DE ZEEDW De Dochter van den Opperrechter TWEEDE BLAD De Indische begrooting voor 1936. Zoeklichtjes. VAN DINSDAG 21 JANUARI 1938, Nr 93. VOORLOOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER. Verlenging ambtsperiode Gou verneur-Generaal? Lichtpunten in den financieelen toestand. Aan het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer inzake de Indische begrooting voor 1936 wordt het volgende ontleend: Dat het vasthouden aan den gouden standaard voor Indië voordeel zou ople veren werd door sommige leden ernstig betwijfeld, waartegenover vele andere le den als hun meening stelden, dat in een zaak als deze het Bijk als een eenheid moet worden gezien en devaluatie als geheel zooals de Troonrede te recht opmerkte geen baat zou brengen. Dat de Regeering, ook wat de defensie betreft, aan de belangen van het Konink rijk als geheel denkt, had de instemming van vele leden. Verscheidene leden uitten hun waar deering over het beleid van den Gowv.- Generaal, gedurende zijn bestuursperiode gevoerd. Andere leden stelden tegenover deze waardeering een tamelijk sterk afwijken de meening omtrent het door dezen G.-G. gevoerde beleid. Enkele leden vestigden de aandacht op het gerucht, als zou de Regeering den wensch koesteren, de ambtsperiode van den Gouverneur-Generaal met een jaar te verlengen. Vooropstellende, dat zijl een dergelijke verlenging ongewenscht zouden achten, stelden zij de vraag, of het in derdaad in de bedoeling ligt van de Re geering deze verlenging te bevorderen, en zoo ja, om welke redenen. Algemeen betreurde men de herhaalde conflicten tusschen Regeering en Volks raad. Verscheidene leden merkten echter op, dat deze conflicten tot op zekere hoogte onvermijdelijk zijn. De Volksraad is lou ter een advise erend college. Nu hebben de uiterst moeilijke financieele en eco nomische omstandigheden een sfeer ge schapen, die voor het ontstaan van con flicten maar al te bevorderlijk is. De economische toestand van Ned.-In- dië gaf aan verscheidene leden aanleiding tot zeer sombere beschouwingen. Hoewel zij niet wilden ontkennen, dat zich in den laatsten tijd enkele lichtpunten hadden voorgedaan, meenden zij1 niettemin te moeten vaststellen, dat het geheel een uiterst bedroevend beeld vertoont. Verscheidene andere leden gaven blijk van een geheel ander inzicht van den eco- nomischen toestand. Wanneer men Ned.- Indië als geheel beschouwt, valt niet te ontkennen, dat er hier en daar, doch in het bijzonder op Sumatra, teekenen van herstel zijtn, welke de verwachting recht vaardigen, dat het dieptepunt der crisis voorbijl en een langzaam herstel aan staande is. Met belangstelling hadden verscheidene leden vernomen, dat de vooruitzichten van de suikerindustrie iets beter schij nen te worden, en de hoop bestaat, dat deze over de ergste inzinking heen is. Of aan de bemoeiingen van de NIVAS ten aanzien van de suikerindustrie een gunstige invloed moet worden toegekend, meenden eenige leden te moeten betwij felen. Eenige leden achtten het onbillijk, dat de thee-ondernemingen op Java door de restrictie-politiek lijden onder de zeer groote uitgebreidheid van de aanplantin gen op Sumatra. Verscheidene leden zouden gaarne wor den ingelicht omtrent de getroffen re strictie-maatregelen met betrekking tot de rubber. Het stemde verscheidene leden tot vol doening, dat de Ned. Regeering er bij' voortduring naar streeft Indië te doen F EU I L L ETON 39.) o^- Toen evenwel Karei II stierf, verander de de toestand geheel. Allen waren ervan overtuigd, dat Jacobus II geen genade zou bewijzen en Monmouth begreep, dat hem niets anders overbleef, dan als balling rond te zwerven. Bovendien begreep hij, dat de gelden, die zijn vader hem geregeld toezond, niet langer tot hem zouden kom men en van den Prins van Oranje ver wachtte hij niet veel. Nu kreeg Ferguson een kans. Hij begaf zich naar Brussel en bepleitte, zooals hij zich uitdrukte, de zaak des Heeren. Jaccn- bus, zijn oom (zoo sprak hij tot Mon mouth), was slechts een paapsche, bloed dorstige overweldiger; een man, die zijn eigen broeder vermoord had en die niet zou rusten, vóór geheel Engeland weer Roomsch geworden was. Hij bracht den jongen hertog in den waan, dat geheel Engeland slechts op zijn komst wachtte, om als één man op te staan en Koning Jacobus van den troon te stooten. De Protestanten hadden hun hoop op hem gevestigd en de latere geslachten zouden deeton m «ik hc-iiasm vwtffti*©. ktf afsluiten van handelsverdragen. Vele leden meenden te mogen vertrou wen, dat 1935 het laatste jaar van de diepste depressie zal zijn geweest en ver wachtten, dat de opbrengst over 1930 niet. lager zal zijn dan de raming. Enkele leden meenden, dat de politiek van de Indische regeering het land in den economiscben en financieelen af grond stort. Hoewel nog lang geen sluitende begroo ting is bereikt, is er een gestadige voor uitgang op den weg naar dit doel, ter wijl er steeds meer lichtpunten zijn aan te wijzen, welke hoop geven voor de toe komst. Sommige leden gaven als hun meening te kennen, dat Indië het dieptepunt der crisis reeds achter zich zou hebben, in dien de Regeering tijdig een andere mone taire politiek had toegepast. Vele leden verklaarden de ontwikkeling van de internationale verhoudingen rond den Stillen Oceaan met bezorgdheid gade te slaan. In aansluiting aan hun opmerkingen omtrent de ontwikkeling van de handels betrekkingen met Japan, spraken deze leden de hoop uit, dat de economische wrijving tusschen dat land en het onze spoedig zal worden opgelost. Vele leden achtten het optreden van de Regeering tegenover de nat.-soc. bewe ging, dat deel van de Europeesche pers, dat blijk geeft van sympathieën voor deze beweging, en fascistische gezinde ambte naren, te weinig krachtig. Vele leden gaven blijk van bijzondere belangstelling voor de plannen der Regee ring tot onwikkeling en ontginning van Nieuw-Guinea. Zijl zouden het beter achten, indien eerst andere deelen van den Archipel tot hoogere ontwikkeling werden gebracht, alvorens geld en energie besteed wordt aan een nagenoeg geheel onbekend ge bied. Andere leden juichten daarentegen de openlegging van Nieuw-Guinea van harte toe; zij1 achtten dit ook met het oog op kolonisatie van inheemschen van groot belang. Verscheidene leden meenden, dat de re geering in de coördinatie van het verkeer evenzeer de lucht- en scheepvaart zal moeten betrekken. In dit verband vroegen zij', hoe de Regeering zich de verdere ont wikkeling van de K.N.I.L.M. denkt en de K.P.M. Verscheidene leden verklaarden met bezorgdheid kennis genomen te hebben van de plannen tot versterking van de In dische weermacht. Het denkbeeld, om thans, nu in Indië voor de behartiging van de allernoodzakelijkste belangen nauwelijks geld te vinden is, de defen sie-uitgaven te verhoogen, wezen zij on voorwaardelijk van de hand. Zeeuwsche Zangersbond. Zaterdag vergaderde te Goes de Zeeuw sche Zangersbond „Zang Veredelt", on der voorzitterschap van den heer G. Flip- se van Wissekerke. Als bestuursleden werden herkozen de heeren H. de Priester te Borssele en T. L. Jonker te Haamstede. De vereeniging „Vooruitgang zij ons streven" te Sint- Maartensdijk op Tholen had zich, zooals wij reeds eerder meldden, bereid ver klaard het in 1936 te houden concours in baar gemeente te organiseer en. Met alg. stemmen besloot de vergadering dit aan bod te aanvaarden. Als datum voor dit te houden concours werd vastgesteld Woensdag 17 Juni a.s. Als leden der jury voor het concours werden gekozen de hee ren Van Nieuwenhoven te Breda en E. Flipse te Rotterdam (plaatsverv. de heer P. Kallenbach te 's Bosch). De heer J. van Houte, die 25 jaar secre taris der vereeniging is. werd door den voorzitter hartelijk toegesproken. Eén prachtige bloemenmand werd hem aan geboden. Naar aanleiding van een verzoek van de vereeniging 's H. Arendskerke óm voor de aangesloten kinderkoren een af zonderlijke jaarlijksche bijeenkomst te or- ganiseeren werd besloten dat men dit jaar zal trachten in Kapelle in de eerste helft van Juli zulk een bijeenkomst te houden, als proef. zijin naam zegenen als dien van Enge- lands bevrijder. De man deelde Trelawney bovendien mede, dat ofschoon Fergusons beroep op Monmouth welsprekend was en vol Bijbel- sche beloften, de laatste zich eerst gewon nen gaf, toen Lady Wentworth haar bede bij die van Ferguson voegde en hem be loofde, dat al haar geld en diamanten te zijner beschikking stonden. Dit alles deed hem eindelijk een besluit nemen en Monmouth ging naar Amsterdam om den toestand te bespreken met hen, die, als hij, uit hun vaderland waren verbannen. Jacobus was nog niet lang koning ge weest, toen reeds verschrikkelijke tijdin gen van zijn handelingen Amsterdam be reikten. Maar afschoon Monmouth door allen, die hij ontmoet had, als leider be groet werd, weifelde hij nog dikwijls. Va ge beloften van hulp in manschappen en geld werden hem gedaan, maar iets defi nitiefs werd hem niet beloofd. Ferguson had met Henry Dugdale gecorrespon deerd en hem gesmeekt Monmouth van den trouw van Londen te verzekeren en betrouwbare personen te doen overko men, die met goede tijdingen en gunstige vooruitzichten zouden' komen. Aldus had Robert Ferguson, hoe belan geloos Hij1 zich ook voor den jongen Gor- nisham voordeed, een niet onbelangrijk De vIsnAier,] jp jjfcfejwscbe stromen. Men schrijft uit Tholen aan de „N. R. Ct.": De financieele uitkomsten van de vis- acherijen op de Zeeuwsche stroomen blij ven gering. Bot-, herder-, kreeft-, garna len- en anajovisecherijen gaven in het af- goloopen jaar uitkomsten, die voor het grootste deel slecht waren te noemen. Ook zij, die in December, na afloop van de k tvisscherij, de kuilvisscherij beoefenden menigeen kon de uitrusting daarvoor niet bekostigen hebben bovendien een slechten winter gemaakt. Er werd zeer weinig zeebliek gevangen. Andere jaren werd nog wel eens een kwantum schar- dijn thuis gebracht, maar ook deze visch. bleef achterwege. Voor dit seizoen zal de kuilvisscherij wel gedaan zijn. Anderen, die beproefden wulken de groote zee slakken te vangen, hadden eveneens weinig succes. Er kieken er weinig te zijn en de prijs was zeer laag. Van de twee takken van 1 estaan. w lke kortgeleden nog belangrijk waren, de oes ter- en de mosselvisscherij, is de eerste geheel aan het verkwijnen. Het eenige, wat zich in herstel mag verheugen is de mcsselhandel. De export is tot nu toe druk. Verkeersseln te Terneuzen. Voor het verkeer van Terneuzen naar Sas van Gent en in de richting Hoek be staat nabij Terneuzen gelegenheid tot het volgen van twee routes, welke leiden over verschillende bruggen over het kanaal TerneuzenGent. De oostelijke route, welke leidt over de zuidelijke brug. wordt algemeen gebruikt. Nu komt bet voor, dat deze brug voor bet landverkeer gesloten is, terwijl over de noordelijke brug de passage vrij is, betgeen van bet splitsingspunt der beide wegen niet kan worden waargenomen. Dte auto's rijden dan door naar de zui delijke brug, waar zij onnoodig moeten wachten. De A.N.W.B. heeft nu aan den betrok ken Ingenieur van den Rijkswaterstaat verzocht aan dit bezwaar tegemoet te doen komen, door bet aanbrengen van een lichtsein bij genoemd splitsingspunt, dat aangeeft of de zuidelijke brug voor het landverkeer is gesloten. Eendenjacht op de Wester-Scheide. Het is bekend, dat op de Wester-Schel- de de jacht op wilde eenden druk wordt beoefend en 'dit niet altijd door degenen, die tot die jacht gerechtigd zijn. Het is echter moeilijk om op een breede stroom als de Wester-Scheide stroopers op heeter daad te betrappen. Toch is de politie er rbeds meer dan eens op uit geweest en daarbij is gebleken, dat de Belgische ja gers somtijds meer geweren in hun vaar tuig, waarmee zij ter jacht trekken, heb ben dan ingevolge de betrekkelijke voor schriften geoorloofd is. Zoo is door de marechaussees uit Hansweert en Honte- nisse enkele weken geleden beslag gelegd op een negental geweren, aangetroffen in een vaartuig met slechts één jachtakte- houder. Zelfs was bovendien een zgn. ka nongeweer aanwezig voor bet schieten op ganzen of zeehonden. Dezer dagen is door dezelfde politie-ambtenaren beslag gelegd op vijf geweren. In dit geval waxen zelfs twee kanongeweren voorbanden. Gevaarlijke misdadiger onschadelijk gemaakt. De laatste weken werden verschillende steden in Belgisch Vlaanderen onveilig gemaakt doordat herhaaldelijk diefstallen gepaard gaande met inbraak, werden ge pleegd. De dief ging hierbij' zeer brutaal te werk en drong in de slaapkamers der be woners door terwijl deze zich daar ter ruste hadden begeven, om dan te trachten zich van de sleutels meester te makena In Brugge heeft de man een viertal in braken gepleegd en twee te Yperen. Een spoor wees naar Nederland, daar O'.m. een taxi-chauffeur een man naar Aar denburg bad vervoerd, wiens bonding tot verdenking aanleiding gaf. Gistermorgen werd de man in kwestie door een Belgischen chauffeur aan het station te Vlissingen aangewezen aan twee Belgische recherche-ambtenaren. Toen de dief de politie bemerkte, zette bij het op een loopen, doch al spoedig slaagde men er in hem te achterhalen, waarna hij" aan een Nederlandscben po- litie-agent werd overgeleverd. De man stond als een gevaarlijk misda- aandeel genomen in de plannen om Ja cobus II te onttronen en Engeland weer een Protestantsohen Koning te geven. 't Was donker geworden, terwijl de drie mannen al verder de stad ingingen, maar licht genoeg voor Trelawney om wat op straat voorviel te onderscheiden. De Nieuwe Kerk maakte een diepen in druk op hem en zoo overweldigend waren de imposante gebouwen, dat hjji, voor een oogenblik vergetende, waarom bij' zich daar bevond, staan bleef om ze te bewon deren. „En wie is deze jongeling, Donald?" vroeg Ferguson, toen Trelawney een wei nig achterbleef. „Hij is roodachtig, mis- gaders schoon van aanzien, als eertijds David. Is bet een godvreezend jonge ling?" „Hjijl is een dappere vechtersbaas," ant woordde Stewart, „en durfde zelfs Jef freys een leugenaar noemen in de recht zaal." „Dat klinkt goed. Maar is bijl van adel? Ik geef weinig om die dingen, maar ik ge loof, dat de hertog meer gesteld is op één man, die een adellijken naam draagt, dan op vijftig goede burgers. Daarom ook ben ik blij, dat gij' gekomen zijt, Donald. Of schoon de Stewarts niet rijk zijn, dragen zij een ouden naam." „Niemand, die het zou durven tegen- diger gesignaleerd en werd dus gefouil leerd. Men beeft echter geen wapens op hem gevonden. De dief werd daarop naar het politiebureau overgebracht en ter be schikking gesteld van den commissaris van politie. Bij onderzoek bleek de gearresteerde een 28-jarige Belg te zijn, die te Vlissin gen in een hertel bad gelogeerd met zijn vrouw en 4-jarig kind, welke beide laatsten zich daar nog bevonden. De po litie heeft daarop ook de vrouw gearres teerd en de bagage die zich in het hotel bevond, in beslag genomen. Bij visitatie werd daarin gevonden: 50.000 Belgische fres. in papieren geld, f 600 in Hol- landsch geld en een twintigtal juweelen. De juweelen werden door de Belgische recherche herkend en bleken de vorige weok uit een villa te Brugge te zijn gesto len. Het onderzoek wordt nog voortgezet en de aangehoudene blijft in bewaring om, wanneer bet onderzoek gesloten is, aan de justitie te worden voorgeleid. De Belgische justitie beeft reeds zijn uitlevering verzocht. (V. Ct.) Goes. Maandagavond vergaderde de Chr.~ Hist. Jongerengroep „Goes en Omstreken' in de Gbr. Bewaarschool. Wegens afwe zigheid van den voorzitter, den heer van den Dries, stond de vergadering onder leiding van de vice-presidente Mej. Straub, Er werd medegedeeld, dat 17 Februari a.s. de beer Tilanus, lid van de Tweede Kamer, zal optreden met bet onderwerp „Dé christelijk historische en de politieke vraagstukken van dezen tijd". Daarna behandelde de heer de Blaeij van Kapelle artikel 1 en 2 van het pro gram der Ghr.-Hist. beginselen. Hierop volgde een uitvoerige bespreking. Hansweert. De mist. Het naar zee gaande Engelscbe stoomschip Tori Is land is Zondag tijdens mist op de Spij'- kerplaat (Westerschelde) omboog geva ren en blijven zitten. Vier eleepbooton van Terneuzen hebben bet schip later vlotgesleept. Het motorschip Anna Cornelia, kap. Jonkman, geladen met stukgoed, is Zon dag tijdens mist bij1 Everingen (Wester schelde) omboog gevaren en blijven zit ten. Twee sleepbooten van Terneuzen heb ben bet schip met hoog water vlotge sleept. Een derde slachtoffer was het motor schip Nieuwe Zorg, schipper de Nijs, ge laden met stukgoed, dat Zondag tijdens mist ook in Everingen omhoog gevaren is en blijven zitten. Twee sleepbooten van Terneuzen hebben tevergeefs getracht het schip vlot te sleepen. Men is thans begon nen de lading stukgoed in een ander schip over te slaan. Het motorschip Rosalie is bier door een deurwaarder aan de ketting gelegd wegens verschuldigd hulploon voor het redden van schip en lading. lerseke. De pokmosselmolen beeft zijn intree ten onzent gedaan, de een goed, de ander minder goed bevallend. De scha duwzijde is wel, dat er nogal wat kapotte mosselen door komen. De voorzitter en de directeur benevens het bestuurslid voor lerseke van de Mosselverkoopcentrale, hebben een bezoek gebracht aan de YE I om een molen in werking te zien, die tot volle tevredenheid werkzaam is. Vechtpartij1. Maandagmorgen hebben eenige schippers op de Haven meeningsverschil gekregen, dat eindigde in een vechtpartij'. Er werden rake klap pen uitgedeeld. De omstanders wisten de vechtenden te scheiden. De politie maakte proces-verbaal op. Borssele. Zondagavond hield de Geref Mannenvereen. |.Oaderzoekt de Schrif ten" onder voorzitterschap van Ds Fran sen, haar jaarvergadering in de Geref. Kerk. Het jaarverslag van den secretaris getuigde van vruchtbaren arbeid. De ver eeniging telt thans 10 leden. Dhr Job Fraanje hield een inleiding over „Het eerste optreden van Eliza" en dhr Joh. Zwemer over „Schuldgevoel". Een drukke leerzame bespreking volgde. Een 40-tal bezoekers woonde de vergadering bij1. Ellewoutsdijk. Zaterdagavond gaf het muziekgezelschap „Excelsior" van Kloe- tinge, onder leiding van den directeur J. den Toonder, voor een talrijk publiek, in het M. J. van Hattum-huis, alhier, een welgeslaagde uitvoering. Van deze plaats breng ik gaarne een woord van warme hulde aan onze Anti revolutionaire vrienden te Rotterdam. Er verschijnt daar een propaganda- blaadje voor de Antirevolutionaire begin- De oplage was aanvankelijk klein, slechts 1500 exemplaren. Maar de 1500 werden 4000 en de 4000 werden 7000, en thans is het aantal exemplaren dat ver spreid wordt gebracht op 40.000. Het blaadje, dat elke maand wordt verspreid, doet zijn naam eer aan. Het geeft een beider iieht. Het is een betrouw bare wegwijzer. Er wordt veel en door velen geklaagd tegenwoordig, dat het .toch zoo'n slechte tijd is en dat er zooveel verwarring •heersclit. Maar in Rotterdam pakt men aan. 40.000 exemplaren elke maand. Huidel Moge God dezen arbeid zegenen I OPMERKER. Wclphaartsdijk. Maandagavond verga derde alhier de A.R. Kiesvereen. onder leiding van den heer Van Wijk. Door dhr J. v. Wuyckhuyse werd een uitgebreide inleiding geleverd over Art. 8 van „Ons Program", handelende over den „Volks invloed". Hierop volgde een zeer leer zame bespreking. Biezelinga. De ARJA-club „Luctor et Emergo" kwam onder voorzitterschap van Ds A. M. Franssen in vergadering bijeen. Ds Franssen deelde mee, dat 20 Jan. een streek verband-vergadering zal worden gehouden in de Ghr. Ger. Kerk te Biezelinge. Weder traden enkele nieuwe leden toe. De districtscommissaris dhr W. Eo- gaards gaf inlichtingen, door voorlezing te doen van wat Dr Seheurer schreef naar aanleiding van vragen over: hoe een parlementair kabinet gevormd wordt en tot stand komt, hoe een kamerontbinding ontstaat en wat do S. D. A. P. herhaalde lijk deed met haar afgevaardigden, die niet stemden zooals de partij besloten i had. Hierna trad mej. Car Poortvliet van Kapelle op met het onderwerp „de vry- I making der vrouw". I Nu besprak dhr W. Boogaards het gele I gevaar, dat dreigt. Besloten werd de e.k. jaarvergadering te Kapelle te houden en ook alsdan de naburige clubs uit te noodigen. O.- en W.-Souburg. Dammen. Maan dagavond werd alhier een competitie wedstrijd gespeeld door Souburg I en Vlissingen II. De uitslag daarvan was als volgt, resp. Souburg I en Vlissingen II: W. BoogaardW. Schouten de Jel 20, E. BronsemaP. Geelhoed 20, L. LeijnseI. J. de Krijger 20, J. van EenennaamA. v. Ploppoel 20, Jac. BoogaardF. Fleurbaay 11, J. Janse G. Luwema 11, J. WalravenW. Luwema 02; W. CjjsouwJ. Dommisse 02, F. v. EenennaamL. de Nooyer 20, L. KoddeG. v. Sorgen 20. Sou burg 14, Vlissingen 6. Koudekerke. Maandagavond kwam de Geitenfokvereeniging „Willen is kunnen" in jaarvergadering bijeen onder leiding van den voorzitter P. Tanis. Uit het jaar verslag van den secretaris bleek o.m., dat de vereeniging 170 leden telt. D'e ont- Ingezonden Mededeeling. 0R.DOQS5OC KL.DOOi 15CTU spreken." „En boe heet deze jonge man, Donald?" „Hij' beet Benedictus Trelawney". „Wat, één van de Trelawneys uit Corn- wallis?" „Ja." „Verwant aan den bisschop van Bris tol?" „Ja, ik geloof, dat het zijn oom is." „De Heere zijl geloofd," sprak Fergu son kalm. „En is hijl rijk, Donald?" „Even rijk als Robert Ferguson," ant woordde Stewart. „Me dunkt, dat je je wat al te veel vrij heid veroorlooft tegenover een mede-va derlander en een Godsman, Donald Ste wart; maar als christen vergeef ik 't je, want zullen wij' niet samen de oorlogen des Heeren voeren?" „Zult u ook bet zwaard aangespen, Ufaster Ferguson?" „Ik zal het zwaard des Geestes dragen, dat nog krachtiger is." Daarop voegde Trelawney zich weer bij hen. „(Wat denkt u van Amsterdam, Sir Trelawney?" „Het bestaat, dunkt mij', hoofdzakelijk uit kanalen en bruggen," antwoordde de jonge man kortaf, want hijl deed geen moeite zijtn afkeer voor den man te ver bergen. zalfolie yeneestl BUAUE DROGISTEN VERKRUOBAAAOF FRANCO NA ONTVANGST MAN HET BEDRAG IN ROST ZEGELS BU DE FABRIKANTEN .GENIUS" OROENEWEGJE 91 DEN HAAG „Ja, eerst trekt het de aandacht en misschien denkt u dat 't iets heidensch is. Maar toch is 't een godzalige stad. De leer is zuiver, en het volk wordt er van week tot week gevoed met de zuivere melk van Gods Woord. De leer is Calvi nistisch, zo-nder eenige afwijking. Ik heb het onderzocht, zoodra ik hier kwam. Maar wij' zijn op de plaats onzer bestem ming gekomen en 'tis mijn plan u recht streeks aan den nieuwen Koning van En geland voor te stellen. Zij wendden hun schreden naar een steeg, die hen naar een groot huis bracht. Ferguson trad ongehinderd binnen en weldra hoorden zij het geluid van vele stemmen. „Is de hertog van Monmouth hier?" vroeg Trelawney. „Ja. Bekommer u niet om uw Heeren en gij' zult voedsel hebben, na den hertog en Mac Callum Mare gesproken te heb ben. Want wat is de kleeding? Slechts de bedekking van onze zondige lichamen, terwijl het voedsel, dat wij1 gebruiken, ver gankelijk is. En bovendien is er heden avond een raadsvergadering. Er is weinig geestdrift en 't is uw taak om die weer op te wekken." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5