EERSTE BLAD Een uitermate moeilijk en netelig probleem. Buitenland De oorlog in Abessynië. De Gouverneur-Generaal van Ned.-lndië. Belangrijkste Nieuws Binnenland VRIJDAG 7 FEBRUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 1D9 Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In een beschouwing over den politie- ken toestand in „Antirevolutionaire Staatkunde" behandelt de heer J. Schou ten ook het vraagstuk van de vaste las ten, welke op het bedrijfsleven drukken, waaromtrent zij, die de z.g. consequente deflatie-politiek voortaan van de Regee ring vragen, dat zij deze als het ware met één slag omlaag zal brengen. Ten aanzien van de vaste lasten, welke voortvloeien uit privaatrechtelijke overeenkomsten, zegt de heer Schouten: De tot deze groep behoorende vaste lasten stellen zoowel de Regeering als de maatschappij voor een uitermate mloeilijk en netelig probleem. Het kan niet worden ontkend, dat er talloos vele privaatrechtelijke overeenkomsten van langeren duur zijn, welke voor eene der partijen vaste lasten met zich brengen, die wel konden worden gedragen in vroegere, betere tijden, maar thans in den weg staan aan de exploitatie op ren dabele basis van tal van ondernemingen, of aan de uit anderen hoofde zoo drin gend noodige verlaging van de productie kosten. Evenmin kan worden tegenge sproken, dat vele huren nog liggen op een niveau, dat in de tegenwoordige economische omstandigheden te hoog is. Tot zoover is er geen verschil tusschen ons en hen, die eene consequente defla tie-politiek bepleiten. Het verschil treedt te voorschijn, als de vraag aan de orde komt, wat de Overheid voor verlaging van deze lasten doen mag en kan. De voorstanders van eene consequente deflatie-politiek zijn van meening, dat de Overheid met behulp van wettelijke maatregelen de rente van hypotheken en van andere vaste rente dragende lange credieten, in welken vorm ook verstrekt, moet verlagen, voor zoover deze rente ligt boven een voor dezen tijd normaal te achten peil, en dat zij op dezelfde wijze eene huurverlaging moet voor schrijven, waardoor de huren in over eenstemming worden gebracht met de ge wijzigde omstandigheden. Welke zouden de gevolgen zijn als overeenkomstig deze meening werd gehandeld? Deze kunnen ons wellicht het best duidelijk worden met behulp van eenige voorbeelden. Ie. A heeft een schuld aan B. B heeft geene schulden. De volgende gevallen kunnen zich voordoen: le. het inkomen van A is gröoter dan dat van B. A gaat nochtans in inkomen vooruit, terwijl B achteruitgaat; 2e. het inkomen van A is gelijk aan dat van B. A gaat vooruit, B echter achteruit; 3e. het inkomen van A is lager dan dat van B. A gaat zoo veel vooruit, dat zijn inkomen hooger wordt dan dat hetwelk B had of na zijn achteruitgang verkrijgt; 4e. het inkomen van A is lager dan dat van B, zij wor den nu aan elkander gelijk; 5e. het in komen van A is zooveel lager dan dat van B, dat het ook na den vooruitgang blijft beneden het achteruitgegane inko men van B.; 2e. A heeft eene schuld aan B. B heeft verplichtingen aan C, aan welke hij uit zijn inkomen moet voldoen, doch waarin de wettelijke regeling, uit hoofde van den aard dezer verplichtingen, geene wijzi ging brengt. Dan neemt de benadeeling van B in vele gevallen nog een ernstiger karakter aan dan in sub 1 is aange geven; 3e. A heeft eene schuld aan B. B heeft eene schuld aan G, waarop de wettelijke regeling eveneens van toepassing is. Wij vestigen de aandacht op de volgende mogelijkheden: le. de rente-uitgaaf van b daalt meer dan zijne rente-ontvangst, zoodat hij een voordeel verkrijgt; de ren te-uitgaaf en de rente-ontvangst van B dalen met hetzelfde bedrag, zoodat er geene wijziging in zijne positie komt; 3e. de rente—uitgaaf van B daalt minder dan zijne rente ontvangst, zoodat hij een geleidelijk nadeel heeft; 4e. A heeft eene schuld aan B, maar kij heeft ook vorderingen op C, D enz. De regeling kan werken als voor B on der sub 3 is aangegeven; 5e. Spaarbanken, levensverzekerings maatschappijen, 'verzekeringfondsen, pen sioenfondsen, hypotheekbanken, crediet- en beleggingsinstellingen kunnen door de wettelijke regeling, welke immers ver mindering van hunne inkomsten tot ge volg heeft, in eene positie worden ge bracht, dat zij niet meer aan al hunne verplichtingen kunnen voldoen. Daarom zal eene wettelijke voorziening bepalin gen moeten inhouden, welke het mogelijk maken, deze nadeelen af te wentelen op hunne crediteuren, d.w.z. op spaarders, verzekerden, pensioengerechtigden, pand brief- en obligatiehouders enz. 'Met deze voorbeelden kan, zonder na dere uitwerking, worden volstaan, omdat zij genoegzaam in het licht stellen, wel ke ongelijke, onbillijke, onredelijke en onrechtvaardige uitwerking eene wette lijke regeling als de gevraagde zou heb ben, nog gezwegen van de schade, welke daardoor zou worden toegebracht aan het verantwoordelijkheidsbesef, aan het cre- diet, en aan de vastheid, de zekerheid en de veiligheid van het recht. Voor wat de 'huren van woningen, winkels etc. be treft, staat de zaak eenigszins anders, alhoewel ook daar een ingrijpen, zonder rekening te houden met het karakter van elk geval, tot groote onbillijkheden zou leiden. Daarom kan aan de wenschen der voorstanders van eene consequente de flatie-politiek geen steun worden gebo den, en moet worden gehoopt, dat de Re geering de door 'hen aangeprezen weg niet gaat bewandelen. Over de verlaging van de hoofdsom men maakten wij in dit verband nog geene opmerkingen, omdat, gelukkig, lang niet alle voorstanders van de con sequente deflatie-politiek deze voorstaan. Het behoeft, na het bovenstaande, geen betoog, dat eene verlaging van de hoofd sommen der schulden eene ramp zou zijn in moreel en stoffelijk opzicht. 'Of de verlaging van enkele, uit pri vaatrechtelijke overeenkomsten voort vloeiende vaste lasten, zonder de rechts zekerheid te schaden en onrechtvaardig heden te veroorzaken door overheids maatregelen kan worden 'bevorderd, is eene vraag, waarop wij in dit artikel niet kunnen ingaan. Hevige strijd in Hausien en bij Agoela. Volgens berichten van het noordelijk front ontwikkelen zich in de streek van Hausien en in het gebied van Agoela hevige gevechten. Abeshynische berichten beweren, dat de val van Makalle aanstaande sc'hijnt te zijn, nu de Italianen, die de stad sinds acht dagen door middel van vliegtuigen van levensmiddelen hadden voorzien, de laatste dagen geen vliegtochten daarheen hebben gemaakt. In plaats daarvan wordt nu het geheele Tëmbiengebied tot voor bij Kworam voortdurend met bommen bestookt en met machinegeweren uit de lucht beschoten. De schade zou echter naar verhouding van de inspanning ge ring zijn. Volgens de meening van een Europe aan, die geruimen tijd in de eerste linies bij' Makalle vertoefd heeft, zouden de .Abessijnen aan het front van Tigre een uitgesproken overwicht hebben, vooral een moreel overwicht. Nochtans rukken de Abessijnen thans niet op, omdat zij op het oogenblik hun verbindingen niet wenschen te verlengen, maar zij passen de guerilla toe, welke, volgens dezen ver teller, den vijand terroriseert. Kruipend onder de prikkeldraadversperringen, overvallen de Abessijnen 's nachts kleine posten. Overdag vallen zij konvooien en patrouilles aan. Deze getuige meent, dat de Abessijnen, die de voorkeur geven aan deze methode van overvallen aan geregelde aanvallen, aldus den vijand zware verliezen toebrengen. De getuige meent, dat door deze me thode Makalle binnenkort hernomen zou kunnen worden. De Iersche kapitein Brophil, lid der ambulance, welke onlangs werd gebom bardeerd, op eenige km. van Makalle, verzekert echter, dat deze stad nog altijd stevig door de Italianen bezet was. Addis Abeba meldt succes in het Zuiden. Van het Zuidfront meldt Reuter uit Addis Abeba, dat 1500 Italiaansche So mali's 25 km ten zuiden van Wad-ara een aanval hebben gedaan op de Ethio pische troepen maar werden teruggesla- gengen, tengevolge waarvan de Italianen, die onlangs waren opgerukt tot Wadit, halverwege Negelli en Wadara, genood zaakt waren naar Negelli terug te trek ken. Hooge defensieraad te Rome weer bijeen. Mussolini heeft gisteren van 16 tot 18 uur 30 de derde zitting gepresideerd van den hoogen defensieraad. De raad zal Maandagmiddag om vier uur weder om bijeenkomen. Uit Rome werd gisteren gemeldMus solini heeft hedenmiddag alle comman danten van legercorpsen ontvangen, en zich langen tijd met hen onderhouden. De Italiaansche politiek in de Middellandsche Zee. De 'Giornale -d'Italia polemiseert met de Daily Telegraph ten aanzien van de Italiaansche politiek in de Middelland sche Zee. In strijd met de verklaring van het Engelsche blad, volgens welke de Britsc-he vloot naar de Middellandsche Zee gezonden zou zijn eerst na de cam pagne der Italiaansche pers tegen Enge land, zet de Giornale d'Italia uiteen, dat het besluit der admiraliteit reeds getrof fen werd op 7 Maart, d.w.z. vóór den bewusten twist in de pers. Het blad zegt nog, -dat men „in wer kelijkheid de Italiaansche actie heeft wil len stopzetten, om dit grondgebied te re serveeren voor het expansie-program van het koloniaal departement." VLIEGTUIGBOTSING BOVEN MUNCHEN. Twee voetgangers gedood, acht gewond. Tijdens een oefenvlucht boven Mün- chen zijn gistermiddag naar het schijnt tengevolge van het onduidelijk zicht, twee éénpersoonsvliegtuigen met elkaar in bot sing gekomen. D'e beide bestuurders slaagden erin, met behulp van hun valscherm veilig den beganen grond te bereiken. Het eene vliegtuig viel neer in de Kau- finger-Neuhauserstrasse, sloeg tegen deu erker van de oude academie en kwam vervolgens op den drukbeganen weg neer. Het toestel boorde zich met den neus diep in het plaveisel en vloog onmiddel lijk in brand. Bij den val had de machine de boven leiding van den tram vernield, zoodat urenlang het tramverkeer in de geheele wijk stopgezet werd en kortsluiting ont stond. Volgens -de voorloopige berichten zijn bij dit ongeluk twee voetgangers om het leven gekomen, vier zwaar en vier licht gewond. Dë brandweer tastte de vlammen met schuimblusschers aan en wist het brand gevaar onder de knie te krijgen. Van het toestel bleven slechts verbogen metaalstangen en verbrande brokstukken over. Het andere vliegtuig kwam neer in de Parzivalstras-se in -de nabijheid van het Schwabinger ziekenhuis. Het werd volko men vernield. Volgens een later telegram moeten bij het neerstorten van het vliegtuig vier per sonen, o.w. een vrouw met kind, zijn ge dood. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Standvastig ondanks vervolgingen. D's Niemöller, de leider van de opposi tie in de D-uitsohe kerk, heeft, volgens Reuter, gisteravond -in een lezing voor dq Belijdeniskerk zijn toehoorders opgeroe pen standvastig te blijven, alle vervolgin gen en vero-ordeelingen ten spijt. Iedere fatsoenlijke burger, aldus ver klaarde 'hij, mo-et D's Kruse steunen, die to-t veertien dagen gevangenisstraf is ver oordeeld, daar hij had verklaard, dat het Derde Rijk zou ondergaan, indien het na- tionaal-socialis-me zich zou vereenzelvigen met het mysticisme van Rosenberg. De kerkwet en kerkcommissies van mi nister Kerrl, aldus ging Niemöller verder, zijn in strijd met de Belijdeniskerk, on danks -alle verzekeringen van het tegen deel, daar geëischt wo-rdt, dat de Chris tenen zich zoowel tot -God als tot het na- tionaal-so-cialisme moeten bekeeren. AMERIKAANSCHE BESCHULDIGING TEGEN JAPAN. Spionneerende „visschers" bij Alaska. In de Marine-commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft de democrati sche afgevaardigde Sirovich een opzien barende beschuldiging tot Japan gericht. Hij verklaarde, dat Japansche schepen langs de 'heele breedte van de kust van Alaska kruisten, zoogenaamd als vis- scherssohepen, maar in werkelijkheid met militaire doeleinden. De-ze schepen doen in allerijl peilingen, fotografe-eren de kust lijnen en zoeken plaatsen, waar eventueel Vliegvelden en duikbooten-b'ases konden worden ingericht. Volgens Sirovich was het do-el van dit alles, zich in geval van een oorlog van Alaska meest-er te maken, ten-einde de le- vtensmiddelenvoorziening van Japan te verzekeren, aangezien -de Japanner in sterke mate van visch leeft. Zestig arbeiders in hun slaap bedoiven. Aan den voet van den berg Shirane in -de nabijheid van Koe-statsoe werden zes tig bergaibeiders in hun slaapbarakken door een groote lawine bedolven. Hoewel onmiddellijk met het reddingswerk werd begonnen beeft men tot nog toe slechts dertig arbeiders kunnen bevrijden. Hoog water in Polen. In het wojwodeschap Po-lesië zijn ver scheidene rivieren buiten -hun oevers ge treden. D'e watermassa's hebben verschei dene bruggen en wegen vernield. Bij Ples-czyki staan 500 boerenwagens, die op weg naar de markt waren en die zich in een gevaarlijke situatie bevinden. De boeren kunnen met hun wagens niet ver- Medici ontraden langer tropenverblijf van den Landvoogd. Gebleken is, dat de geruchten als zou den ambtstermijn van Jhr. de Jonge als Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indië worden verlengd, niet gegrond zijn. Het „Bat. Nieuwsblad" betreurt het, dat de -Gouverneur-Generaal niet bereid is zijn ambtstermijn te verlengen, doch 't blad constateert, -dat gelukkig de tijd voor een afscbeids-artikel nog niet is aange broken, zoodat thans volstaan -kan wor den met de verzekering -dat de zakelijke en rustige figuur van dezen Landvoogd in de gegeven omstandigheden Indië diensten heeft bewezen van niet te schat ten beteekenis, waarom hij noode zal worden gemist. Het blad deelt mede, dat een medisch onderzoek bet resultaat opleverde dat verlenging van den ambtstermijn van -den Gouverneur-Generaal met één jaar Jhr. de Jonge moet worden ontraden. Het blad schrijft verder: „Zoo zullen wij -dus in September den Gouverneur- Generaal zien gaan en daarmede wordt thans stellig een periode afgesloten, waarin in Indië een catastrophe optrad, welke geslachtenlang in herinnering zal blijven, maar die Indië me-de dank zij bet nuchter inzicht en de vaste band van zijn Gouverneur-Generaal zal over leven". Ook de „Java-Bode" bevestigt -dat een langer verblijf in de tropen voor den 'Gouverneur-Generaal medisch niet raad zaam wordt geacht. Het blad vestigt vervolgens de aan dacht op het opmerkelijk feit, dat dit het eenige geval is van een landvoogd wiens aanblijven over de geheele linie wordt -ge- wenscht. De schrijver van het artikel maakte acht landvoogden mede, die steeds scherpe critiek aan het einde van 'hun loopbaan ondervonden. Zelfs een Van Heutsz is daaraan niet ontsnapt. Vooral in de laatste twee 'jaren van de vijf, waarin de Gouverneur-Generaal aan het bewind was, ging de lijn sterk om hoog. De schrijver van het artikel wil thans zijn meening nog niet uitspreken over de carrière van den Gouverneur-Gene raal, doch slechts memoreeren, dat spon taan uit alle -kringen der samenleving, zoowel van Europeesche als van Inland- sche zijde, stemmen zijn opgegaan, om uiting -te geven aan de hoop, dat de re- geerings-termijn van den huidigen land voogd nog een poos z.ou worden verlengd. Een dergelijk -geluid en uit een zoo wijden kring is in Indië nog niet ge hoord. der, daar de bruggen vóór zoowel als achter hen ingestort zijn. De autoriteiten nemen hulpmaatregelen. DE KOUDE IN CHINA. Hulp voor ingevroren schepen. Omtrent de koude in Noord-China wordt nog gemeld, dat troepen koelies met moeite over het ijs trekken om le vensmiddelen te brengen naar de ingevro ren schepen. Het is no-g niet mogelijk sle den te gebruiken aangezien bet opper vlak van het ijs niet vlak genoeg is. Tot op 50 mijl uit de kust verheffen zich ijs naalden van 30 voet hoogte. HEVIGE KOUDE IN AMERIKA. Aantal slachtoffers tot vijfhonderd gestegen. Uit New-York wordt gemeld: De -kou de, -die Amerika thans reeds -drie weken teistert, begint veel te lijken op een Sibe- rischen winter. 'Sedert tientallen jaren is in de Ver- eenigde Staten -de temperatuur niet zoo laag gedaald. Hevige -sneeuwstormen woeden in het Midden-Westen. Het geheele auto- en spoorwegverkeer van de Rocky Moun tains to-t de Alleghanies is belemmerd. De sneeuwstormen hebben in Grand Rapids in den staat Michigan een snel heid bereikt van 1000 kilometer per uur. Dè politie beeft touwen over de straten gespannen, waaraan de voorbijgangers zich kunnen vasthouden, teneinde tegen den storm te kunnen opworstelen. In Michigan, Hlinois en Wisconsin liggen straten en spoorbanen onder een laag opgewaaide sneeuw, die -soms vier tot 8V2 meter dik is en die door de kou-de tot een harde ijskorst is aange vroren. In vele steden in het Midden-Westen begint reeds een schaarschte van levens middelen in te treden. De prijzen voor vleescb en eieren gaan sprongsgewijze de hoogte in. Vooral bet gebrek aan melk wordt nijpend. In Chicago komen de treinen met ver tragingen tot 24 uur aan. Sedert het be staan van de spoorwegen, aldus verkla- Binnenland. De begrootingsdebatten in de Eerste Kamer. Het meerendeel der hypotheekbanken zal geen dividend uitkeeren. De Gouverneur-Generaal van Ned.-lndië neemt toch ontslag. Buitenland. De strijd in Abessynië. De koude in Amerika. Vliegtuigbotsing boven Müncben. ren de autoriteiten, zijn dergelijke ver- keersstoringen nog niet voorgekomen. Bij Jackson in Wisconsin is Maandag 1.1. in ho-ogopgewaaide sneeuw een sneltrein vastgevroren. Negen-en-tachtig passa giers konden eerst Woensdagavond uit den ingevroren trein worden bevrijd. In den staat Minnesota zijn twee goe derentreinen ingesneeuwd. Men heeft ze tot dusverre nog niet kunnen bereiken. Tengevolge van de -koude zijn tot -dus verre 500 personen om bet leven geko men. De temperaturen bewegen zich tus schen de 22 en 43 graden Gelcius onder nul. In het Zuiden en aan de kust van den Stillen Oceaan daarentegen is bet begin nen te dooien. De sneeuw smelt -daar, zoodat nu -weer gevaar van boog water dreigt. Korte Berichten. De stad Archangel is thans in bet internationale telefoonverkeer opgeno men. D'e eerste gesprekken zijn gevoerd met Londen en Berlijn. - In de afgeloopen week zijn in Groot- Brittannië 110 personen bij verkeerson gevallen gedood en 3.130 gewond. D'e cij fers voor de overeenkomstige week van bet vorige jaar waren 140 dooden en 3140 gewonden. Nabij de stad Agua Galiente in Me xico is op een spoorwegovergang een goederentrein op een autobus gereden. Hierbij werden 11 personen gedood en 16 zwaar gewond. In verband met een buitengewoon hevige koudegolf en bet gebrek aan sto-ok- materiaal is het werk in de fabrieken te Jaroslav, in de Sowjetunie, gestaakt. PRINSES JULIANA NAAR WEENEN EN BOEDAPEST? Het Boedapester blad Pesti Hirlap ver neemt uit betrouwbare bron, aldus meldt de Maasbode, dat Prinses Juliana zeer spoedig' on-der streng incognito een be zoek aan Boedapest zal brengen. Tijdens het vacantieverblijf in Tirol zou de Prin ses in gezelschap van twee vriendinnen, een hofdame en een kamer-heer een uit stapje maken naar Weenen, en van daar uit een tweedaagsche trip naar Boeda pest. De Koningin zou gedurende -de af wezigheid van de Prinses te Igls blijven. DE „KWAK'' ZATERDAG TE AMSTERDAM? Nog 7850 K.M. voor den boeg. D'at Smirnoff, zooals sommigen ver wachtten, er in zou slagen, reeds Vrij dagmiddag o-f Vrijdagavond te Amster dam te arri-veeren, kan, naar de K.L.M.- directie mededeelde, zoo goed als- onmo gelijk worden beschouwd. Er resten van Karachi naar Amster dam n.l. nog 7850 K.M. o-f een kleine der tig uur vliegen. Op zijn gunstigst rekent de K.L.M.-directie er op, dat Smirnoff met de „Kwak'' Zaterdagmiddag boven Schiphol zal verschijnen, -hetgeen dan evengoed no-g een zeer snelle vlucht zal beteekenen, -daar hij pas Woensdag uit Bandoeng is vertrokken. Met het oog o-p de veiligheid van pas sagiers en bemanning mag niet meer in één ruk worden doorgevlogen, maar mo-et onderweg gerust worden. Als de „Kwak" Zaterdagmiddag op Schiphol arriveert, is -de achterstand, door het ongeval met de „Kievit" ontstaan, to-t slechts anderbalven dag teruggebracht, daar volgens het reis^- schema de Kievit beden op Schiphol bad moeten aankomen. DE VERKOOP VAN EEN BOERDERIJ TE APPELSCHA. Toepassing van het hypotheek-commissie-besluit. Zo-oals reeds eerder is gemeld, had gis termiddag te Appelscha ten overstaan van notaris Kaïmminga uit Oo-sterwolde de z.g. palmslag plaats voor de executie van een bo-erderij met land, in eigendom toe- behooren-d aan den heer A. J. Reinders, Waarvoor de minister niet de toestemming overeenkomstig 'het bypo-tbeek-co-mmissie-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1