EERSTE BLAD Vestigingseischen voor Middenstanders. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Bezuiniging op het ziekenhuiswezen. Belangrijkste Nieuws DINSDAG 14 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG «o. 88 bestedingen Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling Naar een Nederlandsch-Belgisch accoord v [evangen. [gen was ge- aer 50 kan- gevoerd, dan |uit was toe rde de amb- Ite van f500, Irdachte ver- tb. 20 dagen ring van de terden in de waterschap 6 jaar ver weiland. D'e |tot f 50 per SERICHT. van 14 Jan.: I. wind, aan- |tot licht be volking, wei- ite vorst tot Int 's nachts Lg 3 u Ultg.: N.V, Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B' 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprfjs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en VUssjnges» f 0,20. Losse punkers 5 Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Kort voor zijn overlijden schreef de heer K. Meima in „De Standaard" een artikel, waarin gehandeld werd over het voornemen om voor het Middenstandsbe- drijf zekere vestigingseischen te stellen, waarbij in hoofdzaak gedacht wordt aan zekere minima van Kredietwaardigheid en van handels-- en vakbekwaamheid. Op dit o-ogenblik bestaat er wat dit be treft, geen enkele regeling. De Middenstand is volkomen vrij om te doen en te laten wat hij wil. Maar het is een vrijheid, die noch in het belang van den Middenstand, noch in het belang van bet publiek is. Dat zekere eischen van vakbekwaam heid niet als overbodige weelde kunnen worden beschouwd, werd met enkele aan halingen uit de verslagen van de Kamers van Koophandel in Duitschland als volgt geïllustreerd. i „Het eindresultaat der examens in het district Essen, was over het algemeen al lertreurigst. Meer dan 60 pet. van de can- didaten moest worden afgewezen. Com mercieel calculeeren was voor de meeste gegadigden een boek met zeven zegels. De grondslag van elk economisch bedrijfsbe heer, het handelsrekenen, was hun ten eenenmale vreemd. Wat een percentage is wisten velen in het geheel niet uiteen te zetten. Vaak kwam het voor, dat van 30 soor ten levensmiddelen er slechts 5 of 6 door candidaten, die zich als winkelier in het levensmiddelenbedrijf wilden vestigen, met name konden worden genoemd! Candidaten, die in groenten en fruit wilden beginnen, wisten van 32 soorten appelen er slechts twee met naam en toe naam te noemen. Iemand, die een visch- winkel wilde openen, was niet in staat goede en versche visch van ondeugdelijke te onderscheiden. Een persoon, die een wijnhandel wilde beginnen, verkeerde in de meening, dat Madeira geschikt is voor twee-jarige kinderen. (Ik 'ben er van over tuigd dat wanneer in de examencommissie Nederlandsche huismoeders zouden zit ten, dezen den betrokken candidaat het cijfer nul zouden geven). Gandidaat-han- delaren in meubelen wisten eikenhout en beukenhout niet vein elkander te onder scheiden. Een ander, die in textielwaren wilde gaan doen, zag een wollen, stof voor zuiver linnen aan. Van 25 monsters van textielstoffen herkende een der candidar- ten er zegge drie. Inzake de hoofdzaken van het recht, waarvan ook de kleinste winkelier op de hoogte moet zijn, al® b.v. de voorschriften inzake koop en verkoop, ingehreke-stelling incasso van kleine vorderingen, wisten slechts weinigen iets mee te deelen". Het spreekt vanzelf, dat dergelijke fei ten niet bevorderlijk zijn voor bet aan zien van den Middenstand. Maar eveneens, dat op die wijze bet be lang van den consument niet wordt ge diend. Het stellen van zekere eischen, waaraan iemand voor het uitoefenen van eenigen tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid moet voldoen, kan dan ook als een algemeen belang worden aangemerkt. Eenige ordening is op dit gebied vol strekt geen overbodige weelde. 10 u.: 762. en: D'e herovering van Makalle door de Abesöyniërs wordt nog steeds niet beves tigd. Wei wordt melding gemaakt van hevige gevechten in de omgeving van Ma- kalle 'en Aksoem. D'e Italiaansche lucht vaart is wederom zeer actief en bombar deerde de open stad Dabat, zonder even wel slachtoffers te maken. Het gerucht houdt aan, dat de toestand van de Italianen bij Makalle niet gemak kelijk zou zijn en dat de Ahes'sijnen een aanval op groote schaal aan het Tigre- front voorbereiden. Ook aan bet Tigre-front is bet regen seizoen begonnen, zegt men. Van Italiaansche zijde wordt medege deeld, dat muiterij zou zijn uitgebroken onder de troepen van Ras Moeloegheta, tengevolge van de söhaarschte aan levens middelen en slechte 'behandeling. De be middeling van de stamhoofden was niet voldoende om de muiterij te onderdruk ken. Tachtig muiters moesten worden op gehangen en een honderdtal werd gegee- seld. Onderzoek te Middelburg en Vllssingen. Naar wij vernemen zal de interdeparte mentale commissie welke ie ingesteld om te onderzoeken welke bezuinigingen op het ziekenhuiswezen te verkrijgen zouden zijn, en welke onder voorzitterschap van den secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken mr dr Frederiks staat, Vrijdag a.s. een bezoek brengen aan Zeeland. De leden dier commissie zullen dien dag in gezelschap van den Commissaris der Koningin in die provincie en de leden van Ged. Staten, de ziekenhuizen in Middelburg en Vlissingen be zoeken. Voorts zijn besprekingen gaande met Ged. Staten van Zuid-Holland en met het gemeentebestuur van Gouda ten einde ook daar door onderling overleg tot be zuiniging te kunnen komen. De oorlogsberichten spreken elkaar weer zóó tegen, dat zij nauwelijks een conclu sie toelaten. In de Abessijnsche berichten is het weer een en al gejuich, en in de Italiaansche berichten worden alle Abes sijnsche aanvallen afgeslagen. Zoo lang de Italianen Makalle kunnen behouden, zullen zij dat ongetwijfeld doen. In ieder geval blijkt wel, dat de strijd om Makalle een uiterst spannend verloop heeft. D'e Abessyniërs sturen opnieuw verster kingen naar bet Noordelijk front. In het Zuiden heerscht rust. Wel wor den de gebruikelijke geruchten verspreid over het ophanden zijnd Italiaansch offen sief. Verhalen over Italiaansche deserties. Ondanks de scherpe van Italiaansche zijde gepubliceerde tegenspraken van de Engelsche berichten over gebeurtenissen in Zuid-Tirol, publiceert de „Evening Standard" een verslag van zijn specialen correspondent uit Innsbruck, waarin o.m. verteld wordt, dat bet aantal mannen, die zich onttrok ken heb'ben door te vluch ten aan het dienstdoen in Abessynië toeneemt. De correspondent heeft vele in de na bijheid van de Italiaansche grens gelegen dorpen en steden van Noord-Tirol bezic'ht en publiceert een deel van de verhalen van deserteurs, die onder moeilijke omstan digheden over de met sneeuw bedekte Al penpassen gevlucht zijn. Hij geeft vervol gens een uitvoerige beschrijving van de mlilitaire maatregelen der Italianen in Zuid Tirol en schrijft, dat de grensdorpen vol zijn met soldaten en gewapende politie. Op vele plaatsen zijn nieuwe kazernes1 ge bouwd. Vooral sterk is de controle op de Brennerpas. Het bombardement van de Zweedsche ambulance. Reuter meldt uit Rome: Suvich, de Italiaansche minister van buitenlandsohe zaken, heeft gisteren den Zweedschen gezant ontvangen om met hem het bombardement van de Zweedsche ambulance nog eens te bespreken. In officieele kringen wordt verklaard, dat men een formule zoekt als: dit bom bardement is zeer betreurenswaardig. Het werd niet met opzet uitgevoerd, doch is te wijten aan een noodlottige vergissing. Te Rome niets bekend van nieuwe vredesvoorstellen. Reuter meldt uit Rome: In officieele kringen waarschuwt men tesren de geruchten van de laatste dagen volgens welke er nieuwe vredesvoorstellen zouden worden voorbereid. Deze geruch ten missen iederen grond. Ook ontkent men te Rome met nadruk de geruchten, al® zou de Paus een poging tot verzoening hebben ondernomen met den steun van den koning van België. GEVAARLIJKE DIEREN IN ABESSYNIë. Vooral in de wouden van het Centraal- Abessynische hoogland. Bij den Italiaanschen veldtocht in Oost-Afrika werd ook nagegaan, welke gevaren een Europeaan in het Ethiopi sche hoogland van wilde dieren, slangen, muskieten en andere gevaarlijke insec ten, dreigen! Om de doodsbedreiging, 'die het Abossynische oerwoud bezit, te lee- ren kennen, behoeft men niet met ge vaar voor eigen leven naar het tooneel van den strijd te reizen. Daartoe kan men volstaan met naar het natuurhistorische museum te Parijs te gaan. Daar kan men een nauwkeurige voorstelling krijgen van den geweldigen omvang van de Abes- synsche fauna. En reeds in de door de Italianen bezette gebieden moet zich een groot aantal dieren bevinden, waarop men jacht kan maken, Maar nog groo- ter is de dierenwereld in de tropische wouden, die in de dalen van het Cen- traal-Abessynsche hoogland groeien. Het zal nog wel eenigen tijd duren, voordat de Italianen in die gebieden zijn door gedrongen. Zij kunnen er het geweldige Abessynsche nijlpaard vinden, dat een gewicht heeft van drie-en-een-halve ton en in den bovenloop van den Blauwen Nijl leeft. Als het gevaarlijkste Abessyn sche dier geldt de waterbuffel, die zelfs door den leeuw, den koning der dieren, vermeden wordt! Ook de Ethiopiërs, die wel leeuwen temmen, blijven uit de buurt van de massieve, dicht bij elkaar staan de, puntige horens van dit dier, dat hoofdzakelijk in het brongebied van den Blauwen Nijl, doch ook in de riviermoe- rassen van Ogaden voorkomt. Een andere Zebu-achtige buffelsoort, die «veneens veel in Abessynië wordt aangetroffen,) is minder gevaarlijk. De krokodillen liggen in de modder der ri vieroevers begeerig op buit te wachten. Maar de zwarthemden zijn nog ver af, want de lievelingsplaats van deze mon sters, die steeds gereed zijn, alles wat leeft aan te vallen, is hoofdzakelijk de Blauwe Nijl en zijn oevers. Onder de bewoners van het oerwoud, die door de inboorlingen bet meest ge vreesd worden, bevindt zich in de aller eerste plaats de pythonslang, die langer dan tien meter wordt. Het aantal voor menschen gevaarlijke giftslangen is nau welijks te tellen. Ook apen zijn er in al lerlei soorten. Vooral de Colobe Guereza- aapjes zijn erg aardig; zij' leven op1 bet plateau van de provincie Godjam en wor den door de Abessynsche krijgers dikwijls gevangen, daar hun fraaie pels een goede versiering oplevert voor bun nijlpaarden huid-schilden. Een soort langstaartige apen geniet de roep om heit brutaalste dier te zijn, wat ooit bet leven van een mensch tot een kwelling heeft gemaakt; zijl leven in benden, met een „leider" aan het hoofd, die zijn positie met vechten moet innemen. Alles, wat niet spijkervast is, stelen zijl en hnn helsch gegil kan iemand half waanzinnig maken! D'e grootste in Abessynië voorkomende aap •is de Gelada, een aap met een prachtige pels, di? in groote troepen van circa 100 stuks rondtrekt. De Abessynische wolf is een familielid van den Eiuropeeschen. De geminachte hyena wordt zooveel mogelijk verdreven of uitgeroeid, daar de Ethiopiërs bewe ren, dat zijl slapende menschen en kinde ren aanvallen. De prijs voor leelij'kheid krijgt het wrattenzwijn. Dit bruine dier met de witte ooren en de kleine kop, met kleine oogjes en een plomp lichaam, een dikke snuit en een dikke, ruwe huid, be dekt met knobbels, die wel wat op groote wratten lijken, is een grillig en daarom gevaarlijk dier, dat op de meest onbere kenbare oogenblikken aanvalt en daarbij' nergens angst voor heeft. (Nadruk verboden). DE VLOOTCONFERENTIE OPNIEUW VERDAAGD. De op vanmorgen vastgestelde bijeen komst der vlootconferentie is opnieuw uitgesteld als gevolg van een bespreking van twee uren, die de Japanscbe en Brit- scbe gedelegeerden en Minister Eden in bet gebouw der admiraliteit te Londen ge houden hebben. De Japanners wenschen namelijk om trent een of twee punten nadere instruc ties aan Tokio te vragen. Door deze verdaging zullen de delega ties bovendien in de gelegenheid worden gesteld, nieuwe beraadslagingen te hou den. D'it uitstel beteekent een nieuwe po ging om de dreigende ineenstorting van de conferentie op bet laatste oogenblik te voorkomen. De zitting zal thans vermoedelijk op een dag later in de week worden gehou den. In de gisteren tusschen de Engelsche en Japansche delegatie gehouden besprekin gen is in geen enkel opzicht gebleken, dat de Japanners bereid zijn bun oorspronke lijke maximum bewapeningsgrens der vlootmo'gendheden, te matigen. Het Japanscbe verzoek om uitstel der zitting vindt zijn oorzaak in een waar schuwing van Engeland, volgens welke Japan de verantwoording zou moeten dragen van een mislukking der conferen tie. Wat de Japansche bladen melden. Speciale edities van de Japanscbe bla den vermelden: „Het afbreken der vloot conferentie, wegens het uittreden van Ja pen. In Marinekringen verklaarde men. dat de conferentie onoverbrugbare tegenstel lingen aan het licht heeft gebracht, tus schen Japan en Engeland en de Vereen. Staten, en dat deze op duidelijke wijze hadden dienen te worden opgehelderd. Men moet de toestand niet mooier trach ten te maken dan zij is. De conferentie Ingezonden Mededeellng. 14 ets. per ons (2 ons voor 25 ets.) TONNEMA&O'SNEEK FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT der Vijf Mogendheden is thans afgeloo- pen en Japan heeft er geen direct belang bij, wat de Vier Mogendheden thans zul len doen." D'e geheele Japansche pers spreekt haar voldoening er over uit, dat een openbare breuk kon worden voorkomen, doordat de Japansche eischen in bet geheel niet meer besproken zijn. Regen en sneeuw in Duitschland. De zware regenval beeft te Stuttgart groote schade aangericht en belangrijke verkeersstoringen veroorzaakt. Het tram verkeer was deels gedurende verscheidene uien gestagneerd. Terwijl de middelmatig hooge en lage deelen van Baden door een dikke sneeuw vacht zijn bedekt, komen uit Würtemberg berichten over groote overstroomingen binnen, evenals uit het Hohenzollernsche Oberland. D'eze overstroomingen zijn ver oorzaakt door bet smelten van sneeuw en de onophoudelijke regens der laatste da gen. Bij Sigmaringen is bet gebeele D'onan- dal onder water geloopen. D'e kelders zijn voor bet grootste gedeelte overstroomd. Sedert 1919 is in dit gebied niet een zoo hoog waterpeil geconstateerd als gisteren. Daar het nog steeds blijft regenen, kan een verder stijgen van het water worden verwacht. Bij Ravensburg ia de Schussen buiten haar oevers getreden, zoodat alle hulp krachten moesten worden opgeroepen, om dijken te versterken en afweermaatrege- len te nemen. Ook bij Ulm is de Donau buiten de oevers getreden. Een sneeuwstorm heeft in Stuttgart bovendien een aantal geweldige boomen ontworteld en dwars over de straatwegen geworpen. D'e Moezel is sterk gewassen en heeft beneden Metz aanzienlijke landerijen over stroomd. Het peil van de rivier wordt steeds hoog'er. Het legerbudget van Sovjet-Rusland verhoogd. Zondagochtend hebben eenige leden van het roode leger deelgenomen aan de beraadslagingen van het centraal execu tief comité. D'e voorzitter van den bestuursraad van het district West-Siberië verklaarde o.m.: „Indien de Japanners ons in het Verre Oosten zouden aanvallen, zouden wij hun op eigen grond een graf delven." Een der leiders deelde mede, dat de legerbegrooting in 1935 6 milliard roebel heeft bedragen. Feitelijk zijn echter het vorig jaar voor de landsverdediging 8 milliard roebel uitgegeven. In 1936, aldus vervolgde deze spreker, zullen 14 milliard roebel voor militaire doeleinden worden uitgegeven. Het conflict tusschen staat en kerk in Duitschland. Het conflict tusschen staat en evange lische kerk heeft zich opnieuw toege spitst. In alle evangelische kerken van Prui sen is van de kansels een boodschap van den broederraad voorgelezen, waarin o.m. gezegd wordt: „D'e staat heeft een kerkcommissie in gesteld, belast met de leiding van de kerk. D'e broederraad van de oud-Pruisische unie acht deze instelling funest. Bijgevolg erkent de broederraad de j door den staat ingestelde kerkregeering, vertegenwoordigd door de commissies, niet. Binnenland. Herziening van de Grondwet. De bezuinigingen op de ziekenhuizen. De zomerdienst van de K.L.M, Afvloeiing spoorwegpersoneel. Buitenland. De strijd om Makalle. De Japansche delegatie verlaat de vloot conferentie. Regen en sneeuw in Duitschland. De kerkstrijd in Duitschland. D'e raad gaat voort, in de kerk als voorheen zijn hiërarchieke functies uit te oefenen. Hij herinnert de predikanten aan de verplichting, die zij voor God. voor de gemeenschap der geloovigen op zich heb ben genomen en geeft hun de opdracht, de hiërarchieke functies in heel haar uit gestrektheid uit te oefenen." Deze boodschap heeft diepen indruk gemaakt op de broederschappen. Het geboortecijfer in Engeland lager dan ooit, Uit een officieels bevolkingsstatistiek van 1935 blijkt, dat het aantal geboorten in Engeland en Wales het laagsio is, dat men sedert menschenheugenis heeft ge kend. n.l. 14,4 geboorten per 1000 inwo ners. Verder hieruit te zien, dat de totale bevolking van Engeland 40,3 mil lioen zielen telt en wel 19,3 millioen man nen en 21 millioen vrouwen. Een bal, dat duizenden kostte. Ter eere van zijn 42sten verjaardag heeft minister Göring een bal in de Slaatsopera gegeven. Op dit feest waren rond 2100 gasten aanwezig. Slechts zij die door Göring waren uitgenoodigd, konden dit bal bijwonen. De opera was rijkelijk versierd met voorjaarsbloemen, van do hoeken van de zalen spoten fonteinen wa ter omhoog, de muren en balustrades wa ren met fluweel en satijnen stoffen be hangen. Onder de aanwezigen waren ex-kroon prins Wilhelm, prins Regent Wilhelm, Koning Ferdinand van Bulgarije. In Gö ring® gezelschap bevonden zich prinses en prins Philips van Hessen. Hitier en minister Goebbels waren niet onder de gasten van dit feest, dat dui zenden en duizenden marken heeft gekost. En dat, terwijl Duitschland er finan cieel zeer, zeer slecht voorstaat en een groot deel der bevolking onder groote zor gen gebukt gaat. Maar men mag op deze geldverkwis- ting ter wille van een ijdel minister, in het nationaal-socialistisch Duitschland geen aanmerking maken. Anders kan men zijn koffer® wel pakken! Korte Berichten. i Gedurende het weekende is het weer in Engeland zeer droog en stil geweest. Daardoor is de toestand in de overstroom de gebieden aanzienlijk beter geworden. Het plaatsje Claviere in de Eranscbe Alpen is door een aantal lawines afge sloten van Frankrijk, weshalve hulp werd gevraagd aan Italië. Onmiddellijk werden levensmiddelen gezonden naar Claviere, hoewel de Fransch-Italiaansche grens is gesloten in verband met het toepassen van sancti ,s door Frankrijk. Op Zondag 18 Januari a.s. zal in geheel Italië de plechtigheid worden her haald, waarbij gouden trouwringen wor den geofferd aan het Vaderland en inge ruild voor eenvoudige stalen ringen. i In Antwerpsche Scheepvaartkringen liep bet gerucht, dat het Antwerpsche Stadsbestuur er aan zou denken de ba- venrechten binnen niet al te langen tijd met 30 pet. te verhoogen. D'e Antwerpsche bladen deelen nu mede, dat dit bericht onjuist is. Officieuse Belgische proefballonnetjes? De correspondent van de N. R. Grt. te Brussel meldt: In verschillende Belgische kringen doen thans weer geruchten de ronde omtrent de mogelijke totstandkoming van een Nederlandsch-Belgisch militair accoord, welke geruchten echter zeer vermoede lijk niets anders dan proefballonnetjes zijn, die, in verband met bet militaire vraagstuk, van officieuse Belgische zijde worden opgelaten. Senator dr A. Verbist, de nieuwe voor zitter van de R.Katholieke Vlaamsche fractie in de Belgische Eerste Kamer, laat zich over dit punt op de volgende wijze uit in het R.-Kath. weekblad Het Volksbelang, dat te Mechelen verschijht: „Wat reeds sedert enkele weken ge fluisterd werd, is nu een staatsgeheim geworden. De militaire staven van Ne-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1