n DONDERDAG 30 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 a JAARGANG U 102 Loffelijk getuigenis over onze Koningin. Buitenland De oorlog in Abessynië. Morgen is het Vrijdag en», is het M.S.S.-dag Volg de M.S.S.-gewoonte! Belangrijkste Nieuws RIJKS INSTITUUT VOOR DE VOLKSGEZONDHEID Directeur: Dr. W. Aeg. Timmerman UTRECHT, Verklaring Het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid te Utrecht heeft in den kleinhandel willekeurige pakjes "Blue Band" laten koopen door een ambtenaar in diénst van het Instituut. Deze pakjes werden geijkt op een bepaald gehalte aan het groelbevorderende vitamine A en het antirachitlsche vitamine D door middel van biologisch onderzoek. Bij deze ijking bleek, dat bovengenoemde pakjes "Blue Band" ten minste evenveel van de beide vitamines bevatten als de beste Hollandsohe grasboter, waaruit dus volgt, dat het gehal te aan deze vitamines dat van de beste Hollandsche wlnterboter aanmerkelijk overtreft. De Directeur van het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid mi uli Uitg,: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. A h o n n e na e n t s p r ij s i W kwartaal, weeseh^nuemer.ten voor MKWelStirji G-.W £3 Viissingen i 0.20, Losse nummers 5 cent Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Wonderlijke dingen beleven we den laatsten tijd. Een paar dagen geleden hebben we gewezen op wat een Soc. Democratisch blad schreef over onze nationale vlag. Niet minder verbazing wekt, wat nu een dergelijk orgaan schrijft over ons Vorstenhuis. Aan een beschouwing over het Engel- sche Koningshuis knoopt „De Publieke Tribune", o.m. de volgende opmerkingen vast „Wij in Nederland, historisch nog meer samengegroeid met ons koningshuis, dan de Engelschen met het hunne, leven ge heel mede met de rouw, welke onze over buren heeft getroffen en, al zijn de om standigheden dan niet zoo tragisch en dramatisch als bij het overlijden van de beminnelijke koningin Astrid onzer Zui derburen, wij verheugen er ons over, dat heel ons volk gaarne van zijn medeleven ook bij deze gebeurtenis getuigenis heeft afgelegd. Wij mogen zeker wel zeggen en schrijven: heel ons volk. Want al is een zeer groot deel van ons volk politiek zoodanig georiënteerd, dat 't in principe republikeinsch gezind moet worden geacht zooals het met vele principes en met ons allen gaat (en zeker in dezen, tijd!): die gezindheid blijft uit sluitend op het gebied der theorie. Wij gaan niet grasduinen in het ver leden, in de historie en zullen niet „ouwe koeien uit de sloot halen" en niet de oorzaak pogen op te sporen en aan te wijzen van het feit, dat uiterlijk en open baar hier niet de vertrouwelijke verhou ding bestaat tusschen het Staatshoofd en (althans een groot deel van) het volk. Wij constateeren veel liever het mins tens zoo vaststaande feit, dat zoo al geen vertrouwelijkheid er in ieder geval honderd procent vertrouwen bestaat in de zonder uitzonde ring geëerbiedigde persoon onzer Koningin. En dat er dank zij de van®goedheid en vriende- lijkheid stralende Prinses in de laatste jaren steeds meer een warme hartelijkheid ontstaat tusschen Konings huis en Volk, die het allerbeste voor de toekomst belooft. En laten wij dan in de misère van dezen somberen tijd ons er over verheu gen, dat het bewustzijn van nationale saamhoorigheid sterk groeiende is, behoudens dan bij een paar kleine groe pen buitenlandsche Nederlanders en dat 'dit de eenige kans is om ons nog eens ooit te ontworstelen aan de malaise van vandaag naar een meer lichtende toekomst." Deze uitspraken, waarvan wij enkele onderstreept hebben, komen overeen met wat de heer Boekman, Soc. Dem. wet houder te Amsterdam in een radiorede opmerkte, dat in ons land met loyale medewerking van de draag ster van de Kroon geheel overeenkom stig de 'Grondwet geregeerd wordt, met 't gevolg, dat er meer waardeering is voor het Koningschap ook in die groepen der bevolking, die er voorheen sceptisch te genover stonden. Het merkwaardige hierbij is, dat er in het optreden en de gezindheid van onze Vorstin en de Prinses niet de minste ver andering is gekomen. Wat de socialisten nu beginnen in te zien, n.l. dat onze Koningin voor volle honderd procent vertrouwen verdient en dat Zij regeert geheel overeenkomstig de bepalingen van de Grondwet, heeft men al de jaren van haar regeering kun nen zien. Maar tot voor kort was 'het nog zoo, dat de Soc. Dem. Kamerfracties niet bij de opening van de Kamers aanwezig wil den zijn, naar het heette omdat daar een „leve de Koningin" werd gehoord. De oogen van de roode heeren zijn wel erg laat open gegaan. Het heeft wel erg lang geduurd eer zij de werkelijkheid leerden zien. Maar toch in elk geval nog beter laat, dan niet Ras Desta in ongenade De toestand in het Zuiden ernstig. Naar algemeen wordt geloofd zal Ras in verband met zijn terugtocht van Will Gij gezond en opgewekl blijven, will Ge U a.s. Zondag eens echt prettig voelen. Maak het U dan lol een goede geregelde wekelijksche gewoonte den Vrijdag en den Zaterdag te maken lol Uw M.S.S.-dag. Neem eiken Vrijdagavond en Zaterdagavond voor 1 naar bed gaan één of twéé van die ver rassend werkende M.S.S.-cacheis. Hel is als 't ware een wekelijksche zuive ring van al datgene, hetwelk Uw gestel in dien langen arbeids-week is gaan be zwaren: Uw ingewanden worden zacht ont last, Uw organen, Uw gestel opgefrischl. Vol lust en energie staat Ge nu 's Zondags morgens op, vol plannen, goed gehumeurd. Giizelf vooral, maar ook al Uw huisgenooien zullen den pretligen weerslag van Uw goede M.S.S.-gewoonte ondervinden. Probeert het: M.S.S.-cachetf (ook wel genaamdLaxeer- Akkerljei) zijn verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voot U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cent. de vorige week nabij Dolo, zeer binnen kort van zijn poet worden ontheven. Ras Desta zou worden vervangen door Gabre Mariam, thans minister van bin- nenlandsche zaken en oud-gouverneur van Haxrar. Gabre kent bet zuiden van Abessynië uitstekend. Het agentschap Stefani seint uit Djiboeti Uit Addis Abeba is bericht ontvangen, dat aangezien 'de toestand aan het So- malifront zeer dreigend is geworden, de negus zijn plannen om naar Addis Abeba terug te keeren, heeft gewijzigd en t'hans besloten heeft, zich naar 'het oostelijk front te begeven, teneinde 'het commando van het daar opereerende Abessynisehe leger op zich te nemen. Ook meldt Stefani: De Belgische offi cieren hebben sedert vele maanden geen soldij meer gehad en hebben derhalve het Abessynisehe leger verlaten. De Abessijnsche regeering schijnt zich ernstig bezorgd te maken over den toe- stand aan het zuidelijk front. Men verwacht verandering in het op perbevel der legers in de provincie Sida- mo en gelooft, dat zich binnenkort be langrijke feiten zullen voordoen in het Zuiden. Het geheele gebied van Sidamo, tus schen de groote meren en Neghelli wordt, naar uit Home wordt gemeld, thans door de Italiaansche vliegtuigen gecontroleerd, daar de Abessyniërs georganiseerden tegenstand schijnen te willen bieden. Een bericht uit Addis Abeba meldt, dat volgens de berichten, die daar van het Noordelijk front zijn ontvangen de oorlogsbedrijvigheid daar onverminderd aanhoudt. De Abessynisehe troepen heb ben verdere langzamer vorderingen ge maakt. De gevechten leveren voor de Ita lianen buitengewoon zware verliezen op. In het bijzonder leiden de Italiaansche troepen groote verliezen aan oorlogs materiaal. Italiaansche protest-nota tegen de sancties. Italië heeft aan de Egyptische regee ring een nota gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen de toepassing der sancties. Italië, zoo werd verklaard, houdt de Egyptische regeering verant woordelijk voor de toegepaste maatrege len en behoudt zich het recht voor, scha devergoeding te eischen voor materieel® en geestelijke sc'hade door Italianen ge leden. Elders in deze nota wordt getracht de argumenten voor de toepassing der sanc ties te ontzenuwen. Litwinov bij den Engelschen Koning. D'e Engelsche Koning heeft den Sowjet- Russischen volkscommissaris van buiten landsche zaken, Litwinov, die zijn land heeft vertegenwoordigd bij de begrafenis van Koning George, ontvangen. Alvorens door den Koning te worden ontvangen, dejeuneerde Litwinov met Eden. D'es middags bad bij een onder houd met Baldwin. In Sowjetkringen te Londen toont men zich zeer volaan over de besprekingen, die Litwinov gisteren heeft gevoerd. De audiëntie welke de koning hem verleende duurde meer dan 40 minuten en hoewel er geen bepaald probleem werd besproken, moet de toon van het gesprek buitengewoon openhartig en vriendschappelijk zijn geweest. In Sowjetkringen legt men den nadruk op het vriendschappelijke karakter van hut algemeene gesprek met Eden. Geruchten over een defensie-leening in Engeland. D'e politieke medewerker van de D'aily Telegraph meldt, dat de kwestie van het aangaan eener defensieleening, thans ernstig door de regeering wordt over wogen. Hij gelooft, dat de supplementaire uit gaven hoofdzakelijk ten goede zullen ko men aan vloot en luchtmacht, hoewel ook de ramingen voor het landleger in dit jaar hooger zullen zijn. Onder de gegeven omstandigheden staat men in regeeringskringen op het standpunt dat in de eerste plaats moet worden gedacht aan luchtmacht en vloot. Nieuwe volksstemming in Duitschland? D'e Neue Züricher Zeitung verneemt uit Berlijn, dat politieke kringen een nieuwe volksstemming voorzien in Maart van dit jaar. De formule zou aldus luiden: „Keurt gij, Duitsche man of Duitsche vrouw de politiek van den Führer goed, welke er op is gericht, ons weer kolo niën te verschaffen?" D'eze volksstemming zal het karakter hebben van een groote nationale de monstratie. Joden zouden van stemming uitgesloten zijn. Meer geboorten In Duitschland. Als gevolg van de intensieve propar ganda voor groote gezinnen, valt er in de groote steden van Duitschland een toe neming van het aantal geboorten waar te nemen. Volgens het jaarlijksche rapport van den openbaren gezondheidsdienst waren er in 1935 in 55 steden van Duitschland met meer dan 100.000 inwoners 345.000 geboorten, hetgeen 37.000 meer is dan in 1934 en 105.000 meer dan in 1934. Hierbij valt op te merken, dat het aan tal huwelijken van 252.098 in 1934 ia te- ruggeloopen tot 215.832 in 1935. 100.000 K.G. suiker voor kinderen. In eenige deelen van Hongarije, die het vorige jaar erg van de vorstschade hebben te lijden gehad, komt de noodtoe stand van de landelijke bevolking ook hierin tot uitdrukking, dat de kinderen het voor hun lichamelijke ontwikkeling zoo belangrijke voedingsproduct suiker vaak moet missen. Om dit euvel te verhelpen, hebben de suikerfabrieken, op verzoek van den mi nister van financiën, 100.000 K.G. sui ker ter beschikking gesteld van bet Groene Kruis, dat voor de verdeeling zal zorg dragen. Rust in Syrië keert terug. In Syrië keert langzamerhand de rust terug. In Aleppo, Horns en Hama is het thans volkomen kalm. Maandag geraak ten echter nog te D'amascus ongeveer 300 betoogers slaags met de politie. Een Binnenland. De reisbelasting. Voorkoming van onredelijke executies. Richtprijzen peulvruchten. Uitkeering aan door misoogst getroffen tuinders. Buitenland. De oorlo'g in Abessynië. Ras Desta in on genade? De koude in Amerika. Nieuwe volksstemming in Duitschland? De verkiezingen in België. gendarme en een der betoogers werden doodelij'k gewond. Gemeld wordt, dat de betoogers hun kinderen voor zich uitzenden, teneinde het onderdrukken der demonstraties te bemoeilijken. De koudegolf in Amerika. De koude-golf in Amerika heeft tenge volge gehad, dat de groote electrische centrale der Niagara-watervallen voor den eersten keer sedert haar oprichting niet over voldoende water beschikt, om aan de industrie in de omgeving stroom te kunnen leveren. Om aan deze moeilijkheid zooveel mo gelijk hot hoofd te bieden, heeft men thans stoomturbines in werking gesteld. D'e meeste waterturbines liggen stil, om dat de bijna tot den bodem toe bevro ren Niagara-rivier niet voldoende water meer levert. STERRENBOSCH 1 - TEL. No. 11831. POSTREKENING No. 22894. 2L.M193-i BERICHT OP KANTSgBCHIKKINa SCHRIJVEN errfttpp*Nos eWfcAORN*;, Men gelieve bl) bet entwoord nenwVeurfg .bet nummer, de degteehenlng en het onderworp *m dit oohrljvon te vermelden. BB l- 0170

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1