f f 31.00 Rijksbegrooting voor 1936. Buitenland De oorlog in Abessynië. Belgische bedrijven naar Belangrijkste Nieuws Nederland. Maatcostuums GEBRs. STEUTEL /OOR OEN VRIJDAG 17 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG 91 >4 Tijdens Balansopruiming SPECIALE AANBIEDING IN Binnenland 7 eRbareen van dea N.C.B, la landarbol- irlaglng voor 1 ernstige be- >r herstel van e geven van rganisaties. iggen van de i gewestelijke r zal op kor- worden ge- ;anisaties, om )eidersbonden ran deze teelt rking gezocht sorganisaties, om alsnog d-Brabant af lentrale, enz. ouw en Vis- 1 Febr. '30 bevoegdheid }el te nemen ipecteur van mwonderwij-s, organen der eelcentrale; :he, insp. van ouwonderwijls, [ederl. Groen- ,n de Nederl. 3akhoven, in- m het zuivel- van de orga- r ij centrale en •aie; linbouw-, vee- insulenten tot organen der le stichtingen, ed samenvalt hun ambtsge- ng van 1 Fe- jwezen perso- ngen waar zij mededeeling jvens de notu- ■ingen zullen VAN TE GOES. Nat. "Werkm. eks- en Tran- r- en Handels- :anna". g Ring „Zuid- Ver km. Bond. veg- en Tram ereen. „De Lof- Verbond. 3ev. Ned. Ghr. iud-1.1. Landb.- Wetensoh. Be- d v. Harm, en oep afd. Goes el. Vereen. jelgenootschap. ■enbond. Wetensch. Be- ngd Koor. nigingen gelie- ste opgave van IRBERICHT. d van 17 Jan.: rind, zwaar be- inkelijk weinig tans op sneeuw emperatuur om rst, later dooi. Idag 3 u. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal,, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en YUseiuger'. j 9.21 Losse cent, Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent. per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. OORDEEL VAN DE EERSTE KAMER. De positie van het Kabinet. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer omtrent de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting voor 1936 wordt het volgende ontleend: Verschillende leden gaven uiting aan hun voldoening over de werking van het parlementaire stelsel ten onzent. Inzonderheid stelden zij prijs op het afleggen van deze verklaring, daar van enkele zijden ondermijnende en on billijke critiek op dit stelsel wordt ge oefend en misbruik van de crisis wordt gemaakt door daaraan argumenten te ontleenen voor een aanval op de demo cratie. Verscheidene leden spraken hun in stemming uit met de ondubbelzinnige af keuring, welke de voorzitter van den Ministerraad, zij het ook alleen voor zijn persoon, heeft uitgesproken over het stel sel van evenredig kiesrecht. Ook h.i. heeft het evenredig stelsel hoogst nadeelig gewerkt op de politieke en parlementaire verhoudingen in ons land. Andere leden konden zich met de cri tiek op het evenredigheidsstelsel in het algemeen niet vereenigen. Zeer vele leden traden in beschouwin gen over de in Juli j. 1. ontstane crisis en over het uit die crisis ge boren Kabinet. Sommige leden betoogden, dat de op lossing, aan de crisis gegeven, allerminst een herleving van het vertrouwen in het Kabinet-Colijn heeft bevorderd en zij achtten het uiterst onzeker, of dit zich tot den afloop van den huidigen zittings termijn van de Tweede Kamer zal kun nen handhaven. Voorts vestigden de leden, hier aan het woord, er de aandacht, op, dat dit Kabinet nog steeds niet volledig is. Zij stel den er prijs op, omtrent de reden hiervan nader te worden ingelicht. Vele leden gevoelden geen behoefte, zich naar aanleiding van het op 23 Juli 1.1. voorgevallene in de schuldvraag te verdiepen, doch meenden, dat, gegeven het feit van de parlementaire crisis, uit constitutioneel oogpunt tegen de oplos sing geenerlei bezwaar kan worden ge opperd. Veleleden traden in beschouwingen over de wijze waarop de Regeering het gezag handhaaft. Sommigen hunner constateerden in dit opzicht een verblijdenden vooruitgang in vergelijking met vorige perioden. Intusschen betreurden zij, dat nog steeds niet een verscherping van de wet van 22 April 1855 tot regeling en beper king der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering, in overwe ging wordt genomen en dat het weren van revolutionairen uit vertegenwoordi gende colleges is verschoven tot het on zeker tijdstip, waarop een voorgenomen Grondwetsherziening haar beslag zou hebben gekregen. Andere leden drongen eveneens aan op een krachtige gezagshandhaving, met name van extremistische partijen, die gaarne van onze volksvrijheden profijt trekken, doch in landen waar zij tot de macht gekomen zijn, elke afwijkende mee ning met geweld onderdrukken. Verscheidene leden brachten het voor nemen der Regeering, grondwets herziening te bevorderen, ter sprake. Vele leden achtten het misbruik, dat thans van de drukpers wordt ge maakt, zoo groot, dat zij, hoewel noode, een herziening van art. 7 onzer Grond wet niet bij voorbaat durfden afwijzen. Eenige leden vestigden de aandacht op de kentering ten goede in ons volk ten aanzien van de waardeering van onze weermacht. Met groote vol doening hadden zij kennis genomen van de plannen der Regeering tot verster king van de weermacht, waarbij zij de verwachting uitspraken, dat met de uitvoering ervan zooveel mogelijk spoed zou worden betracht. Andere leden achtten verzwaring van het budget voor improductieve en des tructieve uitgaven, gelijk zij die voor de defensie beschouwen, in deze tijden meer dan ooit ongeoorloofd. Sommige leden hadden ernstig bezwaar tegen het sociaal- economische regeeringsbeleid, al keurden zij de ongebreidelde, ongepaste en persoon lijke critiek, waaraan het Kabinet en met name zijn leider van extremistische zijde bloot staan, sterk af, afkeuring, die algemeene instemming vond. Deze leden waren van meening, dat een geheel andere weg moet worden in geslagen en zij vestigden de aandacht erop, dat zulks in andere landen met goed gevolg is geschied, o.a. in Scandi navië en België, in welk laatste land de werkloosheid met 42 pCt. is verminderd. Eenige leden waren van meening, dat bij de verleening van Overheidswege van steun aan den landbouw te wei nig rekening wordt gehouden met de be langen van andere bedrijfstakken, die daarmede rechtstreeksch verband hou den en door den vorm, waarin steun wordt gegeven, zeer worden benadeeld, alsook mét de belangen der consumenten. Vele leden constateerden, dat de Re geering zelve den financiëelen toestand somber noemt. Ten zeerste betreurden zij, dat de regeering afwijzend staat tegenover het „plan van den ar beid", inzonderheid wat den financiëelen opzet ervan aangaat. Verscheidene leden betoogden, dat de bezuinigingen vooralsnog weinig resultaat opleverden. Sommige leden verklaarden met de Re geering van inzicht te verschillen ten opzichte van de te voeren monetaire politiek, doch geen behoefte te gevoe len, die politiek thans in deze algemeene beschouwingen opnieuw in discussie te brengen. Nederlaag der Abessijnen in het Zuiden. De strijd in het Noor den neg onbeslist. Een uiteen zetting van den Negus. In de Italiaansche legerberichten uit Do'lo heet het, dat de groote, driedaag- sche veldslag van generaal Graziani, ten Noord-Westen van Dolo, de schitterend ste militaire actie vormt, welke ooit in een koloniale oorlog is te zien gegeven. Alle gemotoriseerde af deelingen van het leger van Graziani zijn in de front linie ingedeeld. Höt ziet er voor Ras Desta en zijn troe pen dan ook niet best uit. Vermoedelijk zijn ze 40 K.M. terug moeten trekken. Dit is dan in vier dagen gebeurd. Dit beteekent dus geen wilde vlucht, zooals Italië eerst meldde, maar een kalme terugtocht. De troepenmacht waarmede -de Itali anen hun aanval verricht hebben is bij zonder groot geweest, terwijl tijdens de gevechten de Italiaansche vliegtuigen voortdurend en intensief de achterhoede van Desta hebben bestookt. De moeilijkheden, waarin Desta ver keert, zijn ongetwijfeld bijzonder groot, want gelijk men zich zal herinneren te legrafeerde biji eenige dagen geleden, dait hij moeilijkheden ondervond bij de voed selvoorziening van zijn troepen, doordat de Italianen de karavanen, die nieuwe voorraden vervoerden, uit de lucht be stookten. De berichten', dat de Italianen onder generaal Graziani bij Dolo een groote overwinning zouden hebben behaald op Ras Desta wordten te Addis Abeba niet be vestigd. Evenwel wordt verklaard, dat het mogelijk is, in verband met de moei lijkheden, welke bestaan in de ravitail leering van Ras Desta. Deze kan onder deze omstandigheden zijn troepen meer samengetrokken hebben, zonder een ne derlaag 'te hebben geleden. In het Noorden vlot bet ook nog niet zoo erg met de Abessynische actie. Eenigszins alarmeerend is het volgende bericht: Het rhythme van de Abessynische oor logsvoorbereiding is versneld. Heden zijn een aantal muildieren vertrokken, bela-- den met noodzakelijke artikelen voor de strijders. Ieder bezitter van een muildier moet vier vrachten graan naar 'het front vbëren, welke hij geeft voor de nationale verdediging. Veel zal er van afhangen of de Abes- syniërs er in slagen gunstige stellingen te heroveren voordat de wegen weer eenigszins hersteld zijn en de laatste groote versterkingen die uit Napels ver trokken zijn, aangekomen zijn. De Negus over den toestand. De negus heeft een specialen verslag gever van het Duitsche nieuwsbureau de volgende uiteenzetting gegeve.n over den toestand aan het front: Sedert het inzetten van de regens is de militaire situatie aan het Noordelijk front voor Abessynië strategisch belang rijk beter geworden, daar hierdoor een zeker evenwicht tussohen de wederzijd- sohe krijgsmiddelen is verkregen. D'e aanvallen onzer troepen werden na de inneming van de provincie Tembien naar de provincie Gheralta verplaatst. D'aar vechten voorloopig slechts afzonderlijke afdeelingen om in de eerste plaats de versterkte Italiaansche stellingen on schadelijk te maken. Groote operaties van de zijde der Italianen zullen in de ko mende maanden waarschijnlijk onmoge lijk zijn, daar de, door de beschadiging der wegen nog grooter geworden terrein- moeilijkheden het gebruik van groote technisdhe strijdmiddelen onmogelijk ma ken. Omtrent den toestand aan het Zuidelijk front verklaarde de keizer: De op 8 Janu ari begonnen slag bij Dolo, die de strijd krachten van Ras Desta over een groote frontbreedte in Italiaansche Somaliland hebben ingezet, duurt voort. De gevechten hebben den Abessynischen troepen tot dusver belangrijke terreinwinsten en een grooten oorlogsbuit opgeleverd. De Itali anen verdedigen zich uiterst hardnekkig. Zij ondernamen een reeks tegenaanvallen, waarbij zij door bombardementsvliegtui gen werden ondersteund. Voor het eerst is in dezen slag van twee buitgemaakte Italiaansche tanks, die door Abessyniërs waren bemand, gebruik gemaakt. Op het oogenblik duurt de strijd aan het geheele front, tot aan de Webe Sje- beli voort. De Italianen laten van het Noorden belangrijke versterkingen aan rukken, zoodat men aan dit deel van het front gedurende den komenden tijd geen nieuwe gevechten verwacht. Het zwaarte punt der Italiaansche operaties richt ziöh op de provincie Bali. Naar de meening des keizers gold het luchtbombardement vein Wal dia van j.l. Woensdag vooral zijn persoon, daar de Italianen vermoedden, dat de keizer op zijn reis naar het hoofdkwartier aan het Noordelijk front reeds in Waldia aange komen was. De keizer gaf voorts uiting aan zijn voornemen om tot het aanbreken van de zomerregens in het Noordelijke hoofd- ikwartier te blijven. Hij hoopte, dat tegen dien tijd óf de oorlog zou zijn beslist, óf de operaties in verband met de regens voor den duur van drie maanden zouden moeten worden ge staakt. De keizer verwacht, dat de Vol kenbond er ondanks alles in zal slagen voor dien tijd vredesvoorstellen uit te werken, die het mogelijk zullen maken, eervol uit den Italiaanschen aanvalsoor log te voorschijn te treden. Dergelijke voorstellen zouden evenwel ook zoodanige waarborgen moeten bieden, dat het uit gesloten is, dat Italië wellicht over een paar jaar opnieuw Abessynië aanvalt. Keizer Hailé Selassié besloot met de woorden: Ondanks het succes van de Abessynische legers, ben ik steeds bereid tot het sluiten van een eervollen vrede, die de onafhankelijkheid van Abessynië waarborgt. Engeland en het petroleum- embargo. Gistermiddag is te Londen een officieele mededeeling gepubliceerd volgens welke geen enkele wijziging in de zienswijze der Britsche regeering nopens het embargo op petroleum is ingetreden. De zaak is niet dood, maar Engeland wacht op de collectieve actie, die de Volkenbond in de zen zal voeren en het zal zich daar dan bij aansluiten, wanneer de voorwaarde zou kunnen vervuld worden om eventu- eele actie doeltreffend te maken. De Britsche bewapening. De voorbereidende werkzaamheden voor het nieuwe bewapeningsprogram, dat volgens de „Daily Telegraph" vele millioenen pond sterling extra zal kosten, zijn reeds tamelijk ver gevorderd. Na de bijeenkomst van het parlement op 4 Febr. zullen in het Lagerhuis groote debatten over de nationale verdediging worden gehouden. Men veronderstelt dat de regeering de nieuwe voorstellen in een witboek zal om schrijven. Hierin zal worden gewezen op den toestand in de Middellandsche Zee, in het verre Oosten en in het Europee- sche continent, waardoor een aanzien lijke versterking van het Engelsche ver dedigingsstelsel noodig is geworden. Het nieuwe program zal o.a. de volgen de punten behelzen: le. Een ver doorgevoerde modernisee ring, gepaard gaande met een hooger aantal beroepstroepen; 2e een nieuwe groote uitbreiding van de luchtmacht; 3e een groot 5-jaars program voor de Britsche vloot, o.a. behelzende den aan bouw van minstens 70 nieuwe kruisers. De Britsche vloot zal dan in staat worden gesteld alle scheepsklassen te bewape nen tot de volledige bij' verdrag bepaalde sterkte. In de klassen der kruisers zal Engeland zelfs de grenzen van het aan het eind van dit jaar afgeloopen verdrag van Londen dat 50 kruisers voor Enge land vaststelt, overschrijden; 4e. een gelijkschakeling en nauwere sa menwerking tusschen alle legereenheden van het Britsche wereldrijk onder leiding van de commissie van de nationale verde diging; 5e. moderniseering en uitbreiding van de strategische punten zooals Malta en Singapore. Een hangbrug, welke Europa met Azië zal verbinden! Naar men te Stamboel van betrouw bare zijde verneemt, is Ataturk (vroeger Kemal Pascha), de Turksche heerscher, van plan een reusachtige hangbrug te doen bouwen welke Europa met Klein- Azië zal verbinden. Binnen twee jaar In Roosendaal breidt de tricotage industrie zich uit. Als gevolg van de contingenteerings- maatregelen zijn tal van Belgische bedrij ven er de laatste twee jaar toe overgegaan filialen te stichten in het Zuiden van ons land. Vooral de tricotage-industrie, welke tamelijk gemakkelijk te verplaatsen is, en die in Nederland een aanzienlijk afzetge bied had. dat zij niet gaarne prijs wilde goven, heeft in letterlijken zin de bakens verzet. Van deze verplaatsing heeft o.a. Roo sendaal de gunstige gevolgen ondervon den. Tal van tricotage-fabrieken, de een grooter, de ander bescheidener van om vang, hebben zich daar gevestigd, met het gevolg, dat vooral de grootere gezinnen, waarvan de meisjes 5, 6 en 7 gulden per week in dgze bedrijven verdienen, er van profiteeren. Thans heeft de heer Schelfaut, direc teur van de tricotagefabriek Derby te Sint Niklaas in België, een pand gekocht in de Achterstraat te Roosendaal, waarin tot voor kort de bierbrouwerij der wed. Ch. van Gils© was gevestigd. Het zal na verbouwing dienen voor de tricotagefa briek der firma A. Weyn en R. v. Goe- tbem, welke reeds te Roosendaal ge vestigd is, maar plannen tot uitbreiding heeft. Het geldt hier een vast bedrijf dat niet afhankelijk is van de contingenteerings- maatregelen. Binnenland. Verlaging van heffing op eetbare oliën? De Eerste Kamer over de rijksbegrooting voor 1936. De Rijksmiddelen in December. Buitenland. De terugtocht der Abessijnen in Zuid- Abessynië. De algemeene verkiezingen in België. De Britsche bewapening. Een oplossing van het Lindbergh-raadsel? kan het bouwplan, volgens Ataturk's mee ning, werkelijkheid zijn geworden! De Bosporus, de Straat van Stamboel, verbindt de Zee Marmara met de Zwarte Zee. Op bet smalst gedeelte zijn bet slechts 650 meter tot Klein-Azië; op het breed ste deel ongeveer 3350 meter. Er jaagt echter altijd een sterke strooming. Hauptmann krijgt uitstel. Gouverneur Hoffmann van New-Yersey beeft de terechtstelling van Hauptmann, den moordenaar van de baby van Lind bergh, voor den tijd van dertig dagen uit gesteld. Bit uitstel van dertig dagen beteekent practisch, dat Hauptmann niet zal wor den terecht gesteld voor over minstens drie maanden. Dit vloeit voort uit de omstandigheid, dat na afloop van de uitstelperiode een nieuwe veroordeeling zal moeten volgen en dit zal minstens drie maanden tijds vergen. Weer een succe- voor Laval. D'e Fransche Kamer beeft met 315 te gen 252 stemmen een voorstel van Laval, om den voorrang te verleenen aan de in terpellaties over de landbouwpolitiek der regeering en de interpellaties over de fi- nancieele en de buitenlandsche politiek tot later uit te stellen, aangenomen. De minister-president had hierbij de kwestie van vertrouwen gesteld. De algemeene verkiezingen in België. D'e centrale Kamersectie heeft het re- geeringsvoorstel v e r w o r pe n, waarbij de algemeene verkiezingen in October van dit jaar worden vastgesteld, en niettegen staande de oppositie van het departement van binnenlandsche zaken, uitdrukking gegeven aan haar wensch. de verkiezin gen in Mei aanstaande te doen houden. Een eerste accoord te Londen. Een eerst accoord is op de vlootconfe- rentie te Londen tot stand gekomen zon der de Japanners. Die eerste commissie is namelijk overeen gekomen, dat het wenschelijk is, inlich tingen omtrent eikaars voorgenomen vlootbouwprogramma's uit te wisselen. EEN OPLOSSING VAN HET LIND^ BERGH-RAADSEL. Hauptmann toch onschuldig? Bericht wordt, dat nu binnenkort een oplossing verwacht kan worden van het Lindbergh-raadsel. Gouverneur Hoffmann heeft de execu tie uitgesteld op grond van vertrouwelijke berichten welke door hem zijn ontvangen van de detective die door hem was be last met een onderzoek naar de kwestie. Volgens deze inlichtingen zou een Pool uit Rusland afkomstig, die vloeiend Dnitsch spreekt met hetzelfde accent als Hauptmann, het kind hebben ontvoerd. Vermoedelijk had deze man als mede plichtige de vrouw waarvan in het proces sprake is geweest. Hij lijkt sprekend op Hauptmann en had in 1932 last van de droge hoest, waarvan dr Condon tijdens hti proces sprak. Schriftkundigen hebben in den afge- loopen nacht koortsachtig gewerkt en stelden vast, dat het handschrift van de zen man, opvallende overeenkomst ver toond met het schrift van de briefjes over het losgeld. De politie hoopt de verdachte binnen kort te arresteeren. Prima Stoffen, le klas Voerings en Pasvorm. KLOKSTRAAT GOES. De verdachte Pool is reeds verschei dene malen met den strafrechter in aan raking geweest en moet zich tegenover medegedetineerden er op hebben beroemd de lkmdspolitie om den tuin te leiden door zich door den leider van deze politie als si ion te laten aanstellen. D'e particuliere detective van gouver neur Hoffmann zou verder van oordeel zijn dat het gevonden kinderlijkje niet dat van het kind van Lindbergh is, aange zien dit lijk 10 c.M. langer was dan het kind van Lindbergh. Verdere bijzonderheden vernietigen al len de bewijzen tegen Happtmann. Korie Berichten. De winter heeft dit jaar in Roe menië een voorjaarskarakter. Terwijl vroeger de eerste helft van Januari altijd inzette met strenge vorst, laat de vorst dit jaar op zich wachten. In sommige gebieden is de temperatuur voor het be gin van het jaar in het zuidelijk deel van Midden-Europa zelfs hoog. Op be schutte plekken beginnen de bloemen reeds weer te bloeien en worden de wei den weer groen. Professor Einstein, die thans aan de universiteit van Princeton verbonden is, heeft een verklaring onderteekend, dat hij Amer. staatsburger wil worden. Het water van Rijn, Moezel en Main zakt weer. Uit Mannheim en Bingen zijn echter berichten ontvangen over een licht stijgen van het waterniveau. Gisteren is een hevige aardschok van enkele seconden gevoeld in den Oran je Vrijstaat. De huizen schokten zoodanig, dat de bewoners verschrikt naar buiten liepen, uit vrees dat de buizen zouden instorten. Tot nu toe is er evenwel nog geen melding gemaakt van ernstige schade. Te Trekerbert in Wales blijven 60 mijnwerkers dag en nacht in de mijn. Zij wrigeren naar boven te komen, als bun loonen niet worden verhoogd. DE SIGARENINDUSTRIE IN 1935. In het afgeloopen jaar werden rond 1432 millioen stuks sigaren verbruikt. Verschenen is het overzicht van den toestand van de sigaienindustrie in 1935. Hierin wordt o.m. opgemerkt. In 1935 werden ongeveer evenveel si garen (rond 1432 millioen stuks) ver bruikt als in 1934, toen bet 1428 millioen bedroeg. De waarde van de totale hoe veelheid verbruikte sigaren is opnieuw gedaald en bedroeg rond 64V2 millioen gulden tegen 70millioen gulden in 1934. Deze daling zette in 1930 (toen het nog 94 millioen beliep) in. Het verloop van zaken sinds 1930 werd veroorzaakt door: a. daling van de totale koopkracht van de consumenten, waardoor de vraag naar meer goedkoope producten voortdurend toenam b. bet stimuleeren van en het voorzien in die behoefte door een steeds grooter wordend aantal personen, dat door loslating van redelijke loon- en winstnor men een steeds grooter geworden ge vaar oplevert voor de bonafide industrie en handel. De daling van het inkomen der consu menten kwam na den aanvang van de ciisis allereerst tot uiting in een toene mende vraag naar klein fabrikaat. Daar naast nam het verbruik van goedkoopo groote sigaren steeds meer toe. Deze laatste factor heeft in het afge loopen jaar de eerstgenoemde zelfs over-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1