I. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana in Tirol. Zorg voor Uw gezondheid MAANDAG 3 FEBRUARI 1936 DAGBLAD YOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 g JMK3Am u. m Het zwijgrecht van verdachten. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland Sesteld uit bestanddeelen, le op Uw geheele gestel een verwonderlijk gunstl- gen Invloed uitoefenen. als Gij U moe, mat en lusteloos gevoelt I Gjj kunt niet gezond bleven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval stoffen in steeds meerdere mate ophoopen, want die hebben een bijzonder schadelijke werking op geheel Uw gestel en op verschillende organen. Tenslotte begint Ge U „zoo moe, zoo mat en zoo lusteloos te gevoelen", Ge begint last te krijgen van hoofdpijn, van gebrek aan eetlust, een fletse gelaatskleur en wat al niet voor on prettige verschijnselen, zonder dat Ge eigenlijk zelf kunt beseffen, waar het U aan hapert. Neem de M.S.S. gewoonte aan Volg dus de M.S.S.-gewoonte Groote landdag R. K. Staatspartij. Belangrijkste Nieuws L-.^J MM 1—w——mFmxmgm i j Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij Auctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorstsirast 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Pa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ve Zeeuw Abonnementsprijs Jfgjjö oer kwa:taai. wee'&sfc'Or.neaaeatea Voor Mldldeibrrj Giec -a Vlissmgen 0.20, Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags i'0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter oi motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De aankomst te Igls. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana met gevolg zijn Zaterdagmiddag, na een voorspoedige reis, in goeden wel stand te Igls in het hotel Iglerhof aan gekomen. Bijzonder heeft H.M. op prijs gesteld den ruiker Alpenbloemen, hoofdzakelijk edelweiss, welke dr Guido Schmidt, in op dracht van Bondspresident Miklas, in het vertrek der Koningin heeft neergezet. Ook de in het hotel aanwezige Nederlanders het zijn er velen hebben van hun aanhankelijkheid voor ons Vorstenhuis doen blijken, door H.M. een bloemstuk te doen toekomen. Het weer te Igls is op het oogenbiik zeer zacht. D'e weinige sneeuw, die op be schutte plaatsen nog was overgebleven, is Vrijdag door een hevigen regen wegge spoeld. Men heeft te Igls sedert vele ja ren niet zoon kwakkelwinter gekend. Voor de beoefening der wintersport is de Koninklijke Familie dan ook aangewe zen op het skiterrein Seefeld, dat per auto drie kwartier van Igls verwijderd ligt. De Koningin heeft telegrafisch Haar dank betuigd aan den Oostenrijkschen Bondspresident dr Miklas voor de Haar bewezen attentie in den vorm van een ruiker alpenbloemen, die hij H. M. bij Haar komst in Haar appartementen in het hotel heeft doen toekomen. Hedenmorgen waren de vooruitzichten op sneeuwval gunstiger. Schrapping van de bepaling dat aan verdachte moet worden gezegd, dat hij niet verplicht is te antwoorden Minister Van Schaik heeft aan de Twee de Kamer het reeds lang verwachte wets ontwerp doen toekomen, dat beoogt de positie van den verdachte bij de straf vervolging, welke door velen te sterk wordt geacht, eenigszins te verzwakken. Art. 29 van bet "Wetboek van Strafvor dering schrijft o.m. voor, dat de verdach te bij de verhoeren tijdens het vooronder zoek niet alleen tot antwoorden niet ver plicht is, maar ook daarvan te voren op de hoogte moet worden gebracht, van welke mededeeling in het proces-verbaal van het verhoor moet blijken. Het wetsontwerp beoogt nu, dezen me- dedeelingsplioht te doen vervallen. Men ziet natuurlijk niet over het hoofd, dat het algemeen belang, dat de verdachte vertelt wat hij van de zaak weet, in bot sing kan komen met zijn persoonlijk be lang om niets te zeggen, en het is dan ook niet de bedoeling, hem den plicht tot spre ken op te leggen, maar men achtte het onjuist, en het bleek in de practyk nadee- lig, den verdachte als het ware uit te noo- digen om te zwijgen alvorens men hem een verhoor afnam. Zelfs kan het gebeuren, dat de ver dachte hierdoor verleid wordt te zwijgen, waar spreken voor hem voordeeliger zou zijn. Op deze gTonden stelt de minister van Justitie voor, dit deel van art. 29 van het Wetboek van Strafvordering te laten ver vallen. Abessynië meldt groote overwin ning in het Noorden. Het Abessynische hoofdkwartier meldt een volledige overwinning te hebben be haald in wat het den grootsten veldslag noemt, die sedert het begin van den oor log heeft plaats gehad. Het leger van generaal Diamanti is, naar men verklaart, geheel vernietigd, met inbegrip van de beroemde fascisti sche brigade „28 October". Er zouden honderden krijgsgevangenen zijn gemaakt en groote hoeveelheden ge weren, mitrailleurs, kanonnen en groote hoeveelheden bepakte muilezels zijn buit gemaakt. De Italianen openden het offensief tegen de Abessynen. De Abessynen boden hef- tigen tegenstand en zij slaagden er in de Italianen terug te drijven, waarbij zij de forten Choembera, Arbawoine en Kes- sa Damba heroverden. De buit, die hun daarbij in handen viel, bestond uit 29 kanonnen, 175 mitrailleurs, groote hoe veelheden munitie. Tevens maakten zij verscheidene gevangenen. De troepen van generaal Diamanti, de 28 October divisie zwarthemden, moet volgens deze berichten vrijwel gedeci meerd zijn. De Zwarthemdendivisie zou bij dit gevecht voor het eerst in het veld verschenen zijn. De Abessyniërs hebben allen, die hun in handen vielen, neergesabeld, zoodat in korten tijd het slagveld volkomen van vijanden was gezuiverd, terwijl het let terlijk met dooden was bezaaid. Deze overwinning wordt van Italiaan- sche zijde gedeeltelijk toegegeven. Wel wordt het belachelijk genoemd, dat een divisie zwarthemden zou zijn vernietigd, dat duizenden Italianen zouden zijn ge sneuveld en dat de Abessijnen een groot aantal kannonen en mitrailleurs zouden hebben buitgemaakt. De waarheid is, dat de divisie zwart hemden, welke den pas verdedigde, drie kanonnen verloor, terwijl 25 officieren sneuvelden en 19 werden gewond, 389 Italiaansche soldaten sneuvelden of wer den gewond en 310 inlanders werden ge dood of gewond. Reuter meldt uit Addis Abeba, dat men in militaire kringen in Ethiopië de strijd krachten van den negus in staat acht om Makallé te nemen als ze willen, maar men merkt ook op, dat een aanval op Makallé beteekent de opoffering van een groot aantal menschenlevens. Men verkiest daarom de verbindingswegen af te snijden om zoodoende de Italianen te dwingen de plaats te verlaten. In het Zuiden. Tegelijkertijd met de overwinningsbe- richten van het noordelijk front, komen te Addis Abeba thans ook uit het Zuiden gunstige berichten binnen. Den cavalerie-generaal Ababa zou het met zijn vliegend kameelruiterkorps ge lukt zijn, tot in het dal van de Ganale Doria en tot in de onmiddellijke nabij heid der voorste linies van Graziani door te dringen. Zijn aanval heeft de Italianen volko men verrast en beteekent voor Graziani's leger met zijn ver uiteenloopende ver- bindingslinies een ernstige bedreiging. Generaal Ababa heeft het plan opge vat, door een omtrekkende manoeuvre de bij Neghelli staande troepen te om singelen, alvorens versterkingen zijn aan gekomen. Alles wijst er op, dat het binnenkort tot een tegenaanval der Abessyniërs in het Zuiden zal komen. Uit Addis Abeba wordt vernomen, dat de negus persoonlijk een telegram heeft gezonden aan Ras Desta, waarin hij hem berispt. De negus zou woedend zijn op zijn schoonzoon, omdat deze zijn bevelen niet heeft opgevolgd. De afzetting van Ras Desta is een feit; deze maatregel is onvermijdelijk geworden, aangezien de soldaten beschuldigingen uiten tegen den Ras. Kondylus' dood leidt reeds tot onlusten. In verscheiden dorpen van Oost-Mace- donië zijn, vermoedelijk door Venezelis- ten, onlusten veroorzaakt, waarbij ook een aantal dooden en gewonden zijn te betreuren. Volgens de „Mellon" houden de onlus- in verband met den dood van generaal Kondylis. Het blad beweert, dat de aan hangers van Venizelos na het overlijden van hun verbitterdsten vijand, de handen meenen vrij te hebben. Men vreest, dat de onlusten zich zullen uitbreiden. Naar de monarchie in Oostenrijk? Op het kasteel van Steenockerzeel be waart men het grootste stilzwijgen over de vraag, of vorst Starhemberg al of niet een bezoek aan aartshertog Otto van Habsburg heeft gebracht. Naar verluidt, zou de vorst per paitj- culier vliegtuig te Brussel zijn aangeko men en zou hij zich onmiddellijk naar Steenockerzeel hebben begeven. Uit andere bron wordt gemeld, da. vorst Starhemberg in het geheel met in België is geweest en zich nog steed3 te Londen zou bevinden. Inmiddels wordt medegedeeld, Hal. ex- keizerin Zita, die eenigen tijd in Itaiië heeft doorgebracht, te Steenockerzeel is teruggekeerd. Zekere geruchten in de Engelsche bla den hebben Starhemberg aanleiding gege ven, niet zelf naar Steenockerzeel te gaan maar in zijn plaats een afgezant te zen den met een schrijven, waai in zijn op vattingen uiteengezet zijn. Korte Berichten. De gemeenteraad van Antwerpen heeft de begrooting 1936, die naar gemeld met een tekort van ca. frs. 50 mill, sluit met 24 socialistische en liberale tegen 15 katholieke en Vlaamsch-nationale stem men, goedgekeurd. Door het indienen van deze ongunstige begrooting wenscht het gemeentebestuur de aandacht van de re geering te vestigen op den onhoudbaren toestand waarin de grootste havenstad des lands verkeert. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. ORISIS-INKQMSTENBELASTING VAN DE BAAN. Het ontwerp ingetrokken. Minister Oud heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat hij het bij Koninklijke Boodschap van 8 Febr. 1934 bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot heffing van een Crisis- Inkomstenbelasting intrekt. De parlementaire behandeling van dit wetsontwerp, dat uitging van de gedach te, dat het billijk was van hen, die on danks de crisis niet in inkomsten waren achteruitgegaan een extra-belasting ie heffen, heeft het niet verder gebracht dan het afdeelings onderzoek der Tweede Kamer. Nadat het voorloopig verslag was uitgebracht bleek der regeering, dat de voordeelen der heffing niet opwogen to gen de nadeelen en onbillijkheden der re geling, en zij liet dan ook blijken op ver dere behandeling van het ontwerp geen prijs te stellen. Hoewel van sommige zij den uit de Tweede Kamer wel zoo nu en dan aandrang werd uitgeoefend de Crisis-Inkomstenbelasting toch weer ter hand te nemen, verklaarde de regeering ten vorigen jare, dat zij van de heffing van een dergelijke belasting afzag, het geen thans geleid heeft tot de intrekking van het wetsontwerp. VERLAGING INVOERRECHT OP HAVERGORT EN HAVERMOUT. Van bevoegde zijde deelt men mede, dat de invoerprijsverschillen voor havergort en havermout, voorzoover deze producten herkomstig zijn uit de Ver. Staten van Noord-Amerika en uit landen, die ten aanzien hunner producten krachtens ge sloten overeenkomsten op het stuk der heffingen recht hebben op behandeling als meestbegunstigde natie, of landen, die ten aanzien hunner producten op het stuk der heffigen de facto een behande ling als meestbegunstigde natie genieten, met ingang van eergisteren zijn teruge- bracht op f 5.75 per 100 Kg. Deze verlaging van bet invoerprijsver- sohil is dus van toepassing op bedoelde producten, ingevoerd uit de Ver. Staten van Noord-Amerika, Canada, Engeland en Düitschland. Voor producten, herkomstig uit andere landen dan bovenbedoelde, zijn de in voerprijsverschillen op het bestaande peil gehandhaafd. TEMPERATUUR IN JANUARI BOVEN NORMAAL. In het voorloopig overzicht van het weer in Januari, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te D'e Bilt, lezen wij: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur 2V2 graad bo ven normaal, in de drie decaden respectie velijk 4K, V2 en 3 graden boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den lOden en 16den, resp. 9^ boven en 2 graden beneden normaal. De gemid delde maximum-temperatuur was 2 gra den en bet gemiddelde minimum 334 gTaad boven normaal. Het aantal dagen met een minimum temperatuur beneden het vriespunt be droeg te De Bilt zes, tegen zestien nor maal. De neerslag was over het geheele land boven normaal. In Zeeland, Noord en Zuid-Holland en Friesland 60 tot 70 pet. boven normaal. Te De Bilt werden 28 uren zonneschijn waargenomen tegen 54 normaal. ONGEVALLENVERZEKERING VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Ten behoeve van mannelijke werkloo- zen die ingevolge de maatregelen, welke met instemming van den minister van So ciale Zaken zijn getroffen ter bestrijding van de moreele gevolgen der werkloos heid, deelnemen aan vakcursussen en werkkampen voor jeugdige werkloozen, of te werk gesteld zijn aan z.g. werkobjecten voor jonge werkloozen of in centrale werkplaatsen en die niet ingevolge eenige wettelijke bepaling zijn verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, is een regeling van verzekering tegen ongevallen in bet leven geroepen. Teneinde op de minst kostbare wijze in deze aangelegenheid te voorzien, is een voor het geheele land geldende, uniforme regeling ontworpen. Aan alle subsidie toezeggingen ten behoeve van genoemde werken is door den minister van Sociale Zaken de voorwaarde verbonden, dat alle mannelijke deelnemers krachtens de bepa lingen der nieuwe regeling tegen ongeval len verzekerd moeten zijn. Met de Coöperatieve Vereeniging „Cen traal Beheer'' G.A. te 'sGravenhage is overeengekomen, dat zij op de basis van de Ongevallenwet 1921 als uitvoerend or gaan de administratie en de medische controle zal verrichten. De Onderwijs-commissie. Naar aanleiding van de berichten be- tieffende de op handen zijnde benoeming van leden der staatscommissie voor bet Apotheker DUMONT heeft de M.S.S.-cachets samen- Heel Uw organisme wordt als 't ware opgefrischt. De werking van Uw Ingewan den wordt geregeld en herBteld, Uw spijsverte ring en eetlust verbeterd. De M.S.S.-cachets bevatten: plantaardige stoffen, zoo danig gekozen, dat het lichaam niet aan de laxee- rende werking gaat wennen gal -extracten, die dienen om de werking van de lever te regelen melkzuur-fermenten, die nende om de glstings-pro- cessen in de darmen te beëindigen, oorzaak van te trage werking der darmen Chlorophylle, hetwelk dient om den bloeddruk te verminderen en om den bloedsomloop te verbeteren M.S.S.cachets werken zacht, veroorzaken géén krampen, géén overmatige ontlas ting, géén te sterke prik keling der darmen. 12 stuks ln koker 60 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Hoe verder Ge ln de week komt, hoe meer de vermoeie nissen en jachtige beslommeringen van Uw dagtaak, in dezen ongunstlgen tjjd meer dan einders, van invloed zijn op Uw spijsvertering en hoe trager Uw stoelgang wordt, waardoor steeds meer afvalstoffen zich in Uw Ingewan den ophoopen en Uw bloed verontreinigen. En als Ge dein 'b Zaterdags Uw weektaak hebt beëindigd, dan voelt Ge U Zondags te moe, te mat en te landerig om van de zoo noodige en zoo welverdiende Zondags rust te kunnen genieten. Maak het daarom tot een goede geregelde welteljjksche gewoonte eiken VRIJDAG en ZATERDAG één of twéé M.S.S.-cachets ln te nemen, voordat Ge naar bed toe gaat. Uw haperende spijsvertering, Uw vertraagde stoelgang, zal zich dan herstellen. Uw met afval-stoffen gevulde darmen zullen zich zacht ledigen en vol welbehagen bemerkt ge, dat Ge U nu op Zondag-ochtend eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, zoodat Ge van dezen rust dag zonder eenige belemmering naar Uw eigen opvatting kunt gebruik maken. Dat Ge al Uw plannen kunt vol voeren, dat Ge U kunt ontspannen en kunt genieten, voor Uzelf, maar ook voor Uw huisgenooten een zegen, 's Maandags gaat Ge dan weer vol lust en energie aan Uw nieuwe weektaak, zonder daar tegen op te zien! M.S.S.-cacliets (ook wel genaamd: Laxeer-Akkertjes) zün verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel ln blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling ls echter van beide geheel gelijk. Als Uw leverancier soms géén voorraad heeft, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent. onderwijs meldt de correspondent van het „Hdbl." te 'sGravenhage: Zijn wij wel ingelicht, dan zal de staats commissie als hiervoor bedoeld worden samengesteld uit de volgende Kamerleden. Voor de liberale fractie de beeren Bie- rema en Boon, voor de sociaal-democrati sche fractie de heeren Albarda en Thijs- sen, voor de katholieke fractie de heeren Aalherse en Suring, voor de anti-revolu tionaire fractie de heeren Schouten en Terpstra, voor de vrijzinnig-democra tische fractie de heeren Joekes en Kete laar, en voor de christelijk-historische fractie de heeren D'e Geer en Tilanus. De Nederlandsche klompenindustrie. Een deputatie van alle organisaties in de Nederlandsche klompenindustrie is ter audiëntie bij den minister van handel, nijverheid en scheepvaart geweest, waar zij hebben aangedrongen op een ventver- bod, een verbod voor de tewerkstelling van nieuwe machines en voor den vrijen invoer van gezaagde blokken hout, be stemd voor de vervaardiging van klom pen, welke invoer een ontduiking betee kent van de maatregelen tegen den klom- peninvoer. Burgemeesters. Bij K. B. is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot burgemeester der ge meente Doorn J. H. E. baron van Nagell met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Waardenburg. Bij K. B. is aan F. C. v. Lith op ver zoek met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Veghel. Oud-minister van Steenberghe voert het pleit voor devaluatie. De R.K. Staatspartij! heeft gisteren te Amsterdam een landdag gehouden die door meer dan 7000 menschen bezocht was. De voorzitter der partij Mr Goseling 'hield een openingsrede waarin hij vroeg evenwicht tusschen gezag en vrijheid; evenwicht in de financiën, maar eerst in de volkshuishouding. Onze partij', aldus Spr., heeft het recht en den plicht om actief mede te werken aan het herstel, daarbij' sterk zich rich tend op een duidelijk perspectief. Geen verstandig mensch verwacht uitkomst van een onfeilbaar, onveranderlijk plan; Binnenland. Concentratie van bijzondere scholen. Koningin en Prinses in Tirol. Het wetsontwerp crisis-inkomstenbelas ting ingetrokken. Verlaging van bij' de wet geregelde sala rissen. Buitenland. Overwinning der Abessyniërs in het Noorden. slechts een wanhopige en staatkundige analphabeet stelt vertrouwen in de al macht van een leider, die „het wel eens anders zal maken". Wij: hebben hebben werk te doen in ge zonden nationalen zin en in warme liefde. Jhr Mr Ch. J. M. Ruys de Beeren- brewek, minister van Staat, heeft vervol gens een rede gehouden over Vaderlands liefde, waarin hij zich keerde tegen staatsvergoding en overschatting van ras en bloed. Ir dr R. A. Poels, de volgende spreker, betoogde dat radicale hervormingen noodzakelijk zijn. Een algemeen gezonden economischen toestand voorspiegelen, die reeds na heel korten tijd te verwezenlij ken zou zij'n, is het werk van demagogen en volksbedriegers; maar ons volk luis tert ook niet langer naar propagandisten, die gestadig slechts van de verhevenheid van onzen godsdienst spreken of uitslui tend hameren op onze zoo noodzakelijke eenheid, nu de ellende van honderddui zenden met den dag grooter wordt. Mr M. P. L. van Steenberghe, oud-mi- nister van Economische Zaken, hield een pleidooi voor devaluatie. Om voor ons volk weer arbeid te ver krijgen, zoo betoogde hij, is primair het herstel noodig van de rendabiliteit van het bedrijfsleven, en wel door het brengen van onze productiekosten op het peil van het met ons concurreerend buitenland. Dit kan theoretisch slechts geschieden door deflatie of devaluatie. In deze jaren is wel gebleken, dat de door de Regeering gevolgde weg van de flatie wel theoretisch, maar niet practisch ibestaatj. Men kan niet meer volstaan met de keuze tusschen deflatie en de valuatie te stellen, gelijk prof. Aalberse in Juli deed; het deflatie-program is mis lukt en we hebben geen tijd te verliezen met een definitieven keer te brengen in onze politiek. Wij zullen bijl devaluatie niet alle moei-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1