f^Ruwehuid de M. S. S. - Cachets z PUROI MAANDAG 20 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e 93 Verkeerde voorstelling. Buitenland. De oorlog in Abessynië. AIs Gij wel eens plotseling U zoo moe, zoo mat, zoo moedeloos gevoelt, Als Gjj wel eens plotseling last hebt van bloed-aandrang, duizeligheid, Als Gij wel eens sukkelt met 'n riekenden adem, beslagen tong, oprispen, Als Gij wel eens last hebt van puistjes en van 'n fletse gelaatskleur, Als Gtf wel eens wordt overvallen door hootdpijnen en onpasselijkheid: dan heeft Apotheker Dumont voor U een nieuwe vinding gedaan Samenstelling: Voordeelen: Vorm van innemen: De M. S. S. - gewoonte. Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw A t> o n n e n?. e r 5 s p r ij s J 2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor MMdelburg, Oct"? en yjjssingss. j 0 "0. Losse rumwcv cpts, Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Noor'd-Bevelands Nieuws- en Adver tentieblad bevat een artikel van den heer G. F. Maris, hoofd der Openbare school te Wissenkerke over de samenvoeging van kleine bijzondere scholen. Aan het slot daarvan zegt hij, na de verwachting te hebben uitgesproken, dat de gemeentebesturen voorshands zullen afzien van verdere opheffing van open bare scholen: „Na de weigering van de rechtsche meerderheid in de Tweede Kamer om opheffing van kleine bijzondere scholen mogelijk te maiken, is dit te verwach ten. Zeker van de gemeenteraden, die in meerderheid rechts zijn". Wie de debatten over het Bezuinigings voorstel in de Tweede Kamer gevolgd heeft weet, dat de hier gegeven voorstel ling onjuist is. De rechtsche partijen in de Tweede Kamer hebben willen meewerken aan concentratie waar noodig en mogelijk, maar, in den weg der rechtvaardigheid. Niet met vernietiging van de Waarborg sommen en met aantasting van de gees telijke vrijheid. Wij willen niet aannemen, dat de heer Maris opzettelijk een verkeerde voorstel ling heeft gegeven. Maar dan was het toch beter geweest, dat hij. zich, voor hij ging schrijven, eerst behoorlijk op de hoogte had gesteld. Het succes der Italianen in het Zuiden. Aksoem gevallen? Zooala te begrijpen is, beeft bet succes van generaal Graziani in Zuid-Abessynië in Italië groote vreugde veroorzaakt. Men kon daar wel een opmontering gebruiken na de laatste weken, die voor de Italianen niet bijzonder gunstig waren. De gedach te, dat men in korten tijd de Abessyniërs onder de knie kon krijgen, bleek een illu sie. Men had blijkbaar te licht geoordeeld over de terreinmoeilijfcheden, over het kiimaat en over de guerilla-taktiek der Abessyniërs. Maar generaal Graziani heeft na we kenlange voorbereiding met zijn aanval succes gehad. Afgewacht moet natuurlijk worden op welke wijze de Abessynische opperbevel hebber op het Zuidfront zal reageeren, nu de verbindingslijnen van de Italianen zooveel langer en nog niet bevestigd zijn. Doch voor bet oogenblik is ongetwijfeld de krijgskans in het nadeel van de Abes syniërs verkeerd, hetgeen hun moreel niet ten goede zal komen en dat der Italianen krachtig zal sterken. Uit het geweldige vreugdebetoon te Ro me valt wel af te leiden, hoe diep de stemming reeds was gezonken. Over de geheele linie heeft Italië nu weer moed gevat. De overwinning van generaal Graziani is intusschen nog slechts van tactische be teekenis., al is dit voor Italië reeds veel waard. Het gaat er thans om, of de Italianen dit tactische voordeel zullen kunnen om zetten in een strategische overwinning Dit zal de e.v. dagen en weken moeten blijken. Volgens berichten uit Italiaansche bron uit Abessynië zouden de verliezen meer dan 10000 man bedragen. D'e hoeveelheid wapenen, munitie en levensmiddelen, die voor de Abessijnen verloren ging, zou bij zonder groot zijn. D'e op de vlucht gesla gen troepen zouden door uitputting ge dwongen zijn hun gewonden achter te laten en op hun doortocht de dorpen die zijn ontmoeten vrijwel leeg plunderen om zich te kunnen voeden. De bevolking te Addis Abeba is, aldus meldt het Italiaansche persbureau Ste- fani, woedend op de Europeescbe officie ren en raadgevers van den Negus, die zij verantwoordelijk stellen voor de neder laag van Ras Desta. Maarschalk Badoglio telegrafeerde Za terdag: de overwinning van onze troepen bij Ganale Doria wordt in steeds meer tastbare resultaten omgezet. Gisteren is de achtervolging den geheelen dag voort gezet. Op den middag van 17 Januari waren onze colonnes op vrachtauto's 200 km. opgerukt vein de basis. De Abessijnsche regeering zegt echter, dat de Italiaansche overwinning niet zoo groot kan zijn. Het is te Addis Abeba onmogelijk in lichtingen te bekomen omtrent den slag bij Ganale Doria tusschen de troepen van Ras Desta en generaal Graziani. De regeering van Abessynië beweert niets te weten omtrent dezen slag en kan de Italiaansche berichten dienaangaande bevestigen noch ontkennen. Dit is het ge volg van het ontbreken van alle berichten van Ras D'esta, wiens radiostation eenige dagen niet heeft gefunctioneerd. Het schijnt, dat de Italianen hinder hebben van de ondragelijke hitte in deze streek, de heerscbende malaria en het gebrek aan voldoende voedselvoorraden. Van Italiaansche zijde wordt echter ontkend, dat onder de Italiaansche troe pen te Dolo vele gevallen van malaria voorkomen, hoewel het klimaat hier min der gunstig is dan aan het Erithreafront. Ook Abessynische vliegers werpen pamfletten uit. Voor 'het eerst sedert het uitbreken van den oorlog heeft de Abessynische regee- ring door middel van de luchtvaart pro paganda gemaakt. De laatste drie dagen hebben Abessynische vlieger® honderden kilogrammen vlugschriften laten vallen boven de door de Italianen bezette gebieden achter het Noordelijk front en boven Erithrea. Daarin wordt o.a. gezegd, dat in tegenstelling met de Italiaansche beweringen, de bevolking der bezette gebieden en die van Erithrea onder Italiaansche heerschappij veel min der vrijheid genieten dan de Abessyniërs in eigen land. Volgens het D. N. B. is van 't Noorde lijk front bericht ontvangen, dat de Abes synische troepen in de streek van Ak- soem vorderingen zouden hebben ge maakt. Volgens geruchten, die zonder eenige beves tiging zijn, zou zelfs de 'heilige stad bij een nach- telijken aanval in handen der Abessyniërs zijn ge vallen. Uit Rome meldt Stefani, dat de woord voerder van het ministerie van Pers en Propaganda aan de journalisten de foto's heeft laten zien, welke bij het Italiaan sche protest te Genève tegen de wreed heden der Abessyniërs zijn gevoegd. We derom is verklaard, dat de Abessyniërs zelf verantwoordelijk zijn voor 'bet 'bom bardement van het Roode Kruis, omdat zij misbruik maken van dit onderschei- dingsteeken. Men vraagt zich af, 'hoe men vrouwen en kinderen kan sparen, als zij zich tijdens den strijd tusschen de troe pen bevinden. Ten slotte werd beweerd, dat in een kist, welke aan de Nederlandsche ambu lance was geadresseerd, 16 geweren en 9 revolvers met munitie zouden zijn aangetroffen. DE TOESTAND VAN DEN ENGEL- SCHEN KONING. Onveranderd ernstig. In geheel Engeland heerscht momen teel een algemeene bezorgdheid omtrent den toestand van den koning. Met groote spanning wordt steeds uit gezien naar het verschijnen der berich ten over den toestand van den hoogen lij der. In alle kerken van 'tland werden gis teren speciale gebeden opgezonden. In kringen, die in nauwe relatie staan met het hof, wijst men er op, dat 's ko^ nings ziekte niet slechts het gevolg is eener gevatte koude. Ondanks het feit, dat de koning van zijh ernstige ziekte in 1928'29 herstel de, was het niet te vermijden, dat deze nog haar invloed zou blijven doen gelden en dat de koning meer vatbaar zou blij ven dan andere menschen. Ook in 1928 begon de ziekte met een gevatte koude, om kort daarop in een zeer ernstige long aandoening over te gaan. Ook bleef bet ernstige verlies, dat de koning onlangs leed door den dood van zijh zuster, prinses Victoria, niet zonder invloed op zijn gestel. De koning is thans, zooals men weet, 70 jaar oud. Sir Maurice Gassidy, een specialist op het gebied van hartaandoeningen en bui tengewoon geneesheer van den koning, is naar Sandringham geroepen De gezondheidstoestand van den der den zoon des konings, den hertog van Gloucester, die twee dagen geleden een keelaandoening opliep, is eveneens on veranderd. Zondagmiddag kwam om 12,15 uur het volgende bulletin omtrent den toestand van den Koning: „Hoewel de Koning een onrustigen nacht heeft gehad, zijn de krachten van Zijhe Majesteit niet verder afgenomen." Later werd bekend, dat de Koning Zondag eenige uren had geslapen en dat er geen verdere afneming van krachten is ingetreden. Volgens een hedenmorgen kwart voor 10 gepubliceerd bulletin heeft de Ko- (Géén geneesmiddel, doch een middel voor inwendige zuivering) M.S.S.-cachets bevatten o.m.i plantaardige stoffen, zoodanig gekozen, dat het lichaam niet aan de laxeerende werking went gal-extracten, die dienen om de werking van de lever te regelen melkzuur-fermenten, dienende om de gistings-processen in de darmen te beëindigen, oorzaak van te trage werking der darmen Chlorophvlle, hetwelk dient om den bloeddruk te verminderen en den bloeds-omloop te regelen. M.S.S.-cachets werken zacht, ver oorzaken géén krampen, géén overmatige ontlasting, a één te sterke prikkeling der darmen. Wilt Ge U weer gezond en prettig gevoelen? Ga dan de M.S.S.-cachets gebruiken! Al die kwalen en kwaaltjes zijn bijna altijd het gevolg van slecht of on voldoend werkende spijsverterings-organen. Gij beseft het meestal soms zelf niet, dat het daar hapert. Ge behoeft nog niet bepaald aan „verstopping" te lijden. Zelfs een alleen maar wat vertraagde darm-werking heeft tot gevolg dat in Uw ingewanden dagelijks stoffen achterblijven, dat zich daarin steeds meer vergiften ophoopen, die Uw bloed onzuiver maken, die lang zaam maar zeker Uw gestel als 't ware vergiftigen: kortom die de oor zaak zijn van al die kwalen en kwaaltjes, waarvan Gij last ondervindt. Apotheker Dumont heeft nu de M.S.S.-cachets samengesteld, welke ver schillende bestanddeelen bevatten, die op Uw gestel een gunstigen invloed uitoefenen, die de werking van Uw ingewanden, van Uw spijsvertering, regelen en verbeteren: Uw geheele organisme als 't ware opfrisschen! Het is dus niet een gewoon „purgeer"-middel, dat Uw darmen leegperst, ze onnoodig prikkelt tot een nieuwe verstopping, maar een middel dat voorkomt, verbetert en natuurlijk regelt Verstopping, hardlijvigheid, constipatie. Een M.S.S.-Kuur Als Uw vertraagde darm-werking reeds tot werkelijke verstopping heeft geleid, dan be wijzen de M.S.S.-cachets betere diensten dan een gewoon purgeer-middel. Ge moet er ech ter in dat geval minstens twéé nemen en den daarop volgenden avond nog minstens één. In chronische gevallen gedurende 2 a 3 dagen twee of drie stuks en de resultaten nagaan. Daarna nog eenige dagen één M.S.S.-cachet en Ge zult bemerken, dat Uw verstopping verholpen is, terwijl niet, zooals bij sterke purgeer-middelen een z.g. hèr-verstopping op treedt, want M.S.S.-cachets regelen blijvend I Personen, welke zoo nu en dan aan werkelijke „verstopping" lijden, en tengevolge daarvan ook de daardoor veroorzaakte onaangename gevolgen ondervinden, doen goed b.v. elke 3 maanden eens een M.S.S.-kuur te doen. Daar toe gebruike men dan vanaf Maandagavond tot Vrijdagavond eiken avond een M.S.S.- cachet. Aldus maken ze niet alleen „Schoon Schip", maar regelen hun darm-werking voor een langen tijd, zoodat zij zich dan weer pret tig en opgewekt gevoelen. Na een M.S.S -kuur kan men de volgende week weer gewoon door gaan met het volgen van de M.S.S.-gewoonte. Ge proeft niets, daar het fijne pc der is omgeven doorn smaaklo ooe- i omgeven door n smaakloos ouwel, dat week wordt. Ieder kan ze innemen, blijven nooit steken. 12 stuks in koker verpakt 60 cent Bl] Apothekers en Drogisten. Gij beseit zelf de oorzaak niet, want Ge lijdt niet bepaald aan „verstopping". 's Zaterdags Uw weektaak hebt beëindigd, dan voelt Ge U 's Zondags te moe, te mal en te landerig om van Uw zoo welverdien den Zondagsrust naar behooren te genieten. De gevolgen van die vertraagde spijsver tering zijn daarvan de oorzaak, maar die kunnen worden voorkomen door een tijdig en regelmatig gebruik van de M.S.S.-cachets. Maak het daarom tot een goede geregelde wekelijksche gewoonte eiken VRIJDAG en ZATERDAG één of twéé M.S.S.-cachets te ne men, voordat Ge naar bed gaat. stoelgang, zal zich dan herstellen. Uw met aival-stone iffen gevulde darmen zullen zich zacht ledigen en vol welbehagen bemerkt Ge, dat ge U nü op Zondag-ochtend eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, zoodat Ge van dezen rustdag zonder eenige be lemmering naar Uw eigen opvatting kunt gebruik maken. Dat Ge al Uw plannen kunt volvoeren, dat Ge U kunt ontspannen en kunt genieten van Uw vrijen dag, voor U zelf, voor Uw huisgenooten een zegen. En 's Maandags gaat Ge weer vol lust, ener gie en levensmoed aan Uw nieuwen week taak, bestand tegen nieuwe vermoeienissen. Volgt dddrom de M.S.S.-gewoonfe I M.S.S.-cachets (ook wel genaamd i Laxeer-Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw leverancier soms géén voorraad heeft, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cenl. ning een rustiger nacht doorgebracht. In den gezondheidstoestand van Z. M. is geen noemenswaardige verandering geko men. Met uitzondering van den hertog van Gloucester, die zelf ziek is, zijn nu alle kinderen bij zijn ziekbed geweest. Uit het besluit tot instelling van een regentschapsraad moet niet morden afge leid, dat de etelcte veel ernstiger is ge werden, maar dat ze van Langen duur zal zijn. De regentschapsraad die gedurende de ziekte van den Koning diens functies zal waarnemen, zal waarschijnlijk bestaan uit de Koningin, den Prins van Wales, den Hertog van York, den minister-pre sident, den lord-kanselier en den aarts bisschop van Canterbury. De Koning heeft, naar Reuter ver neemt, niet veel last van pijn. De genees- heeren hebben geadviseerd, Z. M. zoo veel mogelijk met rust te laten. De sterke vorst en de droge lucht der laatste dagen zijn een ongunstige factor voor bronchiale aandoeningen. Gelukkig is vanmorgen het weer beter geworden. SNEEUWSTORMEN TEISTEREN AMERIKA. Boven de Vereenigde Staten woeden buitengewone sneeuwstormen. Het ver keer ligt veelal geheel stil. Het lucht- vaartverkeer is onderbroken. Het spoor wegverkeer is over groote gebieden stop gezet. Zes personen zijn gedood en 25 gewond tengevolge van een tornado bij Vernon in Florida. Te New York heeft Zondag een ernstig noodweer gewoed, dat met buitengewoon hevig onweer gepaard ging. Het verkeer op straat was geheel in de war. Er heb ben zich verschillende verkeersongeluk ken voorgedaan. Tot nu toe zijn tengevol ge van de vorst 10 personen om het leven gekomen. Uit Pittsburg wordt gemeld, dat het geheele verkeer aldaar moest worden stopgezet. Te Philadelphia staat de sneeuw 30 cm. hoog. In staten van het midden-Westen ligt 45 c.m. sneeuw. Gedurende het weekeinde zijn 17 per sonen tengevolge van de felle koude be zweken. D'e schade wordt geschat op verschei dene honderd duizenden dollars. Verwacht wordt dat de temperatuur nog verder 'zal dalen. Deviezen-smokkelaars in Italië gesnapt. De politie te Napels is er in geslaagd een over geheel Italië verspreide bende deviezensmokkelaars op het spoor te ko men. Aangezien de nieuwe deviezenbepalin- gen den uitvoer van geldmiddelen zeer streng straffen, zijn 32 beschuldigden, o. w. tal van bankiers, met hooge hoeten gestraft. Toenadering tusschen Kleine Entente en „Rome-Weenen-Boedapest". Het gerucht gaat, dat het bezoek van den Oostenrijkschen bondskanselier Schuschnig'g aan Praag binnenkort ge volgd zal worden door een reis van den Tsjechischen minister van handel en nij verheid, naar Weenen. D'e T'sjecho-Slowaaksche premier, heeft aan een vertegenwoordiger van het Neue "Wiener Tageblatt verklaard, dat het ge heele program der Midden-Europeesche politiek moet zijn gericht op een toenade ring tusschen de Kleine Entente en de driehoeksverhouding Rome - Weenen Boedapest. Brand in het Ministerie van Arbeid. In een vleugel van het Ministerie van Arbeid te Parijs is Zondag brand uitge broken. Binnenland. Uitbreiding van de K. L. M.-vloot. Moord op een pastoor. D'e steun aan de kleine boeren. Zeeuwsoh-Vlaamsehe tramweg-mij. Ver gadering van aandeelhouders. Buitenland. De overwinning der Italianen in Zuid-' Abessynië. D'e toestand van den Engelsühen Koning. D'e reis van Sehusschnigg. Sneeuwstormen in Amerika. 1 f Doos 30-60ct. Bij Apoth.en Drogisten Na verloop van een half uur was het vuur reeds gebluscht doch er is aanzien lijke schade aangelicht. Verscheidene ge wichtige documenten zijn verbrand. Onmiddellijk werd een onderzoek inge steld, men koestert argwaan ten aanzien van de brandoorzaak. Hierin zou een be langrijke rol worden gespeeld door een rapport aan een missie in Polen, dat naar men zegt verdwenen of vernietigd ia D'e verantwoordelijke chef der betref fende afdeeling heeft verklaard, dat men hem van verscheidene kanten heeft ge waarschuwd, dat de stukken in kwestie op een kwaden dag zouden wor den gestolen. Daaiom heeft hij ze altijd goed weggesloten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1