Volg de M.S.S.-gewoonie Steun kleine boeren en tuinders. M.S.S.-cachets Maken Schoon Schip WOENSDAG 22 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND SO a JAARGANG 95 Koning Edward VIII. Buitenland. De oorlog in Abessynië. De dagelijksche taak, vol ergernissen, jachtige beslommerin gen en vermoeienissen, maakt dat, hoe verder Ge de week in gaal, hoe vermoeider Ge wordt. Maar ook Uw spijsverte- 1 rings-organen ondervinden daarvan den ongunstigen invloed. En dan zijn op Zaterdag Uw krachten totaal uitgeput I Maak hel daarom dus tol een goede geregelde wekelijksche gewoonte Vrijdag en Zaterdag te maken tot een M.S.S.~dag, Neem eiken Vrijdagavond en Zaterdagavond één oi twéé van die verrassend werkende M.S.S.-cachets, voordat Ge naar bed gaat. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Ab o nn erfenis prijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Gos» en VltsüJtagatt i 9.2A Losse 5 Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Db Koning is dood: Leve de Koningl Maandagavond laat is Koning George van Engeland gestorven'en reeds gisteren heeft de troonsbestijging van zijn opvol ger, de Prins van Wales plaats gehad. Wanneer niet alle voorteekenen be driegen dan wacht den nieuwen vorst een uiterst zware taak. Zijn optreden kan niet alleen voor En geland maar ook voor de internationale verhoudingen van de grootste beteekenis zijn. Hij kan tot een zegen zijn voor de geheele wereld, maar ook tot een vloek. Huiveringwekkend zwaar is de last, ge legd op de schouders van den jongen vorst. Wel mag in zijn hart leven het gebed van Koning Salomo: „Gij hebt mij Koning gemaakt over een volk, menigvuldig als het stof der aarde; geef my nu wijisheid en wetenschap dat ik voor het aangezicht dezes volks uitga en inga; want wie zou dit uw groot volk kunnen richten?" Moge bij den nieuwen Koning steeds levendig zijn 'het besef, dat de schilden der aarde G o d e s zijn. Dat tegen het besluit van den Minister van Landbouw betreffende den tarwe- en bietensteun bezwaren worden gemaakt is verklaarbaar, al zal men bij zijn critiek terdege rekening moeten houden met het feit, dat zelfs een Minister van Landbouw niet alles kan wat hij misschien zou wil len. Ook hier zal er wel steeds een ver schil blijven tusschen het wensehelijke en het mogelijke. Niet duidelijk is ons echter de scherpe oppositie tegen den steun aan kleine boeren en tuinders. De voorstelling is gewekt alsof de Mi nister zich hier op een geheel verkeerd spoor bevindt, dat hij optreedt als een armmeester die de kleine boeren en tuin- deis gaat bed eel en. Wij willen, zegt „Ons Platteland", geen fooienstelsel, maar bedrijfssteun. Hierover valt te praten. Het is ongetwijfeld gewenscht dat een steunregeling voor het bedrijf wordt ge vonden, waarvan ook de kleine bedrijfs- genooten profiteer en. De ernstige grief van velen tegen de huidige regeling is juist dat dit niet of niet in voldoende mate het geval is. Dè Minister heeft blijkbaar het billijke van deze critiek gevoeld en hij begint daarom alvast met het verstrekken van een kleine toelage. Een kleine toelage. Maar die toch voor velen zeer welkom zal zijn. Is het nu billijk hier van een fooien stelsel en van bedeeling te spreken? Naar het ons voorkomt niet. Evenmin als de werkloozensteun in dezen tijd als bedee ling wordt gekenschetst. Wij willen zegt „Ons Platteland" onze kleine boeren en tuinders op een meer doeltreffende wijze helpen. Accoord. Maar waar juist bij vele kleine boeren en tuinders de nood zoo hoog gestegen is valt het toe te juichen dat althans iets gedaan wordt om in den eigsten nood te voorzien. DE KONING IS DOOD, LEVE DE KONING 1 De begrafenis van koning George De toonsbestijging van koning Edward VIII. In de St Pauls kathedraal werd gister avond een openbare rouwdienst gehou den. Het onmetelijke gebouw was geheel gevuld en de eenvoudige dienst was hoogst indruJkwekkend. Donderdag zal het stoffelijk overschot van koning George naar Londen overge bracht worden. Van Sandringham wordt het op een affuit naar het station van Wolverton gevoerd. Koning Edward, Ko ningin-Moeder Mary en de andere leden van de Koninklijke familie zullen te voet volgen. De weg naar het station is 2V2 mijl lang. Vele voorname vertegenwoordigers uit het buitenland worden bij de begrafenis, welke Dinsdag 28 Januari zal plaats heb ben, verwacht. Koningin Maud van Noor wegen, de zuster van koning George en koning Haakon van Noorwegen vertrek ken vandaag van Oslo naar Engeland. Verder verwacht men den koning der Belgen, den president van Frankrijk, ver gezeld van Laval en maarschalk Pétain en prins Paul van Griekenland. Gisteravond is 'het stoffelijk overschot van koning George van het paleis naar de kleine parochiekerk van Sandringham overgebracht. Treurmuziek begeleidde den droeven stoet. In een tweetal auto's hadden de leden der koninklijke familie zich reeds ter kerk begeven, om er het stoffelijk over schot af te wachten. Nadat de lijkkist in het kerkje was op gebaard, vond een korte rouwplechtig- heid plaats. Te Genève. Gisteravond werd te Genève in den Volkenbondsraad koning George op 'har telijke, sympathieke wijze herdacht. Alle eerste gedelegeerden van de in den volkenbondsraad vertegenwoordigde sta ten waren persoonlijk aanwezig, behalve Laval, die in verband met den politieken toestand in Frankrijk Genève had verla ten. Na de opening van de vergadering hield de raadsvoorzitter Bruce een her denkingsrede namens den geheelen vol kenbondsraad, waarbij de overleden ko- nincr als een dienaar van zijn volk werd hertracht. Op verzoek van Bruce verhieven hier na alle aanwezigen zich van 'hun zetels en herdachten in een minuut van stilte den overleden vorst. Eden bedankte in naam van bet Brit- sdhe volk. Baldwin zeide in een zeer indrukwek kende rede, welke bij gisteravond voor de radio hield, dat de koning in zijn laat ste levensdagen, wanneer hij uit zijn slaap ontwaakte, steeds een vriendelijk of dank baar woord 'had voor diegenen, die hij erkentelijk meende te moeten zijn. Eenmaal ontwaakte hij en vroeg aan zijn secretaris: „How is the Empire?" „Hoe gaat 'het met het Rijk?" Lord Wigram antwoordde: „Het gaat goed met het rijk. Sire", en de koning glimlachte tevreden. Het rijk heeft hem steeds, zelfs voor 'hij koning was, zeer na aan het hart ge legen. De geheime Raad. De geheime raad is bijeengekomen om 'het overlijden van den koning te consta- teeren, en kennis te nemen van de troons bestijging van den nieuwen vorst. 'Onder de 'diepste stilte werd de gehei me raad in kennis gesteld van den dood van George V en de troonsbestijging door zijn zoon. Vervolgens werd de nieuwe ko ningl met bet gebruikelijk ceremonieel binnengeleid. Volgens de traditie legde koning Ed ward de volgende verklaring af: „Voor 'bet aangezicht Gods beken, be tuig en 'verklaar ik plechtig en oprecht, dat ik een geloovig protestant ben en dat ik in overeenstemming met het ware doel der wetten, de protestantsche troonop volging verzekeren zal, de genoemde wet ten naar beste krachten zal behouden en steunen, zooals de wet dat verlangt". Het Lager- en Hoogerhuis zijn gister middag bijeengekomen om trouw te zwe ren aan den nieuwen koning. D'e proclamatie van den nieuwen ko ning is vanmorgen om 10 uur geschiedt, volgens een oude traditie, behalve in het St James palace, op verscheidene open bare pleinen in de hoofdstad. Terwijl gisteren de vlaggen 'halfstok hingen en alle openbare feestelijkheden achterwege bleven, zullen vandaag in ver band met de bekendmaking der troons bestijging van Edward VIII de vlaggen weer in top geheschen worden. De admiraliteit heeft instructie gege ven, dat Woensdagmiddag ter eere van den nieuwen koning op de geheele vloot saluutschoten zullen worden gelost. De klakken in Sandrigham Castle loopen niet langer een half uur voor. De klokken in Sandringham Castle, die steeds een half uur voor liepen, zijn gis termorgen, op last van den nieuwen ko ning en de koningin-moeder gelijk gezet. Dat de klokken steeds een half uur voor liepen vindt zijn oorzaak in een merkwaardige gebeurtenis. Koning Ed ward VII miste eens een trein naar Lon- 'dien. Opdat hem dit niet nog eens zou overkomen, bepaalde hij, dat alle .klok ken in het kasteel, en ook die in het dorp een 'half uur voor gezet moesten worden, hetgeen hem steeds in staat zou stellen op tijd te zijn voor het vertrek van een trein. Koning George heeft dit gebruik steeds gehandhaafd, doch de nieuwe koning heeft er onmiddellijk een eind aan ge maakt. De Negus roept alle mannen te wapen. De plannen van Gra- ziani. De negus kondigde gisteren een nieuwe, algemeene mobilisatie aan. in aansluiting op de vrijwillige mobilisatie van 3 Octo ber van bet vorige jaar. Abessynië ziet zich gedwongen, alle middelen aan te wenden, om het land te verdedigen. Abessynië is daartoe bereid; iedere Abessyn moet thans de wapens op nemen, in afwachting van het bevel van den negus, om zich ten strijd te be geven. Alle mannen, die daartoe physiek in staat zijn moeten zich gereed maken, om naar het front te vertrekken. Men gelooft, dat deze mobilisatie ten doel heeft de troepen van Ras Desta te versterken. Italiaansche vliegtuigen hebben de vlakten van, Wolkait en Tigre gebombar deerd, zonder dat daarbij slachtoffers vielen. De Abessynsche troepen hebben drie Italiaansche vliegtuigen omlaaggeschoten, waardoor het totaal aantal vliegtuigen ■dat sedert het begin der vijandelijkheden is verloren gegaan, tot dertien is ver hoogd. Groote troepenbewegingen worden op gemerkt aan het front van Ogaden. De Abessynsche regeering ontkent, dat de Italiaansche opmarsch aan het Zui derfront zoodanige proporties heeft aan- genomen, als de berichten uit Italiaan sche bron willen doen gelooven. Het Italiaansche agentschap Stefani seint uit Aden: Berichten uit Addis Abe ba bevestigen, dat de ontwrichting in ver antwoordelijke kringen ernstiger wordt. Men beschouwt de weigering van Ras Desta. om zich bij den keizer aan te mel den als een voorteeken, dat binnenkort een militair pronunciamiento zal worden afgekondigd. De welingelichte militaire medewerker van de „Gazeta del Popoio" te Turijn be handelt de vooruitzichten na de overwin ning der Italianen bij D'olo. Volgens hem is het leger van Ras D'esta volkomen verloren. Nu Ras Desta en D'edsjas Beiene Meret buiten gevecht zijn gesteld en daarmede elk gevaar voor binnendringen op Ita- liaansch gebied is geweken, kan Graziani den strijd met Ras Nassiboe bij Gorahei weer opnemen. De toestand is thans volkomen gewij zigd, het is niet meer drie tegen een, doch een tegen een. Volgens den schrijver bouwt men geen luchtkasteelen. indien men zegt, dat Gra ziani thans zijn blikken kan richten op Harrar. Op het hoogland van Harrar zal de be- j slissing vallen. Met de bezetting van dit gebied zal een ineenstorting van het Abes- synische keizerrijk dan onvermijdelijk zijn, aangezien hier alle wegen uit Britsch en Fransch Somaliland samenkomen. Fransch vliegtuig vermist. Een Fransch verkeerswatervliegtuig, dat op de lijn MarseillesTunis dienst deed en gistermorgen met een bemanning van drie koppen en drie passagiers aan boord in Marseille gestart was, is ge dwongen geweest tengevolge van een mo torstoring ten Zuiden van Ajaccio (Cor sica) in zee te dalen. Ofschoon onmiddellijk uit Ajaccio twee stoomschepen naar de plaats des onheils te hulp schoten zijn alle pogingen, om het toestel te vinden, vruchteloos gebleven. Ook een vliegtuig, dat later langs de zelfde route vloog, heeft het toestel niet g'ezien. In luchtvaartkringen maakt men zich dan ook ernstig bezorgd omtrent toestel en inzittenden. Koudegolf in Amerika. Reeds 175 dooden De koudegolf, welke de laatste dagen de Vereenigde Staten heeft geteisterd met vorst en sneeuwstormen, heeft tot pu toe 175 dooden geëischt. Een groot deel hier van is omgekomen tengevolge van ver keersongevallen op de gladbevroren wegen. De staten Florida, Georgia en Alabama zijn door een tornado geteisterd. Uit verscheidene deelen der Vereenig de Staten wordt thans een geringe stij ging van de temperatuur gemeld. Er mag te Laar weer in het Nederlandsch gepreekt worden. Geijk bekend is, beeft men de vorige week Zondag in de Oud-Geref. Kerk te Laar (een klein dorpje, dat even over de grens in Duitschland ligt, niet ver ver wijderd van de grensplaats Coevorden) den kerkdienst niet kunnen houden, om dat van de Duitsche regeering' bericht was ingekomen, dat het niet langer toe gestaan zou zijn om in Duitschland in de Nederlandsche taal te preeken. Van verschillende zijden schijnt even wel te zijn aangedrongen op het laten voortbestaan van de bestaande regeling, waarop door de desbetreffende autoritei ten goedgunstig is beschikt, zoodat Dis J. van Raalte a.s. Zondag zijn arbeid weer zal kunnen voortzetten. Korte Berichten. 1 80 Japansche arbeiders die bezig waren den spoorweg TsoegoeraNiigata van sneeuw te bevrijden zijn door een la wine bedolven. Vier lijken konden worden geborgen, 36 worden nog vermist. Uw darmen gaan trager werken, Uw stoelgang wordt ook trager en ver- Siftigde afvalstoffen noopen zich op in Uw ingewanden, verontreinigen rw bloed, brengen Uw gestel in de war en maken U moe, mat en lusteloos. Daarna volgt Uw rustdag, waarvan Ge U zooveel had voorgesteld, maar Gij zijl moe, landerig, lusteloos en prikkelbaar en pas als de Zondag voorbij is. als het Maandag is, betreurt Ge Uw verloren dag en wenschte dat hel dan nog Zondag was, want nu zoudt Ge lust hebben voor al Uw verzuimde plannen. Maar Uw weektaak ligt voor U en zoo gaat 't telkens! En tol Uw verbazing, lol Uw genoegen zult Ge bemerken, dal, dank zij dat M.S.S.-erlje tusschen Vrijdag en Zondag als 't ware een wonder ge beurd is. Uw geheele" gestel is opgefrischt, dank zij de bijzondere besland- deelen welke de M.S.S.-cachets bevallen. Uw ingewanden hebben zich zacht en ongemerkt ontlast van alle stoffen welke Uw gestel bezwaarden. Op de werking van de lever, op Uw bloeds-omloop en bloed-druk hebben M.S.S.-cachets een gunsligen invloed. De gisting in Uw darmen is verdreven. Vol lust en energie slaat ge nu 's Zondagsmorgens op, vol plannen, met een gullen lach. Gij zelf vooral, maar ook al Uw huisgenoolen zullen den prettigen weerslag van Uw goede M.S.S.-gewoonte ondervinden. Een heerlijke Zondag, een heerlijke rustdag, een zoo welverdiende en noodzakelijke afwisseling in Uw dagelijksche beslommeringen zullen Uw deel zijn en welgemoed en vol energie herneemt Ge dan 's Maandags Uw weektaak, volkomen daartegen opgewassen. Probeert 't nog deze week: M.S.S.-cachets (ook wel genaamdLaxeer-Akkerljes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent. MINISTER COLIJN TERUG. Van een uitstekende reis. Gisteravond zijn de minister-president en Mevr. Golijn van hun kort vacantie- verblijif in het Zuiden van Frankrijk in de residentie terug gekeerd. Tegenover de journalisten verklaarde Dr Golijn, dat hij een uitstekende reis 'h'eeft gehad, hetgeen den minister-presi dent trouwens ook wel was aan te zien. Het buitenlandsch verblijf heeft Dr Co- lijn uitsluitend als vacantia beschouwd. Alle beslommeringen zijn voor korten tijd op zij 'gezet. Voor het publiek bleef de aankomst vrijwel onopgemerkt. NIEUWE LEENING VAN HET RIJK GEHEEL GESLAAGD. Door het publiek voor ruim f59 millioen ingeschreven. De 4 pet. Nederlandsche Staatsleening 1936, waarop de inschrijving gisteren plaats heeft gevonden, is geheel geslaagd. De leening was nominaal f 104 mil lioen groot, waarvan de deelneming reeds tot een bedrag van f 50 millioen door de Rijiksfondsen was verzekerd. Daarnaast is thans voor ruim f 59 millioen inge schreven, zoodat de leening met ruim f 5 millioen is overteekend. Deze f 5 mil lioen zullen op de eerstgenoemde f 50 millioen worden gekort, ten einde de in schrijvingen van het publiek geheel te kunnen toewijzen. Een nieuw systeem grensbewaking? Naar men verneemt, zou majoor Croi- set van Ucbelen, van de Kon. Marechaus see, administrateur van de grensbewa king, een meer intensief systeem van grensbewaking hebben ontworpen, het geen zich speciaal richt tegen de vele on- gewenschte vreemdelingen, welke ons land binnenkomen. D'it systeem zou dusdanig werken, dat iedereen die Nederland binnenkomt, on derhevig zou zijn aan een passencontrole, als thans practisch alleen in de interna tionale treinen plaats heeft. Deze passencontrole zou, evenals in België geschiedt door de gendarmerie, plaats 'hebben door de Kon. Marechaus see, welk wapen in verband daarmede een versterking zou behoeven. Binnenland. De Staatsleening geslaagd. Bezwaren van de Eerste Kamer tegen het vaste-lasten-ontwerp. Minister Colijn in ons land terug. Radiorede van Prinses Juliana. Buitenland. De begrafenis van wijlen Koning George op Dinsdag a.s. bepaald. Eduard VIII tot Koning geproclameerd. De Negus van Abessynië roept alle man nen te wapen. De koudegolf in. Amerika. GEEN NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS-AUTO VERONGELUKT. In verband met geruchten, welke giste ren in Nederland de ronde deden, dat een Nederlandsche Roode Kruis-auto in Abessynië zou zijn verongelukt, seint de correspondent van Reuter te Addis Abeba, dat het hier niet g'aat om een Nederland sche Roode Kruis-auto, maar om een vrachtwagen van het Abessynische Roode Kruis. D'eze vrachtwagen is op weg naar Dessie in een ravijn gestort, waarbij de Grieksche chauffeur om het leven kwam. SPOORWEGONGEVAL TE TERNEUZEN. Locomotief ontspoord. Gisteravond omstreeks half zes heeft, op den spoorweg tusschen Sluiskil en Ter- neuzen dicht bij Terneuzen (bij de Staal fabrieken) een spoorwegongeval plaats gehad, dat nog vrij goed is afgeloopen. De machinist van een trein zag plotse ling op den onbewaakten overweg een auto. Hij remde krachtig, met het gevolg, dat de locomotief uit de rails schoot. De buffers van den kolenwagen drongen dooi' den eersten personenwagen heen, waarin zich eenige scholieren bevonden. Dezen bekwamen evenwel geen letsel. Later wordt gemeld: Het ongeluk bad plaats met den trein, welke te 17.40 uur uit Terneuzen was vertrokken en naar Gent ging.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1