De Match Ïos-Raichenbach om 't Wereldkampigenschap Dammen Gemengd Nieuws Laatste Berichten. Telegrammen. Finantiëele Berichten Rechtszaken Land- en Tuinbouw Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen Gisteren is te Hengelo de elfde partij om het wereldkampioenschap gespeeld. Na 50 zetten eindigde ook deze partij met remise. De stand is nu Raichenbach 14, Vos 8 punten. Vee in beslag genomen. Te gen den 67-jarigen landbouwer J. v. E. te Lienden is proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van het Grisisrundvee- besluit 1934 en het Grisisvarkensbeslui'. 1936. Hierbij werden zeven stuks run deren en tien varkens in beslag genomen Bij gehouden controle op de naleving der Landbouwcrisiswet 1933 bleek deze landbouwer in het bezit te zijn van ze ven runderen en vier varkens, hoewel hij niet als georganiseerde der Landtouw- crisisorganisatie voor Gelderland is inge schreven, terwijl hij evenmin als erkend veehandelaar bekend staat. Van E is derhalve niet „gerechtigd" eenig vee te houden. Hij heeft steeds geweigerd zich als georganiseerde van gemelde organi satie te doen inschrijven. Als motief de zer weigering gaf de man bij zijn verhoor te kennen, dat hij door den recht or wensicht uitgemaakt te zien of hij wette lijk verplicht is zich te organiseeren. (Tel.) „I k ben van de radio central e". Gisteravond zag een onbe kend gebleven persoon kans, om zich met de mededeeling: „Ik ben van de radio centrale, er moet een storing zijn. Mag ik even op het dak?" toegang te verschaffen tot een perceel aan de Marnixstraat te Amsterdam. Na eenigen tij'd op het dak verbleven te hebben, inspecteerde hij1 ook nog even de binnengeleidingen van de radio-distributie. Toen was 't „lek" ge vonden en vertrok de man. Elenigen tijd later vermiste de bewoon ster, een alleenwonende weduwe, haar taschje, waarin zich een bedrag van ze ventig gulden bevond. Het taschje werd later onder aan de trap teruggevonden, maar.leeg. De politie tracht den „ra diotechnicus" op te sparen. Een plan tot herooving v e r iji d e 1 d. Op 9 dezer heeft de recher che in Den Haag aangehouden: den 17- jarigen loopjongen v. T., den 18-jarigen loopjongen F. en den 16-jarigen banket bakkersleerling v. W. Deze jongens hadden het plan gemaakt, een 20-jarige winkeljuffrouw, die tijdens het verblijf van haar patroon in het bui tenland alleen een stoffenzaak beheerde, in het laatste der vorige week neer te slaan, het, in de zaak aanwezige geld weg te nemen, en daarmede uit te wijken 'naar het buitenland. Eerstbedoelde jongen was als loopjon- ■gen in de zaak werkzaam en ook belast met het innen der kwitanties, zoodat hij met den plaatselijken toestand en met de gewoonte van de juffrouw bekend was. De tweede jongen was er vroeger als loopjongen werkzaam geweest en alzoo ook geen onbekende. Doordat het plan door toevallige omstandigheden ter oore van de politie kwam, wist deze door tij dige arrestatie erger te voorkomen. De jongens die een volledige bekentenis hebben afgelegd, zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Een van hen was reeds veroordeeld tot een voor waardelijke straf van 7 maanden tucht school. "Weer een goede vangst. Wederom zijn. de Rijksambtenaren van Budel erin geslaagd een personenauto aan te houden, waarmee op frauduleuze wijze boter van België naar Nederland werd overgebracht. Oip den rijksweg MaarheezeLeende bemerkten de ambtenaren de auto. Den chauffeur werd een teeken gegeven om te stoppen, waaraan echter niet voldaan werd. De verderop gestationneerde amb tenaren kregen een waarschuwing en schaven de spijkerplank over den weg, waardoor de wagen gedwongen werd er overheen te rijden. De banden werden geheel vernield met het gevolg, dat de chauffeur al spoedig den tocht moest be ëindigen. Hij wist met achterlating van de auto en de lading boter, te ontkomen in een nabijl gelegen bosch. De wagen en de smokkelwaar ongeveer 400 kg boter werden in beslag genomen. Ook zijn nog eenige personen uit Hel mond aangehouden die met rijwielen par tijten boter en suiker ons land trachtten binnen te voeren. 200 kg suiker, 13 don zen boter en een 7-tal fietsen werden ver beurd verklaard. Te Maas vallende. Na de plotselinge stijging van het Maaspeil heeft men te Venlo gisterenmorgen kun nen constateeren, dat het water van 15,10 m. het hoogste peil van dezen wintert weer was teruggevallen tot 14.98 m., dus een val van 12 cm. Gisteren heeft de val aangehouden. i W eer een aanrijding op den r ijl k s weg Delf t-0 v e r- s c h i e. Gisteravond is op den rijksweg tusschen Delft en Overschie weer een doodelijfc verkeersongeval geschied. Elr naderde een vrachtauto uit Rotterdam, waarin twee mannen, vader en zoon, za ten, vermoedelijk afkomstig uit Hillegers- berg. Zijl stopten, om het achterlicht na te zien. Van de andere richting naderde een auto van een bodedienst tusschen Den Haag en Rotterdam, die tegen de stil staande vrachtauto opreed met het ge volg, dat de zoon werd gedood. Beide wa gens werden in beslag genomen. 'Gevaa'rlijke gewoonte. Toen de scholier B. uit Schjjndel zich per fiets van de ambachtsschool te !s Eerto- genbosch naar huis begaf, liet hij' zich door 'n vrachtauto meesleepen. Toen de vrachtauto op een gegeven moment moest stoppen vloog de jongen van zijn fiets en werd door een juist passeerende auto ge grepen. Levensgevaarlijk gewond werd hij1 naar huis vervoerd. Zijin toestand is zorg wekkend. Auto van een viaduct gereden. Vannacht is een auto, be stuurd door den heer B. uit Hilversum, van het spoorweg-viaduct over de Brink laan te Bussum gereden. De auto sloeg over den kop en kwam op het rijwielpad terecht. De bestuurder zelf werd niet ge wond, doch een inzittende dame bekwam een zware hersenschudding. Tabaksmokkelaars aan- aangehouden. Naar Reuter uit Pa rijs seint, is daar een tabakssmokkelaar gearresteerd, afkomstig uit Den Haag, die in een auto 50.000 cigaretten had ver voerd. Hij! stond aan het hoofd van een smok kelaarsbende, waarvan te Parijs nog twee leden, een uit Amsterdam en een uit Den Haag, zijn aangehouden. De weg "Westkapelle Domburg. Zooals uit de rubriek af loop aanbestedingen blijkt, is hedenmor gen een voor het verkeer op Walcheren van groot belang zijnd werk aanbesteed, namelijk het verbeteren van den weg tus schen Domburg en Westkapelle. Voor deze, aanbesteding was een zeer groote belangstelling ook uit Westkapelle van personen, die evenals verschillende uit Middelburg en andere plaatsen daar in een werkobject hoopten te vinden. Een opdracht aan de Schel de. Er loopen geruchten, dat aan „de Schelde" te Vlissingen de bouw van een schip voor de Kon. Paketvaart Mij. zal worden opgedragen. Reorganisatie Zeeuwsche gewassen keuringsdienst. Bij den Zeeuwsohen gewassenkeuringsdienst heeft een reorganisatie plaats gehad. Besloten werd voortaan niet alleen maar te keuren, doch ook meer voorlich tend te werken, terwijl er tevens bezuini gingen werden ingevoerd. Zoo zullen er cursussen in selectie en kennis van aardappelen gegeven worden, terwijl van den P'lantenziektenkundigen Dienst uit Wageningen spreekbeurten zul len worden vervuld. De bezuiniging zal o'.m. hierin bestaan, .dat de auto's worden afgeschaft en de keuringen voortaan per fiets zullen ge schieden. Het twee keurmeesters-systeem is voorts vervangen door het één-keur meesterssysteem. De verkoop van mosselen. Dezer dagen heeft de directeur van het Centraal Verkoopkantoor van Mosselen te Philippine zitting gehouden, ten einde de gelegenheid te geven opmerkin gen over den gang van zaken te maken. Van de gelegenheid om vooraf vragen in te zenden had niemand gebruik ge maakt. De voorzitter Mr J. A. v. d. Hoe ven te Tholen, kon dan ook constateeren, dat men met 't Centraal Verkoopkantoor over het algemeen tevreden is en er geen vragen waren te beantwoorden. De di recteur van het Centraal Verkoopkantoor de heer C. J. P. van der Voort, wees de kweekers er op, dat het aanbeveling ver dient, dat als besteld wordt naar welke plaats ook en voor wien ook, men met de beste mosselen kome. De klachten zullen dan tot een minimum terugkopen, terwijl de prijzen beter kunnen worden. Een der aanwezigen vroeg of „pokmos selen" mogen worden uitgevoerd. De directeur gaf een uiteenzetting van het toelaatbare percentage pokmosselen in de gewone zendingen en lichtte toe, waarom het verkoopen van de „pokmosselen", waarvoor de speciale pokmosselprijs is vastgesteld, aan den handel niet doen lijk is. Gevraagd werd of men niet aan wille keur is onderworpen, indien een plaatse lijke agent moet uitmaken wat pokmosse len zijn. De directeur maakte den spreker er op attent, dat hij steeds beroep heeft op het bestuur. Kruiningen. Dinsdagavond werd in de O.L. school een goed geslaagde ouder avond gehouden onder leiding van het hoofd der school. Dhr J. G. P. Jansen Verplanke. De aftredende leden der oudercommissie: Jansen Verplanke, L. J. Kostense en D.lde Jonge werden herko zen en in de plaats van dhr J. Spruijt, die vertrokken is, werd met 15 van de 60 st. gekozen dhr J. M. G. van der Peijl. De onderwijzer Role behandelde het on derwerp: „Handenarbeid". Het hoofd der school sprak over „Opstellen". 'In de pauze werd op thee en koekjes getrakteerd, terwijl de leerlingen der 6e en 7e klas ter afwisseling eenige liederen zongen, waarna het schoolwerk bezich tigd werd. Bij de rondvraag werd opgemerkt, dat het reglement op de stemmingen dient herzien te worden daar men met 1/4 der stemmen gekozen kan worden. Dit wordt toegezegd. Oudelande. Zaterdagavond werd alhier wederom een rijwiel ontvreemd. Het ver miste rijwiel is Zondagmorgen door de politie gevonden aan den Zeedijk. HET DISCONTO VAN DE NEDER- LANDSCHE BANK VERLAAGD. AMSTERDAM. Het disconto van de Nederlandsche Bank is verlaagd met y2 pGL, van 3% tot 3 pCt. Var» het Hof. DEN HAAG. Hare Majesteit de Ko- nigin en H. K. H. Prinses Juliana zijn hedenmiddag om 2 uur per auto van Het Loo naar Den Haag vertrokken. Vermindering van Keuringsdiensten. 'ZUTFEN. Naar vernomen wordt heeft de (Minister van Sociale Zaken aan het gemeentebestuur van Zutfen meegedeeld, dat het in zijn voornemen ligt aan H. M. de Koningin voor te stellen het land te verdeelen in 16 Keuringsdienst-distric ten. Vervallen zullen de Keuringsdiens ten te Eindhoven, Breda, Arnhem, Leiden en Zwolle. Inbrekers gearresteerd. ENSCHEDE. De politie alhier is er in geslaagd een vijftal jeugdige inbrekers aan te houden, nadat zij een inbraak in een villa hadden gepleegd. De aangehou denen hebben bekend, zich aan verschil lende inbraken te hebben schuldig ge maakt. Vliegongeval. NEW-YORK. Een passagiersvliegtuig, op weg van Newark naar Los Angelos, is in een bijna ontoegankelijk moeras neergestort. 17 personen werden hierbij gedood. Geruchten over een Fransche leening in Engeland. 'PARIJS. Geruchten doen de ronde over een Fransche leening in Engeland, ten bedrage van 4 milliard fr., tegen een rente van 3V2 pet. Volgens sommige berichten zou er de voorwaarde aan verbonden zijn, dat de Fransche buitenlandsche politiek een koersverandering ondergaat. Treinramp. LONDEN. Een personentrein op weg van Londen naar Penzance is vanmorgen nabij Shrevenham in botsing gekomen met een goederentrein. Drie en twintig personen werden gewond naar het zie kenhuis vervoerd. Verscheidene hunner verkeeren in zorgwekkenden toestand. De beide treinen ontspoorden. Het Italiaansche legerbericht. ROME. Het 97ste Italiaansche leger bericht luidt als volgt: Maarschalk Ba- doglio telegrafeert De Abessijnsche legermacht onder com mando van Ras Desta Damto heeft se dert eenige dagen een positie ingenomen tusschen Ganale Doria en Sawaparma om te pogen druk uit te oefenen op ons So- malifront in den Sector Dolo. ■Op 12 dezer begon generaal Graziani een felle actie tegen de 'troepen van Ras Desta. De Abessijnen werden verjaagd en ach tervolgd. Aan het geheele front wordt ge streden. Tot nu toe zijn onze verliezen niet groot. Maatregelen tegen de sancties. ROME. 21 April a.s. zullen in de bui tenwijken van Rome autohussen in dienst worden gesteld, die worden gedreven door electriciteit, waardoor het benzinever bruik aanzienlijk wordt verminderd. De financiering der Britsche bewapeningsplannen. LONDEN. Maandag en Dinsdag heeft de commissie voor defensie van het Ka binet zich bezig gehouden met de Brit sche bewapeningsplannen. Een uitgebreid plan wordt uitgewerkt om de verhoogde uitgaven te verdeelen over de verschillende waipens. De uitga ven worden over verscheidene jaren ver deeld. De begrootingen voor leger, vloot en luchtmacht wijzen een aanzienlijke ver hooging aan. Het Kabinet zal verder nog beslissen of de verhoogde bewapeningsuitgaven uit de Staatsinkomsten of door een bijzon dere verdedigingsleening zullen worden verkregen. Deze laatste mogelijkheid wordt door een groot deel van het Kabinet onder steund. Namens Ged. Staten van Zeeland is Woensdagmorgen aanbesteed het uitvoe ren van verbeteringswerken aan den weg van Westkapelle naar Domburg, no. 15b van het Provinciaal Wegenplan, met bij komende werken. Inschrijvers waren: C. Verwater Co., Teteringen f 148.440; J. H. v. d. Ven, Vlis singen f147.793; L. G. J. v. d. Ven, Kou- dekerke en M. Wandel, Schoondijke f 147.587; P. Hoeke, Breda f 147.000; C. v. d. Klippe, Vlissingen. f 146.880; P. Dekker, Veere f145.360; A. A. de Wilde, Middel burg f142.955; Koudasphalt N.V., Utrecht f 141.850; M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's-Heer Arendskerke f 141.760; M. Andriessen, Scherpenisse en A. v. d. Werf, St.-Maartensdijk f 141.500; A J. Ver- jaal, Dreischor f140.900; Betumeweg N.V. Utrecht f 140.800; J. J. Jansen, Colijns- plaat f140.750; N.V. Aannemersbedrijf v.h. P. C. Zaanen, Haarlem f 139.750; L. P. Korstanje, Wemeldinge f139.720; N.V. Noord-Nederlandsche Wegenbouwmaat schappij, Harlingen f138.280; P. J. de Bourgraaf, Wemeldinge f 137.420; P. J. v. d. Sande, Breskens f136.666. Laagste: Fa F. Duinhouwer Sr, Goes, f132.968. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes vorige koers heden H. V. A. 249 244 Ned. Ind. Hdbik. 90 90 Philips 225Vs 229 Unilever 106 106% Amsterd. Rubber 116 119V2 Koninkl. Petroleum 226 230 D'eli Mij. 204 209 Ned. Scheepv. Unie 54V2 53 4 pet. Nederland 993/s 993/s 4 pet. Nederl. Indië 98% 983/s U. S. Steel 297/io 293/i6 Anaconda 176/l8 173/a U. S. Leather 53/8 5'3/8 Bethlehem Steel 3013/ia 30% Adj. Chic. Milwaukee 5l/s 55/s Cities Service 26/IB 2% Intern. Nickel 27Ve 273/e Shell Union 10 107/i„ Kbnnecott Copper 173/s 17% Radio Corp. Vis Vis Gar Foundry I9V2 19% Tidewater 10 10% Midcont. Petrol 13 iav2 Gen. Motors 33% 33V2 American Enka 145/s 14% Am. Water Works 13% 14 United Corporation 47/s 47/s D'e groote vraag ging heden uit naar aandeelen Koninkl. Olie. De cultuur- markt was iets minder van stemming. De Staats- en Indische leeningen kon den zich goed handhaven. Wisselkoersen. Amsterdam ,15 Jan., 2.30 u. Londen 7.26%—7.28. Berlijn 59.19—59.25. Parijs 9.68V29.74. Brussel 24.8024.88. New-York 1.461.47%. NEDERLANDSCHE STAATS- LEENING 1936. Zooals in onze advertentie-kolommen reeds is bekend gemaakt, zal worden overgegaan tot de uitgifte van een 4 pCt. Nederlandsche Staatsleening ten bedrage van f 104.000.000,tegen een koers van uitgifte van 99 pCt. De leening, welke is vrijgesteld van couponbelasting, heeft een looptijd van ten hoogste 40 jaren. Te beginnen met het jaar 1937, wordt elk jaar op 1 Febr., een aantal schuldbewijzen bij loting aan gewezen, pari afgelost. Hiervoor wordt bestemd een bedrag van 1.05 pCt. van het nominale bedrag der leening, vermeerderd met het bedrag der door die aflossing vrijgevallen rente. Versterkte en algeheel© aflossing kan te allen tijde plaats hebben. Van het bedrag ad f 104.000.000,is reeds tot een bedrag van f 50.000.000,de deelneming verzekerd. De inschrijving kan geschieden tot op Dinsdag 21 Januari 1936 van des voor middags 9 tot des namiddags 4 uur, bij de in de advertentie vermelde Bankinstel lingen en bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam. De betaling zal moeten geschieden op Zaterdag 1 Februari 1936, tegen in ont vangstneming van recepissen. Aanklacht wegens mein eed. Naar aanleiding van de zaak tegen den slager De R. te Axel voor de recht bank te Middelburg, is door den voorzit ter van den Zeeuwsch-Vlaamschen Sla gershond bij den officier van justitie een aanklacht wegens meineed ingediend te gen den hoofdcontroleur B. Het Eerste Kamerlid De Bruyn voor de rechtbank. De officier van justitie bij; de Utrechtsche rechtbank heeft een boete van f200 sub sidiair 30 dagen hechtenis geëischt tegen den heer A. G. de Bruyn, voorzitter van h!et Rt K. Werklieden-Verbond en lid der Eerste Kamer, wegens beleediging van de N. S. B. Het aan den grond loo pen van de Rotterdam. De raad voor de scheepvaart heeft uitspraak ge daan inzake het aan den grond loopen van het mailschip Rotterdam van de H. A.L. op een der Morantetys (Jamaica). De raad is van oordeel dat het gebeur de is veroorzaakt door onvoorzichtigheid van navigatie en in den zin van artikel 48 der Schepenwet aan de schuld van den kapitein is te wijten. De raad heeft naar aanleiding hiervan een straf van schor sing uitgesproken en den kapitein de be voegdheid ontnomen om als kapitein te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van 1 maand. Vereeniging van Oud-Leerlingen der R. L. W. S. te Goes. (Slot.) Tenslotte hield dr A. J. P. Gort te Wa geningen een lezing over Vaetziekten. Men onderscheidt twee vaetziekten, die beide kunnen voorkomen in tarwe en gerst, n.l. de tarwehalmdooder (Ophio- bolus graminis) en de oogvlekkenziekte (Cercosporella herpotrichoïdes). De tar wehalmdooder heeft echter voor Zeeland niet die beteekenis, welke hieraan voor andere provinciën met lichtere gronden is te hechten. De oogvlekkenziekte is pp het veld veel eerder te constateeren dan de tarwedoo- der. Reeds in Maart of April ziet men op het onderste of op één na het onderste halmlid bruine ovale vlekken. Naar den vorm worden deze oogvlekken genoemd. Een veld door deze ziekte aangetast, kan in den zomer, soms zander dat daarvoor een uitwendige oorzaak als storm, of slagregen aanwezig is, door elkaar heen omver vallen. Het gewas vertoont dan een heel ander beeld dan wanneer dit door een uitwendige oorzaak gewoon is gaan legeren. Beide ziekten woekeren op tarwe, gerst, grassen en ook wel op kanariezaad. Vroe ger was het onderscheid tusschen beide ziekten niet zoo bekend, eerst nog maar sedert de laatste 5 jaar is de oogvlekken ziekte geregistreerd. Het toenemend op treden der ziekte wordt wel eens toege schreven aan de vermeerderde graanver- bouw. Toch wordt dat niet uitsluitend als „de oorzaak" beschouwd. De meening heerscht n.l., dat nu door de meer ge perfectioneerde landbouwwerktuigen die per geploegd kan worden dan vroeger, men hierdoor een betere structuur van het bouwland verkrijgt, die mede een der oorzaken kan zijn waardoor het optre den der ziekte in de hand gewerkt wordt. Door de betere structuur van het bouw land zou het zaaizaad te diep in den grond vallen, waardoor het te lang zou duren eer dit boven komt. De oogvlekken ziekte, wier sporen in den grond leven, zou daardoor meer gelegenheid krijgen om de planten aan te tasten dan wanneer deze vlug boven staan. Reeds meerdere malen en in verschil lende landen heeft men getracht de oog vlekkenziekte langs directen weg te be strijden. Men heeft dit geprobeerd door de jonge planten te besproeien met ver dund zwavelzuur, koper- en ij'zersulfaat en andere chemische middelen. De op brengst van het gewas lijdt hieronder echter zoozeer, dat van deze bestrijding niet het minste resultaat is te verwach ten. Ook zijn er wel proeven genomen met kalkstikstof; hierdoor wordt inderdaad de schimmel wel ten deele gedood voor zoover deze bovefi den grond woekert, doch de deelen van de oogvlekken, die on der den grond zitten ondervinden van de bestriding geen nadeel. Directe bestrij ding van de ziekte wordt dan ook vrij nutteloos geacht. Als indirecte bestrijding kan worden aangeraden, laat zaaien; geen tarwe in tarwe- of gerststoppel. Haver, aardappe len, bieten en karwijl staan als goede voorvruchten bekend. Te diep zaaien be vordert het optreden der ziekte. De zaai dichtheid is eveneens van in vloed. Te dicht zaaien werkt de ziekte in de hand; een eenigszins ruime stand en het onkruid-vrij houden van het bouw land is steeds zeer gewenscht. Uit ingestelde onderzoekingen heeft men wel deze conclusie kunnen trekken, dat, hoe dieper en hoe vroeger men zaait, des te erger in vele gevallen het optreden der ziekte is. Forforzuurgebrek schijnt de ziekte te kunnen verergeren. Melkerscursussen. Op Walcheren zijp wederom twee mel kerscursussen begonnen en wel één te Sërooskerkej met 10' leerlingen en één te Middelburg eveneens met 10 leerlingen. Deze cursussen worden met steun van het Rijk georganiseerd door de Vereen, tot Verbetering van het Rundvee in Zee land en staan onder leiding van het Rij'kszuivelconsul entschap. De baconvarkens. Het Centraal Bureau voor de varkens fokkerij in Nederland heeft den minister van Landbouw en Visscherij het volgende telegram gezonden: De algemeene vergadering van het Cen traal Bureau voor de Varkensfokkerij1 in Nederland, waarin vertegenwoordigd alle in ons land werkende varkensstamboe ken, met in totaal meer dan 10.000 aan gesloten leden, dringt er bij; uwe Excel lentie ten sterkste op aan, de uitbetaling naar kwaliteit bijl de baconvarkens in ieder geval ten volle te handhaven en vraagt uwe Excellentie om in de gelegen heid te worden gesteld, dit verzoek mon deling toe te lichten. Bij'enteelt. De af deeling Noord- en Zuid-Beveland van de Ned. Vereen, ter bevordering van del Bijlenteelt, belegde gisteren te Goes een vergadering, waar dhr L. van Giers bergen, Rijiksbijienteeltconsu- lent, sprak over „In-, door- en uit- winteren van bij'envolken". Spr. wees er op, dat de korf wel de meest natuurlijke behuizing voor de bijen is, omdat hierin weinig door den mensch ingegrepen kan worden. De korf vraagt weinig zorg. Voor de Zeeuwsche toestanden zijn veel jonge bijen gewenscht om in het vroege voorjaar voor het vroege fruit, zooals kruisbessen, goede bestuiving te krijgen. Daarvoor is noodig een jonge koningin, welke in Augustus geholpen dient te wor den met honig om broed aan te zetten. In een kast verhongeren vaak de bijen. De moeilijkheid voor Zeeland is om in de Simplex-kast veel bijen en voldoende voedsel voor den winter aanwezig te heb ben. Spr. gaf een compromis, door een goed bevolkte kas bij' te voeren met borstplaat, welke voor den winter op de raten gezet wordt (1 kg suiker en 225 gram water, 5 minuten koken en blijven roeren, ook bij het afkoelen). Met het uitwinteren begint.men niet te vroeg. Als het inwinteren goed geweest is. niet voor half Maart.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3