m eerste blad I Het jaarlijksch applaus. Weermacht en Weerkracht. Buitenland De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 5 FEBRUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAiMSANO l r, 107 >,v. na 90 Je bedoeling centrum te rende drei- |zien. 23X24 20—25 15X24 21—26 5—10 liticmeel ook |.t natuurlijk 25 X 45. 10—15 8—12 18—23 26X37 15 25 85 45 50 12—18 2—7 7—11 25X34 It zijn volgen- 1.5 voorloopig 9—14 vaarin zwart zij'n tegen- 3—8 8—12 zeer geraffi- de dreiging laarmede Vos luden. Zonder pare fout van Joen komt de en Vos raakt igen. 1—6! Ji237 is niet ■29 enz., op 39 pX24, 19X39, jodat nu 40— |as dat hijl niet de dreigende ruil met 27 12—1711 gecombineerd, lig 17—21, op 11X44. Wit |rong en speelt 14X25 w.ym Imz~Mm im i_ 15 25 35 4r 50 16X27 23X43 43—49 49—16 voor wit niets 13—18 11—17 16X5 RBERICHT. id van 5 Febr.: ot N. wind, ver- arschijnlijk nog vorst 's nachts, tot lichte dooi. ïgsdienst. sdenmorgen aaa neer! ddag 3 u. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL j. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i iO per kwartaal, weekabonnementen voor MióöeUyufa Goes vn Viissingen i 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel, Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Lag 3 u.: 751. fietsen: Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Onder dit kopje schrijft de „Nederlan der": „Keurt gij', Duitscbe man of Duitscbe vrouw de politiek van den Fübrer goed, welke er op is gericht ons weer koloniën te verschaffen?" Deze vraag zal zijn de berichten juist, binnen enkele maanden aan het Duitscbe volk ter beantwoording worden voorgelegd. Hiermede wordt een werkwijze gevolgd die bedoeld is tot traditie te worden. Tel ken jare immers wordt het Duitsche volk opgeroepen om zijn oordeel te geven over een bepaald punt van Duitscbe politiek. Na het uittreden uit den Volkenbond werd goedkeuring van bet betrokken be sluit gevraagd, waarbij' er voor werd ge zorgd dat bet verband tusschen Versailles en het Geneefsche instituut vooral niet uit het oog te verliezen. Het succes was uit- teraard groot. De verbreking der militaire voorschrif ten uit het vredesverdrag werd ook gaar ne goedgekeurd. Thans beeft men een volgend punt van het verdrag van Versailles genomen, waarvan meü. de bestrijding wil doen goedkeuren. De gegeven voorbeelden bewijizen dat het vooral om een goedkoop succes en om de daarin gelegen mogelijkheden tot proi- papanda is te doen. Eens echter zullen de verschillende paragrafen van het vredesverdrag allen benut zijn. Dan komt men wellicht tot het stellen van nog simpeler vragen in nog populairder vorm, want men vergete niet dat hoe langer een bewind duurt, des te moeilijker handhaving der popu lariteit valt. Maar dit terzijide. Voor het oogenblik dient te werden geconstateerd dat een re- geering, die zoo grove en goedkoope suc cessen als een levensbehoefte gevoelt, geen blijk geeft van overgroot vertrouwen in eigen kracht. Een hoera-stemming heeft nog nimmer blijvende resultaten af geworpen." Zoo is het inderdaad. Dat een uitspraak van het volk wordt gevraagd over een punt als hier genoemd is wel een bewijs dat bet Nat. Socialistisch bewind zich zwak gevoelt. Een uitspraak over de economische of de kerkelijke politiek zou waarschijnlijk ondanks alle middelen die in Duitschland worden gebezigd om tegenstanders murw te maken, het tegendeel van een succes worden. In ons nummer van 9 Januari hebben wij gewezen op de wenscbelijkheid van uitbreiding van het legercontingent in de eerste plaats ter versterking van de weer macht, maar dan ook oim de arbeids markt te ontlasten, speciaal in het belang van de vele duizenden jeugdige werkloo- zen. Naar aanleiding van in de afdeelingen der Tweede Kamer gemaakte opmerkin gen worden hierover in de memorie van antwoord inzake het Defensiefonds, mede enkele beschouwingen gewijd. De Regeering erkent, dat bet personeel- waagstuk ongetwijfeld zeer belangrijk moet worden genoemd, maar finan- cieele overwegingen verzetten zich tegen een overigens gewenschte legerorganisatie gebaseerd op een grooter contingent. Overigens is de Regeering van oordeel *pat men van contingentsuitbreiding voor de bestrijding van de werkloosheid niet £v'eel mag verwachten, ian de 75.000 jongelieden eener jaar- asse moet blijkens de ervaring gerekend Sjorden op 40 pet. afkeuringen. Rest M5.000. Van deze zouden ongeveer 7000 «'aanspraak kunnen maken op vrijstelling |m andere redenen dan broederdienst. tmst 38.000. Dit getal is dus bet aantal Lar8-1" opgeroepen kan worden, wanneer 7£r?.6derdienst niet langer als motief voor Vrijstelling geldt. Thans worden jaarlijks ,j ongeveer 24.500 jongelieden opgeroepen om het wettelijk maximum van 19.500 te jHpreiken waaruit blijkt dat van de op- P^oepenen nog weer ongeveer 20 pet. qs A^ar dezen maatstaf zouden van de I aif a rU™ ^0-000 overblijven, of tien a 'f duizend meer dan bet tegenwoordige contingent. De groote meerderheid van ezen dient 5V2 maand, zoodat de uit- reKimg van den dienstplicht het werk- ozenaantal slechts met zes a zeven dui zend verminderen zou! r ®6t ?Preekt vanzelf, dat financieele erwegingen hierbij niet uit het oog mo- en worden verloren hoewel aan den an deren kant niet moet worden voorbijge zien dat de steunverleningen enz. ook voor jeugdige werkloozen niet onbelang rijke bedragen vorderen. Hiertegenover staan echter zeer belang rijke voordeelen Een constante vermindering van het leger der jeugdige arbeidskrachten met, laten we zeggen 5000, zou beteekenen een gen worden verloren hoewel aan. den an- zeer sterke vermindering van werkloos heid onder de jeugd, en een belangrijke vermindering van de dreigende gevaren van moreelen en geestelijken aard. Het zou weer hoop en moed geven in duizenden jonge harten. Het zou beteekenen zoowel versterking van de weermacht als van de w e e r kracht van ons volk. Nieuwe hevige strijd in het Noorden. Uit Addis Abeba wordt gemeldDe aanvulling der Abessynische troepen aan het Zuidelijk front is thans definitief tot stand gebracht. De keizer heeft vier ge neraals met c.a. 75.000 man, alsmede reservetroepen derwaarts gezonden. 'Gisternacht schijnt de strijd aan het Noordelijk front weer krachtig te zijn hervat. Volgens nog niet bevestigde be richten zouden zich in het gebied van de Setit en in de provincie Kafta hevige ge vechten ontwikkelen en zou een tweede groote veldslag in Hausien zijn begon nen. Bij dezen aanval, die de Italianen volkomen zou hebben verrast, zouden de Abessyniërs ook een hooggeplaatst offi cier men spreekt van een generaal gevangen hebben genomen. Volgens Stefani is er geen sprake van de aanstaande verovering van Makalle door de Ethiopiërs. Abessynisch succes in het Zuiden? Volgens te Addis Abeba ontvangen be richten heeft aan het eind van de vorige week ten noorden van Negelli aan het zuidelijk front een vrij hevig gevecht plaats gehad, waarbij de Italianen groote verliezen zouden hebben geleden. 'Reuter meldt omtrent dit gevecht nog, dat een Italiaansche colonne de troepen •van Dedsjas Meredé zou hebben aange vallen. De Italianen zouden zijn terugge slagen en 1700 dooden, voor het meeren- deel zwarthemden, op het slagveld heb ben achtergelaten. De Ethiopiërs zouden 16 tanks, 70 mitrailleurs, drie kanonnen en elf vrachtauto's hebben buitgemaakt. Italianen bereiden zich op regentijd voor. Het Italiaansche commando heeft reeds uitgebreide maatregelen genomen om het hoofd te bieden aan bet komende regen seizoen. Achter het front zijn vele stee nen gebouwen opgericht, welke veel lijken op kleine hangars voor luchtschepen; hierin kunnen tijdens den regen de sol daten schuilen, terwijl ook de munitie en levensmiddelen hier worden onderge bracht. Aangezien het eens per dag regent tus schen 2 en 4 uur 's middags, kan men hiertegen strijden, niet alleen door het in richten van schuilplaatsen, zooals boven gemeld, doch ook door een, goede orga nisatie van de wegen. Het succes hier van wordt gewaarborgd door 50.000 werklieden, die binnenkort in Afrika zul len aankomen. VERGADERING VAN DEN GROOTEN FASCISTISCHEN RAAD. Italië blijft zijn actie in Abessynië voortzetten. De groote fascistische raad heeft gis teravond de 2e zitting in dit jaar ge houden. De Duce zette zijn verslag omtrent den politieken en militairen toestand voort. Er werd een resolutie aangenomen, waarin o.a. het volgende werd verklaard: De groote fascistische raad heeft na bestudeering van de politieke gebeurte nissen in December zijn optreden, dat was geïnspireerd door voorloopi'ge terughou dendheid tegenover het Fransch-Britsche plan, alleszins gerechtvaardigd bevonden. De raad beschouwt de jongste overwin ningen der Italiaansche troepen aan Erythrea en Somalifront als factoren, die van beslissenden invloed zijn op den toe stand. De Raad hernieuwt zijn vast besluit het doel te bereiken, waarvoor de mili taire actie werd ondernomen. Vervolgens ging de raad na hoe de binnenlandsche toestand thans aan het eind van de derde maand van het eco nomisch beleg is. Nadat lof was gebracht aan de kalmte en den bewonderenswaardigen tegenstand van het Italiaansche volk stelde de raad de richtlijnen vast voor de tegenmaat regelen in geval van een verdere ver scherping der sanctie-maatregelen. De minister van financiën sprak daar op over de noodzakelijkheid het handels verkeer met het buitenland in vast om lijnde banen te leiden. Op voorstel van den minister werd de volgende resolutie aangenomen. De groote Fascistische raad ziet in de be studeering van de buitenlandsche handel overeenkomstig de richtlijnen van de fas cistische economische leer nog versterkt door de huidige omstandigheden, in bet handelsverkeer met bet buitenland, een functie van openbaar belang, die direc te controle door den corporatieven staat rechtvaardigt. LEIDER DER ZWITSERSCHE NAZI'S TE DAVOS VERMOORD. Gisteravond is te D'avos de leider van de groep Zwitserland der Nationaal-So- cialistische Duitsche Arbeiderspartij, Wil helm Gustloff, in zijn woning doodgescho ten. De dader heeft zich later bij de politie aangemeld. Het bleek een 26-jarig Joego- slaviër te zijn, David Frankfurter ge naamd. Volgens zijn verklaringen zou hij geen communist zijn maar den aanslag met voorbedacten rade hebben g'epleegd uit haat jegens het Duitsche regiem. Gustloff had de laatste maanden een buitengewone activiteit ontplooid en bij de bondsregeering waren talrijke klachten ingekomen over zijn optreden. Dë dader verklaart geheel op eigen initiatief te heb ben gehandeld en geen medeplichtigen te hebben. De staking te Londen breidt zich uit. De staking op de Londensohe vleescb- markt heeft zich uitgebreid, doordat een aantal arbeiders in koelhuizen uit sym pathie met de staking bet werk heeft neergelegd. Verder zijn verschillende havens, waar de vleeschboo'ten anders worden gelost, gesloten, omdat het vleesch toch niet kan worden vervoerd. Het aantal stakers is thans aangegroeid tot 12.000. De staking, die thans reeds twee dagen duurt, begint Londen ernstig met een te- i kort aan vleesch te bedreigen. In verschei den winkels is de voorraad vrijwel uitge put. De bond van handelaren in binnen- landsch vleesch, die hun waar niet van de haven betrekken heeft besloten het vleesch rechtstreeks naar de winkels te sturen. De stakers zullen waarschijnlijk po gen dat plan te doen mislukken door een beroep te doen op andere leden van de Thansport and General Workers Union om ook te staken, of om het vervoer van vleesch te weigeren. De uitbarsting van de Stromboli. De onlangs plaats gehad hebbende uit barsting van de Stromboli heeft aanzien lijke schade aangericht. De Stromboli bombardeerde het eiland en de zee rondom met rood-gloeiende steenen. Hoewel de wijngaarden en de bosschen op de hellingen werden ver nield, viel er slechts één menschenleven te betreuren van een jongen, die gewend was door de vallende steenen. Staking in de confectie-industrie in de Vereenigde Staten. De arbeiders en arbeidsters van 3800 confectiebedrijven in de staten New-York, New 'Yersey, 'Connecticut en Pennsylva- nië, hebben opdracht 'gekregen het werk Donderdagmiddag a.s, neer te leggen. Vrijdag zal worden besloten of bet pa rool tot een algemeene staking zal wor den gegeven. Dit besluit is genomen in verband met het mislukken der drie-maandelijksche onderhandelingen tusschen de vakver- eenigingen inzake de vaststelling der ar beidsvoorwaarden. Door de Staking zullen 1Ö5.000 arbei ders en arbeidsters worden getroffen. Sneeuwstorm in Japan. Een ongewoon hevige storm, zooals Ja pan sedert jaren niet heeft gekend en welke gepaard ging met zware sneeuw buien, woedt bc ,-ü Midden- en West-Ja pan. Het verkeer, vooral in Tokio, Kioto, Osaka en Kobe is volkomen stilgelegd. In de groote steden lag de sneeuw vanmorgen vroeg reeds een Meter boog. Dë bezoekers der amusementsgelegenhe den waren genoodzaakt in de localiteiten te overnachten. Meer dan 1000 schepen konden niet uitvaren, talrijke visschers- booten worden vermist. De Sovjet-hel ontvlucht. In uitgeputten toestand is in Charbin aangekomen een katholiek priester pater Metwedeff, die uit de hel van sovjet-Rus land is gevlucht. Pater Metwedeff werd in 1932 door de DE MELKSTEUNREGELING. Naar aanleiding van het gerucht, dat met ingang van 1 April consumptiemelk inplaats van industriemelk in brood zal moeten worden verwerkt, wordt verno men, dat hieromtrent nog niets is be paald, D'e Minister van Landbouw en Vis- scherij heeft nog geen beslissing genomen inzake de wijziging der melksteunrege- ling. Verschillende plannen zijn bij hem in overweging. Als een onderdeel vau een dier plannen is bovengenoemde gedachte naar voren gebracht. Er is echter nog geen enkele beslissing genomen. Gepoe gearresteerd onder besehuldiging, dat bij aan de kinderen van zijn dorp godsdienstonderricht had gegeven. Hij werd van D'obrinka naar Siberië getrans porteerd, waar zich in een groot concen tratiekamp 3000 geloovigen bevonden, die allen vanwege hun godsdienstige over tuiging waren gearresteerd. Al de gevan genen van bet kamp te Bamlag, werden te werk gesteld bij den aanleg van de spoorlijn Baikal-Amoer. De gevangenen waren aan onbeschrijf lijke ontberingen blootgesteld; zij waren gehuisvest in oude spoorwagons, die niet verwarmd waren en bet voedselrantsoen dat bun werd verstrekt,' was juist vol doende om niet van ontbering te sterven. Toch zijn honderden gevangenen tijdens het werk, dat bovenmenschelijke krachts inspanning vorderde, van koude en uit putting gestorven. In het kamp bevonden zich ook de aartsbisschop Matüieu de Voronege, als mede vier en twintig bisschoppen en een groot aantal priesters. Pater Metwedeff is er in geslaagd om te vluchten en na ontzaglijke ontberingen t.j hebben geleden, waarvan men zich geen voorstelling kan vormen, heeft hij einde lijk behouden de grens van Mandsjoekoeo kunnen bereiken. DEFENSIE-VERKLARINGEN VAN DEN MINISTER-PRESIDENT. Ernstig bezorgd over den internationalen toestand. De Belgische minister-president, van Zeeland, heeft tijdens de discussie in den senaat over de begrooting van buiten landsche zaken het woord genomen, om uiting te geven aan zijn ernstige bezorgd heid ten aanzien van den internationalen toestand. „Het göheele land komt langzamer hand onder den indruk der feiten", aldus de premier „Laten wij ons derhalve sterk maken in financieel, economisch en mili tair opzicht. Dat is absolute noodzaak." Van Zeeland deelde mede, dat aan het parlement spoedig een voorstel zou wor den onderworpen, strekkende tot verhoo ging der nationale verdediging. Hij wees er op, dat de Belgische poli tiek steeds op den vrede was ingesteld, op den vrede door internationale samen werking, op den grondslag der collectieve veiligheid. Echter ik moet erkennen, dat de toestand zich gewijzigd heeft en dat wij met de evolutie der omstandigheden rekening moeten houden. De kwestie van de versterking onzer nationale verdediging verdient de groot ste aandacht. Zoodra de ministerraad Vrijdag zijn definitieve beslissing genomen zal hebben, zal het parlement zich moeten uitspre ken. De schoolstrijd in Duitschland. Ook in Neurenberg werden j.l. Vrijdag de kinderen ingeschreven, die thans den leerplichtigen leeftijd bereikt hebben, en die in April e.k. bij bet begin van het nieuwe schooljaar de lagere school zullen moeten bezoeken. E'r werden 4871. kinde ren aangemeld, waarvan er 3999 ofwel 82.10 procent werden opgegeven voor de neutrale gemeenschapsschool. Tevens werden de ouders in de gelegen heid gesteld om hun kinderen van de bijn zondere school weg te halen en naar de neutrale school te zenden. Uit elf protes- tantsche scholen werden 3000 kinderen en uit de katholieke scholen 1000 kinde ren, dus in totaal 4000 leerlingen, overge schreven naar de neutrale school. Communistische samenzwering te Boedapest ontdekt. De geheime politie van Boedapest is er in geslaagd een communistische propa- ganda-centrale te ontdekken. Vijftien leiders werden gearresteerd. Onder de arrestanten bevindt zich de sedert lang bekende communistenledder Sigmund Kiss, die een rol speelde in de Hongaarsche radenregeering. Hij is ver moedelijk door Bela Kun, den bloeddors- tigan rooden terrorist, die momenteel te Binnenland. Nieuwjaarsrede burgemeester van Mid delburg. Vervanging blikvleesch voor werkloozen. De melksteunregeling. Het hypotheekwetje door de Eerste Ka mer aangenomen. Buitenland. De leider der Zwitsersche Nazi's ver- inoord. Dë Belgische minister^president ernstig bezorgd. Moskou vertoeft, naar Hongarije gezon den. Uit gevonden materiaal bleek, dat een geregelde koeriersdienst tusschen Moskou en Boedapest bestond. De gearresteerde communisten zijn on middellijk aan een uitvoerig politieverhoor onderworpen. 'Hierbij bleek inderdaad, dat men te doen bad met een goed ge organiseerde groep communistische lei ders en dat de Hongaarsche centrale op het oogenblik onder leiding slaat van Bela Kun. REGELING VAN HITLER'S OPVOLGING? Een Triumviraat. Het heeft de aandacht getrokken, dat Hitler tot driemaal toe in September 1935 op het partijcongres te Neurenberg, later in een redevoering te Detmold en nu op den 30sten Januari te Berlijn, er den na druk op heeft gelegd, dat de duur van het nat.-soc. regeeringsstelsel niet aan een persoon gebonden is. „Wie van ons zoo zeide hij te Berlijn thans de oogen sluit, weet dat achter hem tien anderen staan. Onze beweging zal niet vergaan. Zij: zal Duitschland blijven lei den." Naar de Berlijnsche correspondent van de Neue Zïircber Ztg. verneemt, is in derdaad een regeling getroffen voor het geval Hitier om eenigerlei reden zijn functie als staatshoofd niet langer zou kunnen vervullen. In dit geval zal de macht overgaan op een driemanschap uit de rijksministers Goering, Hess en Blom berg. De twee generaals 'belichamen de militaire macht als ruggegraat van den staat. De correspondent voegt er aan toe, dat dit besluit, 't welk niet zal worden ge publiceerd, na rijp beraad is genomen. Het is medegedeeld aan alle leden der rijksregeering, de gouwleiders en de lei ders der weermacht, die zich allen tot geheimhouding hebben moeten verbinden. Korte Berichten. De Arabieren in de voornaamste steden van Palestina zijn een sympathie- staking begonnen met de Syrische Ara bieren, 'die hebben betoogd tegen bet Fransche bestuur en een week geleden tot staking hebben besloten, alsmede tot bet boycotten van Fransche goederen. Dë Fransche kamer heeft met 347 tegen 176 stemmen den status quo ver worpen ten aanzien van de wijze van ver kiezing van de kamer, daarmede zich in principe uitsprekend voor de evenredige vertegenwoordiging. Dë „Daily Herald" meldt, dat de Britsehe regeering maatregelen neemt om 30 a 40 millioen gasmaskers te doen vervaardigen en opslaan. In iedere stad en in ieder dorp zal een gasmaskerdepot worden ingericht. De Egyptische ontwerp-begrooting voor 1936'37 voorziet in den aanleg van een vliegveld te Port-Said. NIET EEN ANTI-NATIONAAL- SOCIALIST1SCHE PARTIJ. In enkele plaatsen o.a. Oostburg en Franeker, zijn door vrijzinnige en recht- sche kiesvereenigingen bijeenkomsten ge organiseerd om gezamenlijk te protestee ren tegen bet nationaal-socialisme. Met instemming nemen wij hier over wat de Standaard in verband daar mede opmerkt: „Voor een dergelijke geconcentreerde actie tegen de N.S.B. gevoelen wij niets. Bestrijding van het nationaal-socialis me achten wij dringend noodzakelijk. Maar dan bestrijding krachtens anti revolutionair beginsel. De vrees is niet denkbeeldig, dat op dergelijke massale vergaderingen de anti revolutionaire bazuin geen helder geluid kan geven en baar geklank door het woord der anderen wordt verstoord. Grooter bezwaar is nog, dat bij derge lijke anti-nationaal-sociaiistiscbe klop jachten de indruk rijst, dat onze actie zich eenzijdig heeft toe te spitsen tegen de N.S.B. Fataal zou die gedachte wezen. Van den kamp tegen liberalisme en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1