li V k Voorkoming van onredelijke executies. Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws Laatste Berichten. Telegrammen. rgschestr. Middel- zadaleere, v. Wes- Louisse, rg K 35; eermaker, dienst- Zuidijk, 54; M. G. Ohasse- izin, stof- N. Fier- aar Kloe- 5ii vrouw, .g, Bezui- zonder en gezin, J. Min- ielburg B ster, naar Hullu en Go oika- vopjongen, Uulder en Apeldoorn, gis-Comité Ghr. Be- li ap van ire de 19e de afd. Bond van In zijn jp de mu- overplaat- le van de er organi- tot 1 Jan. Hij wekte rzitter, de rganisatie, .en, zoowel onlijke be is er con- Dat bet itgelegd, is 'erken der Dit bee£t zal weer zijn. Spr. de leden ilen staan. t en waar- Weststrate, er herkies- is gekozen fctaris, den Jdental van ven der le- or het ver gaderingen de Pree, Jacht door Vlissingen Vlissingen Ie voor af- fck. Iffiemaaltijld leer West- Zeventien f geleid. De dje, dankte ven arbeid, ■met dank- Lht het be- jTieuwenhui- I behandelde lelij'k en be- '|eischen, die zei Fergu- ling was af- |des Heeren. het nieuws irlijik, nooit iMaar nu is lWij moeten plijft tot wijl eg om Bris- lawney op: fsschop," zei edig. Ik heb bewerken, Canterbury Joorn in het waarvoor afkeer van voortdurend rog niet ver, en. een van zijn lt vervolgd.) zen ztfn 45-jarige echtvereeniging. Er was veel belangstelling, 's Avonds bracht b.et fanfaregezelschap Mozart een sere nade. Vanaf 25 Jan. 1.1. is de invoer van Zeeuwsche oesters in Noorwegen ge heel verboden. Naar wij vernemen zullen de samen werkende postduivenverenigingen Storm vogels en de Noordster den 7en en 8en Februari een tentoonstelling houden van postduiven. ^Gemeenteraad. Woens dag vergaderde de Raad. Afwezig weth. Scheele (wegens ziekte)!. De Burgemeester sprak een Nieuw jaarsrede uit. De werkloozenzorg strekte zich uit over rond 250 gezinnen, dat is van onze burgerij, en vorderde een bedrag van bijna f 50.000, waarvan ongeveer de helft steun en de helft werkverschaffing. Voor het eerst sinds jaren is het bevol kingscijfer, dat langzaam maar regelma tig placht te stijgen, achteruitgeloopen. Het aantal vertrekkenden nam sterk toe. Zeer vele alleenstaande personen, voora.l dienstboden en eenige employé's van el ders afkomstig, werden ontslagen. Dit verschijnsel toont schril de snelle achter uitgang van de financieele positie van de burgerij. Een zelfde taal spreekt de uitkomst van het gasbedrijf. Het muntgasverbruik liep met 10 pet. terug, dat over de gewone me ters met 15 pet. Nog somberder geluld doet het haven bedrijf hooren. Laten wij het verladen van suikerbieten en pulp buiten beschou wing, dan blijkt dat het goederenvervoer in de haven in één jaar tijds van ruim 4 millioen tot ruim 2 millioen KG is teruggeloopen, welk verschijnsel moet worden toegeschreven aan verminderde koopkracht en verminderde bedrijvigheid. De woningbouw, welke in 1933 een aantal van 33 nieuwe woningen te zien gaf, bedroeg in 1934 nog 19, in 1935 slechts 7. Al deze rampspoed houdt ten nauwste verband met de vernietiging van onze oestercultuur. In 1933 bedroeg de toen reeds met 50 pet. gedaalde verzending nog 18 millioen stuks, in 1934 12 mill, en het afgeloopen jaar slechts 9 millioen. De Engelsche markt, tot voor kort ons beste afzetgebied, ging totaal verloren. De 3 laatste jaren geven als uitvoercijfers daarheen, 7,5 millioen, 3 mill, en 1,5 mill., het laatste halfjaar zelfs slechts een onnöozele 135.000, welke nog voor een belangrijk deel naar Ierland gingen. De handel op Londen ligt dus geheel stil. De oorzaak hiervan is, dat op de Engelsche banken thans met succes Fransche oes ters worden gezaaid en de eigen cultuur van Engelsche oesters bezig is zich te herstellen, terwijl Frankrijk zijn over vloed van gaafschelpige oesters naar En geland loost. Ook onze tweede groote afnemer, Bel gië, voorzag zich voor 'n belangrijk deel van eigen en Fransche oesters. De cijfers over de laatste 3 jaren zijn 7, 6 en 4 mill. Is de productie van 1930—1935 terug geloopen met 75 pet., de opbrengst in geld over dezelfde periode verminderde met 90 pet. En alsof dit alles nog niet erg genoeg was, moet geconstateerd worden, dat de voorraad oesters uitgeput is, dat de öesterbanken zijn geruïneerd. Met dankbaarheid kan warden geme moreerd, dat door de Regeering op groote schaal pachtvermindering wordt toege kend, en een ton is beschikbaar gesteld tot verbetering van den toestand, maar wat beteekenen deze druppels in een ledige emmer? De crisismaatregelen in verband met de in o s s e 1-kweekeriji hebben dit bedrijf, dat verliesgevend was, thans weer voor velen loonend gemaakt, anderen zijn er ernstig door gedupeerd. Of het verstandig is ook de mosselhandel meer en meer te reglementeeren, moet ernstig worden be twijfeld. Op het gevaar, dat daardoor de mosselverkoop naar België in 't gedrang zal komen is herhaalde malen gewezen. Het verlies van deze werkgelegenheid vdor een honderdtal van onze gezinnen zou1 een dure prijis zijln. We mogen ver trouwen, dat onze Regeering dit in het oog houdt. Met een opwekking tot een leven naar de Ghr. beginselen en tof geloovig Gods vertrouwen eindigde Spr. (Slof volgt.) Waarde. Maandagavond vergaderde de afdeeling van „Het Groen Kruis". De rekening van den penningmeester sloot met een klein batig saldo. Het aftredend bestuurslid, dhr P. Schrier werd herko zen. Herbenoemd voor wijkverpleging en T.B.C., dhr W. E. de Jager, welke ook afgevaardigd werd naar de provinciale vergadering. Na de rondvraag weid de nieuw aangekochte brancard gedemon streerd. Dinsdagavond hield het Zieken fonds „Onderlinge Hulp" zijn gewone jaarlijksche vergadering. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de in komsten waren f 245.80 en de uitgaven f206.20, aldus een goed slot van f39,60. Het aftredend bestuurslid, de heer A. Blaauwkamer, werd als zoodanig her kozen. Borssele. Woensdagavond hield de Kolenvereeniging algemeens vergadering. De rekening bedroeg aan inkomsten en uitgaven f7211.33, inbegrepen een winst van f26.80. Bij bestuursverkiezing werd dhr A. Walhout Jz. met alg. stemmen herbenoemd. In plaats van dhr M. Krij ger Jbhz., die niet meer als bestuurslid in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen dhr A. Corstanje Hz. Aan hen, aie kolen uit de bergplaats betrekken zul- len gratis zakken worden verstrekt. BïgBska.-ke. Met aanvankelijk 18 leden is alhier definitief opgericht een afdee ling van den Nationalen Bond „Land bouw en Maatschappij". Voorzitter P. de Lasge, secretarie M. Galjé. Aagtekerke. Gemeenteraad. Dins dagmiddag vergaderde de Raad. De voor zitter gaf een overzicht van hetgeen het vorig jaar had plaats gevonden. De heer P. de Visser beantwoordde deze rede. De exploitatievergoeding uit te fceeren aan de Diaconieschool werd bepaald op f 507.49, die aan de Bijz. Lagere school op Geref. Grondslag op f845.81. Een verzoek van F. Maljaars om zijn jaarwedde voor het schoonmaken van het Gemeentehuis te brengen van f 65 op f 80 werd met alg. stemmen ingewilligd. De Bouwverordening werd zoodanig gewijzigd, dat op de gedeelten van de ge meente liggende langs den Noordweg en den Roosjesweg de afstand tusschen de zijkanten van enkele huizen en de erf- scheiding ten'minste 2 meter, bij dubbele woningen tenminste 27a meter en bij een blok van 3 woningen ten minste 4 meter moet bedragen. Een rooilijn werd voor die wegen eveneens vastgesteld Van de afdeeling Aagtekerke van den Ned. Gbr. Landarbeidersbond was een verzoek, met uitvoerige toelichting inge komen om de Gemeente te doen aanslui ten aan de regeling vervat in het Werk loosheidsbesluit 1917 en om een forand- stoffentoeslag van f0.80 aan de werkloo- zen per week te verstrekken. De voorzitter zeide, dat deze kwestie al zoo dikwijls in den Raad was geweest, dat hij het niet noodig oordeelde nog veel toelichting te geven. De meerderheid van B. en W. stelde voor de verzoeken af te wijzen. Hij stelde het voordeel van een en ander voor de werkloozen, zoowel als voor de gemeente in het licht en wees er op, dat Aagtekerke thans de eenige gemeente in Zeeland is, die niet is aangesloten. De heer Kodde bepleitte met klem inwilli ging van het verzoek. De heer Wisse kon om principieele reden niet voor aansluiting stemmen. Z.i. waren de Diaconiën in de eerste plaats aangewezen om te helpen, wan neer dit noodig mocht zijn. Ook de heer P. de Visser was om principieele reden tegen inwilliging van het verzoek. De voorzitter wees nog op het groote voor deel, dat de arbeiders zelf ook bijdragen in de kosten van uitkeering bij werkloos heid, maar welke bijdragen in deze ge meente, doordat deze niet is aangesloten, niet tot hun recht komen. De heer L. de Visser kon niet medegaan met de opvat ting van den heer Wisse; z.i. is de ge meente wel degelijk verplicht te helpen en moet dit niet aan de Diaconie wor den overgelaten. Met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren L. de Visser, Kodde en Moens, wordt het verzoek tot aanslui ting afgewezen. Met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Kodde en L. de Visser wordt be sloten geen brandstoffentoeslag te verlee- nen. Bij de rondvraag kwam het onderhoud van den Kloosterweg nog ter sprake, en wees de heer Kodde op de wenschelijk- heid om op sommige plaatsen den weg te verbreeden, daar het passeeren soms gevaarlijk is door de slechte kanten en vroeg de heer W. de Visser de waarschu wingsborden bij de scholen te verbeteren. Zaamslag. Dinsdagmiddag is officieel in besloten kring afscheid genomen van den veldwachter J. van Westenbrugge. Behalve vele raadsleden en B. en W., wa ren ook het gemeentepersoneel, comman dant der Rijksveldwacht, nieuwbenoemde veldwachter en de oud-burgemeester, dhr Joh. de Feojter aanwezig. De burgemeester, dhr S. van Hoeve, richtte zich in hartelijke bewoordingen tot den heer van Westenbrugge, hem dankende voor zijn plichtsgetrouwen ar beid, die hij 21 jaar lang hier beeft ver richt, en overhandigde hem namens B. en B. en leden van den raad een wandelstok met zilveren knop met het wapen der ge meente. Ook de oud-burgemeester sprak woor- den van dank voor den aangenamen om gang en voor de nauwgezetheid waarmee bij zojtn dikwijls moeilijke taak heeft ver richt. Dhr J. Stolk, secretaris der gemeente, dankte hem voor de aangename samen werking en bood hem namens het perso neel der gemeente een fraaien zetel aan. Dhr Heijboer, commandant der Rijks veldwacht, bood een zilveren vulpotlood aan. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, dankte dhr van Westen brugge zichtbaar aangedaan voor de vriendschap ondervonden, alsmede voor de hartelijke woorden tot hem gericht en voor de hem aangeboden geschenken. i Maandagmiddag is de onge- veer 30-jarige G. Soh., werkzaam op de Ammoniakfabriek te Sluiskil, van een hoogte van ongeveer 8 meter op een be tonnen vloer gevallen. Zijn knie en en kel moeten erg gekneusd zijn. Hij is in bet ziekenhuis te Sluiskil opgenomen. Terneuzen. Auto-ongeluk. Hedeiir- morgen is 'n personenauto, waarmee 'n tweetal beambten van een Mij. uit Ter- neuzen gisteren naar Brugge waren ver trokken, bij het terugkeeren in volle vaart op een der langs het kanaal Terneuzen— Gent staande meerpalen gereden. De auto werd zwaar beschadigd doch bleef gelukkig tegen de paal hangen. Indien de auto was doorgeschoten, zou deze in bet kanaal zijn terecht gekomen en zouden de inzittenden bij deze snelheid hoogst waarschijnlijk verdronken zijn. De be stuurder S. bekwam enkele wonden in het gelaat, dooh de tweede Inzittende werd ernstig aan hot hoofd gewond en is naar het ziekenhuis vervoerd. De po litie stelt een onderzoek in. Colljnsplaat. Daartoe uitgenoodigd door de Geref. Jeugdorganisaties trad Dins dagavond in de Geref. Kerk op Ds W. H. v. d. Vegt, 'Geref. predikant te Goes, met het onderwerp „Werelmijding en Wereldwijding". De leiding berustte bij Ds Veenstra. Welkom werd toegeroepen aan de talrijk opgekomenen, waaronder ook velen van Wissekerke en Kamper land. Ds v. d. Vegt herinnerde in zijn rede aan de wereldmijding der wederdoo- pers. Deze dwaling steekt weer den kop op in de hedendaagsche z.g. Dialectische theologie, die zich nog wel steeds op Calvijn beroept. Daartegenover schetst spr. de echt Calvinistische wereldwijding. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd door een drietal personen ge bruik gemaakt. De beantwoording maakte een en ander nog duidelijker. Kortgene. Gemeenteraad. Woens dagavond vergaderde de raad De voor zitter wenschte alle leden een goed jaar toe. De zaak over de samenvoeging van de gemeenten op Noord-Beveland is nog steeds aanbangig. Spr. herdacht ook het ernstig auto-ongeluk van den 3den Kerst dag. Weth. Salomé beantwoordde deze rede. De commissie van toezicht, bedoeld in aTt. 176 L.O.-wet, bericht, dat er geen klachten betreffende het onderwijs en het materiaal gedaan kunnen worden. Van Ged. Staten is een besluit inge komen, waarbij Kortgene, Wissenkerke en Rats bevolen worden een gemeen schappelijke regeling aan te gaan betref fende toelating leerlingen op de U.L.O. school alhier. Getracht zal worden een gemeenschappelijke regeling aan te gaan met de bedoelde gemeenten. De jaarwedde van den burgemeester werd op f 1500 vastgesteld, die van den ambtenaar van den burg. stand op f 17 en die van den gem.-ontvanger op f630. De heer J. Eversdijk werd met algem. st. tot lid van de Commissie van toezicht bedoeld in art. 176 L.O.-wet, herbenoemd. De heer F. Zuydijk werd in dezelfde com missie benoemd in de vacature J. K. C. Matthijs. Er werd besloten om K gedeelte (plm. f 100) in de kosten van het opmaken van een ontwerp voor verbetering van den Molenweg en Langeweg te voteeren. Dhr J. Kallewaard kreeg toestemming voor het berijden van wegen in deze ge meente met tractors enz. Aan bet pak huis van het Centraal Bureau nit het Landbouw Comité G. A. werd een stuk grond verkocht voor f6 per vierk. M. De kweekeling met acte zal f 50 meer ontvangen. Haar belooning werd op f 350 vastgesteld. Er werd besloten een vent- verbod in te voeren. De leges voor de vergunning werden vastgesteld op f0.15 per dag, f 0.50 per maand, f 1 per kwar taal en f2.50 per jaar. Ook werd er een nieuwe verordening vastgesteld regelende de leges ter secretarie (o.a. op de huwe lijksvoltrekkingen) Huwelijksvoltrekkin gen, die 's morgens op een werkdag plaats vinden moeten met f 5 worden be taald. Wil men trouwen op anderen tijd en dag dan Donderdagmiddag en een morgen op een werkdag, dan kost het f 15. Op voorstel van den heer Versprille werd in overweging gegeven om ook de kosten van het begraven le en 2e klasse te herzien. Aan het Comité van Werkloozenzorg werd f '50 subsidie gegeven voor een cur sus in motoren. Bij de rondvraag vroeg dhr Versprille of er al een beslissing genomen is om een trottoir aan te leggen in 'de Voorstraat. Met den gem.-opzichter zal de zaak ter plaatse bekeken worden. Er is alhier een kookcursus gehou den door huishoudelijke voorlichting voor arbeidersvrouwen, waaraan 20 liefheb sters deelnamen. Thans wordt er ook 'n cursus gegeven in het naaien, waaraan 18 vrouwen deelnemen. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp houdende bijzondere maatregelen ter voorkoming van opvordering onder be haalde omstandigheden van hoofdsom men, tot waarborg waarvan hypotheek op onroerend goed is bedongen, en ter voor koming van vexatoire beslagen, wordt het volgende ontleend: Inderdaad wordt met het doen van stappen in deze richting een zeer netelig gebied betreden. Juist omdat zij overtuigd is van de wenschelijkheid, dat bet ingriji- pen zich behoort te beperken tot die ver houdingen, waar een onthouding meer schade zou kunnen veroorzaken dan een actief ingrijpen, heeft de regeering ge meend haar maatregelen niet te moeten uitstrekken tot andere geprivilegieerde en tot concurrente crediteuren. Wat betreft het denkbeeld de huidige moeilijkheden op te lossen door oprich ting van een Staatskredietbank met uit gifte van pandbrieven; verwezenlijking hiervan, zou den Staat tientallen millioe- nen kosten, zoodat alleen reeds uit dezen hoofde dit voorstel voor practisclie ver wezenlijking niet in aanmerking komt en door de Regeering wordt afgewezen. Dat in het onderhavige ontwerp niet een bepaling voorkomt, als is neergelegd in art. 5 van het ontwerp van wet tot ver laging van vaste lasten 1085, waarbij ten behoeve van de hypotheekbanken de ai- lossingsvoorwaarden van de pandbrief- leeningen kunnen worden gewijzigd, is daaraan toe te schrijven, dat de Regoe- ring van oordeel was en is, dat eerstge noemd ontwerp met zijn individueel ka rakter slechts tot een in totaal geringe vermindering van periodieke aflossing op hypotheken aanleiding zal geven. Intusschen wil de Regeering gaarne herhalen de bij1 monde van den Minister van Justitie in de Tweede Kamer gedane toezegging, dat de Regeering niet in ge breke zal blijven zoo noodig maatregelen als boven omschreven, bij afzonderlijk wetsontwerp, aanhangig te maken. De Regeering vertrouwt dat men zal in zien, dat het gevaar voor vexatoire prac- tijken tegenover den hypothecairen schuldeischer niet aanwezig is. Voor de vrees, dat er uit de toeschat tingen door den kantonrechter te doen, moeilijkheden zullen voortvloeien, bestaat naar het oordeel der Regeering, geen aanleiding. Dat het somtijds voor den crediteur minder aangenaam zal zijn, om opening te geven van zijn financieele positie wat hij zal moeten doen als hij in een procedure, ingevolge deze wet onderno men, wil aannemelijk maken, dat hij niet kan afzien van terugvordering kan worden toegegeven. Zulks is nu eenmaal onvermijdelijk als men de debiteuren, die in nood verkeeren, moet helpen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Baambrugge, P. Six Dijkstra te Tuil en 'tWaal. Beroepen te Barneveld, L. Blok te Brandwijk. Geref. Kerken. Bedankt voor Heeg (voor den miss. dienst te Keboemen), Dr J. van der Lin den te Tzum. Geref. Gemeenten. Beroepen te Opheusden, H. Ligtenberg te Lisse. Ds A. Brouwer Jz. f- Op 71-jarigen leeftijd is te Zwartsluis overleden Ds A. Brouwer Jz., pred. bij de Geref. Kerk aldaar. Binnenvaartschool te Ter- neuzen. Het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Amsterdam heeft te Ter- nauzen in verband met de daaraan ge bleken behoefte, met medewerking der gemeente Terneuzen, een binnenvaart school gesticht. Wij vernemen, dat thans de goedkeu ring is verkregen der autoriteiten te Den Haag tot het inrichten van deze school. Op de gehouden examens voor de Eerste Nederlandsche Modevakschool- Vereeniging slaagden de volgende dames: voor Leerares-coupeuseJ. Dieleman te Hoek; voor Coupeuse: Mej. M. N. Verschuur, W. C. v. d. Burgt en C. J. Kramer te Ierseke; M. S. Zuijderduijn te Aarden burg; A. C. de Hooge, A. Hogerheide en H. Hogerheide te Zierikzee; M. C. Krabbe te Nieuwerkerk; K. M. Schot te Tholen; H. M. Vroegop te Poortvliet en mej. Polderman te Goes; voor Costumière: Mej. M. W. Duine te Oud-Vossemeer en Mej. M. L, Meerkerk te Vlissingen. Al deze dames leerden volgens de me thode E.N.S.A.I.D. Met vallenden boom neer gestort. Gistermiddag beeft te Apel doorn een ongeluk met doodelijken af loop plaats gehad, waarvan de onge huwde, ongeveer 20-jarige W. het slacht offer is geworden. Genoemde W. was met zijn vader be zig een op bun erf staanden boom te vellen. De wortels van den boom waren reeds bloot gelegd en de boom stond al geheel wankel, toen de jonge W., die on deskundig was in dit werk, nog in den boom klom om een touw vast te binden. De boom stortte neer en het slachtoffer werd met zware inwendige kneuzingen bewusteloos opgenomen. Zonder tot bewustzijn te zijn terugge keerd is W. aan de gevolgen van dit on geval overleden. Dijk bezweken. Gisteravond tegen acht uur is werking gekomen in den nieuwen dijk, die gelegd is voor de verbreeding van het Noordzeekanaal langs den nieuwen betonweg van Amster dam naar Velsen, in de nabijheid van Buitenhuizen. Onder den dijlk bevindt zich een groote veenmassa, die waarschijnlijk is gaan werken. Het gevolg was, dat bet veen naar boven werd geperst en in den dijk een gat van ongeveer vijf meter werd ge slagen. De water- en moddermassa's van een tusschen den dijk en het kanaal gele gen groot reservoir stortten zich door het gat van den dijk over den betonweg in de sloten van den Spaarndammerpolder. Op den rijweg stond het water 15 c.M. hoog en op de fietspaden zelfs 20—25 c.M. over een afstand van ongeveer een halven ki lometer. Het geheele verkeer werd over Spaarndam geleid. Met man en macht heeft men vannacht het gat met zandzakken grootendeels ge stopt, zoodat het verkeer over den belang rijken varkèersweg hersteld kon worden. Muizen knabbelen acht m i 11 e o p. De heer M. v. d. S. te Vught, had zijn spaarduitjes, circa f 13.000, in eon kistje geborgen, met het oog op de vele diefstallen v&rsiopt in het plafond zijner woning. Geen mensch zou het daar hebben gezocht. Toen hij dezer dagen zijtn duiten, alles in papieren geld, eens wilde natellen, kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat de muizen zich zoodanig voor zijn bezit hadden geïnteresseerd, dat ze nagenoeg alles hadden opgepeuzeld en niets dan een handjevol snippers hadden overgelaten. Een onderzoek bij de Nederlandsche Bank maakte het mogelijk, uit deze snip pers nog ongeveer f 5000 aan waardevol papier bijeen te zamelen. De eigenaar heeft door dezen muizen maaltijd toch altijd nog een strop van een dikke f 8000. 'Inbreker lag rookend op bed. Toen mej. Dullemond, tandarts te Utrecht, dezer dagen haar zomerhuisje anderlangs de Grebbeberg bezocht kwam ziji tot de onaangename ontdekking, dat ongenoode gasten op bezoek waren ge weest. De chef-veldwachter, die Maandag avond controleerde of alles gesloten was, bevond een raam los van de spagnoletten. Binnen gekomen, ontdekte hij tot zijn niet geringe verbazing een manspersoon te bed, die rustig een sigaret rookte. Deze, de 22-jarige v. d. V. uit Amsterdam, werd in voorloopige hechtenis genomen. Brutale inbraak. In den afge loopen nacht hebben drie indringers een buitengewoon brutale poging gedaan om in te breken in een goudsmidswinkel aan den Steenweg te Utrecht. Zij hebben zich gisteravond laten in sluiten in de kerk, die in restauratie is. Door middel van touwladders hebben zij zich 's nachts neergelaten op een plat van een aangrenzenden goudsmidswinkel van dhr Esmann, om vervolgens door een raam in de keuken te belanden, waar door zij zich toegang tot den winkel kon den verschaffen. Bij vergissing zijn ze terecht gekomen op een zolderkamertje, waar de dienst bode sliep. Terwijl zij hun gelaat hadden bedekt met zwarte doeken, hebben zij de dienstbode overmeesterd en met electri- sche zaklantaarns bewusteloos geslagen en haar vervolgens met riemen vastge bonden. Door haar hulpgeroep werd de familie wakker, die op haar beurt naar buiten om hulp riep, waarop enkele voorbijgangers toeschoten. Twee van de inbrekers zijn er in geslaagd langs den zelfden weg, die zij waren gekomen, te ontsnappen. De derde, die men op de dienstbode- kamer had kunnen insluiten, werd ge arresteerd. Het bleek een bekend Utrechtsch inbreker te zijn. De indringers 'hadden nog geen gele genheid gehad iets te ontvreemden. Later wordt gemeld, dat ook de beide andere inbrekers zijn gearresteerd. Aangehouden. Door de politie is aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld als verdaoht van brandstichting P. H., 34 j., zonder beroep wonende te Oosterland. Door de politie te St. Jansteen is aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld zekere de M. onderwijzer te Bosch kapelle verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met aan zijln zorg toevertrouwde leerlingen. Middelburg. Bedriegelijke bank breuk. Op verzoek van de politie alhier is te Amsterdam aangehouden J. A., wonende alhier, verdacht van bedriege lijke bankbreuk en zijn aan den faillieten boedel onttrokken voorwerpen te Am sterdam in beslag genomen. i Verhuring Gemeentegron den. Toen nader overleg gaande was met de N.V. Boamkweekerijen en Zaad- handel „de Nieuwe Walcheren" over het weder voor 14 jaar verhuren van 5.77.27 ha. gemeentegrond aan den Nieuwland- schen Dijk en voorloopig overeenkomst was1 gekregen over een huurprijs van f 110 per ha. per jaar voor het tijdvak 1 December 1935 tot 1 December 1938, kwam een nader verzoek om het voorstel aan te houden in verband met hangende onderhandelingen over verkoop der kwee- kerijen. Voorloopig wordt nu voorgesteld de gronden tot 1 December 1936 te ver huren voor f 110 per h.a. of in totaal f635. Vlissingen. De Poolse he onder zeeër. Thans kan worden gemeld, dat aan de Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen is opgedragen het bouwen van een onder zeeër voor Poolsche rekening; ook de ma chines zal de Schelde maken. De tweede Poolsche onderzeeër is ge gund aan de Dröogdokmaatschappijl te Rotterdam, terwijl de motoren voor die boot door Sulzer te Winterthur wörden geleverd. RICHTPRIJZEN PEULVRUCHTEN. Met 1 Maart zullen de richtprijzen van alle peulvruchten, met uitzondering van groene- en kroonerwten, vervallen. De crisisaankoop beschikking 19351 (bruine boonen en schokkererwten) zal worden ingetrokken. Tot deze maatregelen werd besloten omdat de prijzen van voornoem de products aad&B.ka de veie fluctuatie#

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3