BE ZEEDW De Doclitervan den Opperrechter leisje. TWEEDE BLAD Militair Duitschland aan onze grens. Uit de Provincie ceurig on- Chevr. St. s. Garage nisse. •itcostuum jzen vanaf iorsselen. 3N, 5 Liter- 0,98. Aan- CESTER te waarbij 2 foxhond. Te FVERINGE, chore. v. Zeeland |te Friesche tel Bureau, Ijubileumge- rdzandstraat ÏMACHINE en BOOR- (Koopje). Souburg. BOOG- Meubelen, kTAARD- Ieschiere, pkerke. lansh. Wier- V Witte boo- |9, 10, 10 en '2e nabouw. iGrijpskerke, JG: 3BOUWDE |N, |r billijk in WEN, Aan- Middelburg. pn- en Moer- iRegen, Bur- J blauwe Zet- |w, te koop, leliskerksche BODE, /AN ZWEE- Tulpstraat ISTBODE Iden 20 jaar, loken. Mevr. leweg, Kloe- Ghili voor [te Kruinin- f 2,77 aan kalizout 40 Patentkali 's Graven- In thuis be- m |ri. Op de 5oete Belle- Goudreinet a, Campag- I, Zure Bel- |ling 810, Engeland ballen 6-7, leipeer 10 ie d'Aman- lles per Kg. Ideden: Late Ion te I 68 ^ling van 5 2.28f2.35; |2; Drielin gen per 10O Voer 20.000 V VAN VRIJDAG 7 FEBR. 19*6, Nr 109. Opmerkelijke mededeelingen van den Amerikaanschen journalist Edgar A. Mowrer. Edgar A. Mowrer, Parijsch correspon dent van de Chicago Daily News, en lei der van den Europeeschen dienst van dat blad, heeft een bezoek gebracht aan ons land. De heer Mowrer is een dev be kendste Amerikaansche journalisten, die o.a. meer dan een decennium lang Ber- liinsch correspondent geweest is van zijn blad. Het feit, dat onze regeering het ont werp voor een weerfonds van 54 millioen bij de Kamer heeft ingediend, had zijn aandacht getrokken. „Het Ledaardsle en vredelievendste volk van Europa is iri on gerustheid geraakt" zoo schrijft hij in zijn blad. Hij: moest weten wat de reden van die ongerustheid was. Zijn laak bleek hem niet gemakkelijk. Hij had al spoedig begrepen, dat een bezoek aan een der regeeringsdepartemen- ten niets zou opeleveren. In gesprek met bevriende Nederlanders had hiji echter begrepen, dat men reden meende te heb ben, ernstige bezorgdheid ten opzichte van Duitschland te moeten koesteren. „Wat hebben de Duitschers dan tegen Nederland?" had hij gevraagd „Niets," was het antwoord geweest, maar wat hadden zij tegen België in 1914?" „Zij meenden, dat België hun in den weg stond," had de Amerikaan gezegd. „Precies, en als Nederland in den weg staat, gelooft gij dan, dat zij zullen aar zelen. Als gij; weten wilt, waarom de Ne derlanders zich onbehagelijk voelen, moet ge zien te weten te komen, wat de Duit schers vlak bij onze Oostgrens uitvoeren." Mowrer had den raad gevolgd. Dank zij zijn kennis van Duitschland, en veel erva ring was hij! heel wat te weten gekomen. Hier volgt de materieele inhoud van het eerste van twee artikelen, die hij' aan de Chicago Drily News heeft gezonden. Binnen 60 a 80 km. van de Nederland- sche grens bezitten de Duitschers op zijn minst 15 „officicele" vliegcentra. Deze 15 centra vormen een aanzienlijke constellatie ter beschikking van militaire of andere piloten, die van Duitschland westwaarts koers zetten. Maar deze vor men maar het kleinste deel van de be staande luchtbases in het kleine deel van Duiitscjhlapd in kwestie. Want er zijp bovendien nog 24 andere velden voor „sportvliegers" op enkele k.m. afstand van de Nederlandsche grens geïdentifi ceerd. Waarlijk, de geestdrift voor het „sport- vliegen" kent in het nieuwe Duitschland geen grenzen. Om de een of andere reden heeft het herstel van den krijgsdienst concentratie van Duitsche troepen veelverder noorcb- waarts tengevolge gehad dan noodig werd geacht voor het even talrijke oude leger voor den oorlog. Een deel van deze nieuwe garnzioensteden en misschien an dere, die de schrijver niet kent liggen om zoo te zeggen binnen de Nederlandsche „sfeer". H!et zijn Lingen, Rheine, Lipp- stadt,, Hamrn, Iserlohn, en Osnabrück, Paderborn en Munster waren allang mi litaire steden, maar onlangs werden de garnizoenen versterkt. Te Urdingen, ten miden van Duis burg, is een nieuwe brug, naar het heet meer dan 80 voet breed, over den Rijn ge slagen, precies waar de toegang het ge makkelijkst ts tot de Nederlandsche uit springende hoek van Venh op een af stand van ongeveer 20 mijl. Een gerucht, waarvan de schrijver geen bevestiging kon krijgen, spreekt van nieuwe „brug genhoofden" te Emmerik, binnen een ge weerschot afstand van Nederland en in Duisburg zelf Nog treffender zijn, de nieuwe autowe gen, vervat in 't niet openbaar gemaakte FEUILLETON. 50) Plotseling hoorde hij sluipende schre den, en toen hij zich omkeerde, zag hij een jongen landman uit Somerset, die het bevel had gevoerd over een afdeeling soldaten. „Kapitein Trelawney!" riep de jonge boer uit. „God dank, dat gij 'tzijt". „Ha Ridgeway, je bent dus ook ont snapt?" „Tot hiertoe, maar 't is als door een wonder. Ik heb uren lang in een greppel gelegen, die door lang gras was overdekt. O God, ik hoop, dat ik nooit zooiets weer zie!" „Wel, wat hebt gij clan gezien?" „Gezien? Ik heb de hel aan 'twerk gezien." De jonge man was doodsbleek. In zijn oogen lag een blik van ontzetting, en hij sprak, op hijgenden, afgebroken toon. Dit wekte Trelawney uit zijn gevoel loosheid. Hij begon weer belangstelling te gevoelen. „Ik heb het overal om mij heen ge zien", ging Ridgeway voort. „Ik lag daar Hitler-plan, dm de Duitsche overheid lie- ver niet aan de groote klok schijlnt te han- gen, Eén groote weg, uit een oogpunt van logica volkomen onbevredigend, leidt j bijna pal westwaarts van Hannover via Osnabrück naar Gronau en de grens te genover Enschedé. Ps fweede autoweg geeft meer te den ken. Neem een potlood en trek een lijn van Bremen meer of minder zuidwest- waarts naar Osnabrück (zetel van een nieuw garnizoen), waarbij1 zij den weg Hannover snijdt en trek ze recht door naar Munster. Te Munster verdeelt de lijm zich. De noordelijke tak loopt een beetje Zuidwestwaarts naar het belangrijke spoorwegknooppunt van Wesel. Dé an dere tak loopt zuidwaarts naar Dort mund, waar zij: zich op haar beurt in drieën splist. Eén weg zal zuidwaarts Ioopen naar Elberfeld, een andere zuid westwaarts door Dusseldorp en verder precies naar dat deel van Nederlandsch Limburg, dat de Duitschers zich onthiel den in 1914 te schenden, en de derde weg zal meer of minder westwaarts loopen naar de buurt van Duisburg, en verder noodwestwaarts, totdat hij de hoven be schreven tak te Wesel ontmoet. Dit plan staat nog op papier, hehalve een klein deel bij- de Nederlandsche grens. Als het voltooid is, zal het een van de snelste, ooit beraamde middelen vormen tot concentratie van zwaar verkeer naar een ander land, van verschillende belang rijke punten met een minimum-verlies aan tijd. Op verschillende punten langs de Duit sche zijde van de Nederlandsche grens zijn voorts geluidwaarschuwers opgesteld voor het snel melden van naderende vliegtuigen. Elders is een aantal afdee- lingen „spoorwegpolitie" gelegerd, in stel lingen buiten de voornaamste verkeers- centra, In op zijn minst 2 plaatsen heb ben Duitsche bewopers den aanleg van opmerkelijke betonnen platforms op ver rassend groote schaal uitgebracht. De schrijver vestigt verder de aandacht op de talrijke werkkampen binnen het gemakkelijk bereik van de Nederlandsche grens, waar men oogenschijmlijk be zig is met verschillende soorten nuttigen arbeid, zooals het droog leggen van moerassen. Voeg daarbij: drie kampen voor tot .dwangarbeid ver oordeelden en het politieke concentratie kamp te Rhede (Papenburg) dat bekend is geworden door het opzienbarende boek „De veensoldaten" en men komt tot het eerbiedwaardige aantal van 59 centra va£ zwarén arbeid voor de jeugd dicht bij Nederland, waar zij dichter opeen liggen dan in eenig deel van Duitsch land. Talrijke nieuwe vliegvelden, nieuwe en versterkte garnizoenen, nieuwe bruggen en de belofte van vertakte autowegen en verder luisterposten, vaste platforms, meer of minder geheimzinnige groepen spoorwegpolitie, een overdaad aan werk en andere kampen, alle vlak bij' de Ne derlandsche grens, dit zijn zeker harde feiten, die de kalme Nederlanders ten langen leste met zorg vervullen. In het geheel weet de bevolking er nauwelijks ven. Maar bijna een ieder weet iets en de rest begint te vermoeden. In verband met andere dingen be schouwd, hebben deze feiten herhaalde lijk den indruk gewekt, ongelooflijk schokkend voor de Nederlandsche ge moedsgesteldheid, dat het gedaan kon zij;n met den tijd van een met succes toe gepaste onzijdigheid, en dat als er weer een oorlog uitbreekt tusschen de reuzen van West-Europa, Nederland op de een o'f andere manier gevaar loopt daarin on weerstaanbaar betrokken te worden. DE MOSSELCULTUUR EN -HANDEL. Men schrijft ons uit Ierseke: Er zijn dit seizoen uit Zeeland onge veer 500.000 ton mosselen naar binnen- en buitenland verzonden. De prijs was f 1.75 en hooger. De kweekers hebben bijna een ton gouds moeten storten in de kas van het Gentraal Verkoopkantoor te Bergen op Zoom. Rekent men daarvan nu 25.000 gulden af aan diverse onkos ten als kantoor- en administratie, dan blijft er nog een mooie kluif over om te verdeelen. Reeds hebben zich meerdere mosselkweekers, die hun product nog niet hebben kunnen verkoopen wegens pokken, gewend tot het bestuur om een toelage uit die kas, opdat zij hun bedrijf in stand zouden kunnen houden en zaad aankoopen teneinde hun perceelen weder te bevolken. Dit zou een der groote voordeelen zijn, die het Centraal Verkoopkantoor biedt. Dit beteekent niet dat er geen andere voordeelen meer zijn! AI komen die wei nig te voorschijn. De mosselkweekeis moeten slechts even geduld 'hebben. Tot heden zijn geholpen alle mosselkweekers die een eerste klas product hebben en die daar dichtbij komen. Nu zijn de min dere soorten mosselen aan bod. Wel wordt er geklaagd dat de een alles, ten volle 100 pet. en de andere slechts 30 a 40 pet. van zijn opgave mocht leveren, maar men 'kan ook niet iedereen tevre den stellen. De kweekers zijn nog nooit georganiseerd geweest. Ze hebben als ze goede mosselen hadden, hun product ver kocht. Waren ze handige verkoopers, dan verkochten ze ook nog hun slechte en hun pokmosselen. Dit zelfverkoopen is nu gedaan en nu zouden ze willen heb ben, dat het Verkoopkantoor niet alleen hun goede maar ook hun slechte mosse len verkocht, Niet iedere kweeker kan goede mosselen kweeken. Hoe komt het dat het eene jaar de mosselen op denzelfden grond best hot andere jaar minder of slecht zijn? Dat weet men niet van te voren. Maar daar om moeten ook die mosselen weg. Die menschen redeneeren nu dat het heele- maal geen kunst is om goede mosselen te verkoopen. Maar om slechte of minder goede kwijt te raken, dat is de kunst. Een aanzienlijk percentage der kwee kers is dan ook afkeerig van het Ver koopkantoor. Indien b.v. te Ierseke moest gestemd worden over de vraag: weg met de staatsbemoeiingen of niet, dan zou wel 1/3 zeker tegen zijn. Wat de kweekers-handelaren betreft, ook hier steekt de overbodige bemoeiing van 'boven af met den handel. Zoo wer den b.v. verleden week een paar hande laren aangezegd, dat hun geen uitvoer- consenten meer worden verleend. Stop met hun handel dus. Tegen deze machts wellust richt zich veler toorn. Het is belachelijk, dat een enkel per soon zoo de lakens uit zou deelen. Dit maakt staatsbemoeienis zoo onsympa thiek. Onze oostelijke buren kunnen der gelijke dingen slikken, Nederlanders niet. Veel goede dingen zijn door Centrali satie in den mosselhandel in 't leven geroepen en de misstanden die er zijn, moeten verdwijnen. De levering moet niet alleen op papier, maar ook in de prak tijk ponds-ponds-gewijze gaan. Er is geen grooter ergernis dan dat de een alles en de andere heel weinig mag leve ren. Waarom laat men de mosselen, die het bestuur niet kan verkoopen, niet aan de kweekers zelf over om te verhande len? Die weten er wel raad mee. Naschrift. Het Centraal Verkoopkantoor voor Mosselen, wat wij om nadere inlichtingen vroegen, schrijft ons: Ingezonden Mededeeling. GAAT UW GOED LANGER MEE Op de oude manier moet U boenen en wrijven, om het waschgoed schoon te krijgen Met H.Z. is dit niet noodig, want het overvloedig schuimende sop dringt tot diep in het weefsel en verwijdert alle vuil, zonder dat U eenige moeite behoeft te doen. H.Z. ZELFWERKEND WASCHMIDDEL; 17>\2 CTS. PER GROOT PAK in die diepe greppel, het lange gras over mij heen, waar ik doorheen kon gluren en zien, wat er geschiedde." „Maar wat is er dan gebeurd?" „O, ik kan 't haast niet vertellen. Ik heb mannen bij 't dozijn zien vieren- deelen. Velen om mij heen werden ge vangen en Faversham beval, dat zij op staanden voet ter dood moesten gebracht worden. Niet doodgeschoten maar dood gemarteld. Ik zag er, wier armen afge- houwen werden en dan werden zij voort gejaagd. Ik zag anderen gevierendeeld. Ik probeerde mijn oogen te sluiten, maar j 'twas mij onmogelijk. Ik durfde mij niet te bewegen; ik durfde niet schreeuwen. Maar, hoor! wat is dat?" Beiden hoorden stemmen in hun on middellijke nabijheid. „Zij komen", riep Ridgeway, „zij ko men. Ik vrees den dood niet, maar om zoo o God, help mij I Hoor, zij naderen, en ik bon te vermoeid om nog een mijl te loopen." „Spring achter mij op 't paard", riep Trelawney uit, „mijn paard is nog frisch." Een seconde later zat Ridgeway achter 'hem en het paard snelde voort. „De heuvel af, Trelawney. Als wij een paar mijlen voor hen verborgen blijven, weet ik een schuilplaats. Ik ken hier iederen duim gronds. Was dat 't geval De opgegeven tonnage van 500.000 ton j mosselen Laar binnen- en buitenland ver zonden is niet juist. Ook de andere door inzender genoemde cijfers en bedragen berusten op fantasie. De prijs door het Centraal Verkoopkan toor aan de kweekers uitbetaald was netto f 1,50 per ton voor levering aanvoerplaat- sen in Zeeland, terwijl de kweekers verle den jaar van f 0,50 tot f 1,per ton ont vingen en voor dezen prijs zelfs naar het buitenland voeren. De kweekers welke aan het Verkoop kantoor leverden betaalden f 0,15 per ton afdracht aan het C.V.K. In verhouding tot de meerdere opbrengst is dit bedrag redelijk. Een eventueel saldo van het C.V.K. kan worden aangewend ten bate van het alge- heele mosselbedrijf.. De wijze waarop een batig saldo zou kunnen worden aange wend heeft voortdurend de volle aandacht van de bevoegde instantie. Het Centraal Verkoopkantoor heeft tot op heden niet alleen gekocht van de mos- selkweèkers die een eerste klas product hebben, doch heeft tevens gekocht, en wel een zeer aanzienlijk kwantum, van de mosselkweekers die een minder product hebben en betaalde ook hiervoor aan deze kweekers f 1,50 per ton. Dat niet alle kweekers de juiste tonna ge aan het Centraal Verkoop Kantoor hebben kunnen verkoopen vindt niet zijin oorzaak in een onrechtvaardige ver deeling door het C.V.K., doch in de on rechtvaardige opgave van de voorradige tonnage door verschillende kweekers zelf. Dat verleden week aan een paar han delaren uitvoerconcenten zouden zijn ge weigerd is niet juist. De leiding van het Centraal Verkoop kantoor berust bij het Dagelijksch Be stuur en niet bij: een enkel persoon. Ir. _D, Bloemsma. Be heer Ir. D. Bloemsma, die gedurende verschillen de jaren Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland alhier is geweest, en in 1933 naar Apeldoorn vertrok, is thans van uit de IJsselstreek overgeplaatst naar Noord- Overijssel. Middelburg. Woensdagavond hield hel District Walcheren van den Ned. Chr. Landarb. Bond zijn jaarvergadering. Voorzitter dhr P. Vreeke Uit de jaarverslagen bleek dat het le dental der 18 aangesloten afdeelingen thans 455 bedraagt Er mocht worden ge waagd van groei en vooruitgang wat tot dankbaarheid noopt. De financiën gaven als batig saldo f 83,68. Dhr J. van Rotten van Domburg be handelde het onderwerp „Arbeidswaar- deering". Rechte arbeidswaardeering kan alleen dan genoten, als wij' den arbeid zien als van God ons opgelegd. Dhr A. Vingerling sprak over „Verja rende trouw". Trouw aan het werk is van zeer groote beteekenis en bij het voortschrijden van ons organisatieleven mag verwacht wor den dat zij steeds dieper en krachtiger wordt. Als voor ons maar steeds onwrikbaar vaststaat de roeping, ook hierin bouwers te zijn aan het werk Gods, dan alleen zullen wij' ons met groote trouw kunnen en willen geven aan dezen arbeid. Nadat de voorz. nog een kort slotwoord had gesproken eindigde dhr Vingerling dezen goedgeslaagden avond met dank zegging. Vlissingen. „Bewogenheid en vastheid". Over dit onderwerp sprak gisteravond voor de anti-rev. Kiesvereeniging alhier de heer G. Smeenk, lid der Tweede Kamer. Na opening op de gebruikelijke wijze, door den voorzitter, den heer P. G. Laer- noes, ving de heer Smeenk zijn rede aan met te zeggen, dat dezen tijd zich inderdaad kenmerkt door groote bewo genheid. Allereerst zeker wel op inter nationaal gebied. Duitschland en Japan wapenen zich tot 'het uiterste en niemand weet te zeggen, hoe het Italiaansch- Abessynisch conflict zal afloopen. Op het terrein van het economische leven heerscht ook bewogenheid en ver warring. Volgens statistische gegevens is er in meerdere landen eenige opleving te bespeuren. Spr. wijst echter op de sta- niet geweest, dan had men mij reeds gegrepen, en sneller, sneller!" De zon ging langzamerhand naar het Westen. Vóór hen rees een heuvel, aan één zijde kaal, doch aan de oostelijke hel ling bedekt met boomen. „Naar de boomen, Trelawney. Zij zullen ons voor onze vervolgers verbergen. Als wij eens over den top zijn, zonder gezien te worden, kan ik ons heiden redden." Maar terwijl hij nog sprak hoorden zij de stemmen der mannen en 't getrappel der paardenhoeven. HOOFDSTUK 17. In de schuiplaats. De onverschilligheid was nu geheel verdwenen bij Benedictus Trelawney. D'en geheelen dag was hij1 zoo: verward ge- wees door alles, wat er plaats gegrepen had, dat hij onverschillig geworden was; maar de komst van Ridgeway had hem uit zijn onverschilligheid gewekt. De oude veerkracht was teruggekeerd en hij be sloot zijin leven zoo duur mogelijk te ver koopen. Het paard draafde den heuvel af met zijn dubbelen last, doch vóór zij de boomgroep bereikten, waarvan Ridge way gesproken had, hoorden zij woesfo kreten achter zich. ,,Ik vrees, dat zij' ons gezien hebben," sprak de jonge boer, „maar t.roh is nog niet alles verloren. Ziezoo, hier kunnen zijl ons niet zien. Stijg af, Trelawney, slijg af! Het ipaard kan ons hier niet helpen. Het zal ons maar tot last zijn." Trelawney deed, wat men van hem vroeg, doch was zoo voorzichtig zijn pi stolen biji zich te steken. De oude strijd lust kwam weer boven. Wat Ridgeway betreft, door de rust, die hij' genoten had. terwijl hij: achter Trelawney te paard zat en de vriendelijke woorden tot hem ge sproken, was hij' spoedig weer de oude. Hij ging voor naar den top van den heu vel, zich weinig bekommerend om het kreupelhout, dat Trelawney vreeselijk hinderde, en bleef toen staan, „Nog hebben zij' ons niet," Aep Hiji uit. „volg mijs vlug." Trelawney zag rond en bemerkte, dat deze zijde van den heuvel met boomen be dekt was. Bovendien was 't karakter van het landschap geheel anders geworden. Inplaats van vlakke landen, kwamen nu heuvels en dalen en hij verbeeldde zich, dat hier gemakkelijk een schuilplaats zou te vinden zijin. Stilzwijgend volgde hij' Ridgeway en weldra kwamen zij in een kleine ruimte, aan alle zijden ingesloten. Om hen heen lagen groote hoopen afval, die Trelawney deden denken aan de ver tistieken der werkloosheid, die in ons land veel nauwkeuriger zijn dan in ver schillende andere landen. Ook houdt de economische opleving in meerdere lan den groot verband met militaristische maatregelen. Ook de bevolkingsdichtheid heeft hier veel invloed. Zoo is b.v. ons land'niet te vergelijken met Denemarken. Spr. is dan ook van meening, dat van opleving in den werkelijken zin des woords ook m andere landen nog niet veel is te be speuren. Zoolang het vrije ruilverkeer niet wordt hersteld, zal er van werkelijke opleving geen sprake zijn. Bij dit alles komt nog de monetaire verwarring. Spr: behandelde het devalu atie-systeem, dat nu ook wonderlijk genoeg bewondering vindt bij velen in de moderne arbeidersbeweging. Zij er kennen zelf, dat devaluatie een ver kapte, gemakkelijk door te voeren loons verlaging is, die minder weerstand op roept, dan andere aanpassings-systemen. Voor ons land echter is devaluatie een zeer groot gevaar en zou veel grooter nadeelen dan voordeelen met zich bren gen. 'Spreker kwam nu tot verschillende toegepaste bezuinigingen, en wees op het onderwijs, een teer onderwerp. Op bet oogenblik gaan ongeveer 2/3 der kinde ren op de bijzondere en 173 op de open bare scholen. De leuze: „de bijzondere school regel en de openbare uitzonde ring", wordt dus al meer werkelijkheid. De rechtsche partijen zijn niet onwil lig om ook op het bijzonder onderwijs te bezuinigen. Spr. 'hoopt dat hier een op lossing zal worden gevonden. Op andere terreinen van aanpassing zijn de moeilijkheden niet minder groot. Ons volk zal hier de groote principieels lijnen in het oog moeten houden, in plaats van te létten op allerlei eigen be langen, anders zuilen da gevolgen nood lottig zijn. Ook de politieke verwarring in meer dere landen is groot. De constitutioneeie vrijheden der volkeren worden onder mijnd. Het eens zoo machtige liberalisme heeft zijn groeten invloed op staats- en econo misch terrein geheel verloren. Evenzoo is ook het socialisme door gebrek aan kracht en principieelen grondslag in meerdere landen ton onder gegaan. Het socialisme staat wetenschappelijk zwa.k. In dit verband behandelde spreker breedvoerig het socialistisch „Plan van den arbeid". Spreker zette uiteen, dat het plan practisch onmogelijk uitvoer baar is, en tot nog grooter werkloosneid zal leiden. Ook dhr Van den Tempel heeft over dit plan een vernietigend oor deel geveld. Het fiasco van liberalisme en socialis me is hieraan toe te schrijven, dat het geen rekening hield met de openbaring Gods. 'In yele andere landen wordt thans aanschouwelijk voorgesteld, waar het Ingezonden Mededeeling. GROOTE DOOS 50 CT. KLEINE DOOS 25 CT. bij alle drogisten verkrijgbaar, of franco na ontvangst van het bedrag in postzegels bu de fabrikanten „genius" groenewegje den haag laten mijnen van Cornwallis. Hier bleef Ridgeway staan. „Wij zijn gered," hijgde hij; „niemand kan ons hier vinden." „Waarom?" vroeg Trelawney, „als wij hier heen kwamen, waarom zouden onze vervolgers dan ook niet hierlieen kunnen komen?" „Waarom? Dat zult gij' weldra zien!" Hij' ging voor en zij klauterden over rotsen en hoopen afval, terwij'l zij1 zich steeds verborgen hielden achter de strui ken, tot zij' bij; een schacht kwamen, bijna geheel overgroeid door struikgewas. Daar zag Trelawney tot zijn verrassing een ladder staan. Weer bleven zij stil staan en luisterden, en weer drong 't geluid van stemmen tot hen door. „Geen minuut te vroeg," fluisterde Rid geway. „Ik zal eerst naar heneden gaan en gij! zult miji volgen." Benedictus zag zijn makker in de don kere schacht afdalen, en toen hij' hem al niet meer zag, hoorde hij' nog steeds de klank zijher voetstappen op de treden van de ladder, Eindelijk was alles stil. „Nu gij." (Wordt vervolgd.) t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5