Vrijheid van drukpers. VERWAARLOOS BERTELS EERSTE BLAD ZATERDAG 25 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PRDVINCIE ZEELAND 50 e JAAïlGANG *Jo. 93 Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland A. C. van der REST, Ass. Apotheker Een eisch van recht. Belangrijkste Nieuws Een verstandig boer voedert Bertels' Voer Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak. De werkloozenzorg in Nederland. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs I2.*)0 per Kwartaal, weekabonnementen voor Middelbars, Boes «n Vhssmgen fiuo, Losse nummers 5 cent, Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In de afdeelingen van de Eerste Kamer is bij het onderzoek van de Rijksbegroo- ting 1936, ook de vrijheid van drukpers ter sprake gekomen. ■Blijkens het verslag vestigden sommige leden de aandacht op het gevaar, dat in den strijd tegen een party', die principieel de democratie wenscht te vernietigen, de democratische rechten van andere groe pen zouden worden aangetast. Daarom achtten zij de voorgeschreven wijziging van artikel 7 der Grondwet be denkelijk. Preventieve censuur, zoo betoogden zij, bestaat reeds voor re devoeringen, voor de microfoon te hou den, vor tooneel- en voor filmvoorstellin gen). Uitbreiding daarvan achtten zij een in geenen deele wensohölijke beperking van de geestelijke vrijheid, te minder aan te bevelen, nu de ter beschikking staande repressieve middelen, mits krach tig en rechtvaardig toegepast, alleszins voldoende zijn. Enkele leden, met het vorenstaande in zekeren zin instemmende, verklaarden, des noo'dig, geen bezwaar te hebben tegen een uitbreiding van de repressieve con trole op den grondslag van het huidige grondwetsartikel. Vele leden achtten het misbruik, dat thans van de drukpers wordt gemaakt, zóó groot, dat zij, hoewel noode, een her ziening van artikel 7 onzer Grondwet niet bij voorbaat durfden afwijzen. Ook andere leden, de groote waarde van drukpersvrijheid erkennende, meenden nochtans, dat het overweging verdient, door middel van preventieve censuur een beperkte mate van vrijheid op dat stuk te behouden in stede van die vrijheid in haar geheel te moeten opofferen, waarvoor ge vaar bestaat, indien niet aan den bestaan- den toestand paal en perk wordt gesteld". De vrijheid van drukpers is ongetwij feld een 'hoog te waardeeren goed. Maar het misbruik, dat thans van die vrijheid wordt gemaakt is van zoo erger lijken aard, dat verder ingrijpen niet kan uitblijven. Dle moreel© en geestelijke volksvergifti ging heeft een zoodanigen omvang aan genomen, dat het alle perken te buiten gaat. Preventieve censuur kan daarom in be paalde gevallen noodzakelijk zijn. Daar naast is echter noodig, dat van de nu reeds ten dienste staande repressieve mid delen een krachtiger gebruik wordt ge maakt. Het stuit tegen de borst en het moet ook verwilderend werken, indien, wat sommige Maden durven bestaan, onge straft kan Mijven. Wij verheugen ons, dat de Keurings diensten van Waren hun nuttigen en noodzakelijken arbeid kunnen blijven ver richten. Het verdient toejuiching, da,t de mensoh- heid tegen hen, die een gevaar voor de volksgezondheid vormen, wordt be schermd. Maar niet minder noodig is .het, dat aan de goddelooze geestelijke en zedelijke volksvergiftiging door middel van de drukpers, wordt opgetreden. De strijd in het Noorden. Een aanval met 39.000 kg. bommen. Hoe- het aan het Noordelijk front pre cies gesteld is, is moeilijk uit te maken, doch het meest waarschijnlijk is, dat geen van de beide partijen hier een overwin ning behaald heeft. Naar van Abessijnsche zijde verluidt, duren de groote gevechten aan het Noor delijk front voort. Volgens de tot dus verre ontvangen berichten zouden aan Abessijnsche zijde ongeveer 60.000 man aan den strijd deelnemen. Er zouden 1700 Italianen gedood zijn, terwijl 800 soldaten, waarvan velen van Oostenrijksche afkomst, zich vrijwillig overgaven. Het agentschap Stefani daarentegen meldt, dat de Italianen ook in het gebied van Tembien een volledige overwinning hebben behaald. Overigens schijnen de Abessyniërs hulp gehad te hebben van den regen, die, nu in het Noorden weer bedrijvigheid heerscht, wel allerongelukkigst zal uit komen voor de 'Italianen. In het Zuiden. Gedurende de negen dagen, welke het bezetten van Neghelli voorafgingen, wer- door door Italiaansche vliegtuigen 673 vlieguren volbracht en 39.027 kg. bom men geworpen. De vliegtuigen vergezellen voortdurend de oprukkende troepen en braken overal den tegenstand, waar deze werd ontmoet. Volgens de berichten van het zuidelijk front verflauwt daar de militaire activi teit! Er zouden nog slechts gevechten tusschen enkele afdeelingen plaats vin den. De Abessijnen melden verder, dat Don derdag een vliegtuig van het Abessijnsche roode kruis naar Neghelli in het district Boran gevlogen is, om daarheen verband- stoffen en medicijnen te brengen. Dit vliegtuig is met eenige gewonden uit het lazaret te Neghelli naar Addis Abeba te ruggekeerd. De piloot verklaarde, dat Neghelli niet door Italianen bezet is. Andere berichten uit Addis Abeba ge ven toe, dat Neghelli in Italiaansche handen gevallen is. Vrees voor een ver der rukken van de Italianen schijnt daar niet te bestaan, omdat ook hier de regen het terrein ongeschikt gemaakt heeft voor een opmarsch van gemotoriseerde colon nes. Er zijn weer nieuwe Abessijnsche troe pen naar het Zuiden vertrokken om te trachten ras Desta aan een nieuw leger te helpen. NA DEN DOOD VAN KONING GEORGE V. Het défilé langs de baar. Gistermiddag vier uur heeft het défilé langs de lijkbaar des fconings het hoogte punt bereikt van den eersten dag. De po litie kreeg de opdracht de mensöhen te waarschuwen, dat het van het uiterste eind van de file 2V2 uur zou duren voor men zou toegelaten kunnen worden. En kelen slechts verwijderden zich, maar de zeer groote meerderheid bleef geduldig wachten, ofschoon het vinnig koud was. Tusschen vier en zes uur zijn 20.000 man per uur toegelaten tegen 12.000 in de och tenduren. De hertog van Norfolk als 'leider der begrafenisplechtigheid, beeft eenige na dere schikkingen bekend gemaakt nopens den dag der begrafenis. Het zal nader van het weer afhangen of de Koning en zijn broers weer achter de baar zullen loopen. De Koningin en de 'hertoginnen zullen in elk geval rijden. D'e twee minuten stilte zullen gehouden worden van 1 uur 30 tot 1 uur 32. Aan alle burgemeesters is een aanschrijving gezonden om hun officieele klokken te doen gelijk gaan met Greenwich, opdat de twee minuten in het geheels land ook pre cies op dezelfde twee minuten in acht ge nomen zullen worden. De Volkenbondsraad gesloten. De volkenbondsraad is gistermorgen niet bijeengekomen, omdat het aan Eden nog niet tijdig genoeg gelukt was den D'anziger senaat tot een volkomen eerbie diging van de door den volkenbonds- raad gewaarborgde D'anziger grondwet te overreden. Eerst in het begin van den namiddag volgde de volkomen D'anziger capitulatie, zoodat de raad om vier uur in korten tijd de D'anziger aangelegenheid heeft afge daan. Om zes uur kon de negentigste zitting van den volkenbondsraad worden geslo ten. Ondanks de ongunstige omstandig heden, waaronder zij begon (de kabinets crisis in Frankrijk en de ernstige ziekte van den koning van Engeland) is deze raadszitting rijk geweest aan interessante openbare discussies en heeft zij in het Dhnziger vraagstuk, wederom een nieuwe overwinning aan de krachtige volken- bondspolitiek van Eden gebracht. Staking in Britsche mijnen voorkomen. De Engelsche mijnwerkers hebben de nieuwe voorstellen van de mijneigenaars aanvaard, waardoor de dreigende mijn werkersstaking voorkomen is. Biji de stemming verklaarden 360.000 mijnwerkers zich voor en 112.000 zich tegen de voorstellen, terwijl 34.000 mijn werkers blanco stemden. Het nieuwe Fransche kabinet. Het ministerie, dat Albert Sarraut heeft gevormd, ziet er allerzonderlingst uit en in normale omstandigheden zou het bij de eerste ontmoeting met de ka mer reeds 'de nederlaag lijden. De vraag, welke meerderheid dit meest linksche ministerie van deze wetgevende periode zal vinden, is moeilijk te beant woorden. Het concentratie-karakter van het ka binet is maar schijn. Daarentegen heeft een portefeuille-verdeeling plaats gehad, die in het bijzonder den linkschen naar den zin moet zijn. Het is de vraag, of de voorstanders van de politiek van Laval, die in de ka mer toch nog steeds de meerderheid vor men en ook of zij1, die tot den rechter vleugel der radicale partij behooren, erg blij zullen zijn met deze kabinetsformatie. Of het ministerie vertrouwen verdient in de oogen van hen, die den franc wil len verdedigen, is ook zeer de vraag. In parlementaire kringen is men dan ook van meening, dat het ministerie zeer wankel is. De onrusi in Syrië duurt voort. Staat van beleg in Damascus. D'e onlusten in Syrië, welke zijn uitge broken tengevolge van de houding' van de Fransche koloniale autoriteiten ien aan zien van de nationalisten duren nog steeds voort. In het verloop van de ongeregeldheden zijn Donderdag te D'amascus nog drie studenten om het leven gekomen, terwijl behalve een groot aantal betoogers, ook veertig politie-beambten gewond werden. D'e studenten dwongen de winkeliers hun zaken te sluiten. T'e Homs zouden bij een botsing voor lut regeeringsgebouw twintig personen zijn gewond en drie gedood. Het aantal arrestaties te Damascus en Aleppo wordt geschat op 750, Over beide steden is de staat van be leg afgekondigd. De Fransche Hooge Commissaris, de Martel, is te D'amascus aangekomen. D'e minister van financiën en de minister van onderwijs zijn afgetreden. Men verwacht ieder oogenblik het af treden van den president der republiek, Mohamed Ali Abed. Korte Berichten. Omtrent de D'anzigsche kwestie te Genève is een accoord tot stand gekomen tusschen den rapporteur Eden en de ver tegenwoordigers der vrije stad. Uit Dessau wordt geseind: Tijdens een proefvlucht is een vliegtuig van de Junkerwerke omlaag gestort, waarbiji de kapitein-vlieger Neuenhofen en ingenieur Kreft om het leven kwamen. BETALING VAN DIRECTE BELASTINGEN. Ons wordt plaatsing gevraagd voor de volgende mededeeling: Ter voorkoming dat onze abonnees moeilijkheden ondervinden zouden we hen in overweging willen geven om te zorgen dat de betaling der verschenen termijnen alsnog vóór den 5en Februari 1936 ten kantore plaats heeft. Op de achterzijde van het aanslagbiljet kan nagegaan wor den of al dan niet voldoende betaald is. Dr RUTGERS ALS LID VAN DEN RAAD VAN STATE GEÏNSTALLEERD. Ontslag als Kamerlid ingediend. Naar men verneemt, heeft Dr A. A. L. Rutgers als Kamerlid zijn ontslag inge diend en is hij Dinsdag j.l. in de verga dering van den Raad van State als lid door den vice-president Jhr Mr F. Bee- laerts van Blokland geïnstalleerd. Gelijk wij reeds mededeelden, zal Mr P. A. Schwartz, burgemeester van Maas sluis, Dtr Rutgers als lid van de Kamer opvolgen. CONTROLE OP LAGERE. NIJVERHEIDSAVONDSCHOLEN. Werkkring voor werklooze technici met o nderwijsbevoeg d hei d. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van de Nijverheids- onderwijswet. Blijkens de Memorie van Toelichting beoogt het wetsvoorstel uitsluitend, aan de functie van controleur van het nijver heidsonderwijs, 'bepaaldelijk bestemd voor de controle van lagere avondnjjver'heids- seholen, een wettelijke basis te geven. Het is n.l. dringend noodig, den inspec teurs van het nijverheidsonderwijs de noodige deskundige hulp te verschaffen bij de controle van het zeer groot aantal lagere avondnijverheidsscholen voor jon gens. Overwogen is, deze controle op te drEv- gen aan. adjunct-inspecteurs van het Nij verheidsonderwijs, als bedoeld in art. 57, eerste lid, der Nijverheidsonderwijswet. De in het Bezoldigingsbesluit Burger lijke Rijksambtenaren voor adjunct-in specteurs opgenomen salarisschaal is veel te hoog voor het hier gestelde doel. Het geldt hier een nevenbetrekking al leen voor de winteravonden, welke het best kan worden waargenomen door niet te oude werklooze technici met onderwijs bevoegdheid. Het is de bedoeling, dat de controleurs hun werkzaamheden zullen uitoefenen onder toezicht en verantwoordelijkheid van de inspecteurs en dat zij aan dezen rapport uitbrengen. BESTRIJDING VAN DE WERKLOOS HEID ONDER DE JEUGD. Het bestuur van het departement 's-Gravenhage van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft op ruime schaal een circulaire ver spreid in welke 'het de geadresseerden aanspoort mede te werken tot bestrijding Ingezonden Mededeeling. VERKOUDHEID NIET GEBRUIKT „HERBEX" KRUIDENHONING OOK VOOR KINDEREN MAAKT SLIJM LOS zelfs uit de fijnste luchtpijpvertakkingen Per flacon f 0 90 en M.60 L. Kerkstraat 42 - GOES van de weikloosheid onder de jeugd, door in vacatures, welke voor jeugdige werk krachten geschikt zijn, twee in plaats van een jeugdige werkkracht aan te nemen, beiden met een halve dagtaak. Bij den Haagschen Telefoondienst, Ge meentewerken en het Gasbedrijf zijn er op deze wijze geleidelijk 216 jongelieden te werk gesteld met gunstig resultaat en werken er thans nog 62 op deze basis. D'e te werk gestelden zijn verplicht den vrijen halven dag te besteden om zich door middel van vakcursussen verder te bekwamen. Het bestuur van het Departement ver wacht, dat, wanneer het door de gemeen te gegeven voorbeeld door allen, die ertoe in staat zijn, wordt opgevolgd, er binnen kort geen jeugdwerkloosheid meer zal zijn in Den Haag. In de rede welke minister Oud dezer dagen te Apeldoorn heeft gehouden, zegt de Nederl., heeft Zijne Excellentie biji- zondere aandacht geschonken aan de moeilijkheden, welke zich in den Matsten tijd op het gebied van het onderwijs heb ben voorgedaan. Wiji gelooven, dat de minister gelijk had, toen hiji wees op den ernst van de situatie. Inderdaad: „aan niets heeft ons volk in de moeilijke tijden, die wij' thans doormaken, minder behoefte dan aan her opening van den schoolstrijd". Wij' ho pen daarom met den minister vurig, dat de binnenkort te benoemen Staatscom missie zal komen tot een voor alle par tijlen bevredigende oplossing. Eerste voorwaarde daarvoor is, dat men wederzijids wil trachten elkaar te verstaan. Wanneer deze wil er is, dan is er een goed begin.en dat is immers het halve werk? Zonder iets af te doen van de overige bezwaren, welke wij' bij de bespreking van de verworpen par. 12 van het Bezuini- gingsontwerp naar voren hebben ge bracht. willen wiji eens wijzen op het 0 n- recht, dat bij de doorvoering van den daarin vervatten maatregel aan de bij1- zondere scholen zou zijn aangedaan. Wij: willen dit toelichten aan de hand van onderstaand overzicht. Scholen voor gewoon lager onderw. met min der dan 125 leerlingen. Gemeente Openbaar Bijzonder Amsterdam 29 19 Rotterdam 37 17 Den Haag 10 13 Utrecht 6 6 Haarlem 3 1 Groningen 4 0 Totaal 89 "56 Wat wilde de Regeering nu doen? Zij zou den levensdraad van de b ij - z o n d e r e scholen, welke in dit lijstje voorkomen, willen doorsnijden. Zij' bood echter geen enkelen waarborg, dat ook de openbare scholen met minder dan 125 leerlingen zouden worden opgeheven. Dit is een zaak, welke wij' zouden ge voelen als een schromelijk, onrecht. Men kan niet beweren, dat de 89 openbare scholen met minder dan 125 leerlingen vluchtheuvels zijn, dat met haar behoud het belang der geestelijke vrijheid zou zijn gediend. Heft men de 56 bijzondere instellingen op dan dienen ook de 89 openbare te verdwijlnen. Zooals in onze groote steden, staan de verhoudingen elders in het land. Daar kan zich echter de vraag voordoen of de openbare school wellicht krachtens haar bijzondere positie zou moeten blijS- ven bestaan, terwijl de bijzondere voor opheffing in aanmerking zou komen. Maar over de eenvoudige feiten, welke vrij' naar voren brachten, moeten links en rechts het toch gemakkelijk eens kunnen warden. Zoolang men het offer voor de eene groep afwijst, mag men het ten aan zien van de andere groep niet eischen. Binnenland. De werkloozenzorg in Nederland. Controle op lagere nijverheidsavond scholen. Collectief contract op eiland Tholen op gezegd. Buitenland. D'e oorlog in Abessynië. Beide partijen melden successen in het Noorden. De Volkenbondsraad gesloten. Het nieuwe Fransche kabinet. Geen mijnwerkersstaking in Engeland. D'e koude in Amerika. Ingezonden Mededeeling. De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar 01 coöperatie. Oliefa brieken N.V. - Amsterdam Kosten bedroegen verleden jaar f 34 per hoofd of f 2 per gezin per week. Voor de vereeniging „De Industrieele Club" en het departement Amsterdam van de Ned. Mij:, voor Nijverheid en Han del, sprak gisterenavond de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werk verschaffing over „Werkloozenzorg in Nederland". Aan de hand van eenige grafieken schetste spreker den omvang van de werkloosheid in ons land, welke nog steeds neiging heeft omhoog te loopen. Zoo bedroeg het aantal ingeschreven werkloozen aan het einde van de maan den December 1933, 1934 en 1935 ach tereenvolgens rond 293.000, 400.900 en ruim 468.000. Dezelfde tendenz van stijging is waar te nemen in het aantal personen, dat van overheidswege, hetzij; door werkverschaf fing, hetzij door steun wordt geholpen. Bedroeg dit aantal einde November 1933 rond 189.000, eind November 1934 was dit gestegen tot 210.600, om een jaar la ter te bedragen ruim 242.000. Het ligt voor de hand, dat de uitgaven voor werkloozenzorg van groote beteeke- is zijn geworden. Het is niet buitengeslo ten, dat alleen voor wat de werkloozen zorg betreft in 1935 van overheidswege een bedrag beschikbaar is gesteld, dat niet ver van de 150 millioen gulden ligt. Wanneer men dit bedrag omslaat over alle Nederlanders, dan komt men aan een bedrag van ongeveer f 18f 19 per jaar, per inwoner, hetgeen overeenkomt met ongeveer f 1,25 per gezin per week, d}ji. dus f 60f 65 per jaar. Wanneer men ook nog rekening houdt met de uit gaven voor armenzorg, dan zijn de uitga ven voor werkloozenzorg en armenzorg per Nederlander ongeveer f 34 per jaar of wel dooreengenomen f 2 per gezin en per week. In den loop van de jaren heeft de Ne- derlandsche overheid steeds ten volle ge toond, dat zij haar plicht ten opzichte van de werkloozen begreep. Op verschillende wijzen is deze hulp tot uiting gekomen. Eén van de oudste vormen is die van de werkloosheidsverzekering en het is be langrijk hier mede te deelen dat van 1917 tot 1934 meer dan 194 millioen gulden door middel van de werkloosheidsverze kering is uitgekeerd, waarvan ongeveer 83% millioen gulden door de arbeiders die tegen werkloosheid verzekerd zijn, zelf is opgebracht. In dit verband wees spr. er nog op, dat in sommige kringen wel eens bezwaar wordt gemaakt tegen het feit, dat de werkloosheidsverzekering, hoewel er be langrijke en intensieve controle van de overheid is, voor wat betreft de uitvoe ring, in handen is van de vakbeweging. Wie aldus spreken, zoo zeide de heer Meijer de Vries, hebben geen voldoende inzicht in hetgeen op voorbeeldige wijze al jaren achtereen en meerendeels be langeloos door duizenden eenvoudige ar beiders in den lande wordt gedaan. De heer De Vries hield zich vervolgens bezig met het vraagstuk der werkloos-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1