De begrooting van Financiën. Uit de Provincie. Kerknieuws Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw lijke vereeniging verfceeren verrocht het Comité den. Minister, te willen bevorde ren, dit da Harriets van Koophandel yor- zotion van leden der Yereenigiug, die uitsluitend bona-fide zijn, en reeds ga- ruimen tijd als zoodanig bestaande han delaren in ongeregelde goederen, om in daarvoor in aanmerking komende geval len de gekóchte goederen uit te verkoo- pen, in gunstige overweging zullen nemen. RESTITUTIE OPCENTEN INVOERRECHT. Administratiekosten verlaagd. Zooals reeds eerder is medegedeeld, zullen de 20 opcenten, welke in verband met de voorgenomen opcenten-hefïing op de omzetbelasting zijn geheven van 15 October tot 15 November 1935 teruggege ven worden, indien deze opcenten door den importeur niet verhaald zijn op den kooper en overigens voldaan wordt aan eenige voorwaarden, welke de minister van Financiën daaromtrent gesteld heeft. Belanghebbenden kunnen zich terzake wenden om nadere inlichtingen tot de desbetreffende inspecteurs der invoer rechten en accijnzen. Nader heeft de mi nister van Financiën de vergoeding voor administratiekosten alsnog verlaagd van f 5 per document tot f 5 per aanvrage. Ziektewet-uitkeeringen. Het Eerste Kamerlid de la Bella heeft tot den Minister van Sociale Zaken de volgende vragen gericht: 1 Heeft de Minister kennis genomen ve-u ntsi n (spraak ran den Gen'mlen Raad van JÖeroep d.d. 19 December, No. 151, wa. bij bepaald is, dat bij de berekening vaa het loon van gelijksoortige arbeiders, aki 'bedoeld in artikel 6, 3de lid van de Ziektewet, bet door zoodanige arbeiders in de 13 kalender- oi loonweken, aan de ongeschiktheid tot werken voorafgaande, gemiddald per dag verdiende loon, moet worden gedeeld door het volle aantal werkdagen in deze periode, ook als op die dagen niet is gewerkt? 2. Is de Minister niet van meening, dat deze interpretatie in strijd is met de bu- doeling van den wetgever en dat zij tot gevolg heeft, dat, vooral in dezen tijd van groote werkloosheid, het dagloon, waar op het ziekengeld gebaseerd wordt, in vele gevallen beneden een redelijk minimum zou dalen? 3. Is de Minister bereid, op korten ter mijn de indiening van een wetsontwerp te bevorderen, waarbij het 3e lid van arti kel 6 der Ziektewet zoodanig geredigeerd wordt, dat aan het in de tweede vraag vermelde bezwaar wordt tegemoet geko men? Leger des Heils. De Commandant van het Leger des Heils, Bouwe Vlas, heeft Brigadier De Dr eu, die gedurende een 14-tal ja ren bij het maatschappelijk werk van het Leger te Rotterdam is werkzaam geweest, aangewezen als leider van de Landkolo- nie te Lunteren. Vliegtuigindustrie te Deventer. Te Deventer is een naamlooze vennoot schap opgericht met het doel zweeftoe stellen en lichte motortoestellen te bou wen n.l. de N.V. Vliegtuigbouw. Het ligt in de bedoeling zich voorshands bezag te houden met het bouwen van zweeftoestellen van verschillend type, welke in seriebouw snollen worden ver vaardigd, terwijl mettertijd lichte motor toestellen aan de beurt komen. Op bet oogenblik zijn verschillende zweeftoestellen op stapel gezet; hiervoor zijn van eenige der belangrijkste buiten- landsche fabrieken licenties verkregen. Natriumlichi weg HaarlemAmsterdam. De Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken had den minis ter van Waterstaat verzocht zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het aanbrengen van een natrium-verlichting op den Rijksweg HaarlemlAmterdam. De mi nister heeft geantwoord, dat het aan brengen van die verlichting nog dit jaar zal geschieden. Positieregeling capitulanten. De positieregeling voor de dienst plichtige onderofficieren-capitulant, die binnenkort bij de verschillende wapens hun intrede zullen doen, is in het kort als volgt vastgesteld: Zij verbinden zich vrijwillig in werkelij- ken dienst te blijven voor een tijdvak van ten minste zes achtereenvolgende jaren. Zij genieten in stede van jaarwedde zak geld ten bedrage van drie gulden per week tijdens de eerste 3 jaar van hun diensttijd en vier gulden per week gedu rende den verderen duur daarvan. Zij warden door het Rijk gehuisvest, voor zien van een nachtleger, gevoed en ge kleed. Voorlooplg Verslag der Eerste Kamer. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Begrooting van Financiën voor 1039 ontleenen wij: Eenige leden verklaarden niet te kun nen instemmen met de politiek, door de regeering gevolgd ten aanzien van de accijnzen op het bier en op hel gedistil leerd, zij! spraken de hoop uit, dat de mi nister ten spoedigste gevolg zou geven aan zijin aanvankelijke voornemens ten Opzichte van de verlaging der acoijlnzen op deze artikelen. Eenige leden batoogden, dat bij de be staande behoefte aan versterking van 's Rijks middelen ter eener, en gelet op de door zoo velen geleden ontbering ter andere zijde, de inkomstenbelasting voor de hoogere inkomenb.v, boven de 10.000 gulden, dient te worden verhoogd. Vele andere leden aohtten verdere be- lastingverhooging in strijd met 's lands belang. Sommige leden wezen er op, dat de hef fing van de belasting op goederen in de doode hand in 1935 slechts 1,8 millioen heeft opgebracht bij een raming van 3 millioen, en mitsdien in geenen deele aan de verwachtingen heeft beantwoord. Des wege bepleiten zij de afschaffing. Sommige leden betoogden, dat het hef fen van een zakelijke bedrijfsbelasting vele gemeenten voor moeilijkheden stelt. Ten einde daaraan tegemoet te komen, drongen zij aan op het nemen van com- penseerende maatregelen van Rijkswege, waardoor die afschaffing mogelijk wordt. Eenige leden spraken hunne bevreem ding uit over den gang van zaken bij de liquidatie van de Nederlandsche Uitvoer Maatschappij, daar gebleken is, dat de f45 millioen, bij de opheffing aanwezig, voor een belangrijk deel waren belegd in aandeelen in maatschappijen tot exploi tatie van Chineesche Spoorwegen en niet aanstonds liquide konden worden ge maakt. Zij waren van meening, dat het nooit in de bedoeling heeft gelegen, aan den li- quidateur de beschikking over die fond sen te seven, alhoewel het feit, dat deze f810.000 als hypotheek op het landgoed de „Hooge Veluwe" disponibel stelde, het tegendeel zou doen vermoeden. De hier aan het woord zijinde leden betoogden, dat deze uitgave niet uit het N.U.M.- fonds had mogen worden bestreden. Landbouwcursussen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Ter vergadering van de vereeniging van oud-leerlingen aan de landbouwcur sussen in W. Z.-Vlaanderen te Oostburg, onder de leiding van den heer Joh. Ie Clercq gehouden, behandelde de heer ir Ovinge de vraag: „Kunnen bij ons be drijf studiegroepen gevormd worden?" Het bestuur werd gemachtigd in de richting van groepsvorming werkzaam te zijn en in 1936 weder een subsidie te verleenen aan de te Oostburg te houden tentoonstelling van fok- en slachtvee te vens marktdag, welke twee achtereen volgende jaren met succes is gehouden. Het bestuur deed mededeeling van het voornemen eener excursie naar de Staats mijnen en vervolgens naar de Ardennen, waar tevens getracht zal worden eenige fokstallen van paarden te bezoeken. De sluis bij Terneuzen. De correspondent van Navigation du Rhin te Gent spreekt zijn oordeel uit, dat de onvoldoende afmetingen van de sluis bij Terneuzen een ramp worden, aange zien in de eerste drie weken van De cember vier schepen, tusschen de negen en tien duizend ton metende, elders moes ten gaan lossen, daar het onmoge lijk was naar Gent op te stoomen. Generaal Evangeline Booth. A.s. Vrijdag, 31 Januari, komt met de mailboot des namiddags plm. half vijf uit Engeland aan de Generaal van het Leger des Heils, Evangeline Booth, de energieke dochter van den edelen stich ter "William Booth. Zooveel mogelijk zullen alle Heilsolda ten uit Zeeland in uniform en met mu ziek haar ontvangen op den ponton, waar ook eenige honderden belangstellenden worden verwacht uit Vlissingen en Mid delburg en de provincie, om de Generaal een hartelijk welkom toe te roepen. Na het spelen van een legerlied, zullen een paar kinderen in Zeeuwsch costuum bloo men aanbieden, waarna een der officie ren van een der Zeeuwsche corpsen de Generaal zal toespreken, de Generaal zal daarop kort antwoorden en de menigte zal haar dan de zegenbede toezingen. Middelburg. Een woesteling. Gis teren hebben een hoofdagent en een agent van politie assistentie verleend ten huize van H. aan de Roosterstraat, waar van G. de boel op stelten zette. Hij mishandelde HL en sloeg een spiegel en kleine snuis terijen stuk, terwijl hij ook den bril van de echtgenoote van H. vernielde. Wegens mishandeling en vernieling volgde proces verbaal. Frauduleus slachten. Ten tweede male is tegen den slager J. M. alhier proces verbaal opgemaakt we gens het frauduleus slachten van een varken. Daar men vermoedde, dat bij een familielid een deel van bet geslachte var ken was geborgen, riepen de ambtenaren de hulp van de politie in en stelden zaj met een inspecteur in de woning van het familielid een onderzoek in, doch er werd niets gevonden. Vlissingen. Ernstige aanrij- d i n g. In de Lampsensstraat had heden morgen een aanrijding plaats tusschen twee wielrijders, van wie een links van den weg reed. Beide kwamen te vallen, en hij, die goed had gereden bekwam een hoofd- en een beenwonde. Tegen den links rijdenden wielrijder is proces-verbaal op gemaakt. Waar heen? Op het politiebu reau te "Vlissingen vertoeven twee vreem delingen die uit België hierheen zijn ge komen. Een hunner heeft een tweetal in gezetenen bewogen steun te verleenen. Het typische van het geval is, dat men deze vreemdelingen niet kan uitwijlzen, omdat zij1 geen nationaliteit hebben, De pol tie tracht nu: deze puzzle op te lossen. Goes. Gisteravond hield de afdeeling van den Ned. Cbr. Vrouwenbond onder leiding van mej. Donner een druk be zochte vergadering. Nadat eerst enkele zaken van huishou- delijken aard waren behandeld, trad als spreker op dhr A JPetenneqer van Mid delburg, met een lezing over oudera en kinderen. In verband hiermede werd stil gestaan bij' de verhouding van ouders en kinderen in het algemeen, in dezen tegen- woordigen tijd en in het Christelijk huis gezin. Bij de bespreking van het laatste punt werd gewezen op de vele moeilijk heden van dezen tijd, o.a. als gevolg van de z.g. vrijheid en de veel voorkomende werkloosheid. Er is vaak een stug en ge sloten langs elkaar gaan van ouders en kinderen. De ouders realiseeren zich niet altijd de grootere en kleinere moeilijkhe den van de kinderen of ook, ze zijn zoo met velerlei andere zaken bezig, dat ze voor hun kinderen geen tijd hebben. De ouders moeten oppassen hun invloed niet te verliezen en de kinderen bloot te stellen aan allerlei verkeerde invloeden van bui ten. Voorts zullen de ouders er voor te waken hebben, dat er eenheid is in be lijden en leven en dan ook, dat in alles, ook in de tuchtoefening, de liefde open baar wordt. Spr. versterkte zijn betoog door bij elk onderdeel weer te verwijzen naar de uitspraken van de Heilige Schrift. Dat met belangstelling naar de behan deling van dit zeer belangrijke vraagstuk was geluisterd, bleek mede hieruit, dat een negental vragen werden gesteld, 'die door den spreker in den breede werden beantwoord. Het was een leerzame avond. Nadat de presidente een woord van dank had gesproken, werd de vergadereing door den heer Petenneijer met dankzegging geëindigd. Kruidingen. Dinsdagmiddag sloeg een span paarden op hol, dat op den dorsch- vloer van J. S. voor een wagen gespan nen was, doordat ze schrokken van het slaan van een deur. De knecht J. O. kwam daardoor te val len op den betonnen vloer. Hij is op me disch advies naar het ziekenhuis ver voerd. De paarden holden naar het wSr genhuis waar ze ee". hoek uit den schuur reden en daardoor tot stilstand kwamen. Dinsdagavond vergaderde de kolen- vereen. „De Nieuwstraat" onder voorzit terschap van dhr J. Krijger. Uit het ver slag van den penningmeester bleek, dat 306 ton kolen aan de leden is geleverd, waarvan 3923V2 H.L. eierkolen, 139 Va H. L. nootjeskolen.en 7050 K.G. sloffen. De inkomsten bedroegen f 3868,51, de uitga ven f 4072,67; meer uitgaven dan inkom sten f 204,16, waarvoor 141 Vi H.L. kolen op de bergplaats liggen. De periodiek aftredende bestuursleden dhrn Ph. Meyaard en M. G. Wondergem werden herkozen. De secretaris bracht nog verslag uit over de vergadering der federatie te Goes. Voor bode en voor het lossen der kolen (kunnen gegadigden bij den voorzitter hun inschrijvingen inleve ren. Serooskerke (W.). Dinsdagavond werd alhier de jaarvergadering van de Geiten- fokvereeniging gehouden. 33 leden waren tegenwoordig. Besloten werd weer deel te nemen aan de Coöperatieve verkoop van de geiten velletjes aan den Kring "Walcheren. Uit het jaarverslag van den secr. bleek, dat de vereeniging in Woeienden toestand verkeert. 105 leden zijn aangesloten. Het verslag van den penningm. sloot met een batig slot van f43,43. De heeren J. Tissinck en L. Geldof wer den als bokhouder herbenoemd. Het verslag van de' Kring- en Prov. ver gadering werd uitgebracht door P. Jo- ziasse Sr. Deze werd voor 1936 weer her benoemd tot afgevaardigde naar komende vergaderingen. De aftredende bestuursleden J. Ba- rendse en L. Riemens werden met groote meerderheid herkozen. Het dekgeld voor niet leden zal voortaan van f 1,50 op f 2,50 worden gesteld. Het bestuur zal trachten gelegenheid te vinden dat een melkcontrole voor 1936 wordt ingevoerd. Zierikzee. De heer P. D. de Vos, alhier, heeft tegen 1 April a.s. eervol ontslag aangevraagd als secretaris-boekhouder van het Burgerweeshuis in deze ge meente. Colijnsplaat. Gisteravond werd alhier in de Ned. Herv. Kerk een Unie-rede ge houden door Ds Dippel te Middelburg. De samenkomst was slecht bezocht. Ds Bons opende de vergadering. In zijn openingswoord wees hij op den ze gen, die er is in het Qlir. onderwijs en dat het de plicht der ouders is dit onder wijs voor hun kinderen te zoeken. Na gebed ving Ds Dippel zijn rede aan die getiteld was: „De macht der kinde ren". Als wij letten op 'den strijd, aldus Spr., die er gestreden is door onze vade ren voor het Ghr. Onderwijs, kunnen wij thans zeggen, dat een 20-jarige periode van betrekkelijke rust achter ons ligt. Daarentegen gelet op de onrust en be weging, die er overal heerscht, de anti- Goddelijke machten, die zich overal open baren, die niet nalaten een schaduw te werpen op 'het Ghr. onderwijs, is er thans noodig verkloeking. Welke macht zal er I echter deze anti-Goddelijke macht kun nen tegenhouden? Het is de macht der kinderen, die alles overwint. Wij zien bij Jezus, dat ook alle machten op Hem los stormen. Toch blijft Hij een voorbeeld van kinderlijke gehoorzaamheid en ge loofsvertrouwen. Spr. wijst op Psalm 8, waar eerst ge roemd wordt de goedheid, majesteit en heerlijkheid Gods. De groote mensch ziet Ihet echter niet. Dan volgt echter; „Uit den mond der kinderkens en der zuige lingen hebt Gij sterkte gegrondvest". De kinderen gelooven en vertrouwen a zooals de Bijbel het hen zegt, zooals het f hun geleerd werd op school. Daar ont- vangen zij de eerste indrukken. Wanneer I daar dar geleerd wordt van den Heiland zal dit ooi rijke vruchten dsagen. Schoondljke. De afdeeling der AIUA 1 kwam Maandag in vergadering bijeen. In geleid werd door dhr A. Contant het on derwerp: „Het systeem van het geldwe zen". 'Hierop volgde een geanimeerde be spreking. De ARJA-club telt thans acht leden. (Belangeloos bericht.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aalburg en Heesbeen, E. Schimmel te A.meide en Tienhoven. Geref. Gemeenten. Tweetal: te Rijssen, J. Fraanje te Bar- neveld en R. Kok te Veenendaal. Belgische Zendingskerk. Aangenomen naar Antwerpen, J. Ho- man te Brussel. De verduistering in Buinen (Dr.). Het kleine Drentsche dorpje Buinen is in opschudding ge bracht door een opzienbarende verduiste ring, gepleegd zooals wij reeds meld den door den 70-jarigen T. Zondag, penningmeester der Coöp. Landbouwver- eeniging te Buinen. Hoe groot het ver duisterde bedrag is, staat nog niet vast; zeker is echter, dat er ruim f 19.000 aan de kas is onttrokken. De fraude werd ontdekt door een con trole van het Drentsche Landbouwge- nootschap, waarbij de vereeniging zich had aangesloten. Naar men mededeelde, moeten de mal versaties reeds sinds 1921 zdjh gepleegd. Bovendien schijnt Z. gebruik te hebben gemankt van de dubbele functie, die hij bekleedde. Hij was n.l. ook kassier der Boerenleenbank te Buinen. Bij een con trole heeft hiji dan steeds tijdelijk geld uit de kas van deze bank genomen om het tekort bij: de Landbouwvereeniging te dek ken. Vele kleine boeren zijn door deze frau de in ernstige mate gedupeerd. De ver eeniging had namelijk een kasgeldleening bij' een bankinstelling van f 35.000 en de mogelijkheid is groot, dat ruim honderd leden voor dit bedrag zullen worden aan gesproken. Het verduisterde bedrag wordt op f 35,000 geschat, maar is nog niet met zekerheid op te geven. C00P. SUIKERFABRIEK EN RAFFINADERIJ „DINTEL00RD". De algemeene vergadering. Dinsdag j.l. werd te Roosendaal de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van bovengenoemde coöperatie. De voorzitter, de heer W. Kake- h e e k e te Goes, opende deze vergade ring met een uitvoerige rede, waarin hij allereerst de vooruitzichten van de sui kermarkt en vervolgens de door de re geering ten bate van de suikerproductie genomen maatregelen besprak. Wat betreft de suikermarkt wees hij op de mislukking van het Chadbourne- plan, die hij toeschreef aan het feit, dat te veel staten, waaronder in het bijzon der Engeland, hun medewerking niet aan dit plan hebben willen geven. De statis tische positie van het artikel suiker is in de laatste jaren beduidend verbeterd. Spreker meent echter, dat verbetering van den suikerprijs alleen bereikt zal kunnen worden door internationaal overleg en wijst op de groote beteekenis van de suikerconferentie, die door de Engelsche regeering bijeen geroepen zal worden. Uit het feit, dat het initiatief thans van Engeland uitgaat, meent spre ker de conclusie te mogen trekken, dat deze nieuwe pogingen om tot verbetering te komen met meer vertrouwen tegemoet mogen worden gezien, dan de pogingen, die tot dusver, zonder succes, werden aangewend. Intusschen meent hij te moeten betwij felen, dat wanneer deze conferentie tot een resultaat zou leiden, de suikerprijs direct zoodanig zal stijgen, dat van een loonende cultuur sprake zal zijn. Toch zal dan de steun der regeering een zeer beduidende vermindering ondergaan. Omtrent de wijze waarop voor 1936 aan de suikerbietenteelt en de suiker industrie steun zal worden verleend, tas ten wij op bet oogenblik nog geheel in het duister. Door den crisisaccountants dienst is omtrent de verwerkingskosten en de positie der verschillende fabrieken een 'diepgaand onderzoek ingesteld, dat van grooten invloed zal zijn op de toe komstige maatregelen. Spreker hoopt, dat zij, die uit dit onderzoek bun conclusies zullen moeten trekken, daarbij rekening zullen houden met de groote beteökenis van de geheele industrie. Ook ten aanzien van den verkoop van suiker op de binnenlandsche suikermarkt is de toekomst onzeker. De contingentee- rings-overeenkomst, die thans dienaan gaande -tusschen de producenten bestaat, eindigt dit jaar en spreker acht het niet onmogelijk, dat de regeering, die in ver band met de steunmaatregelen financieel en ook uit anderen hoofde bij' een zoo danige overeenkomst betrokken is, invloed zal wenschen uit te oefenen op een nieu we overeenkomst. Hij geeft een nadere toelichting op den gecompliceerden aard van een dergelijke overeenkomst en van de groote belangen, die daarmee voor iederen suiker-producent gemoeid zijn, daarbij het vertrouwen uitsprekende, dat wanneer de regeering het noodzakelijk mocht achten ten dezen in te grijpen, in ieder geval de beiangnebbenden m de ge legenheid zullen worden gesteld Invloed uit te oefenen op de uiteindelijke vast stelling der regeling. Spreker behandelt vervolgens de steun maatregelen, die tot dusver werden ge nomen ten behoeve van de suikerbieten teelt en van de su'kerindust e. Hij wijst er op, dat jaar voor jaar onzekerheid heerscht omtrent de toekomst. Er is geen zekerheid, er ia geen stabiliteit. Het systeem wordt steeds omvangrijker en moeilijker in zijn uitvoering. Daarom stelt hij de vraag of met het huidige systeem niet gebro ken dient te worden. Hij beveelt een stelsel aan waarbij, door een invoer recht of eenige andere maatregel aan de grens, de prijs der suiker op de binnen landsche markt opgevoerd zal kunnen worden tot een bepaalde, door de regee ring vast te stellen hoogte. De benutting van een dergelijke maatregel zou doelma tig bereikt kunnen worden, door een op initiatief der belanghebbenden af te slui ten overeenkomst, die om onbillijkheden of bevoorrechting te voorkomen aan de goedkeuring der regeering zou moeten worden onderworpen. Indien een zoo danige overeenkomst tot stand zou ko men, zal daarnaast een teeltregeling noodzakelijk blijven. Consumptie en pro ductie zullen ongeveer met elkander in overeenstemming moeten zijn, terwijl ook in verband met de internationale ver houdingen, die uit de Londensche confe rentie zouden kunnen voortspruiten, in vloed van de regeering op de totale pro ductie noodig zou kunnen blijken. Spreker is er van overtuigd, dat bij het door hem ontwikkelde stelsel, de maatregelen tot beperking der teelt zeer veel eenvoudiger zullen kunnen zijn dan bij het thans geldende stelsel. Hij hoopt dat de door den nieuwen minister van Landbouw en Visscherij, Dr Deckers, in gestelde Commissie van Loon, bereid zal zijn haar aandacht te wijden aan het door hem gepropageerde stelsel. In de plaats van den heer E. Mast Pz. te Den Bommel, die als bestuurslid had bedankt, werd gekozen de heer G. C. van Schouwen te Oude Tonge. Als plaatsvervangend lid der Finan- cieele Commissie werd gekozen de heer M. P. van Nieuwenhuyzen te Heiningen (gem. Fijnaart). Boor den secretaris, den heer J. M. van Bommel van Vloten te Goes wordt vervolgens een uitvoerige toelich ting gegeven op de Balans en Exploita tierekening van de Vennootschap tot Ex ploitatie van Suikerfabrieken, gevestigd te Dinteloord, en van de Coöperatieve Suikerfabriek en Raffinaderij „Dintel oord". Hij herinnert daarbij aan het zware verlies, dat geleden werd door het faillissement van de Firma P. A. G. van Gilse en Zonen en geeft een uiteenzetting van de wijze, waarop in de dekking van dit verlies zal worden voorzien en waar uit blijkt, dat de toekomstige bietenbeta lingen van Dinteloord door dezen tegen slag niet zullen worden beïnvloed. In ver band met de geruchten, die dienaan gaande de ronde hebben gedaan, geeft hij tevens een nadere toelichting omtrent de liquidatie-positie der vereeniging, die ondanks het geleden verlies zeer gunstig genoemd mag worden. Het bestuur heeft als bankier gekozen de N.V. Incasso- Bank te Amsterdam. Wat betreft de opbrengst der produc ten wijst hij op de nadeelige gevolgen van den grooten smokkelhandel in suiker in de eerste plaats voor de rijksfinanciën, maar ook voor de suikerindustrie. Iedere zak van 100 kg. suiker, die gesmokkeld wordt, beteekent voor het Rijk een der ving van f 33.75 aan accijns en suiker heffing en voor de gezamenlijke suiker industrie een derving van het compen- seerend invoerrecht. Afgezien van den smokkelhandel is de afzet van suiker op de binnenlandsche markt bevredigend geweest. De beperking van de bietenteelt heeft een stijging der verwerkingskosten mee gebracht. In dit verband wijst spreker op de onbillijkheid, die gelegen is in het overbrengen van suikerbieten naar de Veenkoloniën. Naar sprekers meening heeft men daarbij al te zeer uit het oog verloren, dat de suikerbietenteelt reeds een zeer beduidende beperking heeft on dergaan in de streken waar deze in- heemsch is en waar de suikerbiet in ver band met de vruchtwisseling niet gemist kan worden. Wat betreft de compagne 1935/1936 deelt spreker mede, dat deze zoowel bij de fabriek te Dinteloord als bij die te Zevenbergen een gunstig verloop heeft gehad. Het suikergehalte was ongeveer 0.6 pet. lager dan in 1934. In ver band daarmee en tevens in verband met de lagere garan tie, die de regeering voor de verwerkingskosten aan de sui kerfabrieken heeft toegezegd is een lagere bietenprijs te ver wachten. Spreker wenscht zich dien aangaande niet aan voorspellingen te wa gen en deelt mede, dat de definitieve af rekening met de leden dit jaar vertraagd zal worden door de moeilijkheden, betref fende het vaststellen van de juiste hoe veelheid garantie-bieten van ieder lid. Aan Dinteloord is een groot kwantum bieten zonder garantie geleverd. Slechts voor een klein gedeelte daar van, ongeveer 20 zal daar voor dekking gevonden kun nen worden. Hoewel spreker dien aangaande geen enkele toezegging kan doen, hoopt hij dat door het beschikbaar stellen van garantie, die misschien bij andere fabrieken nog over is, voor een grooter kwantum der garantielooze bieten alsnog dekking gevonden zal kunnen wor den,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2