Wilt Ge U altijd gezond en prettig voelen EERSTE BLAD MAANDAG 27 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Nationaal Socialisme en Godsdienst. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Ga dan de M.S.S.-cachets gebruiken! Gij voelt U op sommige dagen moe en mat, Gij hebt last van een "warm hoofd", soms duizelig en dan weer sukkelt Gij met de gevolgen van een slechte spijsvertering, een besla gen long, riekenden adem, oprispingen, gebrek aan eetlust. Al die kwaaltjes zijn 't gevolg van een vertraagde darm-werking. Gij beseft het meestal soms zelf niet dat het daar hapert, want Gij lijdt niet bepaald aan "verstopping". Gij kunt echter niet gezond blijven, als van dag tot dag vergiftige afvalstoffen zich in Uw ingewanden ophoopen. Deze zijn de oorzaak van Uw lusteloosheid, Uw hoofdpijnen, kortom van al die ongemakken, waarover Gij U op sommige dagen te beklagen hebt. M.S.S.-cachets verhelpen Uw verstopping, als Gij er twee tegelijk neemt op zachte wijze, zonder krampen en zonder dat Uw darmen worden geprikkeld. Ze persen dus Uw darmen niet leeg, als een zoo schadelijk purgeermiddel. Dikwijls bemerkt Ge zelfs niet eens een meerdere ontlasting, zoo goed regelen ze, want hun werk hebben ze toch gedaan. M.S.S.-cachets, elke week Vrijdags en Zaterdags genomen, maken dat Uw geheele gestel verfrischt, zoodat Gij U Zondags weder vroolijk, opgewekt en vol energie gevoelt, terwijl Gij nu soms Zondags te moe en mal zijt om van Uw welverdienden rustdag naar Uw opvattingen te genieten. M.S.S.-cachels per 12 stuks, in koker, 60 cent. Overal verkrijgbaar. Belangrijkste Nieuws RU 3 JMKGAM0 99 Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie var het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur:. R. ZUIDEMA. ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.y0 per kwartaal, weeKabornemer,ter, voor Middelburg, Goer d Vlissingen i U.ZU. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De N.S.B. doet door middel van haar orgaan wanhopige pogingen om het po sitief Christelijk Volksdeel in Zeeland met name voorzoover het tot de Geref. Kerken behoort, te overtuigen, dat het zonder bezwaar tot die beweging kan toe treden. Wij hopen in verband hiermede nog wel enkele opmerkingen te maken. Vooraf echter laten wij hier volgen enkele aanhalingen uit een artikelenreeks in „De Reformatie" over den kerkstrijd in Duitschland, waarvoor wij de bijzon dere aandacht van onze lezers vragen. Toen het Nationaal-Socialisme in Duitschland aan het bewind kwam, heeft men niet opgehouden te verklaren, dat men zich niet met de kerk zou bemoeien. Maar hoe is het in de practijk gegaan? „We zullen hier", aldus „De Reforma tie" „enkele dingen opnoemen, die ieder weet, maar licht weer in het vergeetboek raken, en waaruit blijkt, hoe „onzijdig" de regeering zich heeft gehouden in de kerkelijke aangelegenheden. De regeering heeft de kerkelijke commissarissen ingesteld, en die aan de kerken opgelegd en zoo de kerken ge dwongen tot het uitschrijven van nieuwe verkiezingen, met de bedoeling en in de hoop, dat de nationaal-socialisten in de kerkelijke vergaderingen de meerderheid zouden krijgen. De regeering heeft bij monde van den rijkskanselier Adolf Hitler aan den vooravond van die verkiezingen een rede gehouden, die op die verkiezingen betrek king had. Hitier heeft dat niet gedaan als kerkelijk persoon (want hij is roomschl), maar als leider van den na- tionaal-socialistischen staat, en zoo ge tracht als regeeringspersoon door middel van de radio deze opgedrongen verkiezingen te beïnvloeden. De regeering heeft zijdelings de organisatie van de kerk beïnvloed, door dat zij heeft weten te bewerken, dat de vertrouwensman van Hitier tot rijksbis schop gekozen werd, nadat Von Bodel- schwingh gedwongen was af te treden. De regeering heeft met machts middelen den invloed van den nood- bond van predikanten gebroken, toen ze zag, dat de rijksbisschop vallen zou, en geen andere middelen had om dien val te keeren. Men heeft toen beweerd, dat de aanhangers van dien bond politieke bijbedoelingen najaagden, maar dat is de uitvlucht, die de regeering bij haar ingrijpen steeds gebruikt, als ze zich niet meer weet te verdedigen met eerlijke ar gumenten. De regeering heeft door middel van de geheime staatspolitie de telefoon gesprekken van de leiders van den nood- bond en van de latere belijdenisbeweging laten afluisteren en zelfs op grammofoon platen opnemen om het door hen ge sprokene zoo mogelijk tegen hen te kun nen gebruiken. De regeering heeft toegelaten, dat de belijders van den Christus om hun belijdenis door het nationaal-socialistisch gepeupel en geboefte werden vervolgd en mishandeld ten bloede, en dat hunne woningen met granaten werden bekogeld, terwijl ze dat met weinig moeite had kunnen verhinderen, wanneer ze gewild had; maar ze wilde dat niet. De regeering heeft tegen alle ver zoekschriften in den rijksbisschop op zijn plaats gehandhaafd; dat die er nog is, ligt er alleen aan, dat hij door de re geering is gerugsteund. De regeering heeft door de politie wettige kerkelijke vergaderingen, waar ze niets te zeggen had, laten ontbinden, om dat die vergaderingen niet wenschten mee te gaan met de eischen van de na- tionaal-socialistische leiders op kerkelijk terrein. De regeering heeft, toen ze in zag, dat de belijdenisbeweging het winnen zou in de kerk, ver boden in de bladen over den kerkstrijd te schrijven, of vlugschriften over den kerkstrijd te verbreiden, maar heeft daar bij uitdrukkelijk verklaard, dat de pu blicaties van den rijksbisschop niet onder dat verbod vielen. Daarmee heeft de re geering partij gekozen tegen de orthodoxe groep in het land; tegen dat deel, dat de belijdenis nog wil vasthouden. De re g e e r i n g heeft toegelaten en begunstigd, dat de meest getrouwe predikanten met „verlof" gestuurd wer den, of geschorst, of afgezet, terwijl de aanhangers van het heidendom vrij hun meeningen konden verkondigen. De regeering heeft zooveel moge lijk zijdelings de belijdenisbeweging tegen gewerkt, en de beweging van de Duit- sche christenen en de Duitsche geloofs- beweging begunstigd. De regeering heeft, toen dat alles nog niet baatte, nog krasser maatregelen ter hand genomen, en een aantal predi kanten gevangen gezet of in concentratie kampen opgesloten met gevangeniskle ren aan en kaalgeschoren hoofden en ze dwangarbeid laten verrichten. Waarom? Alleen daarom, wijl die predikanten Gode meer gehoorzaam waren geweest, dan de menschen. De regeering heeft, toen de belijde nisbeweging een eigen kerkelijke hooge- school oprichtte (omdat de universiteiten vergiftigd zijn), die de regeering geen cent kost, deze school, toen de lessen be ginnen zouden, verbodenl Zoo verbiedt de regeering de kerk om haar eigen Dienaren des Woords op te leiden." Verder wordt herinnerd aan het ge beurde met het manifest van de B e 1 ij d e n i s k e rk, dat op 6 Maart 1935 uitgevaardigd werd, maar dat op last van de regeering niet mocht wor den afgekondigd. En waarom niet? „Was het soms revolutionair? Werd er iets in beweerd, dat in strijd was met het Woord van God? Integendeel! Het was een stuk, waarin op de meest duidelijke wijze de waarheid der Schrift voorgesteld werd; waarin werd verklaard, dat de staat zijn gezag ontleent aan Gods gebod, en dat hij, die bloed en ras en volksaard tot schepper en heer van het staatsgezag maakt, den staat on d e r- m ij n t, en dat de staat zijn bevoegd-, h e i d verliest, wanneer hij zich met de waardigheid van een eeuwig rijk be kleedt, en zijn gezag tot het hoogste en laatste op elk levensterrein maakt. De „absolute staat" werd er dus en terécht! in afgewezen. Dat mocht niet. De kerk mocht niet meer zeggen, wat Gods Woord al eeuwen lang gezegd heeft, dat de staat gebonden is aan het gebod Gods, en dat er dus grenzen zijn voor de staatsmacht. Dat is de „christelijkheid" van het na- tionaal-socialistische „positieve christen dom"! En op dezelfde wijze wil ook Mussert de kerk knechten, en doen buigen voor den almachtigen staat. En er zouden ons nog heel wat erger dingen te wachten staan, daar hier eerst een beginsel ge broken zou moeten worden, dat men in Duitschland maar spaarzaam meer aan treft: Het Calvinistisch beginsel, dat de kerk de roeping heeft haar licht te laten schijnen over elk levensgebied; ook over het terrein der staatkunde. En daar heeft de kerk niet maar het recht om een woord te spreken, doch een roeping van Gods wege, die ze zich niet laten ontnemen mag, maar die 't nationaal-socialisme haar ontnemen wil. Mussert heeft het duidelijk genoeg aangekondigd! En ondanks dat denken velen nog: „Het zou wel meervallen"." Maar het zal niet meevallen. En het kan niet meevallen. Omdat die N.S.B. gedreven wordt door diezelfde beginselen, die ook door het Nationaal-Socialisme in Duitschland wor den beleden en toegepast. De gevechten in het Noorden opgehouden. De Italiaansche actie in het Zuiden. De correspondent van Reuter te Addis Abeba verneemt, dat een stilstand is ge treden in de krijgsbedrijven aan het Noordelijk front. Beide partijen zijn uitge put tengevolge van de hevige gevechten van de laatste dagen en zijn nu bezig hun strijdkrachten te reorganiseeren. Men verwacht evenwel ieder oogenblik het ontbranden van een nieuwen grooten slag. De gevechten welke 21, 22 en 23 Jan. op de hoogvlakte van Tembien zijn ge leverd zijn de belangrijkste en bloedigste sedert het uitbreken van de vijandelijk heden. De opmarsch van Ras Kassa stiet op heftigen tegenstand van de Italianen, die geringer in aantal waren. De aan komst van de Italiaansche versterking stelde hen in staat een tegenaanval te ondernemen en de Abessyniërs terug te dringen. Ras Kassa tracht de Italiaan sche linies in oostelijke richting te door breken. Naar vernomen wordt zetten de Abessijnen 40.000 man in, waarvan 6000 zouden zijn gesneuveld en het schijnt, dat de Italianen de Abessijnen hebben terug gedrongen. De berichten over den veldslag bij Tem bien blijven elkaar tegenspreken. Volgens Abessijnsche berichten zouden de verliezen der Italianen aanzienlijk gTooter zijn dan van de Abessijnen. Men spreekt van eenige duizenden dooden en gewonden. Van Italiaansche zijde meldt men over den slag Aan Italiaansche zijde zijn 25 officie ren gesneuveld en 19 gewond, verder werden 289 minderen gedood of gewond; de namen van de dooden zullen in het maandrapport worden opgenomen. De Erithreanen verloren 310 man aan dooden en gewonden. De verliezen van de Abessijnen, hoe wel nog niet vaststaand bedragen mins tens 5000 dooden en gewonden. Volgens te Dessie ontvangen berichten over den grooten veldslag, welke aan het Noordelijk front is geleverd, is de strijd Donderdag j.l. beëindigd met een vol ledige overwinning voor de Abessynische troepen. Hun buit omvat 10 zware kanonnen en 100 machinegeweren. Niet officieel wordt medegedeeld, dat Ras Seyoem en Ras Kassa belangrijke strategische posities ten Westen en Noord-Westen van Makalle hebben bezet. Op 22 Januari werden de troepen van Ras Seyoem bij: de gevechten betrokken. De slag, die drie dagen duurde, was bijna uitsluitend een gevecht van man tegen man, waarbij sabels en messen een groote rol speelden. Zelfs des nachts duurden de gevechten voort. De verliezen der Italianen zouden vol gens de Abessyniërs aanzienlijk grooter zijn dan van de Abessyniërs. De slag bij Makalle wordt opgevat als het grootste gevecht, dat zich tot dusver in den oor log heeft afgespeeld. In de week van 17 tot 23 Januari zijn 13 Italiaansche troepentransportschepen met 17.341 soldaten en 19.000 ton mate riaal aan boord het Suezkanaal in de richting van Oost-Afrika gepasseerd. In hetzelfde tijdvak keerden 9 troepen- transportschepen met 980 soldaten en 420 burger aan boord naar Italië terug. Daggah Boer is opnieuw gebombar deerd door twee Italiaansche vliegtuigen, die op zeer geringe hoogte vlogen. In het Zuiden. Volgens Italiaansche berichten zouden de troepen van 'Graziani tot 180 km. bo ven Neghelli zijn opgemarcheerd en zou den zij zich nog slechts op '220 km. van Addis Abeba bevinden. Uit Dessie meldt Reuter Bij de Italiaansche luchtraids boven de provincie Sidamo in Zuid-Abessynië zijn minstens 500 burgers gedood, volgens een officieel communique, waarin wordt ge zegd, dat de laatste weken 12 luchtraids zijn uitgevoerd. De Italianen bombardeer den open steden en dorpen, waarbij 2500 stuks vee werden gedood. Het Agentschap Stefani seintMen gelooft, dat een frontaanval der Italia nen op Harrar elk oogenblik ingezet kan worden, welke vooral een tactisch belang zou hebben, wijl daardoor iedere be dreiging van den rechterflank der colon nes van Generaal Graziani zou worden afgewend. De Italiaansche soldaten, die in het hoogland van Rengi (Dolo-gebied) liggen, krijgen van nu af aan slecnts een liter water per dag, omdat de voorraden aan zienlijk zijn verminderd. DE BEGRAFENIS VAN KONING GEORGE OP MORGEN. Naar schatting hebben Zaterdag 150 duizend en Zondag een half miljoen per sonen 'langs de baar van koning George gedefileerd. Gisteren werden in alle kerken herden kingsdiensten gehouden. Koning Edward VIII keert vandaag naar Londen terug, waar hij in het Bu ckingham Palace een diner zal aanbieden aan de koningen en koninginnen en aan de leiders der buitenlandsdhe delegaties die bij de begrafenis van zijn koninklijken vader aanwezig zullen zijn. Achter de affuit met het stoffelijk over schot zullen bij de begrafenis 1500 hooge officieren schrijden. Koning Edward zal in marine-uniform te voet 'het stoffelijk overschot van zijn vader volgen, achter hem kooien de ove rige vorstelijke personen. De stoet zal worden gesloten door een aantal staatskarossen, waarin de Konin gin en de overige dames van de konink lijke familie zullen plaats nemen. Gedurende de 2 uur, dat de stoet door de straten van Londen trekt, zullen in Apotheker Dumont heeft nu de M.S.S.-cachets samengesteld, uit ver schillende bestanddeelen, welke elk tot taak hebben bepaalde levens functies op te frisschen. Ze bevatten plantaardige stoffen, welke op zachte en natuurlijke wijze Uw darmen bevrijden van de vergiftige afvalstoffen, gal-extraoten die de werking van de lever regelen, melkzuur-fermenten, die de gisting in de darmen opheffen en chloro phylls, dat 'n gunstigen invloed heeft op bloeds-omloop en bloeddruk. Het gebruik van M.S.S,-cachets komt Uw geheele gestel ten goede. M.S.S.-cachets Jook wel genaamds Laxeer-Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle rogisien en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe lauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent. apothekers en bla' het Hy dep ark en van den Tower minuut- schoten worden gelost. Op verlangen van den koning zal de bijzetting te Windsor zeer eenvoudig zijn. De algemeene stilte van 2 minuten zal plaats hebben op het moment, dat de kist in de groeve wordt neergelaten. Intusschen worden in de stad de voor bereidingen voor 'de 'begrafenis getroffen. Op de open plekken in de stad worden tribunes met zitplaatsen voor de toeschou wers opgesteld. Bovendien zijn meer dan 20.000 vensterplaatsen verhuurd. Het program voor de begrafenis op morgen luidt: 9.45 uur vertrekt de lijkstoet van West minster Hall naar Paddington Station. 11.45 uur aankomst aan het Padding ton Station. 12 uur vertrek van den specialen trein naar Windsor. 12.35 uur aankomst te Windsor. 12.50 uur vertrek van den lijkstoet van Windsor naar St George's Chapel. 1.15 uur aankomst bij de kapel. Voor omrekening in Amsterdamsdhen tijd 20 minuten bij den aangegeven tijd bijvoegen. De begrafenisplechtigheden worden door de radio uitgezonden. Reportage van de begrafenis van Koning George door den K. R. 0. Naar wij vernemen zal van de begrafe nis van Koning George te Londen door den K. R. O. een ooggetuigeverslag wor den gegeven door den K. R. O.-reporter Paul de Waard. D'e reportage van de bijzetting te Wind sor zal in samenwerking met den Belgi schen omroep voor de Nederlandsc'he luis teraars worden verzorgd door een Vlaam- sohen reporter. Deze beide reportages zullen ook door den Phöhizender worden overgenomen voor de Nederlandsche koloniën. De aanvang van de reportages te Lon den is voorloopig vastgesteld op 9.50 Ned. tijd, terwijl die te Windsor waarschijnlijk te 13.10 uur Ned. tijd aanvangen. Koningin Mary. Naar vernomen wordt, zal de Koningin van Engeland ook in de toekomst de offi- cieele titel Koningin Mary blijven voeren en niet den titel van Koningin-Moeder aannemen. De R. K. Kerk tegen het Nieuw-heidendom in Duitschland. De Duitsche bisschoppen hebben Zon dag in alle R. K. kerken van Duitschland wederom een herderlijk schrijven doen voorlezen. Binnenland. De wedstrijd om bet wereldkampioen schap dammen beëindigd. Koningin en Prinses naar Tirol. Voorloopig Verslag Tweede Kamer over de weerkorpsen. Tegengaan van oververmoeidheid bij de autobestuurders. Buitenland. De hevige strijd in Noord-Ahessynië ge staakt. Beide partijen uitgeput. Begrafenis van Koning George op morgen Verkiezingen in Griekenland. D'e bewapening in Duitschland. Uit dit herderlijk schrijven blijkt dui delijk de tegenstand van het Duitsche episcopaat tegen den geest van het nieuw- heidendom, die zich openbaart in ge schriften en politieke bijeenkomsten. De bisschoppen herbalen nogmaals, dat bijeenkomsten en geschriften, die zic'h in dienst stellen van het nienw-heidendom, voor de katholieken in Duitschland ver boden zijn. Met nadruk wijzen zij er op, dat zoo wel de Duitsche staat als de nationaal- soeialistische partij zich aan het concor daat moeten houden en derhalve niet mo^ gen dulden, dat hun organen misbruikt worden tegen de Kerk en het Christelijk geloof. Het herderlijk schrijven eindigt met den oproep des te luider de boodschap van Christus te verkondigen naar gelang men tracht het geloof van ouderen en jeugdigen aan het wankelen te brengen. Goede tijd aan de Kruppfabreken. 90.000 arbeiders in dienst. De Kruppfabrieken hebben in 1935 een netto winst gemaakt van 10.341.000 mark, die wedei geheel in het bedrijf zijn be legd. Er werken op de fabriek op het oogenblik 90.000 arbeiders, dat is 15.000 meer dan in 1934. In het jaarverslag wordt er op gewe zen, dat de goede gang van zaken een ge volg is van de „regeeringsmaatregelen". Duitschland gaat nieuwe oorlogsschepen bouwen. De „Daily Telegraph" verklaart uit goede bron vernomen te hebben, dat Duitschland zeer binnenkort twee pant- serschepen met een tonnage van meer dan 20.000 ton zal gaan bouwen, een van hot type „Elzas" en een van het type „Hessen", die op het oogenblik in aan bouw zijn. Voorts zal een vliegtuigmoederschip van meer dan 20.000 ton worden ge bouwd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1