eerste blad Onduldbare echtscheidingsmethode. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana in Tirol. Buitenland De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws DINSDAG 4 FEBRUARI 193B DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Binnenland 50 e mmm IDS Uitg,: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs *55.50 oer kwartaal; weekabumenenten voer Goee ,a Vhssingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In de „Maasbode" wordt de aandacht gevestigd O'p onze „ongelukkige huwe lijkswetgeving", die het mogelijk maakt, dat met de heiligheid van het huwelijk op ergerlijke wijze wordt gesold. „Wat is het geval? Art. 263 Burg. Wet boek zegt kort en bondig: „Echtscheiding kan nimmer door onderlinge toestemming plaats hebben". Maar dit artikel noemen wijl de groote leugen, omdat bijna alle echtscheidingen bij onderlinge afspraak geschieden. De eene partij beschuldigt de andere van overspel; deze verschijnt dan niet voor den rechter en de echtscheiding wordt uitgesproken. Zoo is de algemeene practijk. Moeten wiji hier den rechter een verwijlt maken? Neen, want hij, handelt niet in strijd met de Nederlandsche wet. In ons recht geldt n.l. de bekentenis als volledig bewijs. Art. 1962 Burg. Wetboek luidt: „De gerechtelijke bekentenis levert een volledig bewijs op tegen dengene, die dezelve, hetzij in persoon, hetzij bijl eenen bijziOnderen daartoe gevolmachtigde, heeft afgelegd." En men bekent nu eenmaal, wanneer men op de dagvaarding niet ver schijnt. De Hooge Raad heeft aldus reeds be slist bij1 arrest van 22 Juni 1883, waaraan de lagere rechter zich beeft te houden. Had de wetgever niet gewild, dat de en kele bekentenis van den gedaagde als be wijs zou gelden, dan had hij aan art. 264 Burg. Wetb., waarin de vier echtschei dingsgronden genoemd worden, een lid van dezen of dergelijken inhoud moeten toevoegen, zooals hij' in het Wetb. van Burgerl. Rechtsvordering (art. 810) beeft gedaan: „De enkele bekentenis van den gedaagde geldt niet als bewijs." De rechter, voor wien art. 263 Burg. Wetb. ook de groote leugen is niet van hem, maar van den wetgever moet nu eenmaal volgens de letter van de wet rechtspreken, al kan hij' voor zich er hoe genaamd niet mee instemmen. Hem wordt niet gevraagd, wat Hij' subjectief meent, maar wat de wet inhoudt. Hiji mist alle bevoegdheid om een bepaling, gelijk die ten aanzien van scheiding van goederen in art. 810 Burg. Rechtsvord. opgenomen, „buiten de woorden der wet om ook tot echtscheiding uit te breiden, alleen om het bereiken van eene onder stelde bedoeling des wetgevers gemakke lijk te maken." Aldus leert de Hooge Raad sinds vele jaren. Gaat de rechter immers rechtspreken volgens de moge lijke bedoeling van den wetgever, dan krijgen wij groote rechtsonzekerheid en warboel. Ongetwijfeld heeft de wetgever niet ge wild, dat ontbinding van het huwelijk hij onderlinge afspraak zou geschieden. Maar dan had hij' in het bewijsrecht voor zieningen moeten treffen tegen de echt- scheidingspractijik, wat evenwel nooit de taak van den rechter kan zijn. Genoemd art. 263 blijft de groote leugen van den wetgever, zoolang hij' door hoognoodza- kelij'ke wetswijziging ons ellendig huwe lijksrecht niet radicaal verbeterd. De tegenwoordige echtscheidingsmetho de mag niet langer gehandhaafd blijven, wijl zijl den eerbied zoowel voor de wet als voor het huwelijk ten slotte geheel doet verdwijnen. Er worden niet eenige tientallen, maar eenige duizendtallen hu welijken per jaar ontbonden op grond van zoogenaamd overspel, enkel en alleen om dat de wetgever in gebreke blijft aan art. 263 werkelijke beteekenis te geven. er-c-cheidene rechterlijke colleges heb ben den laatsten tijd reeds toewezen, dat zij' het huwelijk als een ernstige aange legenheid geëerbiedigd willen zien, maar tegenover de echtscheidings-methode staan zijl machteloos, omdat de wetgever niet ingrijpt." Het moet wel verwondering wekken dat, nu de laatste jaren het aantal echt scheidingen onrustbarend toeneemt, aan deze zaak niet meer aandacht is geschon ken. Door een poging te doen tot stuiting van de misbruiken op dit gebied, komt de minister van Justitie toch niet in strijd met het karakter van 't huidige Kabinet. Het heeft zich weliswaar vastgelegd, terwille van de noodzakelijke eendracht, het toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen te vermijden, maar tege lijkertijd heeft het ook toegezegd, dat de erkenning van de Christelijke volksaspi raties uit haar beleid zal spreken. Erkenning van de Christelijke volks- aspiraties. Daaronder valt ook de bescherming van het huwelijk. Moge de Regeering ten deze haar roe ping verstaan. Hotel Igler Hof en oude herinneringen. H. M. de Koningin heeft gistermorgen een wandeling gemaakt door het dorp Igls. De Prinses heeft een gedeelte van den morgen besteed met het beoefenen van de skisport op de oefeningsweide „Heiliges Wasser" in de nabijheid van Iglerhof. Eenige leden van haar gevolg hadden eveneens de ski's ondergebonden. Nog vóór dat de Koningin en Prinses Juliana te Igls waren aangekomen, schreef men aan de „N.R.Crt", dat de be woners zich zeer over dit hooge bezoek verheugden. Igler Hof, het hotel, waarin de Konin gin en de Prinses haar intrek hebben ge nomen, is het grootste hotel van Igls. Het heeft honderdtwintig kamers. Igls is geen lawaaierige en drukke wintersport plaats met veiel druk gedoe en met mon daine bars, waarin des avonds tot diep in den nacht een soort van grootestads leven heerscht. De Koningin zal hier veel ontmoeten, dat haar aan den vorigen keer herinnert, toen zij thans ongeveer veertig jaar ge leden, ook hier was, en ook zal zij ver schillende dingen tegenkomen, die pre cies hetzelfde gebleven zijn. Als jong meisje heeft de Koningin hier met haar moeder en met een tante gelogeerd. Zij woonde toen in hetzelfde hotel. Aan den lichten muur van de lounge hangt nog steeds het koninklijke wapenschild met de spreuk „Je Maintiendrai", hetwelk steeds als een der heiligdommen van het hotel werd beschouwd. De appartementen van de Koningin en de Prinses liggen aan de smalle zuidzijde van het hotel, uit de vensters heeft men een prachtig uitzicht op de omliggende bergen. Een deur van den salon geeft toegang tot een voor de Koningin gere- serveerden tuin. Daarachter liggen akker velden, die langzaam omhoog stijgen, daarachter weer stroomt wild, in de diep te van een van hieruit niet te zien ravijn, de Sill, het bergriviertje, dat het water van de gletschers op den Brenner naar de Inn brengt, aan welke de stad Inns bruck haar naam ontleent. Verschillende ouden van dagen herin neren zich nog heel goed, hoe zij onze Koningin als klein meisje met haar Moe der in het dorp hebben zien rondwande len. De Koningin reed ook vaak in een ponnywagentje rond. Vaak maakte zij zoo met haar Moeder tochtjes in de om streken. Behalve de leden van het ge volg, moest ook altijd de kok in een eigen wagentje mederijden, om in elke uitspan ning of in elk hotelletje in de bergen, waar even gerust werd, de koffie klaar te zetten. De Koningin vond toen de Tiroolsche hoeden, die door de vrouwen in deze streek gedragen worden, zoo bijzonder aardig, dat zij er ook graag zoo een wou hebben. Op den tweeden dag al van haar verblijf te Igls, zoo vertelden mij twee bejaarde bewoners van het plaatsje, droeg zij al zoo'n hoed. Tot op den laatsten dag van haar verblijf werd zij met dien hoed gezien. Het hotel is van beneden tot boven schoon gemaakt en alles is er overhoop gehaald. Men heeft in Oostenrijk veel gehoord van de haast aan het fantasti sche .grenzende (tenminste dat gelooft men hier) Hollandsche zindelijkheid. Men heeft getracht de manneren wasch- tafel van de vorstin zooveel mogelijk ach ter bloeiende planten te verbergen. En men heeft de kamers van haar en van haar dochter zoo gerieflijk mogelijk in gericht. De val van Makaile aanstaande? Abessijnsche versterkingen naar het Zuiden. Volgens nog niet bevestigde berichten uit Abessynische bron van 'het Noordelijk front, zou de val van Makaile aanstaande zijn. De stad zou zijn omsingeld en de rivier welke er doer stroomt, zou zijn omgeleid. Welke waarde dit (bericht heeft, kal in de eerstvolgende dagen wel blijken. Wat het Zuiden betreft, zijn, naar me degedeeld wordt, de Albessyniërs voorne mens, groote hergroepeeringen ten uit voer te leggen in de Zuidelijke en Zuid- Westelijke provincie®. Bijna 200.000 man zijn voortdurend in beweging. Alle zwak ke plekken aan het front zijn versterkt. Bovendien is een vliegende reserve van 50.000 op de been gebracht, die steeds daar gebruikt zal worden, waar onver wachte aanvallen gepleegd worden. Na bijna drie weken voortgeduurd te hebben, is de regen vandaag opgehouden. D'it begunstigt de Abessijnsche troepen verplaatsingen. Maar ook de Italiaansche! Daar Ras Nassihoe om nieuwe verster kingen heeft gevraagd, hebben de Abes sijnsche autoriteiten een nieuwe mobili satie gelast. Dienstweigeraars zullen ge- fusileerd worden. De correspondent van de „Echo" te D'essie, zoo bericht Stefani, heeft in het keizerlijk paleis de veroordeeling van Ras D'esta bijgewoond. De negus droeg een blauw met rood kleed en was omringd van de legerleiders), allen gekleed in het Abessijnsch costuum. Onder het geroffel van trommen brak de negus de degen van Ras Desta en wierp de stukken in de modder. De correspon dent begreep de woorden, welke de negus daarbij uitsprak niet, doch hoorde ver scheidene malen den naam van den ras, waarna de negus op den grond spuwde. Na zijn rede werd de negus door de verzamelde krijgers toegejuicht. D'e opvol ger van Das D'esta is Ras Gabre Mariam, die te Dij'a het commando' reeds op zich heeft 'genomen. Stefani verneemt uit Addis Abeba, dat men daar in regeeringskringen bevestigt, dat in de eerstkomende maanden alle Ita liaansche eigendom in Abessynië in be slag zal worden genomen. Nog steeds troepentransporten. De stoomschepen Losandra, geladen met materiaal, Toscana met 2200 soldaten en Italia m'et 3000 soldaten zijn Port Said gepasseerd met bestemming naar Mas^ soea. Mussolini over den regentijd. Mussolini heeft een vertegenwoordiger van de Paris Soir een onderhoud toege staan, waarin hij' zich o.m. uit liet over het beloop van den oorlog in Abessynië. De Duce zeide daarbij, dat ook 'het feit, dat 'binnenkort de regentijd zal intreden, geen invloed kan uitoefenen op zijn hoop volle houding. Al regent het ook eenigen tijd, de zon 'breekt daarna toch weer door en die zon is voor de opmontering van zijn soldaten zeer veel waard. Honderd duizend Italiaansche soldaten hebben bo vendien reeds een regenperiode meege maakt en niet bijzonder daaronder te lij den gehad. D'e anderen zullen die periode even zoo goed doorkomen. In ieder geval zullen de Abessjjnen er veel meer van te lijden hebben, daar de Italianen steeds de mogelijkheid hebben hun troepen van het noodige te voorzien, 'hetgeen bij de Abes^ sijnen niet zeker is. De regentijd zal de Italianen niet te genhouden. Zeker, de moeilijkheden zijn zeer groot, maar dat zal 'hen niet ver hinderen den veldtocht voort te zetten met alle volharding di^ noodig is. Het petroleum-embargo. De commissie van petroleumHdeskundi- gen i'S gisteren te Genève 'bijeengekomen. Vertegenwoordigers van de regeeringen van Engeland, Frankrijk, Irak, Iran, Mexico; N e d e r 1 a n d, Noorwegen, Peru, Roemenië, Sovjet-Rusland, Vene zuela en Zweden waren aanwezig. De commissie heeft onmiddellijk twee ondercommissies in het leven geroepen. De eene zal een onderzoek instellen naar de petroleum-behoeften van Italië in dezen tijd van oorlog, naar de petros leum-leveringen in den laatsten tijd uit de verschillende landen aan Italië en naar de in Italië bestaande opslagmogelijkhe den van petroleum. De tweede ondercommissie zal moeten bestudeer'en, hoeveel petroleum door de petroleumtankschepen van Italië en van de niet-volkenbondsstaten naar Italië zou kunnen worden vervoerd. Deze ondercom missie bestaat uit deskundigen van En geland, Nederland en Noorwegen, de drie volkienbondsstaten met het grootste aantal petroleum-tanksc'h ep en. Men hecht in vol'kenbondskringen voor al groote waarde aan het werk van deze tweede ondercommissie, welke wellicht tot de slotsom zal kunnen komen, dat de petroleumtankschepen van Italië en van de niet-volkenbondsstaten geen transport- mogelijkheid bieden om zooveel petroleum naar Italië te vervoeren, als dit land voor de voortzetting van den oorlog zou noo dig hebben. Bij een eventueel in werking treden van de petroleum-sanctie, zal dus het verbod van petroleum-vervoer naar Italië wellicht van veel grooter belang voor de doeltreffendheid der petroleum- sanctie zijn dan het verbod van petro- leum-leveringen en verkoop aan Italië. D'e al of niet afkondiging van de petro- leumsanctie zou onder deze omstandighe den voornamelijk kunnen afhangten van ■de bereidwilligheid hiertoe van Engeland, Nederlanden Noorwegen. Reuter meldt uit Genève: In goed ingelichte krin gen alhier verluidt, dat er reeds voorbereidingen ge- DE NEDERL. AMBULANCE IN ABESSYNIE. De eerste gewonden in haar kamp bij Dessie aangekomen. Het Hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis deelt mee, dat blijkens een op Maandagmiddag 3 Februari van den leider dr "Winckel ontvangen telegram de Nederlandsche Roode Kruis-amhu- lance haar kamp bij D'essié heeft opgesla gen in de nabijheid van het Fransche Mis siehuis der Lazaristen. Dóór ontvangst van een aantal gewon den kon de ambulance een aanvang ma ken met haar arbeid. troffen worden om een da tum te bepalen waarop een petroleum-embargo in wer king zal worden gesteld. Italië waarschuwt. In buitengewoon ernstige bewoordingen schrijft de semi-officieele „Giornale d'Itar lia" over den tegenwoordigen toestand. Met het bijeenkomen van de petroleum- commissie te Genève wordt de waanzin nige weg der sancties, dien afgrond tege moet, voortgezet, aldus het blad. Hier begint de eerste phase van een blokkade, die een militaire maatre gel is, en die militaire te genmaatregelen van Italië in beweging moet brengen. Hieruit vloeit dan met zekerheid de uitbreiding voort tot Europa van een con flict, dat Mussolini wilde 'beperken tot zijn koloniaal Afrikaansohen aard. Italië is echter het laatste land, dat een zoodanige mogelijkheid vreest. De staking in Londens abattoir. Tengevolge van de staking in de abat toirs van Smithfield zijn omstreeks 10.000 personen werkloos geworden daar ook de tiansportarbeiders en aanverwante beroe pen 't werk moesten neerleggen. Op instigatie van den minister van ar beid hebben vandaag onderhandelingen plaats gehad tusschen de werkgevers en vertegenwoordigers der vakvereenigingen, waarvan het resultaat nog niet bekend is. Overstroomingen in Zuid- en Midden- Frankrijk. D'e rivieren Dtordogne, Vezère, Corrèze met haar zijrivieren zijn door de overvloe dige regens van de laatste dagen, sterk gewassen. D'e Dordogne heeft de kaden te Ber gerac en de aangrenzende straten over stroomd. Ook de Allier en Sioule met haar zij rivieren zijn op vele plaatsen buiten de oevers getreden. Veel landerijen staan blank en verschei dene wegen zijn door het water onbruik baar geworden. Tram- en busverkeer te Warschau ligt stil. De besturen der vakvereenigingen heb ben gedurende den Zondag nog getracht de voor gisteren aangekondigde staking van het trampersoneel te voorkomen, evenwel zonder resultaat., zoodat gisteren de staking in vollen omvhng is begonnen. Tramverkeer en busverkeer liggen vol komen stil. Vanmorgen zou de proteststa king ten einde zijn. Felie koude in Rusland. In geheel Europeesch Rusland heerscht een felle vorst. In Noord- en 'Centraal Rusland worden temperaturen tot 35 gr. onder nul geregistreerd, terwijl het kwik te Moskou tot 30 gr. onder nul daalde. In vele streken woeden heftige sneeuw stormen, die het spoorwegverkeer ten zeerste belemmeren. De Engelsche kerk en de bewapening. De Engelsche kerkenraad zal zich een dezer 'dagen met het nieuwe Engelsche bewapeningsprogram bezig houden. Men acht het zeker, dat 'de kerkelijke vertegenwoordigers de officieele bewape ningspolitiek zullen steunen. Aan de vergadering zal de volgende resolutie worden voorgelegd „De kerkenraad betreurt het mislukken van de vele ontwapeningsconferenties. Hij acht het echter een eerste eisch, dat 'Groot-Brittannië ten allen tijde in de ge legenheid is zijn eigen vrijheid te verde digen en zijn verplichtingen op grond van het Volkenbonds'handvest te vervul len. De Engelsche kerk stemt derhalve in met de beloften van den Minister-Presi dent de strijdkrachten op de vereischte hoogte te brengen en noodigt hem drin gend uit de noodige wetsvoorstellen direct in te dienen." Deze resolutie is in overeenstemming met de meening van de groote meerder heid des volks. Binnenland. De Koningin en de Prinses in Tirol. Steun aan de pluimveehouderij. De aankoop van Fransche zaai-oesters. Vergadering Afd. Zeeland, Nederl. Trek- paardenstamboek. Buitenland. Zal Makaile door de Abessyniërs worden genomen? Overstroomingen en winterweer in ver schillende landen. Korte Berichten. Op 20 Januari bedroeg het aantal werkloozen in Groot-Britannië 2.159.722, dit is 291.157 meer dan op 16 December, doch 165.631 minder dan 20 Januari 1935. D'e arbeidsraad te Osnabrück heeft beslist, dat de weigering van een werkne mer om den groet Heil Hitier te brengen, een afdoende reden is voor ontslag. Bij', een brand in de slaapzaal der arbeiders aUn den Parkerdam, in de Co- lorado-rivier, zijn tien arbeiders om Hut leven gekomen, terwijl twintig werklieden werden gewond. Gisteren heeft het in hel Noorden van Engeland en in de Midslands hevig gesneeuwd. Van Northumberland en Dur ham zijh berichten ontvangen, volgens welke daar tien duim sneeuw ligt. De sneeuwval is Zuidelijk tot Noord-Lin- colnshire gegaan. Ramsay Mac Donald, die als candi- daat van de nationale regeering voor den Lagerhuiszetel van de vereenigde Schot- sche universiteiten de overwinning be haalde, verkreeg 16.393, de Schotsche na tionalist D'ewar Gibb 4034, de arbeider Cleg'horn Thomson 1397 stemmen. (Mac D'onald was bij de algemeene ver kiezingen in November in zijn oude dis trict Seaham door den Arbeiderscandi- daat verslagen.) GEBLOKKEERDE VORDERINGEN. Geen voorschotten meer van 18 Febr., af. De Minister van Financiën brengt ter algemeene kennis: dat nieuwe voorschotten aan expor teurs, in verband met het geblokkeerd zijln hunner vorderingen in Duitschland door de Nederlandsche Bank N.V. onder garantie van het Rijk van 15 Febr. 1936 af niet meer worden verleend. De bij' de Nederlandsche Bank N.V. ingestelde commissie ter beoordeeling van het verstrekken van genoemde voorschot ten wordt met ingang van denzelfden da tum ontbonden. Met de behandeling van eventueele aanvragen van voorschotnemers om ver hooging of nieuwe verleening van door realisatie van markenposten gedeeltelijk of geheel afgeloste voorschotten wordt van 15 Febr. 1936 af belast de Neder landsche Bank N.V. te Amsterdam. ONTSLAG AAN HUWENDE ONDERWIJZERESSEN. Kroon eischt terugkoming op raadsbesluit. Verschenen is een Kon. besluit, waarbij de gemeenteraad van Amsterdam, welke in zijn vergadering van 6 Nov. een voor dracht van het college van B. en W., om te bepalen, dat aan vrouwelijk onderwij zend personeel, hetwelk in het huwelijk treedt of in concubinaat gaat leven, eer vol ontslag zal worden verleend, heeft verworpen, wordt aangemaand, binnen een termijn van drie maanden een besluit te nemen als vervat in de bedoelde voor dracht van B. en W. De minister van Binnenlandsche Zaken io belast met de uitvoering' van dit be sluit. VERRASSINGEN VOOR MINISTER OUD. Weer twaalfduizend gulden in het Rijkslaatje. Volgens een bekendmaking van den minister van Financiën in de Staatscou rant van Maandag werd wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen ten be hoeve van 's Rijkissohatkist van verschil lende belastingbetalers' weer een bedrag van circa f 12.000 ontvangen. Zoo ontving de Ontvanger der directe belastingen enz. te Amsterdam o.a. een bedrag van f 1200, zijn collega te Arnhem kr„eg een viertal bedragen toegestuurd waaronder een van f 375, terwijl de kas van den ontvanger te Alphen a. d. Rijn f 472.74 rijker werd. Ten slotte werd de ontvanger te Utrecht verblijd met bedragen van nist minder dan f 5750 en f 2300.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1