middelburg. Oostkapelle. Maandagavond, hield het ziekenfonds „Onderlinge Hulp" zijln jaarvergadering. Aanwezig 20 leden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging 47 leden telt. De pen ningmeester bracht zijn jaarverslag uit. De ontvangsten bedroegen f 577,71. De uitgaven f 603,98, alzoo een nadeelig sal do van f 26,27. De aftredende bestuursle den J. Kooman, J. Roelse en F. C. de Roo werden herkozen. O.-en W.-Souburg. D amm en. Maan dagavond werd alhier door Souburg II de laatste wedstrijd gespeeld tegen Aagte- kerke II. De uitslag daarvan was resp. voor Sou burg IIAagtekerke II: M. PluymersD. Hugense 20, M. BakkerC. Jongepier 02, J. Walraven A. Bosselaar 11; M. de RuL. Hu gense 11, J. JagtM. Matthijsse 02, P. v. EenennaamF. Dekker 1—1, S. TeeuwenJ. Maljaars 11, J. Francke J. Dekker 20, L. v. SoelenP. Bim- mel 11, A. BlokA. Maljaars 02. To taal Souburg 9, Aagtekerke 11. Hiermede behaalde Souburg II, on danks deze nederlaag, bet kampioenschap van District A lie klasse. O'ok werd tegelijkertijd de eerste partij gespeeld om het persoonlijk kampioen schap van Zeeland tusschen de heeren W. Boogaard (kampioen) en Jac. Boogaard, welke partij1 de kampioen wist te winnen. Belastingverhoogiing ontoelaatbaar. Geen afschaffing belasting op de doode hand. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer, inzake de begrooting van het Departement van Fi nanciën voor 1936 aan de Eerste Kamer. De meening van eenige leden, dat de opbrengst van den gedistilleerd- a c c ij n s ongunstigen invloed ondergaat van clandestiene fabricage en van fraudu- leuzen invoer van gedistilleerd, kan de minister onderschrijven. Daarnaast wer ken de huidige economische omstandig heden en de afnemende behoefte aan dit genotmiddel een daling van de opbrengst in de band. Ten aanzien van den accijns op bier hebben voornamelijk alleen de laatste twee factoren belangrijken in vloed. De minister verwacht niet, dat van een verlaging van de accijnzen van bier en gedistilleerd op den duur een hoogere op brengst het gevolg zal zijn. Wel bestaat er gegronde hoop, dat door een verlaging na eenige jaren een stabilisatie in de opbrengst wordt verkregen op een ni veau, dat met de tegenwoordige opbrengst overeenstemt. Aangezien hieraan echter een overgangstijd zal voorafgaan, waarin de opbrengst aanmerkelijk beneden dit ni veau zal zijn, achtte de minister in ver band met den huidigen toestand van 's Rijks schatkist thans een verlaging van deze accijnzen bezwaarlijk. De minister meent, dat de belasting druk, waarbij rekening moet worden ge houden, zoowel met de belastingen, naar hst inkomen als met dit naar het ver mogen, voldoende aantoont, dat eeE ver booging van belasting ontoe laatbaar is. In een bijlage van deze Memorie is voor verschillende inkomens deze druk in percenten van het inkomen uitgedrukt. De minister ziet in de omstandigheid, dat de opbrengst der belasting van goe deren in de doode hand beneden de raming blijft, geen grond baar afschaf fing te bevorderen. De regeering onthoudt in het algemeen haar medewerking niet, indien een ge meentebestuur vermindering of geleide lijke afschaffing van de zakelijkebe- drijfsbelasting gewenscht acht. De zorg welke de regeering vervult voor de Rijksfinanciën en de wensch geen nieuwe lasten op de bevolking te leggen maken het echter niet mogelijk door het nemen van compenseerende maatregelen het afschaffen van de zakelijke bedrijfsbe lasting te vergemakkelijken. In het bijzonder acht de regeering een uniforme heffing van alle bedrijven in Nederland, welker opbrengst aan de ge meenten ware uit te keeren, in de tegen woordige tijdsomstandigheden onge wenscht. wijl daardoor de lasten op de bedrijven in het algemeen vergroot zou den worden. D'e meening, dat van bet bedrag van ruim f 27 millioen, bij de opheffing der N.U.M. aanwezig, nog niets aan het Rijk zou zijn afgedragen, is niet juist. Uit het oorspronkelijk saldo, vermeerderd met de gekweekte rente, is in totaal reeds afgedragen f47.500.000. Thans is, be halve de Chineesche Schatkistbiljetten, nog aanwezig rond f 2 millioen, waarvan 1810.000 is belegd in een hypothecaire vordering ten laste van „De Hooge Ve- luwe". Naar de minister heeft vernomen zal binnen enkele weken de regeering het rap port betreffende fiscaal strafrecht en strafprocesrecht ontvangen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Prot. Kerk voor Ned.-Indië, G. P. H. Locher, cand. te Lei den; naar Benschop, P. Bouw te Melis sant. Overgang naar de Ned. Herv. Kerk Ds B. E. van Buuren, die ongeveer 6 jaar te Hemelum (Fr.) beeft gestaan als predikant van de Gerefor meerde Kerk, heeft Zondag in de kerk een brief laten voorlezen, waarin staat vermeld, dat hij besloten was tot de Hervormde Kerk terug te keeren. Twaalf jaar geleden is ds van Buuren als stu dent van de Hervormde naar de Gerefor meerde Kerk overgegaan. Aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen is geslaagd voor het inge nieursexamen Koloniale Boschbouw de heer I. A. de Hulster geb. te Oostburg. Lek in ondergrondsche gasleiding. Hedenochtend om zes uur ontving de politie van den beer de H. A. te 's-Gravenhage telefonisch bericht dat in zijn huis een sterke gaslucht zich had verspreid en dat dientengevolge de 19-jarige inwonende Düitsche dienstbode bewusteloos was geworden. Gebleken is, dat een ondergrondsch lek in de leiding was ontstaan. Ook voor de omwonenden werden daarop veiligheidsmaatregelen ge troffen. De toestand van bet meisje is niet ern stig. El en ontrouwe postbode. Op last van den officier van justitie heeft de Rotterdamsche politie een 24-.jarigen besteller bij de posterijen aangehouden, die zich had schuldig gemaakt aan verduistering van geld, dat hij uit hoofde van zijn betrekking onder zich had. De betrokkene, die volledig heeft bekend, is reeds 7 of 8 jaar bij de poste rijen in dienst. Het verduisterde bedrag isf3 groot. De man is opgesloten. Verdronken. Gistermiddag is een 12-jarige jongen te Gapelle aan den IJssel door het ijs gezakt en verdronken. Berst nu blind door gasaanval in 1917. In het tehuis voor blindgeworden soldaten te Londen is een man opgenomen, die tijdens den veldslag van Atrecht in 1917 gegast was, en die eerst nu daardoor blind is gewor den. Dit is het vijftiende geval in de laatste twee jaar, dat iemand in het blindenhuis is opgenomen, die bet gezichtsvermogen heeft verloren tengevolge van „vertraagde uitwerking" van mosterdgas. Doodgereden. Gisteren is te Amersfoort een 58-jarige wandelaar die het trottoir verliet, door een vrachtauto aangereden en daarbij zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij reeds bij! aan komst in het ziekenhuis was overleden. Brand in een studenten buis. Gistermorgen omstreeks 9 uur is te Leiden brand ontstaan in het studen tenhuis „De Stins". Het benedendeel van het perceel is grootendeels uitgebrand. Eenige studenten, die nog in diepe rust lagen, zijn door de politie ge wekt en kon den, zij1 het dan ook in nachtgewaad, nog veilig de straat bereiken. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. Middelburg. Verhuring Gemeen te w 0 n i n g. Mevr. M. Umbgrove-van der Molen en Mej. O. M. de Meester heb ben verzocht de gemeentewoning, Dam N 7, laatstelijk bewoond door Ir B. G. Roeters van Lennep, vein de gemeente te mogen huren, ten einde ieder een gedeel te daarvan te kunnen betrekken. Verzoeksters zijn bereid die huur te doen geschieden voor drie jaren, ingaan de 1 April 1936, tegen f 500 per jaar, mits te voren in de woning een aantal kleine voorzieningen worden getroffen, waarvan de kostenberekening f 260 aan wijst. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. Parkeerverbod. De politie heeft een drietal processen-verbaal opge maakt wegens overtreding van het par keerverbod voor de Kortedelft. Men schijnt ten onrechte te denken, dat de plaatsing 'der borden niet op een ver ordening berust. Wemeldinge. De werkzaamheden aan de verbreeding van het kanaal door Z.- Beveland alhier zijn wegens vorst geheel stilgelegd, hetgeen voor de arbeiders, die daaraan te werk zijn gesteld, een schade post beteékent. TWEEDE KAMER. DEN HIAAG. De voorzitter her denkt wijlen Koning George van Enge land met een rede waarin hij- o.a. zei: „Het Nederlandsche volk deelt in den rouw van het Engelsche Koningshuis en van een bevriende natie." De Minister van Buiten 1. Za ken sloot zich namens de regeering bij' deze woorden aan. Ook de Regeering deelt in het leed van de zoo zwaar getroffenen en van de be vriende natie. De heeren de Visser en Schalker beiden communist, vragen verlof de re geering vragen te mogen stellen. De eer ste over de regeeringsmaatregelen, waar door de steunuitkeeringen worden ver laagd, de tweede over het beleid der re geering ten aanzien van de gemeente Rotterdam. Hierover zal nader worden beslist. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging der comptabiliteitswet. De heer van D ij k (A.R.) is van oor deel, dat de wijziging van de inrichting der rekenkamer, haar gezag niet ten goede komt. De heer van den Tempel (S.D.) heèft gelijksoortige bezwaren. Minister Oud zet uiteen, dat juist de bedoeling is de controle te verscher pen. Een soortgelijk systeem wordt daar toe in Engeland gevolgd. De slachtoffers van den brand nog niet geïdentificeerd. AMSTERDAM. De identificatie van de 6 kinderen die biji den brand op den Ach terburgwal zijn omgekomen, is nog niet ten einde. Aan kleinigheden, als stukjes overgebleven kleeren, voorwerpen die de kleinen bij' zich droegen, moet de identi teit van elk der slachtoffers worden vast gesteld. Zoolang dit onderzoek nog niet is af- geloopen wordt door de Justitie geen ver lof gegeven tot de teraardebestelling. Storing in de electriciteitsvoorziening. ROTTERDAM. Hedenmorgen te 7 u. 13 is in de electrische centrale een sto ring opgetreden, tengevolge waarvan de stroomlevering aan Rotterdam stil kwam te staan. Na 7 minuten was de storing, voor wat betreft de levering van kracht stroom opgeheven. De storing in de leve ring van lichtstroom duurde wat langer. De treinen op de electrische lijnen van Hoek van Holland, Den Haag en Dor drecht ondervonden stagnatie. Het groot ste oponthoud bedroeg een kwartier. Nederland-Indjë-vluchten. De Nachtegaal op uitreis is te Ban doeng geland. De Kievit, thuisreis, vloog heden van Caïro naar Athene. De Kwak blijft nog te Bari. De beer Aler, chef van den vliegtech- nischen dienst op -Schiphol, beeft heden gesproken met de bemanning van de Kwak, welk toestel nog steeds te Bari wordt opgehouden. Dienaangaande wordt vernomen, dat de Kwak ook vandaag niet kon vertrek ken. De Douglas staat thans in de hangar van dit militaire vliegveld. Het weer zal 24 uur achtereen droog moeten zijn om het terrein geschikt te doen zijn voor den start. Vanmorgen regende het echter, zoodat het veld nog steeds doorweekt is. Petroleum-embargo. GENEVE. In Volkenbondskringen wordt verklaard, -dat de embargo-com missie een informatie heeft ontvangen volgens welke Italië jaarlijks 3 tot 3V2 millioen ton petroleum gebruikt en niet IV2 tot 2% ton, zooals oorspronkelijk werd aangenomen. De kans dat een embargo op petro leum inderdaad uitwerking zal hebben is daardoor gestegen. Werkloozenonlusten in Griekenland. ATHENE. Ernstige onlusten hebben plaats gehad doordat duizenden uitge hongerde werkloozen van het land naar de steden trokken en daar de bakkers winkels en andere levensmiddelenzaken plunderden. Politie en militairen, die nog ernstiger onlusten weegde!?,, vuuMs®. in de lucht. Na het uitdaelen van levens middelen is de rust weergekeerd. Binrtenianösche verwarring in AbessynïÖ. MAK ALLE- Een Duitscher die uit Addis Abeba terugkeerde verklaarde aan Stefani, dat op het oogenblik in Abes- synië een ware chaos heerscht. Twee partijen betwisten elkaar de macht. De eene wordt geleid door Wolda Georgis van Godjam en de andere door Tekle Hamasiate, den gouverneur van Addis Abeba, de leider van de ultra- nationalistische jonge Abessyniërs, die vijandig gezind zijn jegens alle vreemde lingen. De strijd tusschen deze beide par tijen is van invloed op de journalisten, die eveneens in twee kampen zijn ver deeld en tegenstrijdige berichten geven over den binnenlandschen toestand. Goes, 11 Febr. 1936. Graanmarkt. Aanvoer vrij ruim. Goudgerst 4,755, haver 6,256,50, kookerwten 89,25, kroonerwten 8—9, bruine boonen 910,75; Schokkers 8,50 11, maanzaad 15—16, karwijzaad 22 gld. Eieren per 100 stuks 2,90, middenpr. per 25 72,5 ct., winkelprijs 3,90, eendeie ren 2,90, poelje-eieren 2 gld. p. 100. Boter p. kilo 1,55, middenpr. p. pond 77,5, winkelprijs 87,5, fabrieksboter 90, afwijkende boter 60, 2e soort boerenbo- ter 70 ct. p. pond. Noteering handelaren: Eieren f 2,90, kleine eieren 2, boter 70 ct. V.P.Z. Aanvoer 3986 eieren. Prijs f 3,10 per 100 stuks. GOES. Veilingsvereeniging Zuid-Beve land. Veiling van Maandag 10 Februari Veldsla 24, Spruiten 14, Witlof 3<11, Roodekool 5.50-5.60, Uien 12.80, Wijn peen 1.401.90, Aardappels 3.503.80, alles per 100 Kg., Gele S-avoyekool 5.20 5.30, Bloemkool (uitschot) 2, alles per 100 stuks; Honing 0.37 per flacon. Aan onze corresponden ten. Wij plaatsen in dit nr. een verslag van de vertooning der V. U.-fiLm te Goes. Deze film zal ook in andere plaatsen nog worden afgedraaid. Men behoeft ons daarvan dan geen bericht, meer te zenden. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes vorige koers lieden 246% 247V2 90% 90% 227% 228 111 113 128 V2 130% 245 246% 208% 210 52V2 53-Vs 98% 98V2 965/s 965/s 313/ie 33% 177/8 185/ie 5V2 5% 317/io 3211/ia 57/ie 53/s 313/ia 4 28% 28V2 103/s 105/s I9V2 195/s 7% 7Vs 21 21% 11 11% 12% 12% 34% 34V2 13% 14Vs 47/s 5 De stemming van de markt was over de geheele linie vast, waarbij; echter even als gisteren, speciaal de Amerikaansche S-taalwaarden op den voorgrond traden. De beleggingsmarkt was goed prijshou dend. Wisselkoersen. Amsterdam, 11 Febr. 2.30 u. Londen 7,28%7,30 Berlijn 59,26—59,32 Parijs 9,70—9,75% Brussel 24,77—24,87 New York 1,451,46% TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 12 Febr. Zwakke tot matige, 0. tot Z. wind, toe nemende bewolking, weinig of geen neer slag, aanvankelijk matige, later afnemen de vorst. Stand van hedenmiddag 3 u. H. V. A. Ned. Ind. Hdbk. Philips Unilever Amsterd. Rubber Koninkl. Petroleum D'eli Mij. Ned. Scheepv. Unie 4 pet. Nederland 4 pet. Ned.-Indië U. S. Steel Anaconda U. S. Leather Bethlehem Steel Adj. Chic. Milwaukee Cities Service Intern. Nickel Shell Union 1 Kennecott Copper Radio Corp. Car Foundry Tidewater Midcont. Petrol Gen. Motors American Enka United Corporation Stand van gistermiddag 3 u.: 770. Licht op voor fietsen: Wwïjais^ 5 ti. GO aio.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3