Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws. Rechtszaken Finantiëele Berichten Ingezonden Stukken De vergadering wordt geschorst tot 14.30 uur. Na de pauze volgt de regeling van de tewerkstelling in den land- of tuinbouw. Na uitvoerige bespreking van de voor- en nadeelen werd conform het voorstel besloten en werden de reeds door B. en W. genomen maatregelen goedgekeurd. Dan is aan de orde een verzoek van de heeren M. Taytelbaum, S. Kodde, R. Repko, om vergunning tot exploitatie van een bewaarschool en vergaderlokaliteit. De voorz. wijst op het geringe perspec tief, .dat in deze zaak tot nog toe tot uiting komt en wenscht meer bronnen aangeboord. Verschillende leden brengen naar vo ren, dat het vooral de gemeente geen geld mag kosten en zien als bezwaar dat an dere gelegenheden daarvan schade lijden. Na nog menigerlei opmerking, wordt het voorstel van B. en W., om, onder waardeering van het initiatief van ge noemde heeren, het verzoek ter nadere overweging terug te geven, aangenomen. In behandeling kwam de regeling van visschen met gemeentesteun. Nu daartoe naar Hjolland wordt uitgevaren, wordt door B. en W. in verband met gevaar bijl te kleine bemanningen gevraagd ook steun te verleenen voor een 3den man aan boord. Na langdurige bespreking werd beslo ten conform het voorstel, voor de toelage voor elk der 3 manschappen uit te gaan van 1/6 van de opbrengst. Rondvraag. De heer Leer verzoekt nog een regeling betreffende het Zieken fonds als verleden jaar. Daartoe werd besloten. Pas laat in den middag werd de ver gadering gesloten. Bigpekerke. De geitenfokvereeniging „In nieuwe banen" kwam Dinsdagavond onder voorzitterschap van dhr C. Clarisse in jaarvergadering bijeen. Besloten werd de geitenvelletjes wederom gezamenlijk te verkoopen, terwijl dhr M. Kleinepier zich wederom voor dezelfde vergoeding als verleden jaar, als afslachter beschik baar stelde. Het aftredend bestuurslid, dhr A. de Witte, werd herkozen. De secretaris, dhr A. Harpe, en de penning meester, dhr A. de Witte, brachten hun verslagen uit, waaruit bleek, dat het ledental geklommen is tot 73; dat thans ook te Krommenhoeke een bok gestatio neerd is. De ontvangsten bedroegen f 178.61%, de uitgaven waren f 154,56, ba tig saldo f 24,05%. Besloten werd ook dit jaar een plaatselijke keuring te houden. Daar de voorloopige bokhouder te Krom menhoeke, dhr A. de Buck, mededeelde, dat hij voor de door het bestuur voor gestelde vergoeding niet langer bokhou der wenschte te blijven, doch een hooger bedrag eischte, ontspon zich hierover een drukke discussie. Daar uit de besprekin gen bleek, dat de vereeniging niet bij machte is, hooger salaris te geven, zal het bestuur trachten een anderen bok houder te vinden of zullen wederom als voorheen de geitenhouders van Krommen hoeke verplicht zijn met hun dieren naar den bokhouder op het dorp te komen. Hierna sluiting. Grijpskerke. Dinsdagavond werd in het vergaderlokaal een vergadering gehou den, uitgaande van de N.V. Amsterd. Mij van Levensverzekering. Als spreker trad op dhr M. J. de Jager te Amsterdam, met het onderwerp: „Een teeken des tijds waarbij op duidelijke en leerzame wijze werd uiteengezet de groote beteekenis van het verzekerings wezen onzer dagen. Naar aanleiding van enkele gestelde vragen werd door spr. alsmede door dhr Bakker, adj-inspecteur dier Mij nog na dere uiteenzetting gegeven van de werk wijze, tarieven enz. van de Mij „Amstel- leven". Stavenisse. Dinsdagavond j.l. hield de landbouwvereeniging „Door Eendracht Sterk" haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat de leden 22.550 kg diverse kunstmeststoffen hadden betrok ken. Uit de rekening bleek, dat de inkom sten hadden bedragen f 9124,17 en de uit gaven f 9295,56; alzoo een nadeelig saldo van f 171,39. Besloten werd, het heffingspercentage van 1 op 2 pet. te brengen. Als bestuurslid werd herkozen dhr D. Hage; als nieuw bestuurslid werd geko zen dhr G. B. J. Gaakeer, zulks in de va cature Moerland. Hierna gaf de voorzitter het woord aan dhr Pol, die een lezing, geïllustreerd met een film, gehouden heeft over Chilisalpeter. Bij de filmvoorstelling werd eerst afge draaid het akkerbouwbedrijif in den Wil- helminapolder, gevolgd door eenige tuin- bouwfilms. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kootwijk, J. H. Koster te Montfoort. Bevestiging en intrede. In de heden gehouden vergadering van de classis Goes der Geref. Kerken is na ge houden examen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten, de heer A. v. Egmond, theol. cand. te Rotter dam, beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Ierseke. De heer van Egmond hoopt op Zon dag 23 Eebr. des nam. 2 uur te Ierseke zijn intrede te doen, na des morgens be vestigd te zijn door Dr Tazelaar te Rot terdam "Het beroep van Prof. Wisse naar Amsterdam,. Naar men ons meldt, zegt „De Banier", zal het niemand behoeven te verwonde ren, wanneer Prof. Wisse het beroep, op hem door de Ghr, Geref. Gemeente te Amsterdam-Zuid uitgebracht, aan neemt. Bij het vernemen van het beroep zal wel niemand een aannemen er van ver wacht hebben, die niet is ingewijd in de verhoudingen, die aan Theologische School te Apeldoorn schijnen te bestaan. Op zichzelf reeds baart het eenig op zien, dat een professor wederkeert tot het gewone pastorale werk. Te meer moet dit 'het geval zijn, waar 'het toch aan be kwaamheid om te doceeren niet ontbreekt Het feit ligt er echter en naar men ons stellig verzekerde, zal Prof. Wisse naar Amsterdam vertrekken. Binnen enkele dagen zullen wij bier van wel nader vernemen. 'Doleantie-herdenking. Naar gemeld wordt, heeft het Comité tot Herdenking der Doleantie een verzoek gericht tot de Kerkeraden van de Gere formeerde Kerken, om in de godsdienst oefeningen van den 9en Februari e.k. in het bijzonder de Doleantie te willen her denken. Vacatures in de Ned. Herv. Kerk. In „Het Doetinchem- sohe werk", 14-daagsch orgaan van de Christ. Philantropische Inrichtingen te Doetindbem geeft Ds G. A. Snoep een overzicht van een aantal vacatures in de Ned. Herv. Kerk. Daaraan ontleenen we, dat op 1 Jan. j.l. het aantal vacante plaatsen 'bedroeg 291 of 9 minder dan op 1 Juli 1935 en 25 minder dan op 1 Januari 1935. In 1935 zijn 12 predikanten overleden, 26 met emeritaat gegaan, terwijl 12 het ambt verlieten of tot een anderen werkkring overgingen. Opnieuw traden in dienst of kwamen uit 'het buitenland over 13 predikanten. 1 nieuwe predi'kantsplaats werd gesticht en 2 combinaties van gemeenten vonden plaats. 90 candidaten tot den H. Dienst werden toegelaten, waarvan de meerder heid noig geen beroep heeft aangenomen. Tal van candidaten zijn werkzaam als hulpprediker. Verlaging aansluitkosten ziekentelefoon. De Ziekentelefoon- commissie der Geref. Kerk te Zeist schrijft: Alle kerken, die zich tot den minister van Binnenlandsche Zaken hebben ge richt ter verkrijging van een verlaging der tarieven voor ziekentelefoon-aanleg, hebben van den minister bericht ontvan gen, dat ingaande November j.l. het mi nimum-bedrag van f10 voor bovengrond- schen aanleg en van f 25 bij gebruik van kabel, is vervallen, terwijl naar de mo gelijkheid van een eventueele wijziging van de jaarlijksche vergoeding voor het gebruik, alsnog een onderzoek wordt in gesteld. Zooals bekend, zijn de tarieven onge veer 10 jaren geleden vastgesteld. In vele plaatsen werden nu de totale kosten te hoog, waardoor de belangen van zieken en ouden op dit gebied niet meer naar behooren konden worden behartigd. De verlaging der aansluitkosten maakt het weer mogelijk, dat meerdere zieken en ouden kunnen worden aangésloten, maar, het brengt nog geen verandering in de jaarlijksche vergoeding, die in som mige plaatsen aan de kassen der telefoon commissies te hooge eischen stelt. Rilland-Bath. Woensdagavond benoem de het college van kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk tot president-kerkvoogd de heer J. v. d. Sande, alhier. D'e heer N. Nieuwdorp wenschte geen herbenoe ming als zoodanig. J. Stamperius f. Op bijlna 73-jarigen leeftijd is in den af- geloopen nacht te Zeist overleden den heer J. Stamperius, een van de grootste mannen op onderwijsgebied. Den 8sten April 1858 werd de overle dene te Wilhelminadorp geboren. Na 20 jaar verbonden te zijn geweest als hoofd van een school te Amsterdam, nam hij in 1903 wegens gezondheidsre denen ontslag. Na zijn herstel in 1906 werd hij benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Rhenen en in 1909 in het Arrondissement Amersfoort. In 1888 verscheen het eerste nummer van zdjm nieuwe bibliotheek voor de jeugd, die een ommekeer bracht in de richting der kinderboeken. Zelf heeft hij de bibliotheek verrijkt met vele deeltjes gezonde kinderlectuur. Voorts schreef hij! series lees-, taal- en rekenboeken en paedagogische artikelen. 1 Het aantal gemeebten zonder openbare lagere school in Zeeland. In den loop van 1935 is het aantal Zeeuwsche ge meenten, waar geen openbare lagere school wordt in stand gehouden, geste gen van 21 tot 24. Het zijn de gemeen ten Aagtekerke, Biggekerke, Boschkapelle, Clinge, Duivendijke, Eede, Graauw en Langendam, Grijpskerke, Hengstdijk, Hoofdplaat, Koewacht, Meliskerke, Noordwelle, Ossenisse, Ovezande, Philip pine, (Ritthem, Serooskerke (W.), St. Jan steen, St. Laurens, Vrouwenpolder, West- dorpe, Zoutelande en Zuiddorpe. In den loop van 1935 is de lijst aangevuld met de gemeenten Duivendijke, Hoofdplaat en Noordwelle. Bruinisse. Benoemd tot tijdelijk onder wijzer aan de School met den Bijbel al hier, dlhr J. W. Kommers te Vlissingen. STERKE ACHTERUITGANG NEDERL LANDB0UWEXP0RT. De positie der pootaardappelen. Door Dr H. Mo'.huysen, secretaris van het Kon. Ned. Landbouwcomitó werd voor de Tel. een artikel geschreven betreffende den Nederlandschen landbou w-export, waaraan wij enkele bijzonderheden willen ontleenen. Dt Molhuysen 'begint met er op te wij zen, hoe, zooals ook Dr Colijn in zijn Nieuwjaarsrede zeide, de landbouwexport op schrikbare wijze achteruitgegaan is tot een bedrag van f 300 millioen. Als men weet, dat de exportwaarde in de vóórcrisisjaren ruim f 700 millioen be droeg (1927: f 745 millioen; 1928: f 729 millioen), dan beteekent dat een vermin dering van f 400 millioen, een teruggang van meer dan de helft. Daarom stemt het dan ook eenigennate bitter als 'het binnen den kring van den Nederlandschen Land- en Tuinbouw nog voorkomt, dat men niet van het export belang overtuigd is. Dit geval doet zich bijv. voor ten opzichte van den export van pootaardappelen. Het betreft bier geen ge-ring belang. Van de oogsten 1933 en 1934 werden resp. uitgevoerd 89.7 mil lioen kg. en 89.6 millioen kg., ter waarde van f 3.5 millioen en f 6.3 millioen. Vervolgens wijst Dr M. op den ach teruitgang van de teelt van vroege aard appelen, met het doel deze aardappelen als goedgekeurd pootgoed te verkoopen. Een en ander vindt zijn oorzaak in de onder auspiciën der Groente- en Fruit- centraie uitgevaardigde tuinbouwregeling. Was de oppervlakte met eerstelingen voor de keuring te velde aangegeven in 1933 nog 44D9.76 H.A., in 1934 was dit cijfer gedaald tot 1871.51 H.A. en in 1935 zelfs tot 1700 H.A. Zonder gevaar te loopen van overdrijving te worden 'be schuldigd, kan men zeggen, dat in 1934 en in 1935 de teelt van eerstelingen-poot- aardappelen onvoldoende was, o-m aan de totale .vraag naar dat product te kun nen voldoen. Ter verkrijging van een grootere voor raad zou dus het betelen van een grootere oppervlakte eerstelingen m:et pootgoed wenschelijk zijn geweest. Herhaaldelijk is er bij den betrokken Regeeringscommissaris o-p aangedrongen, de mogelijkheid vo-or 'het telen van vroe- ge aardappelen voor pootdoeleinden te verruimen, maar steeds zonder succes. Gedane toezeggingen, zooals in 1934, toen gezegd werd, dat aan de bijzondere positie der pootaardappelen aandacht zou worden geschonken in dier voege, dat een verbouwer een extra-oppervlakte kon worden toegewezen boven de oppervlakte welke volgens de tuinbouwregeling voor den verbouw van vroege consumptieaard appelen was toegestaan, bleven zonder resultaat. Zoo wordt dus, besluit Dt M., door toe doen van de Groenten- en Fruitoentrale, d'e bestaande exportmogelijkheid voor de pootaardappelen van vroege aardappel- soorten niet benut. Hoe lang moet een dergelijke toestand nog blijven bestaan voor bier wordt ingegrepen? - Ongelukken. Dinsdagavond is de 73-jarige veehouder W. W. te Heemskerk in zijn woning van een zolder gevallen. Hij is later aan de gevolgen overleden. Gisteren is te Horst de motorfiets rijder B. in botsing gekomen met een vrachtwagen. D'e heer B. werd tegen den grond geslingerd en was op slag dood. Gisteren is te Stolpen het 5-jarig dochtertje van G. al spelende tegen een vrachtauto opgeloopen. Het kind is later aan de verwondingen overleden. i Gistermiddag is het 5-jarig doch tertje van H. door een autobus op Het Zand overreden. Kort daarop is het kind overleden. Huissleutel in het slot laten zitten. Gisteravond hadden de heer B., leeraar aan de ambachts school, en zijln echtgenoote 'hun woning te Leiden even verlaten om in de stad eenige boodschappen te doen. Bijl hun thuiskomst bemerkten zij, dat zij' den sleutel in het slot van de deur hadden laten zitten en tevens, dat ongenoode gas ten zich toegang tot de woning hadden verschaft. Bij1 hun binnentreden troffen zij een inbreker aan, die hen sommeerde de handen op te steken, daar hij1 hun an ders zou neerschieten. De heer B. greep echter den indringer beet, wierp hem te gen den grond en hield hem vast, terwijl hij zijh vrouw opdracht gaf, de politie op te bellen. Toen deze verscheen, werden de indringer, de 21-jarige scharenslijper B. uit Den Haag en zijn medeplichtige, de 22-jarige S., machinebankwerker te Rotterdam, die op den uitkijk had ge staan, gearresteerd. Zonderlinge oude vrouw. De politie te Bussum trof gistermiddag op een bovenhuis aldaar een 72-jarige vróuw aan in zeer verwaarloosden en ziekelijken toestand. De buren hadden de vrouw reeds eenige dagen gemist en waarschuwden de politie. Deze begaf zich naar het perceel en toen op herhaald bel len niet werd opengedaan, forceerde zij den toegang. Toen bleek, dat de vrouw de laatste dagen slechts op één sinaas appel had geleefd. De gemeente-geneesheer achtte opne ming in een ziekenhuis noodzakelijk en zeer tegen den zin van de oude vrouw liet de politie haar naar het Diaconessen- huis vervoeren. Aangezien de vrouw niet onbemiddeld is en zelf? verschillende eigendommen in Amsterdam bezit, kan armoede niet de reden zün. De politie heeft zich tot den zaakwaar nemer van de oude vrouw gewend en in afwachting daarvan de woning die zeer vervuild was dichtgespijkerd. Fraude teAmb t-H arden- berg. Uit de uitgebrachte rapporten van het door het verificatiebureau te Ambt-Hardenberg ingestelde onderzoek van de boekhouding der bedrijven, de gemeente en diverse organisaties blijkt, dat de administratie over het geheel slordig is geweest. De verantwoording van de huur voor de woningbouwvereeni- ging bleek waardeloos. Bij1 de landarbei- dersvereeniging ontbreken kwitanties van verleende voorschotten, belooning van den administrateur en annuïteiten aan de gemeente. Het is gebleken, dat verschil lende rentezegels, waarvoor wel uitgaven geboekt zijn, niet zijn geplakt. In de landarbeidersvereeniging is het tekort f 4379,90. Tevens is er bij1 de Ghr. Nat. Schoolvereeniging een tekort van f 5500. Aan de zegelkas van de gemeente is f 300 onttrokken. Tevens is bij de wO- ningbouwvereeniging een ongedekt ver lies van f 600, wat ontstaan is door wan betaling en te lage raming van exploita tiekosten. In de gemeentekas is een te kort van f 25,68, wat echter op andere wijze is gedekt. Brutale diefstal. Te Waalwijk hebben twee rondtrekkende koopvrouwen kans gezien om van den bejaarden win kelier F. R. 31 biljetten van f 10 te stelen. De vrouwen kochten voor f 5 aan huis houdelijke artikelen en verzochten brief jes te mogen terug ontvangen, waarop een vrouw in Zeeuwsche kleederdracht voor komt. De gemoedelijke winkelier noodig- de de vrouwen uit om in de kamer zelf maar mee te zoeken. Toen de vrouwen waren verdwenen, 'bleek dat 31 biljetten van f 10 waren verdwenen. Inval bij afdeelingsleider van zwart front. Gisteren heeft de marechaussee uit Bergen op Zoom een inval gedaan in de woning van den af- deelingsleider van Zwart Front te Lepel straat (gem. Halsteren), van der K., waarschijnlijk in verband met de inbe slagneming van de pers en de admini stratie dezer beweging in het hoofdkwar tier te Oisterwijk. Eenige partij'blaadjes en pamfletten, alsmede een browning werden in beslag genomen. De voornaam ste administratie en het lledenregister, waar het voornamelijk om te doen was, bleken echter onvindbaar. De leider scheen op een politioneel bezoek verdacht te zijn geweest. Ook te Utrecht is een aantal exempla ren van het blad Zwart Front in beslag genomen bij een lid van deze organisatie. Zijn heele voorraad, dié slechts een gering aantal exemplaren bedroeg, is in 'beslag genomen. Een humoristisch lij's- t j e. In de Berliner Rundschau van de Deutsche Allgemeine Zeitung werd een lijstje gepubliceerd van zinnen uit brie ven, die een bureau waar men inlichtin gen over voorouders kan vragen, zooal krijigt. We schikken er hier een klein bouquetje van: Vanwege het opbouwen van de wet op de ambtenaren heb ik mijn overgrootmoe der noodig. Daar ik in Hannover niet over kennis beschik, wend ik mij met mijn geboorte tot u. Gelieve mij1 mijn Arabische grootmoe der te zenden met geboorte en dood. Stuur mij mijn geboorte, het doel is een huwelijk te sluiten. Ik ben van agrarische afstamming, hetgeen u gelieve te legimiteeren. Mijn schoonvader beweert, dat hij' arisch is. Mondeling wil men dat niet la ten gelden, maar zwart op wit kan men er niet aan twijfelen. Dan verzoek ik u beleefd om inlichting of mijn doode grootvader in het overlij- densregister daar voorkomt. Hij stierf 1821 tot 1850. Helpt u mij: s.v.p. aan mijn arische grootmoeder, zij moet zich in het kerk boek bevinden. Ik pijnig mij nu al sedert jaren af met de geboorte van mijn grootvader. Wilt u mij daarbij' niet helpen? Hoe de familie heet, weet ik niet, dat moet u opzoeken. Ik heb de Ariërs in de encyclopaedic opgezocht. Die wonen in Azië. Daar heb ben wijl geen familie, wij' zijn afkömstig uit Prenzlau. Felle brand te Woerden. In het centrum van Woerden heeft gister avond een felle brand gewoed, waarbij een vergaderlokaal geheel is verwoest, terwijl een gesticht en een hotel ernstig zijn beschadigd. Het grootendeels uit hout opgetrokken vergaderlokaal op het Kerkplein, waarin de brand door 'n oververhitte kachel Ont stond, brandde in een oogwenk als een fakkel. Toen de brandweer arriveerde was het belendende hotel Concordia reeds aangetast, evenals het tehuis voor ouden van dagen. Ook een drukkerij liep ern stig gevaar. Het gelukte de brandweer evenwel het vuur tijdig te. bedwingen. Van het ge sticht ging de keuken verloren en van 't hotel een gedeelte van het dak. Tijdens de blussching is het gesticht ontruimd, hetgeen met groote moeilijk heden gepaard ging, daar er kortsluiting was ontstaan. Men wist echter een pa niek te voorkomen. De zich in het verwoeste lokaal bevin dende leesbibliotheek der Chr. Jonge- lingsvereeniging met ruim duizend boe- ken ging geheel v«kf®n. Beleediging van Minister Colijn. Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde heden den meubelmaker J. F. te Amersfoort, wegens beleediging van Minister Colijn, gepleegd in een vergade ring van de Rev. Soc. Arb. partij, tot een gevangenisstraf van 1 maand. Ook het O.M. had 1 maand gerequireerd. Publicatie vaneenver- trouwelijk stuk door „Volk en Vaderlan d". Gisteren heeft voor de Utrechtsche rechtbank terecht gestaan mr S. A. van L., hoofdredacteur van „Volk en Vaderland" terzake van het pu- bliceeren van een vertrouwelijk schrijven, verzonden door het R.K. Werkliedenver bond aan de aangesloten organisaties. Als getuigen werden gehoord de heer De Bruyn, voorzitter van het R.K. Werk liedenverbond en de secretaris van dat verbond. Zij legden de formeele verklaring ai, dat zij aan niemand toestemming hadden verleend tot het publiceeren van den brief. De officier van justitie nam daarna requisitoir en zette uiteen, dat z.i. op grond van de auteurswet hier geen ver oordeeling kan volgen, aangezien de au teurswet van toepassing is op producten van letterkunde, wetenschap en kunst. Waar op dezen brief geen der drie ele menten van toepassing is, vroeg spr. ont slag van rechtsvervolging. De raadsman van verdachte, mr A. J. van Vessem, sloot zich bij dit requisitoir aan op juridische gronden. Uitspraak over 14 dagen. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes vorige koers liedeD H. V. A. 245 245 %-1 Ned. Ind. Hdbk. 89Vs 90 Philips 220 219V2 Unilever 106 106% Amsterd. Rubber 122 125V2 Koninkl, Petroleum 233 235 Deli Mij. 204% 2O6V2 Ned. Scheepv. Unie 54% 54V2 4 pet. Nederland 98 Pi 977/s 4 pet. Nederl. Indië 97 96% U. S. Steel 289/ie 29V2 Anaconda 17 173/e U. S. Leather 5Vs 5% Bethlehem Steel 29 31 Adj. Chic. Milwaukee 53/s 5V2 Cities Service 24/e 2"/i« Intern. Nickel 276/s 28V2 Shell Unio 1011/ia 10"/i8-ll Kennecott Copper 17V2 177/s Radio Corp. 8V2 8%-% Car Foundry 19 20% Tidewater 9ls/ie IOV10 Midcont. Petrol 12 13% Gen. Motors 321/» 33% American Enka 14 14V2 United Corp. 4% 4% De Amerikaansche markt was hier gisteren ver boven pariteit, zoodat de willige slotkoersen reeds voor een groot, deel verdisconteerd waren. Het niveau van deze afdeeling wijzigde zich dan ook weinig. De locale markt was over 't alge meen een paar procent hooger, terwijl de beleggingsmarkt wederom van aanbod te lijden had. Wisselkoersen. Amsterdam. 23 Jan., 2.30 u. Londen 7.29—7.30 Berlijn 59.24—59.30 Parijs 9.70—9.74 Brussel $4.8524.95 New-York 1.46%—1.47% Buiten verantwoordelijkheid der Redactie De kleine hypotheek-houders. Mijnheer de Redacteur, Zeer velen zullen zeker met mij onlangs geluisterd hebben naar de radiorede van den heer J. Groot te Voorburg, wiens on derwerp was: Waarom .verlaging van de vaste lasten. De rede in zijn geheel kan en wil ik niet becritiseeren. Doch ik wachtte tevergeefs op datgene waarin ik veel belang stelde, namelijk waar het dan heen moet met die vele kleine hypotheek houders, als de rente, gelijk de heer Groot voorstelde, op 2% pet. wordt ge bracht. Gelukkig zijn er nog velen in ons land, die in de goede jaren, door zuinigheid en vlijt, door de zegeningen Gods, een kapitaaltje hebben kunnen vormen, b.v op een klein boerderijtje, van welker in komsten men, ouder geworden zijnde, hoopte te kunnen leven. Als b.v. een klein-landbouwer in de goede jaren f 20.000 heeft kunnen bijeen brengen, dat meest belegd is in hypotheek, waarvan hij! gemiddeld 4V2 pet. rente trekt, dus in totaal f 900, waarvan hij bij zuinig beheer hoopt te kunnen leven, wordt dit inkomen nu met 2 pet. verlaagd, en rest er maar f 500 inkomen. Vanzelf moet men dan ook van dit lage inkomen ook nog Vermogens belasting betalen; waar moeten dan die menschen heen, wanneer zij' geen andere inkomsten hebben boven hun rente? Regeeringssteun hebben zij natuurlijk ook niet. Nu zal men misschien zeggen: ja, maar dan is er nog kapitaal. Maar daar moet men, zoo eenigszins mogelijk, toch zeker afblijven, want kapitaalvermindering be teekent tegelijk ook rentevermindering. JMïcg is dus ma zee* ungesoade toestand.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3