Quaker Havermout Twee onderzeeërs voor Polen. Ingezonden Stukken Binnenland nen om aardewcTk-induatris in de Bo- Uit de Provincie Kerknieuws. der Geref. Kerken tot hoogleera&r aan de Theologische Sohool te Kampen, om onderwijs te geven in de ambtelijke vak ken. Onderwijs. Gemengd Nieuws Telegrammen. in Europa doorbrengt, ie gieter uit Zwit serland in Den Haag teruggekeerd. Finantiëele Berichten Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Marktberichten Burgerlijke Stand. Ingezonden Msdadiêllng. Voelt U zich wat moe of lusteloos, ontbijt dan eens met Quaker Havermout. Het bevat de vitamine B, die niet veel in-ander voedsel voor» komt en een bijzonder gunstige uitwerking heeft op het zenuw* stelsel. Een natuurlijk tonicum, dat U veel goed zal doen) Een heerlijk, warm bord Quaker Havermout Is het beste begin van den werkdag. Eén ding Ixekmr, hei besie havermout heei Quaker. 22'4 d PER PONOSPAK QUAKER OATS-GRAANPRODUCTEN N.V. ROTTERDAM Meer dan 160 personen zijn omge komen in de sneeuwstormen en de -he vige koude, die het oostelijke en noorde lijke deel van de Vereenigde Staten teis teren. De schade is zeer groot. GRONDWETSHERZIENING. De secretarissen van de in te stellen Staatscommissie. Naar men verneemt, zullen mr dr K. J.- Frederiks, secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken en mr W. F. Fruin, raad-adviseur bij het Departement van Justitie fungeeren als de twee secretarissen der in te stellen Staatscommissie voor de grondwetsher ziening. GROOTE ORDER VOOR KOOLHOVEN. Spanje bestelt bommenwerpers. Naar gemeld wordt heeft de Nederland- sche vliegindustrie een zeer belangrijke order gekregen en wel van de Spaansche regeering, die aan de N.V. Koolhoven een opdracht heeft verstrekt tot het bouwen van een groot aantal tweemotorige bom menwerpers. Men zal zich herinneren, dat in Sep tember van het vorig jaar demonstratie vluchten zijn gemaakt met een militair toestel, de FK 51. Te Madrid heeft luite nant Asjes deze machine voor de Spaan sche militaire autoriteiten voorgevlogen in tegenwoordigheid van de heeren Kool hoven en Jacob Mees. Voor Spanje was dit product van den Nederlandschen vliegtuigbouwer iets geheel nieuws, om dat men daar nog met machines vloog van het type, zooals zeventien jaar ge leden werd gebouwd. De prestaties van de Nederlandsche vliegtuigindustrie heb ben bij de Spaansche autoriteiten blijk baar een dusdanig gunstigen indruk ge wekt, dat men is overgegaan tot bestel ling van een groot aantal men spreekt van vijftig bommenwerpers. HET GRENSVERKEER MET DUITSCHLAND. Samenwerking, tusschen Nederlandsche en Duitsche autoriteiten. Indertijd werden op initiatief van de Duitsche autoriteiten stappen gedaan onn in Nijmegen autoriteiten van verschillen de Geldersche gemeenten te doen samen komen met Duitsche grensnotabelen om op die «manier den grondslag te leggen voor meer vriendschappelijke verhoudin gen tusschen de Nederlandsche en Duit sche grensbewoners. Na twee samenkom sten te Nijmegen is nu van den landraad Eich te Kleef het verzoek tot Nederland sche vooraanstaande grensbewoners uit gegaan om op 12 Februari a.s. in hotel „Maywald" te Kleef een z.g. Duitsch-Ne- derlandsohe vriendensamehkomst bij te wonen. BELGISCH MINISTER NAAR NEDERLAND. Een studiereis. Tegenbezoek aan Minister Gelissen. De Belgische minister van Economi sche Zaken, de hoer van Isacker, zal in den loop van deze week een studiereis naar Nederland ondernemen. Hij zal o.a. Maastricht en Tilburg bezoeken, waar hij met de leidende industrieelen en kooplie den besprekingen zal voeren. De heer van Isacker zal van de gelegenheid gebruik maken om Minister Gelissen een tegenbe zoek te brengen. In parlementaire kringen wordt aan genomen, dat de studiereis van minister Van Isacker verband houdt met de plan rinage tot nieuw leven te wekken, tenein de nieuwe arbeidsmogelijkheden voor de door uitputting d®r mijnen voor goed werklooze mijnwerkers te scheppen. Dr Max Euwe officier Oranje Nassau-orde. Gisteravond heeft dr Max Euwe te Delft een voordacht gehouden over zijn wedstrijd met dr Aljechin. Vooraf kreeg minister prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine gelegenheid onzen wereldkampioen schaken mee te deelen, dat het H. M. de Koningin had behaagd, dr Euwe te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Onder donderend applaus speldde de minister hem het eeremetaal op de borst. Diefstal. Zondagmorgen j.l. kwam de landbouwersknecht de N. te St. Jansteen tot de minder aangename ont dekking, dat uit een hem toebehoorende koffer, die in de schuur stond, een gelds bedrag van f 50 was ontvreemd. Bij de politie werd aangifte gedaan en na een ingesteld onderzoek bleek, dat de mede bij den landbouwer M. inwonende knecht G. V. het geld uit de koffer had weggeno men, nadat hij de koffer met een sleu tel had opengemaakt. V. is aangehou den en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld. Vlissingen. Gisteravond werden alhier de beide films vertoond van het Ghr. Nat. Vakverbond, waarvoor zoo groote belang stelling bestond, dat 2 voorstellingen moesten worden gegeven. De vergaderin gen werden geopend door den voorzitter van den Cbr. Besturenbond, den heer J. Marijs, terwijl de films op uitnemende wijze werden toegelicht door den heer H. Kok, vrijgestelde van het G. N. V. Het was een mooie en tevens leerzame avond. Terneuzen. Maandagavond trad op uit- noodiging van de afd. Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van het Algemeen Neder- landsch Verbond op dhr Ferdinand Ver- cnooke, die sprak over den dichter Gyriel Verschaeve. Dhr Vercnocke heeft dezen dichter geteekend als de groote zoon van den Dietschen stam, aan wien Vlaande ren, maar ook Noord-Nederland, veel heeft te danken. Hij is een lichtend voor beeld, dat tot navolging dwingt. Al is alle officieele erkenning hem onthouden, toch rijst hij voor ons als de stem van het Dietsche volk. Na de lezing heeft dhr Vercnocke nog voorgedragen uit Verschaeven's werken. Nieuwdorp. Vrijdagavond hield Ds G. F. Nolte, Elvangelisch-Duthersch predi kant te Middelburg-Vlissingen in de Ned. Herv. Kerk een lezing over „De Kerk strijd in Duitschland". We zijn, aldus Spr., niet onverschillig tegenover Duitschland. Nederland en Duitschland zijn nauw aan elkander ver bonden. De kerkstrijd in Duitschland be hoort nog niet tot het verleden, ja hij is nog maar aan het begin. Tot 1933 waren er 28 groepen „Landskerken" met ver schillende gewoonten- en gebruiken. Dit vond men in 1933 ongewenscht. Er moest meer éénheid komen. In 1923 kwam er over Duitschland een geest van ongeloof en onverschilligheid en velen keerden de kerk den rug toe. Sommigen bleven lid der kerk, doch anderen lieten zich schrappen en werden kerkloos. In 1933 kwam Hitier aan het bewind. Ook door de Protestanten werd hij in het eerst wel willend begroet. Al spoedig kwam de kern der worsteling: Jodenhaat en Jodenwor- steling. De strijd heeft voortgeduurd tot Sept. 1935, toen Kerl, de nieuwe Minister, een einde poogde te maken aan de twee dracht in de kerk. De voorstanders van de Belijdenisbeweging verzetten zich ech ter en willen niet alleen in de binnenka mer godsdienst, maar willen ook in het openhaar spreken van Gods liefde en ge nade. De Belijldenisbeweging wordt uiteen ge spleten. Er komt vertroebeling. Wat zal het einde zijn? We wachten met span ning den uitslag af. Met stille aandacht werd naar deze rede geluisterd. Jammer dat wegens het gure weder de opkomst niet grooter was. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Warns, J. T. A. Becht cand. te Arnhem. Chr. «Geref. Kerk. Beroepen te Kornhorn, M. W. Nieu- wenhuis te Franeker. OucLGeref. Gemeente. Aangenomen naar O astburg, G. v. d. Gruiter te Vlissingien. Professor Dr T. Hoekstra f In het stadsziekenhuis te Kampen, waar hij ter verpleging was opgenomen, is overleden prof. dr T. Hoekstra, hoog leeraar aan de Theologische School der Geref. Kerken in Nederland. Tjeerd Hoekstra werd op 20 Deo. 1880 te Urk geboren. Hij werd op 13 Mei 1906 te Hazerswoude in het ambt bevestigd. Vandaar vertrok hiji in 1908 naar 'sHer- togenbosch, waar hij' een actief aandeel nam in den evangelisatiearbeid in Bra bant en Limburg en den stoot gaf voor het bouwen van kerken te Venlo en Eind hoven. Na voor onderscheidene beroepen te hebben bedankt, aanvaardde hij' in 1912 de benoeming door de Generale Synode Tal van werken en geschriften van do hand van Prof. Hoekstra zagen het licht. Zijn verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. De teraardebestelling van het stoffelijk Overschot zal Vrijdag te Kampen plaats hebben. Emeritaat. Ds G. J. Bos, pred. bij de Geref. Kerk te Uithuizen, beeft eer vol emeritaat gevraagd. N.- en St. Joosland. Onze vroegere dorpsgenoot L. Janse, thans onderwijzer aan een Ghr. school te Herkingen (Flak- kee), is in gelijke betrekking benoemd aan de school met den Bijbel te Ederveen (Geld.) met ingang van 1 Mei a.s. Benoemd tot kweekeling met akte aan de Christelijke school te Bigge- kerke, de beer B. van Wouwe te Vlissingen. Opdracht aan de vier groote scheep«v werven. Uit Rotterdam wordt aan bet Hdbl. gemeld: De vier groote scheepswerven: Neder landsche Scheepsbouw-Mij., Rotterdam- scbe Droogdok-Mij., Wilton-Feij'enoord en Mij. De Schelde hebben verleden jaar in Den Haag gezamenlijk een bureau opge richt, dat voor alle vier gezamenlijk tee- keningen uitvoert voor Marine-werk, en dat zich ook bemoeit met de verwerving van orders voor oorlogsschepen in het buitenland. Dit bureau zal waarschijnlijk dezer da gen zijn eerste buitenlandsche opdracht kunnen boeken. Polen zal hier te lande twee (onderzeeërs laten bouwen. Tech nisch is deze opdracht reeds geheel voor bereid. De verleening staat wel vast. Zij brengt echter mede, dat er zekere rege lingen getroffen worden voor uitvoer van goederen, die Nederland uit Polen zal be trekken. Wij vernemen, dat de reis van de mi nisters Deckers en Gelissen naar Polen niet vreemd is aan deze zaak. De minis ters hebben zich niet bemoeid met de ver werving van deze opdracht, waar de Ne derlandsche scheepsbouw-industrie zelf reeds voor gezorgd had, doch van Pool- sehe zijde wordt wel op zekere compen saties gerekend, en bij! het bezoek is dat punt dan ook onder de oogen gezien. Bereids is, zooals wijl hebben medege deeld, vergunning verstrekt voor den in voer van Poolsche gerst in Nederland. Vergeetachtigheid. Ver leden jaar hebben per dag 271 menschen te Londen hun parapluie laten liggen in treinen, trams of bussen. Meer dan 636 menschen lieten andere dingen liggen, van de kleinste kleinigheden af, tot zwa re koffers en welgevulde beurzen toe. Het aantal parapluie's dat bleef staan, was in totaal 98.691, 11.605 meer dan in 1934. De andere artikelen beliepen 232.412 stuks, of 22.240 meer dan een jaar tevo ren. De meeste parapluie's behoorden aan vrouwen en ook de meeste andere verge ten artikelen waren van vrouwen afkom stig. Daaronder waren 18.228 ongepaarde handschoenen, 47.844 paren handschoe nen, 33.775 artikelen van waarde, 31.806 kleedingstukken, 25.922 boeken, 24.850 tasscben, portefeuilles of koffertjes en 6.052 brillen. HET OVERLIJDEN VAN DEN ENGELSCHEN KONING. DEN HAAG. Van alle gezantschappen en van vele particuliere gebouwen was, in verband met het overlijden van Koning George, de vlag halfstok uitgestoken. Er werd druk geteekend op de rouwre gisters in het gebouw der Engelsche le gatie. Een der eersten was de Minister van Buitenlandsche Zaken. Radiorede over Koning George. AMSTERDAM. Hedenavond om 20.50 uur zal ir. A. Heldring, directeur van het Algemeen Handelsblad, voor de AVRO- microfoon spreken over Engeland en zijn Koning. Voorts zal de heer Paul de Waart hedenavond om 21,10 voor de KRO een beschouwing houden over bet leven van Koning George V. Sleepboot gekanteld. ROTTERDAM. Hedenmorgen is in de Petroleumhaven te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Een sleepboot van de fa. van Ommeren te Rotterdam is bijl het sleepen van een zeeboot in de haven gekanteld, waardoor de opvarenden te water geraakten; 3 van ben konden in een roeiboot warden opge- nmen. Deze redding mocht evenwel den 60-jarigen kapitein J. Hoefnagel, wonen de te Rotterdam, niet meer baten. Hij gaf in de roeiboot weldra den geest. Het lijk van den ruim 50-jarigen machinist A. J. Handstede is nog niet gevonden en bevindt zich waarschijnlijk nog in de sleepboot, welke geheel onder water ligt. De Gouverneur van Suriname. DEN HAAG. De Gouverneur van Suri name, Prof. Mr. Kielstra, die zijn verlof Naar wij vernemen zal Gouverneur Kielstra omstreeks 20 Februari weder naar Suriname vertrekken, Verdronken. MEERKERK. Hedenmorgen vroeg is de 21-jarige v. Z., toen bij' zich naar zijn werk begaf, door de duisternis misleid, met zijn fiets in het Zederik-kanaal gere den. Later is het lijk opgehaald. INVAL BIJ ZWART FRONT. OOSTERWIJK. Hedenmorgen beeft de burgemeester van Oosterwijk gezamenlijk me«t dien districtscommandant van de ma rechaussee een inval gedaan in het hoofd kwartier van het Kwart front, de druk kerij der Uig. Mij. Oosterwijk en het woonhuis van den Directeur dier Mij., tevens leider van Zwart front, de heer A. v. d. Boogaart. Het 'hoofdkwartier en de woning van den directeur werden verzegeld. Uit de drukkerij werden eenige onder- deelen van persen enz. in beslag genomen. DE JAPANSCHE RIJKSDAG ONTBONDEN. TOKIO. Hedenochtend is de Japan- sche Rijksdag ontbonden na een rede van den Minister-president en den Minister van Buitenlandsche Zaken. Omtrent de reden voor deze ontbinding wordt verno men, dat bet voornemen bestond een mo tie van wantrouwen in te dienen. Om tactische redenen heeft de regeering dit beantwoord met de ontbinding van het parlement. Verkiezingsonlusten in Griekenland. ATHENE. De verkiezingsrelletjes tus schen Venizelisten en hun politieke te genstanders duren voort. Bij Athene wer den Venizelisten die de kiezers wilden toespreken, met steenen bekogeld. Zij be sloten daarop de vergadering niet te la ten doorgaan, daar zij' zich niet voldoen de beschermd achtten. De Regeering ver zekert echter, dat de orde overal gehand haafd blijft en dat zonder partijdigheid wordt opgetreden. De oorlog in Abessynië. ROME. Generaal Graziani leidt de op* marsch van zijn troepen door middel van de radio. Deze opmarsch geschiedt over een zeer moeilijk terrein en kan alleen ge schieden dank zij' de zorgvuldige organi satie van den toevoer van water, levens middelen en munitie voor de achtervol gende troepen. ROUW IN ENGELAND. LONDEN. In geheel Engeland heeft hot bericht van het overlijden van den Koning groote ontroering gewekt. In steden en dorpen werden de klokken ge luid. Vandaag blijven alle bioscopen en thea ters in geheel Engeland gesloten. Vanmorgen te kwart over 12 is het ko ninklijk vliegtuig te Londen aangekomen. De Koning heeft een ontwerp van de I begrafenisplechtigheid bij zich, dat door hem tezamen met zijn moeder werd opge steld. Het zal vanavond aan de conferen tie worden voorgelegd. Donderdag zal het stoffelijk overschot van Koning George naar Londen worden overgebracht en opgebaard in de groote bal van Westminster. Hedenochtend werd de Big Ben gedu rende 2 uur geluid ten teeken van rouw over den Koning. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes vorige koers hedeD H. V. A. 2437a 241 Ned. Ind. Hdbk. 89 89 Philips 221 2197a Unilever 104% 1057a Amsterd. Rubber 119 119 Koninkl. Petroleum 229 230 Deli Mij. 205 204 Ned. Scheepv. Unie 53 537a 4 pet. Nederland 997a 99 Via 4 pet. Nederl. Indië 977/a 97% U. S. Steel 287/» 287a Anaconda ie11/*» 167/n U. S. Leather 57/a 5s/a Bethlehem Steel 30 29.%- Adj. Chic. Milwaukee b'U» 55/i» Cities Service 2% 20/ie Intern. Nickel 277a 27 Shell Union 10% 10% Kennecott Copper 173/a 17% Radio Corp. 872 8% Gar Foundry 19 19 Tidewater 93/ie 97a Midcont. Petrol 12% 127/a Gen. Motors 327s 32% American Enka 14 14 Doordat Londen gesloten was en New- York wat lagere koersen zond, was de markt minder geanimeerd; toch waren de koersen goed prijshoudend, en onder beurstijd konden sommige soorten eenigs- zins in prijs verbeteren. Het bedrag van de inschrijvingen op de nieuwe Staatsleening schijnt nog al mede te vallen. Geld 22%. Wisselkoersen. Amsterdam, 21 Jan., 2.30 u. Londen 7.287.297a. Berlijn 59.25—59.30. Parijs 9.680.74. Brussel 24.8724.96. New-York 1.467a1.48. Geachte Redactie, Bozer dagen zullen in verschillende Zeeuwsche gemeenten bijdragen gevraagd worden voor de lectuurverspreiding van „Patrimonium". Mogen wij dit werk met een kort woord bij de lezers aanbevelen? Deze lectuurverspreiding is vooral in onze dagen wel bijzonder noodzakelijk. Van verschillende zijden wordt getracht ons volk met verkeerde lectuur te vergif tigen en het gezag der Overheid te on dermijnen. Bij de stempel-lokalen, in de kampen der werkverschaffing, in de huizen en ontspanningslokalen der werkloozen, enz., waar helaas zoo dikwijls de revolutionaire lectuur haar verderfelijk werk doet, kort om overal, waar dit maar noodig en mo gelijk is. willen wij opbouwende, goede bladen en boeken brengen. In 1935 zijn zes nummers van „Voor Waarheid en Recht" met een totaal-op lage van 650.000 ex. over het geheele land verspreid. Wij willen aan dit zoo be langrijke werk in 1936 een groote uitbrei ding geven. Daarvoor doen wij een be roep op de Zeeuwsche Christenen. Elke bijdrage, boe klein ook, is welkom. Voor één kwartje kunnen weer 25 ex. van bovengenoemd blad worden verspreid! Het Comité, dat dezen arbeid aanbe veelt, bestaat uit de heeren: dr: H. Galijn, dr K. Dijk en Jhr Mr D. J. de Geer, allen te Den Haag, J. Schouten te Rotterdam, prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine te Wassenaar en prof. dr M. J. A. de Vrijer te Amsterdam. Mogen wij op Uw steun rekenen? Wij vragen het niet voor onszelf, maar we vragen het om Christus' wil. Namens het Bestuur der Gewestelijke Organisatie Zeeland van Patrimonum, W. A. DEN HOLLANDER te Middel burg, Voorzitter. A. DE LANGE te Goes. Secretaris. J. W. L0UWERSE te Serooskerke, Penningmeester. Goes, 21 Jan. 1935. Graanmarkt. Goudgerst 5, haver 6,256,50, kookerwten 89, kroonerw- ten 89, schokkers 911,25, bruine boo- nen 1011,50, maanzaad 16,50, karwij- zaad 22 gld. Aanvoer tamelijk ruim. Eieren p. 100 stuks 2,70, middenpr. per 25 si 67,5. particuliere prijs 3,70, een deneieren 2:70, poeleieren 2,gl-d. p. 100 stuks. Boter per kg 1,60, middenpr. 0,80, par ticuliere prijls 0,90, Fabrieksboter 0,90, afwijkende boter 0,60, 2e soort boerenibo- ter 0,70 gld. Noteering van handelaren: Eieren 2,70, kleine eieren 2,boter 0,70 gld. V.P.Z. Aanvoer 5665 eieren. Prijls I f 2,90 p. 100 stuks. GOES. Overleden: Pieter Johannes de Jonge, 20 jaar. Van 1720 Januari. MIDDELBURG. Bevallen: J. A. de Paauw geb. De Vos. d.; J. A. Kamer mans geb. Lammens, d. Ondertiouwd: W. v. d. Hoek, 66 j. en M. J. Dubois, 53 j. Getrouwd: J. B. Onderdijk, 28 j. en J. Sommeling, 27 j. (M. G.) Van 1118 Januari. IERSEKE,. Overleden: Pieternella, 15 j.. d. v. Rijk Rijkse en Wilhelmina de Witte. (I. C.) Van 916 Januari. KRUININGEN. Geboren: Hendrik Jan, z. v. Cornelia van Koeveringe en Janna Glerum. Overleden: Cornelia de Bak, 88 j. (I. C.) KATS. Geboren: 6, Adriana Jozina, d. v. Jan de Waard en Janna Marina Wisse; 12, Jan, z. v. Johannis de Back en Teuna de Wild. (N.B.) COLIJNSPLAAT. Geboren; 10. Jannie Bastiana, d. v. Arie Adriaan Clement en Helena Weasels. 15, Adriaan Marinus, z. v. Adriaan Jacob Jasperse en Boortje Pieternella Hollestelle. Ondertrouwd: 10, Gerard de Waard, 21 j. jm. en Elisabeth Visser, 18 j. jd. (N.B.) WISSENKERKE. Geboren; 8. Bartel Marinus, z. v. Jacob van Goudswaard en Pieternella Elisabeth Beeke; 12, Geerie Maria, d. v. Govert Pieter Leendertse en Maria Adriana Leendertse. Gornelis Ma rinus, z. v. Marcus Adriaan Faasse en Adriana Jacomina Moerman. Ondertrouwd: 9, Leendert Salomon Abrahamse, 24 j. jm. te Krabbendijke en Johanna Maria Heuseveldt. 25 j. jd.; 15, Laban van der Maas, 26 j. jm. en Adriana Verton, 28 j. jd. Overleden: Leunis Douw, 27a mnd., z. v. Johannes Gornelis Douw en Bar- barra Steketee. (N.B.) Over de maand Deo. STAVENISSE. Overleden: J. J. Waalo, 66 j., echtg. van J. W. H. F. Buijze. (Th. G.) OUD-VOSSEMEER. Geboren: Cornelis Nelewart. z. v. J. A. den Engelsman en B. Noem; Wijcher Jan, z. v. J. Muller en A. Duut. Pieternella, d. v. J. P. den Hol lander en E. W. v. Daalen Gehuwd: G. H. Hoogland, Batavia, 31 j. en G. A. Lindhout, 23 j. Overleden: J. Hoogkamer, 84 j.E. Vermeulen, wed, y. J. RijstenMl, 73 j.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3