Moedgevend. MAANDAG 13 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG So. 87 Onbegrijpelijk. Buitenland De oorlog in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws KLEINE ADVERTENTIËN Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Se Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen i 0.20. Losse nu.rKrr.crs 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. In de rede waarmee Prof. H. Visscher de jaarvergadering van den Bond van Nederl, Herv. Mannen-vereenigingen opende werd o.m. opgemerkt: Er is reden om met groote bezorgd heid den toestand, waarin ons volk geestelijk verkeert, gade te slaan. Dui zenden zijn het spoor bijster, vooral jonge menschen. Er is een geest van vertwijfeling, met name ook veroor zaakt door den geesel der werkloos heid. Indien er ooit een tijd is geweest om zich te bezinnen op Gods Woord, dan wel nu. Wiji moeten terugkeeren tot den God der vaderen en onze plicht is, het, het volk terug te roepen tot de pa den van ouds. De hier gegeven teekening van den toe stand is niet te donker gekleurd. Duizenden, vooral jonge menschen, zijn inderdaad het spoor bijster. Wat b.v. de leiders van werkloozenkampen kunnen vertellen is wel geschikt voor de toekomst het ergste te vreezen. En het is niet al leen daar dat een geest van vertwijfeling en verbijstering openbaar wordt. Er is zeer zeker reden om met groote bezorgdheid den bestand waarin ons volk verkeert, gade te slaan. Juist daarom is het echter zoo onbe grijpelijk dat een man als Prof. Visscher, die zoo duidelijk de gevaren ziet, den stoot kan geven tot nieuwe verbrokkeling, en tot vermeerdering van de heerschende verwarring, waardoor het voor jonge menschen nogal moeilijker wordt in het goede spoor te blijven. mm Onbegrijpelijk en moedbenemend tevens is het optreden van Prof. H. Visscher. Wanneer zóó de leiders, de mannen met jarenlange ervaring voorgaan, hoe ■zal het dan voor de jeugd mogelijk zijn den rechten koers te houden Gelukkig, er zijn ook moedgevende ver schijnselen. Er is bij' de jonge menschen niet al leen vertwijfeling, maar er is ook het pogen om vasten grond onder de voeten te houden en mee te werken opbouwen- den arbeid te verrichten. Er is ook de begeerte om te studeeren, om zich op de hoogte te stellen van de Leteekenis der Antirevolutionaire begin selen. Om ook het politieke leven te laten bepalen door Gods Woord. Zoo kon nog jl. Vrijdag te Kloet inge een Arja-club met een flink aantal leden worden opgericht. Verblijdend en moedgevend I De strijd om Makalle. Nog meer Abessyniërs gemobili seerd? Nieuwe vredesvoor stellen? De Abessyniërs melden hevige gevech ten in de omgeving van Makalle. Bijzonder fel schijnt de strijd op 20 km ten Westen van Makalle te zijn. De Abes- synsche opmarsch wordt thans gericht op Albaro', dat ongeveer 25 K.M. ten Noor den van Makalle ligt. De toestand wordt daar uiterst gevaarlijk voor de Italianen genoemd. Tengevolge van den bijna veer tien dagen durenden regen zijn alle oude en nieuwe wegen voor den Italiaanschen trein volkomen onbruikbaar geworden. De Abessynen blijven dezen toestand uit buiten, maar ondervinden toch ook hin der van de regens. De weg naar Dessie zou door de talrijke auto's, die in den modder blijven steken, versperd zijn. Het gerucht loopt, dat de negus het grootste deel van de keizerlijke garde, welke in het Noorden van Dessie is gele gen, bevel zou hebben gegeven, naar het front te vertrekken. Dit zou wellicht beteekeneh, dat de negus zelf binnenkort naar het Noorden vertrekt, en tevens is het mogelijk, dat hiermede een nieuw offensief van de Abessynen zal worden ingeluid. Addis Abeba meldt: In de morgenuren van Vrijdag ontspon zich een verbitterd gevecht om Makalle, dat gedurende den dag meermalen van bezitter wisselde. De Abessynen zouden zich volgens deze mededeelingen na he vige gevechten van man tegen man, Vrij dagavond definitief van Makalle hebben meester gemaakt. Een] groot aantal gevangenen, gewe ren, veel munitie en ander oorlogstuig zouden in handen der Abessynen zijn ge vallen. Van Italiaansche zijde wordt de val van Makalle tegengesproken, maar dat het hier critiek wordt voor de Italianen is wel zeker. Hedenmorgen wordt gemeld: D'e Daily Telegraph meldt uit Addis Abeba, dat de Abessynen krachtige po gingen in het werk gestellen, om de Ita lianen uit hun land te verdrijven, waarbij' zijl worden geholpen door den hevigen re genval. Hardnekkige geruchten doen de ronde dat Ras Seyoem Makalle zou heb ben heroverd. Ras Desta zou de verzeke ring hebben gegeven aan het front hij Dolo te kunnen stand houden. Op advies van Ras Desta zou de Negus de mobilisatie hebben gelast van 200.000 man, welke bestemd zouden zijn voor de Zuidelijke provincies. Gisteren is in de kerken een proclama tie voorgelezen waarin wordt gewaar schuwd voor de mogelijkheid van een Italiaansche luchtaanval op Adis Abeba tusschen 22 en 24 Jan. Berichten van het Zuidelijk front doen concludeeren, dat de staf van het Itali aansche Somalileger groote hergroepee- ringen ten uitvoer brengt. De meeste strijdkrachten worden uit Ogaden terug getrokken en gedirigeerd naar Oddoer en Lugh Ferrandi. Van Italiaansche zijde worden succes sen gemeld van het Zuidelijk front. Gemeld wordt, dat de Abessynen bij verschillende botsingen meer dan 200 dooden hebben achtergelaten, terwijl de verliezen der Italianen zouden bestaan uit vijf dooden en eenige gewonden. Op het vliegterrein bij Massaoua is Za terdagavond een Italiaansche bommen werper met drie man aan boord bijl een gewone oefenvlucht door onbekende oor zaak verongelukt. De bemanning kon niet meer bijtijds gebruik maken van de parachutes. Alle drie zijn om het leven gekomen. Een sombere voorspelling, De oorlogscorrespondent van 't Agent schap Custos, die aan het zuidelijk front in Abessynië verblijft, schreef dezer da gen een artikel, waaruit moet blijken hoe critiek de toestand voor de Italianen ge worden is. (Deze oorlogscorrespondent heeft zijn Italiaansch-gezinde gevoelens nooit verborgen.) Abessynië, zoo schrijft hij, is een ves ting en als deze vesting verdedigd wordt door den regen, is ze niet te nemen. Op dit oogenblik is de zaak voor de Italianen verloren en niets kan ze meer redden. „De Italianen konden bijl den aanvang van den oorlog in twee maanden tijds ovei winnen. Het is hun niet gelukt, wat bewijst dat Mussolini, welk een sterk or ganisator hij ook zij, er nog niet in ge slaagd is, van zijn volk te maken een volk van flinke soldaten." „Nu is het aan de diplomatie om op te treden, want door de wapens komt geen oplossing. Nieuwe vredesvoorstellen. De Geneefsohe correspondent van Reu ter meldt, dat er tal van aanwijzingen zijn volgens welke Italië hoe langer hoe meer geneigd is, in te gaan op redelijke vredesvoorstellen. Men heeft den indruk, dat indien er te Rome vredesvoorstellen werden ingediend, deze geheel anders opgenomen zouden worden dan eenigen "tijd geleden. Het is alleen maar de vraag, wie het initiatief tot dergelijke voorstellen zal nemen. Noch Engeland, noch Frankrijk hebben veel lust dit opnieuw te doen. Ita lië zelf kan het moeilijk doen en Abessy nië is al evenmin geneigd dergelijke voor stellen uit te werken. Het zon dus aan den Volkenhond zijn, om voorstellen te doen, doch men is te Genève van meening dat de Valkenbondsraad in zijn vergade ring van 20 Januari nog niet op deze kwestie zal ingaan. Gezien de stemming van de meerderheid der leden van den Raad, verwacht men eerder een uitbrei ding van de sanctiemaatregelen dan vre desvoorstellen. Uit Parijs meldt het A.N.P.: Wederom is eenige hoop gewekt op nieuwe vredesvoorstellen in het conflict tusschen Italië en Abessynië, op grond van de geruchten volgens welke bet Va- ticaan heimelijk het initiatief zou hebben genomen, zich daarbij1 bedienende van de tusschenkomst van België om tot een regeling te komen. De correspondent te Rome van „Le Temps" schrijft aan zijn blad, dat België, op inspiratie van het Vaticaan 20 Jan. wellicht aan den Volkenbond zal voor stellen een commissie van onderzoek naar Abessynië te zenden. Versterking van de Britsche vloot. Het gerucht gaat in politieke kringen, dat de Britsche regeering besloten zou zijn aan het Lagerhuis een buitengewoon crediet te vragen van 15.000 pond ster ling, teneinde dit jaar 2 linieschepen op stapel te zetten. Deze schepen zullen wor den uitgerust met batterijen voor lucht afweergeschut, welke 6000 schoten per minuut kunnen afvuren. De kosten voor Engeland. Naar verluidt zullen de kosten voor de militaire maatregelen in de Middelland- sche Zee, 1 millioen pond sterling bedra gen, terwijl ook de verliezen tengevolge van de toepassing der sanctie's op meer dere millioenen zijn te schatten. Men moet er op rekenen dat deze uit gaven het verwachte overschot op de be grooting aanzienlijk zullen verminderen. DE ZITTING VAN DE VLOOT- CONFERENTIE WEER VERDAAGD. De Japansche minister van buitenland- sche zaken en die van marine hebben be sloten, dat Japan de vlootconfe- rentie teLonden niet zal Ter- laten en het Japansche standpunt tot het einde toe zal blijven verdedigen. D!e eerstvolgende zitting van de vloot- conferentie, die reeds van Vrijdag j.l. uitgesteld was tot Maandag, is wederom uitgesteld. Zij zal in plaats van vanmid dag morgenochtend bijeenkomen. De instructies, die aan de Japansche delegatie te Londen zullen worden gezon den behelzen o.m.: le. Japan zal alles in het werk stellen, om de vlootconferentie voortgang te doen vinden. 2e. Indien een accoord ten aanzien van de quantitatieve beperking onmogelijk schijnt, is Japan bereid, mede te wer ken aan de beraadslagingen over do voorstellen der andere delegaties. 3e. Indien de Japansche delegatie zich gedwongen ziet, de conferentie te verlaten in verband met de houding der andere delegaties, is Japan bereid, waarnemers de verdere besprekingen te doen bijwo nen. Steenkolenschaarschte in Engeland? De D'aily Telegraph meldt, dat er op het oogenblik schaarschte aan steenkool heerscht in Engeland. Huisvrouwen, fa- bi ikan ten en reeders moeten weken wach ten op hun bestellingen. D'e industrie, behalve dan de firma's die contracten hebben loopen, kan bijna niet aan steen kool komen. Volgens het blad is dit in de eerste plaats toe te schrijven aan de vrees voor eon werkstaking van de mijnwerkers, doch ook aan gebrek aan goederenwagens van de spoorwegen. Ten slotte is de steenkoolindustrie nog niet ingesteld op de herleving van de indusi- trie, tengevolge van de grootere vraag op de binnenlandsche markt. Zweden versterkt zijn weermacht. In de troonrede kondigde de koning van Zweden aan, dat de regeering bij den Rijksdag een wetsontwerp zal indienen, dat een versterking van de landsverdedi ging beoogt. Het ten behoeve van de landsverdedi ging gevraagde crediet beloopt 126 mil lioen kronen, tegen 120 millioen voor het loopende dienstjaar. Onder meer zullen de versterkingen op het eiland Gotland worden uitgebreid. Wat de marine be treft, zullen twee duik'booten op stapel worden gezet en één torpedojager en vier verkenningsvaartuigen worden voltooid. Voorts zal bij het parlement een wets ontwerp worden ingediend tot reorgani satie en versterking van de luchtmacht en van den luchtafweerdienst. Generaal Nobile. Generaal Nobile, de commandant van het in 't Noordpoolgebied verongelukte luchtschip, die na deze catastrophe Italië heeft verlaten en zich vervolgens in de sovjet-unie heeft gevestigd, bevestigde aan Reuter, dat hij voornemens is naar zijn vaderland terug te keeren, wanneer zijn contract te Moskou, als adviseur van het centraal instituut voor de luchtvaart, zal zijn afgeloopen. Aardbeving in Columbia. Vijf honderd dooden? Uit de provnciie Narino in Columia, welke door een hevige aardbeving is ge teisterd, wordt gemeld, dat het plaatsje Laohorrera door een bodemver,schuiving, gevolg van de aardschokken, volledig is begraven. Men beschouwt het hier als bijna ze- kor. dat de tweehonderd inwoners van het dorp allen zijn omgekomen. Thans be vindt zich op de plaats, waar vroeger het dorp stond, een groote krater, welke lava en asch uitwerpt. De dorpen Caserio®, Sepueyes en Al- ban zijn, volgens berichten van menschen, die zich in de omgeving bevonden, ook geheel verwoest. Het juiste aantal dooden kon tot dus ver nog niet worden vastgesteld. Men noemt evenwel aan, dat er drie- tot vijf honderd slachtoffers te betreuren zijn, Belflië's rouw over Koningin Astrld geëindigd. Koning Leopold heeft laten afkondigen dat de officieele openbare rouw-periode, die na den dood van Koningin Astrid was voorgeschreven, zal werden bekort en Zaterdag is opgeheven. Een dergelijke maatregel werd des tijds door den Koning eveneens getroffen na het overlijden van zijn vader, wijlen Koning Albert. Aan het hof evenwel zal de rouw nog gehandhaafd blijven. Storm aan de Amerikaansche Westkust. Aan de Amerikaansche Westkust heeft een zware storm gewoed, die talrijke on gelukken heeft veroorzaakt. De kustwacht te Point Adans meldde Zondag, dat 2 of 3 schepen op de rotsen bij de monding van de Golumhiarivier waren stukgeslagen en dat daarbij waar schijnlijk vele opvarenden om het leven zijn gekomen. Van een der schepen zag men, hoe di ie mannen zich vastklemden aan do wrakstukken van het snel verdwijnende schip. D'e kustwacht trachtte nog hen te helpen, doch de hooge zeeën maakte het onmogelijk een lijn over te gooien. Later bleek, dat de 35 koppen tellende beman ning om het leven was gekomen. Een schoener met 12 man aan boord zou zich in zinkenden toestand bevinden. Ongerustheid bestaat over de beman ning van drie booten der kustwacht die waren uitgevaren om hulp te bieden, doch van welke men niets meer heeft ge hoord. Korte Berichten. De Belgische gendarmerie heeft te Tilff een communist. Adolphe Chardonne genaamd, gearresteerd wegens commu nistische actie. Bij huiszoeking in zijn woning werd een aanzienlijk, wapendepot en munitie gevonden. De predikanten van de Pruisische Kerk hebben in de kerken gisteren een schrijven voorgelezen, waarin wordt ver klaard, dat zij' de door den Staat inge stelde kerkelijke commissie niet erken nen. In 'Zuid-Polen heeft een ernstig i noodweer gewoed. De stad Lemberg staat onder water. In de afgeloopen dagen zijn 45 per sonen overleden aan cholera, welke woedt in een dorp ongeveer 40 kilometer van Bombay. De epidemie breidt zich uit. NED. WERKLIEDENVERBOND PATRIMONIUM. De 52ste algemeene vergadering. Onder presidium van het lid van de Tweede Kamer den heer G. Smeenk uit Arnhem, is Zaterdag in het gebouw voor Ghr. sociale belangen te Utrecht, de 52ste algemeene vergadering gehouden van het Ned. "Werkliedenverbond Patrimonium. D'e voorzitter heeft een kort openings woord gesproken, waarin hij accentueer de dat deze vergadering noodzakelijk in dezen tijd van het jaar gehouden moesit worden omdat de Kon. goedkeuring oc de statuten dezer dagen afloopt. Nadat de secretaris, de heer W. J. Bossenbroek uit Amsterdam, mededeeling had gedaan van enkele ingekomen stuk-- ken, kwam de bestuursverkiezing aan do orde. De aftredende voorzitter en secreta ris, de heeren G. Smeenk en W. J. Bos senbroek, zijn bij enkele candidaatstel- ling herkozen. De vergadering heeft daarna de wijzi gingen van de statuten en het huishou delijk regelement van het verbond goed gekeurd. In de middagvergadering heeft de heer J. Hollander uit Den Haag, vice-voorzit- ter van het verbond, gesproken over: Pa trimoniums taak in moeilijke dagen. SALARISVERLAGING TE ZAANDAM. Door den Minister afgewezen. Bij het gemeentebestuur van Zaandam is een ministerieel schrijven binnenge komen, waarin wordt medegedeeld, dat de minister de door den raad aangeno men uniforme salarisverlaging van 5 pet. niet kan goedkeuren, omdat daardoor verschillende groepen van arbeiders be reden het rijkspeil zouden komen, wat de bedoeling van den minister geenszins is geweest. D'e minister verzoekt de aan vankelijk door B. en W. ingediende sa larisregeling, welke geheel in de lijn lag der bekende ministerieele missive van Sept. 1935. opnieuw aan den raad voor te leggen, omdat alleen bij aanneming een er dergelijke regeling de gemeen te- begrooting 1936 de vereischte goedkeu ring zal kunnen erlangen. Binnenland. De begrooting van het landbouwcrisis fonds. Scheepsbötsing op de Wester-Schelde, Ministers Deckers en Gelissen in Polen. Buitenland. Spannende strijd in Abessynië. Een nieuw vredesvoorstel op komst? Aardbeving in Columbia. De zitting van de Vlootconferentie tot morgen verdaagd. Zweden versterkt zijn weermacht. De kleine advertentiën, die Dinsdag en Vrijdag worden opgenomen, kosten slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Minister Gelissen opent R.A.L Naar men verneemt zal do R.AX~auto- mobieltentoonatelling, welke van 31 Jan.- 9 Fehr. te Amsterdam gehouden wordt, officieel worden geopend door den minis ter van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, prof. dr ir H. G. J. H. Gelissen. Zooals men weet werd de R.A.I.-ten- toonstelling de laatste jaren zonder eenig ceremonieel voor het publiek geopend. Ditmaal zijn er evenwel allerlei redenen geweest, die geleid hebben tot de afwij king van deze gewoonte. Het lijdt geen twijfel of de op de ten toonstelling aanwezige handelaren en im porteurs zullen deze officieele daad op de juiste waarde weten te schatten. De Ministers Deckers en Gelissen in Polen. De ministers Deckers en Gelissen heb ben Zaterdag een bezoek gebracht aan de Poolsche ministers van Financiën, van Landbouw en van Handel, waarna hun door den heer 'Gorecki, minister van Handel, een noenmaal is aangeboden. 's Middags hebben de beide Nederland- sche bewindslieden de stad bezichtigd, waarna zij om 5 uur zijn ontvangen door den heer Beek, minister van Buitenland- sche Zaken. Daarna woonden zij' de ont vangst bij die ter hunner eere is gegeven door de voorzitters van de Unie van de Kamers van Koophandel en van de land bouworganisaties. 's Avonds waren de Nederlandsche ministers gasten aan een maaltijd ge geven door den Nederlandschen gezant Mr Dr L. Cars'ten. Vergezeld van den onderminister van Handel, zijn de heeren daarna uit War schau naar Krakau vertrokken. Makingen en schenkingen voor godsdienstige instellingen. De Minister van Justitie vestigt er de aandacht op dat voortaan voor de aan vaarding van makingen en schenkingen, gedaan ten behoeve van openbare instel lingen, godsdienstige gestichten, kerken of armeninrichtingen geen machtiging van de Koningin meer noodig is. Warme Januari-dagen. Het Kon. Ned. Meteorologisch Insti tuut te De Bilt, deelt mede Gisteren 10 Januari is 'de temperatuur te De Bilt over -het geheele etmaal be rekend hooger geweest dan sedert het begin der waarnemingen in 1849 op een dag in Januari is voorgekomen, n.l. 11.3 gr. Celsius, terwijl tot nu toe de 'hoogste etmaal-temperaturen in Januari waren 10.8 gr. op 1 Januari 1860 en 11.1 gr. op 21 Januari 1899. Een onaangename tegenvaller. Blijkens een nota van wijziging betref fende o.a. de behandeling der gemeente- begrooting voor 1936 van Leeuwarden is een fout gemaakt bij het samenstellen de zer begrooting. zoodat het aanvankelijk geraamde tekort van f 390.000 nog moet worden vermeerderd met f 158.315.38. In de berekening inzake de uitkeering uit het werkloosheidssubsidiefonds is een fout geslopen. Het percentage van uit keering was niet 79.1 maar 41.7, zoodat de kortingen van steunverieening en werk verschaffing aanzienlijk minder bedra gen. Dit tekort zal grootendeels moeten worden gedekt uit de 1935 teruggeboekte reserve uit de oorlogswinstbelasting. De Nederlandsche Roode Kruis- ambulance in Abessynië. Van den Franschen gezant te Addis Abeba, den heer Bodard, is onder dag- teekening van 8 dezer het volgende na dere telegrafische bericht ontvangen: „De Nederlandsche Roode Kruis-ambu- lance zal in het begin der volgende week naar Dessie en het front vertrekken. Ik bevorder de noodige maatregelen om haar veiligheid te verzekeren."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1