De Eerste Kamer en het Kabinet. W I W T E T E E K S. WIENER Co. Zie Etalages! DINSDAG 28 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e m?Mm U, 109 Buitenland De oorlog in Abessynië. MIDDELBURG M.S.S .-cachets Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs fïuU oer kwsrtaat, weekabonnementen, voor Mldde'h -re-, Goer a Vüssingen fO,2U. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De Memorie van Antwoord op de alge- meene beschouwingen van den Senaat. Het karakter van het Kabinet. De werking van het parlementaire stelsel. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het voorloopig verslag der Eer ste Kamer omtrent de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936. Aan het lijvige staatsstuk ontleenen wij Ook de Regeering is van meening, dat de werking van het parlementaire stelsel te onzent, over het algemeen reden tot tevredenheid geeft en allerminst de ondermijnende en onbillijke critiek rechtvaardigt, die van sommige zijden daarop wordt uitgeoefend De Regeering heeft met belangstelling kennis genomen van de beschouwingen, door een aantal leden aan ons stelsel van evenredig kiesrecht gewijd. On getwijfeld zal, wanneer te eeniger tijd een herziening van ons kiesstelsel in over weging mocht worden genomen, ook aan die beschouwingen aandacht worden ge geven. Wat bedoeld wordt met de twee spalt, in den Ministerraad gerezen ter zake van de zorg voor het onderwijs, is de Regeering niet duidelijk. Inderdaad moet het kabinet geken schetst worden als een extra-parle mentair, zulks geheel in overeenstem ming met de formuleering der opdracht, krachtens hetwelk het werd gevormd. Dat nog steeds geen nieuwe Minis ter van Defensie is benoemd, vindt zijn verklaring in de omstandigheid, dat een aantal vraagstukken, welker oplos sing in onderzoek is, beter eerst tot een definitieve beslissing worden gebracht. Daar tot deze vraagstukken mede dat der Nederlandsch-Indische maritieme defen sie behoort, waarbij ook het departement van Koloniën nauw betrokken is, biedt het bovendien zekere voordeelen, dat de leider van laatstgemeld departement te vens met de interimaire leiding van het departement van 'Defensie is belast. Wat het karakter van het kabi- n e t betreft, kan de Regeering zich aan sluiten bij de leden, die van oordeel zijn, dat eenwezenlijk verschil tusschen het program van het tegenwoordig kabinet en het voorgaande niet bestaat, doch dat men kan spreken van een verlegging van het accent met name op de industriali satie. De Regeering onthoudt zich van het geven van een antwoord op de vraag of de oude op de antithese gegron de coalitie-politiek voor goed heeft afgedaan. Voor het tegenwoordige blijve het streven er op gericht, waar eenigszins mogelijk het ontstaan of ver scherpen der tegenstellingen tusschen rechts en links te vermijden. Het verheugt de Regeering, dat vele leden zich kunnen vereenigen met hetgeen door haar op het stuk der gezags- handhaving wordt verricht. Dat de tegenwoordige tijden een ver legging van het accent naar het gezag vereischen is onbetwistbaar. Overigens hoede men zich voor de meening, dat een verplaatsing van het accent naar het ge zag in het wezen der zaak een verminde ring der vrijheid beteekent. Dat krachtig opgetreden moet worden tegen groepen, die misbruik maken van onze volksvrijheden, onder streept de Regeering ten volle. Verstoring der openbare orde be hoort van Overheidswege te allen tijde te worden tegengegaan, onverschillig welke groepen zich daaraan schuldig maken. De regeering is erkentelijk voor de in stemming, welke haar plannen tot ver sterking van de weermacht bij eenige leden mocht verwerven. Zij geeft gaarne de verzekering, dat de uitvoering van de maatregelen, welke zullen voort vloeien uit het Fonds ter verbetering van de materieele uitrusting der weermacht, zoodra dit door de Staten-Generaal zal zijn goedgekeurd, zooveel mogelijk zal worden bespoedigd. De Regeering heeft reeds bij herhaling uiteengezet, waarom aanpassings politiek dualistisch moet zijn en waarom dit in stede van een gebrek een verdienste van die politiek is. Dat deze politiek niet geleid heeft tot eenige ver betering in den toestand van de door de economische crisis getroffen industriee- len, arbeiders, boeren en middenstanders zou allerminst bewijzen, dat zij een on juiste politiek is. Wie zich er rekenschap van geeft, wat het resultaat is geweest van om een tweetal voorbeelden te noemen de landbouwsteunmaatregelen en de contingenteeringsmaatregelen voor de industrie, zal moeten erkennen, dat de toestand der in deze bedrijven werkzame personen zeker aanmerkelijk slechter zou zijn, indien deze maatregelen niet waren genomen. Ongetwijfeld ligt 'het in de lijn der ont wikkeling van de latere jaren, dat het be drijfsleven zich meer en meer in o r g a- nischen zin ontwikkelt en ook de Regeering verwacht, dat deze ontwik keling zich in de naaste toekomst zal voortzetten. De Overheid zal dit proces met groote aandacht moeten volgen. De vraag, in hoeverre het mogelijk en nuttig is contingenteeringen geheel of ten deele door hoogere invoerrech te n te vervangen, maakt reeds geruimen tijd een voorwerp van onderzoek uit. Aan het vraagstuk der reorgani satie der crisisdiensten wijdt met name de Minister van Landbouw en Visscherij alle aandacht. Verkorting van den arbeids duur is, zoolang op dit punt geen in ternationale overeenkomsten zijn getrof fen, meestentijds niet mogelijk zonder de concurrentie-mogelijkheid van ons be drijfsleven tegenover het buitenland ernstig te bemoeilijken. Wat het vraagstuk der vaste lasten betreft, kan de Regeering voor het oogenblik alleen herhalen, dat expe rimenten van haar op dit terrein niet be hoeven te worden gevreesd. Voorstellen tot aantasting van hoofdsommen zijn van haar niet te verwachten. Het tot heden nog niet tot stand ko men van de wettelijke onderwijsbe- sparingen zal er toe leiden, dat van het bedrag der dadelijk ingaande bespa ring, welke op f 2.5 millioen was ge raamd, een gedeelte naar een volgend jaar zal worden verschoven. De regeering verklaart nogmaals, dat zij aan opheffing van het bank geheim niet denkt. Uitbreiding van de Staatsloterij zou, afgezien nog van de vele principieele bezwaren, die bij velen tegen deze loterij bestaan, een meerdere opbrengst geven, die in geen enkele verhouding zou staan tot den ernst van de door de crisis ver oorzaakte financieele moeilijkheden. De belasting van Nederlanders in den vreemde, is voor zoover de suc cessiebelasting betreft, thans bij de re geering in onderzoek, evenals de heffing van een vrijgezellenbelasting. Tegen een verdergaande belasting van het vermogen bestaat groot bezwaar. De Regeering zal ook in de toekomst aan de belangen der groote gezin nen haar aandacht blijven wijden. Nog in onderzoek is, of de s p e 11 i n g- vereenvoudiging, die met de op 28 Augustus 1934 tot stand gekomen maatregelen is beoogd, gevolgen heeft voor het gebruik van de taal, die niet aanvaardbaar kunnen worden geacht. On- 1 der die omstandigheden schijnt het wei nig vruchtbaar, thans in te gaan op de vraag, of de veelzijdigheid van het vraag stuk van den beginne af in alle opzich ten in het oog is gehouden. Inderdaad is bij de Regeering is over weging of harerzijds niet een beslissing moet worden genomen, waardoor voor het geheele volk duidelijk zal worden, dat er maar één nationale vlag is. Dat die beslissing bij een deel van het volk ontstemming zal kunnen wekken, mag geen reden zijn om den bestaanden wei nig gewenschten toestand te doen voort duren. Stilstand in het Noorden. Malkamoeri in het Zuiden door de Italianen bezet. Aan het Erithrea-front wordt in het Tembiengebied de zuiverings- en orde ningsactie voortgezet, aldus het Italiaan- sche legerbericht. Aan de Setit hebben gewapende Abessijnsche troepen gepoogd een kleinen vooruit geschoven post te na deren bij Abenani. Zij werden echter on middellijk teruggeslagen. De luchtstrijd krachten ontplooiden een zeer drukke ac tiviteit. De strijd in Tembien is bijzonder hevig geweest, aan beide zijden is een groot aantal menschenlevens verloren gegaan en geen van beide partijen heeft blijkbaar eenig strategisch succes van beteekenis kunnen behalen. Zoowel de Italianen als de Abessyniërs zijn genoodzaakt om hun troepen wat op adem te laten komen. Het Italiaansche legerbericht meldt verder Aan het Somalifront heeft op 23 Jan. één onzer gemotoriseerde colonnes een verkenningsopmarsch ondernomen naar Wadera, ongeveer 70 km. ten Noord- Westen van Neghelli, aan de grens tus schen Gala Borana en Sidamo. Na kor ten tegenstand heeft de vijand het veld geruimd, nadat hij tevoren een munitie depot in de lucht had laten vliegen. Tal rijke gevangenen werden gemaakt. Le vensmiddelen en materiaal-opslagplaatsen vielen in onze handen. Een colonne, gevormd uit Zwarthem- den, met pantserauto's, is onder bevel van generaal Agostini opgerukt langs de Dawa Panna, nadat Abessijnsche strijd krachten onder bevel van een Grieksch officier teruggeslagen waren en heeft 26 Januari Malkamoeri op 210 kilometer van Dolo bezet. Het is moeilijk anders aan te nemen, dat Graziani met zijn opmarsch uit Neg helli naar Allata, veel anders bedoelt dan een verkenningstocht. Dat een betrekke lijk kleine colonne hier kansen zou heb ben overwinningen te behalen of belang rijke punten te bezetten is moeilijk aan te nemen. Voor een werkelijke terreinbezetting moet er meer gebeuren. Dat weten de Italianen bij ondervinding wel. Het schijnt dat de Italianen bezig zijn een terrein vlak bij Neghelli in gereed heid te brengen om als landingsterrein voor vliegtuigen dienst te doen. Dit zou dan de basis moeten worden voor de Ita liaansche vliegtuigen om in de richting van Addis Abeba te opereeren. Volgens inlichtingen uit Abessijnsche bron, afkomstig uit Aidamo, heeft het legerkorps van 'Ras Desta nog geen deel genomen aan de gevechten tegen de Ita lianen en men kondigt aan, dat de Abes- sijnen nog steeds Wardera bezetten, ter wijl aanzienlijke versterkingen naar die plaats op weg zijn. Op 18 Januari j.l. bombardeerden de Italianen een Abessynische ambulance nabij Makalle, waarbij vijf vrouwen, die in de ambulance werden verpleegd, wer den gewond. Des middags werden weder om bommen geworpen, waardoor twee kinderen werden gewond. De petroleum-kwestie. De Geneefsche commissie van deskun digen inzake de petroleum-kwestie, zal morgen bijeenkomen om zich in de eerste dagen met de reeds bestaande sancties bezig te houden, en zal vermoedelijk eerst de volgende week beginnen met de eigen lijke petroleumsancties, welke 4 of 5 da gen besproken zullen worden. De commissie van 18, welke de defi nitieve beslissing zal moeten nemen, komt vermoedelijk half Februari bijeen. Het is zoo goed als zeker, dat de com missie vóór toepassing van de sancties zal stemmen, misschien met het verstrek ken van een verbod van vervoer van pe troleum naar Italië. DE PLECHTIGHEDEN TE LONDEN. Ondanks storm en regen was de file, die gisteren gevormd werd bij de West minster Hall grooter dan men mogelijk zou 'hébben geacht. Gisternacht om 3.20 uur gingen de laatsten die in de queue van Zondagavond hadden gestaan door de Hall oin hun groet te brengen aan den overleden koning en onmiddellijk vormde zich een nieuwe file voor Maandag. De Hall zou open blijven tot vanmorgen vroeg Maandagmorgen waren er ongeveer 1500 kransen uit alle deelen der wereld van koningen tot van de armste onder danen van den overleden koning op Windsor Castle aangekomen en honder den kwamen er bij in den loop van den dag. Koningin Mary en de andere leden van de koninklijke familie hebben gisteravond een laatste bezoek aan de Westminster Hall gebracht, die daartoe door het pu bliek moest worden ontruimd. Het bezoek duurde tien minuten. In het gezelschap der koninklijke fami lie bevonden zich de koning van België, de Koning en de Koningin van Denemar ken en Koning Boris van Bulgarije. Koning Edward, die een door zijn va der geschap-en precedent volgde, 'heeft gisteravond in 'het Buckingham Paleis 'n maaltijd aangeboden aan de Koningen en de mannelijke leden der buitenlandsche koninklijke families, den president der Fransohe Republiek en de leiders der 'bui tenlandsche missies. Het aajatal gasten uitsluitend heeren bedroeg vijftig. D'e Koningin dineerde met de Koningin van Noorwegen en andere vrouwelijke le den der Britsche en buitenlandsche ko ninklijke families, ten getale van twaalf, in een andere zaal van het paleis. In den loop van den dag van gisteren zijn vele delegaties van vreemde landen aangekomen, ter bijwoning van de bijzet- tingspleöhtigheden. Koning Edward en zijn broeders betrekken de doodenwacht. Klokslag 12 uur vannacht verscheen Koning Edward en zijn drie broeders in de Westminster Hall om de doodenwake bij htm vader te houden. Ingezonden Mededeeiing. Met enkele gefluisterde commando's losten zij! de wacht van de bereden lijf garde af en stelden zich op aan de vier hoeken van de catafalk. Eerst na ©enigen tijd herkenden de de menschen die voorbij 't stoffelijk over schot defileerden den nieuwen koning. Een half uur later werd de vorstelijke eerewacht weer afgelost. Gedurende de vier dagen dat het stof felijk overschot in Westminster Hall op gebaard heeft gelegen, hebben meer dan 800.000 menschen gedefileerd. Staatsingrijpen tegen de kerk in Duitschland. De Staatsinstantie voor de financiën der Duitsche evangelische kerk heeft, naar de Telegr. meldt, de gemeente van den bekenden belijdenispredikant Dr Nie- möller te Berlijn-Dahlem, zooals reeds kort gemeld, het recht ontnomen, voor taan vrij over de kerkelijke gelden te be schikken. Een niet tot de gemeente be- hoorend jurist is tegelijkertijd aangewe zen om als gevolmachtigde van genoemde instantie, de financiën van de kerkelijke gemeente Dahlem te beheeren, de belas tingen te innen en de inkomsten alsmede de uitgaven te controleeren. De hooge commissaris heeft echter iedere bespreking onder pressie afge wezen. De onlusten in Syrië. Te Damascus waren aan het einde der week verscheidene dooden en talrijke ge wonden ais slachtoffers van de betoogin gen te betreuren. Tusschen christenen en mohammeda nen vonden enthousiaste verbroederings scènes plaats, terwijl men uitriep: „Lang leve de mohammedaansche en christe lijke eenheid". Op bet oogenblik begint de staking te Damascus, na een week te hebben ge duurd, te verflauwen. Politieke leiders hebben den Franschen hoogen commis saris een protest-nota tegen de houding der regeering overhandigd, waarin zij wederinvoering van de grondwet van 1928 eiscbten. De verkiezingen in Griekenland. Naar bet Ministerie van Binnenland- scbe Zaken mededeelt, beeft op grond van uitgebrachte stemmen een tweede verdee ling van de zetels plaats gehad, volgens welke liberalen (Venizelisten) 127, Volks partij; (Tsaldaris) 39, Kondylis 63, Me- taxas 7, Republikeinen 17, communisten 15, onafhankelijk Venizelisten 4, Agra riërs 4, en groep Kotamanis 4 zetels be halen. Tot nu toe heeft nog geen enkele partij de absolute meerderheid. Sofoelis, de leider der Venizelisten, heeft de verwachting uitgesproken, dat hij, gezien den uitslag, die zoo gunstig is voor de liberale partij', met de vorming van een kabinet zal worden belast. Korte Berichten. In de Spaansche kazernes wordt op aanwijzing van Moskou ijverig commu nistische propaganda gevoerd, waarbij soldaten en matrozen worden aange spoord tot muiterij en tot het vormen van cellen. Ten gevolge van de hevige koude zijn in totaal in Amerika 260 personen om bet leven gekomen. Sedert Woensdag heeft het zeer koude weer in Amerika 235 slachtoffers guëischt, hiervan in Chicago alleen 47. Het verkeer op de Ohiorivier moest worden gestaakt. D'e heerschende vorst is de ergste sinds 1918. Gedurende drie ach- zijn géén geneesmiddel V doch een middel voor inwendige zuivering Binnenland. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Staatsbegrooting 1936. Afvloeiing personeel der spoorwegen? Buitenland. E'e bijzettingsplechtigeden in Engeland. De verkiezingën in Griekenland. Stilstand in de oorlogsoperaties in Abes- siynië. tereen volgende dagen is do Niagara-wa- terval bevroren geweest, hetgeen sinds menschenheugenis nog niet is voorgeko men. Uit Tokio wordt g'emeld, dat een trein met drie wagons in een rivier is gestort, waarbij 20 personen zouden zijn omgekomen en 40 gewond. DE NATIONALE KRUIWAGEN INDUSTRIE HEEFT DRUK WERK. De hoornen, die de grondstof leveren, loopen ernstig gevaar. Men zal niet dikwijls hooren, zegt de Telegr., dat juist de werkloosheid oor zaak is, dat een bepaalde industrie. bloeit. En nu is het wel een kleine indu strie, n.l. het fabriceeren van kruiwagens, doch zonder een kruiwagentje noodig te hebben in den vorm van regeeringssteun, houdt zijt zich staande. En dat is te danken aan de crisismaat regelen, die vele gemeentebesturen er toe brengen grondwerken te doen uitvoe ren in werkverschaffing. En is er zoo'n werkverschaffing dan zijn er noodig: kruiwagens. Zelden zijn er zooveel bestellingen van kruiwagens door de gemeentebesturen voorgekomen als den laatsten tijd. In hoofdzaak gebruikt men hiervo'or iepenliout, omdat bet zacht en taai is. Speciaal de in Nederland groeiende iepen leveren hiervoor het beste materiaal. De Duitsche iep schijnt niet aan de eiscben te kunnen voldoen. Maar bet aantal iepen wordt in ons land merkbaar minder, tengevolge van de ziekte, die zoo ernstig onder deze boom soort huishoudt. Het aantal zware boomen, met een middellijn van plm. 1,25 M. vermindert. En juist deze afmeting heeft men het meest noodig voor de kruiwagen-indu strie. Vele van deze „reuzen" zijin aan de ziekte bezweken. Maar voor de toekomst is het ernstigste, dat verschillende wa terschappen en polderbesturen huiverig zijin geworden om jonge iepen aan te planten. Vroeger was het regel, dat voer eiken gevelden iep, een andere in de plaats werd gezet. Er was dus geregelde aanvul ling. Thans is het zóó, dat óf de open plaats niet meer wordt aangevuld, óf dat een andere boomsoort wordt geplant. AFVLOEIING PERSONEEL S.S. Massaal plotseling ontslag wordt ontkend. Naar het „Nieuwsblad van het Noor den" verneemt, doet onder het spoorweg personeel hardnekkig het gerucht de ron de, dat de directie van hoogerhand een wenk heeft gekregen de personeelsterkte van het spoorwegpersoneel, dat thans nog ruim 34.000 man bedraagt, aanmerkelijk in te krimpen. De bedoeling zou zijn de personeelsterkte te brengen op 25.000 man, hetwelk zou beteekenen, dat ruim 8000 a 9000 man personeel zou moeten afvloeien. Het Handelsbl. teekënt hierbij' aan: Dit bericht op zijn juistheid toetsende, vernamen wij, dat de mededeeiing in bo ven aangehaalden vorm niet op waar heid berust. Zonder opheffing van groote lijnen, hetgeen een aanzienlijke inkrim ping van het aantal kilometers beteekent, zou een dergelijke massale afvloeiing van personeel naar het rijk der onmogelijk heden moeten worden verwezen. Iets anders, aldus onze zegsman, is, of de afvloeiing van personeel, die reeds ge- ruimen tijd gaande is,# voortgang vindt. En daar men in deze* richting al heel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1