Benauwende Overheidsmacht. Veelzeggend zwijgen. Ergerlijk, maar leerzaam. Buitenland De oorlog in Abessynië. WEEK-ABONNEMENTEN Belangrijkste Nieuws DINSDAG 11 FEBRUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 112 BOVENDIEN BEHOUDEN DE GESCHENKENBONS HUN WAARDE Binnenland Uitg.N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Bij het debat over de Rijksbegrooting in de Eerste Kamer heeft de heer Van Lanschot enkele opmerkingen gemaakt over de plannen van de N.S.B. Deze beweging heeft n.l. aangekondigd dat haar bedoeling is: uitoefening van de Staatstaak zonder te leenen. Heerlijk denkbeeld, aldus de heer Van Lanschot, Zonnig perspectief. Wie heeft ooit zooiets op de financieels viool hooren spelen? Er is nog geen enkele Regeering, in welken vorm ook, zelfs niet tot in de diep ste diepte van de middeleeuwen, aan wie dat is gelukt; en laat ik maar eens een sprong doen in het heden: Mussolini heeft het niet gekund en Hitier nog veel min der. Maar de Nationaal Socialistische Beweging in Nederland, kan het wel. Dé heer Van Lanschot verklaarde met zeer veel belangstelling een uiteenzetting en een becijfering van den heer De Mar- chant tegemoet te zien. Evenals over an dere punten trouwens. Het N.S.B.-pro- pram vraagt: bevrijding van den Staat door kapitaalsaflossing op korten termijn van zijn renteverplichtingen tegenover het groote kapitaal, doelmatige credietver- schaffing aan openbare en particuliere be drijven, uitvoering van groote werken en versterking van de weermacht. Hoe, zoo informeerde de heer Van Lanschot, denkt men dat alles te kunnen doen zonder te leenen? Ook onze lezers zullen waarschijnlijk belangstellend zijn naar het antwoord door den afgevaardigde van de N.S.B. hierop gegeven. Wij hebben voor de vermelding ervaa niet veel ruimte noodig. De heer De Marchant is op deze toch zeer belangrijke vragen met geen woord ingegaan. Met geen woord! Een wel veel-zeggend zwijgen. Een van de groote deugden van het Socialistische Plan van den arbeid, werd door den heer Mendels genoemd, dat het stuurt in de richting van de socialistische maatschappij. „Een van de allergrootste ondeugden", repliceerde Prof. Diepenhorst, die voorts een indruk gaf van de benauwende over heidsmacht, waarmee bij verwezenlijking van het Plan, de Staat op het econo misch leven beslag zal leggen. Op deze wijze „Een Staats hypotheekbank zal wor den opgericht; de circulatiebank zal ko men in handen van den Staat, dit Staatsinstituut zal het crediet regelen, Staatsmonopolies voor in- en uitvoer zullen worden geschapen, de Staat zal de expansie der bedrijven beheerschen, de Staat zal de rationalisatie in juiste banen leiden, een Staats conjunctuur bureau zal het productie-apparaat be heerschen, de St a a t zal bij den land bouw teeltplan en prijszetting uitvaardi gen, de Staat zal voor heel den mid denstand door een vergunningsstelsel de distributie ordenen, de S t a a t zal de vestiging van middenstandsbedrijven re gelen, de Staat zal woningbouw en wo ningexploitatie dwingend leiden, de Staat moet verbieden dat anders dan onder wettelijke architectuur wordt ge bouwd, de S t a a t zal een leidende positie hebben in de bouwschappen, de Staat zal door zijn beslissend woord in de tex- tielschappen aan de Twentsche indivi dualisten de heerschappij ontnemen, de Staat zal het vervoer aan een sterk doorgevoerd vergunningsstelsel binden, de Staat zal de verplichte keuring van automobielen voorschrijven, de Staat zal de verplichte verzekering tegen ver keersongevallen aan derden toegebracht doorvoeren, de 'Staat zal de Overheids- exploitatie der cultures in Indië uitbrei den. De Staat zal het doen." Waarlijk niet ten onrechte sprak Prof. Diepenhorst van een benauwende Staats bemoeienis. Het Socialisme is meermalen aange prezen als een nieuw Evangelie, een nieuwe Kerstboodschap, een nieuw ge loof. De nationaal-socialisten volgen dit voorbeeld. Niet alleen in het buitenland. De vorige week had de heer de Mar chant den euvelen moed, in de Eerste Kamer het nationaal-socialistische evan gelie op één lijn te stellen met 'het Woord van God en op ergerlijk profaneerende wijze een vergelijking te maken tusschen ae Beweging die hij vertegenwoordigt en het vleeschgeworden Woord. Aldus de heer de Marchant „De tijd is rijp voor het nieuwe; hij roept daarom; liet steeds onveranderlijk goddelijk licht schijnt weer eens in de duisternis en de duisternis begrijpt het voor de zooveelste maal niet, omdat do duisternis om de zorg van het eigen belang, dat der gemeenschap heeft ver geten, omdat ze meer waarde hecht aan de materie, aan de wereld, dan aan den geest van God." In hooge mate ergerlijk is dit optreden. Maar ook in hooge mate leerzaam. Abessynsche aanval op Makalle afgeslagen. Omtrent het bombardement van Dessie heeft de Abessynsche regeering een offi cieel communiqué gepubliceerd, waarin zij spreekt over een „opzettelijke poging" tot bombardeeren van de Nederlandsche ambulance. Honderden bommen werden op Dessie geworpen door zeven driemotorige Ca- proni-bommenwerpers. Eén persoon werd gedood, drie werden gewond. De eerste bommen waren opzettelijk ge richt op het Nederlandsche Roode Kruis en kwamen slechts op een afstand van enkele meters daar vandaan neer. Na dit eerste bombardement vertrokken de vliegtuigen, om eenigen tijd boven de omgeving van de stad te kruisen, doch na korten tijd keerden zij weer naar Dessie terug en hervatten het bombardement, dat blijkbaar op den Negus was gemunt. Gisteren hebben de toestellen, die we derom boven Dessie verschenen op den terugweg over Waldia gevlogen, waar een Engelsche ambulance gevestigd is. De toe stellen vlogen hier laag overheen, doch ziji hebben hier geen bommen laten vallen. Naar het schijnt hebben de troepen van ras Kassa in den loop van het weekein de opnieuw een aanval op Makalle ge daan, welke aanval echter werd afgesla gen. De Abessyniërs schijnen hierbij zeer ernstige verliezen geleden te hebben. In het Zuiden heeft de Italiaansche colonne, die de vorige week Lama Scil- lindi heeft bezet nieuwe versterkingen van Dolo gekregen. De Abessynsche te genstand bijl het bezetten van die plaats is blijkbaar toch zoo groot geweest, dat men bijl een verder oprukken toch liever met krachtiger troepen opereerde. De Italiaansche verliezen. Het Italiaansche ministerie van oor log maakt thans officieel bekend de lijst van Italiaansche verliezen sedert het be gin van den veldtocht in Oost-Arika. Het aantal dooden bedraagt 844, van wie er 427 in den strijd gevallen zijh, 396 stierven door ziekte, vier ten gevolge van verwondingen en 17 worden vermist. Ruim de helft van dit aantal dooden is gevallen in de maand Januari: er vielen in die maand in den strijd 341 dooden; vier stierven later aan hun verwondingen en 92 kwamen door ziekte om het leven. Aan het Somalifront vielen de laatste vier weken drie officieren en tien onder officieren, soldaten en zwarthemden. Aan het Erithreafront 24 officieren, 24 onder officieren, 30 soldaten en 250 zwarthem den. Dit staatje ziet er zóó mooi uit, dat wel niet velen er geloof aan zullen hechten. De verschepingen van troepen en ar beiders naar Oost-Afrika schijnen, vol gens berichten in de Italiaansche bladen, de laatste dagen weer grooteren omvang aan te nemen. Het petroleum-embargo. De commissie der petroleum-deskundi- gen te Genève is thans zoo ver met haar werk gereed gekomen, dat haar redactie commissie den tekst van het rapport aan de commissie van achttien heeft toegezon den. Men neemt vrij1 algemeen aan, dat de commissie tot de overtuiging is gekomen, dat een universeel afgekondigd verbod tan petroleum-terkoop aan Italië inder- diad een zeer doeltreffend middel zou zijn om den oorlog te bekorten. Bovendien zal Italië aan de doeltref fende werking van een universeel verbod van petroleum-verkoop niet in voldoende mate kunnen ontkomen door het voort brengen van surrogaten. Daarentegen zou een enkel verbod van vervoer van petroleum het beoogde doel niet kunnen bereiken, omdat Italië vol doende petroleumtankschepen bezit, om door eigen schepen in een belangrijk deel van haar petroleum-behoefte te kunnen voorzien. De gevolgtrekking uit het rapport der petro- 1 e u m-d eskundigen zal dus deze moeten zijn, dat de regeeringen inderdaad door depetroleu m-s a n c t i e s den vrede zouden kunnen herstellen,, mits Amerika hieraan in den een of an deren vorm zal willen me de doen. De laatste berichten uit de Vereenig de Staten z ijl n hieromtrent echter zeer ongunstig, zoodat in vol kenbondskringen thans een pessimistische stemming bestaat ten aanzien van de kans op afkondiging van de petroleu m-s a n c t i e s te gen Italië. De commissie van achttien zal vermoe delijk eerst bijeenkomen, nadat de beslis sing in Amerika is gevallen, die tegen einde Februari te verwachten is. Intus- schen kan Italië zijn voorraden aanvul len! HET BARRE WINTERWEER IN VERSCHILLENDE LANDEN. Boven Zuid-Engeland woedt een zware storm en het is buitengewoon koud. Bin nenkomende schepen melden, dat het weer op den Atlantischen Oceaan buitenge woon ruw is. Ter hoogte van Plymouth is een sloep omgeslagen, waarbij twee personen zijn verdronken. Te Londen konden vele win kelruiten de kracht van den wind niet weerstaan. De storm die op de Britsche eilanden heeft gewoed heeft 7 dooden geëischt. Door den feilen Oostenwind van de laatste dagen is aan de kust van Dene marken het water aanmerkelijk gestegen. Te Sonderburg werd de havenwijk overstroomd, op sommige plaatsen tot 2 meter hoog, zoodat men met booten door de straten kan varen. Het schijnt, dat dit de grootste overstrooming is, welke D'ene- marken in de afgeloopen 30 jaar heeft gekend. De in Hongarije opgetreden koudegolf heeft in de provincie tot hevigen sneeuw val geleid. In verschillende deelen des lands werd bet spoorwegverkeer stop ge zet. In de met ijs bedekte straten van Boe dapest is het in den loop van den dag tot ruim twintig ongelukken gekomen. Een groot deel der slachtoffers moest met arm- en beenbreuken naar bet ziekenhuis worden gebracht. Gruwelijke nalatenschap uit den wereld oorlog. Uit Weenen wordt gemeld: Een van de afgrijselijkste nalatenschappen van den wereldoorlog bevindt zich hier op de ter reinen van bet groote Weensche Franz Josephziekenhuis. Op een afgelegen ge deelte van die terreinen staat een klein gebouw. Vreemdelingen mogen het niet naderen, oud-verpleegden van het zieken huis, die het geheim weten, blijven vrij willig uit de buurt. D'e eenigen, wien de toegang niet geweigerd wordt, zijn een zestal met zorg uitgekozen doktoren en ongeveer 25 verpleegsters. In dit gebouw „leven'' tachtig „doode mannen", slacht offers van den wereldoorlog. De wereld gelooft, dat zij dood zijn. Zelfs bun familieleden is officieel mee gedeeld, dat zij gevallen zijn: op de offi- cieele doodenlijsten komen zij voot onder de namen van hen, die „gevallen zijn op het veld van eer". Maar zij leven nog steeds. Dé reden van hun geheime afzondering is hun afgrijselijk uiterlijk en hun vermin kingen veroorzaakt door bommen en gif gassen. Ieder van deze tachtig wrakken, die eens krachtige jonge mannen waren, is thans geheel verlamd, blind, doof en stom. Het eenige, dat zij volgens hun verzor gers kunnen doen, is ademhalen en eten. Niemand weet en niemand zal oo;t weten, wat zij denken, indien zij al thans nog in staat zijn te denken en welkê folteringen zij doorstaan, want geen klank ontsnapt ooit aan hun lippen. Zij liggen in bedden, die den vorm heb ben van waschmanden, waarin zij gemak kelijker verpleegd kunnen worden dan in gewone bedden. Sommigen waren bijna nog jongens, toen de oorlo-g uitbrak, die hen misvormde tot wezens, hulpeloozer dan een kind. Al deze 18 jaren hebben zij geleden in hun „waschmanden" als stomme getuigen van den wereldoorlog. Een staf speciaal opgeleide doctoren waakt over hen, alles in bet werk stellende om hun folteringen zooveel mogelijk te verzachten. Engeland wenscht inlichtingen over de Egyptische verdediging. In zijn zifting van gisteren beeft het Britsche kabinet besloten den boogen c mmissaris in Egypte nieuwe aanwijzin gen te verstrekken voor de opening van besprekingen met de Egyptische regee ring over een nieuw verdrag. In het bijzonder wil ziji op de hoogte worden gesteld van het standpunt der Egyptische regeering ten aanzien van de belangrijkste Egyptische verdedigings problemen en van de veiligheid van de Britsche verbindingen ter zee door het Suezkanaal. Dultsch predikant veroordeeld. Het uitzon deringsgerechtsbof te Dort mund heeft den predikant Fritz Tielkor veroordeeld tot een boete van 100 Mark, daar hij in een preek verklaard had, dat de tempel der militaire overwinningen te Miinchen geen geschikte plaats is om te bidden. Voorts werd hem ten laste gelegd, te hebben gewezen op het „onvereenigbare" van het christendom en de naio- naal-socialistische leer. Syrië in staking. Botsingen te Damascus, Homs en Hama. De algemeene staking, welke reeds drie weken duurt, is thans in geheel Syrië op gelaaid. D'e door de inheemsche bevolking ge boycotte Fransche tramwegmaatschap pij en de eLctrieiteitsmaatschappij te Damascus hebben haar bedrijven bijna geheel moeten stopzetten. Dë Syrische universiteit en de hooge- school te Damascus zijn door de autori teiten gesloten. Het aantal dooden bij de stakingsonlus ten te Hama en Homs is tijdens het week einde gestegen tot tien. De toestand is de beide laatste dagen aanzienlijk slechter geworden. In verschillende plaatsen heerscht nog steeds de staat van beleg. Men verwacht, dat de staat van beleg voor het geheele gebied zal worden afge kondigd. De restauratie in Oostenrijk niet urgent. In een interview verklaarde prins Star- hemberg, dat het herstel van de Habsbur- gers in Oostenrijk niet urgent is. Ten aan zien van de problemen welke eerst opge lost moeten worden zeide hij dat Oosten rijk tevreden is met zijn grenzen. Het eerst noodige is dat de Staten elkaar we- derkeerig beter begrijpen en dat grooter vertrouwen ontstaat tusschen de D'onau- landen, zoodat het ideaal van Vereen. Staten, van centraal Europa wordt bena derd. Starhemberg ziet in Italië de voornaam ste en sterkste slagboom tegen het pan- germanisme van de Duitscbe nationaal- socialisten, dat zou kunnen leiden tot een ondergang van Europa, door twee tegen overgestelde kanten te vormen, n.l. het pan-germanisme en bet pan-slavisme. De toestand in Chili. De, Regeering heeft de volgende verkla ring voor de buitenlandscbe pers gepu bliceerd: „De regeering bad sedert eenige maan den kennis van het feit, dat in Chili van buitenaf met de hulp van Ghileensche ele menten communistische aanslagen wer den voorbereid. Het uitbreken der spoor wegstaking diende slechts als dekmantel voor bet begin der communistische actie. D'e regeering zal de beweging met wettige middelen daadwerkelijk en energiek be strijden. In eenige provincies wordt de staat van beleg afgekondigd, in verband met de mogelijkheid van stakingsonlusten. Vele communistische leiders zullen naar afgelegen oorden worden verbannen. D'e spoorwegstaking is geëindigd, in bet gebeele land zijn de arbeiders weer aan het werk. De regeering is de situatie meester." In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. Korte Berichten. De toeneming van het aantal werk loozen in Duitschland, dat in Dec. 1935 met 524.000 was gestegen, is in Januari 1936 slechts met 12.000 o-f Vs pet. toege nomen. Eind Januari werden 2.520.000 werkloozen geteld. (Wij merken op, dat men in Duitschland bij' de werkverschaf fingen te werk gestelden niet meer bij' de werkloozen telt.) De burgemeester van Dusseldorf heeft aan joden verboden gebruik te ma ken van de stedelijke baden en badhuizen, teneinde, naar hij zeide, incidenten te voorkomen. Uit de resultaten van de volkstelling blijkt, dat de bevolking van Turkije thans 16.200.694 zielen telt. In 1927 bestond de bevolking uit 13.648.270 personen. In acht jaar tij.ds is de bevolking dus met 2.552.424 zielen toegenomen. Bij' Perm zal een boekdrukkerij' en -binderij worden gebouwd, die de groot ste van Rusland zal zijn. De kosten bedra den ongeveer 1V2 millioen gulden; de drukkerij zal 120.000.000 boeken per jaar kunnen afleveren. Per dag zullen 400.000 boeken gebonden kunnen worden. In de nabijheid van het voo-r de fabriek bestemde terrein verrijzen reeds huizen en men verwacht, dat er een geheele stad zal ontstaan. Binnenland. Memorie van Antwoord over de begroe ting van Financiën. Minister Slingenberg over de margarine advertentie. Mr P. A. Schwartz lid der Tweede Ka mer. De Nederlandsche ambulance te Dessie ongedeerd. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Het bombarde ment van Dessie. Voorloopig geen pe troleum-embargo. Staking in Syrië. Ingezonden Mededeeling. RADfcAJ 0101* DE KONINGIN WEER NAAR SCHOTLAND. D'e „Observer" deelt mede, dat de Ko ningin en Prinses Juliana waarschijnlijk in Augustus weer naar St. Filans in Perthshire zullen gaan. D'e Koningin heeft namelijk bevonden, dat haar jongste bezoek haar gezondheid goed heeft ge daan. Er is gezorgd, dat de last van sight- seeërs en fotografen, welken de Koningin en de Prinses vorige maal de eerste da gen hebben gehad, uitblijft en ze een rus tig verblijf in de Schotsche Hooglanden zullen hebben. EEN PROEFBEDRIJF VOOR DE ZIJDETEELT. In de jaarvergadering van de Gooische Zijdeteeltvereeniging te Huizen, werd medegedeeld, dat het tweede Huizer moerbei-proefveld vrijwel gereed is en Huizen nu twee kweekerijen bezit, resp. met 7000 en 5000 struiken, aangelegd met rijkssteun en medewerking der Nederl. Heide Mij. De propaganda voor zijdeteelt is door de vereeniging krachtig voortgezet. Blijkens bet jaarverslag telt de ver eeniging, welke met 17 leden werd ge sticht, thans 189 leden, waarvan 47 ge meentebesturen zijn. Heeft men in 1935 met tegenslag te kampen gehad, voor 1936 staat de ver eeniging er beter voor; het is haar gelukt een paar geschikte leveranciers voor de struiken te vinden. Er zullen ongeveer 11.000 struiken en 50.000 eitjes noodig zijn. De voorzitter merkte op, dat z.i. niet moet gewacht worden totdat de cocon- prijs weer op peil is; dan is Nederland te laat. Ons volk moet de zijde-industrie geleerd worden en dat gaat niet vanzelf. De ledenvergadering heeft het bestuur opdracht gegeven, pogingen te doen tot oprichting van een Nederlandsche Bond van Zijdeteeltvereenigingen door con tact te zoeken met alle geïnteresseerden op dit terrein.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1