Let cp de beginselen. EERSTE BLAD WOENSDAG 29 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR DÉ PROVINCIE ZEELAND Buitenland. De oorlog in Abessynië. De M. S.S.-gewoonte Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraut 70, (loos. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs Jt$<80 oer kwart,aat. weesafcocnesneotec voor MiddeJsrrg., Uoe? ca Vhssingen i (UÖ, Losse nummers 0 cent, Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De leiding van de N.S.B. ia over het Christelijk volksdeel in Zeeland slecht te spreken. Ondanks de geweldige propaganda in woord en geschrift nu sinds eenige ja ren gevoerd is het niet gelukt onder de belijdende Christenen eenigen aanhang van beteekenis te krijgen. De cijfers van de in 1935 gehouden Statenverkiezingen wijzen het duidelijk uit. En het blijkt ook uit de leiding van do N.S.B1. in Zeeland en uit de samen stelling van de candidatenlijsten voor de Statenverkiezingen die een uitgesproken vrijzinnig karakter dragen. D'e Zeeuwen hebben blijkbaar over het algemeen beter de beteekenis van de Nat. Socialistische beweging doorzien dan velen in andere streken van ons land. Zij hebben uit de of f i c i e e 1 e beginsel verklaring en uit de officieels uitga ven van de N.S.B. waarop wij niet nagelaten hebben de aandacht te vesti gen duidelijk gezien, welke ontzettende gevaren ons land en volk van die zijde dreigen. Zij hebben zeer goed begrepen welke gevaren hier schuilen voor de vrijheid van de kerken, de vrijheid van het Chris telijk onderwijs, de vrijheid van de maat schappelijke organisaties op Christelijken grondslag, de vrijheid van ons partij leven. Zij hebben zeer goed verstaan de les- sen die nog eiken dag in Duitschland geleerd kunnen worden. Ons Zeeuwsche Christelijk volksdeel voorgelicht in vergaderingen en pers is tot de overtuiging gekomen, dat de Christe lijke grondslagen van ons volksleven hier in het geding zijn en het was verstandig genoeg om te begrijpen, dat de overtuigde vrijzinnigen waaruit de N.S.B. in deze provincie in hoofdzaak bestaat, niet de mannen zijn van wie het voeren eener Christelijke staatkunde verwacht kan worden. En hoe meer de „Zeeuwsche Stroom" nu uitpakt tegen de Christelijke partijen, hoe minder de Zeeuwen er voor gevoe len aan deze beweging hun vertrouwen te schenken. Dat blijkt ook de heer Mussert wel te begrijpen. En daarom werd de heer P. J. Roskam te Amsterdam speciaal aangewezen om te trachten de Zeeuwen die behooren tot de Antirevolutionaire partij en de Chr.-Hist. Unie, naar de N.S.B. over te hevelen. Eenigen tijd geleden heeft de heer Roskam evenals reeds het vorig jaar de heer baron van Lynden van Horst- waerde - verschillende menschen per soonlijk bezocht teneinde ze te bewegen naar de N.S.B. over te loopen. En hij ging daarbij zoover, dat reeds bij voorbaat leidende functies werden aangeboden, als men maar bereid was aan zijn lokstem gehoor te geven. En dit pogen wordt nu in „Volk en Vaderland voortgezet, waar met name op de leden der Geref. Kerken een be roep wordt gedaan om met verloochening van de door hen beleden beginselen de nationaal-socialistische beginselen aan te hangen. De heer Roskam is aangewezen, om dezelfde rol te spelen, die E n k a zich jaren geleden in de S.D.A.P. zag toebe deeld. Naar alle kanten werd zij uitgezon den om duidelijk te maken en zij deed dit met ongeveer dezelfde argumenten als nu door den heer Roskam worden ge bruikt dat Christendom en Socialismu zeer goed samen kunnen gaan en dat wie waarlijk Christen begeerde te zijn, zich bij de S.D.A.P. behoorde aan te sluiten. Ebg lang heeft dat niet geduurd. Enka heeft al betrekkelijk spoedig be grepen dat zij toch eigenlijk in de S. D. A. P. niet thuis behoorde. Zij heeft in gezien dat er is een principieele tegen stelling, die noch door mooie beloften van da S.D.A.P. noch door fouten van leidende personen in Christelijke krin gen wordt weggenomen. Zóó zal het naar wij hopen ook den heer Roskam vergaan. Want dit is toch voor ieder die van de beginselen van het nationaal-socia- lisme kennis neemt wel duidelijk, dat die beginselen met wat Gods Woord ons leert lijnrecht in strijd zijn. Wij hebben dat reeds meermalen met een beroep op de officieele uitgaven van de N.S.B. aangetoond. En wij hopen het nog meer te doen. Biet orgaan van de N.S.B. zoekt zijn kracht in het bestrijden en verdacht maken van de personen zijner tegenstan ders. Wij wenschen dat voorbeeld niet te volgen. Op de beginselen, de met Gods Woord strijdende beginselen, willen wij voortdurend de aandacht vestigen, in de hoop, dat althans ons Christelijk volks deel in Zeeland zich van de N.S.B. verre zal houden. Weer de guerilla. De Negus naar het Zuiden? Nu de Abessijnen in het Noorden met hun massale actie wel eenig, maar toch niet het gehoopte resultaat gehad hebben, blijken zij van de gedwongen rust van de Italianen gebruik te maken, door opnieuw een hevige guerilla te gaan voeren, waar bij zij het vooral op de levensmiddelen en munitietransporten der Italianen be grepen hebben. De Abessynische troepen doen voortdu rend aanvallen om vooral in nachtelijke gevechten afzonderlijke stellingen der Ita lianen te bezetten. Deze wijze van oorlog voering eischt volgens Abessynische op vattingen slechts geringe offers en wordt meestal met succes bekroond. Te Addis Abeba verluidt, dat de Negus, die te Dessie verblijft, en die naar het Noordelijk front zou vertrekken, dit plan heeft opgegeven en thans voornemens is zelf deel te nemen aan de leiding van do Abessijnsche operaties in het Zuiden. Dit zou mede de verandering van de Abes- sijnsohe tactiek in het Noorden kunnen verklaren. Addis Abeba meldt, dat de troepen aan het Noordelijk front zeer actief zijn, voor al in het gebied van Geralta, rondom Ma- kalle. De Italianen trachten nog steeds de posities, welke zij tusschen 20 en 23 Januari verloren, te hernemen. Sedert 23 Januari dreunen onafgebroken de kanon nen. Hoewel de Abessyniërs succes schij nen te hebben gehad tusschen Abbi Addi en Makalle, schijnen zij' toch hun eigenlijk doel, het doorsnijden van den weg Adoea MaJkalle niet te hebben bereikt. Aan het geheele front is de actie van de luchtmacht toegenomen. Meer nog dan vroeger worden de Abessynische stellin gen gebombardeerd; o.a. worden gasbom men geworpen, welke gevuld zijn met een gas., dat degenen, die er door getroffen worden, ernstige brandwonden toebrengt. Gedurende de laatste weken zijn de Ita- liaansche stellingen versterkt tegen over vallen van de Abessyniërs, het geheele front gelijkt een versterkt legerkamp. De Abessyniërs kunnen er niet aan denken de enorme prikkeldraadversper ringen, welke van Aksoem tot Makalle zijn aangelegd, te doorbreken. Binnenkort zal het regenseizoen de ri vieren doen zwellen tot een onoverkomen- iijke hindernis. Men weet, dat indien het conflict met de wapenen moet worden uitgevochten een actio van lange jaren noodig zal zijn. De Abessyniërs schijnen thans alles in het werk te stellen, teneinde een verderen onmarsoh der Italianen aan het Zuidelijk front te voorkomen. Nieuwe strijdkrach- ten worden reeds op strategisch belang rijke punten aan het Zuidfront geconcen treerd. Dedsjasmatsj Ababa ijlt aan het hoofd van een omvangrijke legertroep van het Erer-dal naar het Zuiden, om zijn jon geren broeder, Ras Desta, te hulp te ko men. Ten opzichte van de verliezen, die tij dens den opmarsoh van Graziani door de Abessyniërs zijn geleden en door de Ita lianen gesteld worden op 10.000 man wijst men er op, dat dit volslagen onmogelijk is tenzij de Italianen daarbij alle niet-mili- tairen optellen, die tijdens hun bombar dement gedood zijn. Volgens een D. N. B. bericht uit Addis Abeba wordt men 'zich daar thans bewust van cben ernst van den toestand, die is ontstaan ials gevolg van de geslaagde door braak der Italianen aan het Zuidelijke front. Een verdere opmarsch trachten de Abessijnsche troepen te beletten door bij verrassing afzonderlijke uitvallen te doen die door groepen van 1000 tot 2000 man warden uitgevoerd om den terugtocht te dekken. Deze uitvallen hebben tot resul taat gehad, dat de linkervleugel der Itali anen aanzienlijk langzamer vooruit komt dan de Italiaansohe hoofdmacht. Van Abessynische zijde wordt er met nadruk op gewezen, dat de geruchten, die van een algeheele demoraliseering van het leger van Ras Desta spreken, in geen enkel opzicht juist zijn. Aan het leger zijn weliswaar zware verliezen toegei- bracht, die op eenige duizenden man g&- schat worden, doch het moreel heeft niet geleden. Italië en een eventueel petroleum- embargo. Stefani meldt: Sommige bladen trach ten het belang van een eventueel embargo op petroleum te verkleinen en beweren, dat deze maatregelen met onverschilligheid ■door Italië zullen worden ontvangen. De „Morning Post" gelooft zelfs te kunnen zeggen, dat Italië bereid is een petroleum embargo te ondergaan. In gezaghebbende dringen te Rome ver klaart men te dien opzichte, dat de bui- tenlandsche regeeringen zich geen illusies moeten maken, want wanneer een petro- leumeinbargo wordt toegepast, zal Italië daarop reageeren met alle middelen, die het het imeest doelmatig zullen voorkomen. DE BEGRAFENISPLECHTIGHEID TE LONDEN EN WINDSOR. Hoe druk het was. Het was gisteren vooral te Londen, zóó ontzaglijk druk, dat het af en toe be angstigend was. De politie was de teu gels dan ook nu en dan kwijt. Wij meld den reeds, dat gistermorgen de politie- cordons door de menigte verbroken zijn. Hier en daar stond het publiek 100 ge lederen dik. De bekken, de hoornen, de daken der buizen, alls wemelde van men schen. 'Men klom van de straat tegen de balcons op. Bij trossen hingen da men schen aan de houten deuren, die opge richt waren om volle straten af te slui ten. Bij dozijnen en dozijnen vielen toe schouwers flauw. Niet minder dan 7000 menschen moesten voor meer of minder ernstige ongevallen worden behandeld. Een man vond den dood en ongeveer 150 menschen moesten naar ziekenhuizen worden vervoerd. Honderden vielen flauw in het ge drang bij St. James Street; daar onder vond de stoet het eerste groote opont houd, waarvan het gevolg was, dat hij een half uur na den vastgestelden tijd aan het station Paddington aankwam. De verkeersregeling moet zeer te wen schen hebben overgelaten; aan de hou ders van kaarten was door de politie medegedeeld, dat zij' om negen uur op hun duur gehuurde plaatsen moesten zijn, maar zoowel 'bij1 Hyde Park als bij Paddington was reeds even voor achten de toegang onmogelijk geworden. De po litie was machteloos een doorgang voor hen te maken. Door de vertraging liep het ook mis met de twee minuten stilte. Deze stilte viel nu in, terwijl de rouwstoet door de straten van Windsor trok, in plaats van op het oogenblik, waarop de lijkkist in den grafkelder van de kapel werd neer gelaten, wat 39 minuten later dan op het vooraf bepaalde tijdstip plaats had. De vlootconferentie. De Londensche vlootconferentie komt heden weer bijeen. Op het program staat op de eerste plaats het Britsche voorstel tot vermin dering van tonnage en geschut-kaliber. Ongetwijfeld zal dit voorstel door de ove rige mogendheden worden verworpen. Het eenig belangrijke zal dan zijn het voorstel tot wederkeerige mededeeling van de vlootbouw-programma's, doch om doeltreffend te zijn, zal het ook Japan en Duitschland moeten omvatten; de meening van deze landen is evenwel nog niet bekend. De Fransche regeeringsverklaring zal kort zijn. D'e Fransche regeeringsverklaring, die Donderdag in Kamer en Senaat zal wor den voorgelezen, zal zeer kort zijn. In de verklaring zal in het bijzonder de wil der regeering tot uiting worden gebracht om den franc te verdedigen, in het binnenland de orde te handhaven en binnen het kader van den Volkenbond mee te werken aan het behoud van den vrede. Bovendien worden in de verklaring maatregelen aangekondigd voor de eco nomische ontwikkeling van het land. Het laat zich aanzien, dat de regeering niet kan rekenen op steun van de rechter zijde, welke zich sterk keert tegen het deelnemen van Flandin aan de regeering. Het is thans de vraag hoe de socialis ten zich zullen houden. Deze partijl zal eerst morgenochtend haar houding be palen. De koudegolf in Noord-Amerika. Db Amerikaansohe koudegolf heeft thans in uitgestrektheid en intensiteit alle records sinds 1912 gebroken. Zij strekt zich uit over bet geheele gebied van den Atlantischen tot den Stillen Oceaan en van de Canadeescbe grens tot de Golf van Mexico. Er is geen staat, die geen vorst registreert en in bijna de helft van de staten is de temperatuur tot 17 graden beneden het vriespunt ge daald. Honderden personen zijn met bevroren ledematen in de hospitalen opgenomen. Het verkeer op de spoorlijnen en ver keerswegen wordt ernstig belemmerd. Honderdtallen automobielen zijn met be- vioren koelers in de hooge sneeuw blij ven steken. In den staat Iowa wordt het lijden der bevolking nog verergerd door het ge brek aan kolen, dat ontstaan is door een staking der mijnwerkers. Zoebkov overleden. Te Luxemburg is in den ouderdom van 35 jaar overleden Alexander Zoeb kov, die gedurende korten tijd met nu wijlen prinses Victoria von Pruisen, zus ter van den ex-keizer, was gehuwd. Zoebkov was in Iwanowo, een indus triestadje in de buurt van Moskou, ge boren. Zijn familie bestond uit achtens waardige lieden, doch bet avontuur trok hem aan. In 1924 nam hij dienst als matroos op een Finsch schip, kwam in Duitschland terecht en geraakte in Berlijn in slecht gezelschap. Zonder middelen van bestaan verdiende hij wat geld in filmstudio's. Na enkele maanden borden- wasscher te zijn geweest, trok de zee 'hem weejr aan. Hij nam opnieuw dienst op een schip, dat naar Belgisch Kongo ver trok en werkte daar bij een plantage- bezitter. In 1927 keerde hij naar Europa terug. Hij ging naar Keulen en werd door een kennis bij prinses Victoria van Pruisen, een van de zusters van den ex-keizer, iu haar villa te Bonn geïntroduceerd. D'eze 61-jarige prinses, weduwe van den prins van Schaumburg-Lippe verloofde zich met hem. Het was duidelijk, dat deze daad groote sensatie wekte en door de leden van het Huis Hohenzollern streng werd afgekeurd. Alles werd in het werk ge steld om de prinses van dezen even dwazen als pijnlijken stap af te houden; het mocht niet baten; den 21en November 1927 werd het tweetal te Bonn volgens de Grieksch-Katholieke ritus in den echt vei bonden. (De Evangelische kerk had geweigerd het huwelijk in te zegenen.) Het eene schandaal volgde op het an dere. Zoebkov ontzag zich niet van bet hem rijkelijk toevloeiende geld zijner vrouw goede sier te maken. Na een vechtpartij in een bar werd hij gearres teerd, zijn pas bleek niet meer geldig te zijn en hij werd, zonder de prinses, uit Duitschland gezet. Zoebkov had het klaargespeeld het fortuin der prinses'in een minimum van tijd geheel te verbrassen. In 1929 werd de prinses failliet verklaard. Prinses Victoria diende een verzoek tot echtscheiding in, doch vóór deze was uitgesproken overleed de prinses aan de gevolgen eener longontsteking. Zoebkov hervatte zijn zwervend leven, diende in het Fransche Vreemdelingen legioen, was als kellner werkzaam enz. De dood heeft thans aan dit leven een einde gemaakt. Korte Berichten. Op de Beneden-Schelde tusschen Hohoken en Kruibeke, enkele kilometers bezuiden Antwerpen, heeft een aanvaring plaats gehad tusschen de veerboot Stad Antwerpen en bet motorschip Globe. De veerboot, waarop veel passagiers waren, kon gelukkig tot bij den wal worden ge sleept, zoodat alle opvarenden behouden aan land konden worden gebracht. Eeni gen tijd nadien is de veerboot gezonken. Hoe verder Ge in de week komt, hoe meer de vermoeienissen en jachtige beslomme ringen van Uw dagtaak, in dezen ongun- stigen tijd nog meer dan anders, van invloed zijn op Uw spijsvertering en hoe trager Uw stoelgang wordt, waardoor steeds meer afval-stoffen zich in Uw ingewanden op- hoopen en Uw bloed verontreinigen, U zoo moe, zoo mal en zoo lusteloos maken. En als Ge dan 's Zaterdags Uw weektaak hebt beëindigd, dan voelt Ge U Zondags te moe, te mat en Ie landerig om van Uw welverdiende Zondags-rust te genieten. Maak het daarom tot een goede geregelde wekeliiksche gewoonte eiken VRIJDAG en ZATERDAG één oi twéé M.S.S.-cachets in te nemen, voordat Ge naar bed gaat. Uw haperende spijsvertering, Uw ver traagde stoelgang, zal zich dan herstellen. Uw met afval-stoffen gevulde darmen zullen zich zacht ledigen en vol welbehagen be merkt Ge, dat Ge U nu op Zondag-oohtond eens lekker frisoh en opgewekt gevoelt, zoodat Ge van dezen rust-dag zonder eenige belemmering naar Uw eigen opvatting kunt gebruik maken. Dal Ge al Uw plannen kunt volvoeren, dat Ge U kunt ontspannen en kunt genieten, voor Uzelf, voor Uw gezin, voor Uw huisgenooten een zegen. En 's Maandags gaat Ge dan weer vol lust en energie aan Uw nieuwe week-taak. Volg dus de M.S.S.-gewoonle I M.S.S.-cachets (ook wel genaamd t Iaxeer- Akkerljes) zijn verkrijgbaar bij alle apolhekerz en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cent. HET SPELLINGSVRAAGSTUK. Inzake het spellingsvraagstuk deelt de regeering in de memorie van antwoord inzake de Rijksbegrooting aan de Eerste Kamer mede, dat het weinig vruchtbaar schijnt, thans in te gaan op de vraag, of de veelzijdigheid van het vraagstuk van den beginne af in alle opzichten in het oog is gehouden. 26 September 1934 heeft de Minister- Binnenland. D'e Nederlandsche ambulance in Abessy nië. Het werken van buitenlanders in ons land. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Financiën en van Buitenlandsche Zaken. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Geen groote gevechten. "Weer de guerilla. D'e begrafenis van Koning George. Bte koude in Amerika. raad bepaald, dat bij examens voor de Rijksdiensten de vereenvoudigde schrijf wijze in acht zal worden genomen, maar dat tot 1 Januari 1936 vrijheid wordt gelaten, ook de spelling van De Vries en Te Winkel te gebruiken. Zoolang de Regeering nog niet de nieuwe spelling voor baar ambtelijke stukken heeft aanvaard, zullen ide in dienst tredende ambtenaren de oude spelling moeten kunnen gebruiken. In verband daarmede beeft de Mi nisterraad voornoemden datum vervan gen door 1 Januari 1937. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE IN ABESSYNIE. „Gebaar van humanitaire solidariteit". Reuter meldt uit Dessie in aansluiting met bet bericht, dat de Nederlandsche Roode Kruis-ambulance aldaar is aan gekomen: De Negus heeft den leider der ambu lance, Dr Winckel, ontvangen en uiting gegeven aan zijn dankbaarheid jegens Ne derland voor het zenden van zulk een be- langrijke missie naar Abessynië, betgeen de Keizer een gebaar van humanitaire solidariteit noemde. DE HANDEL IN ONGEREGELDE GOEDEREN.. Door de wet op de uitverkoopen vrijwel onmogelijk. Het Landelijk Comité tot behartiging der belangen van neringdoenden in on geregelde goederen beeft een adres aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart doen toekomen, waarin erop wordt gewezen, dat ten gevolge van de inwerkingtreding van de wet inake uit verkoopen en opruimingen bet den ne ringdoenden in ongeregelde goederen, die er hun bedrijf van maken, partijen ^goederen, welke door de eigenaars niet gerealiseerd kunnen worden, op te koe- pen en vervolgens en détail in korten tijd aan het publiek te verkoopen, vrij wel onmogelijk is gemaakt hun bedrijf uit te oefenen. In verband met den noodtoestand, waarin de leden der betreffende lande-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1