Wilt Ge U altijd gezond en prettig voelen EERSTE BLAD Wat gebeurt er aan onze Oostelijke grens? Buitenland. De oorlog in Abessynië. Ga dan de M.S.S.-cachels gebruiken Belangrijkste Nieuws MAANDAG 10 FEBRUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 111 Uitg.: N.V, Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Over de „Onthullingen" van een Amerikaan. Geen reden tot onrust. Wat van Duitsche zijde verklaard wordt. In verband met de ietwat alarmeeren- de beschouwingen van den Amerikaan Edga-r a. Mowrer, Barijsch correspon dent van de „Chicago Daily News" en lei der van den Europeeschen Dienst van dat blad, schrijft de defensie-medewerker van de Telegraaf o.m.: Naar aanleiding van het plan der re geering een defensiefonds te stichten is Mowrer gaan speuren, wat daarvan wel de reden kon zijn. Hij' is daarbij' echter wat eenzijdig te werk gegaan, door n.l. alleen naar Duitschland te kijken. Ten omechte, laten wij' dit aanstonds constateeren. Want het defensiefonds is, evenals onze wapening in het algemeen, geenszins eenzijdig georiënteerd. Het fonds is niet anti-Duitsch, niet anti- Fransch, of anti-Engelsch, maar alleen pro-Nederlandsch, hetgeen in den laatsten tijd ook een beetje neerkomt op pro-V olkenbondl Mowrer echter heeft het gevaar voor ons land alleen in het Oosten gezocht. En hiji heeft daar heel wat gevonden: luchtvaartbases en landingsvelden, nieu we en versterkte garnizoenen, nieuwe bruggen, autowegen, luisterposten, deta chementen, spoorwegpolitie, betonnen platforms, werk- en andere kampen! Om de een of andere reden heeft, vol gens schrijlver, het herstel van den krijgs dienst in Duitschland geleid tot een Noordwaartsche verplaatsing der garni zoenen. Ziedaar de door schrijver opgesomde feiten. En in een tweede artikel herinnert hij' aan het befaamde overvallingsplan van von Epp. Zooals men zich herinneren zal, heeft de pantsering van de Fransche en Bel gische Oostgrens generaal von Epp aan leiding gegeven tot het ontwerpen van een plan om deze muren Noordwaarts te om trekken. De aanval zou dus door ons land be ginnen en wel in drie gemotoriseerde co lonnes: de Noordelijkste over Oldenzaal, de middelste over Nijmegen, de Zuidelijk ste over Limburg. De beide Noordelijkste moesten in 24 uur de Noordzee bereiken om den volgenden dag tegelijk met de over Limburg marcheerende colonne „full speed" naar Frankrijk te trekken, teneinde dit land te overvallen vóór het zijn mobilisatie voltooid kon hebben. Hjet plan heette aanvankelijk afgewezen te zijn maar zou door Hitier aanvaard zijn en thans bij; den Generalen Staf be rusten. De vraag is nu voor ons, het „bedaard- ste en vredelievendste volk" van Europa, wat wij' van al dat fraais hebben te ge- looven. Wij zouden meenen alles en niets! Al les of VRIJWEL ALLES AANGAANDE DE FEITENniets of vrijwel mets voor zoover het meer betreft dan mogelijkhe den, meer dan „werkhypothesen" Het spreekt vanzelf dat er, nu Duitsch land bezig is zich met groote energie te herbewapenen, alom in den lande mili taire steunpunten worden ingericht. Even begrijpelijk is het dat vele daarvan nabij de grenzen komen. In het bijzonder geldt dit voor vlieg- centra: hoe dichter deze bij' de grens lig gen, des te verder reikt de radius van actie. Een bijizondere reden voor de op- hooping van militaire centra nabij ons land kan nog zijn, dat deze ten Oosten yan Nederlad betrekkelijk veilig liggen ingeval Nederland in den nieuwen oorlog neutraal mocht blijven. Fe door Mowrer genoemde arbeids kampen komen als zoodanig niet in aan merking bij de beschouwing van militaire centra. Echer kunnen zij' in geval van oorlog dienen voor logies van legerafdee- hngen, b.v. voor grensbewaking of als verzamelplaatsen voor een overvalling. Het spreekt voorts vanzelf, dat de we gen en bruggen, die Duitschland (evenals ons eigen land!) laat bouwen, de concen tratie van troepen in oorlogstijd zullen v ergemakkelijken. Dat is echter heel wat anders dan uit den bouw van wegen en bruggen te concludeeren dat een aanval wordt voorbereid. Men zou op deze wijze ook Nederland allerlei booze plannen kunnen toedichten, un gaande van onze plannen voor den taire voorbereidselen en dus ook voor de vorenbedoelde, dat zij' in geval van oorlog offensieve ondernemingen kunnen be vorderen. Het komt er maar op aan of daartoe plannen bestaan. Dat het militaire depar tement in Duitschland alles doet ter be vordering van de mogelijkheid van offen sief optreden, bewijst geenszins dat daar toe reeds plannen bestaan. Immers het behoort tot de taak van de Generale Sta ven te zorgen ten allen tijde zoo goed moe gelijk voor alles gereed te zijn. Ook hier heeft de medaille bovendien nog een anderen kant: Duitschland heeft ook te rekenen met de mogelijkheid van een Fransehen aanval over ons gebied, die het moet kunnen afweren en waar voor bovenbedoelde voorbereidingen zeker niet minder geschikt zijn dan voor het offensief. Summa summarum geven deze onthul lingen geen bijzondere reden tot onrust Wel bevestigen zij het standpunt der re geering, dat Nederland in staal moet zijn den eersten stoot af te weren en dus geen achterstand in de bewapening mag hebben. Vertrouwd mag worden, dat de Regee ring de noodige maatregelen neemt om niet verrast te kunnen worden, zoodat zij bijtijds door materieele hindernissen en door het oproepen van lichtingen elke overvalling kan vertragen en dus doen mislukken. Onder het kopje: „Bedenkelijke utiliteitspoiitie k" geeft de of- ficieuse Duitsche „Diplomatisch-politi- sche Korrespondenz" een beschouwing over de artikelen van Mowrer, die worden aangeduid als ie e n droevige pres tatie op het gebied vanbe- wuste pogingen om bezorgd- beden te verwekken. „Het is nog niet lang geleden, dat men op soortgelijke wijze ook bet Belgische volk het besef trachtte bij te brengen, van welken kant het dreigende gevaren had te verwachten. En dit alles, ofschoon de vre delievende bedoelingen der Duitsche poli tiek jegens alle volken bewezen zijn en of schoon in het Westen bovendien door het Locarno-pact een extra garantie is ge schapen, waarvan doel en beteekenis was een duurzame atmosfeer van vrede en vertrouwen te weeg te brengen. Rust en vrede worden niet door Duitsch land in gevaar gebracht, maar door prac- tijken, die in schijn den vrede heeten te dienen, doch in werkelijkheid slechts on veiligheid en onvrede beoogen te bewer ken, zelfs tusschen volken, die in de beste verstandhouding leven. Dat men telkens weer zinspeelt op de Duitsche weermacht en daaruit een ge vaar voor den vrede construeert, laat slechts de conclusie toe, dat hier op zeer bedenkelijke wijze bewapeningsplannen moeten worden gerechtvaardigd, welke men niet op andere wijze in het openbaar schijnt, te kunnen verdedigen. Door dergelijke draaierijen wordt ech ter in geen geval het historische feit te niet gedaan, dat het herstel van Duitseh- lands souvereiniteit op weermachtgebied noodzakelijk was geworden, ten einde op ©en wijize, welke beantwoordde aan de Duitsche veiligheidsbehoeften, een teren- wicht te scheppen tegenover den ontbre- kenden ontwapeningswil der zwaarbewa pende staten, ja tegen hun weigering aan vaarde verplichtingen na te komen". bouw van wegen en bruggen van strate gische waarde, die ten deele reeds in uit voering zijn. Ontegenzeggelijk geldt voor alle mili Dessie weer gebombardeerd. Zeven Italiaansche vliegtuigen hebben gedurende ruim een uur de stad Dessie .gebombardeerd. Zijl wierpen honderden bommen omlaag, waarvan er verschei dene in de stad en in de dorpen er om heen vielen. De bosschen in den omtrek raakten in brand. oorzoover va.lt na te gaan, is er biji het bombardement geen enkele buitenlander gewond. Het grootste deel van de bevolking van Fes-ie was reeds gevlucht. ijf en zestig minuten lang vielen hon derden bommen op de stad en de omge ving Het voornaamste doelwit van de vij andelijke aanval was het paleis van den neg is. Bovendien werden de nederzettin gen in den omtrek gebombardeerd. Ver scheidene woningen raakten in brand. Het is nog niet met zekerheid vast te stellen, of slachtoffers onder de Abes- synsöhe bevolking gevallen zijn, en hoe groot de aangerichte schade is. Zoodra de vliegmachines boven de stad verschenen werd het luchtafweergeschut in stelling gebracht. Dit geschiedde onder leiding van den Negus, die daarbij1 groote koelbloedigheid aan den dag legde, en persoonlijk een stuk afweergeschut be diende, Hiji weigerde om zich in een schuilplaats te verbergen. Geen der Ita- liaansohe toestellen werd door het lucht afweergeschut naar beneden gehaald. De vliegtuigen zouden wel verscheidene ma len door het luchtafweergeschut en ge weerkogels zijn getroffen. De menschen, die in de stad achterge bleven waren, liepen rond met natte doe ken voor het gelaat om zich tegen even- tueele gassen te beschermen. De in het centrum van de stad gelegen kerk werd door bommen getroffen. Niemand werd gewond. Ook het vliegveld, waar twee toe stellen stonden, is gebombardeerd. Ook een ambulance getroffen? „Cettem" meldde nog: Ook een ambulance in de nabijheid der stad werd getroffen, dooh de nationaliteit staat nog niet vast. Men vreest, aldus het blad, dat het de Ncderlandsche ambiA-i lance, onder leiding van dr Winkler is geweest. Na informatie gisterenavond laat naar dit sensationeele bericht deelde het A.N.P. mede, dat er van het treffen van de Ncderlandsche ambulance, die inder daad bij Dessie is gelegen, niets bekend was en dat het bericht vermoedelijk wel onjuist zou zijn. Nader wordt nog gemeld: In verband met de berichten over het bombardement van Dessie, waar de Nc derlandsche ambulance thans vertoeft, heeft het hoofdbestuur van het Ned. Roo- de Kruis meegedeeld, dat nog geen enkel bericht uit Dessie was ontvangen. Dit kan als een hoopgevend teeken beschouwid worden, omdat de leider der ambulance ongetwijfeld onmiddellijk zou hebben ge- telegrapheerd indien er iets ernstigs was geschied. Het petroleum-embargo. Het blijkt thans wel, dat men te Ge neve niet goed durft overgaan tot het in stellen van een peroleum-embargo tegen Italië. Thans wil men een tusschenweg zoeken, een zoogenaamd compromis, dat de kool en de geit zou sparen. Eenige mogendheden zouden n.l. hebben overwo gen of het niet mogelijk is, den uitvoer van olie voor Italië tot de normale ver houdingen in vredestijd te beperken. Men zou dan kunnen zeggen, dat de Volken bond weliswaar het Italiaansche volk geen straf oplegt, doch weigert, een aan valsoorlog te steunen door uitgebreide le vering van brandstoffen. Naar de Daily Telegraph" meldt zou Rome reeds in dien geest door Frankrijk gepolst zijn. Opnieuw boterschaarschte in Duitschand. Ofschoon de Duitsche bladen mededee- len, dat de boterproductie alsmede de in voer van boter uit bet buitenland lang zaam maar zeker stijgen, wordt, naar de „Tel." meldt, in verschillende streken van het rijk, vooral in de groote steden, weer een schaarschte van boter merkbaar. Të Herlijn zijn verschillende winkeliers er weer toe overgegaan, de beschikbare bo ter onder hun vaste klanten te rantsoe neeren en op kaarten te verstrekken. In het officieele marktbericht wordt dan ook toegegeven, dat de hoeveelheden boter, die in de laatste dagen op de markt zijn gekomen weer eenigszins zijn afgenomen, terwijl anderszijds de leven dige vraag heeft voortgeduurd. Tegelijker tijd wordt evenwel voorspeld, dat het ge brek aan boter niet zulke scherpe vor men zal aannemen, als in December, aan gezien voldoende hoeveelheden reuzel en spek ter beschikking staan. Bovendien, zoo heet het, leveren de fa brieken ook zooveel margarine dat dit product in iedere gewenschte hoeveelheid verkrijgbaar is. D'e invoer van boter uit het buitenland is thans zoo geregeld, dat met een regelmatigen toevoer gerekend kan worden. D'e schaarschte op de Duitsche eieren- markt duurt vrijwel onveranderd voort. In het officieel marktbericht wordt ech ter aangekondigd dat waarschijnlijk reeds in de komende week een veibetering zal intreden, aangezien als resultaat der eco nomische onderhandelingen met Denemar ken uit genoemd land grootere hoeveel heden eieren zullen worden geïmpor teerd. Ten slotte wordt in uitzicht gesteld, dat de detailprijzen voor eieren zoowel wat de binnenlandsche als de buitenlandsche aangaat, in de komende week verlaagd zullen worden. Groote overstroomingen te Smyrna. De aanhoudende regens der laatste da gen en de sneeuwval hebben in de omge ving van Smyrna groote overstroomin- gen veroorzaakt. Tot dusver zijn zes dor pen onder water komen te staan. Al 'het zaad op de akkers is volkomen bedor ven. Honderden menschen zijn dakloos. Langs de geheele kust van Klein-Azië en boven de Egeïsche Zee heeft een he vige tornado gewoed, gepaard gaande met wolkbreuken en sneeuwval. Gij voelt U op sommige dagen moe en mat, Ge hebt last van een „warm hoofd", soms duizelig en dan weer sukkelt Gij met de gevolgen van een slechte spijsvertering, een beslagen tong, oprispingen, gebrek aan eetlust. Al die kwaaltjes zijn 't gevolg van een vertraagde darm-werking. Gij beseft het meest al soms zelf niet dat het daar hapert, want Gp Ifjdt niet bepaald aan "verstopping". Gy kunt echter niet gezond blijven, als van dag tot dag vergiftige afvalstoffen zich in Uw ingewanden ophoopen. Deze zijn de oorzaak van Uw lusteloosheid, Uw hoofdpijnen, kortom van al die ongemakken, waarover Gij U op sommige dagen te beklagen hebt; Apotheker Dumont heeft nu de M.s.S.-cachets samengesteld uit verschillende bestanddeelen, welke elk tot taak hebben bepaalde levensfuncties op te frisschen. Ze bevatten plantaardige stoffen, welke op zachte en natuurlijke wijze Uw darmen bevrijden van de vergiftige afvalstoffen, gal-extracten die de werking van de lever regelen, melkzuur-fermenten, die de gisting in de darmen opheffen en chlorophylls, dat een gunstigen Invloed heeft op bloeds-omloop en bloeddruk. Het voortdurend gebruik van M.S.S.-cachets komt Uw geheele gestel ten goede. M.S.S.-cachets verhelpen Uw verstopping, als Gij er twee tegelijk neemt op zachte wijze, zonder krampen en zönder dat Uw darmen worden geprikkeld. Ze persen dus Uw darmen niet leeg, als een zoo schadelijk purgeermiddel. Dikwijls bemerkt Ge zelfs niet eens een meerdere ontlasting, zoo goed regelen ze, want hun werk hebben ze toch gedaan. M.S.S.-cachets, elke week Vrijdags en Zaterdags genomen, maken dat Uw geheele gestel verfrischt, zoodat Gij U Zondags weder vroolijk en vol energie gevoelt, terwijl Gij nu soms Zondags te moe en mat zijt om van Uw rustdag naar Uw opvattingen te genieten. M.S.S.-cachets kosten per 12 stuks, verpakt in koker, slechts 60 cent. Overal verkrijgbaar. M.S.S.-cachets (ook wel genaamd: IjRxeer-Akivertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw leverancier soms géén voorraad heeft, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent. Te Istanboel, Boloe en Adapzar zijn zware aardschokken gevoeld. De Vlamingen en het Fransch-Belgisch militair verbond. In leidende Vlaamsche bladen, houdt men zich de laatste dagen weer bezig met het Fransch-Belgisch militair verdrag, waarvan geheel het Vlaamsche volk de opzegging eischt. De liberale minister van landsverdedi ging heeft dezer dagen gezegd: „België kan niet betrokken worden in een oorlog dan door de schending van zijn grenzen. Het heeft geenerlei militaire verplichtin gen aangegaan. Het heeft zijn souvereini teit ongeschonden bewaard". D'e „Schelde'' is van oordeel, dat De- vèze hier onwaarheid gesproken heeft. Het geheim militair accoord is niet be perkt tot het Rijngebied maar geldt voor elke grens, waarop een aanval zou ge schieden. Het accoord is geheim, omdat het ons bindt op een wijze die het parlement, in dien het kennis van den inhoud en de draagkracht had, nooit zou goedkeuren en die het volk nooit zou dulden. Egyptisch dorp door brand verwoest. Het dorp Batra in de provincie Fakah- lier is door een brand vrijwel geheel verwoedt, 10 personen kwamen om het leven, 20 werden ernstig gewond. Onge veer 400 huizen werden een prooi der vlammen. Men kon den brand niet over meesteren en vreest derhalve dat het aantal slachtoffers nog grooter is. Oprichting van nieuwe munitiefabrieken in Engeland. D'e D'aily Herald meldt, dat op het oogenblik een groot aantal nieuwe muni tiefabrieken in Engeland worden opge richt om te kunnen voldoen aan de drin gende regeeringsorders die reeds niet meer kunnen worden verzorgd door de groote munitie-ondernemingen die niette min met koortsachtige activiteit munitie produceeren. D'e nieuwe fabrieken zullen in hoofd zaak granaten vervaardigen. Vooral firma's, die in het bezit zijn van staalgieterijen komen voor dit werk in aanmerking. Të Leiston is een fabriek die sedert 4 jaar heeft stilgelegen heropend om een order voor granaten uit te voeren. Daar toe zijn 1000 arbeiders in dienst gesteld die minstens een jaar werk zullen hebben. Vleeschstaking te Londen geëindigd. In de Zondagmorgen gehouden verga dering van vertegenwoordigers der sta kers en den transportbond is besloten gis teravond het werk in de abattoirs te her vatten. Nader meldt Reuter, dat ofschoon de staking geëindigd is verklaard, het toch niet waarschijnlijk is dat het werk voor Dinsdagavond hervat wordt. HET KAPITOOL-DAK TE WASHING TON BEZWIJKT ONDER SNEEUW MASSA'S. De ontzettend strenge koudegolf, die sedert drie weken gepaard gaat met sneeuwstormen, heeft tengevolge gehad, dat in uitgestrekte gebieden van de Ver. Staten het verkeer op de wegen en spoor lijnen volkomen is lamgelegd. Binnenland. Dë Koningin en de Prinses in Tirol. Bijzonderheden over den vreeselijken brand te Amsterdam. Memorie van Antwoord inzake de verla ging van onderwijs-uitgaven. De Eerste Kamer over het verkeersfonds. Buitenland. D'e oorlog in Abessynië. D'essié gebom bardeerd. Koude in Amerika. Ook de senaat moest tot Maandag naar huis worden gezonden, daar het dak van ■het Kapitool niet op alle plaatsen tegen de zwaar drukkende sneeuwmassa's be stand bleek. Tijdens een zitting begon het dezer da gen plotseling door het plafond te lekken en het duurde niet lang, of de heeren se natoren kregen heele stroomen vuil sneeuwwater op hun eerbiedwaardige hoofden. Uit angst voor dit ijskoude bad vlucht ten zij hals over kop uit de zittingszaal. Inmiddels hebben leidekkers en blik slagers opdracht gekregen, om ondanks de felle koude het dak van het Kapitool boven de senaatszaal zoo spoedig moge lijk te repareeren. President Roosevelt heeft bepaald, dat honderd duizenden regeeringsambtenaren in de groote steden, welker straten onder een sneeuwdek van tientallen centimeters •dikte bedolven liggen, hun bureaux mo gen verlaten en voorlo-opig naar huis mogen terugkeeren. Wat deze barre winter den staat kos ten zal, kan men o.a. hieraan afmeten, dat de stad New-York, die reeds ver scheidene millioenen dollars heeft moeten besteden, om de wegen weer eenigszins voor het verkeer begaanbaar te maken, thans wederom een millioen vier honderd duizend dollar ter beschikking heeft moe ten stellen voor sneeuw-ruimen. Krachtige maatregel van Koning George, Koning George van Griekenland heeft onverwacht een maatregel genomen, die beoogt hem de uitsluitende zeggenschap over het Grieksche leger te verzekeren en die in sommige kringen te Athene wordt beschouwd als een eerste stap naar een getemperde dictatuur. Krachtens een nieuwe wet berust na melijk van nu af uitsluitend bij' de Kroon het recht, bij decreet de benoemingen of ontslagen bij het Grieksche leger te vol trekken. Korte Berichten. De rust in Santiago de Chili is nog steeds niet teruggekeerd. Alle belangrijke punten der steden worden door zwaar bewapende militaire afdeelingen bezet. Militaire patrouilles bewaken onafgebro ken de spoorwegen, teneinde eventueele aanslagen der stakende arbeiders te voor komen. D'e kemmiezen hebben te Londen 783 kisten bloemkool aangehouden, die afge zonden heetten te zijn nit Innsbruck, maar inderdaad uit Italië kwamen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1