cfJels bijzonders Ned. Roode-Kruisauto verongelukt. Buitenland De oorlog in Abessynië. Zó bijzonder, dat het niet mogelijk is het artikel naar werkelijkheid af te beelden. Zó fijn van smaak, dat het moeilijk is U deze te omschrijven. Grotendeels chocolademaar hoe vernuftig toegepast! Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma en croquant van samenstelling. Jn eerste klas zaken verkrijg baar: 14 ets. per ons (2 ons voor 25 ets.) HET LEVEN VAN KONING GEORGE. Een ntr populair vorst. George Frederick Ernest Albert werd den 3den Juni 1865 op Marlborough House te Londen geboren als de tweede zoon van Edward VII. Toen hij 12 jaar was, werden hij en zijn twee jaar oudere broer Albert Victor adelborst aan boord van de „Britannia". Prins George bezocht later het college der marine te Greenwich en werd in 1885 tot luitenant bevorderd. Hij deed op verschillende oorlogsschepen dienst. Door het overlijden van zijn broer Prins Albert, werd hij in 1892 troonopvol ger. Als zoodanig kon hij zich niet langer uitsluitend aan de marine wijden. Prins George trad op 6 Juli 1893 in het huwelijk met Prinses Victoria Mary, de dochter van den hertog en de hertogin van Teek. Op 23 Juni van het volgende jaar werd uit dit huwelijk Prins Edward Albert geboren. George besteeg den Brïtschen troon op 6 Mei 1910, bij den dood van zijn vader, Koning Edward VII. Later in het jaar maakten de Koning en de Koningin een reis naar Britsch-Indië, waar de plech tige kroning tot Keizer en Keizerin plaats vond in Delhi. Op weg naar Dessie in afgrond gestort. Volgens een bericht uit Addis Abeba is een auto van de Nederlandsche Roode Kruis-afdeeling' gisteren op weg naar Dessie in een afgrond gestort. De Griek- sche chauffeur zou om het leven zijn ge komen. terd geweest; steeds waren het de adem halingsorganen, die aangedaan waren. In Juni van het jaar 1935 leed de Koning aan bronchitis, doch hij is toen hersteld. De hartzwakte, die zich in zijn laatste ziekte bij de andere aandoeningen heeft gevoegd, is den Koning noodlottig ge worden. Met Koning George is een zeer popu lair vorst heengegaan. De Engelse he grondwet bepaalt, dat de Piins van Wales bij den dood van zijn vader, direct koning wordt. Hij zal den naam van Edward VIII dragen. De Prins van Wales zal Dinsdag tot koning worden geproclameerd. Koning George V met zijn neef Keizer Wilhelm II van Duitschland tijdens een wandelrit. Van den aanvang af hebben George en Mary er naar gestreefd, een plaats te ver overen in de harten hunner onderdanen; zij hadden belangstelling voor het leven van alle lagen der bevolking. Gedurende den wereldoorlog deed de Koning het uiterste, om het leed der be volking te verzachten: Hij heeft herhaalde malen een bezoek gebracht aan het front in Frankrijk en België. In Juli 1917 werd bekend gemaakt, dat Koning George voor zich zelf en zijn Huis niet langer bekend zou staan als dat van Saksen Coburg Gotha, maar als het Huis van Windsor. Van de gebeurtenissen in het leven van Koning George in de volgende jaren zullen wij er slechts enkele aanstippen. In Juni 1921 brachten de Koning en de Koningin een bezoek aan Belfast, waar George het nieuwe parlement van Noord- Ierland opende. In de rede, die hij bij deze gelegenheid hield, drong hij er bij alle Ieren op aan, dat zij verdraagzaam en verzoenlijk zouden zijn. In het volgen de jaar bracht het Koninklijk paar een bezoek aan Brussel en aan de slagvelden in Frankrijk en België. Een bezoek aan den Koning en de Koningin van Italië werd in 1923 gebracht; gedurende zijn verblijf te Rome had George ook een onderhoud met den Paus. Gedurende de herdenking van den wapenstilstand in November 1928 liep de Koning een verkoudheid op, die zich tot een ernstige longaandoening en pleuris ontwikkelde. Wekenlang bestond er groo- te bezorgdheid voor zijn leven, doch in het begin van 1929 kon gezegd worden, dat hij de ziekte had doorstaan. In die dagen is het duidelijk tot uiting geko men, hoe zeer de vorst bij zijn onder danen geliefd was. Het werd echter spoedig duidelijk, dat de gezondheid van Koning George in het algemeen zwakker was geworden. Sinds dien is hij vrijwel ieder jaar gedurende eenige weken aan het ziekbed gekluis- De overwinning der Italianen in het Zuiden. Een groote slag in het Noorden verwacht. Volgens berichten van Ras Desta duurt de voor 15 dagen begonnen veldslag nog steeds voort. De Italianen brengen voor al Soanalitroepen in het vuur, waarvan de voorhoeden slaags zijn met de troepen van Ras Desta. De regeering van Abessynië verklaart, dat de Italiaansohe pers een kleine plaat selijke overwinning heeft aangeblazen tot iets geweldigs, om den oorlogsgeest van de Italiaansohe troepen en van het volk wat aan te wakkeren. De zware Italiaan- scihe verliezen staan evenwel niet in ver houding. tot het bereikte resultaat. Ook poogt men door deze overwinnings- berichten den tegenstand van de Abessy- niërs te breken, maar noch gas, noch het bombardement van steden en lazaretten zullen 'het Abessijnsohe volk ertoe bren gen, te capituleerenl Integendeel zal de strijdvaardigheid van het aangevallen land sterker worden en zelfs de zwaarste verliezen zullen het volk er niet toe bren gen den strijd voor de vrijheid op te ge ven. Van Italiaansohe zijde wordt gemeld, dat de troepen van Ras Desta geheel en al uit hun verband geraakt schijnen te zijn. Het aantal dooden is ontstellend en de mogelijkheid, dat zij in den eersten tijd opnieuw strategisch eenigs'zins gun stige posities zullen kunnen innemen, is uiterst gering. Over een verderen opmarsch van de Italianen is weinig bekend, naar 't schijnt staat hun actie bij de Webbe Sjebeli op het oogenblik stil.De mogelijkheid be staat, dat generaal Graziani wil wachten tot 'hij zijn troepen, die deel hebben geno-- 'Da Koning in gemoedelijk gespek met den Hertog van Kant en den Hertog van York. men aan de gevechten tegen Ros Desta, verbindingen heeft gegeven met Dolo, oxn dan verder te opereeren aan twee fron ten, namelijk langs de Sjebeli en in Noord Westelijke richting. In het Noorden. Het 'gerucht gaat, dat binnenkort een groote slag in de omgeving van Makalle wordt verwacht. Deze geruchten schijnen te worden bevestigd door den legerorder van den hertog van Pistoda aan de devi- sie zwart hemden, welke hij commandeert en die aldus begint: een beslissende slag zal worden geleverd. Men kan dus verwachten, dat de Abes- sijnen hun offensief in het Noorden, dat na aanvankelijk succesrijk te zijn geweest den laatsten tijd weinig of geen resultaat meer heeft gehad, krachtiger zullen voort zetten, om na de nederlaag in het Zuiden in ieder geval in het Noorden den vijand te kunnen keeren. De keizer van Abessynië heeft zelf met een mitrailleur het vuur geopend op een Italiaansch verkenningsvliegtuig, dat over Dessie vloog. De Negus kon het toestel, dat zich op groote hoogte bevond, echter niet onder schot krijgen. In tegenstelling met hetgeen de laat ste dagen bij geruchte verluidde, blijft de Negus te Dessie, zonder twijfel om het resultaat ai te wachten van de besprekin gen in den volkenbondsraad, die gisteren een aanvang namen. Het bombardement van Waldia. De leden van de Britsche ambulance, die te Waldia een onderzoek ingesteld hebben, verzekeren, dat bij het bombar dement van Waldia 50 personen zijn ge dood en 30 gewond. De opstand in Godjam geëindigd. Reuter meldt uit Addis Abeba, dat de Abessijnsohe regeering officieel mede deelt, dat de opstand in Godjam is ge ëindigd. Zij geeft geen bijzonderheden, doch 'deelt wel mede, dat zij waarschijn lijk morgen een nota zal uitgeven, waar in de geheele zaak wordt uiteengezet. De besprekingen te Genève. De raadscommissie van dertien is gis teren, onder voorzitterschap van de Ma^ dariaga, bijeen gekomen en heeft moeten vaststellen, dat geen enkele regeering eenig nieuw initiatief tot verzoeuingspo-- gingen heeft genomen. De commissie van dertien achtte het niet op haar weg te liggten, zelf het initiatief daartoe te ne men. Te minder, waar geen enkel nieuw element aanwezig is, dat hoop op succes van een nieuwe verzoeningspoging zou bieden. De raadscommissie van dertien zal ten aanzien van dit deel van haar taak dus tijdens deze raadszitting' niets verrichten. Hierop verklaarde de Vasconcellos, voorzitter van de commissie van achttien uit de conferentie der Volkenbondsstaten voor de sancties1 tegen Italië, dat 'hij; on der de tegenwoordige omstandigheden 'n commissie van achttien weer zou bijeen roepen ter bespreking van de mogelijk heid, om langs een anderen weg, namelijk de uitbrei ding van de sanctiemaat regelen tegen Italië, bet stopzetten van de vijande- 1 ij k heden te bereiken. Naar men zegt, heeft Laval zich tegen de bijeenroeping van de commissie van achttien verzet, betoogende dat de petro^ leumsanctie zekere gevaren inhoudt. La- val achtte het beter, dien dag nog wat uit te stellen. Eden heeft hierop Laval gerustgesteld, er op wijzende, 'dat de hijeenroeping van de commissie van achttien nog niet di rect het vaststellen van een datum voor de inwerkingtreding van de petroleum- sanotie zou behoeven te 'beteekenen. Er zijn nog belangrijke kwesties-, die tevoren onderzocht moeten worden. De commissie van achttien zou 'hieromtrent a.s. Woens dag een besluit kunnen nemen. Aangezien verder niemand in de com missie van derti-en tegen een bijeenkomst van de commissie van achttien was en ook Laval's 'bezwaren door de verklaring van Eden klaarblijkelijk uit den weg war ren geruimd, zal de Vasconcellos de com missie van achttien a.s. Woensdag laten bijeenkomen. De commissie zal dan waarschijnlijk 'n aantal deskundigen aan het werk zetten om over de doeltreffendheid en andere kwesties betreffende de toepassing van bet embargo op petroleum een studie te maiben. Geen enquête-commissie naar Abessynië. De raadscommissie van dertien beeft vervolgens nog besloten af te zien van het denkbeeld om een enquete-commissie naar Abessynië te zenden om een onder zoek in te stellen over de wijze van oor logvoeren der beide strijdende partijen. De commissie van dertien meende, dat de Volkenbond het principieels standpunt moet blijven innemen, 'dat het de taak van den Volkenbond is om oorlogen te veiheeden of deze, indien zij mochten uitbreken, tot het einde te brengen. De Volkenbond zal zich echter niet met de wijze van oorlogvoeren, die steeds 'bar- baarsch is, moeten inlaten. Tenslotte heeft de raadscommissie van dertien nog het verzoek van de regeering van Abessynië bébandeld, om fin'anciee- len steun van de Volkenbondsstaten te verkrijgen in den geest van de door de VolkenbooQdsvergadering van 130 aange- i nomen conventie tot het verkenen van 1 financi'eelen steun aan een staat, die het I slachtoffer van een aanvalsoorlog is ge- i worden. D© Raadscommissie achtte bet uitge sloten met kans op succes een beroep te doen op de staten tot toepassing van deze 1 conventie, die nog door g®en enkelen staat geratificeerd is. DE WEEGSCHAAL VAN HET KRIJGSGELUK SCHOMMELT HEVIG IN ABESSYNIE. De Askari's moeten alles doen! Zelfs 15-jarige inboorlingen thans door Italië gemobiliseerd! door Kolonel Benary. De weegschaal van bet geluk schom melt hevig been en weer in Abessynië I A'an het Noorderfront staat Italië er waarlijk niet al te best voor. Een vinnige guerilla-oorlog verlamt de flanken van de in het vijandelijk land doorstootende frontdeelen. De spits, de bergvesting Ma- kalle, loopt groot gevaar afgesneden te wordenl Reeds is Makalle vanuit het Noord-Westen in Noordoostelijke rich ting omsingeld. Alleen per vliegtuig kan men deze stad nog van levensmiddelen voorzien. Maar ook de basis van de drie hoek wordt hevig bedreigd. De Abeis- synische benden maaien steeds noorde lijker het terrein schoon. En ten over vloede stroomt de regen weer, ondermijnt de pas aangelegde wegen, verandert het land in moerassige woestenijen. Vracht wagens blijven steken, vallen om, zijn reddeloos verloren. De aanvoer van mu- nutie en voedsel staat hier en daar stil. Op het oogenblik is het nog niet te over zien, waar en boe de Italianen hun front zullen bouwen, waar zij de regentijd zul ten afwachten, waar zij zullen wachten op fraaier dagen. Maarin bet Zuiden schijnt de ge lukszon toot 'hen te stralen l Het succes van generaal Graziani heeft hem 70. km. verder in het te veroveren gebied ge bracht I Het leger van Ras D'esta moet verpletterd zijn. Italië juicht! De neutrale toeschouwer denkt criti- scber. Men weet nog vanuit den wereld oorlog, boe het gesteld is met „paniek onder de troepen" en „verpletterd en te ruggeslagen". Hij ziet nog mienige kilo meter tusschjen Dolo en Addis Abeba en herinnert zich, dat oo'k in Ogaden de aan valsgolf met een vaart voortstuwde om dan plotseling in 'het woestijnzand weg te druppelenHet is niet zeker, of ge neraal Graziani's stoot inderdaad alle hoofdkrachten van Ras Desta trof of dat de mitrailleurnesten, die zijn troepen nog menige harde noot te kraken gaven, slechts tot een achterhoede behoorden, die tot taak had, de Italianen verder te lokken om hen in daartoe meer geëigend terrein verpletterend te verslaan! Diecri- tische toeschouwer richt zijn blikken be slist ook naar 'het Oosten, waar de toe stand voor de Italianen niet zoo roos kleurig is, waar Ras Nasiboe optrekt en waar het niet onmogelijk is, dat deze de taak van Ras Desta overneemt en een operatie voorbereidt tegen de Itali aansohe frontbases, de levensaderen van den strijd. Met het omhooggaan en dalen van de weegschaal der krijgskansen gaan ook de sterren der veld'heeren op of onder. Nog steeds loop en er geruchten, dat Maar schalk Badoglio, die na maarschalk de Bono de hoofdleiding heeft overgenomen, en de verantwoordelijkheid draagt voor den toestand aan het Noordei front, door het tropische klimaat uitgeput, zijn taak moe is en reeds gaan er ijverige geruch ten dat de overwinnaar van Dolo zijn op volger zal worden. ■Ook onder de Abessynische legerleiding heersdht schijnbaar ©en crisis. Ras Desta moet bij den Negus eenigszins in onge nade gevallen zijn en met Ras Kebeli, die de voorhoede bij Makalle aanvoert schijnt een nieuwe ster aan bet Abessijnsohe le geraanvoerders-firmament gerezen te zijn. Eén ding schijnt naar de Italiaansohe legerberichten zeker te zijn. Zónder de ondersteuning der vechtwagens zou van een voorwaarts gaan der Italiaansche le gers geen sprake zijn. De tanks vormen den moed van de Italianentanks weg, moed wegl Trouwens, maarschalk Badoglio schijnt niet veel vertrouwen in zijn actieve, nóch in zijn militie-troepen te hebben, want hij zoekt zijn heil gere geld bij de Askari's. Hij heeft in ieder ge val de heele mannelijke bevolking van Erithrea onder de wapens geroepen, doch schrapt in de legerberichten alles om trent de door ben bereikte successen. En of de bewapening van 15-jarige recruten uit bet zwarte kamp een succes zal wor den, valt sterk te betwijfelen! Er zullen beslist sterker strijdmiddelen noodig zijn om de weegschaal ten gunste van Italië te doen omslaan enzóó te 'houden! (Nadruk verboden.) DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Het Gereformeerde leven in Duitschland in banden. In verband met bet feit, dat men zich in de Oud-Geref. Kerken in het graaf schap Bentheim en Oost-Friesland niet meer van het Nederlandsch mag bedie nen, schrijft Prof. Dr. K. Schilder in „De Bazuin" o.m. bet volgende: „Tot nu toe konden deze „alt-refor- mierte" gemeenten zich vrij' rustig ont wikkelen, ook onder het nieuwe regime der nationaal-socialisten. Wel werd ver leden jaar het gebod uitgevaardigd, dat deze gemeenten haar gebouw moesten „sieren" met de hakenkruis-vlag (niette genstaande die vlag, die eerst later tot de eenige rijksvlag verheven werd, toch vooral in het begin een soort van „belijd denis" beteekende, en deze „alt-refor- mierte" gemeenten van den staat ook fi- nanciëel geheel onafhankelijk waren), en wel kregen ook deze gemeenten haar deel in den smaad en hoon, dien bij nationaal- socialistisohe optochten de kerken, roomsch èn protestantsch, zich moesten laten welgevallen, maar het bleef dan toch nog daarbij'; verder werden deze ge meenten niet bemoeilijkt. „Thans evenwel is - naar ik verneem uit goede bron in het rustige leven Ingezonden Mededeellng. TONNEMA CIE - SNEEK FABRIKANTEN VAN KINO PEPERMUNT dezer kerken ingegrepen door de van de zijde der overheid opgelegde bepaling, dat men in deze gemeenten voortaan zich niet langer mag bedienen van de Neder landsche taal. De Duitsche zal voorge schreven zijn. En deze bepaling strekt zich niet alleen uit tot de prediking, maar ook tot de avondmaals- (en vermoedelijk evenzeer de doops)bediening, de cate chisatie, ja zelfs de vergaderingen van jongelings- en meisjesvereenigingen. „Dat deze bepalingen moeilijkheden met zich meebrengen, is gemakkelijk in te zien. Nieuwe liturgische formulieren stampt men niet zoomaar uit den grond. Inleidingen voor de Jongelingsvereeni- gingen worden er niet gemakkelijker op, als men Nederlandsche boeken als „bron nen" gebruikt, doch in bet Duitsch schrij ven moet. De prediking zelf zal ook haar bezwaren hebben, nu de Nederlandsche taal het voertuig der gedachten zoo lan gen tijd geweest is. „Dat voorts deze maatregel een zekere onvriendelijkheid tegenover de Neder landsche theologie (die men blijkbaar niet vertrouwt) beteekent, behoeft even min betoog. Men wil de preeken kunnen controleeren (het nationaal-socialistisch régime zet immers overal zijn luister-pos ten neer: in de collegezalen der profes soren, in de treinen, aan de telefoon, waar men van telefoongesprekken vaak gramofoonplaten maakt, en ook in de kerk). En dat niet alleen. Men wil ook de jongelingsvereenigingen dwingen de Duit sche taal te bezigen, ook al wordt thuis Nederlandsch gesproken. Hier treedt weer die machts-overschrijding van het nationaal-socialistische bewind aan den dag, welke met name de belijdende kerk aan banden legt." Een manifest van ds Niemöller. Dominee Niemöller heeft Zondag van den kansel van zijn gemeente in Dahlem een manifest voorgelezen dat hij, naar hij zijn gemeente tevens meedeelde, Zater dagavond aan minister Kerll gezonden had. In het korte stuk wordt geprotesteerd tegen de inmenging van de regeering in kerkelijke aangelegenheden, welke poli tiek met een beroep op de grondwettelijk gewaarborgde godsdienstvrijheid wordt gewraakt. Dan verwijt Niemöller de re geering, dat zij' in de kerken geen enkele critiek op het nieuwe heidendom veroor looft en deze beweging dus zijdelings steunt en ten slotte beweert Niemöller dat een kerkgenootschap dat volgens politieke beginselen van bet oogenblik bestuurd wordt niet zijtn taak van prediking van bet Evangelie kan vervullen. Aan bet slot doet Niemöller een beroep op bet chris telijk geweten van de meeste nationalis tische leiders om de vrije evangeliepredi king weer toe te staan. Volgens berichten in Ehgelsche cou ranten heeft de geheime staatspolitie te Berlijn Zondag een huiszoeking gehouden bij1 vrijwel alle predikanten der belijdenis beweging; het doel was exemplaren te vinden van een brochure van dr Niemöl ler te D? hlem, waarin de schrijtver een aanval doet op de z.g. heidensche bewe ging en de regeering voor de verbreiding van de verantwoordelijk stelt. Hijl be weert, naar men zegt, voorts dat de ge heime politie gebruikt zal worden om een in nat.-soc. geest bestuurde staats kerk te steunen. „Een Kerk, gebasseerd op politieke principes", is niet langer vrij om te leven volgens het evangelie." Korte Berichten. Te Damascus hebben ernstige onge regeldheden plaats gehad, waarbij de po litie schoten in de lucht loste. Twaalf per sonen werden gearresteerd en bijna a.lle winkels sija g«3lot©!a. Vele personen Mel den redevoeringen tegen frankrijk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2