Sebr. STEUTEL - Klokstr. - les EERSTE BLAD H. M. de Koningin en de Prinses naar Tirol. Evangeline Booth in ons land. )0UW i ijaI ZATERDAG 1 FEBRUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 508 JAAKGANR U\ 104 Christelijke dienstplicht. Buitenland De oorlog in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws STOFFEN COSTUUMS NAAR MAAT f 32.50 f 35.— f39.50 REGENJASSEN In de nieuwste dessins echtgenoot© ingereden, een rijwiel t het enkele ist met zijn ichtauto te- sest schi.ch- Met groote r de Voor tegen een ifknapto en mtelde. De en smak. op landbouwer i. De chauf- ,e auto wist, reg te plaat- brengen. In de echtelie- >rd. 3HLAND. naai zooveel den uitvoer 1 is voor de )cent hooger lagere eier- eren, dat in porteerd on- van bet Ja- at tegenover, Berlijn naar Ik voor rijks- zal afnemen, tak gaan tus- laars hier en iar Engeland van den uit- ustus 1934 de Streek. Ltte kool, de eren de zuur- ijk de laatste hoeveelheden in. Dat men icht moet ne- verschijnsel, de zuurkool- taat, is voor- icentrale. op Langendijk en Tuinbouw- lentencentrale, mzet over het heeft bedra- voorafgaande was boven- f440.000 ont- VAN TE GOES. Verbond. 3ev. Ned. Ghr. sn. .ndarbeiders. iud-1.1. Landb.- van Gemeen teen. van oud- Wetenseh. Be ing Ned. Ghr. id v. Harm, en roep afd. Goes gel. Vereen, ►onkunst. Ned. Voetbal- jbelgenootschap. Wetenscb. Be- lengd Koor. xrenbond. lenigingen gelie- gste opgave van ERBERICHT. nd van 1 Febr tige W. tot Z. ir bewolkt, af en zachter, iddag 3 u. Uitg,: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Fme.rgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux l ange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw A b o n n e v; e n v. s p r ij s i !'J pc kwenan». wee?b n uejienten voor 'MjodeiV"- uoe?= :;j Visssingen iQM Losse summers eest, Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Pit nummer bestaat uit 2 bladen. dag 3 u.: 757. fietsen: Het is een oude dwaling, dat gods dienst en staatkunde eigenlijk niets met elkaar hebben uit te staan. Het liberalisme heeft voortdurend ge poogd de religie naar de binnenkamer te verbannen en het socialisme heeft zich in dit opzicht, evenals het natio naal socialisme, een echte dochter vein het liberalisme getoond. De bekende leuze „godsdienst is pri vaatzaak" beteekent niets anders, dan dat het dienen van God hoogstens als een zaak van persoonlijke overtuiging kan worden gewaardeerd. Nu moet men echter niet meenen, dat alleen en uitsluitend in ongeloovige krin gen het verband tusschen godsdienst en staatkunde wordt geloochend. Was dit het geval, dan zou het er op politiek gebied nog vrij gunstig uitzien. Wanneer allen, die den Christus be lijden en die Gods Woord in waarde houden, van het nauw verband tusschen godsdienst en staatkunde overtuigd wa ren, dan zou niet alleen de beteekenis van den godsdienst in het politieke leven meer tot uitdrukking komen, maar dan zouden we ook over weinig belangstel-' ling in het staatkundige leven niet heb ben te klagen. Dan zouden de propagandisten toe- stroomen van alle kanten, over gebrek aan financiëelen steun zou geen klacht rijzen en onze Christelijke pers zou een invloed kunnen uitoefenen als nooit te voren werd gezien. Maar zoo is het niet, helaas. Velen voor wier godsdienstig leven men ove rigens niet anders dan eerbied kan heb ben, gevoelen niet de minste roeping ook op staatkundig gebied hun invloed te doen gelden. Zij „voelen" niet voor de politiek, zoo heet het dan. Alsof het hier een kwestie van gevoel was en niet van het dienen van God! Aan het brengen van offers van per soonlijken en financiëelen aard denken zij niet. Hun tijd achten zij te kostbaar voor de politiek en hun geld kunnen zij beter gebruiken. En wat de Christelijke pers betreft, ze weten precies wat er aan mankeert, maar verder hebben ze daarvoor weinig in teresse. Komt het niet voor, dat zelfs vooraan staande mannen, kerkelijke ambtsdra gers, verklaren in de z.g. neutrale of liberale pers niet het minste gevaar te •zien? Dit is alles een gevolg hiervan, dat niet beseft wordt de hooge beteekenis en het allesomvattende karakter van den godsdienst en dat men evenmin oog heeft voor de eigenlijke beteekenis van de staatkunde. Dat de godsdienst een universeel ka rakter draagt, welks invloed van geen enkel gebied geweerd kan worden, moest eigenlijk geen betoog behoeven. Gods Woord spreekt ons van een al machtig God, die alles heeft geschapen om Zijns Zelfs wil; het leert ons, dat het dienen van God hierin bestaat, dat wij God den Heere liefhebben met ge heel ons hart, met geheel ons verstand en met alle krachten. Niet God is er om Zijn schepping, maar de schepping is er om Gods wil. "V andaar dat alles, -wat adem heeft, in Gods Woord wordt opgeroepen den Heere eere te geven. Er is niets in het leven, dat aan den invloed van den godsdienst kan worden onttrokken. Dit geldt ook voor het gebied van de staatkunde. Wij bevinden ons hier niet op neutraal terrein waar ieder naar eigen willekeur kan handelen, of waarvan men zich naar eigen goeddunken kan terugtrekken, maar ook hier geldt de eisch, dat wij God heb ben te dienen, dat wij de ordinantiën in Gods Woord op dit terrein gegeven, tot toepassing hebben te brengen. Hier bestaat een Christelijke dienstplicht waaraan niemand zich kan onttrekken. Niet altijd is dit ingezien. Wij denken hier aan Duitsohland, waar de (belijdende Christenen niet hebben ver staan dat zij in de staatkunde een eigeu taak en roeping hadden, met het gevolg, dat, toen de politieke stormen losbraken! tegenweer onmogelijk was en men slechts de keus had tussphen Communisme en Nation aal-soeialistme. Wij mogen God danken, dat in ons land de Calvinistische gedachte invloed heeft gekregen. Maar dan moet die dankbaarheid ook uit de d aden blijken. Afscheid in stroomenden regen. H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana hebben gisteravond ons land verlaten voor een vaeantiereis naar Ti- rol. Terwijl de regen neerplensde en de wegen tot waterplassen werden, zijn de beide vorstinnen vertrokken, uitgeleide gedaan door het publiok, dat Moeder en Dodhter hartelijk toejuichte. Reeds lang voor het vertrekuur waren op het perron van het Delftsche Poort Station vele maatregelen genomen, loo- pers waren uitgelegd en de Milropa- slaapwagen was voorgereden. De politie zorgde voor een ruime afzetting, waar achter het publiek, ondanks den stroo menden regen, rijen dik wachtte. Omstreeks zes uur reden de auto's voor bij den zij^ingang van het station. Toen de vorstinnen voor het publiek zichtbaar werden, steeg een hartelijk ge juich op. Hare Majesteit onderhield zich, voor het rijtuig staande, geruimen tijd met den Rotterdamschen burgemeester. Prinses Juliana wuifde het publiek toe. Op de doorreis naar Innsbruck zijn H„ M. de Koningin en de Prinses gis fer- avond Nijmegen gepasseerd. De vorstelijke personen hebben tijdons het oponthoud van enkele minuten den trein niet verlaten. H.M. vertoefde in het slaaprijtuig, terwijl H.K.H. Prinses Ju liana in den restauratiewagen met eernge dames en heeren van de hofhouding1 het diner gebruikte. Terugtrekkende bewegingen der Abessyniërs tot staan gekomen? De Abessynische beridhten van het front doe*1 blijken, 'dat de terugtrekkende beweging tot staan is gekomen. Over het algemeen is men te Addis Abeba van meening, dat de positie van de Italianen aan het Zuidfront ingeval pogingen mochten worden ondernomen de bergruggen ten N.-W. van Neghelli in de richting van het merenplateau aan te val len, nog in het geheel niet benijdenswaar dig is. Een 'dergelijke onderneming zou bij het buitengewoon lang© front van Dolo tot Neghelli omvangrijke dekkings manoeuvres noodig maken. In Abessyni sche kringen is men er bovendien van overtuigd, dat deze bergketens vrijwel on neembaar zijn. Er verluidt verder, dat de afzonderlijke Abessynsdhe afdeelingen, die tijdens de gevechten het contact met de legeraan voerders verloren hadden, thans weer ge heel bijeengebracht zijn en weer inge schakeld zijn kunnen worden in 'het leger van Has Desta. De troepenversterkingen uit het Noorden en Westen hebben boven dien het legercorps weer geheel aange- vuld. Volgens de Abessynische voorstelling van den stand van zaken ia bet leger van Ras Desta op dit oogenblik dan ook met inbegrip van de thans ter beschikking zijnde r eser- vetroepen op dubbele sterkte gekomen. Het laatste succes der Italianen aan het Zuidelijk front schrijft men toe aan een tactische fout, die Ras Desta begaan beeft. Volgens deze opvattingen is hij, verlan gend tot den aanval over te gaan, met zijn troepen uit zijn bergstellingen door de Harrarwoestijn naar Dolo afgedaald om vandaar de Italianen aan te vallen. Hi er nu ligt de fout. Want bij de tegenaanvallen van de Italianen is hij tengevolge van de gemotoriseerde afdee lingen en de tanks der Italianen in het nadeel moeten komen, aangezien hij te genover de snelle bewegingen van den vijand niet voldoende' snelle bewegingen van zijn kant beeft kunnen plaatsen. Reuter meldt uit Dolo Volgens de Italiaansche opgaven be draagt bet aantal Abessyniërs, da't in de gevechten Noordelijk van Dolo gedood is, tenminste 15000. Verder zouden er nog eenige duizenden dooden in het dichte struikgewas liggen, die men niet heeft kunnen tellen. Men voegt hieraan toe, dat bij deze getallen niet de dooden zijn inbegrepen, die bij de Dawa Parma zijn gevallen, wier aantal men op 1500 schat. In Tembien (in het Noorden) duurt de guerilla nog voort. De Italianen hebben van Makalle uit een uitval in Zuidelijke richting gedaan. Zij hebben hier, gelijk men weet, eenigen tijd Antalo bezet gehouden en in dien tijd waren zij reeds een eindweegs gevor derd met het aanleggen van een weg van Makalle naar Antalo. Deze weg was tot bij' Scelitot gereed. De Abessyniërs wisten de Italianen echter uit Antalo te verdrijven en blijkbaar is het thans de bedoeling van de Italianen om deze stad die strategisch gunstig gelegen is, op nieuw te bezetten om daarbij den band, die thans om Makalle ligt aan een zijde wat ruimer te maken. VLIEGTUIGEN EN TANKS FALEN. 300 bommen dooden een burger en drie kippen. Onze V. P. B.-United-Press-correspon- dent te Addis Abeba, Edward Beattie, seint Volgens vele militaire deskundigen is het bijna geheel falen van de Italiaan sche tanks en vliegtuigen de belangrijkste les uit dezen oorlog geweest. Toen tegen het einde van den regentijd de Italianen steeds meer tanks en vlieg tuigen naar Afrika stuurden, werden zelfs de buitenlanders in Addis Abeba, die de moeilijkheden aan een Abessynschen veld tocht verbonden meenden te kennen, scep tisch en betwijfelden bet, of de negus langer dan een maand tegen de Italianen stand zou kunnen houden. Niemand kon toch voorspellen welk een uitwerking deze verschrikkelijke oorlogsmachines op een millioen 'halfwilde, slecht bewapende en nauwelijks gedisciplineerde krijgslieden zouden hebben temeer daar deze zwarte krijgslieden hiertegen geen mid delen ter verdediging bezaten. Ondertusscben is deze vraag echter be antwoord. De Abessynsdhe legers in het noorden en zuiden worden reeds drie maanden lang gebombardeerd. Tegen het einde van 1935 was er een periode, waar in men met deze luchtbombardementen eenige successen wist te boeken. Het leger van den dedsjamatsj Aberra, den zoon van Ras Kassa, werd half vernietigd en bovendien door vele desertaties zoo ver zwakt, dat het legerkarakter verloren ging. In andere gevallen ging het ech ter minder goed. Maar ook deze periode is voorbij, zoo als de berichten uit het noorden bewij zen. De Ahessynsche verliezen zijn in vergelijking met bet aantal geworpen bommen betrekkelijk klein en wel hoofdzakelijk, omdat de Abessynen de tactiek geleerd hebben, die Haile Selassie hun trachtte bij te brengen, doch waar van men niet geloofde, dat zij" bet ooit leeren zouden namelijk zich te ver spreiden en dekking te zoeken. Een blik op bet staatje van Italiaan sche luchtbombardementen toont bun vol komen gebrek aan uitwerking aan. Bij Dessie werden bommen ter waarde van 200.000 dollars neergeworpen en het geheele succes bestond uit 50 doode en misschien 150 gewonde burgers en nog eenige materieels schade, die afgezien van bet vernielde hospitaal van het Roode Kruis in eenige dagen en met 100 Maria-Theresiadaalders hersteld kon worden. Het betrof bier namelijk eenige dozijnen leemen 'hutten. Bij Daggabboer werden op een dag 300 bommen neer geworpen resultaat één doode burger en drie doode kippen. De oorzaak van deze mislukking van het Italiaansche luchtwapen moet gezocht worden in de groote hoogte, waarop de machines aanvallen. Bij Dessie wierpen zij hun bommen, waarschijnlijk wegens de hooge bergen, van een hoogte van 2000 meter af. Maar wat ook de oorzaak mag zijn, een 'ding is zeker, n.l. dat de vlieg tuigen bun recht van bestaan in Afrika geenszins bewezen hebben. En al evenzoo is het met de tanks. Steeds werden zij tegen de Abessynen in het veld gestuurd en steeds bleef suc ces zoo goed als geheel uit. Hun waarde werd in het zuiden zeer beïnvloed door de ontzaglijke hitte, zoodat een verblijven in deze stalen kasten bijna onmogelijk was, terwijl in het noorden het terrein vele moeilijkheden bood. Bij regen zonken zij zoo diep in het slijk, dat zij niet voor- of achteruit meer konden. Zoo kwam het, dat in het begin van den oorlog dertig of veertig tanks door de Abessynen ge nomen worden. Het vraagteeken, dat nog overblijft, beet gas. Gas heeft men reeds aan beide fronten gebruikt, doch slechts in kleine hoeveelheden. In Ahessynsche legerbe- richten wordt verklaard, dat de vijand gas gebruikt beeft, waaraan werd toege voegd, dat „velen van onze soldaten aan oog- en maagpijn lijden". Dit geeft aanleiding om te vermoeden, dat de Italianen over het algemeen slechts traan- en mosterdgas gebruiken, dat slechts een temporaire uitwerking beeft en de tegenstanders niet doodt, doch slechts hun moreel wil breken. Militaire deskundigen meenen, dat ook, indien de Italianen doodelijke gassen zouden gaan gebruiken, de uitwerking daarvan tus schen de hooge bergen van Abessynië 75 pet. geringer zou zijn dan in Europa. Noch bergen, noch menscben, zouden echter bet Italiaansche leger tot begin October tot werkloosheid kunnen doemen. Dat kan slechts de regen en nog wei met hoogst pijnlijke gevolgen voor de Italiaan sche financiën. 'Op dit oogenblik veran deren de regens de dalen in rivieren en moerassen en de bergpassen in gevaar lijke roetschbanen, zoodat voor de gemo toriseerde troepen elke opmarscb onmo gelijk is. Dit is de kleine regentijd klein, om dat hij geen vier maanden, doch slechts zes weken duurt. Dit jaar is deze kleine regentijd vroeg begonnen in plaats van eind Januari reeds begin van 'deze maand en bet zal begin Maart zijn, alvorens de regens niet meer vallen. Na 'bet einde van den kleinen regentijd komt een pauze van twee en een halve maand daarna begint de groote regen tijd, die elk offensief voor de Italianen onmogelijk maakt. Bovendien zullen de Italianen deze pauze moeten gebruiken om hun wegen zoo goed en kwaad als het gaat weer te herstellen. Dit beneemt bun de mogelijkheid tot iedere militaire activiteit tusschen de beide regentij den in. Vloot-accoord te Londen. De vloot-eonferentie heeft gisteren een stemmig het door de technische sub-com missie uitgewerkte voorstel in zake ver trouwelijke uitwisseling tusschen alle onderteekende landen van inlichtingen betreffende hun jaarlijksche vloothouw- programma's aangenomen. 'Deze inlichtingen zullen moeten worden uitgewisseld binnen de eerste vier maan den van ieder kalenderjaar. D© betrokken partijen komen overeen, de bekend gemaakte jaarlijksche pro gramma's niet te boven te gaan. Het ontwerp-schema is gebasseerd op de veronderstelling, 'dat alle voornaam ste vlootmogendheden eventueel tot de overeenkomst zullen toetreden. Japan-Duitschland. De „Oeuvre" schrijft: „Wij zijn in staat te verklaren, dat op 4 Januari j.l te Tokio tussöhen den minister van bui- tenlandsche zaken van Japan en den Duitschen ambassadeur een „vriend schapsverdrag met de elementen van een defensief verbond" is onderteekend. Groote meerderheid voor Sarraut. De Franscbe Kamer beeft met 361 te gen 165 stemmen haar vertrouwen in de regeering-Sarraut uitgesproken, zoodat zij een meerderheid heeft van 196 stem men. De Stromholi werkt. Om 5 uur gistermiddag stiet de Strom holi eensklaps brandende vloeistoffen uit, die branden op de flanken van den berg veroorzaakten. Er worden geen slachtoffers of schade gemeld, doch een vrij levendige paniek maakte ziob van de bevolking meester. Korte Berichten. In de afgeloopen week zij'n in Groot- Brittannië bij" verkeersongevallen 105 personen om bet leven gekomen en 2946 gewond. De cijfers voor dezelfde week in 1935 waren 128 dooden en 3566 gewonden. De zomertijd zal dit jaar in België nogal laat in toepassing treden. Voor 1936 is de keuze gevallen op den eersten Zondag na Pascben, d.i. 19 April des ochtends 2 uur. Binnenkort verwacht men de aan kondiging van een radio-boodschap, die koning Edward tot bet Britscbe rijk zal richten. Deze rede zal wellicht de vol gende week wordengehouden. Er zijn geruchten in omloop, vol gens welke de dood van generaal Kon- dylis moet worden toegeschreven aan vergiftiging. In verband hiermede is een gerechtelijke lijkschouwing gelast. Bij een brand in een gevangen-auto in Alabama (V. St.) zijn 20 negers omge komen. De ontploffing van een munitie depot nabij Peking beeft 50 dooden ge- eisebt, De mijncatastrofe in Bihar (Br.- Indië) heeft tot nu toe 37 dooden geëischt. Veertig arbeiders worden nog vermist.. 1 Teneinde bet den soldaten de laatste dagen voor hun vertrek naar Oost-Afrika zoo aangenaam mogelijk te maken, is be sloten bun bijzondere faciliteiten te geven. Zoo zullen zij, behalve vrijen toegang tot bioscopen en dierentuin, kosteloos gebruik mogen maken van alle trams. BELANGRIJKE ORDER VOOR DE R. D. M. Naar men verneemt werd gisteren we derom door de Standaard Vacuum-Oil- Gompany, de bekende Amerikaansche Oliemaatschappij, gevestigd te New-York, een 15000-tons tankboot besteld bij de Binnenland. Vragen van den beer Van den Heuvel over den tarwerichtprijs en den steun aan kleine boeren beantwoord. Dte Koningin en de Prinses naar Tirol vertrokken. Generaal Evangeline Booth in ons land. Wijziging pensioenwet voorgesteld. Buitenland. Groote meerderheid voor bet kabinet- Sarraut. Eenig resultaat op de vlootconferentie. We kunnen U voor het a.s. seizoen reeds een zeer mooie sorteering voorleggen Zie etalage Rotterdamsche Droogdok Maatschappij D'eze belangrijke en vereerende op dracht zal wederom duizenden handen werk verschaffen. DE CONCURRENTIE BOTER- MARGARINE. De Algem. Nederl. Zuivelbond heeft het volgende telegram aan den minister van sociale zaken gezonden: Protesteeren ernstig tegen optreden directeur Rijksinstituut Volksgezondheid inzake afgifte verklaring betreffende on derzoek vitaminegehalte Blue Band, zoo als voorkomende in advertenties in ver schillende bladen van Donderdag 30 dezer. Genoemde rijksambtenaar stelt zich door tekst dezer verklaring partij inzake de concurrentie tusschen boter en mar garine, hetgeen wij ontoelaatbaar achten. Vervroegde pensionneering Spoorweg personeel. D'e hoofdbesturen van alle betrokken vakbonden, nemen tegenover het voorstel van de directie der Nederlandcshe Spoorwegen als gedaan aan den perso- neelraad, tot toekenning aan haar van de bevoegdheid tot pensionneering op 55-ja- rigen leeftijd van personeel, in welke functie het ook geplaatst mocht zijn, een afwijzend standpunt in. De vakbonden wenschen een algemeene pensionneering op 60-jarigen leeftijd. Aantal radio-luisteraars in Nederland. Op 1 Januari bedroeg bet aantal aan gegeven radio-ontvangtoestellen 591.933, terwijl bet aantal aangeslotenen aan de radio distributiecentrales 354.911 bedroeg. In totaal is bet aantal luisteraars der halve 112' per 1000 inwoners. Hartelijke begroeting te Vlissingen en te Amsterdam. Er heerschte een groote drukte in de hall bij de haven van Vlissingen tegen den tijd, dat de aankomst van de mailboot „Mecklenburg" van de Mij „Zee land" te wachten was. Met den comman dant van het Leger des Heils in Neder land B. Vlas waren aanwezig vele offi cieren van het Leger, speciaal van de Zeeuwsche corpsen, en een groot mu ziekcorps bestaande uit Heilssoldaten uit Vlissingen, Middelburg, Goes en Ier- seke. Dit alles gold de verwelkoming van de generale van het Leger Evan geline Booth. Toen de „Mecklenburg" meerde, heeft commandant Vlas met eenige officieren de „general'verwelkomd. In de hall bood een in Zeeuwsch costuum gekleed meisje een bouquet aan, waarna een jon gen de gast in het Engelsch toesprak en haar hartelijk welkom heette. Daarna nam kapitein mej. M. Krok uit Middel burg het woord, eveneens in het En gelsch, om namens alle officieren uit Zeeland een woord van welkom te spreken. De generaal heeft, bijgestaan door een tolk, de aanwezigen dank gebracht voor de verwelkoming. Zij was dankbaar weer in Holland te zijn. Sinds vele jaren heeft zij alle landen der wereld bereisd, maar nooit heeft zij het bezoek aan Nederland vergeten. Na de verwelkoming begaf het gezel schap zich naar het perron, waar de generaal met haar gevolg instapte in den voor Amsterdam bestemden D-wa- gen. Voor het vertrek van den trein te 7.38 uur stonden de Heilsoldaten voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1