De middenstand en de land- houwcrisisplitiek. WOENSDAG 15 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG *5a, R9 Nederlandsche Ministers in Polen. Buitenland De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws VLISCO-OVERHEMDEN Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J, J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Ylistinger:. 0.70. T oste nurr>v c n. fs ctn.t, Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Samenwerking tusschen de commissie- Van Loon en den Middenstandsraad. D'e onlangs door minister Deckers in gestelde staatscommissie-van Loon heeft den Middenstandsraad verzocht haar van voorlichting te dienen over de bezwaren welke door de betrokken middenstands bedrijven, als gevolg van het thans gel dende stelsel van landbouwcrisis-steun worden ondervonden. Teneinde aan deze taak uitvoering te geven, heeft de Middenstandsraad een de legatie uit zijn midden benoemd, bestaan de uit de heeren mr F. J. H. Bach, F. L. van der Leeuw en W. G. Scheeres. welke belast is met onderhouden van regelma tig contact met genoemde staatscommis sie. Als resultaat van dit contact zullen de middenstands-vakorganisaties1, welke belang hebben bij de landbouwcrisispoli- tiek, in een op 15 dezer op het departe ment van landbouw en visscherij te 's Gravenhage te houden vergadering van de staatscommissie gelegenheid hebben om baar bezwaren kenbaar te maken. In verband met deze vergadering heeft, op initiatief van de commissie van over leg uit de drie Nederlandsche midden standsbonden, dezer dagen een voorver gadering plaats gehad, waarin die be zwaren zijn besproken. Besloten is, dat in de vergadering van de staatscommissie elke vakorganisatie slechts door één persoon zal worden ver tegenwoordigd, elke bedrijfsgroep zal slechts één woordvoerder aanwijzen. Als bedrijfsgroepen worden aangemerkt: bak kersbedrijf, vleeschbedrijf, graanhandel en malerij, groenten- en fruithandel, melkhandel, boter- en margarinehandel en kruideniersbedrijf. De voornaamste bezwaren van de mid denstandsorganisaties tegen de crisis maatregelen zijn, dat deze maatregelen in bet algemeen slechts beschouwd wor den als maatregelen, welke alleen ten doel hebben steun te brengen aan den land bouw. De belangrijke invloed, welke de genomen maatregelen noodzakelijk moes ten hebben op andere takken van volks bestaan, is vaak geheel uit bet oog ver loren, althans wordt daarmede niet vol doende rekening gehouden. Een tweede groot bezwaar is, dat de controle op de uitvoering van de crisis maatregelen te weinig rekening houdt met bet practische bedrijfsleven. Veeleer wordt geëischt, dat het bedrijf zich aan de controle aanpast, dan dat de controle zich zooveel mogelijk voegt naar bet be drijf. De heeren Gelissen en Deckers over hun reis. De president der Poolsche republiek heeft de ministers Gelissen en Deckers in audiëntie ontvangen, waarbij tegen woordig waren de Nederlandsche gezant te Warschau, Carsten, en de Poolsche ge zant in Nederland, Babinski. Vervolgens hebben de ministers een be zoek gebracht aan den voorzitter van den ministerraad, Koscialkowski, die hun na mens den president der republiek het grootkruis der orde Polonia Restituta overhandigde. De ministers zijn vandaag naar Berlijn vertrokken en hopen Donderdag weer in ons land te arriveeren. Een vertegenwoordiger van de „United Press" had gisteren een langdurig onder houd met de heeren Gelissen en Deckers in het met Poolsche en Nederlandsche vlaggen getooide hotel „Europa". We zijn naar Polen gekomen, aldus verklaarde minister Gelissen, om een algemeenen indruk te krijgen van de wijze waarop Polen de crisis bestrijdt. Het is niet onze bedoeling onderhan delingen met Polen te voeren; wel willen wij ons op de hoogte stellen in hoeverre een meer intensieve samenwerking op economisch gebied tusschen beide landen mogelijk is. We hebben den indruk ge kregen, dat voor een ontwikkeling in die richting wel degelijk uitzicht bestaat. Hoe wel onze reis nog niet geëindigd is, heb ben we reeds vele interessante dingen ge zien en gehoord. De verschillende gesprek ken, die we gevoerd hebben met leden der Poolsche regeering, gaven gelegen heid ons in zake de richtlijnen van de economische politiek van de Poolsche re geering te oriënteeren. Voorts heeft de bezichtiging van het uitgebreide industrie-gebied van Polen op ons een diepen indruk gemaakt. Speciaal hebben we daarbij de aandacht geschon ken aan den ombouw van Polen, tot nu toe hoofdzakelijk agrarisch land, tot in dustrie-land. Bijzonder interessant voor mij als mi nister van handel, nijverheid en scheep vaart, aldus verklaarde Dr Gelissen, is het werk van de Poolsche Staatsbank voor nationale economie, welke het par ticulier initiatief in de Poolsche industrie steunt. Ik beoog n.l. in Nederland ook een instelling met analoog doel, n.l. de finan ciering van het particulier initiatief in de industrie. U begrijpt dus, hoe waarde vol en belangrijk voor mij de besprekin gen zijn, die ik heb gevoerd met den minister van handel en industrie, den heer Gorecki, die, voordat hij het ambt van minister aanvaardde, vele jaren lei der was van die bank. Over het doel van het bezoek aan Polen zedde minister Deckers het vol gende: Ik wil nagaan welke maatregelen Polen treft om den landbouw in dezen crisis tijd te beschermen en welke resultaten door de regeeringsmaatregelen worden bereikt. Het meest interessante gedeelte van onze reis wacht me nog, daar we heden avond naar Posen vertrekken om deze provincie, waarvan het grootste deel der bevolking den landbouw beoefent, in oogenschouw te nemen. Daar zullen we per auto van dorp tot dorp rijden en boerderijen, zoowel kleine als groote, gaan bezichtigen. De strijd in het Noorden duurt voort. Geen successen te melden. Nog steeds woedt de strijd om de twee steden Aksoem en Makalle in onvermin derde mate voort en de gespannen ver wachting omtrent den afloop van deze felle worsteling stijgt in de Abessijnsche hoofdstad meer en meer. Het loopt de Abessijnen blijkbaar niet erg mee. Ze dachten spoedig succes te zullen hebben en inderdaad, de omstan digheden schenen hun de beide laatste weken gunstig. Maar de Italianen be grijpen ook wel, dat ze met den moed der wanhoop moeten trachten stand te hou den. Een retireeren zou voor de .stem ming in Italië noodlottig kunnen zijn. Bovendien is een deel der Italianen door de regens van de laatste week vrij wel geïsoleerd. Zouden zij gedwongen zijn terug te trekken, dan zouden ze al bun materiaal achter moeten laten. Dit is dan ook wel de reden, dat de tegen stand die zij bieden zoo bijzonder hard nekkig is. Beide partijen laten nu versterkingen aanrukken, zoodat de spanning blijft. Uit Addis Abeba meldt Reuter: De positie der Italianen wordt zoowel in het Noorden als in het Zuiden van dag tot dag moeilijker. Aan bet noorde lijk front hebben de in den laatsten tijd ingetreden regens aan Italiaansche zijde vrijwel iedere terugtrekkende manoeuvre onmogelijk gemaakt. Evenmin kunnen troepenverplaatsingen uitgevoerd worden. De Italianen hebben zich teruggetrok ken in versterkte en vergroote blokhui zen, die met machinegeweren zijn toege rust. Teneinde onnoodige verliezen te voorkomen, valt bet Abessyniscbe leger ■de Italiaansche stellingen niet meer met groote 'troependetachementen aan. Men is in Abessynische militaire 7 kringen van opvatting, dat deze Italiaansche verdedi gingspunten zich vroeger of later zullen moeten overgeven daar voorziening met het noodige uit het achterland vrijwel is uitgesloten. Alle wegen zijn in moerassen veran derd. Alles blijft in de modder steken. Aan Abessynischen kant is het tot dusverre mogelijk geweest, de troepen steeds door reserves ie doen aflossen. De van het Zuidelijk front ontvangen berichten doen concludeeren, dat de Ita lianen na de ontruiming van Ogaden hun voorgenomen opmarsch naar Bali weer met koortsachtigen ijver voorbereiden. Door buitenlandsche militaire deskun digen wordt sterk betwijfeld, of het Ita liaansche leger er in kan slagen, voor het begin van den grooten regentijd aan het 'zuidelijk front tweehonderdvijftig vierkante km. van het moeilijkste terrein al strijdende te bezetten. Daar komt bij dat Ras Desta reeds thans met zijn lever in bet gebied van Dolo tot tegenaanvallen overgaat. Het weer in Zuid-Abessynië is sedert de laatste twee dagen aanmerkelijk op geklaard. Men ziet weer een helderen, wolkenloozen hemel. Nu de regens zoo plotseling hebben opgehouden, gelooft men niet meer, dat deze een voorbode waren van de „kleine regenperiode". Het plaatsje Annale in Ogaden is door twee Italiaansche vliegtuigen 'gebombar deerd. Naar verluidt, zou zich onder de naar beneden geworpen bommen ook een aan tal gasbommen hebben bevonden. Op 10 Januari hebben Italiaansche vliegtuigen het op ongeveer 100 kilome ter ten Zuiden van Makalle gelegen So- kota gebombardeerd. Onder andere wierpen zij drie igroote gifgasbommen, als gevolg waarvan tien Abessyniërs blind werden en vijf anderen over het geheele lichaam brandwonden opliepen. DE TOESTAND AAN HET NOORDE LIJK ABESSYNSCH FRONT. Twee kwetsbare plaatsen In de Italiaansche stellingen. De Abessynsche legeraanvoerders heb ben thans de kwetsbare plaatsen in het Italiaansche front gevonden. De moeilijk heden, waarmede het lie legercorps bij zijn taak om den rechter legervleugel aan de Takazze te beschermen, had te kam pen, waren voor een ieder dan ook zoo duidelijk zichtbaar, dat de Abessynen wel op succes mochten rekenen, indien zij verschillende uitvallen over deze rivier ondernamen. De troepen van den linker Abessyn- schen vleugel, die midden December op twee verschillende plaatsen de Takazze wisten te overschrijden, wisten nog over de Dembegoemapas dertig kilometer noordwaarts op te rukken, waar zij bij Enda Eelasi een hevig gevecht tegen de Italianen leverden. Volgens berichten uit Abessynsche bron, hebben de Ethiopiërs daarbij een groot aantal machinegeweren en verschillende tanks buit gemaakt. Na deze gevechten bogen de Abessyn sche troepen naar het oosten af en vol gens betrouwbare berichten staan zij nog slechts 15 kilometer ten westen van Ak soem. Bereden afdeelingen van deze troepen zijn in noordelijke richting over Adi Sjel- la (50 K.M. ten noord-westen van Ak soem) Erythreaansch gebied binnenge drongen en zouden zich thans langs den buitengewoon belangrijken weg Asmara— Adoea bevinden. Hoewel deze situatie voor de Abessynsche troepen, die geheel afgesneden zijn van de Ethiopische hoofd macht en dus groote moeilijkheden moe ten ondervinden bij de voedsel- en muni tie-voorziening, geenszins gunstig is te noemen, is het hun toch gelukt groote clnelen van den Italiaanschen rechter vleugel bij de Takazzerivier terug te drin gen en een flink stuk van het Abessyn sche gebied te heroveren. De oorspronkelijk van het noord-westen naar het zuid-oosten loopende frontlijn van den Italiaanschen rechter vleugel is thans in het gebied ten westen en zuid westen van Aksoem meer in een noord zuid richting veranderd. Dientengevolge kan men met zekerheid aannemen, dat maarschalk Badoglio spoedig zijn troe pen in Noord-Abessinië zal versterken. Een troepenverplaatsing in grooten om vang zal reeds zeer spoedig noodzakelijk blijken te zijn om een verdere bedreiging van de rechter flank met succes te kun nen afweren. Een andere kwestbare plek in het noordelijk front der Italianen wordt ook op het oogenblik nog gevormd door de nog niet opgevulde ruimte tusschen het lie legercorps en de troepen der Askari's. De gevechten bij Abbi Addi in de laatste Decemberdagen hebben bewezen, dat de handige Abessynsche legeraanvoerders ook deze zwakke plek in het Italiaansche front hebben ontdekt. Wanneer dan ook in het Italiaansche legerbericht Nr 89 van 6 Januari gemeld wordt, dat aan dit front in de nabijheid van de rivieren Sabat en Sjeva kleine gevechten hebben plaats gevonden, dan moet daaruit de conclusie getrokken wor den, dat de Abessynsche troepen slechts tien kilometer ten zuiden van Abbi Addi opnieuw tegenstand geboden hebben. Het doel van de Italiaansche legerlei ding, om ten westen van Makalle de rivie ren de Sabat en de Sjeva te bezetten en daar stellingen aan te leggen ter opvul ling van het gat tusschen de Takazze en Makalle, heeft men dus tengevolge van de aanwezigheid van Abessynsche troe pen in de dalen nog geenszins bereikt. Uit het Italiaansche legerbericht Nr 91 van 8 Januari is dan ook gebleken, dat er nog steeds gevechten in het gebied van Tembien, dus ten westen en noord westen van Makalle, plaats vinden. Samenvattend kan men zeg gen,, dat aan het noordelijk Abessynsche front het initia tief uit de handen van de Ita liaansche legerleiding is ge nomen en dat zich dit thans bij de Abessynsche aanvoer ders bevindt. (Nadruk verboden.) JAPANS VERTREK VAN DE VLOOTCONFERENTIE. Het besluit van Japan, om de vloot- conferentie te verlaten, is theoretisch nog wel niet definitief, maar in werkelijkheid is de teerling geworpen. Het Japansche exposé zal vermoedelijk in gematigde termen gehouden worden, teneinde den indruk te vermijden, dat de Japansche starheid de oorzaak is van het mislukken der conferentie. De andere delegaties schijnen inmid dels besloten te zijn, de onderhandelingen met vieren voort te zetten. Intusschen is de kwestie, of de Japan ners nog waarnemers zullen achterlaten, nog niet geregeld. De gisteren tusschen de Amerikaan- sche en Engelsche delegaties ter vloot- conferentie gehouden informatorische be spreking verliep in een buitengewoon vriendschappelijke atmosfeer. Het is dui delijk, dat de houding van Japan tenge volge heeft gehad, dat de betrekkingen tusschen Engeland en de Vereenigde Sta ten nauwer zijn aangehaald. De gevolgen. De Marinemedewerker van de „Daily Telegraph" wijst er nadrukkelijk op, dat het uittreden van Japan uit de Vloot- conferentie waarschijnlijk de uitbreiding en vestiging van Amerikaansche en Brit- sche vlootsteunpunten in den Stillen Oceaan tengevolge zal hebben. Wanneer Amerika uitvoering geeft aan zijn plan nen nieuwe vlootsteunpunten te bouwen, dan zal waarschijnlijk ook Engeland ge dwongen zijn zijn positie in den Stillen Oceaan opnieuw aan een onderzoek te onderwerpen. O.a. zou de restauratie wor den overwogen van de verdedigingswer ken van Honkong, waaraan sedert 16 jaar niets is gedaan. De houding van Japan zal evenwel geen bewapeningswedloop tengevolge hebben. Engeland en de Vereenigde Staten heb ben reeds een accoord gesloten inzake de wederzijdsche vlootsterkte, waardoor een EngelschAmerikaansche bewapenings wedloop is uitgesloten. In' Amerika begrijpt men wel, dat En geland zijn vloot weer op de gewenschte sterkte moet brengen. Door de houding van Japan is de vol tooiing van het ontzaglijke Amerikaan sche bouwprogramma onvermijdelijk ge maakt, waardoor de Vereenigde Staten tegen 1942 de grootste vloot ter wereld zal bezitten. Japan's houding zal ongetwijfeld van ongunstigen invloed zijn voor de positie van Japan ter zee. De overige vlootdelegaties zijn er van overtuigd, dat Japan een diplomatieke fout van den eersten rang heeft begaan. De dure Rijkspartijdag. In een zitting van den Neurenberg1- schen Staatsraad heeft de eerste burge meester der stad bekend gemaakt, dat de totale onkosten voor den rijkspartijdag te Neurenberg 15 millioen Rijksmark be droegen. Duitschland heeft geld genoeg! De stervende Duitsche pers. D'aar de Duitsche kranten practisch allen vanuit het propaganda-ministerie via het Deutsche Nachrichten-Bureau ge redigeerd worden en haast geen enkel blad zijn eigen karakter wist te bewa ren, stellen de lezers steeds minder be lang in de dagbladpers, hetgeen tot ge volg heeft, dat het aantal abonnementen daalt. Op 1 Januari hebben weer tal van bladen opgehouden te verschijnen, terwijl thans reeds een heele reeks dagblad directeuren bekend maakt, dat per 1 Fe bruari hun blad niet meer zal uitgege ven worden. 300 arbeiders bij tunnelbouw in Virginia gestorven; 2000 man door vreeselijke ziekte aangetast. Het groote aantal sterfgevallen onder de arbeiders, die werkzaam zijn aan den bouw van een tunnel in de omgeving van Gauley Bridge (West-Virginia) is aan leiding geworden tot een interpellatie in bet congres. De sterfgevallen zijn een ge volg van een merkwaardige ziekte, welke men „sili cosis" noemt, daar zij blijkbaar veroorzaakt wordt door het inademen van silicaat-stof. De ziekte komt voor onder de arbeiders die een tunnel boren voor een krachtinstallatie. Sedert het be gin van de boringen in 1930 zijn onge veer 300 arbeiders aan de vreeselijke ziekte overleden. Vele bonderden zijn mo- j menteel ernstig ziek, terwijl alle arbei ders ten getale van 2000 man, in meer of mindere mate door de ziekte zijn aan getast. Zij vermageren binnen den tijd van enkele maanden tot een skelet en sterven tenslotte aan algeheele lichaams zwakte. D'e tragiek van bet gebeurde is, dat men aanvankelijk de vondst van silicaat bij de boringen als een geluk beschouwde. Dit waardevolle mineraal kwam zoo rij kelijk voor. dat de kosten van den tun nelbouw daardoor werden gedekt. Het kamp der arbeiders levert een vreeselijken aanblik op. Het ziet er uit als een „legerkamp van levende dooden" Gevreesd wordt, dat alle zieken redde loos verloren zijn. Kingsford Smith en het spiritisme. Het wordt steeds droeviger! Als gold het een uitspraak van de hoogste be trouwbaarheid, komt eerst Stefani en dan uit Londen de verklaring vaneen „waarzegster" seinen volgens welke de beroemde vlieger Kingsford Smith, die op Binnenland. Nieuwe Staatsleening ad f 10'4 millioen. Belangrijke verbetering in onzen scheeps bouw. De reis van de Ministers Deckers en Gelissen naar Dolen. Middenstand en landbouwcrisispolitiek. De Keuringsdienst van Waren blijft te Goes. Buitenland. Voortdurende strijd om Makalle en Ak soem. Japans vertrek van de vlootconferentie. zijn van de Besten, U kunt ze krijgen bij VAN WESTEN, Lange Vorststraat 7678, Goes. Tel. 362. 1 paar manchettenƒ3,50 2 3,95 (Adv.) 8 November op weg naar Australië bo ven de Golf van Bengalen, moet zijn ver ongelukt, niet dood is. D'e vlieger zou zich op het koraaleiland Bencolcn nabij Sumatra bevinden. De juffrouw verlangt, volgens het Stefani-telegram, van de re geering, dat deze hem zal redden. Het desbetreffende bericht is door den Britschen gezant te Den Haag aan het Britsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken doorgezonden. Het rapport is ver der naar bet Britsche ministerie van luchtvaart doorgestuurd. Het is diep-treurig en beschamend, dat aan zulke „boodschappen" waarde wordt gehecht. Korte Berichten. Op Hokkaido (N. Japan) heeft ten Noorden van Sapporo een zware mijngas- ontploffing plaats, gehad. Tot dusver zijn 18 dooden geborgen. i De cbolera-epidemie welke te Bom bay woedt breidt zich nog steeds uit. De autoriteiten hebben voorzorgsmaatregelen getroffen om een verdere uitbreiding to voorkomen. i Het water van Rijn en Moezel en ■dat der zijrivieren stijgt weer. In Ehren- breitstein en nog eenige gemeenten zijn de oevers al weer overstroomd. In de la ger g'elegen stadsdeelen is bet water de kelders al binnengedrongen. TUNNELBOUW ONDER HET IJ TE AMSTERDAM. Drie wethouders der gemeente Am sterdam zijn te Antwerpen aangekomen teneinde een studie te maken van den tunnel onder de Schelde met het oog op den eventueelen aanleg van een of twee tunnels onder het Y te Amsterdam. De wethouders werden aan het station ontvangen door wetb. Somers en bega ven zich vervolgens naar het stadhuis waar zij door burgemeester Huysmans werden ontvangen. Voorts brachten zij een bezoek aan de tunnels waarvan zij een studie van de wijze van exploitatie zullen maken. DE MOERDIJK-BRUG. Vermoedelijk nog dit jaar voor het verkeer opengesteld. In zijn Dinsdagmiddag voor den Raad van Dordrecht gehouden Nieuwjaars rede, deelde de burgemeester mede, dat de nieuwe verkeersbrug over den Moer dijk vermoedelijk nog vóór 1937 voor bet verkeer zou worden opengesteld. Dó voltooiing der brug te Zwijndrecbt zal nog wel twee jaren op zich laten wachten. Schadeloosstelling voor oorlogsslacht offers. In opdracht ,van de Nederlandsche re- geering heeft de burgemeester van Eg- mond aan Zee een schadeloosstelling van ruim f 15.000 uitgekeerd aan de fami lie van de tijdens den wereldoorlog door een oorlogsoorzaak omgekomen opvaren den van de Juno IJ.M. 207, de Ena IJ.M. 65 en de Nora IJ.M. 178. De Duitsche regeering heeft deze schadeloosstelling ter beschikking ge steld voor zoover naar het oordeel der Nederlandsche regeering daarvoor billijk heidsredenen aanwezig waren. Dit is de laatste uitkeering die plaats heeft. In totaal is dan in den loop der laatste jaren ruim f30.000 uitgekeerd in 13 ge zinnen, sommige daarvan ontvingen meer dan f 4000. Begrafenisverzekering van overheids- patiënten. Vanwege het Departement' van Bin- nenlandsche Zaken is tot de gemeentebe sturen een circulaire gericht, waarin erop gewezen wordt dat het geval zich zoo nu en dan voordoet dat door of voor patiën ten, die ten laste van de Overheid (Rijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1