DE ZEEUW HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. RADION Instelling van het Defensiefonds De Dochtervan den Opperrechter TWEEDE BLAD Uit de Provincie f GESCHENKEN BIJ j KOP EN SCHOTEL ONTBIJTBORD FEUILLETON. BOVENDIEN BEHOUDEN DE GESCHENKENBONS HUN WAARDE Op 1 April 1980 wordt oen eskadron pantserwagens deel uitmakende van de lichte brigade, opgericht. Uitbreiding met een tweede eenheid dezer moderne ge vechtsmiddelen ligt in het voornemen. Van oprichting van vechtwagen-eenheden (z.g. tanks) moot om de hooge aanschaf- f in trek os ten voorshands worden afgezien. Het is thans bezwaarlijk op te geven, welk deel van de voor aankoop van ma terieel te besteden bedragen aan de natio nale industrie ten goede zal komen. Bij de beoordeeling van deze kwestie moet niet uit het oog worden verloren, dat, met uitzondering van enkele fabrieken, de Nederlandsche industrie in het alge meen niet op den aanmaak van oorlogs materiaal is ingesteld. Niettemin ligt het voor de hand, dat er naar zal worden ge streefd een zoo groot mogelijk deel van de bedragen in het binnenland te laten verwerken. Met den aanmaak van het materieel zal zooveel mogelijk spoed worden betracht. In verband met het treffen van voorbe reidingen en het nemen van proeven is het evenwel niet waarschijnlijk, dat de thans aangevraagde bedragen binnen de vier jaren in hun geheel verwerkt zullen worden. Voor het bedrag van f 1.200.000 voor chemische en physische strijdmiddelen zullen uitsluitend gasmaskers en andere middelen tot be scherming tegen strijdgassen worden aan geschaft. Het ligt niet in het voornemen, hiervoor offensieve strijdmiddelen te doen leveren. Het ligt in het voornemen, jacht en verkenningsvliegtuigen aan te schaffen. Bommenwerpers, al dienen deze niet voor het ondernemen van vijandelijk heden onzerzijds, zijn niettemin voor de verdediging des lands onmisbaar. Dat de regeering met deze voorstellen niet tegelijk een aanvrage heeft ingediend voor de materieelvoorziening van de ge- heele zeemacht, is het gevolg van de om standigheid, dat de minister van Defen sie a.i. zich eerst een oordeel wenscht te vormen over de gevolgen op personeelge- bied, welke het op peil brengen van de zeemacht voor de verdediging van Ne- derlandsch-Indië zal 'hebben. Aan plannen van de regeering ten aanzien van de instelling van een defen siefonds voor de Indische weer macht kon nog geen vaste vorm wor den gegeven. Deze zal zooals gezegd, afhankelijk zijn van de beslissing omtrent de personeels- en materieel-organisatie van de vloot, alsmede aangaande de ver deeling van de vlootkosten over de rijks- en Indische begrooting, waaromtrent het overleg met de Indische regeering nog niet is beëindigd. Het Zwin. De „Midd. Gt." meldt, dat een verzoek van den burgemeester van Retranche- nmnt om tot bedijking van het Zwin over te gaan, andermaal door den minis ter van financiën van de band gewezen is De minister is van oordeel, dat zoo danig verzoek eventueel van de grootste, dat is dan: de Belgische belanghebben den, dient uit te gaan. De „Brastag i". Het nieuwe motorvrachtschip van. de Rotterdamsche Lloyd, dat in aanbouw is bij de Kon. Mij „De Schelde", zal den naam „Brastagi" ontvangen. Erastagi is een vacantieoord nabij Me- dan. Middelburg. Verkoop bouw grond. De beer M. H. Boasson, wethou der, hoeft verzocht de bouwperceelen 1, la, 2 en 2a van het Park „de Griffioen" van de gemeente te mogen koopen, ten einde daarop een woonhuis te bouwen, alsook de erfsckeiding tusschen de bouw perceelen 2 en 3 zoodanig te bepalen, dat zij1 eindigt bij' de sloot, welke bet bouw perceel 2a aan de Westzijde begrenst en de grootere grond-oppervlakte, welke dientengevolge zal zijn Over te dragen, eveneens te mogen koopen. B. en W. stellen voor bedoelde vier per- ceelen te verkoopen voor f 7000, zijnde de reeds eerder vastgestelde totaalprijs, n.l. 2 maa 1 f 3000 en 2 maal f 500 en bo vendien 30 M2 van perceel 3 tegen f 150, waardoor een inspringende hoek in den toekomstigen tuin van verzoeker kan worden vermeden. Nog stellen zij voor den prijs van per ceel 3 terug te brengen van f 2500 op f 2350, nu er 30 M2 wordt afgenomen. Gevonden voorwerpen. Dameshandschoen, Pagé, Gravenstr. I 264; Port. met inh., Wed. Bosschaart, Span- jaardstr. F 61; Nappa-handschoen, Du bois, Penn. singel L 65; Bankbiljet, Van Keulen, Vlasmarkt L 13; Heerenhand schoen, C. de Bakker, K. Gortstraat I 345; Damespolshorloge, W. Roskam, Noord- weg B 138; Dameshandschoen, Mejuffr. Hondsmerk, Lat. schoolstraat C 53; Kin derschoentje, Deist, K. Burg D 12; Kin- dertaschje met inh., Kuijs, Seislaagte M 70; Zilv. Vulpotlood, v. Driest, Maisbaai P 127; Kindermuts, Bostelaar, Meidoorn laan W 151; Kinderport., J. Wolf, Se- geersingel V 52; Zakmesje, Jonker, Veer- scheweg S 245; Rijwielsleutel, A. A. Varel, Vliss. straat K 47; Heerenhandschoen, Leenpoel, Arn. voetpad T 97; Vulpen, P, Dobbelaar, Dam G 95; Zeemlederen Hand schoen, A. Midavaine, N. Oosterschcstr. N 86; Boodschaptasch, B. v. P.; Kinder wantje, Nieuwdorp, Oostkerk O 6; Rozen krans, G. Meulenberg, Arnemuiden C 73; Zilv. Kinderringetje, G. Janse, Achter singel Q 156; Glacé Heerenhandschoen, Naezer, L. Giststr. F 163; Penhouder, P. W. Zandee, Noord weg B 7; Motorhand schoen, J. Maas, Hendrikstr. W 56; Rij wielsleutel, B. Meijboom, N. Vliss. weg E 150; Vulpenhouder, v. d. Dries, Mais baai P 127; Kinderhandschoen, M. Sturm, Rozendwarsstr. W 253; Dameshandschoen Flierenhurg, Breestraat O 181; Tabakzak, Drogisterij, Varkensmarkt K 59; Dames handschoen, M. v. Heijl, Bleek E 94; Rozenkrans, Hendrikse, K. Giststr. A 120; Boeren broche, Wit, L. Singelstr. N 174; Rijwielriempje, B. v. P.; Schoolótul, Dron- kers, Noordweg 3 223; Nijptang, Jansen, Segeerssingel V 49; Kinderwantje, Kra mer, Seissingel R 77; Port. met inh., Graafeiland, Domb. Schuitvlot; Rijwiel- pomp, J. de Jager, Lombardstr. L 71; Port. met inh., P. A. Wondergem, B. v. P.; Handschoen, Verdaasdonk, Schuitvlotstr., N. 207. Goes. Gisteravond vergaderde in de melksalon-Bustraan de afd. Goes van Pa trimonium. De heer J. Marijs te Vlissin- gen hield een referaat over de te Lunteren gehouden Chr. sociale conferentie en de daar behandelde onderwerpen Besloten werd zoo spoedig mogelijk gel den in te zamelen voor het lectuurfonds voor Patrimonium. Met blijdschap werd kennis genomen van de voorgenomen stichting van een kamp voor jeugdige werkloozen uit de Zuidelijke provinciën te Chaam (N.-Br.) Kloetinge. Donderdagavond te zes uur nm. vergadert de Raad dezer gemeente. De volgende punten zullen o.a. worden behandeld: Voorstel van B. en W. tot na dere vaststelling der gemeentebegroting 1936; voorstel van B. en W. tot opheffing der door den vorigen gemeente-ontvanger gestelde zekerheid. Biezelinfje. Arja-clubs. Onder voorzitterschap van dhr Haverboek van Krabbendijke kwam het streekverband Zuid-Beveland van de ARJA-clubs in vergadering bijeen in de Gbr. Geref. Kerk alhier. De voorz. heette de opgekomen clubs en de belangstellenden in totaal 70 personen hartelijk welkom. Waar bij' de ouderen volgens sommigen de liefde verkoelt, doet het goed dat er een jonge garde gevonden wordt welke de A.R. beginselen wil uit dragen in het woelige leven onzer dagen. Dhr Maas van de club te Kruiningen bracht verslag uit van den gehouden toogdag te Hilversum. Ingezonden Mededeellng. Jecovttol levertraan weten- selijk de beite levertraan voor en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten 6 f0.75 per flacon. Hierna trad Ds A. M. Franssen op om te spreken over het Bellamystelsel. Spr. geeft weer wat Dr Kuyper een maal over dit woord heeft gezegd, volgens hem niet gelukkig gekozen, voortkomende uit de Fransche revolutie. Spr. schetst even het leven van Bella my. Bellamy, die geboren werd in 1857 te Baston uit rijke ouders en ook oen rijke vrouw trouwde, leed aan slapeloosheid, liet dikwijls een magnetiseur komen en sliep eindelijk tot het jaar 2000, Daarna werd hij wakker en kwam in een nieuwe maatschappij onder leiding van een be kwaam geneesheer, welke hem in de nieuwe maatschappij' inleidde. Alles was fantastisch veranderd. Het was een heil staat. Alle menschen gingen school tot 20-jarigen leeftijd, kozen daarna een be roep waarvoor men geschikt was, werkten tot 45 jarigen leeftijd en kregen daarna pensioen. Waarna volgde een zich uit leven. Hiertegenover stelt Spr. de A.-R. be ginselen en het belijden van de Souverei- niteit Gods. Op deze zoo interessante inleiding volg de een leerzame bespreking. Met een opwekkend woord werd deze vergadering door den voorzitter besloten. Jammer dat de opkomst niet beter was.. Harc3weert. Naar aanleiding van de Maandagnamiddag te Huist gehouden protestvergadering van het Comité tot be houd van de aanlegplaatsen H'answeert- Walsoorden der Provinciale booten zal er a.8. Donderdagavond ook hier een derge lijke vergadering gehouden worden. Als sprekers zijn uitgenoodigd de heeren Lockefeer en Mr Lambooy. Souburg. Maandagavond werd door de vereen. „Nemidso" alhier liaar jaarver gadering gehouden. Aanwezig waren 24 leden. De voorzitter vond gelegenheid in zijn openingswoord te wijzen op een licht punt in deze ook vooral voor den winkel stand zoo moeilijke tijden, n.l. den bouw van twee groote stoomschepen op de Kon. Mij „De Schelde". Het ledental der vereen, bedraagt thans 47. De uitgaven over 1935 bedroegen f 432,99Va en de inkomsten f 601,53 K, zoodat er een batig saldo is van f 168,54. Onder het afhandelen van verschillen de zaken, kwam ook voor de afschaffing der kermis, en in velband hiermede een verzoek van Nemidso om de kermis te handhaven. In de Raadsvergadering heeft wethouder Gijsouw onder meer gezegd: Vroeger was de voorzitter van Nemidso Ohr. Hist., maar toen zijn belangen in het gedrang geraakten, bedankte hij voor de ze partij. Deze persoonlijke aanval werd afgekeurd. Met alg. stemmen werd aangenomen zich met betrekking tot handhaving der kermis, achter den voorzitter te scharen. Aan genomen werd in September a.s. wederom een winkelweek te houden. Na nog eenige besprekingen sloot de voorzitter de vergadering. (Opmerkelijk is, dat van deze zich neutraal noemende vereeniging ook ver schillende A. R. en C. H. personen lid zijn. Al waren deze wellicht niet ter ver gadering aanwezig, toch zijn zij mede verantwoordelijk voor de uitspraak dezer vereeniging inzake de kermis. Dit feit bewijst weer eens, evenals zoo- vele andere, dat onze -Ohr. middenstan ders met een z.g. neutrale organisatie geen genoegen kunnen nemen. Ook bier bestaat neutraliteit niet en is organisatie onder eigen, Christelijke banier, eisCh. Ingezonden Mededeeling. WAAR BUITENLANDERS MOGEN WERKEN. Regeling voor dienstboden spoedig te wachten. In verband met het K. B. van 24 Janu ari, krachtens hetwelk de bepaling, dat werkgevers, zonder in bet bezit te zijn van een schriftelijke vergunning van den directeur van den rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling, geen arbeid zullen mogen doen ver richten door vreemdelingen tot een groot aantal bedrijven is uitgebreid, heeft het A. N. P. zich ter bevoegder plaatse om nadere inlichtingen gewend. Men beeft er hier op gewezen dat na dit laatste K. B. vrijwel het gebeelo be drijfsleven onder de desbetreffende rege ling valt, uitgezonderd de zeevaart, de Rijnvaart en het dienstbodenhedrijf. Bij de zeevaart speelt het vraagstuk van het gébruik van Aziatische arbeidskrachten op de schepen, welk vraagstuk een afzon derlijke materie betreft, een rol. Met be trekking tot de Rijnvaart wordt onder zocht, of de Rijnvaartacte een beletsel zou kunnen blijken voor de toepassing van de regeling op dit bedrijf. Ten aanzien van de dienstboden wordt gelijk de Regeering destijds heeft ver klaard, in den loep van dit jaar een re geling verwacht. In Middelburg sprak Handelsbelangen zich meermalen uit voor openstelling der winkels op Zondag. In Souburg hebben we nu weer bet geval met de kermis. Maar bet schijnt wel, dat sommige Chr. middenstanders van meening zijn, dat ze op het punt van organisatie bun begin selen wel kunnen uitschakelen. Red.) Veere.Grafkelder gevonden Eenige jaren geleden werd op de eeuwen oude begraafplaats van Veere te Zanddijk een grafkelder ontdekt, waarin enkele vergane iijkkteteu act tnanschelijke over- blijf,solen gevonden werden, Niet weinig was de doodgraver verrast toen hij dezer dagen, op een diepte van plm. 0.75 m., op oon stuk metselwerk stootte. Op last van B. en W. werd het bloot gelegd en men kwam al spoedig tot de ontdekking de deksteen van een graf kelder te hébben bloot gelegd. Van mor gen is de gevonden kolder geopend. Deze is, evenals de voor eenige jaren geleden gevondene, gelegen op de ronde heuvel in het midden der begraafplaats aan het hoofdeinde van het graf van wijlen dhr Perrels. Beide kelders liggen met hun ge- Ingezonden Mededeellng. verkrijgbaar tot 29 Februari voor 4 uitknipsels voor 3 uitknipsels VAN WOENSDAG 29 JANUARI *936. Nr 101 De memorie van antwoord. Elk land moet In staat zijn met eigen kracht den eersten stoot op te vangen. De regeering uit in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot instelling van het defensiefonds haar verwondering over de meening van verscheidene leden, die zich niet konden vereenigen met het oerdeel der regeering, dat de gewijzigde interna tionale omstandigheden aanleiding geven de materieele uitrusting van het in 1922 aanvaarde legerstelsel met meer spoed te voltooien. Welke verwachtingen ook mogen wor den gekoesterd omtrent den invloed van den Volkenbond in komende tijden, voor het heden is naar het oordeel der regee ring wel overtuigend gebleken, dat minder dan in de voorafgaande jaren mag wor den vertrouwd op spoedige hulp van an dere Volkenbondsleden. De noodzakelijkheid, dat elk land in -staat moet zijn met eigen kracht den eersten aanval te kunnen afweren, is bij het huidige conflict ItaliëAbessynië scherp in het licht gekomen. Reeds eerder gaf de regeering uiting aan haar leedwezen, dat in dezen tijd van bezuiniging op velerlei gebied in korten tijd een niet onaanzienlijk bedrag voor militaire doeleinden zal moeten worden besteed, doch zij ia van meening, dat het beschermen van 's lands hoogste belan gen, bet bewaren van ons onafhankelijk volksbestaan, ten deze primair moet wor den geacht. De regeering is er van overtuigd, dat zij in haar streven, den achterstand op materieelgebied zoo spoedig mogelijk in te halen en daardoor de weermacht tot een harmonisch geheel te herscheppen, in overeenstemming handelt met den geest van het overgroote deel van het Neder landsche volk en dat haar voorstellen het verti ouwen in binnen- en buitenland, dal Nederand bereid is zich offers te getroos ten om zijn onafhankelijkheid te hand haven, zullen bevestigen. Met kracht meent de regeering te moe ten opkomen tegen de bewering, dat in elk geval de gelden voor de beoogde ma- terieelversterking nutteloos zullen zijn. Tegenover de bezwaren, bij bet afdee- lingson der zoek geopperd tegen de wijze, waarop de regeering het inhalen van den achterstand wil financieren (instelling van een fonds, verwerking der gelden in v;er jaar en aflossing in 20 jaar) beoogt de regeering uitvoerig, dat zij meent in de zen den eenig practisch bruikbaren weg te bewandelen. De vraag, of de defensiebegroting in de naaste toekomst zal moeten worden verhoogd, is thans niet voor beantwoor ding vatbaar. Dit zal afbangen van aller lei omstandigheden, die thans niet zijn te voorzien. Uiteraard zal de regeering alles doen, wat mogelijk is om iedere niet ab soluut onvermijdelijke verhooging van uitgaven tegen te gaan. De vraag, of ten behoeve van het fonds niet een b ij zond ere leening zou kunnen worden aangegaan tegen verlaag de rente, zooals b.v. in Engeland is ge schied, beantwoordt de regeering ontken nend. De omstandigheden in Engeland en Nederland verschillen in vele opzichten zooveel van elkaar, dat een vergelijking van de mogelijkheid voor plaatsing van een dergelijke leening niet kan opgaan. Ingezonden Mededeeling. 44.) o— Dit alles stond hem duidelijk voor oogen, en toch gevoelde hij', dat hij zich niet meer kon terugtrekken. Zijn hart klopte heftiger, als hij dacht aan de wreedheden en onrechtvaardigheden des Konings, en aan de daden, die door Jef freys in zijn naam bedreven werden; hij' herinnerde zich den eed, dien hjjl gezwo ren had. Neen, bij zou voorwaarts gaan. Misschien ja waarschijnlijk was Lucy Walters toch de wettige vrouw van Karei II geweest. En indien dit zoo was, Ndan was de Hertog de wettige erfgenaam van den troon, in weerwil van de Acte van Uitsluiting. Bovendien herinnerde hij' zich, toen hij door Devon en Somersetshire gereden was, wat men hem van den triumftocht van den Hertog verteld had. Het volk aanbad hem. Als hij' zijn standaard ont plooide, zou misschien 't geheele volk zich om zijln vanen scharen. In elk geval was er een groote zaak om voor te strijden en hij zou zijh vrienden niet in den steek laten. Wie ook de aanvoerders mochten zijn, bet gold een edele zaak én dat was hem genoeg. Daarom stemde hij in met de kreten der anderen: „Weg met de tyrannenl Weg met het Pausdom! Strijd in den naam des Heerenl" Het is ons doel niet de noodlottige ex peditie van Monmouth uitvoerig te be schrijven; slechts zoo veel ais het betrek king heeft op Trelawney. Iedereen weet, boe Mac Galium More koers zette naar Schotland en welk vree- selijk lot hem daar trof. Was bij niet be lemmerd geworden door slechte raadslie den, dan zou alles anders geloopen zijn, maar bij, de eenige groote leider, kon zijn plannen niet uitvoeren en werd 't slacht offer van de omstandigheden. Hij was een dapper man en vocht voor een nobele zaak, en beeft 't verloren. Toen het uur daar was, stierf hijl als een held en chris ten. Maar van dit alles wist Benediclus Trelawney niets. Terwijl Argyle zijn on dergang tegemoet trok, zeilde Monmouth met zijin tachtig man naar Somerset, vol hoopten verwachting, dat het geheele volk zich achter de vanen zou scharen van den nieuwen koning. Want, zoo noemde de jonge hertog zich, toen hij' voet aan wal zette, in weerwil van de eerste Procla matie van Ferguson. Gedurende den overtocht had Trelaw ney dikwijls aan Maria Jeffreys gedacht en van baar gedroomd. Niettegenstaande het voorgevallene, kon hij' voor ziehzelven het feit niet verbergen, dat hij' haar lief had, ofschoon hij wist, dat zij het willig werktuig en de spion van haar vader was. Nu eens klemde hiji de tanden op elkaar en zwoer niet te zullen rusten, vóór zij, evenals haar vader, door 't woedende volk verscheurd was; dan weer trachtte bij' haar te verontschuldigen en ziehzelven wijs te maken, dat zij hem vriendelijk ge zind was en er geen booze gedachte in haar hart was. Nadat zij in Somersetshire geland wa ren. schaarde zich al het landvolk om de vanen van Monmouth en hoopvol ging men de toekomst togen. Trelawney werd tot ka pitein aangesteld in één der nieuwge vormde regimenten en eiken dag was hij druk in de weer zijn ruwe recruten in den wapenhandel te onderwijzen, maar ofschoon hij zijn best deed, bad bij geen groote verwachting van den uitslag. Tel kens weer werd hij teleurgesteld als bij het wispelturig karakter van den nieuw bakken koning gadesloeg. Dte Hertog, die vroeger in Schotland met groote dapper heid gestreden had, en na de overwin ning zich even goedertieren als dapper getoond had, geleek in dezen veldtocht meer op een nukkig kind. dan op een groot generaal. Op zekeren dag, toen een troep vrijwil ligers zich bij hem aansloot, geleek hij op een kind, dat een stuk nieuw speelgoed krijgt, doch even later begon hij er over te klagen, dat geen enkel vooraanstaand man zijn zijde koos en opperde het plan, naar Amsterdam terug te keeren, waar hij zijn dagen in vrede kon doorbrengen. Bij geen enkele gelegenheid kwam die onstandvastigheid meer uit dan te Frome, waarbeen bet leger was opgetrokken. On derweg waren zij door een afdeeling van de troepen des Konings aangevallen, doch deze waren totaal verslagen. Toen dien avond krijgsraad gehouden werd, was Monmouth in de wolken en sprak hoop vol over de toekomst. „Niets schijnt ons te kunnen weorstaan", merkte hij op, „onze legerscharen zijn voortdurend overwinnend". „Ja", riep Ferguson uit, die steeds in zijn nabijheid vertoefde, „het is, zooals ik voorspeld heb: de strijd is des Heeren en Zijh rechterarm heeft de overwinning bezorgd. Ik zeg u de groote hoer zal in de hel geworpen worden met allen, die God vergeten." „Kapitein Trelawney", zei Monmouth, zich afwendend naar Ferguson, wiens toe spraken hem maar matig konden beko ren, „laat mij u gelukwenscben met uw BADfcA J 0«*H houding dezen dag. Zoowel uw dapper heid als bekwaamheid waren bewonde renswaardig. Als wij in Londen gekomen zijn. hoop ik uw dapperheid naar waar de te beloonen. Ik wilde wel, dat uw voor ouders hadden gezien, boe gij voor uw Koning hebt gestreden". „Dé jonge kapitein heeft zich dapper gedragen", viel Ferguson in. maar ver geet niet, Sire, dat de Heere aan onze zijde strijdt." „Ja, ja", antwoordde Monmouth onge duldig, „maar wat dunkt u. kapitein Tre lawney. zullen wij niet onverwijld naar Bristol optrekken?" „Bristol beeft een sterk garnizoen", antwoordde de jonge man. „en moet niet aangevallen worden, zonder dat wij van de overwinning zeker zijn. Als die aan slag mislukt, zullen we overal terugge slagen worden." „"Watl denkt gij, dat ons geluk afhangt van dezen enkelen worp?" hernam Mon mouth. „Ik ben er voor het er op te wa gen.. Ik twijfel niet aan ons succes. Wij moeten onverwijld vast en. volhardend voortgaan; dat alleen kan ons de overwin ning bezorgen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5