Ruwe handen EERSTE BLAD ZATERDAG 18 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG Mo. 93 Erger dan heidendom. Buitenland De oorlog in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws De Neonverlichting als be langrijke factor voor de Plantenteelt Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur:, R. ZUIDEMA. 2)eZeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlisningen jf 0.30. - Losse nummer» 5 cent Advertentiën 30 cent per regel,. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Ergerlijk in hooge mate is, wat door een officieel Duitsch blad omtrent een kerstfeestviering van de Duitsche weer macht werd meegedeeld. Afschuwelijker viering van het Kerst feest is, naar „De Nederlander" terecht opmerkte, niet denkbaar. Bij het veroordeelen van dergelijke uit spattingen moeten wij echter niet alleen letten op wat in het buitenland gebeurt. Ook in o n s land is veel mogelijk. Van het berucht geworden geïllustreer de weekblad „Het Leven" verscheen een Kerstnummer, waarin Dirk Coster in „De Stem" aldus zijn verontwaardiging uit: „Als men dit goed beziet, dan gelooft men zijn oogen niet. Dit is van de horde en voor de horde, van de gedachtelooze en hartelooze horde, vóór de hartelooze horde, in wie men, door dergelijke publi caties, het laatste sprankje menschelijk- heid en bezinning nog helpt dooven. Neen, men wrijft zijn oogen uit als men dit vod beziet. Al leven we niet meer in een Christelijke beschaving, we leven nog altijd in een beschaving, die Christe lijk gericht is. Kerstmis, de klokken luiden, Christus is geboren, zelfs wie geen Christen meer is, meent in de eerste der kerstnachten een bijzondere stilte te hoo- ren. Kerstmis is altijd een beroep ge weest op het hoogere in den mensch. Maar de Redactie van dit periodiek ge bruikt, misbruikt en bezoedelt Kerstmis door een beroep te doen op het laagste in den mensch, op zijn zinnelijkheid en zijn vraatzucht, Och zij doet dit in haar blankste onschuld, men denkt er niet eens bij, er is alleen maar de baatzuchtige drift het lage publiek in zijn lage in stincten te vleien. Maar dat men er een voudig niet meer bij denkt, dat men niet weet wat men doet, dit is inderdaad een hopeloos teeken van ontaarding. Een Kerstnummer, dat een verzameling zoo naakt mogelijke gefotografeerde vrou wen is!" Bij de uitgave van zulk een „Kerst nummer" hoe durft men het in één adem te noemen met het Kerstfeest ontbreekt uit den aard der zaak elk offi ciéél karakter, maar het is toch weinig minder erg, dan wat uit Duitschland ge meld werd. En de vraag komt op: Kan dat nu maar zoo? Is dan in het Christelijk Nederland alles geoorloofd? De vrijheid van drukpers is een hoog te waardeeren goed. Maar dat behoeft geen reden te zijn om ergerlijke ongebondenheid als het aan den dag treedt, niet met kracht tegen te gaan. Het op deze wijze misbruiken van het Kerstfeest is erger dan heidendom. Het succes der Italianen in het Zuiden. Geen berichten uit het Noorden. Het zegerijke offensief van generaal Graziani in Zuid-Abessynië wordt natuur lijk in geheel Italië met vreugde begroet, vooral omdat de laatste weken zulk slecht nieuws brachten. De bladen pu- bliceeren uitgebreide berichten over dezen veldslag, hoewel wordt verklaard, dat men de werkelijke beteekenis van deze overwinning eerst later zal kunnen be- oordeelen. De militaire medewerker van de „Pic colo", generaal Bolatti, wijst er op, dat men thans voor het eerst den vijand tot een slag heeft weten te dwingen. Volgens het inzicht van den schrijver is het niet onmogelijk, dat Abessynische troepen, die bestemd waren* voor het Tigrefront, thans naar het Somalifront zullen worden gezonden. In ieder geval ligt het initiatief op het oorlogstooneel in Italiaansche handen. Er komen nu ook van Abessynische zijde berichten over den veldslag ten noorden van Dolo. Men ontkent te Addis Abeba, dat generaal Graziani een groote overwinning zou hebben behaald, doch men geeft toe, dat na een voorpostenge vecht de Italianen 65 K.M. langs de Ga- nale Doria zijn opgerukt. Verder zouden de Italianen niet gekomen zijn. DE NEDERL. AMBULANCE IN ABESSYNIE. De leden maken het uitstekend. Door het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis werd van den lei der der Nederlandsche Roode Kruis Am bulance in Ethiopië telegrafisch mededee- ling ontvangen, dat de ledon der ambu lance physiek en moreel in uitstekenden toestand verkeeren en dat dr Belmonte is genezen. Ten aanzien van de verdere ontwikke ling aan het zuidelijk front toont men zich in regeeringskringen geenszins pes simistisch. Met zekerheid wordt namelijk aangenomen, dat de Italiaansche op- marsch nog met aanzienlijke moeilijk heden zal krijgen te kampen. Door de Abessynische legerleiding wordt het Noordelijk deel van de provincie Bale beschouwd als het eigenlijke ge bied, waar de hardnekkigste tegenstand zal worden geboden. De terreinverhoudingen begunstigen daar een doelmatige verdediging en bovendien zijn in die streek de voornaam ste Abessynische strijdkrachten gecon centreerd. Ras l'esta zou zich vooral teruggetrok ken hebben omdat hij moeilijkheden had met de voedselvoorziening van zijln troe pen, welke moeilijkheden thans overwon nen zouden zijn. Deze berichten kloppen niet al te zeer met de Italiaansche mededeelingen. De Abessynen hebben nieuwe verster kingen naar Sjebeli gestuurd. Dit alles wijst er wel op, dat men te Addis Abeba vrees begint te vertoonen voor het nieuwe Italiaansche offensief, dat, indien de Italiaansche berichten over het verdrijven van Ras Desta juist zijd, dezer dagen ongetwijfeld krachtig hervat zal worden. Hoe de kansen hierbij' zullen zijn is moeilijk te bepalen. De Abessy- niërs hebben langs de Sjebeli, bijl Sasah Bane, bij1 Dzidzjiga en Daggaboer uitge breide versterkingen gebouwd, die ver moedelijk niet gemakkelijk te nemen zul len zijn. Inmiddels heeft het moreel der ébessynsche troepen naar men uit Dzi- boeti meldt, geleden onder de nederlaag van Desta. Van het Noorden komen bijna geen berichten meer. De Italianen gaan voort waar zijl maar vijandelijke troepen zien, bommen te werpen. Operaties op groote schaal hebben hier de laatste dagen niet plaats gehad. Makalle is nog steeds niet gevallen. Italië beantwoordt Zweedsche nota. Suvich heeft den Zweedschen gezant ontvangen en hem het Italiaansche ant woord op de nota der Zweedsche regee ring inzake het bombardement van de Zweedsche ambulance door Italiaansche vliegtuigen overhandigd. Het antwoord verwerpt ten stelligste de interpretatie, volgens welke het bom bardement opzettelijk zou zijn geschied en zet uiteen, dat de Italiaansche vlie gers uitsluitend militaire stellingen tot mikpunt hadden. Terwijl in het antwoord vervolgens leedwezen wordt uitgesproken over het betreurenswaardige voorval, wordt te vens verzekerd, dat de verantwoordelijk heid der Italianen hierbij' niet in het spel kan worden gebracht. AAN DEN VOORAVOND VAN GENéVE. Sancties overbodig? Onze V. P. B.-correspondent meldt uit Londen: De situatie aan den vooravond van Ge- nève heeft zich sinds den val van Hoare aanmerkelijk gewijzigd. In zeer goed ingelichte kringen weet men te vertellen, dat Anthony Eden voor wat het vraagstuk der sancties betreft, zich lang niet meer zoo intransigeant be toont als vier weken geleden het geval was. Velen schrijven dit aan zjjn nieuw ambt toe, dat de alleen-verantwoordelijk heid voor de buitenlandsche politiek van het imperium met zich medebrengt. Doch de werkelijke oorzaken, die voor Eden aanleiding zouden kunnen zijn om niet meer op een uitbreiding van de sancties te staan, liggen geheel anders. Eerstens de rede van Roosevelt en de Amerikaansche neutraliteitsverklaring, die eventueele olie-sancties voor de maan den tot aan den regentijd in Abessynië doelloos zou maken. Bovendien moet nog gewezen worden op Dr Schachts onder handelingen met Italië. Maar dit is nog niet alles. Terwijl bij het begin van het Italiaansch-Abessyni- sche conflict Engeland bevreesd was vo-or een Italiaansche heerschappij over Oost- Afrika, is men thans juist voor het te genovergestelde beangst. Men is er algemeen van overtuigd, dat Italië niet als over winnaar uit den oorlog te voorschijn zal treden. En nu wil men vermijden, dat een Italiaansche nederlaag tot gevolg heeft, dat de zwarte inwoners van Afrika zich op hun rechten bezinnen. Voor Engeland wil dit zeggen, dat het Egyptische vraagstuk en de rech ten van de Egyptenaren op onbeperkte souvereiniteit in een critiek stadium zou den komen. Engeland wenscht geen Italiaansche overwinning in Abessynië. Maar evenmin wenscht het een volkomen nederlaag der Italianen in Oost-Afrika. Hoare was ab soluut eerlijk, toen hij indertijd verklaar de, dat Engeland een sterk Italië wenscht, Hoe paradoxaal het ook klinkt, het gaat er op het oogen blik bijna oim, Italië te helpen. De „straf" van de sancties meent men, is overbodig geworden, nu Italië door de niet bepaald gelukkige ontwikke ling van den veldtocht reeds genoeg ge straft is. (Nadruk verboden.) Goebbels eischt koloniën en sterker leger voor Duitschland. Gister heeft de rijksminister voor pro paganda, dr Goebbels, voor ongeveer 20.000 leden der partij een rede gehou den over den economischen toestand in Duitschland. In deze rede wees Goebbels op de nood zakelijkheid van koloniën voor het Derde Rijk. „De tijd zal komen," aldus de propa ganda-minister, „dat Duitschland kolo niën zal moeten eischen en dezen eisch moeten wij doordrijven". Goebbels gaf in het verdere verloop van zijn rede toe, dat Duitschland op het oogenblik met zware economische moeilijkheden heeft te kam pen, doch, zoo zeide hij, deze moeilijk beden moeten worden gedragen in het belang van Duitschland. Op de noodzakelijkheid van een ster ker leger wijzend, verklaarde 'Goebbels, „zelfs indien ik van meening zou zijn, dat de volkenbond in staat was, den vrede te waarborgen, zou ik er voor op de bres staan, kanonnen te bezitten, want het geen dubbel genaaid is, houdt nu een maal beter." Goebbels verzweeg niet, dat de werk loosheid is toegenomen en dat de schaarschte van deviezen en grondstof fen de regeering voor een moeilijk pro bleem stelt. Doch, zoo meende hij, de re geering hoopt, dat de moeilijkheden in Maart zullen zijn overwonnen. Goebbels prees verder de omzichtigheid van Hitier, doordat hij met de herbewape ning van Duitschland eerst in 1935 be gon. „Waren wij in Februari 1933 daar mee begonnen dan zou waarschijnlijk het Roergebied bezet zijn. Daarom begonnen wij deze taak, toen er geen risico meer bestond". KONING GEORGE ZIEK. Een door drie geneesheeren, onder wie Dawson of Penn, onderteekend bulletin, deelt mede, dat de luchtpijpontsteking, waaraan de koning van Engeland lijden de is, niet van ernstigen aard is. Er heb ben zich evenwel teekenen van hartzwak te voorgedaan, welke met bezorgdheid moeten worden gadegeslagen. Studentenstaking te Parijs. De algemeene studentenstaking, waar toe Maandag j.l. werd besloten uit pro test tegen de handhaving van Prof. Jèze, die indertijd te Genève de zaak van Ethio pië verdedigde, heeft te Parijs geleid tot heftige botsingen tusschen rechts- en links georiënteerde studenten en de po litie. Twee agenten werden hierbij gewond, terwijl twaalf studenten in voorloopige hechtenis werden genomen. In het Quartier Latin, waar sterke politie-afdeelingen zijn geconcentreerd, heerscht nog steeds groote opwinding. In den namiddag scheen de staking zich nog uit te breiden. Britsche vloot en leger paraat. De „Petit Parisien" publiceert het vol gende telegram uit Kaïro: Nadat de vo rige week 20.000 Britsche soldaten hier waren aangekomen, deelen de autoriteiten thans mede, dat een brigade infanterie onder commando van generaal majoor Howard aan land is gegaan. Sinds de concentratie van Italiaansche troepen in Libië worden de uitgebreide verdedigings werken krachtig voortgezet. Het totale aantal der Britsche troepen in Egypte zou thans 75.000 man bedragen. De garnizoe nen in den Soedan worden geregeld ver sterkt met manschappen en modern ma- tbriaal. Korte Berichten. Naar aanleiding van berichten in de buitenlandsche pers omtrent de keelziekte van Hitlei meldt het „Deutsche Nachrich- richten-büro", officieel, dat deze berich ten van a tot z onjuist zijn. Hitler's ge zondheidstoestand is uitstekend. i Gisteren is overal in Groot-Brittan- nië veel sneeuw gevallen. Het gebied ten noorden van de lijn CardiffLincoln is bijna geheel met een sneeuwlaag bedekt. Vble wegen zijn onberijdbaar. In het noorden van Yorkshire woedde een he vige sneeuwstorm, evenals te Londen. De vliegdiensten tusschen Londen en het Ka naal moesten worden stopgezet. Sedert het uitbreken van den Ita- liaanach-Abessynschen oorlog heeft het Britsche bijbelgenootschap ruim 5000 bij- I bels aan de Abessynsche soldaten ver- strekt. Deze bijbels zijn in vijf verschil- lende talen gedrukt, en woiden gratis aan de soldaten uitgereikt. Ook aan de Ita liaansche soldaten te Port Said is een zelfde uitdeeling gehouden. De Turksche regeering heeft aan de nationale vergadering een extra crediet van 2.100.000 Turksche ponden gevraagd voor versterking van de vloot. Het staat thans vast, dat Herriot zal aftreden als minister van staat in Frankrijk. De meerderheid der radicale kamergroep eischt, dat ook de andere radicale ministeis zich uit de regeering zullen terugtrekken. Gedurende een redevoering in Ne braska ontkende oud-president Hoover, dat hij' het voornemen had, zich candi- daat te stellen bij' de a.s. presidents-ver- kiezingen. In kringen van de vlootconferentie verklaart men, dat de Japansche gedele geerden waarschijnlijk volgende week Woensdag Londen zullen verlaten. GOUVERNEUR-GENERAAL DE JONGE VRAAGT ONTSLAG. Het einde zijner ambtsperiode. Van bevoegde zijde werd bevestigd, dat dezer dagen bij de regeering het verzoek is ingekomen van den Gouverneur-Gene raal van Ned.-Indië, jhr. mr. B. C. de Jonge, om hem bij het einde van de ge bruikelijke vijfjarige periode ontslag als zoodanig te verleenen. HERLEEFT DE SPECULATIE IN TULPEN? Groote sommen betaald voor nieuwe variëteiten. In de jaren van hoog-conjunctuur in het bloembollenbedrijf 19291931 werden gelijk bekend, vaak ongekend hooge prij zen betaald voor nieuwe variëteiten, waar voor men een go-ede toekomst verwachtte. Toen de depressie kwam, zagen vele be leggers, -die men ook bij tientallen buiten de vakmenschen telde, hun bezit waarde loos worden. Nauwelijks is er echter hoop op een betere toekomst, of het vertrouwen in het vak keert terug. Dit moge blijken uit het volgende feit. Op de tulpententoonstelling die Dinsdag jl. in „Bloemlust" te Sassenheim werd ge opend, werd ook ingezonden een oranje Mendeltulp ond„r den naam: „Oranje Wonder". D'eze variëteit trok terstond algemeen de aandacht en op den ope ningsdag ging dan ook reeds een halve kg. bloembollen van deze variëteit in ander bezit over voor f 30O. Gisteren werd op nieuw één kg. verkocht en wel voor den voor den tegenwoordigen tijd ongekenden prijs van f 825. AARDAPPELENVERVOER NAAR HET BUITENLAND. Speciale spoorwegtarieven. Voor aardappelen en peen, die in la dingen van 15 ton van stations in Gro ningen, Friesland en Drente naar het buitenland (Frankrijk en België) worden vervoerd via 'Roozendaal en Baarle-Nas- sau, wordt door de Nederlandsche Spoor wegen een speciaal tarief toegepast. In dien 2500 ton vervoer binnen een jaar gegarandeerd wordt, betalen de Neder 1. ■Spoorwegen terug hetgeen meer dan f 3.20 per ton voor het Nederlandsche traject aan vracht ontvangen is. De N. Rr. Crt. vernam nog (voor zoo ver ons bekend staan de Nederlandsche spoorwegen daar buiten), dat de Belgi sche spoorwegen een transito-tarief heb ben afgesloten voor het vervoer van 12.000 ton aardappels per jaar uit Ne derland naar Frankrijk, waarbij kortin gen zijn toegestaan. Naar werd meegedeeld zouden de Bel gische Spoorwegen tot dien maatregel zijn overgegaan om te kunnen concurreeren tegen het scheepvaartvervoer naar Noord- Frankrijk. Nationaal Crisis-Comité In de periode van 1 tot en met 15 Januari 1936 heeft het N.G.G. aan de plaatselijke comité's uitkeeringen gedaan tot een totaal bedrag van f 41.279, waar van voor f 19.665 aan goederen in na- tura. Voor 22 bijzondere gevallen is voorts door tusschenkomst van de plaat selijke crisis-comité's een bedrag van f 1.354 verstrekt. Uit de gift van de Ko ningin, bestemd voor extra-uitkeeringen in speciale gevallen in den vorm van kleeding, dekking en schoeisel, is een be drag van f 4.095 geput. Binnenland. De gouverneur^generaal van Ned. Oost- Indië vraagt ontslag. Vragen van den heer De Savornin Loh- man over het optreden van buitenlan ders. De roofoverval te Amsterdam. Buitenland. De overwinning der Italianen in Zuid- Abessynië. Wat Duitschland wil. De Koning van Engeland ziek. -60ct. Bij Apoiken Drogisten Staatk. Geref. Partij. D'e jaarlijksche algemeene vergadering van de Staatkundig Geref. Partij zal 26 Februari te Utrecht in Tivoli, onder pre sidium van ds G. H. Kersten, van Rotter dam, worden gehouden. HET ROODE LICHT HELPT DE PLANTEN DOOR DE DONKERE WINTERDAGEN HEEN. Op één der proeftuinen van de Land- bouw-Hoogeschool te Wageningen staat een broeikas, welke 'bij avond een zee van licht uitstraalt. Het roode Neonlicht voert den boventoon, doch daarnaast ziet men ook de nog de helle kleuren van natrium- en kwikverlichting. Deze kleurrijke kas wordt gebruikt voor de verschillende belicktingsproeven, wel ke thans reeds enkele jaren met groot succes door D'r J. W. N. Rodenburg ge nomen worden. Rijpende aardbeien en bloeiende begonia's. Bij een bezoek, hetwelk we dezer dagen aan den proeftuin te Wageningen brach ten, zagen we, zegt het „Vaderland" in de verlichte kassen reeds rijpende aard beien en in 'bloei verkeerende Begonia's, een verbluffende aanblik in deze donkere midwinterdagep. Uit de proef vakken, welke op de tablet ten zijn opgesteld, blijkt zeer duidelijk welk een enorm hulpmiddel in den groei 'het Neonlicht in de plantenwereld is. Men kan hier aanschouwen, dat de met Neonlicht bestraalde Begonia's en ook de aardbeien planten respectievelijk reeds in vollen bloei verkeeren en ook vruchten afwerpen, terwijl daarnaast plantjes staan aan wie het goed te zien is, dat de donkere win terdagen hun sporen op de planten ge drukt hebben. Typisch opvallend zijn voor al de jonge stekplanten, waarvan er hon derden tegelijk in een belichten hak in Makenden welstand verkeerden, terwijl daar direct naast een afgeschutte bak met onbelichte plantjes stond, welke hier en daar sporadisch hun lichte stengeltjes bo ven het aardoppervlak uitstaken. De groote beteekenis van het licht bij den plantengroei wordt in deze Wage- ningsc'he proefkassen al op heel sterke wijze gedemonstreerd. Een ieder weet, dat December de donkerste maand van het jaar is, maar toch realiseert niet ieder zich, dat we in December nauwelijks 7 uren daglicht hebben, terwijl Juni ons 17 uur per dag geeft. De sterkte van het zonlicht, die gemiddeld 10.000 Lux be draagt, daalt in December dikwijls tot plm. 1000 Lux. Het is daarom niet te verwon deren, dat kasplanten zich in den zomer veel rijker ontwikkelen dan in den win ter. Proeven op aardbeien. Eén van de oudste proeven van Dr Ro denburg was een continue-be'straling van een aantal aardbeienplanten met zeer sterk gloeilampenlicht (gem. 6000 Lux). D'e temperatuur was daarbij zeer hoog, tusschen 25 en 30 gr. C. De planten vorm den nieuw blad, gingen bloeien, leverden rijpe vruchten en maakten tenslotte uit- loopers. De belichting werd steeds voort gezet, totdat er opnieuw bloemen versche nen, echter niet alleen aan de oude plan ten, maar ook aan de jonge uitloopers, welke in kleine potjes aangeworteld wa ren. Men ziet dus, dat men met een ster ke gloeilampenverlichting de omstandig heden van de plant totaal verandert. Het meest bevredigt een continue-beliohting, omdat de planten zich dan kunnen instel len op de warmtestraling, zoodat ze niet blootgesteld worden aan de sterke groei-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1