Herziening van de Grondwet. w Binnenland De omzetbelasting en het publiek. Uit de Provincie Kerknieuws. Lan derl&ad en Acuden dus afspraak houden omtrent een gemeenschappelijke verdediging. Dit wijst in de eerste plaats hierop, dat men in Nederland beduoht is op een inval van Duitschland. De Duit- schers zouden de Fransche en Belgische Oostergrens als te versterkt aanzien, om een inval te wagen op Frankrijk. Of dit militaire accoord met Nederland er komen zal blijft nog een open vraag. Voor Nederland zou dit beteekenen een gansoh nieuwe richting in zijtn inter nationale politiek. Het heeft er nu den schij!n van alsof men zich in Nederland even bedenkt, om dat er reeds een Fransch-Belgische mili taire afspraak bestaat. Nederland wenscht niet zich in een avontuur te wer pen en verwikkeld te worden met inter nationale geschillen tusschen groote lan den. Dit is zeer begrijpelijk; voor kleine landen als Nederland en België past het best een zelfstandige onzijdigheid. Vol keren zoowel als enkelingen doen goed den zin van het spreekwoord te beseffen: ,,'t Is gevaarlijk met groote heeren kersen eten; zij grijpen naar de grootste en wer pen achteraf met steenen." De redactie van de N. R. Crt. merkt hierbij op: "Wijl kunnen de in den aanhef van het bovenstaande door onzen correspondent gemaakte veronderstelling aanvullen met de ons van bevoegde zijde gegeven ver zekering, dat de geruchten omtrent een afspraak, die gehouden zou worden tus schen de militaire staven van België en Netteland, allen grond missen. •- i bevoegde zijde wordt verzekerd, dei de geruchten omtrent een afspraak tusschen de militaire staven van België en Nederland, allen grond missen. DE MINISTERS DECKERS EN GELISSEN OP REIS. Overal hartelijk ontvangen. De ministers Deckers en Gelissen heb ben gisteren hun studiereis door Polen voortgezet en verschillende groote indus- trieele en handelsondernemingen in de provincies Krakau en Opper-Silezië be zichtigd. De ontvangst, welke den beiden minis- ters van de zijde der Poolsche autoritei ten en de vertegenwoordigers van handel en industrie ten deel viel, was zeer harte lijk. Overal werden hun bereidwillig alle gewenschte inlichtingen en interessante bijzonderheden verstrekt omtrent de maatregelen, welke in Polen getroffen worden om de economische crisis te over winnen en juist de laatste twee maanden tatbare resultaten hebben opgeleverd. Gisteravond keerden de beide ministers naar Warschau terug. Zij zullen vandaag door het Poolsche staatshoofd prof. Mos- cicki en den minister-president Koscial- kowski worden ontvangen. AFVLOEIING SPOORWEGPERSONEEL Een algemeen vervroegd ouderdoms pensioen op 55-jarigen leeftijd? Naar aanleiding van de door den per soneelraad bij de directie van de Neder- landsche Spoorwegen geuite bezwaren inzake het verschil in inkomsten van per soneel H. S. en S. S. bij afvloeiing op of boven den 60-jarigen leeftijd, heeft de di rectie aan den personeelraad een brief gericht, waarin zij mededeelt, dat h.i. dit bezwaar ondervangen kan worden door haar de bevoegdheid te geven al het per soneel bij ontslag op 55-jarigen leeftijd of ouder vervroegd ouderdomspensioen toe te kennen, zooals thans reeds bestaat ten aanzien van personeel in bepaalde be trekkingen bij de exploitatie van het spoorwegbedrijf. D'e directie wijst er nog op. dat dan de pensioenwet gewijzigd zal moeten worden, waarbij dan tevens voor zieningen getroffen zullen dienen te wor den in verband met de financieele offers, welke dan van het pensioenfonds gevor derd zullen worden. D'e personeelraad heeft een afschrift van dezen brief aan de verschillende per- soneelsvereenigingen gezonden, welke ver- eenigingen het denkbeeld van de directie in nadere bespreking zullen nemen. NIEUWE ORDER VOOR SCHEEPS WERF. „De Klop" In Sliedrecht gaat zes schepen bouwen. Naar gemeld wordt is aan de N.V. Scheepsbouwwerf en Machinefabriek „D'e Klop'' te Sliedrecht opdracht gegeven tot den bouw van zes elevatorschepen elk van 1200 ton afkomstig van de N.V. van Hattum en Blankevoort te Beverwijk. D'eze opdracht is tot stand gekomen in concurrentie met het buitenland en zal zonder eenige rijkssubsidie worden uitge voerd. D'e schepen, die gebouwd worden onder toezicht van het bureau „Veritas" moeten in zeven maanden worden opgeleverd. Invaliditeitswet en Ouderdomswet. Op 17 December 1935 werden 37701 weduwenrenten en 13813 weezenrenten krachtens de invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 van die wet 113502 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 49629 personen een in- validiteitsrente. als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 125538 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. AudllniFe. De gewone wekelijksche audiëntie van den Mininster van "Waterstaat zal Maan dag 20 dezer niet plaats hebben. D'e eerst volgende audiëntie is bepaald op Maan dag 3 Februari a.s. Spoedcursussen voor dienstboden. Te Zwolle heeft de wethouder mr A. "W. E. Brandsma een comité geïnstalleerd, bestaande uit vertegenwoordigers van de vrouwenorganisaties, dat zich zal belas ten met het inrichten van, en leiding ge ven aan, in het leven te roepen spoed cursussen, ter opleiding van werklooze meisjes tot dienstbode. De bedoeling dezer cursussen is, dat Nederlandsche meisjes zullen warden ge schikt gemaakt voor betrekkingen, die nu nog te veel door buitenlandsche meisjes worden vervuld. Het betreft hier een proefneming, die zoowel door het rijk als de gemeente fi nancieel wordt gesteund. Indien ze slaagt zullen ook elders in den lande soortge lijke cursussen in het leven worden ge roepen. De werkloosheid. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering deelt mede, dat in de week van 23 tot en met 28 Dec. 1935 het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 539.400 (waarvan 74.300 landarbeiders). De werkloosheid onder deze verzekerden bedroeg voor het geheel: in de week van 23 tot en met 28 Dcc. 1935 39V2 pet., in de vorige ver- slagiweek (914 Dec. 1935) 34 pet., in de overeenkomstige week van 1934 33.8 pet. Bij 1060 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 28 Dec. '35 in totaal 487.457 werkzoekenden inge schreven, o.w. 462.218 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 468.321 werk loos, o. w. 448.831 mannen. Minister De Wilde met verlof. D'e minister van Binnenlandsche zaken, mr De Wilde, zal Woensdag a.s. voor tien dagen met verlof gaan. Het is de nadrukkelijke bedoeling van den wetgever geweest, dat de omzetbe lasting niet door den fabrikant of door den wederverkooper zal worden gedrag- gen, maar aan het koopend publiek in rekening zal worden gebracht. Gebleken is echter, dat in strijd met de bedoeling de omzetbelasting vaak zwaar drukt op de bedrijven, wijl de win keliers die belasting voor bun rekening nemen, hetzij uit concurrentieoverwe- gingen, hetzij door den consument ge dwongen. Deze omstandigheid is voor den Mid- denstandsraad aanleiding geweest om aan de Middenstandsbonden in overwe ging te geven hunne leden te wijzen op het onjuiste van zoodanige concurren tie, die bovendien oncontroleerbaar is, en aan dezen met aandrang verzoeken daar van af te zien, daarbij het vertrouwen uitsprekend, dat dan ook de ongeorga niseerden die gedragslijn zullen volgen en dat. mochten onverhoopt sommigen blij ven voortgaan met te annonceeren, dat omzetbelasting niet wordt berekend, ho pend daardoor klanten te trekken, de consumenten zich juist van zoodanige winkeliers zullen afwenden. In de tweede plaats heeft de Midden- standsraad er de bonden op gewezen, dat veel antipathie tegen de omzetbelasting bij het koopend publiek kan worden voor komen, indien door allen bij het in reke ning brengen van de omzetbelasting een zelfde methode wordt gevolgd. Naar het den Raad voorkomt ware het wenschelijk, dat de geheele middenstand besloot de omzetbelasting in den prijs te berekenen en niet afzonderlijk uit te trekken bij levering aan particulieren, tenzij de belasting in den vorm van op geplakte zegels is voldaan. De Middenstandsraad vertrouwt, dat door een en ander zal worden bereikt, dat de omzetbelasting door de consumen ten zal worden betaald. NOG STEEDS HET SLIPGEVAAR. De K.N.A.G. schrijft: Met het oog op <de telkens wisselende weersomstandig heden en de kans op toenemende nacht vorsten, moet er nog eens in het bijzonder gewaarschuwd worden tegen de gevaren waaraan het rijverkeer bij be-ij'zelde we gen, vooral in de vroege morgenuren, bloot staat. Het kan voorkomen, dat door de zonne- stralen een groot deel van het be-ijizelde wegdek ontdooid is, waardoor men allicht geneigd is te meenen, dat alle gevaar van slippen geweken is. Men dient dan echter steeds goed op te letten op weggedeelten, die in de schaduw van huizen of boomen liggen, want daar is het ijslaagje nog niet gesmolten en blijft het wegdek derhalve uiterst gevaar lijk! Ook dient men terdege met dit ge vaar rekening te houden, bij het rijden over bruggen op wegdekken, die over vaarten! gelegd zijn. Door den kouden trek, die steeds onder de bruggen heerscht, blijft het ijslaagje veel langer liggen en veroorzaakt dientengevolge groot gevaar, te meer daar de wegver- nauwingen op bruggen steeds noodzake lijk maken, dat daar ter plaatse sterk ge remd moet worden, hetgeen de kans op slipgevaar vergroot. REOR&ANSSATiE VAN DEN DIENST DER GRONDBELASTING. De minister van financiën deelt in een missive mede, dat het in de bedoeling ligt de werkzaamhoden van de grondbelasting te doen verrichten door een ambtenaar van middelbaren rang. Deze ambtenaar zal zijn werkzaamheden verrichten in een rayon, dat ongeveer zal samenvallen met dat van een hypotheekkantoor. Aangezien •hij in de schatting voor de grondbelasting niet een volle dagtaak zal kunnen vinden, zal hem daarnevens warden opgedragen de schatting van huurwaarden van groote perceelen voor de personeele belasting. Bedoelde ambtenaren zullen binnenkort op de volgende standplaatsen worden werkzaam gesteld: Deventer. Hoorn, Zut- phen, Eindhoven, Leiden, Winschoten, Alkmaar, Heeren veen. Roermond, Goes, Dordrecht, Nijmegen, Amersfoort en As sen. Deze nieuwe ambtenaren worden werkzaam gesteld onder de inspecteurs der directe belastingen en zullen op diens inspectie in de toekomst de administra tieve werkzaamheden voor de grondbe lasting voor het geheele rayon dezer amb tenaren worden verricht. Voor dp eerste maal zullen 14 ambte naren uit den actieven dienst der directe belastingen bij keuze voor die betrekking worden aangewezen en opgeleid. De keuze der standplaatsen is zoodanig bepaald, dat de ambtenaren geplaatst worden op een andere standplaats dan die van den controleur der grondbelasting. DE SCHEEPSBOTSING OP DE WESTER-SCHELDE. De „West-Camak" nog niet vlot. Omtrent de positie van de „West-Ca mak" wordt nog gemeld Het schip zit waarschijnlijk tot mid scheeps op de dijkglooiing. Het achter schip ligt in diep water. De bekisting is thans gereed en het leegpompen van de ruimen, die tengevolge van de aanvaring vol water staan, vordert goed. Het schip heeft geen slagzij gekregen, hetgeen er bij de positie van het achter schip wel op wijst, met hoeveel kracht de „West Camak" op den dijk is ge loop en. Waarschijnlijk zal men heden bij hoog water probeeren het schip vlot te 'krij gen. Van de lading is nog niets gelost en men zal als het vlottrekken niet lukt, waarschijnlijk besluiten de lading geheel of gedeeltelijk over te laden, waarna ver moedelijk het schip naar de dokken te Antwerpen zal worden gebracht. Naar wij vernemen, is de schade aan de dijkglooiing aanvankelijk begroot op 4 a 6000 gulden. Bij instorting van een muur doodelijk getroffen. Gistermiddag was de metselaar De Fouw bezig met het sloopen van de eenigen tijd geleden verbrande schuur van den landbouwer Becu te Breskens. Bij het uitnemen van een deur, stortte een muur in, waardoor De Fouw getrof fen werd. ©e man is naar het ziekenhuis te Oost burg overgebracht, waar hij in den loop van den avond is overleden. Hij' laat een vrouw en twee jonge kinderen na. De werkloosheid in Z.-Vlaanderen, Aantal ingeschreven werkzoekenden bij de organen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch-Vlaanderen over de maand December 1935. Aardenburg 60, Axel 378, Biervliet 207, Boschkapelle 126, Breskens 77, Cadzand 49, Clinge 159, Eede 4, Graauw en Lan- gendam 219, Groede 99, Hengstdijk 35, Hoek 279, Hontenisse 332, Hoofdplaat 150, Hulst 195, Koewacht 108, Nieuwvliet 13, Oostburg 131, Ossenisse 34, Overslag 8, Philippine 71, Retranchement 59, Sas van Gent 138, Schoondijke 119, St. Jan steen 163, St. Kruis 23, Stoppeldijk 126, Waterlandkerkje 20, Westdorpe 144, IJzendijke 122, Zaamslag 318, Zuiddorpe 92, Zuidzande 31, Sluis 101. Totaal 4190. Terneuzen 830. Algemeen totaal 5020 ingeschrevenen. Hoog water in Zeeuwsch Vlaanderen. Na eenige dagen stil stand is thans het water tengevolge van den regenval en stormachtigen Noordwes tenwind, weer aanmerkelijk gestegen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook uit de Belgi sche grensstreek wordt nog steeds was gemeld, zoodat bij hoogere stijging ook stagnatie gevreesd wordt in de komende voorjaarswerkzaamheden op de laaggele gen bouwlanden. Middelburg. Het bestuur der ambachts school alhier heeft zich tot den minister van Onderwijs gewend met het verzoek de driejarige cursus voor de ambachts school te mogen behouden. Het departe ment Middelburg van de Maatschappij voor Njj'verheid en Handel heeft aan den minister zijn instemming met dit adres betuigd. 1 Handelsbelang adresseert. De vereeniging „Handelsbelang" heeft twee adressen verzonden, een aan den Minister van Landbouw en Visscherij, waarin op de funeste gevolgen van de ■voorgenomen vermindering der suikerbie tengarantie in Zeeland, ook voor werk lieden, schippers en handeldrijvenden middenstand, wordt gewezen. 'Het tweede is gericht aan den Minis ter van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en houdt het verzoek in ten aan zien van de voorgenomen vermindering van bet teeltpercentage van den Varkens stapel in Zeeland, met de belangen van den handeldrijvenden middenstand reke ning te willen houden. Goes. Chr. Besturenbond. Gister avond werd in de melksalon-Bustraan, onder voorzitterschap van den heer A. de Lange, een zeer druk bezochte vergade ring gehouden van het bestuur van den Chr. Besturenbond Goes e.o. met de be sturen der aangesloten organisaties. Naar aanleiding van de ingekomen stukken werden tal van huishoudelijke zaken besproken. Besloten werd de actie voor „Jong Holland snakt naar werk" weer 'krachtig te steunen. Door geheel het land zullen in de week van 30 Maart tot 4 April hiervoor gelden worden inge zameld. Er moet een ton binnenkomen, om de kampen voor jeugdige werkloozen in het geheele land in stand te kunnen houden. Namens de daarvoor 'benoemde com missie deelde de heer B. P. Davidse mede, dat het in de bedoeling ligt in de Paaschweek weer een huisvlijttentoon- stelling to organiseeren. Binnenkort zullen hierover nadere mededeelingen worden gedaan. Zoo mogelijk zal de jaarvergadering op Dinsdag 10 Maart worden gehouden. Deze vergadering zal weer een aantrekkelijk karakter dragen. Tenslotte werden de resultaten der November-propaganda-actie besproken. De beer Buitenbuis eindigde met dank gebed. Kruiningen. Damwedstrijd om het clubkampioenschap Zeeland, gehouden Maandagavond alhier tusschen Kruinin gen I en Vlissingen I. J. PasmanL. Goedbloed Johz. 20; E. WestveerP. Maas 02; S. Krom- beenG. van Biemen afgeWroken; A. Dek L. Goedbloed Jz. 02; M. van de ParelL. Schot 20; M. Ie ClercqJ. Hosselaar 20; J. Kr omheenJ. de Vos- Burchart 02 J. Krijger0. Hellinga 02; Ph. MeijaardG. Sturm 0--2; A. van de Sande L. Labruyère 0—2. Krui- Dingen 6 p., Vlissingen 12 p. Wolfaarisdijk. Alhier is voor een be drag van f 103.53 verkocht aan welda digheidspostzegels en kaarten voor het kind. (Belangeloos bericht.) Maandag geraakte een wagen en paard van B. Muller te Lewedorp, in den Molenweg alhier in een vrij diepe sloot. De inhoud, die bestond uit z.g. sloffen, kwam mede in de sloot terecht. Hoewel het ongeluk zich in het begin ernstig liet aanzien, liep alles dank zij spoedig toe geschoten hulp met materieele schade af. Waarde. Maandagavond hield de IJs- vereeniging „De Vliet" haar jaarvergade ring. De rekening gaf aan inkomsten f 176.99, uitgaven f96.02V2, goed slot f 8O.96V2. Tot bestuursleden werden her kozen S. Waterman, L. Traas en C. Louisse. Besloten werd de gelegenheid open te stellen om lid te worden der Ver. zoowel uit de gemeente als daar buiten. Eveneens zal getracht worden om bij' even- tueele vorst de haan weer te verlichten. De leden, die geweigerd hebben bun con tributie te betalen, zullen voor entree der ijsbaan een booger bedrag moeten be talen. Oostkapelle. Maandagavond hield het varkensfonds „Helpt Elkander" zijn jaarvergadering onder voorzitterschap van dhr P. Wattel Jacz. Uit het verslag van den secretaris,dhr F. Boone, bleek, dat in het afgeloopen jaar 138 varkens verzekerd waren, terwijl voor een acht tal gestorven dieren vergoeding werd uit gekeerd. Uit het verslag van den penningm. dhr A. Bimmel, bleek, dat dit jaar een tekort gaf van f 57.15. De aftredende bestuursleden A. Bimmel en G. de Visser werden herkozen, terwijl in de plaats van dhr P. Wattel, die zich niet meer herkiesbaar stelde, gekozen werd dhr S. Roelse. Aagtekerke. De Maandagavond te Aag- tekerke gespeelde competitie-wedstrijd voor den Zeeuwschen Dambond tusschen Aagtekerke II en Middelburg II gaf den volgenden uitslag D. HugenseL. G. Brouwer 20; G. JongepierF. Kraat 11; A. Bosselaar 'G. de Baaeij 20; L. HugenseW. Semeijn 02 M. MathijsseJ. Gohen 20; F. DekkerP. v. Hemert 02; A. ProvoostG. Lameijn 11; J. Dekker G. Overvelt 02; A. MaljaarsG. Poortvliet 11; J. Maljaars—J. Free- kenborst 20. Uitslag: Aagtekerke 11 p., Middelburg 9 p. Arnemuiden. De opbrengst der vis- schersbusjes bedroeg in de Ned. Herv. Kerk ten bate van de diaconie f241,87; idem lijst burgerij f321.75. De diaconie der Geref. Kerk ontving uit de visschers- busjes f 51.93. (Belangeloos bericht.) Souburg. Maandagavond werd door de afd. van den Gbr. Metaalbewerkersbond een filmavond gegeven, waarvoor vooral bij de jeugd veel belangstelling bestond. Eerst werd een film vertoond ,JDe Matter- horn". Dhr A. Markering sprak een op wekkend woord, waarin hij wees op de taak, welke wij allen hebben op het ter rein van het sociale leven. Spr. wekte op om ook hier getrouw te zijn, Nadat nog twee films waren vertoond, sloot dhr Markering de vergadering met dankgebed. Hoek. Zaterdag hield de Kolen vereeni ging ,,'t Vooruitzicht" haar jaarvergade ring. Uit het jaarverslag van den secr.- penningm., den heer P. de Kraker Jz., bleek, dat het bestuur het afgeloopen jaar nogal met wat moeilijkbeden te kampen beeft gehad, vanwege allerlei bepalingen. Bij de voorjaarslevering werd uitge geven de som van f 2550,37 en ontvangen f2484. Er bleef toen in kas f 211.57. (Bij de zomerlevering waren de ont- Benoeming eener voorbereidende commissie spoedig te verwachten. Naar de Telegr. verneemt heeft de regeering zich in den laatst gehouden mi nisterraad bezig gehouden met de grond wetswijziging 1937. Deze zal, gelijk men weet, omvatten de regeling van de druk persvrijheid (art. 7). het lidmaatschap van revolutionnairen van vertegenwoordi gende lichamen en de nadere regeling van de wetgevende bevoegdheden van z.g. nieuwe organen (art. 194). Ingevolge den uit de Tweede Kamer bij de algemeene beschouwingen over de be grooting voor 1936 geoefenden aandrang, heeft de regeering besloten onder leiding van den minister van Binnenlandsche Zaken een commissie in te stellen om deze grondwetswijziging binnen de door de re geering getrokken grenzen op korten ter mijn voor te bereiden. De benoeming van de leden dezer commissie is thans spoe dig te verwachten. Nader wordt nog gemeld, dat als eer ste secretaris van de commissie zal fun- geeren de secretaris-generaal van het de partement van Binnenlandscb Zaken Voorts vernamen wij nog, dat de com missie zal bestaan uit 12 leden. vangsten f 4818,17 en de uitgaven f 4788,60. Na de zomerlevering was er in kas f241.14. De eerste levering bedroeg 230 ton, de tweede 432 ton. Dus in 1935 werd in totaal aangekocht 662 ton. De voorzitter sprak enkele woorden naar aanleiding van het feit, dat de beer Mart. Dieleman 25 jaar achtereen be stuurslid was geweest. Ghr. Geref. Kerk. Beroepen te Barendrecht, W. F. Laman te Middelharnis. Geref. Gemeenten. Tweetal te Moereapelle, M. Hofman te Krabbendijke en B. van Neerbos te Vlaardingen. Koudekerke. Wijlen Jbr Mr A. A. van Doorn van Koudekerke heeft èn aan de Ned. Herv. Kerk èn aan de Ned. Herv. Diaconie gelegateerd f 1000. Kerkbouw. Onder leiding van Ds Verhagen te Middelburg heeft de Geref. Gemeente te Axel een vergade ring gehouden waarin besloten werd over te gaan tot kerkbouw. Het ligt in de be doeling een kerkgebouw te stichten met 360 zitplaatsen. De kerk zal centraal wor den verwarmd. Ook zal een orgel worden aangebracht. De Particuliere Syno de-Zuid der Geref. Gemeenten zal op 28 en 29 Januari a.s. te Krabbendijke vergaderen. Inscriptie te Nazareth gevonden. Te Nazareth werd reeds lang geleden op een marmeren plaat een inscriptie gevonden, een verordening in houdende op begrafenissen en o.a. eenige scherpe bepalingen bevattende tegen het wegnemen van sluitsteenen voor graven en het naar elders overbrengen van be- gravenen. De R'.-Katb. Duitsche hoog leeraar Loesch geeft thans bij' deze ver ordening een commentaar van beteekenis, n.l. dat deze verordening van keizer Cali gula een antwoord is op een vroegere aanvraag van Pontius Pilatus aan keizer Tiberias, naar de wijize waarop de ver- breiders van de opstandingsverhalen van Jezus bestraft moesten worden. De pre diking der apostelen bracht Galigula tot de dreiging met scherpe straffen, met name met de doodstraf. SLECHTE STEMMING IN DUITSCHLAND. De Duitsche briefschrijver van de „Standaard" schrijft over de gebrekkige wijze waarop het publiek in Duitschland door de gelijkgeschakelde en gecensu reerde pers aldaar wordt voorgelicht. Er bestaat echter, zoo vervolgt hij, in landen als Rusland en Duitschland nog een an der middel van communicatie. „Een middel, dat de Engelscbman zoo kenschetsend „The whispering post" noemt, dat zijn de gefluisterde, vaak overdreven en ten deele onjuiste mede deelingen, die door een bevreesde bevol king van mond tot mond worden overge bracht. Zoo wordt dan ook een vreemde ling, dien men vertrouwt, vaak door Duit- schers gevraagd, hoe dit en dat nu toch wel in werkelijkheid is en hoe men daar over in het buitenland oordeelt. Het Duitsche volk is een in vele op zichten hoogstaand cultuurvolk. Drie ja ren nationaal-socialistische overheer- sching en fatsoeneering hebben het zelf standig denken bij zeer vele Duitschers nog lang niet kunnen uitroeien. In toene mende mate zelfs is in alle klassen der bevolking een groeiende ontevredenheid merkbaar, al uit deze zich vooralsnog natuurlijk zeer voorzichtig. De tegenstelling tusschen talrijke over dreven beloften der tegenwoordige macht hebbers en de sombere werkelijkheid met een nog ontmoedigende toekomst in het verschiet, hebben de stemming meer dan down gemaakt. Algemeen wordt door de „Whispering post" verteld, dat deze on- gunstige reden is, Hitier nie dus ook ii volksstemn waarin he kunnen ui Het is kend, dat politie, eri Duitsche v roepen. De hetgeen er bevolking. Het perc zou zeer w stegen zijn. Berlijn het nomen, en den last v( Niets mag tevreden, t De feest De algemet was, dat t dan verledt rijk minder wij er ook reid, dat d Rij'k, ten 1 voorbij zijn dit nieuwe ging van voorbereide Nu hebb vrienden, iets van ee tering gemi brek aan n< de lage loc heid, makei ter; daaraa timisme nr meer harts' nationaal-sc zen onrijpe] levensbescht Vereenif Rijks Lanc Onder voi G. Zandee ti d'enmorgen Goes boveni In zijn o zitter op he deringen, w langstelling Spr. heefl en de taak uiteengezet, gelijk gaf tering is ges gen), maar taat. We vraag: hoe haar dool tt De boer meeleven en gezin en bei voor land e Het plattela heeft aansp natie. Spr. verw directeur de hoopt, daj h van den het maken. Spr. hoop school zal bl Verder vt woordigers betreurt de prijs, alsmec stand gekorn De penni Sneep, meldt gld., een uit batig saldo v gld.). Aan het je den heer G. dat het lede; droeg (op 1 eereleden 4 Verschillendt ringen werd werd het i en Ir v. d. bouw-ontwik Scbouwen-_ nig belangstc te deelde Sp lotgevalten c De voor animo voor arbeid zonde (Inmidd ge, Mesu, der school In plaats F. de niet herkiesb. baar stelden gekozen de Wolf aartsdijk dorp (penninj Groede. De voorzit' speeiaal arbeid. Dhr A. S samenwerkinj De v 0 o door het Js Ho te Groent den Best' Betreffen! beslt principe aan de Z. den der boeken uit Inzake bibliotheken stuur een Hierna een lezing ziekten" veree de de in hes hou

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2