V* isteliik Nationale Actie. GEBRUIKT „HERBEX JL ÜH EERSTE BLAD HET ADRES A. WILKING Minister Dr H. Coiijn ver dedigt hetregeeringsbeleid Buitenland De oorlog in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws W EE S T VOORZICHTIG VASTZITTEND SLIJM A. C. VAN DER REST, Ass. Apotheker, Staten-Generaal ;BERTELS' kunstkorrel: irnraTnro ZATERDAG 8 FEBRUARI 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 110 bij HOESTEN en BRONCHITIS d de bols" kan ntketenen! 13X24 913 13—18 11—10 7—11 is het bekende 2—7 als 4-9 17—21 12X21 kan wit nu met akstelling veria- laat slaan en gt, aal wit deze -27 gedw.) en nemen. Vos be ll—17 8—12 m, m im t vm. m mt. m jü 16 25 85 45 60 2—8 18—22 29X7 en tevens aten, 3430 en dt met het ris- equente: 21—27 16X27 ït, maar zwarts is niet bijster be- liet veel van uit; poging om wit rt moet erop ver- iet kind van de 27X38 4—9 17—21 lossing voor zijin Op 28X17 volgt blijft „instaan", !3 en 24-30, dat 22X11 11—17 6X17 12—18 ■30 en 29—24, 34 niet anders. Op 8—12 gedwongen, doch 29—23, 18X38 en 49 50 1-4-19 3—8 18X38 38X29 15X24 geeft op. WEERBERICHT. avond van 8 Febr.: i-Oostelijke tot Oos- tot licht bewolkt, orst 's nachts, over- emperatuur om het nmiddag 3 u. niddag 3 u.: 778. >or fietsen 1. m X Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De met bijzondere belangstelling tege moet geziene beginselverklaring van de groep die zich onder leiding van Prof. H. visscher van de Anti-revolutionaire partij heeft afgescheiden, is thans ver sohenen. Daaruit blijkt dat deze groep zich tooit met den naam „Christelijk Na tionale Actie". Bij de beoordeeling van dit concept moet rekening worden gehouden met de eischen die Prof. Visscher aan de Anti revolutionaire partij meende te moeten stellen. De bezwaren door hem te Utrecht ont wikkeld, waren in hoofdzaak, dat door de a.R. partijl de beginselen worden ver doezeld, dat Artikel XXXVI niet volledig wordt gehandhaafd en dat een toezegging van het Centraal Comité om de kwestie van Artikel XXXVI te onderzoeken niet werd gehouden. Hij eischte voorts herstel van de nationale kerk en goedmaking door den Staat van het onrecht dat zij in 1816 de Hervormde gezindheid heeft aangedaan. Nu had men mogen verwachten dat het concept-program met name wat betreft Artikel XXXVI een duidelijke en ondub belzinnige verklaring zou bevatten van wet nu eigenlijk bedoeld wordt. In deze verwachting worden we echter teleurgesteld. Het concept spreekt in vage bewoordingen van een staan naar wijzi ging van de Grondwet, waardoor zij met de beginselen van Gods Woord en van Artikel XXXVI in overeenstemming wordt gebracht om mede ook daardoor te komen tot herstel van het Ghr. Nationaal karakter van ons volk. Een nogal rekke lijke uitspraak, waarbij nadere precisee ring zeker niet overbodig was geweest. Hetzelfde geldt van het artikel waarin gevraagd wordt bijzondere eerbiediging van de rechten der oorspronkelijke na tionale Gereformeerde Kerk en herstel van het haar aangedaan onrecht. Hier rijzen meerdere vragen. Wat is bedoeld met de bijzondere eerbiediging waarvan hier sprake is? Is hier gedacht aan de erkenning van een bevoorrechte kerk? Of aan benoemingen waarop in de Utrechtsche vergadering gewezen werd? Wordt, als hier gesproken wordt van her stel van gedaan onrecht, gedacht aan ver breking van den financieelen band tus- schen Kerk en Staat? Het is mogelijk. Maar dan herinneren we ons, dat toen minister de Vries een poging in deze richting deed, dit pogen schipbreuk leed niet in de laatste plaats door het optreden van Prof. Visscher. Duister schijnt ons ook de uitspraak dat gevraagd wordt, opheffing van regee- ringswege van de hinderpalen, die uit de voorheen haar (de nationale Gerefor meerde Kerk) door Koninklijke Besluiten opgelegde organisatie voortvloeien, o p - d a. t allen, die tot de Hervormde Gezind heid behooren, zich in haar wederom kunnen vereenigen. Dit lezende krijgt men den indruk alsof •hereeniging van allen, 'die tot de Her vormde Gezindheid (wat is dat?) behoo ren, zou afhangen van bepaalde regee- ringsmaatregelen. Maar zoo is het toch niet. D'e Nederl. Hervormde Kerk is ook nu volkomen vrij haar organisatie te wijzigen, terug te kee- ren tot de oude paden van de D.K.O. enz. Slaking van de financieels banden zal hierin niet de minste verandering bren gen, omdat het hier niet is een kwestie van geld, maar van beginsel, geheel onafhankelijk van het optreden der Re geering. In een pro-gram waarop men „alle Ne derlanders die behooren tot de Hervorm de Gezindheid, in den zin door Groen van Piinsterer daaraan gehecht", zoekt te ver eenigen, had een meer preciese omschrij ving' en een nadere toelichting niet mogen ontbreken. Bij het lezen van de algemeenheden hier ten beste gegeven, vraagt men zioh af: was het nu noodig'daarvoor een scheu ring te brengen in de Antirevolutionaire partij? Zou Prof. Visscher nu waarlijk meenen op een dergelijk program, allen die instemmen met de Gereformeerde be lijdenis in één organisatie te kunnen ver eenigen? Wij kunnen het niet gelooven. Trouwens zijn optreden van den laat- sten tijd bewijst wel duidelijk boe het met het hier gepropageerde eenheids-streven gesteld is. Immers, om zijn uittreden uit de Anti revolutionaire partij te rechtvaardigen is Prof. Visscher begonnen met een scherpe actie te voeren tegen mannen uit zijn Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectle Tapijten Gordijnen Bedden Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST naaste omgeving als Prof, Severijn e.a. Dat is de vloek van de booze daad. Eenmaal begonnen moet hij verder. Moet hij afbreken de partij waarin hij' zoovele jaren een vertrouwenspositie in nam, tegen wier beginselprogram hij nooit een officieel gravamen indiende en die hij nog bij de herdenking in 1929 te Utrecht, zoo geestdriftig, met een beroep op baar beginselen verdedigde. Het staat, gezien het ontworpen pro gram wel vast, dat de eenheidspogingen van Prof, Visscher niet zullen, slagen. De kans is groot dat de scheidings- en scheuringspogingen méér succes zullen hebben en dat de niet-Antirevolutionaire of Christelijk-Historische richtingen van deze „Actie" in de eerste plaats zullen profiteeren. ERNSTIGE WAARSCHUWING TEGEN DOORGAANDE VERSPLINTERING. Wij hebben gisteren van de indruk wekkende rede van Minister Coiijn in de Eerste Kamer hij de verdediging van het regeeringsheleid een zeer kort uittreksel gegeven. Wanneer de officieele Handelingen verschenen zijn hopen wij aan deze rede nader aandacht te schenken. Thans geven wij reeds uit een der meer uitvoerige verslagen het slot van de rede, waarin op de voor ons nationale leven dreigende gevaren met zooveel na druk de aandacht werd gevestigd 'Het 'Nederlandsche parlement lijdt aan een verbrokkeling, die in 1937 de samen werking tusschen regeering en parlement zal bemoeilijken. De oorzaak ligt in de evenredige vertegenwoordiging, zooals die bij ons is uitgewerkt. Vandaar spr.'s „cri de coeur". Er moet zijn een redelijke samenwer king tusschen regeering en volksvertegen woordiging. De laatste moet een rede lijke weerspiegeling zijn van de samen stelling van ons volk. In Engeland heeft men eenzijdig op den eersten eisch gelet. Hier heeft men verwaarloosd het gevaar van versplin tering voor een krachtig bewind. Wat de heer De Marchant in de plaats wenscht voor het parlementaire stelsel, is nog verwerpelijker dan de gebre ken van dit stelsel. Menig cul tuurvolk is ondergegaan, doordat een heid van denken en voelen van bovenaf werd opgelegd. Het is niet mogelijk dit b 1 ij v e n d te doen voortduren. Socrates moest al den giftbeker drinken, omdat hij anders dacht dan de rest van Athene. De heer De Marchant verwierp gisteren den totalen staat, maar zonder het be ginsel van den totalen staat kan hij zijn doel nimmer bereiken. Als deze spreekt van den atheïstischen Nederlandschen staat en van de usurpa tie van het recht door een quantitatieve meerderheid, wordt spr. bijna stil van zooveel gemis aan begrip. (Vroolijkheid). Mussolini heeft gezegd, dat het fas cisme met belijdend christen dom onvereenig baar is, omdat fascisme zelf godsdienst is. Usurpatie van het recht door een meer derheid ware minder erg dan usurpatie door een enkeling met slaafsche volge lingen. Maar er is geen usurpatie van het recht door een meerderheid. De min derheid heeft rechten. De heer De Mar chant zelf is er het bewijs van. Was hij meerderheid, spr. vreest, dat het anders zou gaan. (Vroolijkheid.) Spr. waarschuwt het Neder landsche volk om de gevaren van versplintering zich dui delijk voor o ogen te stellen. Betracht het de eenheid, dan zal het met hulp van den Al machtige de moeilijkheden van dezen tijd te boven komen. (Bravo-geroep.) Regen belemmert groote krijgsoperaties. Uit Addis Abeba meldt Reuter: De aanhoudende regens maken iedere groote oorlogsoperatie aan het Noordelijk, zoo wel als aan het Zuidelijk front schier onmogelijk. De gevechten in het gebied rondom Hausien zijn verloopen tot afzonderlijke kleine acties, die echter uiterst bloedig zijn en in worstelingen van man tegen man ontaardden, zonder dat zij de eene of de andere partij bijzondere voordeelen opleveren. In de uren dat het niet regent stijgen Ita'liaansche eskaders bommenwerpers op, die van groote hoogte 'bommen werpen en dientengevolge slechts zeer geringe successen boeken, welke niet in verhou ding staan tot de moeite en de kosten. Aan het Zuidelijk front heeft zich in de provincie Balé een krachtige gevechts actie ontwikkeld. De A'bessynische troe pen, onder leiding van Dedjasmatsj Ba- jené, doet hier aanvallen op de verbin dingen van de Italianen tusschen Dolo en Negelli; zij zouden reeds 65 machine geweren en 10 stukken geschut van de bergarti'llerie, die voor Negelli bestemd waren, hebben veroverd. Ook in dit ge bied zijn de Italiaansche vliegers uiterst actief. De Abessijnsche troepen, die hier de Italiaansche transportcolonnen lastig vallen blijken nog vrij sterk te zijn. 'Het is wel ongelukkig voor de Italia nen, dat zij er, zoolang de oorlog duurt niet in kunnen slagen hun linies van de vijanden te zuiveren. Dit is trouwens in het Zuiden vrijwel ondoenlijk en de Abessyniërs zullen van hun kant wel trachten zooveel mogelijk ongeregelde troepen weer in Zuidelijke richting te spuien, zoodat ieder verder trekken weer zooveel te gevaarlijker wordt voor ide Italianen. Nieuwe dreiging in het verre Oosten. Volgens berichten uit Kalgan zijn de 5000 man Mongolen en Mandsjoe's, die dreigen Soeiyoean binnen te vallen, de zelfden, die in December zes districten van Tsjahar binnenrukten. Zij schijnen thans voornemens te zijn, nog vijf dis tricten te voegen bij bet gebied, dat zij reeds beheerschen. Men gelooft, dat de Chineesche gou verneur van Soeiyoean zich wil verzetten tegen dezen inval, waardoor mogelijk een revolutie zal ontstaan onder de stam men van Buiten-Mongolië. Het barre winterweer. Uit Boston wordt gemeld: Langs de ge- beele kust van Nieuw-Engeland is de scheepvaart momenteel bijna volledig ge stremd. De temperatuur is zóó laag gedaald, dat de havens met een dikke ijskorst zijn ge dekt. Vele schepen in de kanalen en aan de kust zijn volkomen ingevroren. Een felle sneeuwstorm heeft bovendien den ganscben nacht langs de Oostkust gewoed. In Washington is het verkeer stilgelegd, wijl binnen zeer korten tijd zulke gewel dige massa's sneeuw waren gevallen, dat de straten niet voldoende snel voor het verkeer konden worden ontruimd. In de Midwest is de tengevolge van de koude ontstane nood nog grooter gewor den. In vele staten worden temperaturen ge registreerd van meer dan dertig graden onder nul. In den staat Wyoming zijn duizenden schapen bevroren. Over geheel Zweden is een sneeuw storm losgebarsten, die groote schade heeft toegebracht aan de verbindingsmid delen. In het Noorden des lands is de tempe ratuur gedaald tot 40 graden onder nul. In Griekenland, Macedonië, alsmede den Peloponesos is veel sneeuw gevallen. In een sneeuwstorm bij Korfoe is een zeil schip vergaan, waarbij vier opvarenden om het leven kwamen. Dominee te Brunswijk tot zes maanden veroordeeld. Een speciale rechtbank heeft dominee Georg Althans te Brunswijk tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zijn leerlingen had verzocht „niet deel te nemen aan 'het anti-semietische ge tier" en wijl hij God had gebeden „bet arme vervolgde Joodsche volt te boseher- mien". Wordt „Der Stürmer" opgeheven? Wij hebben in het 'begin van December melding gemaakt van een 'bericht, dat het beruchte antisemietisdhe weekblad van Julius S'treicher, „Der Stürmer", zou zijn verkocht aan het nationaal-socialistische persbediijf. Een bericht uit Berlijn bevestigt thans den verkoop en voegt er aan toe, dat het de bedoeling is het blad op te heffen, ver moedelijk in het voorjaar. De verantwoordelijke Duitsohe autori teiten zouden hebben ingezien, dat der Stürmer grooter nadeel toebrengt aan Duitschland's naam in het buitenland dan alle „gruwelpropaganda" van de emigran tenpers. Korte Berichfen. Tijdens een vergadering te Le Havre welke door ongeveer 450 werklieden, die aan de „Normandië" werken, werd bijge woond, is besloten de stating voort te zetten. VLIEGTUIGEN VOOR HET INDISCHE LEGER. Bestellingen in Amerika. De „Java-Bode" verneemt, dat het legerbestuur na langdurige onderhande lingen gemachtigd is bij de 'Glenn Martin- fabrieken (Vereenigde Staten) nog voor dit jaar een aantal bommenwerpers voor de Luchtvaar taf deeling te bestellen, nl. twee-motorige toestellen, welke zijn in gericht voor een bezetting door vier man. De bewapening zal bestaan uit drie mi trailleurs. De topsnelheid zal 340 km per uur bedragen, terwijl de actie-radius, vol ledig bezet en met bommen belast, 2000 ■km. is. Enkele van deze toestellen zullen nog dit jaar uitkomen. De omvang van de bestellingen voor de komende jaren maakt nog een punt van overweging uit, waarbij van invloed is de vraag of de Indische regeering de licentie van de Glenn Martin-fabrieken zal aankoopen. SMIRNOFF'S SNELLE VLUCHT. De „Kwak" in Bari gebleven, i Dé verwachting, dat Iwan Smirnoff de „Kwak" nog gisteravond op Schiphol zou neerzetten en aldus den tocht van Bata via naar Amsterdam in drie dagen zou volbrengen, is niet in vervulling gegaan. Bij zijn sprongen van Batavia naar Ran goon, vandaar naar Jodhpur en vervol gens naar Bagdad, dit alles in een totaal- tijd van 36 uur, kon de koene vlieger telkens seinen de „Kwak" is aangekomen en nog denzelfden dag weer doorgevlo gen en ook gisteren, toen hij in Athene was neergestreken, kon de tocht met de zelfde spoed worden voortgezet. In Zuid- Europa echter bleken de weersomstandig heden een beletsel om de vlucht even voorspoedig te doen verloopen tot Schip hol toe. En toen domineerde natuurlijk het „Safety first". Smirnoff zag zich genoodzaakt de „Kwak" gistermiddag om half vier in Bari, op 400 K.M. afstand van Rome, aan den gTond te zetten. Nader verneemt men nog, dat Smirnoff, nadat hij van Athene naar Rome was vertrokken, door buitengewoon slecht weer genoopt werd terug te keeren naar het vliegveld Bari, welk vliegveld hem als bruikbaar was opgegeven. Dit vliegveld bleek echter onvoldoende hard te zijn, waardoor de „Kwak" bij 'het uitloopen na de landing wegzakte. Na dezen tegenslag kon het vliegtuig gisteren zijn tocht niet voortzetten, doch men hoopt het toestel heden vrij te maken en, indien de toestand van het vliegveld dit toelaat, verder te vertrekken. ONZE BETREKKINGEN MET BELG IE. Nieuwe onderhandelingen niet in voorbereiding. Nieuwe onderhandelingen over de nog steeds tusschen Nederland en België hangende kwesties zijn niet in voorbe reiding, aldus zegt Minister De 'Graeff in de M. v. A. aan de Eerste Kamer in zake de Begrooting van Buitenlandsche Zaken. In het afgeloopen jaar is geble ken, dat een voor heide partijen aan vaardbare grondslag voor hervatting der onderhandelingen vooralsnog niet aan wezig is. Ook de Regeering heeft overigens met voldoening kunnen vaststellen, dat de onderhavige verhouding tusschen beide landen zeer is verbeterd. EEN ORDER VAN BIJNA TWEE MILLIOEN. Verbetering van spoorwegwerken rond Amsterdam. Boor de Ned. Spoorwegen te Utrecht, is het maken van een gedeelte verhoogde baan van den spoorweg van Amsterdam naar Utrecht, een verbreeding van dien hoofdspoorweg ten behoeve van een te maken wachtspoor, een spoorwegdam voor de Ringbaan om Amsterdam tus schen den hoofdspoorweg hij Duiven ei recht en de Muidervaart bij Diemen, een spoorwegdam ten Zuiden van de Ring baan tot verbinding van deze met den hoofdspoorweg en eenige bijkomende werken, gegund aan de N.V. Amster- damsche Ballastmaatsohappij te Amster dam, voor een bedrag van f 1.736.750. Binnenland. Vreeselyke brand te Amsterdam. Zeven personen verbrand. Vier ernstig gewon den. De Staatscommissie voor de grondwets herziening geïnstalleerd. Minister Coiijn over 'het regeeringsheleid. De algemeene beschouwingen in de Eerste Kamer geëindigd. Buitenland. De regens in Abessynië verhinderen groo te operaties. Nieuwe dreiging in het Oosten. Hét barre winterweer. Ingezonden Mededeeling. KR UID EN HONING tegen fl. 0.90 en fl. 1.60 per flacon Lange Kerkstraat 42 GOES. EERSTE KAMER. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN OVER DE RIJKSBEGROOTING. Bij de replieken komt de heer v. Lan- schot (R.K.) terug op de vorming van dit kabinet. Niet altijd mag van par tijen, die een regeering omverwerpen, verlangd worden dat ze een nieuwe vor men. Ze behoeven niet hun beginselen te offeren op het altaar van het parlemen tarisme. Vriendelijk voor de R.K. Staatspartij was de rede van den heer de Marchant et d'Ansembourg nu niet bepaald. Die rede was gespeend aan argumenten. Ko men er van die zijde eens argumenten, dan heel vaag. De heer de Marchant 'heeft financieele beschouwingen uitgesteld naar hoofdstuk VII B; maar spr. moet er op wijzen, dat daarbij' geen algemeen-financieele be schouwingen kunnen worden gehouden. Spr. critiseert voorts de opmerkingen van den heer de Marchant inzake den godsdienst en den Staat. Deze werpt zich op als voorganger van de Nederlandsche bisschoppen. En 'hij vergeet dat de Pau sen altijd hebben aangedrongen op or ganisatie op katholieken grondslag. De heer De 'Savornin Lohman (C.H.) heeft met instemming de rede van minister Coiijn gehoord. Bij wat gezegd is over het evenredige kiesstelsel, merkt spr. op, dat er staatsrechtelijk niet zoo veel verschil is tusschen het christelijk- historisch en het anti-revolutionaire standpunt. Wat de gezagshandhaving betreft, staan den burgemeesters niet altijd vol doende middelen ten 'dienste om de open bare orde te bewaren. Er is niet genoeg preventief toezicht in vergaderingen, b.v. Ingezonden Mededeeling. fioye eierproelucHe by ttelaasitalptuimveevneder merAen Data? aten Asxsiote/usorottpeArasAt 17s tepco, atocA ote /neesten Asssmer *Die gfeoen useisup groei en AcraxAl. t£e/„ Berkk Kuwtkerrd 'is 't anders; Uwptuimoeeproeit, is nimmer zieA DeAcippen woroten tegr77uxcAines Uw ren een eiwenfaJrriek f OLIEFABRIEKEN n.v._ AM5TERDAM.O.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1