Dl 11 l li Ui De Dochter van den Opperrechter TWEEDE BLAD De teerling geworpen? Uit de Provincie. De begrooting van het Verkeersfonds. i Verschillende voorgelezen brieven van pupillen getuigden van dankbaarheid. Vlissingen. Ontvoering van twee minderjarige meisjes. I Op verzoek van den Commissaris van po- litis uit \u3singen zijn te Lelft na afloop van een uitvoering van de AVRO een tweetal leden van de Decibels gearres teerd en naar Vlissingen overgebracht. Zij worden verdacht van ontvoering van twee 1 minderjarige Vlissingsche meisjes. Na j verhoor zijin zij naar Rotterdam over- I gebracht en ter beschikking van de ju- j sitie aldaar gesteld. Goes. De heer A. Hoekstra, opzichter van gemeentewerken in deze gemeente, staat nr 1 op de voordracht voor gemeen- iearchitect te Steenwijk, Op 21 Febr. a.s. zal alhier een na tionale landstormavond worden gehou- i den, De schitterende film van de wereld reis van Hr. Ms. onderzeeër K XVIII zal worden vertoond. De Kapel van Hr. Ms. Kon. Marine uit Vlissingen zal hierbij1 haar medewerking verleenen. Kapelle. De Veilingsvereeniging Ka- pelle-Biezelinge en omgeving kwam in algemeene ledenvergadering, onder voor zitterschap van den heer H. A. Nijssen bijeen. Tegenwoordig 90 leden. De voorz. verwelkomt inzonderheid li K. Mulder, Rijkstuinbouwconsulent uit Wageningen, welke zal spreken over het koelen van fruit. Dank brengt hij aan hem voor de deskundige leiding bij het plaatsen van het koelhuis, hetwelk reeds zijn diensten bewees. Zoowel het admini- stratief als het technisch personeel dei veiling wil spr. dank brengen voor den betoonden ijver, welke niets te wenschen overliet. Ook de leden en vooral die leden, i welke hun best deden om de veiling hoo- ger op te voeren. Met de kooplieden werd vlot saamgewerkt. De financiën kunnen goed genoemd worden. Een verbouwing en het plaatsen van een koelhuis kostten echter veel geld. Met het koelen hadden wij gaarne nog betere resultaten gezien. Het druiven koe len viel niet mee. 1935 was een fruitjaar. Het fruit viel mee. De kassencultuur had beter kunnen zijn. De lage prijzen speelden hier parten. Met verschillende regeeringsmaatregelen moesten wij rekening houden. Toch zijn wij dankbaar voor den verkregen steun. Spr. roemde er op, dat de veiling K.-B. en O. de laagste is in Zeeland met haar provisie, mogelijk wel in Nederland. Nu levert de secretaris, dhr P. J. J. Dekker, zijn jaarverslag. Spr. begint met te zeggen, dat 1935 een zeer belangrijk jaar is geweest. De bloei tijd kwam met minder goede vooruit zichten, vooral wat de aardbeien betrof, was het niet denkbeeldig, dat er weinig vruchten zouden zijn. Toch viel dit mee. De hagel bracht helaas in het Oostelijk deel van Zuid-Beveland veel schade, zoo dat het Elitefruit verdween. Gelukkig, dat ook velen het uitdunnen toepassen, zoodat ook dit nog niet zoo tegen viel. Het fruit in 1935 was veel. Het hoogste record betreffende het K.G.-gewicht werd bereikt. De Sept-storm veroorzaakte veel schade. Een bedrag van f 670.000 werd in totaal aan verschillende producten ge veild, zoodat mag gezegd worden, dat 1935 een bijzonder jaar is geweest. Voor de uitbreiding van de gebouwen en het koelhuis is uitgegeven in totaal f 32263,68. Leeningen of een hypotheek moesten niet gesloten worden. Met eigen middelen kon gewerkt worden. Ook werd voor niet minder dan f 8868 aan fust- materiaal aangeschaft. Verkiezing bestuursleden. Herkozen met 79 st. A. van der Graaf met 73 st., Joz. de Jager Az. en met 58 st. W. Poley. Het bestuursvoorstel om het afmijntoe- stel en de banken te verplaatsen, de oude banken op te ruimen en de kooplieden een beter zitje te geven werd aangeno men. Waarschijnlijk kan hier een bedrag van f3500 mee gemoeid zijn. Alsnu trad Ir R. Mulder op om te spre ken over het koelen van fruit. Wanneer men begint met koelen wor den er fouten gemaakt, aldus spr. Op onderhoudende en gezellige wijze toont hij aan wat een koelhuis is en zijn moet. Het resultaat hangt veel af van het pro duct. De eene soort is er beter voor ge schikt dan de andere. De kweeker moet toezien wanneer en hoe lang hij koelt in verband met prijzen en duur der vruchten. Een koelhuis is geen ziekenhuis. Wan neer er slechte vruchten in geplaatst worden, worden ze niet beter. Spr. toont met voorbeelden aan, dat ruwe behande ling niet goed werkt, Spr. zegt: begint met aanteekeningen te houden. Technisch boekhouden is ook hier eerste eisch. De voorz. dankt Ir Mulder voor de duidelijke toelichting. Spr. twijfelt er niet aan, of deze raadgevingen en leeringen zullen opgevolgd worden. Bij voorkomende zaken vraagt de heer Bruinooge of het niet mogelijk is om wij ziging te brengen in de kistenverhuring en deze te laten loopen over 8 dagen en niet van Vrijdag tot Vrijdag. In.Goes is dit per 8 dagen. Is dit hier niet mogelijk? Het bestuur zal hierover beslissen. Heinkenszand. Brand in de schaapskooi. Zondagmiddag werd brand ontdekt in een schaapskooi aan den Noordlandschendijk, alhier. Spoedig waren vele personen ter plaatse en met vereende krachten werd het vuur met emmers water gebluscht. Van een aantal uienbalen, die in de kooi aanwezig waren,' werd een gedeelte een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend, j Krabbendijke. Woensdagavond werd alhier een openbare vergadering gehou den van de in het vorig jaar opgerichte Geitenfokvereeniging. Burgemeester Strick van Linschoten, eere-voorzitter der vereen., heette alle aanwezigen welkom, inzonderheid den secretaris van de Prov. Vereeniging en dhr Butler, Hoofdbestuurslid. In het kort werd verder door spr. uit eengezet het groote belang van de geiten- houderij voor den werkenden stand. Ge zonde, voedzame melk in flinken voor raad in het gezin van den werkman, is een voornam» factor voor de volksvoe- ding, terwijl geitenmelk nog een gcaotere waarborg van t.b.c. vrij te zijn, biedt dan koemelk, aangezien het t.b.c. percentage bij de geiten aanmerkelijk lager is. Dhr Versluys zette hierna het verleden en het heden der geitenhouderij uiteen. Pl.m. 30 jaar terug werd een groot economisch belang verwaarloosd door het I niet voldoende prijs stellen op de geiten houderij. Dhr Zwagerman heeft hierin groote verandering gebracht. Onder zijn leiding werden de geiten houders georganiseerd, werd door meer wetenschappelijke fokkerij de productie verhoogd, en door vele genomen voeder- proeven het werkelijk voordeel der geiten houderij vermeerderd. Spr. staat verder stil, bij wat verkregen zou kunnen worden, als het vele voer, dat nu nutteloos in de provincie verloren gaat, benut zou worden voor de geiten houderij, waar vooral deze tijd van groote werkloosheid zich zoo uitstekend voor leent. Na eenige bespreking volgde sluiting. Uitvoering Landarbei ders wet. Vrijdagavond j.I. hield de Vereen, ter bevordering van het verkrij gen van onroerend goed door landarbei ders een algemeene vergadering onder voorzitterschap van dhr Jhr. Mr Strick I van Linschoten. Allereerst werd een uitvoerig verslag uitgebracht door den secretaris dhr J. Vader, waaruit bleek, dat het aantal le den thans 12 bedraagt. Het bestuur der vereeniging onderging het afgeloopen jaar eenige verandering, doordat de voorzitter dhr Jac. Welleman uit de ver- eeniging trad, omdat hij1 zich niet kon vereenigen met de harde maatregelen, welke de Vereeniging noodgedwongen heeft moeten nemen tegen de eigenaars der plaatsjes, die niet aan hun verplich- Ingezonden Mededeeling. Jecovltol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. ^pi^^Verkrijgbaar bij apothekers en dro gisten a f 0.75 per flacon. VAN MAANDAG 10 FEBR. 1ë,*6, Nr 111 Naar aanleiding van de rede van Mr Steenberghe op den landdag van de R. K. Staatspartij, waarin een warm pleidooi voor devaluatie werd gehouden, betoogt het „Utr. D'gbl.", dat nu de 1-t. K. Staats partij de verantwoordelijkheid heeft aan vaard voor een koersverandering van de economische politiek in de allernaaste toekomst. Minister Colijn, zegt het blad, heeft nu van de R. K. partij het antwoord ontvan gen, dat in Juli 1935 de R. K. Kamer fractie hem nog niet geven kon. D:e uit spraak van den landdag zal Minister Co- lijn niet als voor kennisgeving naast zich neer 'kunnen leggen. De teerling is gewor pen. Het R. K. orgaan „Onze Courant" te Hoorn sprak zich in denzelfden geest uil toen het schreef: Het is na den landdag kwalijk voor tegenspraak, vatbaar: de Ka tholieke Staatspartij heeft gek o z e n I Vóór devaluatie! Deze voorstelling klopt niet met de fei ten. Zeker, aan Mr Steenberghe is gelegen heid gegeven zich vóór devaluatie uit te spreken en uok de voorzitter Mr Gosseling sprak zich in denzelfden geest uit, maar daarmee heeft de R.K. Staatspartij zich niet uitgesproken. Bekend is, dat Mr Aalberse niet tot de voorstanders van devaluatie behoort. Minister Colijn heeft nog pas ook na mens de R.K. Ministers uitgesproken, dat het Kabinet van devaluatie niet wil we ten. In de Eerste Kamer heeft de vorige week Mr van Lanschot er de aandacht op ge vestigd, dat het meeningsverschil over hel monetaire vraagstuk dwars door de par tijen heen loopt. En om niet meer te noemen: de R. K. „Gelderlander" constateert: „Een uit spraak aangaande devaluatie is in Am sterdam nog niet gegeven. Kon ook niet gegeven worden. Van verschillende en zeer zeker tot oordeelen bevoegde zijde, hoor den we bevreemding uitspreken dat dit probleem daar ter plaatse in het geding is gebracht". Een uitspraak is niet gevallen. Hoogstens kan worden geconstateerd, dat gebleken is, dat er in de R. K. Staats partij een vrij sterke strooming is voor devaluatie. VERLAGING VAN DE OPENBARE UITGAVEN VOOR HET ONDERWIJS. De memorie van antwoord aan de Eers.e Kamer. Verschenen is de memorie van ant woord van de regeering aan de Eerste Kamer inzake Let wetsontwerp tot verla ging tan de openbare uitgaven voor het onderwijs. Daaraan wordt ontleend dat de regeering op zuiver zakelijke gronden van oordeel is, dat het bijzonder onder wijs niet buiten de concentratie zal kun nen blijven. Het is de hartelijke wensch, ook van de regeering, dat de in te stellen staatscom missie erin slagen zal een wettelijke re geling te ontwerpen, die bevrediging zal geven. Zij meent ook grond te hebben tot het vertrouwen, dat de regeling van par. 13 van het ontwerp de voorstanders van het bijzonder ouderwijs tot een spoorslag zal zijn om door vrijwillige concentratie het ingrijpen der overheid zooveel moge lijk overbodig te maken. In antwoord op gestelde vragen wordt nog het velgende opgemerkt: Ingezonden Mededeeling. FEUILLETON. 52.) _o_ Nog eenigen tijd hoorden zij1 het gegons der stemmen en het gestamp der voeten, toen werd het stil. „Zij' zijn vertrokken," zei Ridgeway. „Laat ons nu eens zien, of Martha hier ook iets voor ons neergezet heeft." „Hoe bedoelt gij?" „Martha is zeer zorgzaam en ziet altijd vooruit. Bovendien heeft zij' nooit ge dacht, dat Monmouth de overwinning zou behalen. Ik ge'.oof, dat die Londensche dame er in dien geest met haar over sprak. Laat ons eens onderzoeken. Hier, ik heb een tondeldoos en staal." Hij sloeg vuur en maakte licht en wel dra werd een pakje gevonden, dat daar nog niet lang geleden moest neergelegd zijn. Laarin zaten kaarsen, een brood, een stuk gekookt spek en een kruik ap- elwijn. „Net iets voor Martha," zei Ridgeway. „Nu kunnen wij; gaan eten, Sir Trelaw- ney." Trelawüey, die honger had, liet zich met bidden en spoedig zaten zij aan den 1. Het is juist, dat de ambtsvoorganger van den minister van onderwijs om streeks Juli 1934 besloten heeft ten aan zien van de verdere concentratie van het opsnbaar lager onderwijs te „pauzeeren", totdat gebleken zou zijn, in hoeverre ook bij het bijzonder onderwijs esn redelijke concentratie zou worden verkregen. 2. Le verklaring van den voorzitter van den Raad van Ministers in de vergade ring van de Tweede Kamer van 20 Dec. 35 beteekent, dat op dit oogenblik het ka binet in zijin geheel van oordeel was, dat de Rijksregeering voorloopig niet zal moéten voortgaan met alleen uit bezuini- gingsnoodzaak het initiatief te nemen tot opheffing van openbare scholen. 3. Er is geen grond om uit de omstan digheid, dat 'de regeering uitsprak, dat Ged. Staten in den vervolge met groote behoedzaamheid te werk zullen gaan, af te leiden, dat zij van oordeel was, dat deze behoedzaamheid te voren had ontbroken. 4. Tegen het advies der afdeeling van den Raad van State zijn opgeheven de school te Rha (gem. Steenderen), te Ga- pinge (gem. Vrouwenpolder), te Grave, aan den Lekdijk (gem. Bergambacht) te Veenhuizen (gem. Heerhugowaard), te Dussen, te Hommerts, te Tirna en Wouds- end (gem. Wijmbritseradeel), in de kom te Bierum, en te Zwaag. 5. Tegen het advies der afdeeling van den Raad van State zijin geen scholen ge handhaafd. 6. Of het nader onderzoek van de on der 4 bedoelde gevallen tot bepaalde maat regelen zal moeten leiden, kan thans nog niet worden beoordeeld. Zigieuners nabij de grens van Zeeuwsch- Vlaanderen. Nabij de Zeeuwsch-Vlaamsche grens onder Kieldrecht zijn eenige wagens met zigeuners waargenomen, die trachten de Belgische grens te overschrijden. Er wordt echter streng toezicht gehouden. Eenigen tijd geleden werden ook nabij Moerbeke en Wachtebeke zigeuners gesignaleerd. Dezen schijnen thans meer naar het Oos ten te zijn afgezakt, om daar te trachten Nederland binnen te trekken. Het te water laten van de „Jan van Brakel.'' Bij de plechtigheid van het te water la ten van het politievaartuig „Jan van Orakel" waren Zaterdagmiddag vele auto riteiten op het terrein van de Kon. Mij. de Schelde aanwezig. Toen mevrouw baronesse van Beek en Donk de laatste beletselen bad weggeno men, gleed het vaartuig zeer statig en langzaam in het water, terwijl het mu ziekkorps, dat zich ook vooraf reeds had doen hooren, het Wilhelmus speelde. De dames en heeren op de tribune stel den daarna een driewerf hoerah in, waarna de plechtigheid was beëindigd. Middelburg. Vereeniging „Tot Steun". De afdeeling Middelburg der Vereeniging „Tot Steun" hield Zaterdag middag haar jaarvergadering, onder voor zitterschap van Mr H. Pleijte. Naar aan- leiding van het bedanken van mevrouw FrelierWerner al§ bestuurslid, releveer de de voorzitter, wat zij gedurende ruim 10 jaar voor de vereeniging deed. Daar verleden jaar qls zesde bestuurslid gekozen was mevrouw MullerBruin, meende men nu weer tot 5 bestuursleden te kunnen terugkeeren en werd dus in plaats van mevrouw Frelier niemand gekozen. Mevrouw Muller—Bruin, die de orga nisatie van de 2V2-cents-vereeniging op zich had genomen, kon mededeelen, dat reeds 90 leden wekelijks, maandelijks, per I kwartaal of per jaar bijdragen. De helft van de opbrengst is voor de algemeene vereeniging, de andere helft voor de afdeeling. De penningmeester, de heer H. J. van Geuns, bracht rekening over 1935 uit, waaruit blijkt, dat er een eindcijfer was van 1430 en een kwaad slot van f 8,67. De secretaresse mevr. Koekebakker Lens bracht het jaarverslag uit, waaruit o.a. bleek, dat het aantal pupillen der afdeeling in 1935 met één verminderde. De andere pupillen geven reden tot te vredenheid. Het aantal leden en begun stigers bedroeg 56 en 62 tegen 55 en 63 in 1934. maaltijd. Daarna hervatten zij hun ge sprek. „Wat een. vreeselijke dag is dit ge weest!" „Ja," antwoordde Trelawney. „Denkt gij, dat alles verloren is?" „Ja, alles is verloren." „Hebt gij' al plannen?" „Neen, en u?" „Ja, mijnheer. Martha heeft dat alles reeds voor elkander. Zooals ik al gezegd heb, heeft zij nooit geloofd aan de zege praal van Monmouth. Ook schijnt het, dat de dame, die op Holdsworthy logeert, haar gezegd heeft, dat de soldaten des Konings geen genade zouden bewijzen, als Monmouth werd verslagen." „En verder?" „Nu heeft zij hedacht, dat als ik aan 't bloedbad ontkwam, ik mij hier zou ver bergen, tot 't gevaar geweken was, waar na wij naar de Nieuwe Wereld zullen o ersteken. O, Martha, denkt aan alles. Ik erwacht haar morgen vroeg, vóór zons opgang. God is zeer goed, dat Hij' mij "óó'n geliefde geeft. Maar ach, die ande ren! 0', mijnbeer, zij zijn mij' geen oogen blik uit de gedachte! Nooit heb ik zulke [ooneelen bijgewoond en ik bid God, dat ik re nooit weer zal zien." Hij deed de handen voor de oogen, ter wijl hij sprak, alsof hij de vreeselijke visi oenen op die wijze wilde verdrijven. Trelawney werd al spoedig te moede om nog te denken. Reeds schenen de ge beurtenissen van dezen dag vér van hem af te liggen en alles, wat hij' eenige uren geleden had doorleefd, scheen een be nauwende droom. Weldra viel hij' in een slaap, die uren lang duurde. Hij' droomde, dat Maria Jef freys hem in zijn vreemde schuilplaats had opgezocht en hem vertelde, dat zij hem liefhad. Haar oogen schitterden van liefde en haar stem was zacht en liefelijk. „Kom mee," zoo sprak zij in zijn droom tot hem, „en ik zal u naar een volkomen veilige schuilplaats leiden." Daarna scheen het hem, of hem de macht werd verleend met haar uit deze schacht naar boven te gaan en weldra wandelden zij' daarboven tusschen de groene velden. Kort daarop hoorde hij echter het gekletter van zwaarden en hel geluid van heesche stemmen. Hij' zag in zijn droom, hoe hij' zijn zwaard trok om zich te verdedigen, maar voor hij' zich nog van zijn wapen had kunnen bedienen had zij' zijn arm gegrepen en den solda ten met een spottenden lach bevolen, hem gevangen te nemen. „Gij hebt gezworen, mijn vader ten val te brengen, nietwaar?" riep zij' uit en haar gelaat nam een duivelsche uitdruk king aan. „Nu ziet gij', welk een dwaas gij zijt. Ik ben de spion van mijn vader en ik haat u. Neemt hem gevangen, soldaten, en pijnigt hem meer dan de anderen." Nog meende hij, dat hij1 worstelde, maar zij bleef zijn arm vasthouden en toen, terwijl hij' meende dat hij' zich los- worstelde, ontwaakte hij'. Hij hoorde fluisterende stemmen en zijn hart klopte sneller, toen hij' een vrou wenstem onderscheidde. „O, mijn lieve Willem," hoorde hij' haar zeggen, „ik lijd met je, maar vrees niet, ik zal je redden." Het was niet de stem van Maria Jef freys. Hij was nu voldoende wakker om te begrijpen, dat het Martha Bagshaw was, de verloofde van Willem Ridgeway Hij zei niets, maar bleef naar de bei den zien, terwijl zij elkander in de armen hielden. Vlak bij hen brandde een vet kaars, welker licht het gelaat van de boe rendochter bescheen. Zij was een eerlijk-uitziend meisje, niet ontbloot van een zekere boersche schoon heid. Zij boezemde den jongen man ver trouwen in. Er was niets bedeesds in haar houding; zij scheen sterk, moedig en vol zelfvertrouwen. Haar rustige grijze oogen spraken van beslistheid. „Gij hebt het mij gezegd, Martha, maar ik wilde het niet gelooven. Gij hadt gelijk De aanleg van groote wegen. Aan het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van het Verkeersfonds voor 1936 wordt het volgende ontleend: Sommige leden waren van oordeel, dat men de inkomsten van het Verkeers fonds uitsluitend moet besteden voor de verbetering van wegen en bruggen, op welk gebied nog een groote achterstand bestaat. Zoo vestigden deze leden er de aan dacht op, dat in Nederland feitelijk nog geen enkele speciale autoweg is aange legd. Weder andere leden waren veeleer van meening, dat men ten onzent den aanleg van groote wegen in de laatste jaren te ruim heeft toegepast, en dat vooral die van de secundaire wegen op bescheidener voet had moeten geschieden. Verscheidene leden traden in beschou wingen omtrent de financieele positie van de Nederl. Spoorwegen. Zij trokken in twijfel, of het groote tekort, waartoe de exploitatie heeft geleid, op den duur zal kunnen worden weggewerkt. Deze leden zouden gaarne vernemen, of de commis sie, welke de minister heeft ingesteld, ten einde hem van advies te dienen over de vraag, hoe de tekorten kunnen worden verminderd, reeds resultaten heeft be reikt. Sommige leden vestigden er o.a. de aandacht op, dat de spoorwegmaatschap pijen in het Duitsche Rijk met winst wor den geëxploiteerd en in de laatste jaren, volgens een dagbladbericht, zelfs o.a. 30.P00 arbeiders meer dan voorheen werk verschaffen. Deze leden zouden gaarne vernemen, of dat bericht juist is; en zoo ja, waardoor dat verschil In de esploi- tat'e-iilt!i'.>rasïsn moei worde., verklaar-» Eenige loden verzochten mededeeling van de traktementen, welke de directou- ren van de Ned. Spoorwegen genieten, nademaal zij hadden vernomen, dat die de salarissen van de hoogst bezoldigde Rijksambtenaren verre overtroffen. Verscheidene leden laakten, dat de verbinding door bruggen van Noord- en Zuid-Nederland niet systematisch voort gang vindt. In stede van een bepaalde verbinding over de onderscheidene rivie ren achter elkaar af te maken zijn, dus werd betoogd, telkens op verschillende trajecten enkele bruggen gebouwd. Nogmaals drongen verscheidene leden er op aan, dat, gelet op de huidige moei lijke financieele omstandigheden, waarin het Rijk verkeert bij den aanleg van nieu we wegen en bij' de reconstructie van de bestaande de noodige zuinigheid worde betracht. tingen tot het betalen van hun verschenen annuïteit hadden voldaan. In diens plaats werd met algemeene stemmen tot lid en voorzitter de burgemeester aangewezen. Door diens toetreding tot het bestuur der vereeniging ontstond weer een nauwer contact met het dagel. bestuur der ge meente. De vereeniging verloor door overlijden twee bestuursleden n.l. dhr M. Nieuwen- huyse en W. G. P. Kakebeeke. Aan de pachters van los land werd een reductie toegestaan van 45 pet. Dank zij de welwillende medewerking van de pachters, die zooveel prijs bleken te stel len op het behoud van onze nuttige ver eeniging, is het gelukt de 93 perceelen los land voor een termijn van drie jaar te verpachten voor den prijs van f 26 per perceel' van Va gemet. Herhaalde malen werd ook hier door de eigenaars zelf, door de Vereen, en door het gemeentebestuur getracht den Minis ter te bewegen, om door verlenging van den aflossingstermijn of door verlaging van het rentetype te komen tot verminde ring van de jaarlijksche annuïteit, welke thans f 183,96 per woning bedraagt en niet meer in verhouding staat, tot het loon dat thans door de bewoners dezer plaatsjes wordt verdiend. Helaas werd ook op deze verzoeken steeds een afwij1- zend antwoord ontvangen. Gedwongen door den financieelen toe stand der vereeniging, werd dan ook in den loop van het verslagjaar aan 8 van de 10 bewoners der plaatsjes hun hypo-' en ik had ongelijk." „Lady Marie had 't mij gezegd," zei het meisje „Zij vertelde mij', dat de Koning duizenden geoefende soldaten had en ik moest het wel gelooven. Toch neem ik het je niet kwalijk, Willem. Jij hebt gedaan, wat je meende, dat recht was, en jij streed voor de zaak des Heeren. Eh je bent gered en niet gewond en dat maakt mij blij. Ik kan je hier dagen en weken lang verbergen, 's Nachts kan ik hierheen sluipen en je alles brengen, wat je noodig hebt. Niemand zal het te weten komen - en als het gevaar geweken is, gaan wij' samen naar de Nieuwe Wereld. Dominé Barchester zal ons trouwen en dan kunnen wij gaan naar het land, waar wij' God kunnen dienen overeenkomstig den Bijbel!" „Maar pas op,. dat gij' er niets van aan Lady Maria vertelt." Trelawney had deze woorden gespro- ken en het meisje sprong verschrikt op, toen zij zijn stem hoorde. Blijkbaar had Ridgeway haar reeds meegedeeld wie hij was, want na deze eerste verrassing toonde zij' geen vrees. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5