EERSTE BLAD VRIJDAG 31 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 3 JAAUGAÜP U 103 Afeonnementsprije fper kwartaal, wee'- ar rig neater voer Mni/teh-" Goee .-.i Vïissingen ïö.20, Losse nummers 5 cent, Een misleidende brief. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland M.S.S .-cachets géén geneesmidde? een middel voor inwendige zuivering Belangrijkste Nieuws DOET UW RUG PIJN? Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wij moeten nog iets zeggen over den „open brief aan onze Gereformeerde volksgenooten" 1 door „Patrimonium" terecht ais een misleidenden brief gekarakteriseerd waarmee de N. S. B.-propagandist Roskam in „Volk en Vaderland" het Gereformeerde volks deel voor deze beweging tracht te winnen. Het is niet noodig er de aandacht op te vestigen hoe hier met de namen van Prof. Faibius en Da Sikkel wordt gesold. Wie ook maar eenigszins bekend is met de denkbeelden door deze mannen ont- wikkeld, twijfelt geen «ogenblik of zij zou den in dien strijd tegen den door de N. S. B. gepropageerden alvermogenden staat, in bet voorste gelid staan. Het is hier ook niet de plaats stil te staan bij het verschil van gevoelen in de Geref. Kerken over de w ij z e waarop tegen de aanhangers van de nationaal- soeialistische denkbeelden moet worden opgetreden. Wel achten wij het noodig den door dien heer Roskam gegeven indruk weg te ne men alsof er verschil van meening zou zijn tusschen Prof. Schilder en enkele met name genoemde predikanten over de vraag of de 'beginselen der N. S. B. on- vereenigbaar zijn te achten met de Gere formeerde belijdenis. Speciaal wordt in -dit verband genoemd Dr K. Sietsma te Amsterdam-Zuid, die het vorig jaar zoo onvoorzichtig geweest is1 een verklaring te conoipieeren die door de Kerken aan eventueele N. S. B.-leden ter onderteekening zou kunnen worden voorgelegd. Van deze verklaring is door de N. S. B. een schan- delijk misbruik gemaakt. „AI spoedig bleek mij aldus schreef Dtr Sietsma in „De Heraut" van 24 No^ vember, dat met deze verklaring gewerkt werd, onder het noemen van mijn naam in een geheel andere richting dan de be doeling was, n.l. telkens wanneer een ker- keraad een N. S. B.-er vermaande, en zelfs om Gereformeerden tot het lidmaat schap der N. S. B. te bewegen. Er werd dan de indruk gewekt alsof ik van oor deel was, dat zulke leden ongemoeid ge laten moesten worden. Dr Sietsma voegde hieraan toe, dit te melden, opdat niemand denlke, dat er eenig Gereformeerd predikant is, die sym pathie koestert voor de N. S. B. onder de suggestie alsof hij in onder scheiding van anderen niet ernstig zou vermanen geen gemeenschap te hebben met deze beweging. En alsof dit nog niet voldoende was, schreef D!r Sietsma met wiens naam ook in deze omgeving wel gewerkt is het volgende: „Een Gereformeerd belij- der kan niet samen met moderne heidenen begin selen uitstippelen en pro- pa g e e r e n". De gevechten in het Noorden houden aan. Een rede van Mussolini. Uit Addis Abeba wordt gemeldDe gevechten in Tembien en Gheralta duren nog voort en het schijnt dat de Abes- sijnen hier succes hebben. Ze maken veel wapenen en munitie buit. De actie van de Italianen wordt ge steund door de bommenwerpers; meer malen hebben zij Addi Abbd gebombar deerd en ook twee kerken van de stad zijn vernield. Bij een van de bombarde menten van Addi Abbi is een vliegtuig omlaag geschoten. Aan het front in Ogaden heeft een aan zienlijke Abessijnsche troepenbeweging plaats. De Abessijnen schijnen thans over een aanzienlijke hoeveelheid artillerie te be schikken. Binnenkort wordt een actie in Ogaden verwacht. Het Italiaansche persbureau Stefani seint uit Dzjiboeti, dat daar berichten uit Addis Abeba zijn binnengekomen, volgens welke Europeesche kringen in de Abes sijnsche hoofdstad het waarschijnlijk achten, dat binnenkort een revolutie te gen den Negus zal uitbreken. Teneinde de bevolking vertrouwen in te boezemen kondigen de leidende kringen in Abessy nië aan, dat binnen zeer korten tijd een beslissende slag zal worden geleverd. Intussehen i zoo voegt Stefani hier aan toe voldoen deze aankondigingen de bevolking niet, die vreest dat de re geering de waarheid omtrent den toestand aan het Zuidelijk front verborgen 'houdt. Aan het Noordelijk front schijnen de Italianen zich toe te leggen op een her overing van het fort Amhara in Zuidelijk Tembien, dat de weg naar Adoewa be strijkt en dat den 21sten van deze maand in Abessijnsche handen is gevallen. Rede van Mussolini. Uit Rome werd gisteren gemeld In den ministerraad besprak de Duce het groote belang van de overwinningen aan het Noordelijk en Zuidelijk front in Abessynië. De Duce verklaarde verder, dat op het oogenhlik 50.000 werklieden worden ge zonden, welke de verbindingen achter 'het front zullen perfectionneeren, zoodat ook gedurende den regentijd de intendance- dienst kan functionneeren. Terwijl de troepen in Afrika hun uit houdingsvermogen toonen, gaat het volk voort aan de wereld een schouwspel van moed en kalmte te bieden en van onwrik bare vastberadenheid. Tenslotte verklaarde de Duce, dat de opleiding van manschappen voor land-, zee- en luchtmacht zonder ophouden voortgaat. Een nieuwe bepaling, gisterochtend goedgekeurd, zegt, dat alle burgers tus schen de 11 tot 32 jaar moeten voorzien zijn van een staat, waarin de stand van hun 'gezondheid, lichamelijke ontwikke- i ling en militaire opvoeding staat aange- teekend. 'Zonder dit boekje, waarin ook hun hou- ding als burger wordt opgeteekend, kun nen zij geen werk of betrekking krijgen. BOODSCHAP VAN KONINGIN MARY AAN HAAR VOLK. Koningin Mary van Engeland heeft een boodschap gericht tot het Engelsche volk. De boodschap luidt als volgt „Het is mij een behoefte tot u, het volk van dit land en dit rijk, een boodschap te richten waarin ik uitdrukking geef aan mijn diepste dankbaarheid voor al het medeleven, waarmede gij mij in dezen tijd van rouw hebt omringd. Mijn dankbaarheid is zoo groot, dat ik geen woorden kan vinden, om ze uit te spreken. Doch de eenvoudigste woorden zeggen het meest en daarom kan ik slechts uit mijn gansche hart zeggen: „Ik dank u". In mijn groot verdriet ben ik staande j gehouden, niet alleen door de kracht van uw medeleven, doch ook door de weten schap, dat gij mijn smart hebt gedeeld. Want ik ben diep geroerd door de vele en treffende bewijzen, waaruit gebleken is, dat het overlijden van mijn dierbaren gemaal een waarachtig en persoonlijk verdriet is geweest voor al zijn onder danen. Temidden van mijn smart verheug ik mij toch bij de gedachte, dat hij, na een regeering van vijf en twintig jaar, nog op overvloedige wijze de belooning heeft mogen ontvangen van de aanhankelijk heid en de liefde van zijn volk. Hoewel hij niet langer aan mijn zijde zal staan en met geen woorden kan ik zeggen, hoezeer ik hem zal missen vertrouw ik, dat ik, met Gods hulp, in slaat zal blijven, tenminste een gedeelte van de diensten te bewijzen, zooals wij ze samen in 42 jaar gelukkig huwelijks leven aan dit groote land en het rijk heb ben trachten te bewijzen. In de volgende jaren, bij alle verande ringen, welke zij met zich zullen brengen, zult giji, ik ben er zeker van, mij een plaats willen inruimen in uw gedachten en gebeden. Ik beveel u mijn dierbaren zoon aan, nu hij zijn regeering begint, in het volste vertrouwen, dat ge hem dezelfde toenade ring en aanhankelijkheid zult bewijzen als gij zoo ruimschoots aan zijn vader hebt geschonken. 'God zegene u, mijn bemind volk, voor alle heerlijke liefde en sympathie, waar mede ge mij hebt gesteund. Waarom Labour geen eenheidsfront met de communisten wil. De Labour-partij maakt thans de reden bekend, waarom zij onlangs het com munistische voorstel tot het vormen van een eenheidsfront heeft afgewezen. Labour beroept zich op een dergelijke beslissing in het jaar 1922, toen dui delijk is gezegd, dat het principieele ver schil tusschen de democratische politiek der arbeiderspartij en de politieke dicta tuur der communisten onoverbrugbaar is. Sedert dien tijd is er niets voorgevallen, dat een wijziging in dit standpunt zou kunnen rechtvaardigen. Bovendien ver klaarde de 'Labour-partij niet over het hoofd te kunnen zien, dat het voorstel der communisten slechts een bewijs is van de wisselende tactiek, die de commu nistische internationale de laatste jaren heeft gevolgd. De communisten, aldus Labeur, streven alleen naar een samensmelting met de arbeiderspartij, om het socialistische ka rakter dezer partij te verdringen en haar te leiden in een richting, welke overeen komt met de beginselen der communis tische partij. De Fransche regeeringsverklaring. In de regeeringsverklaring voor de Fransche Kamer heeft minister-president Sarraut gisteren meegedeeld, dat de re geering zal voortgaan met de maatrege len voor de nationale verdediging. De politiek tot instandhouding der interna tionale verplichtingen en ter bereiking van de collectieve veiligheid zal blijven gehandhaafd. Frankrijk zal al zijn krach ten inspannen om een oplossing te vin den voor het Et'hiopisch conflict binnen het kader van den Volkenbond. Al haar pogingen zullen geen ander doel hebben dan handhaving en organisa tie van den vrede in bet kader van den Volkenbond, betzij het gaat over België, de Kleine Entente, Italië, Polen, de Sov jet-unie of Engeland. De regeering zal alles doen om den franc te handhaven en den binnenland- scben vrede te bewaren. Mijnontploffing in Britsch-lndië. Zes dooden, 29 gewonden, vier vermisten. In een steenkolenmijn te Jharia in Bihar heeft een ontploffing tal van slachtoffers gemaakt. De lijken van een Europeaan en van 5 inlanders zijn reeds geborgen, terwijl nog 4 Europeanen ver mist worden; 29 inlanders zijn naar het ziekenhuis vervoerd. 15 werklieden, die onder den grond een muur bouwden, zijn vermoedelijk levend begraven. De hoop de 4 vermiste Europeanen te kunnen bergen, heeft men vrijwel opgege ven en het reddingswerk is uit vrees voor een nieuwe ontploffing tijdelijk gestaakt. Rondreis van Koning Edward door het Britsche Rijk. Volgens den diplomatieken redacteur van de „D'aily Herald" zal koning Ed ward Vni het volgend jaar, direct na zijn kroning, een rondreis gaan maken door het geheele Britsche rijk: die reis zou tien maanden duren. Tijdens de afwezigheid van den ko ning zouden de staatszaken worden waargenomen door een staatsraad, be staande uit koningin Mary en de drie koninklijke hertogen. Een formeele beslissing is nog niet genomen, doch de „Daily Herald" wijst erop, dat deze reis niet alleen wensche- lijk, doch ook onvermijdelijk geacht wordt, daar bij het statuut van West- minster de Dominions op voet van ge lijkheid gesteld worden met het Ver- eenigd koninkrijk, zoodat de koning te genwoordig dient te zijn bij de plechtig heden ter gelegenheid van zijn troons bestijging in elk der staten, die deel uitmaken van het Britsche rijk. Vreeselijke spoorwegrampen. In de nabijheid van Sunbury in Penn- sylvanië is een sneltrein op de brug over de Susquehanna ontspoord, met het ge volg, dat de locomotief, de bagagewa gen en een slaapwagen, in bet ijskoude water stortten, drie andere wagens vielen langs een steile helling en bleven aan den voet van den spoordijk liggen. De dwarsliggers vatten vlam en weldra stond de geheele brug in brand Het reddingswerk werd zeer bemoeilijkt door de hevige koude; bet was 27 gr. celsius onder nul. Ongeveer een uur na bet ongeluk wa ren 8 dooden geborgen. Het aantal ge wonden bedraagt 40. Men vreest echter dat zich in de rivier gestortte wagens nog meer dooden bevinden. Uit Tokio wordt gemeld, dat ten Noor den van Tsoerovga in de provincie Foe- koei een personentrein is verongelukt door het in beweging komen van groote massa's sneeuw. Drie wagons sloegen om. Volgens de eerste berichten zijn 50 perso nen gedood of gewond. De amnestie in Griekenland. De onderstaatssecretaris in het Minis terie van Oorlog, Platis, de chef van een legercorps te Pitsikas en de commandant van Athene D'emesstikas, hebben er hij. Tsaldaris op aangedrongen dat,vroegere revolutionairen niet meer in het leger worden opgenomen. Volgens geruchten zouden de officieren die aanhangers van Kondilis zijn, ge dreigd hebben in massa hun ontslag te nemen indien vroegere rebellen in dienst zouden treden. Korte Berichten. —i Volgens de D'aily Herald zou de defensie-leening in Engeland waarvoor plannen bestaan, belangrijk grooter zijn dan 250 millioen pond. Op de Meta (Columbia) is een poli- tieboot omgeslagen en gezonken; 30 op varenden zouden om het leven zijn ge komen. In Volkenbondskringen verluidt, dat Italië in Roemenië enorme hoeveelheden petroleum heeft aangekocht. ROTTERDAM GAAT BEZUINIGEN. Scherpe briefwisseling tusschen de Regeering en B. en W. van Rotterdam. Ten aanzien van de financieele positie der gemeente Rotterdam wordt gemeld, dat de regeering, kort nadat de gemeen- tebegrooting 1936 was gepubliceerd, en die een tekort van f 17 mill, aanwees, te kennen gegeven geen kasgeldvoorschotten meer te zullen verstrekken, indien de budgetaire positie der gemeente niet aan zienlijk zal worden verbeterd. Gedurende December en Januari is daarop een uitvoerige en soms scherpe briefwisseling gevoerd tusschen de re geering en bet gemeentebestuur. Hierbij hebben B. en W. van Rotterdam aanvan kelijk het standpunt ingenomen, dat de regeering had aan te geven, welke bezui nigingen moesten worden doorgevoerd. D'e minister van Financiën weigerde echter op den stoel van het college van B. en W. te gaan zitten. Het einde van deze correspondentie was, dat B. en W. ten slotte het hoofd hebben gebogen. Zij hebben toen zelf standig enkele bezuinigingen ontworpen tot een totaal bedrag van f 5V2 mill., waarbij evenwel de reeds eenige weken geleden ingevoerde salariskortingen wa ren inbegrepen. Zij deden voorts de toe zegging, dat zij vóór 1 April a.s. nog 2 mill, zullen bezuinigen. Tot de bezuinigingen, die reeds vast staan beboeren: opheffing van den ar menraad, verlaging van verplegingskos- ten en particuliere ziekenhuizen, vermin dering van subsidies voor bet Bijzonder Bewaarschool-onderwijs, tal van andere onderwijsbezuinigingen, korting op de credieten van gemeentewerken, tot in totaal 4V2 ton, en op die voor de elec- trische tram tot in totaal 2 >2 ton. DE UITBREIDING DER DIESEL- ELECTRISCHE TRACTIE BIJ DE SPOORWEGEN. In aansluiting op hetgeen reeds gemeld is over de uitbreiding der Diesel-electri- sche treinen, wordt nog medegedeeld, dat de ervaringen, opgedaan met de, over eenkomstig de gedane proefnemingen, gewijzigde Maybach-motoren, tot heden gunstig zijn. Hoewel nog over langere ervaringen met meerdere motoren be schikt moet worden, hebben de N.S. tot geleidelijke uitbreiding der Diesel-electri- sche Tractie besloten. Ingaande 3 Februari wordt de Diesel- electrische tractie van 110.000 tot ruim 150.000 treinstelkm per maand uitgebreid; binnen korten tijd zal nog een uitbreiding tot 175.000 treinstelkm per maand volgen. Het verdere verloop der uitbreiding, welke geleidelijk zal geschieden, is nog niet vastgesteld. TOEPASSING VAN HET HYPOTHEEK- COM MISSIE-BESLUIT. Naar men verneemt heeft de minister van landbouw en visscherij in verband met de gedwongen verkoop van de boer derij met bouw- en weiland van den heer A. J, Reinders te Appelscha bij beschik king van 21 dezer op een door Rein ders ingediend verzoekschrift bepaald, dat de toekomstige gebruikers van be doelde landerijen niet als georganiseerden tot crisisorganisaties zullen worden toe gelaten, of, indien zij reeds toegelaten zijn, bun toelating zal worden ingetrok ken. De inzet van dezen verkbop beeft plaats gehad op 23 dezer, terwijl de z.g.n. palmslag zal plaats hebben 6 Februari a.s., een en ander ten overstaan van no taris J. M. Cammenga te Oosterwolde. Men verneemt, dat dit de eerste ver- kooping in Nederland is, welke ondanks genoemde ministerieele beschikking toch voortgang heeft. Oprichting van Industriebank en Industrieraad in Gelderland. In de gehouden vergadering van de Prov. Staten van Gelderland is aangeno men een voorstel van Ged. Staten tot het in het leven roepen van een Gelder- schen Industrieraad en Industriebank, die tot taak zouden hebben de-bestaande zijn doch Binnenland. D'e Eerste Kamer over de Justitie-begroo- ting en over de verlaging van onder- wijs-uitgaven. De steun voor tuinders iets verhoogd. Prijsverlaging van spijsoliën. Uitbreiding der Diesel tractie bij de spoor wegen. Rotterdam moet bezuinigen. Bijzonderheden over den tuinbouwst'eun. Buitenland. B'e Fransche regeeringsverklaring. Een rede van Mussolini. Kondilis ovrleden. ingezonden Medcdeeling. Gelukkle ls hij, die nooit rugpijn, gewrichts pijnen, hoofdpijn, duizeligheid, onnatuuM llj'ke moeheid enz. kende. Andereminder gelukkige menschen dienen Foster's Rug»j pijn Nieren Pillen te gebruiken om mogeiyv ke verstopping der bloedfiltreerende organen, op te heffen. ..Foster's Pillen kunnen met! vertrouwen .worden toegepast. Sedert ÖO ja ren met.BUCces gebruikt door tal van dank bare .mennen en vrouwen tegen aandoening Pign hift n""enpennemde..i ly—Oü.hA en nieuw op te richten industrieën in de provincie Gelderland van voorlichting lo dienen, niet alleen bij de technische, maar ook bij de economische vraagstuk ken, die zich voordoen. In de tweede plaats werd besloten Ged. Staten te machtigen, indien zij dit wenschelijk achten, op te richten een N.V. D'e Geldersche Industriebank, die tot taak zou hebben het verschaffen vau crediet op langen termijn aan bestaande of nog op te richten Geldersche indus trieën. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot nota ris te Haastrecht K. Zeevat, thans nota ris te Andijk. Bij Kon. besluit is aan K. "W. J. K. v. Beverwijk op zijn verzoek met ingang van 15 Februari eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Am sterdam, Stroo naar België. D'e laatste dagen is een opleving te be speuren in den stroohandel met België. Vanuit de grensplaatsen Neeutler, Stramproy enz. gaan dagelijks duizenden kilo's de grens over. D'e prijs varieert van 4 tot 6 gulden de 1000 Kg. voor gewoon en van 10 tot 11 g'ld. voor geschud stroo. Petroleum contra electriciteit. Te Schiedam is onder de winkeliers een actie op touw gezet om de uitgaven voor winkelverlichting verlaagd te krij gen. Een commissie gekozen uit verschillen de organisaties heeft reeds voorbereiden de besprekingen gevoerd, gevolgd door besprekingen met de daartoe bevoegde autoriteiten. Als stok achter de deur en om meer pressie uit te oefenen ziju de diverse organisaties er toe overgegaan hun leden te adviseeren bij niet inwilli ging van hun eischen over te gaan tot het in gebruik nemen van een noodverlica- ting. Bij massaal gebruik van petroleum- gas-lampen kan bet niet anders of de autoriteiten zullen dan gaan inzien dat het hooge electriciteitstarief, dat als em looden last drukt, noodzakelijk een her ziening behoeft. Prijsverlaging van spijsoliën. Daar gebleken is, dat de prijzen voor slaolie den laatsten tijd op een zoodanig peil zijn, dat het voor velen moeilijk is zich in voldoende mate van dit artikel te voorzien, heeft de Regeering besloten maatregelen te nemen om te zorgen, dat spijsolie gemakkelijker binnen het bereik van het publiek kan komen. In overleg met de fabrikanten is een regeling ontworpen, welke het mogelijk zal maken, dat binnenkort (soja) olie van uitstekende kwaliteit voor het pu bliek verkrijgbaar wordt gesteld voor den prijs van f 0,55 per heele flesch. Hiervoor is het noodig, dat de heffing op spijsolie, welke thans f0,30 per K.G. bedraagt, wordt teruggebracht op f 0,24 per K.G. Deze verlaging treedt reeds op Maan dag 3 Februari a.s. voor alle spijsolieën is werking.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1