50 g if. xmm u. ics Voor de patrijs. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland De Gouverneur-Generaal van Ned.-lndië. Belangrijkste Nieuws Staten-Generaal DONDERDAG 6 FEBRUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Laat Vrijdag en Zaterdag CJw M.S.S.-dagen zijn! de M.S.S.-gewoonie te volgen! Uitg,: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van. het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abenn seen re o r ij e !LL0 ncr kw.r: week-ïhoisue.'ijeïïtea voor Mifltlp" - Gret cz Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. De heer Mussert heeft een verstandig oogenblik gehad, toen hij besliste dat af gevaardigden van zijn partij ook in de Eerste Kamer zitting zouden nemen. Het is gemakkelijk in vergaderingen en pamfletten allerlei dwaasheden te verkon digen. En in de Provinciale Staten waar trouwens de algemeene beginselen slechts weinig ter sprake komen, kan men zich door het hazenpad te kiezen, aan een principieel debat onttrekken. Maar in den Senaat gaat dat niet. Daar zal men zijn man moeten staan en de onder het volk verdedigde beginse len moeten verdedigen. Daar worden de heeren voor de patrijs gesteld. Gisteren hebben we daarvan reeds een voorproefje gehad toen de heer de Mar- chant et d'Ansembourg in figuurlijken zin door Prof. Diepenhorst over de knie werd gelegd en met de door hem verdedigde rente-theorie zoo danig in het nauw werd gedreven dat hij er niet van terug had, maar be loofde er later op terug te zullen komen. Vermoedelijk zal hij eerst bij den heer Mussert nadere orders moeten halen. Bij het algemeen debat over de Rijks- begrooting kwam de heer van Lanschot met de concrete vraag aan de nationaal- socialisten eens duidelijk te willen maken, hoe men het 1 zooals het N.S.B.-pro- gram aangeeft wil klaarspelen, de staatstaak uit te voeren zonder leeningen, de bestaande staatsschuld af te lossen en meteen te zorgen voor een sterke weer macht en goed onderwijs. De heeren zullen nu voor het front moeten komen. Met algemeene frazen komen ze er in den Senaat niet af. Italiaansche opmarsch in het Zuiden. Zooals het Italiaansche legerbericbt van gisteren meldde, zetten de Italianen in het Zuiden hun opmarsch voort. Zij doen dat van Dolo uit langs de Dawa Parma, de Ganale Doria en de Webbe Gestro. De opmarsch langs de Ganale Doria is tot dusverre het beste verloo- pen, langs de Dawa Parma zijn er nog moeilijkheden met Ahessijnsche afdeelin- gen en langs de Webbe Gestro had men voorloopig nog weinig haast gemaakt, doch bij een aanval van de laatste dagen is men hier ongeveer veertig kilometer vooruitgekomen, welke opmarsch dan tot het bezetten van Lama Scillindi heeft geleid. Vermoedelijk willen de Ahessyniërs hun legers meer in het Noorden centra- liseeren, om daar op meer beslissende punten de Italiaansche opmarsch tot staan te brengen. Omtrent het gevecht bij Ganale Doria ■bericht Stefani de volgende bijzonder heden. Na de nederlaag vluchtten vele Abes- cynen naar het gebied van Dawa Parma, waar zij werden aangevallen door de in boorlingen, die dë Amhaarsche tirannen haten en hen met lansen en messteken doodden. Het Italiaansch agentschap Stefani deelt mede, dat de hernieuwde opmarsch van generaal Graziani langs de Webbi Gestro den negus en de Abessijnsche militaire kringen met onrust heeft ver vuld. Het bericht van de nederlaag van de Ahessyniërs bij het dorp Lamma Sji- linghi en het overhaaste terugtrekken van de Ahessyniërs voor de zegevierende Italianen is te Addis Abeba niet gepu bliceerd, om de bevolking niet meer te demoraliseeren dan deze reeds is, na de overwinning van - de Italianen in het gebied van de Borana. De regeering van den negus gaat in tegendeel voort, communique's over over winningen te publiceeren, doch niemand gelooft er aan en de toestand wordt steeds meer verward. Men vreest, dat in de hoofdstad een revolutie tegen den negus zal uitbreken. De wensch zal bij de Italianen wel de vader der gedachte zijn. Duitsche stap te Bern. In verband met den moord op den nationaal-socialist Gustloff beeft de JJ'uitsche gezant te Bern zijn verlof afge broken, hij is terstond naar Bern terug gekeerd. Bij zijn terugkeer vond hij een brief van bondsraad Motta, waarin deze na mens de Zwitsersche regeering uiting geelt aan zijn diepste ontsteltenis over aen moordaanslag, die in geheel Zwitser- 'övendige verontwaardiging moet wekken. De Zwitsersche regeering is ten ïepste getroffen door een daad, waar- an c'e snoodheid een beleediging betee- kent voor de traditie van het land. Dë brief eindigt met uiting te geven aan het diepgevoelde leedwezen en met het ver zoek de weduwe van den overledene de deelneming der Zwitsersche regeering te betuigen. De Duitsche gezant heeft een bezoek gebracht aan bondsraad Motta, hem dank gezegd voor zijn sympathie en in opdracht van de rijksregeering het strengste onderzoek naar den aanslag, welks politieke motieven onbetwijfelbaar zijn, ook met betrekking tot eventueele aanstichters tot -den moord, geëischt. Hij heeft uiting gegeven aan de verwach ting, dat de Zwitsersche autoriteiten alles zullen doen ter opheldering van en be straffing der daders. De gezant heeft er verder op gewezen, dat de ophitsende taal, die de Zwitser sche linkerzijde sedert vele maanden in de pers tegen Gustloff, ondanks herhaalde waarschuwing van den gezant, heeft ge sproken, klaarblijkelijk het terrein heeft voorbereid voor den laffen moord. Bondsraad Motta beeft verzekerd, dat van den kant van Zwitserland alles zou geschieden om de afschuwelijke daad op te helderen en den moordenaar zijn ge rechte straf te doen ondergaan. Autoverkeer van Nederland naar Duitschland. De O. N. S'. (Oberste Nationale Sport- behörd) beeft naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de K.N.A.G. aan dit lichaam bericht, dat het den po litiebeambten in Duitschland thans ver boden is, een onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid van een zeef bij den benzinevuldop van uit bet buitenland komende automobielen. De vleeschstaking te Londen. Dë ochtendbladen spreken de ver wachting uit, dat de staking binnen enkele dagen zal eindigen. Door de snelle organisatie van een vleeschcommissie en door bet inrichten van tijdelijke opslag plaatsen voor vleesch op de stations, heb ben de stakers hun scherpe wapenen ver loren. De werkgevers blijven vasthouden aan bet standpunt dat zij de looneischen eerst in overweging zullen nemen nadat bet werk is hervat. Men gelooft dat uiter lijk gedurende het weekeinde de staking zal eindigen. Het Engelsche Lagerhuis over de economische wereldtoestanden. In de lagerhuiszitting van gisteren diende 'de leider der labour-oppositie, Lansbury, een resolutie in, waarin hij de Britsche regeering verzoekt, het initiatief te nemen bij den volkenbond tot een ge heel nieuwe actie en tot bijeenroeping van een wereldconferentie ter bespreking van de economische wereldkwesties. Deze resolutie werd met 228 tegen 137 stemmen verworpen. Daarentegen werd een door de regeering goedgekeurd amendement op de resolutie met 207 te gen 125 stemmen aangenomen. De diplomatieke besprekingen te Parijs. Otto van Habsburg is gisteren uit Bel gië komend, te Parijs gearriveerd. Prins Star hemberg is gisteravond naar Wee- nen vertrokken. In de omgeving zoowel van den aarts hertog als van den prins werd gister middag verklaard, dat geen bijeenkomst tusschen de beiden zou plaats hebben. Wel heeft de prins een onderhoud ge- bad met minister Flandin. De koude in Amerika. De bittere koude in Amerika's Mid den- en Noord-Westen duurt nog onver minderd voort. In Iowa, Dakota en Illinois worden temperaturen geregistreerd van 25 tot 30 graden onder nul. In de Zuid-Oostelijke staten daaren tegen hebben hevige regens groote over stroomingen veroorzaakt. Dientengevolge zijn verscheidene personen om het leven gekomen en honderden anderen dakloos geworden. België is bang voor een inval via de Nederlandsch-Belgische grens. In opdracht van het kabinet heeft de Belgische minister van defensie, Devèze, gisteren voor de gezamenlijke commissie uit kamer en senaat een uiteenzetting ge geven van de militaire kwestie. Met nadruk verklaarde de minister, dat België door geen enkele militaire af spraak gebonden is en dat het zijn sou- vereiniteit ongeschonden handhaaft. Na vervolgens België's militaire situ atie binnen bet kader van den volken bond en van het verdrag van Locarno te hebben geschetst, gaf Devèze een aan tal inlichtingen over den tegenwoordi- gen omvang der Duitsche strijdkrachten en over de verdedigingsmaatregelen, wel ke Frankrijk getroffen heeft aan zijn Oostgrens. Spr. wees op bet gevaar eener mogelijke invasie via de Ne derlandsch-Belgische grens en concludeerde daaruit, dat niet slechts de Belgische grens tusschen Arlon en Mae- seyck, doch óók tusschen laatstgenoemde plaats en Antwerpen versterkt moet worden. Korte Berichten. Met de President Harding zijn 108 kisten goud uit de Vereen. Staten naar Frankrijk verscheept en 6 kisten naar Engeland. Ook met de Majestic is goud naar Frankrijk verscheeept en wel 1.700.000 dollar. De Vesuvius is gaan werken. Voor de bewoners van de omstreken is evenwel geen gevaar te duchten. Te Warsöbau is een typografen- staking uitgebroken. Men vreest, dat geen bladen zullen uitkomen. De hevige koude in Noord-China duurt voort. Bijna alle havens zijn dicht gevroren. Koning Christiaan van Denemarken is hedenmorgen te Parijs aangekomen. HANDELSRELATIES TUSSCHEN NEDERLAND EN BELG IE. Het geheele contingenteerings-arrange- ment zal binnenkort worden onder het oog gezien. Naar men ons mededeelt, zegt de Maasbode, blijven de handelsrelaties tus schen Nederland en de Belgische en Luxemburgsche economische Unie voor loopig geregeld als vroeger. Nu er voor 1 Febr. 1936 geen nieuwe overeenkomst is tot stand gekomen, wat betreft de goederen, warvan de invoer in een van beide landen gecontingenteerd is, blijven de bepalingen van bet accoord van 7 Maart 1935 van kracht voor een termijn van drie maanden. Bijgevolg moeten van 1 Febr. j.l. af de Nederlandsche afne mers uit België aan bet crisisinvoerbu- reau in 's-Gravenhage de invoervergun ningen aanvragen voor het tijdvak van 1 Febr. 1936—1 Mei 1936. Intusschen vernemen wij uiit goede bron, dat spoedig onderhandelingen tus schen Nederland en België zullen begin nen, waarbij bet geheele contingentee- rings-arrangemen't onder het oog zal worden gezien. LOONSVERLAGING LANDBOUW BEDRIJF. Dinsdag heeft te Rotterdam de Fede ratie van werkgeversverenigingen in 't landbouw- en veeteeltbedrijf in Zuid-Hol land, Zeeland en Noord-Brabant ver gaderd. Breedvoerige besprekingen werden ge houden over den toestand in het land bouwbedrijf, zooals deze zich laat aan zien tengevolge van de jongste richt prijsverlaging van de tarwe. Aangetoond werd dat deze verlaging gelijk staat met ongeveer 10 pet. van de loonuitgaven. Besloten werd den leden te adviseeren, per 1 Mei of van den datum waarop ter plaatse een loonregeling afloopt, een loonsverlaging van tenminste 10 pot. te bedingen, ongeacht de verhoogingen, welke door arbitrale uitspraken e.d. de laatste jaren zijn teweeg gebracht. WETTELIJKE REGELING VAN HET PARTIJWEZEN? Bijl het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer over de rijksbegrooting voor Bin- nenlandsche Zaken verklaarden sommige leden in een tijd als de huidige, waarin van tal van openbare instellingen misbruik wordt gemaakt, een wettelijke regeling van het partijwezen een aangelegenheid van het grootste belang te achten. Zij' waren van oordeel, dat bij zoodanige regeling aan de politieke partijen, o.a. een zekere pu bliciteit, althans officieele controle wat be treft geldmiddelen zou moeten worden op gelegd, opdat worde gewaakt tegen het mogelijk subsidieeren van die partijen door commercieele ondernemingen of zelfs door buitenlandscbe regeeringen. De leden, hier aan het woord, meenden te weten, dat er landen zijn, waar zulk een wetgeving bestaat en verzochten den minister, in eenige hoofdlijnen hun een overzicht daarvan te willen geven. Loonbijslag landbouwbedrijf. Zooals vroeger werd bericht, konden burgemeester en wethouders, die meege daan hadden als werkgevers in het land bouwbedrijf aan de regeling betreffende plaatsing van werkkrachten in hun be drijf, niet in aanmerking komen voor bij slag op het uitgegeven loonbedrag. Naar aanleiding va)n een ingediend verzoek, heeft de minister van sociale zaken thans bepaald, dait aan voormelde werkgevers het gedeelte van den hun toekomenden bijslag, dat uitsluitend ten laste van het Rijk komt, mag worden uitgekeerd. VERLENGING AMBTSPERIODE MET EEN JAAR. Het V a d. meldt: Naar wij vernemen, heeft minister Colijn den gouverneur- generaal van Ned.-lndië naar aanleiding van diens verzoek om ontslag de vraag gesteld, of hij bereid zou zijn, het ambt nog één jaar na de gebruikelijke vijf jarige periode te blijven bekleedende landvoogd zou op deze vraag bevestigend geantwoord hebben. Naar wij vernemen, houdt deze vraag verband met het voornemen van minis ter Colijn, die thans zoowel de porte feuille van koloniën als die van defensie beheert, om eerlang, wanneer overleg over het Indische defensievraagstuk de vereeniging van deze beide functies niet langer wenschelijk maakt, als minister van koloniën af te treden. Een korte verlenging van den ambts termijn van den tegenwoordigen land voogd maakt het in deze omstandighe den mogelijk, dat minister Colijn, gedu rende de periode, waarin hij nog met het beheer van het departement van ko loniën zal zijn belast, met den tegen woordigen landvoogd blijft samenwer ken, en dat de keuze van den nieuwen landvoogd tot na dit optreden van den nieuwen minister van koloniën wordt verschoven. Uit Den Haag wordt ons hieromtrent nog gemeld Naar aanleiding van een persbericht, dat Minister Colijn den Gouverneur-Ge neraal van Ned.-lndië de vraag gesteld zou hebben of deze 'bereid zou zijn het ambt nog één jaar na de gebruikelijke 5-jarige periode te blijven bekleeden en van den landvoogd een bevestigend ant woord zou hebben ontvangen, vernemen wij, dat een vraag in dezen vorm niet aan den G. G. gesteld is, en dat er dus uiteraard geen antwoord in den in het persbericht bedoelden zin 'kan zijn ont vangen. De overige bijzonderheden, ver meld in het persbericht, zijn uit de lucht gegrepen. Wetsontwerp Vaste Lasten. In de gisteren gehouden zitting der Eerste Kamer deelde minister Van Schaik mede, dat hij verwacht, dat de regëering in staat zal zijn, spoedig de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp-vaste lasten bij de Tweede Kamer in te die nen. Het bezoek van den directeur van economische zaken in Ned.-lndië. Betreffende het bezoek van den direc teur van economische zaken in Ned.- lndië, Mr Hart, vernemen wij, dat diens verblijf in Holland slechts van korten duur zal zijn, aangezien de heer Hart voor Maart weer in Indië terug moet zijn in verband met de voorbereiding der Indische begrooting. De heer Hart zal besprekingen voeren over de economische betrekkingen tus schen Nederland en Ned.-lndië. EEN OPSTANDIGE FASCISTISCHE PROPAGANDIST. Op staanden voet geroyeerd. Te Breda werd door de Nationaal Socialistische Nederlandsche Arbeiders partij, leider Majoor Kruyt, een verga dering gehouden. Als sprekers waren aangekondigd de propagandaleider Kees Frenay en majoor Kruyt. Nauwelijks was de heer Frenay aan het woord, aldus het „Dagbl. v. N.-Bra bant", of het viel op, dat hij niet de fas cistische beginselen verdedigde en pro pageerde, maar daarentegen de arbeiders opriep om zelf de leiding in banden te nemen en niet 'te gedoogen, dat bepaalde leiders, die zelf niet willen lijden en nooit geleden hebben, over de ruggen der arbeiders tot leidende functies komen. Daarbij noemde bij o.m. de namen van Ir. Mussert en.... majoor Kruyt, die achter hem aan de bestuurstafel naast den kringleider der N.S.N.A.P. voor Breda, den beer A. P. M. den Boer, was gezeten. Tot tweemaal toé werd de naam van den beer Kruyt genoemd en het ver baasde iedereen, dat er verder niets ge beurde. Toen echter verscheen een politie-in- specteur met twee agenten ten tooneele met de bedoeling den beer Frenay, die op staanden voet door majoor Kruyt als propagandaleider en lid der partij was afgezet, uit de zaal te zetten. Aanvankelijk wilde de heer Frenay in de zaal plaats nemen, maar dit stond de politie hem niet toe en op Frenay's vraag: „Wie brengt mij naar den trein" gingen een dertigtal jongelui mee naar buiten. 's Morgens zjjt Ge laatGe kleedt U haas tig aan, jaagt Uw ontbijt door de keel en denkt slechts aan één ding: Uw trein, tram of bus te halen, die U op tjjd naar Uw werk zal brengen Dit Jachten, dat eiken Maandagmorgen weer op nieuw begint, mat U af, put Uw zenuwen uit, maar mist zijn ongunstigen invloed ook niet op Uw ingewanden, die langzaam en moeilijk gaan werken, waardoor van dag tot dag vergiftigende afvalstoffen zich in Uw ingewanden vastzetten, terwijl ook andere organen hun afscheidingstaak trager vervullen. En hoe verder Ge in ue week komt, hoe loomer, hoe vermoeider en hoe lusteloozer Ge U voelt worden. Het zijn die stoffen, die Uw bloed dikker maken, onzuiverder en die op Uw geheele gestel van Invloed zijn, Ge wordt nog vermoeider en en prikkelbaarder, terwijl Uw eetlust verdwijnt. Is het wonder, onder zulke omstandigheden, dat dan na afloop van Uw weektaak Uw welverdiende Zondag een verloren dag wordt, omdat Ge U te moe, te mat en te landerig voelt om 'CJw plannon te volvoeren. Tenz\j..„ Ge óók de MLS.S.-gewoonte volgt! Wat dat ls Neem Vrijdag en Zaterdag voor het naar bed gaan één of twéé M.S.S.-cachets, welke bestanddeelen bevatten, die Uw geheele gestel opfrisschen, Uw ingewanden zuiveren van de vergiftigende afvalstoffen, op Uw lever, op Uw bloed een gunstigen invloed hebben. Door zoo'n reinigend M.S.S.-ertje zal tusschen Zaterdag en Zondag Uw gestel als door 'n wonder verbeterd zijn. Ge voelt U. als Ge Zondagsmorgens ontwaakt, een ander mensch. Vroolijk en opgewekt en vol blije levenslust kunt Ge al Uw Zondags-plannen ten uitvoer brengen. Zulk een heerlijken, door niets verstoorden dag van rust en ontspanning, al naar ,Uw eigen op vattingen, kunt Ge U verzekeren door elke week M.S.S.-cachets (ook wel genaamdLaxeer- Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van belde geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent. Overal verkrijgbaar Binnenland. De ambts-termijn van den Gouverneur- Generaal van N.O.-Indië met een jaar verlengd. De Eerste Kamer over de Staatsbegroo- ting 1936. Loonsverlaging in den landbouw? Handelsrelaties tusschen Nederland en België. Buitenland. De Italiaansche opmarsch in Zuid-Abes- synië. De Belgische defensie. Duitsche stap te Bern. No'g steeds koude in Amerika. EERSTE KAMER. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN OVER DE RIJKSBEGROOTING 1936. Gisteren is de Eerste Kamer begonnen met de algemeene beschouwingen nopens de Rijksbegrooting. De beer Van Embden (V.D.) wijst op den somberen toestand en zegt zich in groote lijnen te kunnen vereenigen met het regeeringsbeleid. Een tpajhlijike tegenstelling acht spr. aanwezig tusschen de offers die het open baar onderwijls zich inzake bezuiniging getroostte en de manier waarop de rech terzijde loyale medewerking weigerde. Spr. hoopt dat de staatscommissie een oplossing zal vinden en geen kabinetscri sis zal ontstaan. Spr. wijdt dan aandacht aan bet Plan van den Arbeid, dat niet nationaal kan worden uitgevoerd, omdat men door een radicaal ingrijpen de concurrentiemoge lijkheden zeer zou beperken. Vooral niet in deze dagen. De tegenstelling, door de soc.-dem. her stel-plannen-makers geschapen, tusschen een regeering die de koopkracht steeds meer verkleint en het Plan, dat deze koopkracht wil vergrooten, is niet juist. De Nederlandsche regeering verkleint de koopkracht niet. Dat doet de teruggang in den internationalen handel. De heer Van Lanschot (R.K. acht een beetje optimisme a la minister Ge- lissen op z'n plaats. Er zijn lichtpunten; de verbeterende toestand in Indië en de mogelijkheden die het handelsverdrag met Amerika biedt. Het Plan van den Arbeid acht spr. niet voor uitvoering vatbaar. Uitoefening van de staatstaak zonder leenen staat er in het program van de N.S.B. Spr. is benieuwd boe de heeren

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1