Groote Poolsche order voor Ned. duikbooten. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Bezuiniging op de steun verlening. Binnenland Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 24 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Verpachtingen HET IS NIET NOODIG M.S.S .•cachets géén geneesmiddel een middel voor inwendige zuivering «schouwing. nbinatie-spel s dus mislukt ati8 van den :oen de slag er slecht, en t gevolg van ach gelegen- )r krachtige l Nederland tot de ig©- ivond na 58 rtbach 23 en 60s mmm 97 Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 1)e Zeeuw Ah or,n etc en ss p ?{j s JS.5C pep kwa;taa.'( weekabonnementen, voor Middelburg, Qtjös en VHssLnsrea !i Pi/P. Los-ie K Advertentiën. 30 cent per i-egel. ïngesondc:. mededeelingen 60 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. n adverteert, it is logisch. VAN TE GOES. ,nna". Ring „Zuid- erkm. Bond. over Effatha. id. eg- en Tram- reen. „De Lof- 7 erbond. ev. Ned. Ghr. id-1.1. Landb.- iVetensch'. Be- v. Harm, en »ep afd. Goes il. Vereen. elgenootsehap. inbond. Vetensch. Be- igd Koor. ligingen gelie- te opgave van Hofstede te 1, Jonkers. Hofstede a. d. Ter Hooge") en Cate. i>), Huis, Seis- ng op „Zee- te. nel), Huis en id. Terpstra. >r), Bouwland, Kramerijen en sel. luchte). Bouw- s), Huis, Seis- ierc. Moesland, and), Wei- en an, „Plantlust, n, v. Iwaarden. pan de Noodt, 3mit, Jonkers, ike, de Wilde. Zuijdweg. Heij- issen, v. Dissel. ïRBERICHT. Ld van 24 Jan.: wind, aanvan- ig of geen neer- ende bewolking ader 's nachts, Lng in tempera- ïgsdienst. 8.20 u. aan allo lel ddag 3 u OPDRACHT TER WAARDE VAN 5 MILLIOEN. De order voor den bouw van een aantal duikbooten, welke de lJoolsche Marine aan de combinatie van de Nederlandsche Scheepswerven, vereenigd in de Neder landsche Vereenigde Scheepsbouwbu- reaux, verstrekken zou, is, behoudens kleine details, thans een voldongen feit. Deze belangrijke order is voor de Ne derlandsche scheepsnijverheid verkregen in nauwe samenwerking met de in Den Haag gevestigde Financierings- en Han delsmaatschappij „NederlandPolen" N. V. Het betreft de eerste order, welke de Ned. Vereenigde Scheepsbouwbureaux sinds hun bestaan hebben geDoekt. De waarde der te bouwen duikbooten beloopt ongeveer f 5 millioen, inclusief de mac'hine-installaties. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, zijn aan deze bestelling tegemoetkomin gen van de zijde van Nederland verbon den, waarbij' Nederland zich verplicht, bepaalde hoeveelheden graanproducten, zooals rogge, gerst enz. in compensatie van Polen te betrekken. Deze zullen ech ter met het oog op de marktsituatie in Nederland aan nader vast te stellen kwantums gebonden zijn. De bewonderenswaardige prestatie van de K. 18 zal aan deze belangrijke order voor de Nederlandsche industrie zeker niet vreemd zijn. De reis die de ministers Gelissen en Deckers dezer dagen naar Polen hebben gemaakt, zal ongetwijfeld blijkens de uitspraken dier ministers na bun terug komst aanleiding geven, dat de econo mische en niet minder de financieele be trekkingen tusschen beide landen wor den versterkt. De oprichting van de Ne- derlandsdh-Poolsche Kamer van Koop handel .te Amsterdam en te Rotterdam en de vestiging van de Financiering- en Handelmaatschappij! „NederlandPolen" zijn even zoovele teekenen van de ontwa kende activiteit op het gebied van de han delsrelaties tusschen Nederland en Polen. ag 3 u.: 750. ietsen Weer tegenstrijdige berichten. Hevige gevechten in het Noor den. Het is weer het oude liedje: de berich ten uit Italiaansche en Abessijnsche bron spreken elkaar vierkant tegen. Sedert Zóndag zijn er hevige gevechten aan het Noorderfront aan dien gang. Het 'blijkt, dat de Abessyniërs, Zondag, Noordwestelijk van Makalle, tot een groe ten aanval zijn overgegaan, welke aanval Maandag gevolgd is door een Abessijn sche actie, over het geheele front, loopen- de van D'olo, Oostelijk van Makalle, tot in de buurt van Aksoean. Men geeft te Addis Abeba toe, da.t de Abes-sijnsobe verliezen aanzienlijk zijn, doch men zegt belangrijke strategische punten bezet te hebben. Volgens officieele Abessynisohe mede- deelingen zouden bij den strijd vele dui zenden Italianen om het leven zijn geko men. Het zou den Abessyniërs gelukt zijn den vijand terug te slaan, waarbij zij een aan tal machine-geweren en eenige veld'bat- terijien en een boeveelheid munitie hebben buit gemaakt. Hoewel de bijzonderheden over het suc ces van de Abessijnen aan bet Noordelijk front nog niet zijn ontvangen, maken de berichten te Addis Abeba een zeer goeden indruk. Deze berichten vormen een aangename tegenstelling met de berichten van het Zuidelijk front. Het Italiaansch bericht daarentegen luidt: De in Teróbien ontbrande gevechten, die zich over het geheele Noordelijke front hebben uitgebreid, verloopen met volledig succes voor de Italiaansche wapenen. In eenige sectoren hebben onze troepen reeds nieuwe belangrijke stellingen ingenomen en iederen tegenaanval van den vijand af geslagen. D'e verliezen van den vijand be dragen verscheidene duizenden man schappen. Hoe de toestand is, is dus moeilijk uit maken.De mogelijkheid bestaat, dat de Abessyniërs inderdaad Noord-Westelijk van Makalle eenige succeis behaald heb ben. De posities die zij daar innamen, wa ren strategisch zeer gunstig. Van het Zuiden. Ook de berichten uit het Zuiden zijn met eensluidend. Addis Abeba meldt: bierichten van het Zuid-front schijnen te bevestigen, dat bet gros der troepen W van Ras D'esta zic'h in krachtige posities verschansten op de eerste uitloopers van het Sidamo-gebergte, ten Noord-Westen van Neghelli. Met belangstelling volgt men in Abes synië de bewegingen van het leger van Ras Nasiboe in Ogaden. Deze troepen schijnen vooral de Italiaansche verbin dingswegen tusschen Oeal-Oeal en Danane te bedreigen. Indien deze bedreiging in derdaad een feit zou zijn, zou de rech tervleugel van de colonnes van generaal Graziani, die in Westelijke richting ope- reeren, gevaar loopen. Het agentschap Stefani daarentegen seint uit Aden, dat daar berichten zijn ontvangen, volgens welke Ras D'esta met een vrachtauto naar Addis Abeba zou zijn vertrokken. De berichten, volgens welke Ras Desta zich met de resten van zijn leger verschanst zou hebben tegenover Neghelli zijn dus onjuist geweest. Intusschen belooft Italië door middel van papiertjes uit de lucht een goede be looning aan alle Abessijnen, die overloo- pen. Uit Port Said meldt Reuter: Woens dag passeerden hier van Napels op weg naar Abessynië de „Lombardia" met 4200 man, de „Principessa Maria" met 2800 man, het 'hospitaalschip „Tevere" met 250 man en de „Pollenzo" en „Butterfly" met materieel". Ras Desta verdedigt zijn houding. Uit Addis Abeba wordt gemeld: Ras Desta verklaart dat hij een terug trekkende beweging 'heeft gemaakt om tactische redenen, vooral uit de overwe ging, dat hij zijn troepen niet wil bloot stellen aan de Italiaansche luchtbombar dementen in een vlakke streek. D'e val van Neghelli op Zondag j.l. heeft de levensmiddelenvoorziening van Ras D'esta .afgesneden. De stad was door een stelsel van loopgraven en mitrailleur- nesten beschermd. De Italiaansche cavailerie-voorhoede arriveerde Zondagmorgen voor de Abes- synischë stellingen en werd ontvangen door een welgevoed vuur van mitrailleurs en geweren. De Italiaansche cavalerie wachtte toen op versterking van tanks en gepantserde auto's, die onmiddellijk na aankomst een rechtstreeiksdhen aanval richtten op de Abessynisohe stellingen, terwijl de cava lerie een beweging uitvoerde op de bei de vleugels en de krijgers van Ras Desta in de flanken aanviel. Na eien verbitterden strijd gaven de Abessyniërs hun stellingen op en be zetten de Italiaansche troepen de stad. Ras D'esta voegt 'hieraan toe, dat hij1 in het geheel niet pessimistisch is en dat hij gehoorzaamt aan de bevelen van den keizer, geen veldslagen op groote schaal te leveren en liever terug te trekken en den vijand af te matten door kleine plot selinge aanvallen op de daarvoor gunsige oogenblikken. Amerika en de petroleum. Met betreikking tot de besluiten van 'Ge neve heeft de Amerikaansche staatssecre taris Huid verklaard, dat de Amerikaan sche regeering ten opzichte van den oor log van Italië tegen Abessynië een eigen onafhankelijke politiek blijft voeren en niet voornemens is deze politiek naar andere mogendheden te oriënteeren of in te gaan op vragen 'betreffende hulp bij' het tegengaan van petroleumtransporten naar Italië. De normale petroleumuitvoer van Amerika naar Itallië is bovendien zeer gering en bedraagt ten hoogste 10 pet. van den Itatiaanschen olieimport. Vo-or de toekomst kan de regeering zich niet vast leggen: haar besluiten hangen zoowel van de besluiten van het Congres als van de verdere ontwikkeling van het conflict af. NA HET OVERLIJDEN VAN KONING GEORGE. Dé overbrenging van het stoffelijk over schot van koning George heeft gisteren volgens het gepubliceerde program onder zeer groote belangstelling plaats gehad. Langs den geheelen weg. die door den stoet werd gevolgd, had zich een enorme menschenmassa verzameld, die in eer biedig zwijgen wachtte, en bij het voorbij gaan van het stoffelijk overschot groette door het hoofd te ontblooten. Koningin Mary wachtte de aankomst van den stoet af te Westminster. Nadat de kist met het stoffelijk over schot op de katafalk was geplaatst, schaarden koning Edward en de overige leden van de koninklijke familie zich hier voor. De aartsbisschop van Canterbury be steeg vervolgens den kansel en sprak een gebed voor de zielerust van den overle den monarch. Officieel is medegedeeld, dat overeen komstig den wensch van den overleden koning de dag der begrafenis niet tot een dag van nationalen rouw zal worden ge proclameerd, aangezien het sluiten van winkels, zaken en kantoren waarschijnlijk voor talrijke personen verliezen met zich zou brengen. De ministers stellen thans voor, dat in het geheele land op een nader te bepalen uur twee minuten stilte in acht zullen worden genomen tijdens de uitvaart van den koning. In het lagerhuis is de volgende bood schap van koning Eduard VIII voorge lezen, „Ik ben er zeker van, dat het lagerhuis den dood van mijn geliefden vader diep betreurt. Hij heeft zijn leven gewijd aan den dienst van zijn volk en het behoud van de grondwettige regeering. Hij was steeds bezield van zijn diep plichtsgevoel. Ik ben vastbesloten, hem te volgen op den weg, dien hij mij getoond heeft." Baldwin deelde mee, dat de kroning het volgend jaar met de gepaste praal en plechtigheid zal plaats hebben. Edward in Ierland niet tot koning geproclameerd. D'e nieuwe Engelsche koning Edward VIII, is tot dusver nog niet in den Ier- schen Vrijstaat tot koning geproclameerd en naar alle waarschijnlijkheid zal dit ook niet geschieden. Bovendien zal noch door de ambtena ren, noch door het leger de eed van trouw aan den nieuwen koning worden gezworen. Volgens de meening der juristen zou dit echter niet beteekenen. dat de Ierscho Vrijstaat zich van het Empire afscheidt. Ierland blijft binnen het kader van het gemeenebest en het zal den nieuwen ko ning wel als hoofd van het Britsche we reldrijk erkennen, doch niet als eigenlij ken monarch van Ierland. Felle koude in de Vereenigde Staten. Uit New-York wordt gemeld: In het geheele gebied van Midden- Montana tot Dlinois, en van de Canadee- sehe grens tot het Noordelijk deel van Missouri, heerscht een koude, zooals in deze streken sedert vele jaren niet meer was voorgekomen. Talrijke plaatsen mel den temperaturen van 29 tot 48 graden Celsius onder nul. In Minnesota, waar "het kwik tot 48 graden onder nul is gedaald, is het ver keer vrijwel volkomen gestremd, evenals het zakenleven. Het verrichten van arbeid in de open lucht is zoo goed als onmoge lijk. Reeds zijn twaalf personen doodge vroren. D'e dokters hebben het druk met hot behandelen van bevroren handen en voeten. In tien staten heeft het noodweer ge woed. D'e scholen zijn in deze streken ge sloten. Talrijke personen- en goederen treinen en vele autobussen zijn blijven steken. Te zelfder tijd heerscht evenwel te Los Angeles een temperatuur van 78 graden en wordt het strand zeer druk bezocht. Te Chicago is de temperatuur gedaald tot 16 graden Fahrenheit en aan vele agenten moest medische hulp worden ver leend, aangezien hun ledematen tengevol ge van de koude verkleumd waren. Ingezonden Mededeeling. om aan rugpijn, duizeligheid, onnatuurlijke vermoeidheid, gewrichtspijnen of andere gevolgen van trage werking der bloed- flltreerende organen te lijden. Men behoeft- slechts een diuretlsch middel te gebruiken, dat de nieren doorspoelt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen worden reeds 50 Jaren voor dit speciale doel gebruikt. Hoe zij voldoen? Vraag het een der dankbare menschep, die ze gebruikt hebben. I 1.—*, 1 1.75 en 1 3. Korte Berichten. Te New York zijn ca. 3000 lift- en andere bedienden in groote gebouwen en woonhuizen in staking gegaan. Zij eischen een veertigurige werkweek en loonsver- hooging. In verband met de geboden bezuini ging ten aanzien van benzine, heeft men thans in Venetië een groot aantal motor- booten vervangen door gondels. Een Spaansch militair vliegtuig is boven een drukbezochte wijk van Barce lona neergekomen. De inzittenden werden ernstig gewond. De volkenbondsraad heeft een com missie benoemd, om een onderzoek in te stellen inzake het conflict tusschen Rus land en Uruguay. De toestand aan de Mongoolsche grens, op ongeveer zestig klometer van Mansjoeli, zou zich gevaarlijk hebben toe gespitst. Aan weerszijden van de grens zouden daar Mongoolsche en Mandjoerij- sche troepen tegenover elkaar staan. Een geweldige sneeuwstorm heeft gewoed in het Zuiden van de provincie Namen. In hetzelfde gewest zijn de rivie ren buiten hare oevers getreden. De Lesse heeft talrijke velden en wegen over stroomd, waardoor het verkeer in de val lei van deze rivier vrijwel onmogelijk is geworden, Een poging om de huren ie verlagen? Omtrent de voorgenomen bezuiniging op de steunverleening voor werkloozen, waarbij het de bedoeling zou zijn verschil lende toeslagen te doen verdwijnen, weet de „Tijd" nog het volgende te melden: Met het doen vervallen van den huur- toeslag met name, wil men trachten, de huiseigenaren tot verlaging van de huren van woningen van arbeiders en werkloo zen te dwingen. Men heeft n.l. de overtuiging, dat de huurtoeslagen feitelijk in de verkeerde zakken terecht komen; dat slechts de eigenaars er voordeel van genieten, en dat zij bij het vervallen ervan de zoolang tegengehouden huurverlaging eindelijk zullen toestaan. In de bepaling van den loongrondslag zou men meer rekening willen houden eenerzijds met de verlagingen, die de loo- nen in den laatsten tijd in verschillende branches nog ondergingen, en anderzijds mot de verlaging, die het normale loon ondergaat in talrijke andere branches, doordat het bedrijf een aantal dagen of weken van het jaar zoo goed als geheel stil ligt, waar dus termijn-werkloosheid normaal optreedt. Hiermede zal in totaal een niet on- aanzienlijke bezuiniging worden verkre gen; men spreekt zelfs van zeven mil lioen. Besprekingen worden over deze maat regelen door de regeering gehouden met de vertegenwoordigers der verschillende organisaties, en zullen in de toekomst nog worden voortgezet. TERUGBETALING VAN OPCENTEN OMZETBELASTING. Minister Oud heeft thans besloten, dat de 20 opcenten, die gedurende het tijd vak van 15 October tot 15 November 1935 geheven zijn op het bijzondere invoer recht, dat ingevolge de Omzetbelasting- wet geheven wordt, aan de importeurs terugbetaald zullen worden indien deze kunnen aantoonen, dat zij dit bedrag niet op hun afnemers hebben verhaald. ARBEID VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Onderscheid bij vaststelling der vergoeding naar leeftijdsgrens. Ter aanvulling van een gisteren ge plaatst bericht kan nog worden meege deeld, dat voor de tewerkstelling van jeugdige werkloozen met steun van het rijk nog de volgende voorwaarden zijn gesteld: lo. Uit één gezin mag niet meer dan één jongeman bij de werkverschaffing worden geplaatst. 2o De werktijd wordt bepaald vooreen volle werkweek op 3540 uur en voor een halve werkweek, dit wil zeggen vijf of zes 'halve dagen, op 2024 uur. De overige halvo dagen dienen, zoo slechts eeninsizina mogelijk, te worden gevuld met cursusarbeid. 3o. Boven -de vergoedingen, hiervoren aangegeven, mogen van overheidswege in geenerlei vorm zoogenaamde „emolu menten" worden verleend. 4o. Indien zich meer jongeren aanbie den, dan geplaatst kunnen worden, dient in overleg met .i-et departenrem van sociale zaken -een stelsel van rouleeren te worden ingevoerd. 5o. Indien een jonge te werk gestel de zonder vooraf verkregen toestemming verzuimt, zal een evenredige korting op de vergoeding plaats vinden. 6o. Op de werkverschaffing dient een presentielijst te worden bijgehouden. De ze lijsten dienen tegelijk met de maande- lijksche declaraties 'bij het departement van sociale zaken te worden ingezonden. 7o. Er mag geen jonge man worden geplaatst, c.q. geplaatst blijven, die niet als 'werkzoekende bij het orgaan der ar beidsbemiddeling staat ingeschreven. De te werk gestelde moet zelf zorg dragen, dat 'hij, zoolang 'hij bij de werkverschaf fing is geplaatst, bij het orgaan der ar beidsbemiddeling blijft ingeschreven. Dagloonberekening Ziektewet voor land- en tuinbouw. Op initiatief van de landarbeidersbon den heeft Woensdag te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer P. Hiem- stra. een vergadering plaats gehad van de besturen der zeven bedrijfsverenigingen voor de uitvoering van de Ziektewet in het land- en tuinbouwbedrijf, ter bespreking van de gerezen moeilijkheden inzake de dagloonberekening. Alle besturen spraken zich uit voor een tijdelijke regeling, in afwachting van een uniforme definitieve dagloonberekening' Na gedachtenwisseling werd over de voor- loopige regeling', welke door alle bedrijfs verenigingen zal worden toegepast, over- zijn doch Binnenland. Groote Poolsche duikbooten-order. De arbeid voor jeugdige werkloozen. Heffing op koffie in overweging. Bezuiniging op de steunverleening? De tewerkstelling in het land- en tuin bouwbedrijf. Buitenland. Hevige strijd in Noord-Abessynië. Felle koude in Amerika. De kabinetsvorming in Frankrijk. eenstemming verkregen. Eer commissie van 9 leden werd benoemd, welke zal rapporteeren over een in te voeren uni forme en blijvende regeling voor de vast stelling van het loon, waarnaar uitkeerin- gen zullen worden verstrekt. Ook over twee andere punten (uitkee- ring bij zwangerschap en bevalling en vergoeding kost en inwoning) zal de in gestelde commissie rappoi'teeren. Ondersteuning genietende huurders. In een adres aan den minister van so ciale zaken beeft het bestuur van den Ned. Bond van huis- en grondeigenareu en bouwondernemers de aandacht erop gevestigd, dat de maatregelen, welke door de gemeentebesturen worden getroffen te gen ondersteunden-huurders, die niet of niet ten volle aan de op hen rustende verplichtingen voldoen, op zeer verschil lende wijze toepassing vinden. In som mige gemeenten wordt het bedrag van de huur van het steunbedrag afgehouden en ter beschikking van den verhuurder gesteld; in andere wordt alleen de z.g. huurbijslag ingehouden ten behoeve van de gemeente; in nog weer andere gemeen ten worden in het geheel geen maatrege len getroffen. Het komt adressante voor, dat het on billijk is, dat door de gemeentelijke over heid in gelijke omstandigheden zoo ver schillend wordt opgetreden. Eerste Kamer. De voorzitter der Eerste Kamer is voornemens de Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag 4 Febr. des avonds om half negen. Het ligt in zij'n bedoeling tegen Woens dag 5 Febr. te 11 uur aan de orde stel len het ontwerp crisis-hypotbeek-aflOs- singswet 1936. Daarna zal een aanvang worden gemaakt met de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936, indien althans omtrent beide onderwerpen het eindver slag tijdig zal zijn vastgesteld. Ingezonden Mededeeling. Z.O.GENevEH ROOD'EN ZWAST MERK. TEWERKSTELLING MET REGEERINGSSTEUN IN LAND- EN TUINBOUWBEDRIJF. Aanpassing aan de gebruiken in den landbouw. Twee perioden in den tuinbouw Naar wij vernemen, heeft de proefne ming in het Noorden des lands met de tewerkstelling van arbeiders op land en tuinbouwbedrijven, zulke gunstige re sultaten afgeworpen, dat er een nieuwe regeling is ontworpen, die op 1 Mei a.s. zal ingaan. Reeds in 1935 werd de proefneming welike aanvankelijk in drie gemeenten Het Bildt, Heinkenszand en Broek op Langendijk werd genomen, doch later alleen in Het Bildt is herhaald op ruime sohaal voortgezet in de provin cies Groningen, Friesland, Drente en Overijsel. In Friesland zijn de resultaten bevredigend te noemen. Thans 'heeft de minister besloten, dat dit werk zal worden voortgezet. De rege ling is geëindigd op 31 December. D'e nieuwe regeling zal ingaan op 1 Mei '36, met de bedoeling, dat zij dan zal voort duren voorloopig tot 30 April 1937. Door nu den aanvang op 1 Mei te be palen, wordt tevens het voordeel bereikt, dat aansluiting wordt verkregen met een periode, die geheel overeenstemt met de gebruiken in den landbouw.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1