Radio-rede Prinses Juliana. De Dochtervan den Opperrechter leder-pak HONIG's VERMICELLI» 57»mSEmbUSè"GRATIS FEUILLETON. Voorta is gebleken, dat de trein pas tot stilstand kwam, nadat de locomotief de auto, een vrachtauto van de firma Over boek Leunis uit Terneuzen. had aangere den. De auto, die vernield is, stond reeds op den weg, toen de trein in de verte na/- derde. De chauffeur van de auto was n.l. niet op de hoogte met den weg en wilde plotseling een andere route nemen, waar om hij trachtte de auto te keeren. Even wel was de weg ter plaatse zoodanig, dal de auto geen ruimte had om te draaien en genoodzaakt was op den spoorweg te blijven staan. Toen de chauffeur uit den wagen was gestapt en den trein zag na deren, gaf hij den machinist een wenk, dat deze zou stoppen. Hoewel laatstge noemde krachtig remde, kon hij toch niet verhinderen, dat de auto in puin werd gereden. Schoonheidscommissie. Gedep. Staten hebben benoemd met in gang van 1 Maart 1936: A. 1. tot lid en voorzitter der Prov. Zeeuwsche Schoonheidscommissie den heer A. D. F. v. d. Wart, lid van hun College, te Goes; tot leden dier commis sie de heeren: ir. J. J. van Leeuwen, hoofdingenieur van den Prov. Water staat in Zeeland, te Middelburg; ir J P. Walland, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Middelburg; jhr ir G. de Graeff, inspect, voor de Volksge zondheid (Volkshuisvesting) te 's Graven- hage; M. Fernhout, voorzitter der afd. Zeeland van de Vereen, van Nederl. Ge- m te Middelburg; mn A. Meer kamp van Embden, voorz. der Prov. Zeeuwsche Archaeoïogische Comm., te Middelburg; J. Hoogenboom te Renesse; B. F. S. von Brücken Fock te Zoutelande; P. J. Jansen, direct, van gemeentewer ken te Middelburg; B. v. d. Grienut, gem.- architect te Neuzen; en tot secretaris-penningmeester dier commissie den heer ir A. Rothuizen, ar chitect te Middelburg; 2. tot lid en voorzitter van de in art. 11 juncta art. 1 eerste lid sub g, der ver ordening bedoelde subsommissie den heer A. D. F. v. d. Wart voornoemd; B. tot lid en voorzitter der Provinciale Zeeuwsche Archaeoïogische Commissie den heer Mr A. Meerkamp van Embden, Rijksarchivaris in deze provincie, te Mid delburg, en tot lid en secr.-penningm. •dier commissie dr W. S. Unger te Mid delburg. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger van de in voerrechten en accijnzen te VI i s s i n - gen (haven) W. A. van Sikkelerus, ver plaatst naar Amsterdam en werkzaam gesteld op het kantoor van den ontvan ger der directe belastingen, invoerrechten enz. aldaar. Benoemd aan de administratie van de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom dhr C. Klap, onderwijzer aan de Chr. Herv. School te Biezelinge. Middelburg, Bezoldiging van ge- meent e-a mbtenaren en werk lieden. In de raadsvergadering van 20 Maart 1935 werd besloten een raadscom missie te benoemen, die zou hebben na te gaan of de bestaande groepsindeeling van de ambtenaren en werklieden wijzi ging behoeft en welke wijzigingen in de salarissen en loonen dienen te worden gebracht, na toetsing aan de richtlijnen, neergelegd in het rapport Schouten. Behalve de burgemeester en de beide wethouders, kregen zitting in de commis sie de heeren den Hollander, v. d. Feltz en Mondeel, terwijl de Commies ter secre tarie J. Ph. Koene als secretaris optrad. 16 Jan. 1.1. zond de commissie een rap port in. Als resultaat van haar arbeid legt de commissie eenstemmig ter vaststelling over een geheel nieuwe ver ordening. Voor de begrooting 1936 zal de wijlziging van de salarissen en loonen in totaal rond f 3200 voordeel opleveren. Hoewel bij de rijkssalarissen rekening wordt gehouden met huwelijkstoelage, on- gehuwden-aftrek en kindertoelage, heeft de commissie gemeend deze, voor Middel burg geheel nieuwe, bepalingen niet te moeten voorstellen. Indien uit deze verordening verminde ring van ambtsinkomen voortvloeit, wordt den ambtenaar of werkman gedu rende 1936 een persoonlijke toelage toe gekend tot zoodanig bedrag, dat zijn netto-wedde niet daalt beneden 90 pet., indien hij gehuwd of kostwinner is,' of beneden 85 pet., indien hij ongehuwd niet-kostwinner is, van het bedrag, dat hem volgens de onmiddellijk aan deze regeling voorafgaande verordening toe- j kwam. Volgens bijlage A omvattende de saleu- rissen van de ambtenaren,zal groep Ia, typiste, verdienen f 600f 1000; gemeen tebode, controleur der bevolking, kan toorknecht en bode belastingen f 1140 f 1425; groep II ambtenaar 2e kl.: klerk bij de belastingen, hulpmeterijker en op zichter-grafdelver, f 1140f 1615; groep III, ambtenaren Ie kl. f 1425f 1995; groep IV, adj.-commies, ambtenaar bij den ontvanger, meterijker, magazijnmees ter en bureauchef arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering f 1710f 2185; groep V, techn. ambt. 2e kl., kassier boekhouder bedrijven en boekhouder ge meentewerken f 1995f 2470; groep VI, commies 2e kl. f 2280f 2755; groep VII commies eerste kl., techn. ambt. Ie kl., f 2470f 3040; groep VIII hoofdcommies en hoofdopzichter gemeentewerken f 2850 f 3420; Verder is er een aantal ambtenaren, die niet in groepen zijn ingedeeld, o.a. directeur der bedrijven f 5557,50 f 6483,75; hoofdboekhouder bedrijven 'f3149125f3705; directeur gemeente werken f 4425,50f 4980; directeur rei- nigings- en ontsmettingsdienst f 3612 f4168; hoofd vee- en vleeschkeurings- dienst f 4631,25f 5557,50, hulpkeur- moesiers f 1628f 2300; directeur ge meentelijken dienst voor werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling f 3500; gemeentegeneesheer buiten de gestichten tevens controleerend geneeskundige en schoolarts f4275f5700; gemeente-ge neesheer buiten de gestichten f 1389,25; gemeente-vroedvrouw f 950; archivaris f 1667,25f 1945; commandant brand weer f 617,50; directeur sportterrein f 475; secr. burg. armbestuur f 2470, idem Godshuizen f 1900. Voor de werklieden zijn 5 inplaats van zooals tot nu toe 6 groepen voorgesteld. Groep I, lantaarnpoetser, arbeider en straatreiniger f 18,72f 24,48; groep II, werkman in alg. dienst, terreinwerker- hulpstoker, terreinwerker waterleiding, brugwachter, grafdelver, plantsoenwer ker, werkman in eigen dienst, voerman f 20,16f 25,921; groep III magazijnbe diende, stoker gasfabriek, hulpfitter, hulpmonteur, tuinman, chauffeur-werk- man en werkman-ontsmetter f 21,60 f27,36; groep IV, stoker-machinedrijver, monteur, fitter, smid-bankwerker, vak man in algemeenen dienst, timmerman, schilder, metselaar f23,52f29,28; ma chinist, chef-fitter, tuinbaas en baas rei nigingsdienst f 26,40f 32,16, ten slotte sluiswachter te Veere f 520 en toren wachter f 900. Goes. Chr. Winterlezi ng. Voor de Vereen, voor Chr. Winterlezingen sprak gisteravond in het Schuttershof Ds G. W. C. Vunderink, emer. pred. te Zeist over „Zielelijden en het EVan- gelie van Christus". De belangstelling voor deze lezing was wederom gering. Ds Vunderink zeide het lijden der ziel, in den meer ruimeren zin van het woord, te willen bespreken in verband met de moderne zielkunde. En deze zielkunde èn het Evangelie van Christus zoeken het lijden der ziel te verstaan. Dit lijden is den laatsten tijd angstwekkend toegeno men (zenuwpatiënten, zielszieken). Van daar dat vooral de medische wetenschap zich op de studie van dit zielelijden heeft toegelegd. Technisch is ons leven enorm verbe terd, maar de ziel werd verwaarloosd. Op zichzelf is het verblijdend, dat men hiervoor oog kreeg, dat men zich zette aan de studie van het onbewuste. Er is een tijd geweest wel een halve eeuw lang was men zoo naief waarin men leerde, dat niets onze ziel kon binnen komen dan door de poort van de zin tuigen. Freud ontdekte echter het onder bewuste, de vóór-bewuste wereld. Hij was evenwel eenzijdig. Alles culmineerde bij hem in het sexueele. Hij komt niet verder dan een driftenleven en verlaagt den mensch tot dier. Zeker, krachtens de Schepping leeft in den mensch de zinne- drift en de ik-drift, de liefdesdrang en de drang, om wat te zijn, maar men re kende niet met het feit der zonde, die alles ontadeld heeft. In den mensch zit ook de angst voor den dood en er leven Gode zij dank, ook in hem ondanks de zonde, de resten van het beeld Gods, de liefde voor waarheid, reinheid en schoonheid. Frappant is, dat nu ook, wat Gods "Woord ons altijd heeft geleerd, de meest moderne zielkunde erkent, dat de men- schenziel, ook de kinderziel, vol zonde is. Vroeger werden we om deze belijdenis gehoond. Bij dit alles, bij dit algemeene, komt nu nog het zuiver persoonlijke in onge kende variaties. In dit verband zegt spr. dat de leeftijd beneden de vijf jaar zoo buitengewoon belangrijk is. Dingen, die het kind op dien leeftijd meemaakt, en in het onderbewuste wegzinken, hebben soms later de ernstigste gevolgen, wat Spr. met voorbeelden aantoont. Wat in het onderbewuste zit, liefde, hoop, haat en angst, wil er uit, wil zich uitleven. Maar er is een wachter, die dit belet: de zedelijke norm, ons geweten. Dat terugdringen is moeilijk. Bij1 Jezus Chris tus, den Zoon des menschen, was er geen conflict tusschen het onderbewuste en het bewuste. Men kan ook zeggen, dat er menschen zijn, bij1 wie de zedelijke norm ontbreekt, die zich uitleven als beesten. Maar bij de derde groep is er de span ning, zijn er de conflicten. Wat zich biji deze conflicten kan voor doen, welke stoornissen kunnen ontstaan, maar ook welk een steun het geeft, als men zich hierbij kan vasthouden aan het Woord Gods, aan het Evangelie van Christus, toont Spr. ten slotte,, geïllu streerd door voorbeelden, in den breede aan. Het was een bijzonder oriënteerende, leerzame avond. Gisteravond hield de afd. Goes van den Chr. Fabrieks- en Transportarbei- dersbzond in de Chr. Bewaarschool on der voorzitterschap van den heer C. H. Lobbezoo haar' jaarvergadering, die door leden en huisgenooten goed bezocht was. Na het openingswoord van den voorzitter vlagde het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Nieuwdorp. Daaruit bleek, dat het aantal leden van 33 tot 38 is ge stegen. De penningmeester, de heer F. P. J. Polderman, kon een batig saldo mel den. De heer M. J. Kunst, hoofdbestuur der, sprak de vergadering op bezielende en principieele wijze toe, terwijl de heer C. K. Maartense de gelukwenschen van den Chr. Besturenbond overbracht. De avond werd verder gevuld met voor drachten en samenspraken, terwijl de heer A. de Lange het slotwoord sprak. Kloetinge. Dinsdagavond vergaderde de Chr. Nat. Werkmansbond onder voorzit terschap van Da Raams, die een bijbel lezing hield over „Het wonder van Kana". De leden werden opgewekt om de ring- vergadering welke aanstaande Donderdag te Goes zal worden gehouden, te bezoe ken. Vervolgens hield de heer D. Koster een inleiding over „Groen van Prinsterer" Hierop volgde een drukke bespreking. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr P. Scheele kwam de Chr. schoolvereeni- ging in algemeene ledenvergadering bij een. De voorz. gewaagde in zijn openings woord van de buitengewone zegeningen in het afgeloopen jaar ontvangen. De secr., dhr P. Fraanje, herdacht het overleden lid, dhr P. Eversdijk. Het leden tal klom tot 90. Uit het jaarverslag van het hoofd der school, dhr F. P. de Graaf, bleek, dat het leerlingenaantal voor 1935 vastgesteld kon worden op 134. De penningm. dhr Keim, bracht verslag uit over de financiën. Met een kassaldo van f 87,95 werd besloten. Herkozen werden de aftredende be stuursleden F. Scheele en J. Wisse. Be sloten werd een ouderavond te houden. De voorz. sprak een kort opwekkend slot woord en dhr F. P. deGraaf eindigde met dankgebed. Oudelande. Maandagavond hield de afd. voor Ziekenhuisverpleging haar jaar vergadering, welke door 57 personen werd bijgewoond. De voorz., dhr C. Douw, deel de mede, dat in het afgeloopen jaar velen tot de vereeniging zijn toegetreden. Het aantal leden is 603, wat meer dan 80 is van het aantal inwoners der gemeente. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten bedroegen f 1269,36, de uitgaven f 1170,22, alzoo goed slot f 99,14. Als bestuursleden werden herkozen C. Meijaard Pz. en D. de Leeuw. Breedvoe rig werd verslag uitgebracht van de Cen trale vergadering in April 1935 en de buitengewone vergadering van Dec. j.l. Volgens besluit van de laatst gehouden vergadering genieten thans de onder-af- deelingen maar 10 korting op de con tributie ad 5 cent, waarom het bestuur voorstelde de contributie, die f 2,20 per jaar bedroeg, te brengen op f2,48, wat door de vergadering werd aanvaard. lerseke. Het 9-jarige zoontje van den heer L. L. alhier, had Dinsdagmiddag bij het ingaan der school, aan den Kakel- dans, het ongeluk door een ruit te val len, waarbij het knaapje zich ernstig aan den pols verwondde. De hulp van Dr Klinkenberg moest worden ingeroepen. Heinkenszand. Maandagavond verga derde de afdeeling Eigen Erf alhier on der leiding van den heer A. Simonse. Uit htt verslag van den secretaris bleek, dat de afdeeling kwijnende is. Over 1935 werd noch grond gekocht noch een plaatsje ge bouwd. Ook al heeft het gemeentebestuur zijn medewerking verleend tot het jer- krijgen van verlaging hypotheek of pacht, tot heden werd geen resultaat bereikt. Over 1935 was ontvangen f 13.75, uitge geven f 12.71, goed slot f 1.04. Voor het perceel van den heer Timmerman zal in overleg met het hoofdbestuur een andere pachter worden aangewezen. De aftre dende bestuursleden Joh. IJzerman en W. Westdorp werden herkozen, terwijl in de plaats van dhr J. Kuzee, die be dankte, werd gekozen dhr P. J. Everaard. Hansweert. Het motorschip „Adriana", schipper Cornet, geladen met molenstof naar België, kreeg het gistermorgen op de Schelde te kwaad vanwege het storm weer. Door het motorschip „Onderne ming" is het schip behouden in de haven van Hansweert binnengesleept. Het Belgische sleepschip „Virginië"' is gisternamiddag bij het invaren van de sluis tegen de sluismuur gevaren waar door het schip belangrijke schade be kwam. doch de reis kon voortzetten. De sluismuur bekwam geen noemenswaar dige schade. 's Gravenpolder. Gisterenmiddag kwam bij het spelen op het schoolplein een meisje van dhr Geense zoo te vallen, dat een hersenschudding het gevolg was. Dr Koole die onmiddellijk ter plaatse was verleende hulp en achtte verpleging bij den gemeenteveldwachter noodzakelijk. Thans is de toestand iets beter. Serooskerke (W.). Maandagavond j.l. sprak voor de A.R. Kiesvereen. en Propa- gandaclub, alhier, ds J. W. Tunder- m a n, van Vrouwepolder over: D e beginselen der Chr. Dem. Unie. Door de verwarde tijdsomstandigheden waarin wij1 heden leven, roept men, aldus Spr., van verschillende zijden om een nieuwe maatschappij". Er wordt gestreden om een nieuwen staat door de rood Socialistische groe pen eenerzijds, en de zwart Soc. groe pen (o.a. N.S.B.) anderzijds. Ook de C. D. U. stelt een totaal ander beginsel te genover de Schriftuurlijke beginselen, die de A.R. Partij" belijdt. Haar politiek is die van allen voor allen, en is gericht op een maatschappijl, zonder armoede en ellende. Zijl wenscht door nationale ontwapening den oorlog Ingezonden Mededeeling. 40.) o— Ferguson opende de deur en sprak met den man, die de wacht hield. „Je moet een oogenblik geduld hebben, want er is een woordenwisseling ontstaan tusschen lord Grey en Mac Collum More. Wat den hertog betreft,die is uit zijn hu- heur." Toen zdjl de kamer binnenkwamen, za gen zijl twintig tot dertig man bijeen, en zoo heftig was de woordenstrijd, dat zij de binnenkomenden niet opmerkten. Trelawney zag de kamer rond en had al spoedig den hertog opgemerkt. Het verwonderde hem niet meer, dat hijl de lieveling was van het Engelsche volk. Een knapper en dapperder uitziend man had hij nooit gezien. Flink van lengte, met een koninklijke houding en ofschoon niet krachtig gebouwd, toch buitenge- Iwoon bevallig. Daarenboven droeg hij het krijgsmansgewaad, wat een nieuwe bekoorlijkheid gaf aan zijn nog wat jong gezicht. Hij scheen echter niet gelukkig. Er was een ontevreden en ongeduldige trek op zijn gezicht, ofschoon hij scheen in te ste.jr.um met de argumenten van den man,die op dat oogenblik sprak. Dat was iemand, die veel ouder scheen dan de hertog en ook niet zoo bevallig. Toch scheen het een dapper man, terwijl hij met welsprekendheid het woord voerde. „Ik zeg u, dat het mij1 niet goed toe- lijkt. Nog nooit heb ik ervan gehoord, dat een veldslag gewonnen werd door een leger, aangevoerd door vele generaals. Het beteekent verwarring, besluiteloos heid, nederlaag." „Dat is Mac Callum More," zei Fergu son. „Een dapper man en een groot man, maar zeer eigenzinnig. Dit is steeds zijin argument geweest, zoo vaak wij er over gesproken hebben, den vijand van twee kanten aan te vallen." „Gij spreekt van de noodzakelijkheid," ging de Schot voort, „dat ik naar Schot land ga en de Campbells oprwek ten strij de. Dat kan ik doen. Gij vraagt mij' gene raal te zijn, en toch zal ik geen generaal zijn. Ik zal door een krijgsraad bestuurd worden. En dat beteekent verwarring, het beteekent nederlaag." J„Maa^, mylord Afgyle," merkte een ander op, „gij spreekt alsof 't een zuiver wereldsche strijd ware, waarin we alleen vertrouwen op het zwaard. In dien raad zullen godzalige mannen zitting nemen, die de Heere der heirscharen leiden zal. En bovendien, waarom zoudt gij u ver zetten tegen iets, waartoe de zoon eens konings zijn toestemming gegeven heeft? Waar is ooit een slag geleverd zonder krijgsraad? Bovendien, zijn wij1 niet van plan den eenen koning te onttronen, om er een ander voor in de plaats te zetten?" „Wat beteekent dat?" zei Monmouth. „Ik wil er mee zeggen, Uwe Genade, dat Master Ferguson gevraagd is een proclamatie op te stellen, waarin beloofd wordt, dat de Koning door het Parlement gekozen zal worden." Monmouth zag toornig de kamer rond. „Ik houd niet van den keer, dien de zaken nemen," riep hij uit. „Tot nog toe hebben wij1 slechts vage beloften van manschap pen en geld. Nog geen enkel vooraan staand Engelschman heeft met ons on derhandeld. En wat Londen betreft: de stad schijnt mijn oom loyaal te gehoorza men." „Neem mij' niet kwalijk, uwe Genade," sprak Ferguson, terwijl hij een paar stap pen vooruit deed. „Ik geloof, dat u zich vergist. De Heere is ons goedgunstiger gezind dat u denkt. Want hier zijn twee edellieden, die pas een uur geleden uit Londen hier aangekomen zijn, die goede tijdingen brengen." „Ha, Ferguson," riep Monmouth, ter wijl zijn gelaat een andere uitdrukking verkreeg, „kom hier en verte] uw nieuw u." „Neen, Uwe Genade, zooals iedereen weet, ben ik geen redenaar, maar een man des gebeds en van de daad. Ik heb met den Heere een overwinning behaald. Dit is Master Wonald Stewart, die een van de edelste namen van Schotland draagt, terwijl dat Master Trelawney is, een afstammeling van den grooten Sir John Trelawney, en een neef van den Bisschop van Bristol." Fergusons stem werd klankvol, terwijl hij sprak. Blijkbaar was zijn rede op ef fect berekend en miste haar uitwerking niet. De oogen van den hertog schitterden van vreugde. „Trelawney," sprak hij, „een neef van Bisschop Trelawney. Ik heet u van harte welkom, Sir Trelawney, en vertrouw, dat gij; ons goed nieuws zult mededeelen." HOOFDSTUK XIV. Te zijn of niet te zijn. De hertog van Monmouth scheen geen notitie te nemen van Stewart; misschien omdat 't een Schot was. Niet, dat hij hen, die ten Noorden van de Tweed vandaan kwamen, verachtte; toch had hij liever twee mannen, die een ouden, adellijken naam droegen, uit Engeland, dan twee maal zooveel uit Schotland. Ten bate van Kunst In Nood. Prinses Juliana heeft gisteravond over beide zenders een radio-rede gehouden ten bate van het Cumité „De Kunst in Nood". Na er op gewezen te hebben, dat ten gevolge van de crisis vele schilders en beeldhouwers in het Land van Rem brandt gebrek lijden en op de pogingen om deze noodlijdenden te steunen, ver volgde de Prinses: Het comité „De Kunst in Nood", dat grootendeels de leiding van dit reddings werk op zich genomen heeft, is gewend de kunstenaars te steunen door middel van aankoop hunner werken. Zoodoende heeft dit comité een rijk bezit aan schil derijen, grafische kunst en beeldhouw werken verworven, die werden tentoon gesteld in tal van Nederlandsche ge meenten. Thans hebben deze exposities haar taak vervuld en wil het comité deze groote en belangrijke kunstcollectie verspreiden. Dit geschiedt in den vorm van een ver loting. Daardoor zal het mogelijk zijn, dat uiterst belangwekkende en kostbare kunstwerken in het bezit komen van velen, die anders nooit in de mogelijk heid zouden zijn, zich zulk een kunst bezit aan te schaffen. En daardoor verkrijgt men weer nieu we gelden, waarmee het comité zijn ar beid kan voortzetten, tot bij tijd en wijle anderen die taak blijvend zullen hebben overgenomen. Mijn Moeder heeft op verzoek van het Comité „De Kunst in Nood" twee schil derijen van haar hand beschikbaar ge steld ter reproductie in kleuren. Het ver vaardigen van deze kleurendrukken is een buitengewoon zorgvuldig en nauw keurig werk geweest, een werk, dat men in Nederland zeer goed verstaat, zooals wij hebben kunnen constateeren. Deze kleurenreproducties zijn versche nen als even zoovele premies, ten be hoeve van de nieuwe steunactie, die het Comité thans ondernomen heeft, en wor den verkrijgbaar gesteld voor één gulden en tien cent per stuk, waarop bovendien een lot op de schilderijen kosteloos wordt bijgevoegd. Het adres, waar reproducties, zoowel als loten verkrijgbaar zijn, luidt: Van Hoboken's Bank in Den Haag. Ik doe een ernstig beroep op u, om deze actie te steunen door één- of meer malen f 1,10 te storten op het gironum mer van Van Hoboken's Bank in Den Haag, op nummer 8-4-7-2-6. De prijzen vormen een keur uit het werk der Ne derlandsche schilders en beeldhouwers. Wilt door uw bijdrage een bewijs geven van uw medeleven met onze Nederland sche kunstenaars, die in dezen tijd zoo zwaar getroffen zijn. Laten wij nogmaals elk het onze doen, eensgezind en vast beraden, om dezen nood te keeren. Om deze dragers van onze cultuur, deze scheppers van schoonheid, deze vertegen woordigers der Nederlandsche beschaving door den nood der tijden heen te helpen. Landgenootenl Gij, die naar Mij' luistert: zoo gij kunt, helpt mede en draagt uw deel bij! Moge aller inspanning worden bekroond met geluk in de harten onzer Nederlandsche kunstenaars. te doen verdwijnen en bepleit dienstwei gering als een zedelijke offerdaad. De toe stand ten opzichte der koloniën moet zoo spoedig mogelijk veranderen, aangezien elk volk zelfbeschikkingsrecht bezit. Tegenover deze beginselen staan die der A.R. partij, De Heilige Schrift spreekt nergens van een nieuwe maat schappij. Wel belijden we dat er gezondigd wordt tegen Gods ordinantiën, maar nooit mogen we in opstand komen tegen de heerschende orde. Niet het werk Gods vervormen tot een menschelijk systeem, maar Evangelieprediking die ook het maatschappelijk en staatkundig leven heiligt. De beginselen der C.D.U. komen overeen met die der Dooperschen en met de theologie van Karl Barth. De C.D.U. is onderscheiden van de N. S. B., wijl de leer der N.S.B. op hetden- schen grondslag is gebouwd en de C.D.U. een Christelijke dwaalleer ia. Op de vraag, wat Gods wil is, ant- „De Bisschop van Bristol is uw oom, schijnt het," zei de hertog. „Ja, uwe Genade," antwoordde Trelaw ney; „mijn vader was zijn jongste broe der." „En mij is verteld, dat de Bisschop een vurig Protestant is?" „Ja, uwe Genade. Met zijn gansche hart verdedigt hij de beginselen der Re formatie." „Ha, dat is goed. En weet gij1 ook iets van de gevoelens, die in de stad Bristol de overhand hebben?" „Niet veel. Mijn oom vertelde me, dat er veel ontevredenheid heerschte, tenge volge van 's konings houding; maar zoo ver ik weet, was 't hoofdzakelijk onder de lagere volksklassen." ,Het is altijd hetzelfde," sprak de jonge hertog boos en opgewonden. „Voortdu rend hoor ik denzelfden kreet. Het lagere volkl het lagere volk! Maar nooit zenden de hoofden der voorname geslachten mij tijdingen. Zij beweren allen het Protes tantisme te verdedigen en toch loopen ze mijln oom na als een kudde schapen. Ik deed verkeerd met naar je te luisteren, Ferguson. Nog nooit werd een veldslag gewonnen door boerenkinkels." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2